Krant moet geleidelijk worden aan nieuwe toestanden aangepast Staatssecretaris A. Pers heeft grootse Höppener opdracht" Zwarte lonen en C.A.O. in liet bouwvak een succes sanering MARGE Uif olie 5 5 zadiotfieMitutsamtdeK 5 wuunfuu/ieK 1 SUS 5 INDE1 Stijlvol gouden feest van NDP Krant en commerciële televisie LUCARDIE Hoge gasten in Amsterdam Kritiek op tweeslachtige houding van de overheid GESCHUTSTOREN KRO verzorgt vijf uitzendingen S* Koninklijk Gezin bij jarige Prinses Armgard Kath. Studentendagen 1959 in Nederland Plastic reddingvlotten voor Zeeuwse B. B. Voldoende aandelen ^ollandia' aangeboden Gouden priesterfeest pater Placid us Deur blijft open voor samen werki ng vanaf morgenochtend: F. 225.000.- aan prijzen Vèteranen legioen wij st beschuldigingen af Opnieuw een geheim in nieuwjaarsnacht- wordt opgeruimd VB VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 PAGINA 5 /uu'e/ieió W Publieke tank Nieuwe technieken Kenner van Breda bij uitstek Licht triomfeert Prestatiebeloning Zwarte lonen Prof. Samkalden olifl Cairo I Cairo li Parijs Ottawa Canada) Hilversum Las Vegas (V.S.) New York l New York II, Washington Seattle (V.S.) Winkeliers kenbaar aan ..SUS"-raambiljetten in alle piaatsen Elk lot trekt 5 x mee. In 5 kleuren verkrijgbaar (zolang de voor raad strekt). Studenten li? (Vait onze verslaggever) UTRECHT1, vrijdag. De vijfde SUS-actie, die in de afgelopen maanden werd voorbereid, is thans „op papiergeheel gereed. Morgen zal worden gestart met de loten- verkoop voor dit jubileum-SUSje, waarvan de haten ditmaal ten goede zullen komen aan hel Katholiek Hoger Onderwijs f onds (85%) en aan het Landelijk Secretariaat van de Katholieke Actie in Nederland (15 SUS-krant v«f' d »4 let krantenbedr'Jf vormt een niet »n- belangrijke sector der economische acti viteit van ons land. Er is ongeveer f 30# miljoen geïnvesteerd in de machines en gebouwen, waarmee en waarin alle Nederlandse kranten worden gedrukt. Door de dagbladrotatiepersen stroomt jaarlijks een boeveelheid van ongeveer 99.#00.000 kg papier. De distributieve sec tor van bet economische leven kan niet functioneren zonder werkzaamheid van de pers als reclamemedium. Deze woorden sprak gisteren drs ^W. van Norden, voorzitter van ,,De Nodtr- landse Dagbladpers" op de jubileum ver gadering in het Koninklijk Instituut voor de-Tropen te Amsterdam, die werd ge houden ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de vereniging. Spreker behandelde in zijn rede enkele aspecten van het hedendaagse Neder landse dagbladwezen. Onder meer gaf hij een uiteenzetting over de vrijheid van de pers, die naar zijn mening naar binnen dient te worden afgepaald tegenover de economische aanspraken van het dagblad ais bedrijf en naar buiten dient te worden gehandhaafd tegenover de overheid. Gisteren zoals wii reeds meldden, vier de Hare Doorluchtige Hoogheid Prinses Armgard, moeder van Prins Bernhard, op „Huize Warmelo" bij Dïepenheim, haar TSgte verjaardag. Al$ gasten van de jarige prinses, die ttians ruim zes en een half jaar in ons land woont, waren onder meer aanwezig alle leden van het koninklijke gezin. Prin« Bernhard arriveerde reeds in de loop van de morgen in Diepenheim. Aan het begin van de avond kwamen H. M. de Koningin en de prinsessen Bea trix, Irene. Margriet en Marijke op kas teel „Warmelo" aan. Prins Aschwin was verhinderd de ver jaardag van zijn moeder mee te vieren, daar hij voor werkzaamheden voor het Metropolitan Museum of Art te New York momenteel in Bangkok vertoeft. Gisteravond zaten ruim dertig gasten, onder wie de leden van het koninklijk gezin en verdere intieme vrienden en ken nissen, aan een feestdiner aan. Vele bloe men en ontelbare telegrammen uit alle delen van de wereld werden Prinses Armgard toegezonden. De Unie van Katholieke Studenten en Verenigingen in Nederland heeft besloten de katholieke studentendagen 1959 te hou den te Amsterdam op 29. 30 en 31 januari en 1 februari. Als thema is gekozen „De student en zijn perspectieven". Het con gres zal ditmaal een bijzonder karakter dragen, daar er drie lustra gevierd wor den, t w. het tiende der Unie, het zesde der K.' M. S. I., de katholieke meisjes stu denten interacademiale, en .het tweede der K.S.D. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland jhr, mr. A. de Casem- broot heeft gisteren te Zierikzee de eerste vijf van 25 voor de Bescherming Bevol king voor Zeeland bestemd .reddingvlotten officieel aanvaard. Deze vlotten zijn van plastic vervaardigd en bijzonder licht (200 kg), terwijl het bovendien vrijwel onmogelijk is dat ze zinken. Als ze tijdens de februari-stormramp van 1953 ter beschikking waren geweest, zo zei de commissaris, dan zouden er ze ker heel wat minder slachtoffers te be treuren zijn geweest. Ze zijn vier en een halve meter land en voorzien van een 5'/« pk. buitenboordmotor en geschikt voor-het vervoer van acht a negen personen. Van het Algemeen Administratie- eni Trustkamtoor vernemen wij,' dat een vol doend aantal aandelen Koninklijke „Hol- landia" (fabriek van melkprodukten en voedingsmiddelen) te Vlaardingen ten verkoop i« aangeboden, zodat het aanbod van 300 pet definitief gestand kan worden gedaan. BLIJVENDE GESCHENKEN*"! KORTf l'JNÖAAN 18' ROTTERDAM Drs. Van Norden deelde vervolgens mee. dat de N.D P met de regering con tact heeft opgenomen over het vraagstuk der commerciële televisie Het standount van de vereniging kan als volgt worden omschreven: De Nederlandse Dagbladpers ziet natuurlijk reclame in de t.v. liever niet verschijnen dan wei Deze reclame zai nl. afbreuk kunnen doen aan haar eigen zakelijke mogelijkheden op het ge bied der publiciteit. „Maar wij beseffen volledig, dat dil geen motief mag zijn cm de reclame via de t.v de weg te versper ren. Wat wij wel en met klem vragen is de exploitatie van de reclametelevisite doen geschieden volgens zakelijke oegir- selen. Een tweede deei van ons standpunt is. dat als reclamemogelijkheid via de t v. wordt toegelaten, de dagbladpers in de gelegenheid worde gesteld bij de explni- tatie daarvan in enigerlei vorm betrokken te zijn". Spreker pleitte verder voor afschaffing dan wel verlaging van de lasten die in ons fiscale stelsel drukken op de pro- duktie en de invoer van courantenpapier (Van onze Amsterdamse redactie) Met een stijlvolle bijeenkomst en een geanimeerde receptie in het Tropeninsti tuut, gevolgd door een galadiner in het Amstelhotel, heeft de Vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" gisteren in Amsterdam haar gouden jubileum ge vierd. Een berdenkingsvergadering welke werd gemarkeerd door een drietal bijzondere speeches. Van de voorzitter drs. W. van Norden, die enkele aspecten van het veel omvattende Nederlandse dagbladwezen onder de loupe nam en als goed courantier ook met nieuws kwam het door ons reeds vermelde standpunt van de N.D.P. inzake de commerciële tv. en het pleidooi voor de afschaffing dan wel verlaging van de fiscale lasten die op de produktie en in voer van courantenpapier drukken van staatssecretaris mr. R. G. A. Höppe ner van O. K. en W. die o.m. sprak over de ontmoeting van overheid en pers op het terrein van de openbare mening, maar niet inging op de door de voor zitter aangeroerde andere actuele vraagstukken van commerciële t.v. en belas ting en tenslotte een wel heel geestige met tal van sprekende citaten doorspekte redevoering van mr. dr. I. A. Diepenhorst, prof. in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Kamer, die het hoge gezelschap herhaaldelijk aan het lachen bracht, toen hij de veelzijdige facetten van hel dagblad onder zijn „historische" loupe nam. sche waakzaamheid ten aanzien van de verhouding dagbladpers-overhnid. De pers mag er als bedrijfstak aanspraak op ma ken, dat geen maatregelen worden geno men, die vermijdbare belemmeringen scheppen in het uitvoeren van haar pu blieke taak, aldus drs. Van Norden. Het initiatief tot oprichting van een vereniging van dagbladuitgevers werd nu een halvë eeuw geleden genomen door de directeuren van de Amsterdamse bladen. Ai direct was de N.D.P. zeer actief. Zij slaagde erin de gemeenschappelijke be langen van de Nederlandse dagbladen op velerlei gebied op doeltreffende wijze te behartigen en vóór de oorlog al werden tal van mooie resultaten bereikt, zoals de geslaagde ordening van het advertentie wezen. de bes-trijding van de gratie pu bliciteit, het treffen van onmisbare be drijfsregelingen. het voortdurend overleg en samenwerking met de journalisten- organisaties. de stichting van het A.N.P e. va. Vele bekende courantiers zijn lid van hef N.D.P. geweest en namen actief aan het werk dee]. Namen als A. Boissevain, Joh. Ensohede, J. Funke, H. Holdert, J. Peereboom, F. Wierdels en Henri Kuijpers zeggen insiders genoeg. Hef totaal aanta; abonnementen is in de laatste 50 iaar enorm gestegen, van 400.000 tot bijna 3 miljoen. De omzet bedraagt op het ogen blik per jaar meer dan ƒ200 miljoen, waarvan aan advertenties ƒ120 miljoen. Het bedrjjfsdoel van de persouderne- ming is niet alleen het nastreven van exploitatiewinst, maar is ook een onmis baar hulpmiddel van een ander doel, nl. het vervullen van een publieke taak, be- j (oogde de voorzitter gistermiddag. Geen democratische maatschappij kan als zo danig functioneren zonder een vrije en gedifferentieerde dagbladpers. De l°"r- nalisten hebben de directeuren volledig aan hun zijde in hun voortdurende kriti- De staatssecretaris vond dat, afgezien van incidentele touwtrekkerijtjes. deze verhouding in de grote lijn bevredigend is geweest. Er kan niet van een onbeperkt recht op nieuws gesproken worden, voeg. de hij eraan toe. Hef nieuws mag niet louter om het nieuws worden nagestreefd. De openbaarmaking moet doelmatig zijn, namelijk met het oog op de vorming van de publieke opinie en daardoor met hel oog op het belang van de samenleving. Mr. Höppener legde sterk de nadruk op de zuivere opinievorming van het volk als norm, welke he* doen en laten van de pers moet beheersen. In het algemeen geeft de perswereld in ons land blijk van een juist inzicht en verantwoordelijk heidsbesef dienaangaande deel ongetwijfeld een nog sterker posi tief gerichte houding van de pers moge lijk en gewenst is- De verhouding tus sen haar en de overheid, welke eveneens een taak heeft ten aanzien van de open bare mening, zal daarbij winnen. Het informeren en mede-formeren van de publieke opinie doet de overheid als ge zagsinstantie en dus van bovenaf. Pers en overheid hebben leder een eigen ver antwoordelijkheid en als gevolg daarvan is hef niet uitgesloten dat zij tegen gestelde standpunten innemen. Maar dit Iaat de gemeenschappelijkheid van het doel intact. De staatssecretaris kon niet inzien dat wie voor een positief gerichte gemeenschappe_ lijke houding en dus voor een samenwer king tussen pers en overheid pleit, daar mede de noodzakelijke zelfstandigheid van beide in gevaar brengt Bezinning en ver dieping van deze ziide der democratische staatsgedachte achtte hij een historische noodzakelijkheid. „Zo heeft de pers .iutsf nu een even ver antwoordelijke positie als grootse op dracht, niet tegenover, maar tezamen mét de overheid en met andere massa communicatiemiddelen, nl. het volk te confronteren met zijn verantwoordelijk heid, het nauwer te betrekken bij de gemene zaak als zijn zaak, het te leren in breder kader te denken en zo het staat kundig leven op het niveau te verheffen, waarop het kan en ook moet worden ge- gesteld", zo besloot mr. Höppener. Drs. Van Norden had zich nog afge vraagd of niet nieuwe communicatiemid delen als t.v. of de fascimile-overbrenging de bestaansbasis van het dagblad zouden aantasten. Hij veronderstelde, dat aan rip functie van het dagblad als eerl-ke nieuwsoverbrenger, kritische voorlichter en verantwoordelijke verteller behoefte zal blijven bestaan. Wel is een geleidelijke aanpassing vereist aan de nieuwe toe standen in technische, organisatorische maar vooral journalslieke zin. In het bui tenland zijn al verschijnselen te consta teren van concentratie mei als toe te jui chen gevolg wellicht een beter produkt tegen lagere prijs. Er is echter ook een monopolie-gevaar. Als gelukkige tegenstroom die dit kan neutraliseren kan gezien worden de re cente ontwikkeling op het stuk van de grafische technieken, waardoor binnen afzienbare tijd de oprichting van nieUwe kleine dagbladen met een betrekkelijk kleine kapitaalsinvestering mogelijk wordt. Deze kranten kunnen voldoen aan de behoefte van geografisch kleine ge meenschappen om te beschikken over een eigen nieuws- en informatiemedium. wet. Tenslotte kondigde hij als een direct uitvloeisel van de grondslagen, die in het rapport „bouwresearch" van de bond zijn gelegd, de invoering aan van een facul tatief vijfde leerjaar voor de hogere technische schooi van de N.A.P.B. in Utrecht. Landelijk bezien is de indruk zeer be slist. dat de nienwe C-A.O. voor het bouw bedrijf behoorlijk wordt toegepast en dat er tevredenheid heerst zowel bij de werk gevers als bij de werknemers. Dit verklaarde gisteren de voorzitter van de Ned. Aannemersbond en Pa troonsbond voor de bouwbedrijven in Ne derland N.A.P.B.. de heer J- Dura Dzn„ op de ledenvergadering van deze orga nisatic in „Bellevue" in Amsterdam. Hij voegde daaraan echter toe, dat er toch nog verschillende redactionele fou- Beschuldigingen aan A'dam In het Kapucijnenkiooster te Breda her- Ofschoon wij dus lang niet tevreden denkt vandaag de zeereerw. pater Placi- zijn over de houding van de overheid op „f üus Penn'ngs). dat hij vijftig jaar centraal niveau, moet toch altiid worden *=elec,an door mgr. W. van de Ven. bisschop erkend, dat van die zijde, al miskent ^an. Bosch tot priester werd gewijd, men dan ook vaak de specifieke behoef- j 33 november 138? werd hij in Boekei ge- ten van het bouwbedrijf, over arbeidsver- „or,en; erl, tanuari 1902 trad hij in Babbe- houdingen in hel algemeen met grote ken- .r;)'a \nt orde. v?". de Kapucijnen; een -,nis van zaken wordt gesproken. Ditzelf-f a ,a„ar wfr geprofest. Dertien de kan niet worden gezegd van het ge- 'f a") ls 3 vfn 3911 tot 3924 meentebestuur van Amsterdam" zei de PI Seweest in Langeweg, waar hij heer Dura, die dit gemeentebestuur er- k gJSCu-1?d?n's d,oceerde en in- ten in deze overeenkomst voorkomen, die van beschuldigde van de CAO-bepalin- vak aan de r.-k. onder meer betrekking hebben op de inde-1 sen te zijn afgeweken bij de behande- J h(." T1 jbijzonder bij ling van sommige werknemers. Het is de 'ing van zaken die groeperingen in het s-aagde hi.) met. de bouwbedrijf betreffen welke niet bij de maar LlaasTn„ ?/r, rif C A O. zijn aangesloten- Voor het beleid SJvlr iJL*'andrang van dat ten aanzien van het heiersconflict in dat h;i hl^to"cl van naam. Amsterdam is gevoerd had spreker geen zou voltooien »™ii, universiteit goed woord over. Hij noemde Amsterdam I £en 6- 8 g worden gege- het moeilijke gebied voor de realisering van de sanering j In 1924 volgde zijn overplaatsing naar In het vervolg van zijn toespraak heeft Breda en daar is hij sedertdien gebleven, de voorzitter o.m. nog gepleit voor een Hij was er o.m. 12 jaar rëetor van het bouwwet naast de „verouderde" woning- St.-Willibrordushuis, maar al die jaren bedoeling, per 1 januari aanstaande, daar toe een aantal correcties aan te brengen, „Tot principiële wijzigingen zijn wij ech ter niet bereid en de lessen, die in de looptijd van deze C.A.O. uit de daarmee opgedane ervaringen kunnen worden ge leerd, zullen dan ook pas in de praktijk worden gebracht ten behoeve van een nieuwe C.A O," die van maart 1960 af zal gelden, zo zei hij. Prof. Diepenhorst kwam in zijn toe spraak waarin zowel de dagbladuitgevers, de journalisten, als de reclamemensen en de lezers een „beurt" kregen, tot de con clusie, dat licht- en schaduwzijden van het dagbiadwezen zich afwisselen, maar dat in ons land het licht gelukkig triom feert. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door tal van hoge gasten, o.w. wij nog opmerkten staatssecretaris Van Rhijn, mr. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, leden van de Raad van State en het parle ment. de commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeesters van Amsterdam en Utrecht, werd opgeluisterd door stemmige muziek van het Hollands Strijkkwartet. De receptie werd geopend met een har telijke gelukwens van mr. G. van Hall. Amsterdams eerste burger. Aan het gala Hernieuwde besinning I di"fr- da3 hedenavond wordt gegeven 6 zullen o.m. aanzitten 7... K. H. Prins Bern- Toch pleitte hij voor een hernieuwde j hard, leden van de regering en vele an- en voortgezette bezinning op dit beslis- dere personen uit regeringskringen en uit send uitgangspunt, omdat naar zijn oor* I het bedrijfsleven. Ondanks het feit, dat bij de wijzigingen op het gebied van de prestatiebeloningen was afgesproken dat zij niet tot wezen lijke veranderingen van de bedoeling der partijen zouden strekken, is van de zijde van het college van rijksbemiddelaars en soms zelfs van werknemerszij de, een uit leg aan de bepalingen gegeven, die in strijd is met de bedoeling van de par tijen, en bovendien de mogelijkheden om in tarief te betalen aanzienlijk belem mert- Met name betreft dit de tussen groep. waarin zonder melding 25 procent zou mogen worden betaald. Een ander punt van kritiek was voor de heer Dura het vetorecht van het colle ge van rqksbemiddelaars, waarvan naar zijn mening niet op die spaarzame wijze was gebrnik gemaakt als in bouwkringen was verwacht. Deze verwachting had ingehouden, dat de discussies in dit lichaam zouden worden gevoerd op basis van de C.A.O., zoals de partijen die be doeld hadden. Het leek spreker niet waar schijnlijk „dat wij in een nienwe C.A.O. wederom een zo vergaande overheidsin vloed bij de hantering van ons eigen con tract zullen accepteren." Wat betreft het overheidsbeleid op het gebied van de loonsanering wees spreker nog op een ander, wat hij noemde zeer opmerkelijk facet. Er is hem geen enkel geval bekend, van een strafzaak tegen het uitbetalen van zwarte lonen sinds 16 juni j.l-, de dag waarop de C.A.O- in werking trad. Voordien heeft de bond zich op het standpunt gesteld, dat de patroons vaak wel gedwongen waren om enigszins zwart te betalen en hij verleende hun dan ook de nodige steun. Na 16 juni j.l. was de bond van plan dit niet meer te doen, maar integendeel de vervolgde or ganen zoveel mogelijk te stimuleren om strafvervolgingen in te stellen ter be waking van onze sanering. Het is echter aldus spreker, aan dovemansoren geklopt. Wat de oorzaak van deze tweeslachtige houding van de overheid is, is moeilijk te doorgronden. heeft de historie zijn liefde behouden. Zijn ve'e studies en publikaties, speciaal over de s-tad Breda en de Baronie getui gen ervan. Op dit gebied is hij een erken de autoriteit. Op zijn initiatief kwam ook ..De Oranjeboom" tot stand, een geschied kundige en oudheidkundige kring voor stad en land van Breda. In de jaarboeken verschenen tal van bijdragen van zijn „De Kamermeerderheid, die zich zohand. eensgezind heeft getoond in de val van Wegens de Advent zal de officiële vie- het kabinet, geeft nu een triest en be- ring van het jubilee pas later plaats heb- angstigend beeld van politieke armoede, ben. nu het gaat om zelf een kabinet te vor- men." Dat was de mening van de socia- listische minister van Justitie prof Sam- kalden, die gisteravond te Bussum sprak voor de plaatselijke P.v.d.A.-afdeling. Als wij, zo zei hij verder nog, ons zakelijk en scherp bezig houden met wat men ons verwijt, dan zullen wij een felle en duidelijke! maar waardige verkiezingsstrijd moeten voeren, die de deur voor samenwerking met andere partijen open laat. De praktijk heeft geleerd, dat Neder- land alleen in samenwerking geregeerd kan worden en aan die verantwoorde lijkheid zullen wij ons niet onttrekken. De partijen moetgn dan komen met een duidelijk programma en als dan de op- lossing er niet komt, zullen wij in het parlement in een constructieve opposi- tie gaan. WINDSTREKEN Ze is er weer eens in opspraak gekomen, Cleopatra, zoveel jaren na haar dood- Men kaapte uit een mu seum een van haar armbanden. Ge leerden schatten de waarde van het kleinood op maar liefst twee miljoen gulden. In de dierentuin alhier is een pa pegaai, die toezicht houdt op de slui tingsuren van deze instelling- Iedere avond om 7 uur, het sluitingsuur van de diergaarde, schreeuwt het beest aan één stuk „Er uit". Het is in derdaad ook ze. Het pientere dier ziet om die tijd altijd de bewakers de bezoekers aanmanen de tuin' te verla ten en dap vindt hij het óók' tijd zjin kreet te doen weerklinken. Zoiets komt ook niet alle dagen voor. De Franse sergeant, Paul Bou- drez, is binnen 48 uur tijd viermaal grootvader geworden. In die tijd wer den drie zoons van Boudrez vader en zijn dochter schonk het leven aan een zoon. Opa en oma zullen nauwe lijks weten hoe ze alle kraamvisites moeten indelen. Vier jaar gevangenisstraf kreeg de kassier van een grote bankinstel ling door de rechtbank toebedeeld,.. Hij had uit zijn eigen kas het Uéve bedrag van 260.000 dollar gestolen. De reden? Hij had wel eens willen weten, hoe hij zich voelde als hij veel geld op zak had. Ze kijken nu opnieuw op hun neus: de omwonenden van het Hilversum- *e raadhuis. Ze hadden enkele maan den geleden bij de gemeente aange drongen op verkorting van de uur- en halfuur-slagen van het nieuwe ca rillon in Dudok's raadhuistoren- B. en W. zwichtten voor de klachten- Het carillon begon later in de ochtend (zodat men langer kon slapen) en eindigde eerder in de avond (zodat men eerder in slaap kon komen). Tevens vervielen de kwartierslagen. Iedereen tevreden.... totdat de ra dio besloot het carillon als tijdsein op te nemen. Maar dat betekent, dat de carillonslagen weer om het kwar tier moeten beginnen, vroeger moe ten starten en later in de avond ein digen. De bezwaarden zijn dus weer «venver en opnieuw zijn er protes- t*n onderweg. Maar het zal wel ver geefs aijn; het nieuwe carillonseio zal van 1 januari af door de ether klin ken. Deze stad in Amerika heeft nu niet bepaald zulk een opperbeste reputa tie. Het leven is daar soms één groot en wat wild amusement en de echt scheidingen worden daar behandeld als een welkome toeristische liefheb berij. Maar toch komt er een be richt vandaan, dat ons goed doet. In een restaurant aldaar heeft men ook een menu in brailleschrift, zodat blinden zelf hun spijzen kunnen uit zoeken. Natuurlijk heeft u wel eens van Harry Belafonte géhoord. Kent u het liedje „Eiland in de zon Wel dan kent u waarschijnlijk ook wel Harry's stem, want alleen al aan „Isle in the sun" verdiende deze Amerikaanse zanger vele honderd duizenden dollars- Hij is, behalve een succesvol zanger, ook een succes vol zakenman, deze calypsospecialist- Hij. staat aan het hoofd van drie bloeiende bedrijven; The Belafonte Present Inc. (de organisatie, waar mee hij zijn eigen concerten ver zorgt); de HarBel, een eigen film maatschappij en de Clara Music Inc.. het bedrijf dat al zijn liederen uitgeeft en zijn grammofoonplaten opneemt en verspreidt. Men heeft er zelfs een uiterst we tenschappelijk statistiek van aange legd. En daaruit blijkt, dat twintig procent van de Amerikaanse huis vrouwen bij het vatenwassen hulp van manlief krijgt Tachtig procent van de heren der schepping, die deze taak op zich nemen, doen dit ook voortreffelijk, aldus de deskun dige dames. Vooral in de huishou ding. waar kleine kinderen zijn, is dit het geval. Twaalf schilderstukken van de kunstschilder Winston Churchill zijn door lithografen op Kerstkaarten in-beeld gebracht. Deze kaarten heb ben een zeer groot succes. Als die man het niet ontzaglijk druk krijgt.... Een wasserijbaas in deze stad biedt toekomstige cliënten zes nieuwe overhemden aan, gratis en helemaal voor niets. Enig beding is, dat u die overhemden voortaan in zijn wasserij zult laten wasoen en strijken. i. Hoger Ondarw. fonds «n tiet Uttif, Sier. v.i. Kith. Actie Keferland.S n is/mm ara aswwajr s»iesiAea»AesMW**i,sMe*MMMk Giro: 4028 „SUS" ROTTERDAM. F. 1.- per stuk. leder lot heeft 5 coupons. Het Veleri-nenlegioen Nederland wijst met klem alle beschuldigingen van de hand, die de in het „oud-strijders le- i gioeu" verenigde uitgetreden leden de laatste tijd aan zijn adres hebben ge richt. De oud-strijders, die zich uit de gele deren van het V.L.N. hebben teruggetrok ken. beschuldigen een aantal leden van het legioen ervan, dat dezen deel uitma ken van een landelijke geheime organisa tie, die onder de naam „De Anjer" aller lei ondermijnende acties zou willen voe ren. Een van de uitgetreden leden, de heer J. Koehheim uit Zeist, keerde zich in i OMDAT de nieuwe SUS-actie, die morgen begintvoor een groot deel in het teken staat van het Katholiek Ho ger Onderwijs, heeft zoals U elders in de krant kunt lezen de KSO be sloten om de vijf uitzendingen, waarin de winnende nummers bekend zullen worden gemaakt, een academisch tin tje te geven. Dit is een loffelijk streven: de ver houding tussen student en burger is niet altijd even rooskleurig geweest en als U het mij vraagt bestaat er nog een massa onbegrip lussen de man in de straat en de jongeling in de college bank. Voor de microfoon zal thans ech ter worden getracht, hier en daar wat mogelijkezere tenen weg te praten. De KRO heeft voor de vijf uitzendin gen enkele artiesten uitgekozen, die niet alleen artiest zijn, doch ook een acade mische opleiding achter de rug hebben. Zo zal Jan de Cler optreden die, zoals U mischien iveet, in het niet artistieke leven dokter is en Chiel de Boer. wiens tweede leven bestaat uit het uitoefenen van een tandartspraktijk, waarbij hg tracht de mensen even hard te laten lachen als in de zaal, hetgeen achter dit verband tegen het hoofdbestuurslid. mr. W J. Spanjaard, die daarop een aan-1 de boormachine heel wat moeilijker klacht wegens smaad indiende. j ralt dan achter de microfoon. Maar dat Het hoofdbestuur van het V.L.N. zegt lipt dan aan de stemming van het pu. zich geheel van deze affaire te distantiëren j bliek. Ook is men op zoek naar een aangezien het van mening is dat deze aangelegenheid uitsluitend de heer Koehheim en mr. Spanjaard aangaat. Het hoofdbestuur deelt tevens mee. dat tot nu toe in het gehele land 365 leden voor het V.L.N. hebben bedankt. Verte genwoordigers van het nieuw opgerichte „oud-strijders legioen" zijn echter van mening dat dit aantal met name in Zuid- Holland en Zeeland veel groter is. Adres voer inlichtingen: Hetmrudumoe! 303. Roüerdjm. te!. 01800-50000 Geen auto's meer als prijzen in de vijfde SUS-actie De bij veten beleende ..Geschuts toren" in Hoek van Holland zal liet niet lang meer maken: slopers zijn al druk doende, hel enorme, betonnen gevaarte aan een roemloos einde te helpen. De toren is in de bezettingsjaren gebouwd om dienst te doen als observatiepost voor de Duitsers. Tevens was er de centrale academisch gevormde ,,lichtere-genre" zangeres, maar dit blijkt een weinig gangbare combinatie. Universitaire stemmen blijken niet voldoende ge schoold en geschoolde stemmen missen de noodzakelijke academische achter grond. Dames, met stem zonder titel zijn er voldoende, evenals dames zón der stem mét titel. Maar nergens nog klonk het gevraagde lied uit de acade misch gevormde keel, zodat het voor lopig voor de KRO nog zoeken blijft. Bovendien als punt twee op het programma worden tijdens de uit zendingen van vijf studentenverenigin gen drie afgevaardigden verwacht om deel te nemen aan een quiz. Nu is ook dit een moeilijke zaak. Men kan ten slotte de studenten geen vragen voor leggen welke zo eenvoudig zijn, dat het ■publiek de jongeling, die er in een on bewaakt ogenblik geen antwoord op weet, een sukkel gaat noemen, maar van de andere kant mogen de vragen niet zo specialistisch zijn, dat de een voudige luisteraar de knop van het toe stel omdraait In beide gevallen bereikt men het gestelde doel nietDaarom zullen aan de studenten vragen worden voorgelegd, welke door de pientere Ne- diènst voor de vuurleiding langs de derlander zonder academische oplei- geliele Nederlandse kust in onder- ?"lg 1:unnen be?ntw?ord- j t i •■®r m°et n sympathieke sfeer heer- gebracht. In de voet van de toren was zwaar geschut opgesteld. Na vele jaren zal nu dan eindelijk deze onplezierige herinnering aan de duistere oorlogsjaren wprden op geruimd. sen", zegt de KRO die voor 't winnende team een tv toestel beschikbaar heeft gesteld. Het apparaat mogen de win naars dan in de sociëteit setten om iveer naar niet academisch-gevormde artiesten te kijken. En daarmee is, naar men hoopt, het circeltje dan rond, Op de indrukwekkende prijzenlijst van SUS 5 zal men wél de traditionele woonhuizen, tel ev isde-toestell enscoo ters, wollen dekens en kolen kunnen aantreffen, doch geen automobielen. ,.He,t is ons gebleken", aldus de organi- van de SUS-actie, de heer Ber gers „dat be meeste auto-winnaars het geld op een andere wijze willen beste den. Inplaats van auto's zijn nu goede ren naar keuze of studiebeurzen be schikbaar gesteld. Deze laatste prijs is niet gehee] willekeurig gekozen. Bij de actie SUS 3, die voor een groot b'ei in het teken van het Katholiek Onder wijs staat, zal op verschillende manie ren de aandacht op studie en studen tenleven worden gevestigd. Zo zal de K.R.O. in de loop van januari en fe bruari t95o vjjf uitzendingen verzorgen, waarin op de eerste plaats de prijswin naars zullen worden bekend gemaakt doch waarin ook de studenten voor de microfoon zullen worden gebracht, door afgevaardigden van vijf studen tenverenigingen tijden® een quiz met elkaar in het strijdperk te laten treden. De avonden worden gehouden in Rot terdam (27 jan.), Hilversum (1 febr.), Groningen (3 febr.), Den Bosch (7 febr.) en Eindhoven (8 febr.). De loten zullen dit keer bestaan uit vjjf kleuren-series, welke elk een gul den kosten. Ieder lot heeft vijf coupons en trekt dus vqf keer mee. De loten zullen worden verkocht door winke liers en particulieren in alle plaatsen van het land. Het totaal aan prpsen bedraagt 225.00# (belastingvrije) guldens. Ook za! er dif Jaar weei een SUS- krant verschijnen. Van dit blad. dal traditiegetrouw een geheim verbergt, zuilen tussen 27 december en 31 decem ber a.s. drie miljoen (gratis) exempla ren worden verspreid. Honderd en vijf tig van deze kranten geven rechf op in totaal 26 000 gulden aan prijzen. Het geheim van de kra-nt zal worden be kend gemaakt in de nieuwjaarsnacht, tussen 0.30 en 2 uur via de K.R.O. Be zitters van prijsbepalende kranten moe ten zich dan meiden voor 24.00 uur 1 januari 1959. Schipper, kunnen, mits de naam van hun schip wordt opgegeven, door middel van een briefkaart een SUSkrant aanvragen; bejaardenhuizen worden in de gelegenheid gesteld voor inwonenden om extra exemplaren te vergoeden. MS M

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5