Dagblad voor Schiedam en omstreken Oude ministers worden nieuw onder nieuwe premier Onbezonnen chauffeur vond dood bij botsing f Achtendertig gewonden bi j botsing van twee bussen ER IS EEN DRIELING GEBOREN Atlas" zendt uitgezonden berichten naar aarde terug Bericht Mysterieuze moordaanslag bleek een stunt te zijn Informateur Beel thans formateur Na avondje uit Tweede Kamer lieden geen vergadering De kaarten op tafel Zes passagiers in het ziekenhuis Stellendam in vep en voer Voorburg in rep en roer „om niets MAANDAG 22 DECEMBER 1958 REGERING HEEFT NU EEN NIEUW BEEL(D) GEKREGEN Afstand van liet conflict Prins Akihito gaat trouwen in mei I INTRODUCTIE- VERKOOP f 29.75 I Af 20%-f 5.95 1 THANS f 23.80 Vlootaalmoezenier Martens overleden Zwolse hulst verloor haar bessen Na heruitzending boodschap van Eisenhower ER VLOEIDE KIPPEBLOED Zesjarige jongen viel uit Scandinavië-expres ♦s (Van onze parlementaire redacteur^ ZONDAGAVOND, 21 december 1958. Voorzover het op deze zondagavond valt te overzien de Kamer moet dinsdag nog haar oordeel geven is de zaak van de kabinetscrisis nu „rond". Dit wil zeggen, dat er een oplossing is gevonden voor de moei lijkheden. Een oplossing, welke tot aan de komende vervroegde ver kiezingen de best denkbare is en met één woord is te kenschetsen, namelijk met de naam: Beel. Zoals men in de officiële berichten, die zaterdagavond nog zijn uit gegeven, kan lezen, is de informateur dr. Beel tenslotte door de Ko ningin als formateur aangezocht. Hij heeft dit verzoek, zoals anders veelal gebruikelijk is, nu eens niet in beraad gehouden, maar de op dracht tot vorming van een nieuw kabinet terstond aanvaard. Dat was dus de nieuwe ontwikkeling, waarvan wij zaterdag reeds gewaagden en daaraan we toen de conclusie verbonden, dat er twijfel bestond of de vergadering van de Tweede Kamer maandag wel zou doorgaan. Het is zo uitgekomen en het feit, dat dr. Beel de opdracht terstond heeft aanvaard, wijst erop, dat alles reeds in kannen en kruiken was, toen hij haar kreeg. Wat nu gaat gebeuren Verdeling der portefeuilles ^niinnniiiiitnniiiiimtiiintiiiiiifliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüniiiiflUiniiiiiNiiiiiiiiBii^ in 10 tinten. 1 Geheel geminderd; motvrij. 1 ÜM Vier schoten Lugubere grap Met deurknop gespeeld HET WEER VOOR MORGEN PLAATSELIJK MIST nieuwe amsche courant Er is weer een regering Het ging er klaarblijkelijk bij de keuze van de thans gekozen oplossing niet al leen om het kabinet, of wat ervan was overgebleven, te versterken, maar boven dien en vooral, afstand te kunnen nemen van het conflict, dat tot het uittreden van de socialistische ministers had geleid. Zouden alleen do overgebleven negen mi nisters als rompkabinet zijn aangebleven, dan was de conflictssituatie in volle om gang blijven bestaan. Men zou dat voor een deel hebben kunnen ondervangen door de negen als demissionair kabinet te laten optreden, maar zulks zou de gemoe deren niet hebben gekalmeerd. Nu echter bet kabinet met dr. Beel als nieuwe mi nister-president Is uitgebreid, is er eigen- dik een nieuw kabinet ontstaan, dat met "et conflict, waaraan het kabinet-Drees 'en onderging, niets meer te maken heeft Het heeft een beperkte opdracht, name lijk Kamerontbinding te bevorderen en tot aan het tijdstip van de verkiezingen de lopende zaken af te doen. Het is dus een Intermezzo-kabinet voor enkele maanden niet als premier een verzoenende figuur, die de ernstigste wrijvingen in die maan den wel zal weten te voorkomen. De taak gedurende deze overgangsperio de is praktisch deze: nieuwe verkiezingen voor te bereiden, de beide belastingwet ten nog voor 1 januari in het Staatsblad te brengen en de overgebleven begrotin gen af te doen. Daar komt het ongeveer op neer. De Eerste Kamer zal daarbij tus sen Kerstmis en Nieuwjaar bijeen moeten komen ter afhandeling van de belasting wetten, indien ten minste voor die tijd de schriftelijke voorbereiding gereed is. Dp gang van zaken is nu deze: de Twee de Kamer zal dinsdag aanstaande bijeen komen. In die vergadering zal de nieuwe biinister-president een regeringsverkla- rjng afleggen, die uiteraard zeer sober zal zljn en het voorstel zal bevatten de Ka- ■her te ontbinden en verkiezingen te hou den. Dat zal dan een ontbinding zijn op 'ermijn, omdat anders de begrotingen niet zouden kunnen worden afgedaan. Onge twijfeld zal dit voorstel een scherp debat 'engevolge hebben, dat echter dezelfde •lag zal worden beëindigd. Uiteraard zal Voordien de ontslagaanvrage van de so cialistische ministers door de Koningin moeten zijn ingewilligd; dit valt dan ook in de loop van maandag te verwachten. Dr. Beel zal het. debat over de regerings verklaring beantwoorden en waarschijn lyk zal minister Zjjlstra de beide belas tingwetten voor de Kamer verdedigen. Dit zal overigens eerst morgen, maandag wor den beslist. Morgenochtend nl. zouden de ministers van het nieuwe kabinet dat zjjn dus de overgebleven ministers van het oude kabinet met de nieuwe minister president dr. Beel bijeenkomen, om de opengevallen plaatsen te verdelen en de regeringsverklaring op te stellen. Minister Struyken blijft vice-premier en zal waarschijnlijk tegelijk justitie gaan beheren, minister Staf zou Landbouw er bij nemen en minister Zijlstra Financiën. Het zou tenslotte in de bedoeling liggen, dat staatssecretaris Van der Beugel als ambassadeur in buitengewone dienst aan het ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden zal blijven. In ieder geval staat vast, dat prof. Beel premier wordt en dat hij ook de portefeuille van Sociale Zaken en Volksgezondheid onder zjjn beheer zal nemen. De uitbreiding van het kabinet met prof. Beel acht men in politieke kringen niet alleen een versterking van het kabinet maar ook een elegante oplossing van de moeilijkheden, waarvoor men anders tot de komende verkiezingen zou zijn blijven staan. Het kabinet der Koningin deelde za terdagavond mede: „H.M. de Koningin heeft hedenmiddag op het Huis ten Bosch de minister van staat, prof. dr. L. J. M. Beel ontvangen. Hare Maje steit heeft prof. Beel verzocht zich te belasten met de vorming van een ka binet. hetwelk zich tot taak stelt de bevordering van de ontbinding van de Tweede Kamer der Staten-Generaal alsmede de behartiging, tot het tijd stip, waarop vervroegde verkiezingen zullen hebben plaats gevonden, van al hetgeen het in het belang van het ko ninkrijk noodzakelijk acht. Prof. Beel heeft deze opdraeht aanvaard". Des middags heeft de lieer Beel nog een onderhoud gehad met minister Slruycken. Het huwelijk van kroonprins Akihito van Ja,pan met mej. Misjiko Sjoda zal Waarschijnlijk in mei 1959 worden vol trokken zo heeft een woordvoerder van ""t keizerlijke hof bekendgemaakt. De 'hinis'ter van financiën heeft 20 miljoen *;en beschikbaar gesteld om de kosten van festiviteiten te dekken. Gisterennacht omstreeks'drie uur is de 21-jarige vertegenwoordiger II- F. op 't E uit Amsterdam, toen hjj in zijn bestel wagen op rijksweg nr. 1 onder Diemen, reed, met grote vaart op een tegemoet komende vrachtauto gebotst en op slag gedood. De vrachtwagen, een twaalf meter lan ge trekker met oplegger van een trans portbedrijf uit Amsterdam, kwam met kostuums en decors van het toneelgezel schap Johan Kaart uit Enschede, waar een voorstelling was gegeven. Als ge volg van de botsing begon de vrachtwa gen te slippen, reed dwars door de afras tering in het midden van de weg, daarna over de twee linker rijbanen, die op het ogenblik zijn opgebroken, vervolgens door de ijzeren afrastering langs de Muider- trekvaart en belandde tenslotte op zijn kant in het hier vrij ondiepe water. De 26-jarige chauffeur M van Haperen en de 66-jarige toneelmeester F. J. G. A v. d. Kamp, sloegen een ruit van de ca bine stuk en wisten met een nat pak weer op de weg te klauteren. Beiden had den enkele snijwonden en wat kneuzingen opgelopen- Van de bestelwagen, die volgens beide heren van de rechter rijbaan plotseling naar de linker zwaaide en toen frontaal tegen dg trekker botste, zaten een por tier en een spatbord nog vastgeklemd aan de bumper van de vrachtwagen. Do rest van de wagen lag als een onherken baar wrak op het opgebroken weggedeel te van de rijksweg. De rijkspolitie van Diemen heeft deze zaak de gehele zondag onderzocht. In hei pension te Amsterdam, waar het slacht offer in de kost was, spraken rechercheur.- twee von zijn vrienden. Deze verklaar den, dat de jeugdige vertegenwoordigd zaterdagavond tot 2 uur toe met hen café'.- bij en op de Nieuwendijk had bezocht en dermate aangeschoten was, dat zij hadden gepoogd hem het contactsleuteltje van zijn auto af te nemen. Opgeschoten jongens hadden zich echter met de zaak bemoeid en het voor de vertegenwoordiger opge nomen De twee vrienden waren toen ge dwongen hem zijn sleuteltje terug te ge ven. Waarom het slachtoffer naar t Gooi besloot te gaan rijden, is een raad- sel. De voorzitter van de Tweede Ka mer heeft zaterdag jl. aan de leden 't volgende telegram gezonden: „In de verwachting, dat het te vormen kabi net in de vergadering van aanstaande dinsdag een verklaring zal afleggen en bereid zal zijn met de Kamer de be- lastingontwerpen te behandelen, heb ik besloten de vergadering van maan dag te verplaatsen naar dinsdag een uur". In de KVP-uitzcnding voor de KRO- microfoon dinsdagavond van 18.20 tot 18.30 uur zal mr, H. van Doorn, voor zitter van de Katholieke Volkspartij spreken over de jongste politieke ont wikkelingen. In onze damesafdelin zuiver wollen CT* S ■-M Binnenweg 20 Rotterdam Ss In het Marinehospitaal te Overveen is zondag na zes maanden ziekte op 49-jari- ge leeftijd overleden vlootaalmoezenier A. Martens uit Oveande (Zeeland). Zijn over lijden wordt gevoeld als een groot verlies voor de Koninklijke Marine, daar de aal moezenier bij officieren en manschappen in hoog aanzien stond. De uitvaart heeft dinsdagmorgen in het hospitaal plaats. Daarna wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar Ovezande, waar woens dag in de parochiekerk de plechtige H. Mis van Requiem wordt opgedragen en ver volgens de teraardebestelling op het pa rochiële kerkkhof volgt. Op de foto's zien we de zwaarbc- schadigde voorzijde van de Rot terdamse bus met de chauffeur achter liet stuur, en een interieur van de andere bus, die bijna in tweeën werd gesneden. Bij een botsing tussen twee autobus sen zaterdagavond omstreeks half zes op de rijksweg Rotterdam-Moerdijk bgj de Koninginneweg onder I.Tssclmonde, zijn 38 personen gewond, van wie vjjf ern stig. Het ongeluk ontstond, toen ter hoog te van de Koninginneweg een stadsbus van de RET de rijksweg op wilde rij den. Juist op dat ogenblik reed daar een bus van „De Twee Provinciën", voor namelijk gevuld met mensen uit Rijsoord, (Van onze correspondent) Twee Zwolse gemeentewerklie den zijn verleden week vier dagen bezig geweest van vele tientallen hulststruiken aan de Hanekamp een brede plantsoenstrook aan de rand van een oude en een nieuwe stadswijk de rode bessen af te plukken cn op de grond te gooien. Tienduizenden bessen zijn door hun handen gegaan. De reden T De jeugd en ook wel de ouderen konden de hulst niet met rust latenmaar braken er takken af om liet huis in kerst sfeer te brengen. Hierop besloot de Plantsoenendienst tot genoem de rigoureuze maatregel. Men vraagt zich alleen af, of het ver standig was een zo verleidelijke struik als hulst met bessen zo voor het grijpen te zetten. Deleerden in dienst van het Amerikaanse leger zijn er zaterdag in geslaagd, e kerstboodschap van president Eisenhower Sn een radiotelegrafische code llaar de om de aarde draaiende „Atlas"-raket uit te zenden, waarna de satelliet 't SfsProkene „op bevel" weer terugzond naar de aarde. Een eerder gedane poging om de satelliet zelf nog eens de bandopname van e toespraak te laten horen, gelukte slechts gedeeltelijk. ater is medegedeeld, dat een door het radiostation Corona, in Californië, 11 code uitgezonden boodschap door de „Atlas" is heruitgezonden, waarbij de ekst door drie Amerikaanse radiostations „luid en duidelijk" werd ontvan gen. bp9e lancering van de „Atlas"-satelliet A'ekent „een belangrijk succes" voor de t/herikanen, zo heeft de bekende Sovj et nische specialist op het gebied van de vC^'evaart, prof. Leonid Sedof, in een 1{U aSgesprek met het perbureau Tass ver- tlja F.d- Hij noemde de lancering „bet na- j-ojjri'jke gevolg van het werk, dat gedu- verscheidene jaren aan de „Atlas" V '-Tricht". „De gegevens van deze raket wachtten al, dat zij zou dienen voor het afschieten van kunstmanen en voor andere vluchten in de ruimte", aldus prof. Sedof De eerste poging van het Amerikaanse leger om een intercontinentale raket van het type „Titan" te lanceren, is zaterdag mislukt, doordat er kort na het aanslaan van de motoren een defect optrad, waar door de start automatisch niet doorging. De „Titan" moet evenals de „Atlas" een -J-, v V.X. eh ons sinds lang bekend en wij ver- afstand van 10.000 km kunnen afleggen. H C Ridderkerk en Hendrik Ido Ambacht, de de zaterdagmiddag in Rotterdam hadden doorgebracht. Deze laatste bus werd als het ware door midden gebroken. De ra vage was uiteraard verschrikkelijk en aanvankelijk heerste er, mede door dat het verkeer daar erg druk was. een chaotische toestand. Pas om half acht kon het verkeer weer normaal doorgang vinden. De meeste gewonden waren in de bus van „De Twee Provinciën". Vijf van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen: de 38-jarige P. Berkhout uit Hoek van Hol land, de 38-jarige heer en de 34-jarige mevrouw Knops, de 61-jarige heer N. Smit uit Rotterdam en de 56-jarige E. Levering uit Rijsoord. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. De overigen zijn na in ziekenhuizen te zijn verbonden, naar huis gezonden. Men vermoedt dat de oorzaak van de botsing moet worden gezocht in het geen voorrang geven. Hiermede berichten wij U, dat we gens het hoogfeest van Kerstmis ons blad op donderdag 25 en vrijdag 26 de cember niet zal verschijnen. Het eerst volgend nummer na 24 december ver schijnt derhalve op zaterdag 27 decem ber. Voorzover op woensdag 24 en zater dag 27 december geen postbestelling plaatsvindt (er is op laatstgenoemde dag een extra bestelling, doch niet voor de zgn. buitenwijken) bestaat voor onze post-abonnees op beide dagen de ge legenheid ons blad kosteloos aan de kantoren der posterijen af te halen en wel in het tijdvak waarin steeds op de zaterdagmiddagen hiertoe gelegenheid wordt gegeven. DIRECTIE. 9? (Van onze Haagse redactie) „Ja, er is inderdaad iets te melden", zei vanmorgen de dienstdoende wachtmeester van liet politiebureau te Voorburg, „het nieuws is, dat er niets aan de hand is! En daarmee is dan een „moordaanslag", die gister avond het rustige Voorburg in rep en roer bracht en die even mysterieus als sensationeel leek, „opgelostEr was helemaal geen sprake van een moordaanslag, er was slechts sprake van een stunt, door enige jongelui op touw gezet en met succes, want politie, vele omwonenden en journalisten zijn er het slachtoffer van geworden. (Van onze correspondent) De burgemeesters van Goeree Over- flakkee klagen er steen en been over dat het zielental hunner gemeenten de laatste jaren steeds dalende is. Wie schetst dus de verbazing van burgemeester J. Baron van Knobelsdorff te Stellendam toen hij zaterdagmorgen in alle vroegte door een zijner raadsleden, de heer Abraham Brinkman, werd opgebeld met de vraag: „Burgemeester, met hoeveel inwoners denkt u dat vanmorgen ons dorp is ge groeid?" De burgemeester, die wel wist dat er in huize Brinkman een blijde ge beurtenis op komst was, deed een hoge gooi en zei: „Omdat u zo vroeg belt zul len het er wel twee zijn". „Nou", zei de verheugde vader, „het zijn er drie". En door de geboorte van deze drieling is heel Stellendom in rep en roer geko men. 's-Nachts om 3.30 uur werd een zoontje geboren. Ervaring en deskundigheid zei den zuster Boogers. van het Kraamcen- trurn Flakkee dat er „meer op komst was" en dus werd de plaatselijke genees heer dokter Kreling in allerijl ontboden en die kwam juist op tijd om tien minu ten later een tweede zoontje het levens licht te heipen aanschouwen. De zuster kreeg natuurlijk da handen vol en vader stond wel een beetje beduusd te kijken, al had d<> doteter al eerder gezegd dat het wel eens een tweeling kon worden. De verrassing en drukte stegen ten top toen vijf minuten later Laurina zich bil de dokter meldde. Zo had Stellendam binnen een kwartier zijn drieling; Jan, de oudste, die 7 pond woog, Arend, met een Om tien minuten over 'half negen klon ken nabij het viaduct over de Laan van Nieuw Oosteinde op de Koningin Julia nalaan gelegen in een zeer gegoede middenstandsbuurt twee schoten. Zij werden uit een grijze bestelwagen afge vuurd en een voetganger scheen het doel wit te vormen. Vóórdat het slachtoffer kans kreeg op de grond ineen te zakken werd hij door twee mannen uit de bestel wagen opgevangen en in de laadruimte van de auto geworpen, waarna nog eens twee schoten knalden. Er vloeide bloed maar dat is he, juist geweest, wat de politie op het spoor van een stunt zette, want het was geen mensenbloed, maar kjppebloed. Toen de auto in snelle vaart, richting Voorburg, was weggereden, verkeerde iedereen in onzekerheid over „het mo- tief". Een politieke moordaanslag? Of had men met Amerikaanse gangster methoden te doen, waarbij een lid van de ene bende uit wraak door een andere bende werd neergeknald? „Ik zat te lezen, toen ik de twee knal len hoorde'vertelde ons de heer J. J. Smit, die op de eerste etage van een flat aan de Koningin Juilanalaan woonde. Hij kon het merk van de wagen niet thuis brengen en het nummerbord ervan was met een witte doek of een jutezak be dekt. Hij zag een man zonder overjas met een gekreukte hoed op zijn hoofd en siofcl gekleed op het trottoir staan, die dreigde in elkaar te zakken. „Toen kwa men de twee kerels uit de bestelwagen, waarvan ik de leeftijd op 25 tot 30 jaar t schat, die de man als een zak beetgrepen gewicht van 6!i pond en het meisje met en 'n de laadruimte wierpen. Het slacht- de Kerk aan de Koningin Julianalaan heeft zien staan. nu ook niet meer zo onlogisch als gisteravond werd aangeno men, toen er nog aan een échte myste rieuze moordaanslag werd gedacht. Van de daders, die deze stunt in elkaar hebben gezet, ontbreekt tot nu toe ieder spoor, ruim zes pond. De baby's en de moeder maken het best. De belangstelling stormt van alle kanten op het echtpaar af dat nu al een flink gezin heeft, want het telde al vier kinderen. Jannetje Arendje werd 19 januari 1944 geboren, Johannes Ary 11 september '46, Krijna Teuntje, 16 februari 1953 en Arendje Cornelia 16 oktober 1954. Krjjna werd in Den Bric! geboren, vlak na de ramp. Ze is dus een evacuatie kind. De heer en mevrouw Brinkman zijn resp. 43 en 39 jaar. De heer Brinkman is van beroen soc. verzekeringsagent voor de landbouw. 10 mei 1894 werd de vorige drieling op het eiland geboren; ook twee jongens en offer was ongeveer 40 jaar oud"." De verklaring van de heer Smit werd ons bevestigd door gelijkluidende ver klaringen van andere getuigen. Allemaal, evenals wij aanvankelijk, slachtoffers van een nogal lugubere grap. Ook een paartje, dat enkele tientallen meters verder op het trottoir van de Koningin Julianalaan liep, kon vertel len, dat er verschillende schoten in de wagen waren afgevuurd. De heer Smit had intussen de politie opgebeld. Die zond onmiddellijk enkele patrouilles uit en arriveerde tien minuten later od de plaats van de „aanslag". Waarschijnlijk is de bewering van een een meisje. Jan Thomas en Jans Hoek te der omwonenden, dat hij de wagei. reeds Ouddorp. I omstreeks zeven uur bij de Gereformeer. Gistermorgen om half acht is de zes jarige Kenith Harry Lobley uit Leeds (En geland). die met zyn moeder en twee broertjes in de Scandinavië-expres zat, uit de trein gevallen. Het gebeurde te Rot terdam, tussen het Centraal-Station en „Rotterdam-Noord". Op dit laatste station bemerkte men, dat een van de portieren openstond en dat Kenith was verdwenen. De trein stopte en het personeel ervan ging langs de spoor lijn terug om de jongen te zoeken. Hij was echter al gevonden door de seinwachter van de Xerxesweg, die het gehuil van een kind had gehoord en daarop was afgegaan. Met schaafwondjes aan hoofd en knieën is hij opgenomen in het. Sophiaziekenhuis. Hij vertelde, dat hij met de knop van een deur had gespeeld, waardoor deze was opengeschoten. Overwegend droog met in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Vannacht temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag dezefde temperaturen als vandaag of iets lagere. Dinsdag 23 december: zon op 8.47 uur, onder *.31 uur; maan op 15.04 uur, onder 5.48 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1