31 a d voor Schiedam en omstreke m Minister-president Beel met regeringsverklaring Contact zal van met de Staten-G beperkte strekking zijn 3987, CAO-metaal Bouw pro gram 1959 40.000 woningwetwoningen over provincies verdeeld Investering in de landbouw mm m Koninkliike Familie herdacht Kerstgebeuren MIST BEPERKTE ZICHT tot nau weli jks honderd meter Schiphol zat urenlang „dicht" Gelukkige toto-winnaar Kabinet kwam tot stand zonder enige afspraak met fracties Extra aantal niet mogelijk vraagt jaarlijks 500 miljoen Afscheid bij de Hoogovens Door mistvelden iets kouder DINSDAG 23 DEGEMBER 1958 pi Premier Beeldeed op zijn] manier de mist optrekken J nu drie maanden verlengd Kapitein Bouman mag ziekenhuis verlaten CITROEN 2 cv Particuliere bouw niet verdeeld Oorzaken dieper Vertrouwen onontbeerlijk- Kamer on t bi ndi n g Geen afspraken Het was gisteren met recht een van de donkere dagen voor Kerstmis. Op vele plaatsen hing de gehele dag een dikke mist en in de avond was het zicht vaak tot nauwelijks honderd meter beperkt. Ook al was dit alles voor dc sfeer in de huiskamer wel bevorderlijk, het verkeer ondervond er veel last van, zowel op de weg, in de lucht als op het water. Ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan; de last bleef beperkt tot vertraging, die vooral op het water en in de lucht soms vele uren duurde. HET WEER VOOR MORGEN NOORDOOSTELIJKE WIND nieuwe amsche courant Tweede Kamer zal op 19 maart worden ontbonden Hedenmiddag, bij de aanvang van de vergadering der Tweede Kamer, heeft de minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, de volgende verklaring afgelegd: „Het kabinet, dat ik hiermede de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het byzonder op prijs aanstonds na zyn optreden de gelegenheid te hebben een verklaring in Uw hoge vergadering af te leggen. Het wenst vooraf van deze plaats hulde en dank te bren gen aan hem, die gedurende meer dan dertien jaren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinetten en ruim 10 jaren aan vier dezer kabinetten op voortreffelijke wijze leiding heeft gegeven, oud-minister-president dr. Drces, thans minister van Staat, aan wie H.M. de Koningin met ingang van gisteren op zijn verzoek ontslag heeft ver leend uit zijn ambt. onder bijzondere dankzegging voor de uitnemende diensten onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden aan haar en het koninkrijk bewezen. De leden van dit kabinet, die allen onder zijn leiding heb ben mogen arbeiden, betuigen gaarne hun bijzondere waardering jegens deze staatsman, aan wie ook zij veel verschuldigd zijn en wiens heengaan uit de regering zij betreuren. Het kabinet vangt zijn taak aan in een tijd van ernstige politieke spanningen en op een ogenblik, waarop in ver band daarmede; gewichtige beslissingen zijn genomen. op het tijdstip, waarop na de ontbinding van uw Kamer, waartoe H. M. de Ko ningin op zijn voordracht heden heeft besloten, de vervroegde verkiezingen zul len hebben plaats gevonden. Dit kabinet heeft tot het zo juist ge noemde tijdstip, tot taak de behartigin' van hetgeen het in het belang van het ko ninkrijk noodzakelijk acht. Behalve de lopende zaken zullen slechts die aangelegenheden in behandeling wor den genomen, waarvan uitstel niet in des lands belang of dat van het koninkrijk is te achten. Vraagstukken, het beleid op langere termijn betreffende, zullen enkel in geval van noodzaak tot beslissingen kunnen leiden. De indiening van wets ontwerpen. waarvan aan de regering de urgentie van behandeling in de eerstko mende maanden niet zal blijken, blijft achterwege. Het contact met de Staten- Generaal zal derhalve een beperkte strekking hebben. Voor wat betreft reeds bij de Staten- Generaal ingediende wesonwerpen zal de zomer en winter, op klinker straten en asfaltwegen, op bergen en in dalen - overal en altijd betrouwbaar Het uitwendige beeld van dc huidige voor ons land zo moeilijke politieke si tuatie laat zich in enkele woorden sa menvatten. Tijdens de behandeling in deze Kamer op 11 december 11. van de ontwerpen van wet, houdende: a. verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de ver vroegde afschrijving en de investe ringsaftrek; Triomfantelijk zwaait de heer Van Weeren met zijn gouden" poolformulier, waarvan het laat ste rijtje hem waarschijnlijk f 127.800 op zal brengen. De heer Van Weeren is lid van U.T.S.C. int Utrecht en tot nu toe de enige, die aanspraak maakt op de record-inzet van de pool Hij wacht nu met spanning tot mor gen of er nog meer gegadigden zijn. De vakraad voor de metaalindustrie, Waarin wordt onderhandeld over een nieuwe c.a.o. heeft in zijn vergadering van '8 december jl. besloten voor te stellen de op 31 december. 1958 aflopende c.a.o. ntet drie maanden te verlengen. Aanvaarding van dit voorstel houdt in, dat gedurende deze drie maanden de be sprekingen met. namP over de arbeddstijd- verkiortinig de versnelde invoering van de werkclaesificatie en de afschaffing van de tariefsbasislonen, in de vakraad Zullen worden voortgezet. Deze besprekingen hebben in de eerste Plaats ten doel overeenstemming te be reiken over de voorwaarden waaraan bij doorvoering van deze verlangens zou btoeten worden voldaan. Met- name dient pfer te worden genoemd een adequate Droduictiviteiiitsverbetering, welke met een eventuele arbeddstijdverkjortieig gepaard tou moeten gaan. De vakraad heeft de hoop uitgesproken dat het overleg dn deze drie maanden een dusdanige overeenstemming zal leiden dat de basis zal zijn gelegd waar op tot afsluiting van een nieuwe c.a.o. kan worden overgegaan. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft bekend gemaakt op welke wijze dc in 1959 van rijkswege te financieren 40.000 woningwetwoningen zullen worden verdeeld. Groningen krijgt er 1400. Friesland 1300. Drente 1000, Over ijssel 2500, Gelderland 3600, Utrecht 2250, Noord-Holland 6400, Zuid-Holland 10.700, Zeeland G50. Noord-Brabant 4650 en Lim burg 3700.. Amsterdam, 's-Gravcnhagc en Botter dam zullen ten minste op resp. 2750, 2250 en 3250 woningwetwoningen mogen reke nen. Deze aantallen zijn begrepen in die voor de provincie waarin zy zjjn gelegen. Van de resterende 1850 woningen zijn er 350 bestemd voor de polder Oostelijk Fle voland; 1500 zijn gereserveerd voor wo- ningwetbouw ten behoeve van de ontwik keling van industriële bouwmethoden. De minister heeft de provinciale bestu ren verzocht aan de gemeenten zo spoedig mogelijk te doen weten op welke aantallen zij mogen rekenen. Evenals verleden jaar heeft deze ver deling van subsidietoezeggingen voor wo ningwetwoningen door de minister een globaal karakter. De werkelijke aantallen toe te zeggen subsidies zullen mede afhan gen van de aanvaardbaarheid der bouw plannen uit een oogpunt van eenvoud, prijs, constructiemethode en kwaliteit, als mede van de gehele situatie op de bouw markt. De bewindsman behoudt zich net recht voor ten aanzien van de bestemming der woningen voorwaarden te stellen. Bij de verdeling heeft hij het advies (Van onze correspondent) In de komende jaren zal per jaar gemid deld vijfhonderd miljoen gulden nodig zyn investeringen in de Nederlandse pnflbouw. Hiervan zuilen de gezamen- ,likc boerenleenbanken 260 miljoen gulden ^schikbaar kunnen stellen. Verwacht ^°rdt, da-t er een voldoende aanbod van f1 redietmiddelen zal zyn. Dc grote vraag 's echter, of de land- en tuinbouw vol- ende rendabel zal kunnen worden ge haakt. Dit zei mr. Ph. C. M. van Cam- b, directeur van de Coöperatieve Cen- J^ale Boerenleenbank in Eindhoven, op de fandag in Haarlem gehouden eerste coö- veratiedaff van de Katholieke Land- en "'nbouwbond. Vooral met het oog op het totstandko men van de Europese Economische Ge- genschap zal het noodzakelijk zijn met •htnder kosten hetzelfde als thans te pro duceren. De E.E.G. brengt voor de Neder- a«dse land- en tuinbouw een vaartver- helling mee. Deze ontwikkeling voert haar verdere specialisatie, maar tegelij- dfrtijd verwacht spr. een geleidelijke ver hindering van de subsidies aan de land ouw Dat in de komende jaren grote in- "steringen noodzakelijk zijn, blijkt wel uit het feit. dat 53 percent van de gebou wen in de landbouw ouder is dan vijftig aa- Qp grotere schaal dan thans zullen de gebouwen moeten worden ver nauwd De investeringen hiervoor zijn te ^Üen op 'dertig miljoen gulden per jaar. van hel Centraal Orgaan van de Weder opbouw en de Bouwnijverheid gevolgd. Deze commissie heeft erop aangedrongen ten behoeve van de industriespreiding een extra aantal woningwetwoningen te sub sidiëren. Minister Witte acht dit echter niet mogelijk. Wel heeft hij aan de col leges van Ged. Staten verzocht niet het gehele kwantum op te delen, maar een aantal woningen voor nieuw te vestigen gesubsidieerde industrieën in reserve te houden. Voor de premiewoningen js geen vcr- delingsschema opgemaakt. Zoals bekend, is op het bouwprogramma voor 1959 reke ning gehouden met een aantal van 40 000 particuliere woningen, waarvan 38.000 op premie. Gelet "op het belang, dat aan het zoveel mogelijk vrijlaten va<n de particu liere initiatieven moet worden gehecht, heeft de minister, althans voorlopig, van een verdeling daarvan afgezien. Ir. Ingen Housz heeft maandag af scheid genomen van de Hoogovens. Tijdens de receptie, die door talrijke autoriteiten werd bijgewoond, deelde de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. Prinsen, hem mede, dut het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen lol commandeur in de orde van Oranje Nassau. Op de foto zien we het moment waarop de com missaris de versierselen van deze onderscheiding bij ir. Ingen Housz omhangt. b. verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzetbelas ting voor sigaren; kwam in stemming een amendement van de vaste commissie voor financiën. Dit amendement had tot strekking de verlen ging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting van twee jaren, zoals door de regering was voorgesteld, te beperken tot één jaar. Het werd door do Kamer aangenomen. De minister van Fi nanciën, die het onaanvaardbaar had uit gesproken, verzocht daarop opschorting van de verdere behandeling der wetsont werpen. De volgende dag verzochten de minis ter-president, dr. Drees, de ministers Hof- stra, prof. dr. Samkalden, Suurhoff en dr. ir. Vondeling, alsmede dc staatssecreta rissen drs. Van der Beugel, mr. dr. Van Rhijn en Van Veen aan Hare Majesteit om ontslag, terwijl de overige ministers in verband hiermede hun portefeuilles ter beschikking stelden, bij welke gedragslijn ook de overige staatssecretarissen zich aansloten. Hare Majesteit deelde daarop mede de ingediende ontslagaanvragen in beraad te hebben genomen en verzocht aan de leden van het kabinet inmiddels alles te doen, wat zij in het belang van het koninkrijk noodzakelijk zouden achten. De door de aanneming van dit amende ment ontstane conflictssfeer vond nadere accentuering op 15 december daaropvol gende in hetgeen in deze Kamer bij de behandeling van het door de minister van Financiën namens de regering gewijzigde ontwerp van wet tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen, alsmede van de tijdeli'ke vrijstelling van omzetbelasting voor sigaren plaats vond Zo eenvoudig deze feilen zich laten weergeven in een korte opsomming, zo vol bewogenheid, ernst en zorg voor de toekomst is de situatie, welke achter deze feiten schuil gaat. De gebeurtenissen waavan ik melding maakte, vormden slechts de aanleiding tot dc ontstane crisis, de oorzaken daarvan liggen dieper. De verhouding tussen de staatkundige groeperingen, waarvan leden in het thans afgetreden kabinet zitting hadden, alsme de tussen de daarmede coresponderendc Tweede Kamer-fracties, verslechterde in de loop der laatste jaren. De afstanden werden groter, ernstige meningsverschil len traden aan het licht. Bij deze verscherpte politieke tegenstel lingen was geen oplossing te vinden, wel ke een normaal voortzetten van de arbeid door het in 1958 gevormde kabinet zou hebben ingehouden. Ook de vorming van een nieuw kabinet voor het n°S reste rende deel van. de parlementaire periode en steunend op een meerderheid in deze Kamer, bleek niet mogelijk. De behartiging toch van de belangen van het koninkrijk vergt zeer zeker in deze tijd van internationale verwikkelin gen en spanningen een voortdurende pa raatheid van de regering tot het nemen van beslissingen. Zij bfehoeft daartoe een zo groot mogelijke steun en medewerking van de zijde van de volksvertegenwoor diging. Dit laatste geldt evenzeer voor de oplossing van de vele en ingewikkelde problemen, waaraan de regering binnen Ook de intensivering en de vergroting van bedrijven vraagt het aantrekken van kapi taal. De kapitaalbron zal echter niet zo vlot vloeien als in de afgelopen jaren het geval was. daarom moeten de bedrijven in staat zijn zelf overschotten te vormen teneinde de vernieuwingen gedeeltelijk met eigen kapitaal te financieren. Voor het mogelijk maken van de investeringen zag mr. Van Campen voor de gezamenlijke boerenleen banken een grote taak weggelegd. De tweede spreker op deze coöperatie dag, waarop op het belang van de land en tuinbouw-coöperaties werd gewezen was de juridische adviseur van de Belgi sche Boerenbond, dr. A. van Hulle. De zo besprak de vraag, op welke wijze de coö peraties zich moeten voorbereiden °P de marktverruiming in het verband va,n de E.E.G. Naar zijn oordeel moet de ontwik keling van de gemeenschappelijke markt geleidelijk gepaard gaan met een gemeen schappelijk landbouwbeleid. „De coöpera tie is voor de landbouw een soort middel tot zelfverweer", aldus dr. Van Hulle. Door de coöperatie zal het mogelijk zijn de familial^ bedrijven in een geëvolueer de vorm te laten voortbestaan. Een sterke concentratie van krachten zal in de toe komst noodzakelijk zijn. De belangen van de land- en tuinbouw in de deelhebbende landen zullen gediend k,innen worden door een sterke samen/'/erking van de coöperaties in de vereeltende gebieden. het koninkrijk haar aandacht heeft te wijden. Voor een constructief beleid, alsmede voor een vruchtbaar gemeen overleg is tenslotte een sfeer van vertrouwen onont beerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer hoge vergadering zou plaats hebben, bemoei lijkte op zich reeds de formatie van een kabinet voor de nog resterende periode. Immers op het tijdstip, waaroo de leden van zodanig kabinet zich zouden hebben ingewerkt, stonden de verkiezingen reeds voor de deur. Deze omstandigheid zou on der normale omstandigheden op zich geen genoegzame reden ziin voor Kamerontbin ding Dit wordt nochtans anders tegen de achtergrond van de conflictsituatie, waarover ik zo even sprak. Het ontbreken van de zo even door mij gestelde voorwaarden noopte derhalve reeds tot een bekorten van deze periode en mitsdien tot vervroeging der verkie zingen. Daarmede wordt tevens bereikt een zoveel mogelijk uitschakelen van ele menten. welke een zuivere oordeelsvor ming bij dit beleid en overleg in de weg zouden kunnen staan. Daarenboven biedt deze vervroeging het voerdeel, dat de vraag op welke basis de vorming van een kabinet, hetwelk alsdan zijn programma zal kunnen richten naar een normale vierjarige periode, zal ge schieden beantwoording zal kunnen vin den. nadat afstand is genomen van de recente gebeurtenissen en nadat 't Neder landse volk de gelegenheid heeft gekre gen zich uit te spreken over de samen stelling van deze Kamer. Een koninklijk besluit, hetwelk nog he den in het staatsblad zal worden openbaar gemaakt, houdt in, dat Uw Kamer wordt ontbonden met ingang van 19 maart 1959 Op diezelfde dag zal dc zitting der Statcn- generaal worden gesloten. Het thans opgetreden kabinet kenmerkt zich in tweeërlei opzicht door een begren zing. welke normaal niet aan een kabinet wordt aangelegd. De eerste begrenzing betreft zijn levensduur, de tweede in samenhang daarmede zijn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht volbracht regering eenzelfde gedragslijn volgen. Uiteraard stelt de regering zich voor over een en ander in voorkomende gevallen met de Kamers overleg te plegen. Aan dc totstandkoming van dit kabi net is niet vooraf gegaan het maken van enige afspraak met welke fractie uit öw midden ook. De regering is zich diep bewust van haar verantwoordelijkheid, nog verzwaard door de ernst en het uitzonderlijk ka rakter van de huidige situatie. Zij ver trouwt, dat de staatkundige ontwikke ling in ons vaderland zich in rustige ba nen zal voortzetten en dat allen, die voor deze ontwikkeling verantwoordelijkheid dragen, ook in de komende maanden zich van deze verantwoordelijkheid bij voort during bewust zullen blijven. Het kabinet heeft zijn taak aanvaard in het vertrouwen, dat het zal mogen re kenen op de steun der Staten-Generaal. Moge Gods zegen rusten op ons aller arbeid. Kapitein C. Bouman van de „Nieuw Amsterdam" zal morgen uit het zieken huis te Cork, Ierland worden ontslagen Dit is vandaag van de zijde der Holland- Amerikalijn te Londen bekend gemaakt. Kapitein Bouman werd op 12 december tijdens de reis naar New York voor de Ierse kust gewond, toen ?en ruit van de stuurhut van het passagiersschip sprong onder de druk van een overkomende golf De woordvoerder van de Holland-Ame- rikalijn heeft verklaard dat het zicht van het verwonde linkeroog van kapitein Bou man ni-et is beschadigd. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft hedenmiddag bij de kerstfeestvie ring van de Koninklijke Familie met het paleispersoneel en hun gezinnen in de toneelzaal van paleis 't Loo een Kerstrede uitgesproken. Hij zei hierbij o.a.: „Evenals de geboor te van Christus het begin was van het christelijk leven, zo zal de onzelfzuchtige blydschap, die het kerstfeest ons schenkt, ons nieuwe kracht geven voor de toe komst. Een nieuwe kracht, die niet ge richt is op onszelf, op ons eigen welzijn, maar die slechts levensvatbaarheid heeft indien wij haar benutten ten dienste van anderen, een kracht, die ons door Jezus als kerstgeschenk gegeven wordt, indien wij ons slechts bereid verklaren ons te laten leiden door Jezus en te trachten Zijn geboden te gehoorzamen door ons iegens onze medemensen te gedragen zo als wij zouden willen, dat zij het jegens ons zouden doen". De Prins besloot aldus: „Ik hoop van harte en bid God. dat ook dit jaar de warmte van het kerstfeest het christe lijk geloof bij velen van ons tot niemv leven zal brengen, ons in staat stellend de duisternis in onszelf, die er in een ieder is. of hij dit beseft of niet, te overwinnen, bouwend op de Zaligma ker, Die voor ons geboren werd en Die door Zijn dood ons verloste en voert naar de genade Gods". Om kwart voor drie gistermiddag zat de luchthaven Schiphol geheel „dicht". Tot 's avonds half acht landde er geen enkel toestel meer, met uitzondering van n „Convair" van de Finnair die, uit Londen komend, om vier minuten voor vijf aan de grond kwam, na eerst een „overshoot" te hebben gemaakt. Het zicht was toen zeer slecht. Op 30 meter boven Overwegend droog weer met vooral aanvankelijk op de meeste plaatsen mist of laaghangende bewolking. Meest ma tige noordoostelijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere- Woensdag 24 december: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 15.45, onder 6.46 uur. het beton hing een mistbank en horizon taal meldde de waarnemer van de meteo rologische dienst een zicht van 250 meter. Na half acht trok de mist gedeeltelijk weg; een half uur later arriveerde een toestel van de Hongaarse luchtvaart maatschappij, met aan boord achttien Tsjechische voetballers, op doorreis naar Costa Rica. Verscheidene diensten van buitenlandse maatschappijen en van de K.L.M. waren inmiddels reeds geannu leerd. De Super Constellation van de K.L.M., op weg van Tokio via India naar Amsterdam, zocht Düsseldorf als uitwijk- haven, vanwaar de passagiers met de trein verder naar Nederland reisden. Van de Noordzeehavens was in IJmui- den de mist het dichtst. De meeste kleine schepen konden nog wel binnenlopen door gebruik te maken van de scheeps- radar of van de havenrader op de kust- wachtpost, maar de grote schepen had den het moeilijker. Het ruim negendui zend ton metende schip „Zuiderkruis" van de Stoomvaart Maatschapij Neder- (Van onze weerkundige medewerker) Er mag dan niets zo veranderlijk zijn als het weer, toch lijkt het zeer onwaar schijnlijk, dat er op de kerstdagen van sneeuw of vorst van enige betekenis sprake zal zijn. Wel is ©r in vergelijking met de afgelopen dagen wat koudere lucht naar ons land gekomen, waarin ook vandaag op uitgebreide schaal mist voor kwam. Op sommige plaatsen was deze mdst vanmorgen zeer diicht met een zicht van mirder dan 100 meter. Hier en daar kwam het kwik even beneden het vries punt. In het midden en zuiden van ons land kwamen echter ook zonnige perio den voor. Een depressie die in Frankrijk regen brengt, komt nog wel iets nader bij, maar de neerslagaetiviteit neemt af. Doordat de luchtdruk langzaam blijft stijgen, verwachten wij aanhoudend rus tig weer met kans op mist en in de nacht en ochtend plaatselijk 'ichte vorst. land bleef buitengaats in afwachting van het tijdstip dat het zicht zou opklaren. Het werd gezelschap gehouden door een Engels schip. Volgens de wcervcrwachtingen zou het vandaag buiten al niet veel opgewekter zyn. Daar komt dan nog bij. dat dc wind naar oostelijke richting gaat draaien, zo dat het ook wat kouder wort&

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1