TOVENAARS en zwarte magie 1/1 m 1 I ll Raad van Ministers keurde het akkoord van samenwerking goed PUZZEL (hularineT 0f KAT Uit alle Euratom en Groot-Brittannié Bescherming tegen stralingsgevaar Westduitse kabinet keurde crisis maatregelen voor kolenmijnen goed Onze dagelijkse dsj1 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen l kwam weer Westbrabantse vlasserij met de dood bedreigd Rotterdamsche Bank Vierjarig meisje in parkvijver verdronken Een jaar geëist tegen puzzelorganisator Rode haan kraaide op een boerenschuur Nederlanders kregen het Zuiderkruis Eerste Friendship aan Noorwegen afgeleverd Verdere aanpassing invoer kolen uit de V.S B DINSDAG 23 DECEMBER 1958 PAGINA 4 Funest gevolg van Russische dumping Brand gesticht uit wraak? Driebergen Parijs Vancouver (Canada) Los Angeles Barnsley (Engeland) T urij n Washington ISice Cagliari (Sardinië) Oplossing van gisteren nTnTTi i III b. u. B. s. Detective-roman door RICO BULTHUIS 21. Ook een gekerstend Afrika blijft hardnekkig vasthou den aan heidense rituelen. De tovenaar is een machtige ver schijning, die zich niet gemakkelijk door een missionaris opzij laat drukken. Bovendien zijn er nog talloze streken, waar geen blanke ooit verschenen is. Daar wordt de wrede giftproef, de n'kasa, nog toegepast om iemands schuld of onschuld te be wijzen. De magiër, altijd op zijn manier een handig zakenman, verstrekt tegen betaling buffelhorens, armbanden van kauri- schelpen of van paarlen en fetisjpoppen, soms wanstaltig uit gesneden. 1 22. Er bestaan amuletten die in alle behoeften voorzien. Een jager neemt zo'n toverding mee om niet in de meest let terlijke zin platzak thuis te komen. Hetzelfde gaat op voor een visser. De Ndoki, de medicijnman dus, consulteert vaak de grote afzichtelijke vogelspin, die hem inlichtingen kan ver schaffen. En ook de koopman van de jungle, die negerdorpen aftrekt, legt een krans van blaren rond het „jachtterrein van de spin". Zo gauw ze die magische cirkel doorbreekt wijst ze de richting aan, waarheen de koopman moet trekken om goe de zaken te doen. 23. Voor het decorum en de sfeer beschikt de tovenaar na tuurlijk over een imponerende uitrusting. Zijn pantervel en de rinkelende belletjes om zijn enkels, zijn schortje van raffia, de hanekop op zijn gordel en het halssnoer vol amuletten, de stalen ringen en armbanden, de koperen en ivoren sieraden, de veren en niet in het minst zijn indrukwekkende beschilde ring op het gezicht boezemen vrees en eerbied in. Ook een af grijselijk masker brengt het gewenste ontzag. De Russische dumping op de wereld- vlasmarkt heeft voor de Westbrabantse vlasbedrijven nog veel funester gevolgen gehad dan tot nu toe al werd gevreesd. Dat >s gebleken bij een enquête, welke het gemeentebestuur van Standdaarbui- ten heeft gehouden in samenwerking met de r,-k. Vlassersbond West-Brabant en de gemeente Klundert. Men kwam daarbij tot de onrustbarende constatering, dat niet minder dan 77 van de 172 bedrijven, die aan de enquête me dewerkten, het werk hebben stilgelegd. Op 1 december j.l. waren nog 95 bedrijven in produktie, maar als er niet heel spoe dig verandering komt, zal dat aantal wel dra tot 104 stijgen. Van de daarna overblijvende staan er nog 21 in twijfel of zij er het bijltje niet eveneens bij neer zullen leggen, zodat er slechts 47 van plan zijn in 1959, zij het dan ook op beperkte schaal, te blijven doorwerken. Drie jaar geleden vonden in deze tak van nijverheid op 1 december nog 637 per sonen, onder wie 293 arbeiders een be staan, thans zijn het er nog maar 235. onder wie 57 arbeiders en van deze laat- sten hebben er al 16 ontslag aangezegd gekregen. Hoe slecht echter momenteel de situa tie ook is, toch hebben van de 77 stilge legde bedrijven er nog 68 de moed niet geheel opgegeven en ondanks alles zijn zij de hoop blijven koesteren nog eens op nieuw te kunnen beginnen. Maar inmid dels zijn er van de eigenaars en de mede werkende gezinsleden reeds 119 in loon dienst gegaan, terwijl 12 anderen als zelf standigen een ander bedrijf zijn begonnen, zoals champignonteelt, tuinbouw en han del. Verder hebben er zich 28 overge schakeld op een bestaand nevenbedrijf Van deze mensen kwamen er gedurende de volle laatste twaalf maanden 71 ten laste van de overheid. Tengevolge van de ontstane malaise op de vlasmarkt is in Standdaa-rbuiten, het centrum van de Westbrabantse vlasserij 36 procent van de bevolking vond er een bestaan in het aantal vlasbedrijven on geveer gehalveerd. Van de oorspronkelijke 90 bedrijven zijn er nog 48 in werking, maar ook deze hebben hun produktie sterk ingekrompen. De raad van ministers van Euratom, die hedenmorgen onder voor zitterschap van de Duitse minister voor atoomzaken Siegfried Balke en in tegenwoordigheid van de commissie van Euratom in Brussel ;s gehouden, heeft zijn goedkeuring gehecht aan het akkoord betreffende de samenwerking tussen Groot-Brittannië en Euratom op atoomgebied. Er werden slechts enkele wijzigingen aangebracht betrekking heb bende op de controle. Deze wijzigingen doen aan de principes van het akkoord, zoals dit is opgesteld door de Euratom-commissie, geen af breuk. Van beide zijden zijn enige concessies gedaan en, naar ver luidde, bestaat er thans in ieder opzicht wederkerigheid ten aanzien van deze controle. De overeenkomst zal waarschijnlijk begin januari worden getekend. Naar wij vernemen, heeft mr. J. A Grothe van Schellach de wens te kennen gegeven per 30 juni 1959 zijn functie van directeur van de Rotterdamsche Bank neer te leggen. Het ligt in de bedoeling van commissaris'-en voor te stellen de heer Grothe van Schellach met ingang van 1 juli 1959 te benoemen tot. commis saris van de Rotterdamsche Bank. Gistermiddag is de vierjarige Mary v.d. Tuin uit de Daniel Stalpertstraat te Amsterdam in een der vijvers van het Vondelpark gevallen en verdron ken. Op aanwijzing van een zesjarig vriendje heeft de politie na enige tijd zoeken het lijkje gevonden. De officier van justitie bjj de Amster damse rechtbank heeft een jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering ge ëist tegen de 31-jarige M. G. uit Amster dam wegens oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte als organisator van een puzzelburean. De behandeling van de zaak Ie wegens de uitgebreidheid in etappen geschied. Gisteren werden het requisitoir en het pleidooj gehouden. Verdachte was tijdens de vorige zittingen enkele malen de zaal uitgebracht, omdat hij zich opstandig ge droeg. Ook gisteren kon hij zich tenslotte niet beheersen. Hij viel de officieT tij dens het houden van het requisitoir ver schillende malen met hatelijke opmerkin gen en honend gelach in de rede, zodat de president hem tot de orde moest roepen. G. wordt ervan verdacht de bij zijn bu reau gestorte waarborgsommen van agen ten niet te hebben terugbetaald, terwijl hij bovendien nimmer iets van zich zou heb ben laten horen aan de ongeveer 1600 mensen, die hem 2.50 hadden overge maakt om in aanmerking te komen voor kleinere werkzaamheden. Volgens de ten lastelegging zou G. tevens van tevoren de juiste oplossing van de puzzel aan «en kennis hebben verstrekt met de afspraak, dat zij de opbrengst samen zouden delen. Hij zou deze kenni6 een kwintantie van 10.000 hebben laten tekenen, maar hem slechts een klein bedrag hebben uitfoe taald. Verder hechtte de raad van ministers zijn goedkeuring aan de door de Euratom- commissie opgestelde ontwerp-riehtlijnen ter vaststelling van de basisnormen voor de bescherming der gezondheid van be volking en werknemers tegen de aan ioniserende straling verbonden gevaren waarop het Europese parlement op zijn laatste zitting van 17 december advies heeft uitgebracht. De raad van ministers heeft de tekst aangenomen in de vorm, zoals deze door de Euratomcommiissie was opgesteld. Deze basisnormen zullen thans aan de regerin gen der zes landen worden overgemaakt, die ze aan de nationale parlementen ter goedkeuring zullen voorleggen. Hierna zullen de basisnormen door ieder der lid staten in een wettelijke vorm worden ge goten, die zoveel mogelijk een gelijk ka rakter zal moeten dragen. Tenslotte heeft de raad van ministers met betrekking tot het akkoord over het douane-buitentarief besloten gedurende een periode van drie jaar het recht van 10 procent af te schaffen, dat geheven wordt op reactoren en op de grondstof deuterium. Van Nederlandse zijde werd aan de vergadering van de raad van ministers deelgenomen door de directeur-generaal voor Europese samenwerking van het mi nisterie van buitenlandse zaken, jhr. mr. H. F. L. K, van Vredenburch. Wegens brandstichting heeft de officier van justitie te Breda. mr. Bauwens gis teren drie jaar gevangenisstraf met af trek (van ruim een jaar voorarrest) en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen de Tilburgse bouwvakarbeider A. van G Deze wordt ervan verdacht op 5 december 1957 uit wraak de schuur van de boerderij van W van de Wouw in Hilvarenbeek in brand gestoken te hebben. Hij ontkent dit even wel. In juni 1957 had verdachte aan v. d. Wouw om onderdak in de schuur ge vraagd maar dit werd geweigerd. Op 5 december nu toen er in Hilvarenbeek en omgeving een dikke mist hing. besloot Van G.. die een café had bezocht, niet naar Tiiburg te fietsen. maar ergens in een boerenschuur te gaan slapen. Hij maakte enkele toespelingen op brandstichting. Kort daarna brandde de schuur van Van der W af Van G werd na het uitbre ken van de brand door een getuige ge zien bij een boerderij op tweehonderd meter afstand van de brand. Met deze ge tuige ging hij toen helpen bij het blus- singswerk Daarbij gedroeg hij zich „als een bezetene", volgens de getuige. Hij riep o.a dat hij de brand had aangesto ken. Desondanks ontkende de verdachte. Van G. is al 22 maal veroordeeld en staat bekend als „een gevaarlijk sujet, dat niet langer in de maatschappij kan worden gehandhaafd", aldus de officier. Uitspraak over 14 dagen. Tijdens een receptie in de Braziliaanse ambassade zijn gisteravond de diploma's en versierselen behorende bij de natio nale orde van het Zuiderkruis (Cruze iro do sul) uitgereikt aan enige Nederlanders promotors en organisatoren van de ten toonstelling „Brazilië 1957", welke ach tereenvolgens is gehouden in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am_ sterdam en het Maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam. De onderschei- denen zijn: mr N. E. Rost Onnes, presi dent-directeur van de H.B.U. prof. dr. V. J. Koningsberger, president Kon. In stituut voor de Tropen, de heer H. Offer- haus secretaris-generaal en ir. W. L Utermark, onder-directeur van dat in stituut, de heer W. Goudriaan, president directeur Van Nievelt, Goudriaan en Co., dr C Nooteboom directeur en mej. dr. J. B. van O'vereem. conservatrice van het maritiem museum „Prins Hendrik" en mevrouw Sonia de OlercqWestenhout, Amsterdam. Gistermorgen om 10 uur is van Schiphol vertrokken met bestemming Oslo de eer ste Fokker F 27. de LN'Sun, die door de Noorse luchtvaartmaatschappij Braathen s South American and Far East Air Trans port A's op de binnenlandse lijnen in ge bruik zal worden genomen. Zaterdag jl. vond de overdracht van de „Friendship plaats in de hal van de N.V. Kon.^ Ned. vliegtuigfabrieken Fokker. Braathen s, die drie toestellen van dit type heeft besteld, gebruikt de F 27 als vervanging van de twee DC-3's en de drie DH-Herons, die de maatschappij in haar vloot heeft op genomen. Op het ogenblik is de F 27 reeds afge leverd aan luchtvaartmaatschappijen in Canada, Alaska, de Verenigde Staten, Ve nezuela Ierland en Noorwegen. Poes moet in de krant. Een heel klein, wit poesje was hooi. in een boom geklommen. En eenmaal daar, hoog gezeten, miauwde het klagelijk en durfde kennelijk niet meer naar bene den komen. Van alles werd gepro beerd om het diertje er uit te lokken: zelfs het traditionele bakje met melk hielp niet. Er werden klauterpartijen in de boom georganiseerd, met het enige effect, dat poesje het nog ho gerop zocht- Tot dan tenslotte de alles begrijpende en alles klarende brand weer te hulp werd geroepen. De ma- gyrusladder werd ter ere van poesje uitgedraaid en een luid gejuich gin® even later op, toen de onversaagde brandweerman met iets wit wolligs naar beneden daalde. Iets om te weten, wanneer u met uw wagen door Frankrijk gaat koersen in de a.s. zomervakantie. De minister van verkeer heeft gelast, dat met in gang van juli 1959 alle puntige uitsteek sels van de auto's verwijderd moeten zijn. Heeft u een vlaggetje op uw wa gen, let er dan op dat het vlaggestok- je van buigzaam materiaal vervaar digd is. Anders is u in overtreding- Waarom hij dit eigenlijk ondernam zal u en mij mogelijk altijd wel een raadsel blijven, maar u dient toch be paald te weten, dat de Franse kik vorsman, Louis Lourmais, het bestaan heeft zeventien dagen achtereen in het ijskoude water van de rivier de Fraser in Brits Columbia te zwemmen. Hij legde daarbij een afstand van onge veer duizend kilometer af. Een week geleden werd een vrouw van 77 jaar bij een roofoverval dood geschoten. De moordenaars vonden niet veel van hun gading. Later werd be kend, dat de vrouw tienduizend dol lar op een bank had staan en dat ze ook een testament had gemaakt. De tienduizend dollar moeten gebruikt worden om haar huisdieren een hond en twee katten een zo comfor tabel mogelijk leven te geven. Hij was vijftien jaar, die knaap van Sanger en te licht voor zijn lengte- WINDSTREKEN Niet zo heel erg, maar het akelige voor hem was, dat hij nu geen mijn werker kon worden. Want zijn tekort aan gewicht was een bezwaar, meen den de geneeskundige autoriteiten. De jongen vond er wat op: vijf maanden lang at hij stevige maaltijden (vooral vleespasteien) en hij slaagde er in zes pond meer vlees aan zijn body te krij gen. „Ik kan geen vleespastei meer zien", zei Sanger, „maar zij hebben me tóch aan het gewicht geholpen". Hij mag nu de mijn in. 24. De tovenaar heeft altijd gelijk. Als zijn voorspelling niet uitkomt, betekent dat gewoon, dat zijn toehoorders hem ver keerd begrepen hebben. Hij beschikt over leven en dood, ter roriseert mannen, kinderen en vrouwen. Sommige dieren, die ongeluk gebracht zouden hebben, jaagt hij zijn vervloe king op het lijf, tegen contante betaling van de benadeelden natuurlijk. En tijdens een plechtig ritueel, vraagt hij de gees ten alle gevaar en alle demonen uit te schakelen. Meestal wordt de vijand aangewezen of, wat zeker wel zo gemakkelijk is: de tovenaar wijst een of ander zieltogend dier in het woud aan en zegt, dat het door zijn tussenkomst door de goden ge veld is. Maar hij heeft nog andere functies: die van „priester" en huwelijksmakelaar plus ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij wijst de aanstaande bruid aan en zijn veto kan twee geliefden uit elkaar rukken. Overtreding van zijn gebod wordt met de dood gestraftDe tovenaar zaait terreur En of we nu met een charlatan, een flessentrekker, een mis dadiger of een fanaticus te maken hebben, altijd is zijn groot ste kracht: de lichtgelovigheid van zijn slachtoffers. Er moet in het vervolg iets héél bij zonders met de hoelahoep—artiesten aan de hand zijn, willen we het nog vermelden. Voor het laatst dit jaar. Luciano Gedeone heeft dertien uur en vijf minuten achtereen de hoelahoep rond zijn lichaam draaiende weten te houden. Hij is er erg trots op, het zieltje- Hij hield zich in die tijd in conditie met fruitsap en beschuit. In het Jaar 1958 zijn de Amerikaan se banken het geliefkoosde doelwit ge weest van bandieten, iets wat ons nu niet zo heel erg verwondert. Je moet het nu eenmaal halen, waar het is. Vergeleken met het Jaar 1957 is het aantal overvallen, diefstallen en ver duisteringen, waarvan de Amerikaanse banken het slachtoffer geworden zijn met dertig procent toegenomen. Dat zegt niemand minder dan Edgar Hoo ver, de top-boss van de Amerikaanse veiligheidsdienst. Misschien kan het u echt niet veel schelen, maar het lijkt ons toch wel dienstig u te melden, dat de staking van de croupiers in de speelbank van Nice geëindigd is. Vijftig dagen hebben de balletjes niet kunnen rollen. Het doet ons werkelijk goed dat we, vóór het verscheiden van 1958, nog even een oude en geachte vriend ten tonele kunnen vieren- Kapitein en acht bemanningsleden van de „Albegna koersend tussen Livorno en Sardinië hebben plechtig verklaard, dat ze op een nacht een vliegende schotel verlicht en wel hebben waargeno men. Hij bleef zelfs enkele ogenblik ken boven het schip „staan" en ver dween daarna pijlsnel. Het Westduitse kabinet heeft zijn goed keuring gehecht aan een aantal voorstel len tot overwinning van de kolencrisis. Op de eerste plaats is besloten, dat de zwa re stookolie die in Duitse raffinaderijen wordt geproduceerd en die tot dusverre in tegenstelling met kolen vrij van omzet belasting was, eveneeng onder de omzet belasting zal vallen. Ba olie-industrie heeft zich bereid ver klaard gedurende een overgangstijd van twee jaar zware stookolie niet onder de wereldmarktprijzen te verkopen. De technische vooruitgang, die met het ge bruik van stookolie is verbonden, mag daarbij echter niet in gevaar worden ge bracht., zo wordt in een communique me degedeeld. Het Westduitse kabinet is het er verder over eens geworden, dat een verdere aan passing van de koleninvoer nodig is. Be sprekingen met de Amerikaanse regering over deze kwestie zullen worden voortge zet. Inmiddels is reeds besloten, dat voor de invoer van Amerikaanse kolen voor staan individuele vergunningen zijn vereist en dat de leveringetermijnen onder de nog uit te voeren invoercontrac- ten zullen worden verlengd. Voorts zal de Duitse mijnbouw van de Bondsregering de garantie ontvangen, dat de afgekochte invoerleveranties inderdaad door Duitse kolen zullen worden vervangen. Aandere maatregelen welke de goedkeu ring van 't Duitse kabinet kregen houden o. m. in, dat de Bondsspoorwegen een gro tere voorraad kolen zullen aanleggen, en dat de Duitse strijdkrachten een miljoen ton kolen voortijdig zullen afnemen. Voorts zal een miljoen ton kolen aan Oost Duitsland worden geleverd. Tenslotte ligt het in de bedoeling, dat door de afschaffing van de schroot-egali satie het verbruik van ruw ijzer wordt gestimuleerd teneinde een grotere kolen- afzet aan de ijzer- en staalindustrie te verzekeren. Voor de financiering van de voorraden zullen de mijnen, zoals bekend, hulp via de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. ontvangen. Horizontaal: 1 briefaanhef (a>fk.) 3 handvat, 8 eerah. van -kracht (afk.), 10 reeds. 11 onbetrouwbare, 12 ambtshalve (Lat- afk.). 13 maanstand (afk.). 14 gods dienst (afk.), 16 verlegen, 22 mannelijk zoogdier. 23 oude munt. 24 route. 26 voorzetsel, 28 de dato (afk.), 31 lidwoord, 32 betaailplaate, 35 op dit moment, 37 titel (afk.), 38 bosgod, 39 zangnoot. Verticaal: 1 zangnoot. 2 modder, 3 alstu blieft (afk.), 4 kindergroet, 5 keurtroep, 6 verlaagde toon. 7 opening. 8 ineenge frommeld stuk papier. 9 sporbterm (afk.), 13 worpstirik, 15 rij. 16 deel v. e. paarden tuig. 17 aanzien. 18 spoedig, 19 aanzien, 20 drank, 21 aamw. voomaamw. 25 goed, 27 door land omgeven waiter, 28 kleine veertjes, 29 grote bijl, 30 dwaas, 31 vt. munt (afk.) 33 water in Brabant. 34 se lenium (afk.), 36 bolgewas. Horizontaal: 1 sop, 4 mot. 6 lsk. 9 atoom 10 IJdele, 11 ork. 14 ems. 17 o.a., 18 ca-, 20 onderworpen. 21 o.o. 22 li. 23 als, 24 een. 28 koord. 31 vonst, 33 ore. 34 ons. 35 met. Verticaal: 1 sap, 2 o.t.. 3 polo, 4 mm. 5 tij. 6 lens, 7 sl„ 8 keg. 12 reeel. 13 karos 14 ocole. 15 marde, 16 don, 19 anp. 23 aloe 25 norm, 26 ako. 27 ptt, 29 or, 30 do, 31 v.s., 32 se. radio en televisie Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Dinsdag 22.00 By invitation 22.45 Jo Stafford zingt 23.00 Hersengymnastiek 23.45 Sportverslagen 24.00 Verzoekplaten 00.30 Sluiting WOENSDAG 24 DECEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00—1.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gramm. 7.50 Een woord voor de dag 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. 9.00 V.d. zieken 9.30 Gramm. 9.35 Waterst 9 40 V.d. vrouw 10.15 Gramm. 10.30 Morgen dienst 11.00 Gramm. 11-20 Hoorsp. 12.30 Land en tutnb meded. 12.33 Kamerork, omr.koor en aolat 12.37 Kerstwijdingsdienst 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13.30 Amus.conc. 13.50 Gramm. 1410 Oude muziek 15.00 Kerstwijdingsdienst v d zieken 16.00 V.d. ieugd 17.20 Vocaal dubbel- kwart 17.40 Beursber. 17.45 Gramm. 18.00 Le ger dés Heilskwartier 18.15 Molukse Kerstvie ring 18.35 Gramm. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamerkoor 19.30 Radiokrant 19 55 Op de man af 20.00 Volkskerstzang 21.30 Het land waar Jesus woonde, rep.-klankb. 22,00 Muz lessen 22.30 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Gramm. 23.45 Beiaardconc. 24.001.00 Kerstnachtdienst HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.00 VPRO. 20.00 VARA 24.00—1.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gramm. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub 9.10 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gramm. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 1020 V.d. huisvr. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 V.h platteland 12.38 Gramm. 13.00 Nws. en tentoon stellingsagenda 13.20 Orgel en zang 13.50 Medi sche kron. 14.00 Kerstconcert door de jeugd 14.30 Gramm. 15.00 V.d. jeugd 17.00 De kat van de stoel 17.50 Regerngsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammondorgelspel 18.30 VARA- Varia 18.35 Toespr. 18.50 V.d. kind 19.00 Kerst feest voor de kind 20.00 Nws. 20.05 Strjkork en harp 20.50 Hoorsp. 21.50 Act. 21.55 Mijn naam is hond 22.15 Pianorecital 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gr. 23.50 Soc, nws in Esperanto, KRO: 24.00—1.30 Plechtige Nachtmis Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gramm. 12.30 Hoorsp. 13.00 Dansmuz. 13.30 V.d. boeren 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Progr. voor oudere mensen 1500 Vo.ordr. en zang 15.30 Gramm. 16.00 Kerstliederen en voordr. 17.20 Hoorsp 18.00 V.d, knd. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East 19.45 Volksdansen 20.00 Gr 20.30 Round Britain quiz. 21.00 Symf. ork. 22.00 Nws. 22.15 Licht progr. 22.45 Kerstliederen en voordr. 24.00 Nws. 0.Ó60.36 Pianokwart. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws en lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V.d. kind. 15.00 V.d. vrouw (Orn 15.30 Nws.) 16.00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Variété-ork. 1730 Nws en mrs. Dale's dagb. 17.45 Gevar. muz. (Om 18.30 Nws.) 19.00 Gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar- progr. 21.30 Nws. en gevar progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.15 Dans muz. (Om 0.30 Nws.; 0.55 Nws. 1.00 Klokgeld' en Kerstliederen 1.072.00 Nachtmis. NDR-WDR. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc 14.00 Idem 16.55 Nws. 17.00 Kerstliederen 19.3» Symf. ork. 20.00 Kerstliederen 20.40 Symf. ork- en solist. 22.45 Klarinet-kwint. 23.20 Koorzang 23.45 Koor en sol. 0.15—1.30 Nachtms. Frankrijk 3. 289 en 235 m. 12.05 Kamermuz 13.25 Gramm. 14.20 Kamer- muz. 15.10 Franse muz. 16.00 Koorzang 16.J* Gramm. 20.16 Kerstprogr. 23.10 Gramm. 23.9' Nws. 24.00 Nachtmis. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gramm. (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 en 14.0" Gramm. 1500 Or.k. conc. 16.00 Koersen 16.»' Gramm. 16.15 Idem 16.45 Koorzang 17.00 Nyvs- 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 V.d jeugd 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.30 KoorzanP 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Weihnachts or*" torium 23.40 Gramm. 23.45—24.00 Nachtmis. Brussel 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. 14.1" Idem 14.15 Kamermuz. 15.15 Koorzang 15.30 GJ: 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.'u Kamermuz. 17.50 Gramm. 19.30 Nws. 20.00 Hoor spel 22.00 Nws. 22.10 Gramm. 22.55 Nws. J3.0Ü Gramm. 23.35 en 24.00 Gramm. 0.031.00 Nacht' mis. Woensdag 24 december 22.15 uur: Over -Va uur. .1 Golflengten 25.67 m„ 31.10 m., 41.21 m, 48.1' 196 m. TELEVISIE AVRO: 17.00—17.40 V.d. kind,; NTS: 20-0° Weekoverz.; NCRV: 20.30 De geest van Kersj; mis, TV-spel; 21.50—22.00 Dagsluiting; NT»; 23.55—1.15 Eurovisie: nachtmis in de abdij M°n St.-Michel. DUITS-progr.: 12.30—13.10 Kerstprogr. 1^°°^ 16.45 Meditatie. 19.00—19.30 Hier und HfU*6 20.00 Kerstspel 21.00 Klokgelui 21.30 Kerstver haal. 23.50 Nachtmis (Eurovisie). 17.00—18.00 V.d. kin<?' FRANS-BELG.-progr.j «w.w 19.00 V.d. jeugd 19.57 Nws. 20.28 K«rstpro8r' 21.50 Rep. 22.35 Verhaal voor grote mens* 23.10 Symf. conc. 23.30 Caus. 23.55—1.15 Nacht mis te Mont St.-Michel (Eurovisie). VLAAMS-BELG.-progr.: 19.00 Feuill. 18°, Kerstfilms v.d. jeugd 19.30 Nws. 20.00 Bah 20.30 Speelfilm 22.40 Kerstspel 23.55—1.15 NacP1 mis te Mont St.-Michel (Eurovisie). 54). Met de juwelenzaak had hij niets te ma ken. En. Stil nou. zei Fokking, vannacht heb ben we als Brugman met hem zitten pra ten om zijn pekelzonde aan de oppervlak te te krijgen. En in die tijd hebben ze ingebroken bij Mandereijn. Piquet brulde van het lachen. Leuk! zei Fokking. Eerst hij Dons en toen bij Mandereijn en ik zat achter een schoolfrik aan die nergens van wist. Erg leuk.Verdémme, En Witte Frans? O ja krijg die nou maar eens te grazen. Ja Piquet, dé fout van elke vak man; ik had me de zaak al helemaal voorgesteld en dèèr ging ik op af. Het was dan ook niet zo slim van je, Fokking, haha! Best. Ik geef het toe, achteraf is het altijd stom. Nou, dat weet je alweer. Kom, ik ga eens verder. Als jij soms wat hoort over die diefstal, waarschuw iin{ me dan. Ik kan me wel opvreten van nijd. Illi' Hij ging weer door maar Piquet bleef staan. Hij streek met zijn hand <ie as uit Fokkings pijp van de brugleuning in het water en staarde in de verte. In ge dachte draaide hij het kleine toneeltje van de misdaad om. In gedachte zag hij Keetie weer piano spelen. Hij zag haar vergif kopen om een hond het zwijgen op te leggen. Hij zag haar gluren en zurig lachen Hij zag zowel haar toegeknoopte bloesje als haar geraffineerde avondjurk. Hij hoorde haar stem weer. toen ze zeu rig jammerde over een kat, die zomaar naar haar blies. Piquet dacht: laat ik me nu eens voor stellen, dat juffrouw Muller niets met de zaak heeft te maken. Ze steelt of ver koopt zelfs geen schilderijen, maar wat doet ze dan op Cattenborgh? De rol van de secretaris was hem nu wel duidelijk. Die van de huisknecht eveneens. Evenals de huisknecht stond Catherina in dienst van Rodenhoven. maar haar taak lag op een ander terrein. Die dode hond was het enige bewijs, dat Catherina geen school meisje was, die op haar meester stond te wachten, zoals het schoolkind, waar van de rechercheur hem had verteld. Maar wat voerde ze dan uit? Was hier. evenals in het geval van die inbraak bij de juwelier geen sprake van twee. geheel afzonderlijke gevallen? Piquet had zich voorgenomen om terug te gaan naar Cattenborgh en te wachten op bericht uit Engeland. Na het verhaal van Fokking veranderde hij van gedach te. Hij moest ingrijpen voor het te laat was. En hij greep in. Hij draaide zich om wandelde terug naar het bureau en be?:.! zich naar de kamer van de wacht, waar Hartman over zijn platvoeten zat te klagen en er geen geheim van maakte, dat hij een rotbaan had. Een uur later trok Hartman aan de bel van huize Cattenborgh. Anny deed open en haalde diep adem. Dat deed ze altijd als ze ging vertellen, dat hier niet aan de deur werd gekocht. Ongevraagde druk werken werden niet teruggegeven. Woont hier een zekere mejuffrouw Muller? Jawel antwoordde Anny. Ze taxeer de de rechercheur met haar spottende ogen, een gewoontegebaar van meisjes die denken dat ze iedere man kunnen krij gen. Die ook denken, dat elke man op hen loert. Wie kan ik zeggen? vroeg Anny met een lachje. Ze kreeg geen rechtstreeks antwoord. Mag ik dan die dame even spreken? Hartman plaatste onopvallend zijn grote platvoet over de drempel en trok even met zijn neus, toen het dienstmeisje naar zijn tenen keek. Het moest geen scène worden, had Piquet gezegd. De recher cheur keek even om en zag de auto staan, waarmee hij was gekomen. Wie kan ik zeggen, meneer? Een heer om haar te spreken. Dat antwoord bracht Anny in de hou ding van een filmactrice, die tot aan haar fraaigevormde hals vol zit met wal ging. Een heer. herhaalde ze toonloos. Zon der zelfs haar hoofdje te wenden riep ze luid: Juffrouw Muller, een „héeeerr" voor u. Daarna keek ze dwars door Hart man heen. Hij lachte niet eens en keek onverschillig naar haar halsje Toen de tochtdeur zachtjes piepte, wendde Anny zich om en zei. terwijl ze wegliep: Een vént. Catherina Muller glimlachte met haar boventanden over haar onderlip. Bent u soms van de politie? Hoe denkt u dat, juffrouw? U waakt zo trouw over ons allen. Reeds een week lang. Zo. De commissaris verzoekt, u drin gend direct bij hem te willen komen. Is dat soms een bevel, beste man? Nog niet, juffrouw. Juffrouw Muller keek even om en vroeg zachter dan eerst, wat er dan aan de hand was. Dat is mij onbekend, juffrouw. Maar er is haast bij. Commissaris Hensel heeft me gestuurd met een auto. Heeft u een schriftelijk bewijs? Mag ik dat dan eerst eens zien? Natuurlijk dame. Alstublieft. Er is haast bij. Juffrouw Muller bekeek het papier en haalde zuinigjes haar schouders op. Ze opende de tochtdeur, keek in de gang en zei: Bella ik moet even ergens heen. Als mevrouw komt. zeg dan maar dat ik even weg ben gegaan Ze haakte haar mantel van de kapstok, ontweek met een preuts gebaar Hartman, die haar nog wilde hel pen ook. Intussen keek Hartman naar Bei- la en deze keek weer naar de recher cheur Ze zeiden natuurlijk niets. Juf frouw Muller zette haar hoedje op en liep zwijgend voor Hartman uit in de richting van de auto. In de tuin stond de oude Tobias. Hij keek. Op het balcon boven de ingang stond de knecht. Johan de ramen te zemen. Hij keek. Ze keken allen: de zilverpoetster en Anny en wie zal zeggen wie nog meer.. De politieagent in de auto was be® vriendelijk. Hij zei: Het is maar even een paar inlichtingen begonnen, maakt zich niet ongerust juffrouw. Het is W® een kleinigheid. Dat hebben ze ook tegen Land» gezegd, antwoordde Catherina Muller- Jèaaa, maar u bent geen Landry Hoogstens Landra, snibde de hul' houdster met een snelheid, die zelfs politieagent verbaasde en die Hartm- deed hikken van plezier. f Hensel ontving Catherina in zijn kam® Deze dienstkamer was niet ongezellig- taktiek had haar huiselijk gemaakt, n was er een beetje rommelig. Er hinï'p verschoten kleden aan de muren. Er stem een gemberpot op de schoorsteen en r8s het bureau dat met een tafelkleed bedekt, rustte een zware schemerlamp Onder de franje van de kap hing e microfoon. n„t- Op hetzelfde ogenblik dat juffrouw A1 ler bij commissaris Hensel werd gelaten, schakelde Paul Piquet in 'n k' vertrekje, boven in het gebouw, de luidsband in. De technicus regelde sterkte van de microfoon en de e®r c}r woorden van Hensel werden magnet»® t op een dunne staaldraad overgebra® Het was een perfect en goedkoop Me del om „terloops" gevoerde verhoren, zonder secretaris en secretaresse ugf gehouden, vast te leggen. Na gebruik de draad het gesprek desnoods tie" jgj zend maal weergeven en ook door m' van 'n magneet worden „schoongevffjj-e' teneinde een nieuw verhoor te reg15- (Wordt ver -voi r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4