verovert nu ook stormenderhand ons land School-perikelen KERSTFEEST pulls en cardigans Vrouwenvaria Al 8 kunstwerk mmrni M' „kabinetten" Hedendaagse show van Eskimo's wisten liet al lang I Kleurrijke creaties in Haags Gemeentemuseum .MEWB: EXLndl Knoflook Schuimplastic „Goed Handwerk" KERSTINLAGE 24 DECEMBER 1958 PAGINA 7 Komt er thuismarkt" voor kip? ■4 r MEVROUW Wm vaA - v I v -/nWI ii.v''3 DIEPVRI (Van onze Amsterdamse redactie) De ontdekking van liet diepvries- proces, nu dertig jaar geleden, heeft vooral in Amerika en Engeland een ware omwenteling teweeg gebracht in de bereidingswijze van maal tijden door de huisvrouwen. De consumptie van diepgevroren le vensmiddelen is in de Verenigde staten sinds 1938 vertwintigvoudigd en in Engeland, waar deze ontwik keling pas dateert van na de oor log werd de omzet 25 maal zo groot. In ons land, dat in 1935 het diepgevroren produkt leerde ken nen, nam de omzet met ongeveer 250 pet. toe in dit jaar. Nog spre kender worden de cijfers als men alleen let op de zomerverkopen, die met niet minder dan 725 pet. omhoog gingen. Voor het diepvriesprodukt blijkt dus in ons land ook terrein braak te liggen. Dat heeft de Unilever, die 'n groot diep- vriesbedrijf met fabrieken in Utrecht, Rotterdam en Leiden onlangs heeft overgenomen, heel goed aangevoeld. Zij heeft zich in Amerika georiënteerd en daar gezien hoe de huisvrouw in één zaak haar diepgevroren ingrediënten koopt om een volledige maaltijd samen te stellen en zij poogt nu dit voorbeeld zo veel mogelijk na te volgen. Helemaal gaat dat nog niet, want er is nog altijd een Vestigingswet, die b.v. de verkoop van diepgevpren vlees en kip door de kruideniers of groentehandelaren ver biedt. Om nu toch het assortiment, dat tot nu toe bestond uit vis, groente en fruit, uit te breiden is men er toe over gegaan reeds bereide diepgevroren kip en patates-frites in de handel te bren gen, zodat ook de huisvrouw in ons land gedeeltelijk kan profiteren van het gemak, dat haar Amerikaanse zusters al zo lang beschoren is. Meer kip-minded Overal ziet men reeds bij de groente handelaren en ook bij de kruideniers de „diepvrieskabinetten", waaruit een keus van diepvriesartikelen kan worden ge maakt. Van deze containers zijn er mo menteel 8000, dat is 1 op de 1400 inwo ners. Het betrokken bedrijf streeft er naar één container per 500 inwoners te krijgen. Voor de verkoop van kip zal dit van groot belang zijn! Nederland is de grootste kipexporteur in de wereld, maar het kan helemaal niet terugvallen op een thuismarkt, want in ons land eet men zelf heel weiniig kip, nl. 0,8 kg per hoofd der bevolking tegenover b.v. Amerika 14,1 kg, Frankrijk 5,8 kg, En geland 3,5 kg, Denemarken 2,4 kg, Aus tralië 2,2 en West-Duitsland 2 kg. Nu wordt dat lage Nederlandse cijfer o.m. geweten aan het feit, dat er zo wei nig verkoopplaatsen voor kip z(jn. Ons volk kan, zo wordt gesteld, slechts „kip- minded" gemaakt worden, als het ge makkelijker dit produkt kan kopen. In Utrecht zijn b.v. maar twee poeliers, in Zeeuwsch-VIaanderen zelfs geen, in Drente ook maar twee Het Poeliers- besluit iaat niet toe onbereide diepge vroren kip te laten verhandelen in an dere winkels dan poelierszaken. Het diepvriesbedrijf, dat een speciale kip- fabriek in Barneveld stichtte moest dus noodgedwongen bereide kip in de handel brengen. Vijf weken geleden is dat ge schied met als resultaat dat er nu 4000 verkoopplaatsen van kip in ons land zijn. Het spreekt van zelf, dat dit voor de kip consumptie van grote betekenis kan zijn en te verwachten valt dat ons land een deel van zijn achterstand zal gaan inha len. Eigenlijk snelvries De charme van diepvries is, dat de verse kwaliteit van het produkt volledig bewaard blijft. De vitaminen worden door het snelle invriezen niet gedood en er treedt ook geen bederf op. De Es kimo's hadden al eeuwen in de gaten dat door snelle afkoeling de weefsels en cellen niet beschadigd worden en op die manier bewaren ze vis jarenlang in het Poolijs. Dit is ook het principe van de diepvries, dat dus eigenlijk snelvries zou moeten heten, net als in Amerika „quickfreeze". Het ziet er naar uit dat het diepvries procédé in ons land nog grote mogelijk heden biedt. „Onze interesse gaat uit", zo werd ons van de zijde van het betrok ken bedrijf medegedeeld, „de huisvrouw in de toekomst eveneens de mogelijkheid te geven complete maaltijden zelf uit onze artikelen te laten samenstellen". - w ««cv ><<S<WA»«!l#esy Japans kleding voor verschillende ambachten. Trouwens uit de toespraken van prinses Takamatsu kunnen wij op maken dat zij het dragen van de ki mono een levensstijl acht waarvan de instandhouding essentieel is. Zij zelf trouwde in een bruidstoi let geheel nagemaakt uit de Hinan- periode (794-1186). Dit toilet kunnen we op de expositie bewonderen. Het bestaat uit een twaalftal over elkaar passende kledingstukken en het ge heel is een sierlijke compositie van rood en groen. Ook het mannenkos- tuum van zwarte zware zijde, dat door de bruidegom gedragen werd, is ge- exposeerd. De verzameling wordt gecomple teerd door een collectie weefsel-frag menten en Hinan-poppen. SNfmwiNvX - -x- ■>i. i Japanse kimono: d? O PAPS, het is zozalig op school! Met deze uitroep komt m'n pachter de gang ingestormdik "■cb nog juist tijdl me schrap te Zetten vóór de vijftig kilo uitbun digheid op m'n rug bonkt. Moei zaam tracht ik m'n evenwicht te lp.rstellen, mij afvragend hoe lang *jt'n niet meer zo solide corpus deze nog uit de kleutertijd stam mende aanslagen zal kunnen door gaan. Ik troost mij maar met de pzdachte, dat ze haar straks bij det verkeersexamen enig begrip P?or maximum belasting zullen bijbrengen. Een ogenblik later zitten toij aan tafel Na haar eerste lepel soep Zegt. ze: Hij heeft een babykrul"Zo? 'ne ik geïnteresseerd terwijl ik Qcn stukje stokbrood afbreek Ze is nl. onze enige en dol op kin deren moet u wetenWeer laat ze haar lepel rusten, en ter wijl haar ogen in anbesterr de ver ten staren zegt ze peinzend: -Hij rookt een pijp en hij is vast fen natuurmens want hij draagt ban die zware schoenen"Nu is het mijn beurt om verwonderd op te zjen babykrullen - een pijp - sportschoenen het verband ont- ?aat me. Over wie heeft dat kind Pet in 's hemelsnaam! Voor ik evenwel opheldering kan magen word ik onder tafel zacht Aangestoten en zie ik hoe mijn Vjouw allerlei grimassen maakt en h°ewgl ik geen ervaring heb in iplezen voel ik, hoe reeds bij de ^efde maal m'n lippen feilloos de ■He woorden van haar overne men de nieuwemees ter jpei ik terug naar de over kant. j M'n vrouw schudt meewarig het }°ofd of ze zeggen wil daar ben ook snel achter gekomen Als we na tafel op de koffie pachten zit Els een lap jute met Hüssteekfiguren te bevolken. Ik loI9 de ritmische bewegingen bij het insteken en doorhalen Alsof e m'n kijken voelt, laat ze de h-aald rusten en zegt: „Van die Aanstellerige kinderen moet hij hok niets hebben toen wij van- 1h'ddag in de speeltuin waren eeft hij een borststand gemaakt de brug... hij is zo lenig als etsals we op orde zijn krijgen ritmisch dansen van hem." Na £eb korte pauze vervolgt ze: ,.Er een aquarium met tropische pasen, tropische vogels hebben e al, ook goudhamsters en alles toe ben, komt mijn vrouw binnen met de koffie en deze drank heeft direct een kalmerende uitwerking op mij maar ik blijf op mijn hoede, want iets in haar houding waarschuwt me, dat ze m'n ge dachten geraden heeft, om haar mondhoeken speelt een vage glimlach en in haar ogen twinkelt iets van jaloers hè? Ik trek hautain m'n wenkbrau wen op, om zelfs elk vermoeden in die richting belachelijk te maken. Maar toch vind ik het fijn als m'n dochter bij het welterusten wensen zich nog even op m'n schoot nestelt en zich klein maakt in deze veilige omschutting. Ik moet nu tevens lachen om m'n ge schokt vertrouwen van daar straks, want terwijl het visioen van de leraar ineenkrimpt tot normale proporties zie ik hoe hij mij toeknikt, waarna we een blik van verstandhouding wisselen. En zo is het goed. Want alle dweperij terzijde ge laten mogen we ons gelukkig ach ten en hiermee bedoel ik alle ouders dat onze dochters in deze zo uiterst ontvankelijke periode van haar bestaan een leraar ge troffen hebben die van een veel zijdige belangstelling blijk geeft, die haar weet te boeien, en haar verantwoordelijkheid weet bij te brengen voor haar doen en laten in deze kleine-mensengemeen schap welke onder het begrip school wordt samengevat. Het kan de resultaten alleen maar ten goede komen ,y y- •v V...V v V Een kimono is voor ons zo'n los kledingstuk dat je als vrouw uit bed komend even aanschiet en eigenlijk is hij door de meesten van ons omdat hij minder praktisch is met de zijde flap al vervangen door dusters, peig noirs, enz. Kimono betekent: datgene wat men draagt: kledingstuk, en voor de Japanse vrouw zowel als voor de man is het helemaal geen ding, dat men zo maar even slordigweg aanschiet maar een grondvorm van stof als het ware waarmee men een kunstwerkje om zich heen tracht te schikken even ge- styleerd als de Japanse bloemar- rangementen en theeceremonie. Feitelijk is het zo dat, als wij Wes terlingen ons kleden, we al gebonden zijn aan een bepaalde snit van kos tuum of japon, we behoeven er alleen nog „maar in te schieten". De Japan ner beschikt met zijn kimono over materie, die hij zelf nog in vorm kan creëren. Zijn enige hulpmiddel daarbij is een brede sjerp of band om het middel, de nusubi. Het is dus niet te verwonderen dat de tentoonstel ling „De Japanse kimono" in het Kaags Gemeente Museum als onder titel „Ziel van een volk" meekreeg en dat aan de ingang nog eens de Ja panse uitdrukkingswijze te lezen Bruidskostuum, gedragen door prinses Takamatsu. in New York la met i Veel gezelliger geworden l°emen en zoen aan die kale A"-Ur komt een wandkleed met Jbeeldingen uit het leven van Aanne d'Arc. We moeten het zelf Men". Ais ik niet beter wist zou ik de )ld,ruk krijgen, dat m'n dochter andere jaren in een bunker Aderricht genoten had. t0^e spraakwaterval is niet meer stuiten, het gaat over I. le o, summum ^V-rwacht voor dieren en planten, öj® ingesteld, is, over een vriendin van heerlijkheid °°r z'n asbak mag zorgen, terwijl lJ-6r anderen zich ds afgunst op cet lijf halen door bij de vuilms- "kkendien-st te zijn ingeschakeld. I Ik. laat de ganse springvloed zo r-hg over mij heen gaan tot hij 5n top tot 'teen voor mij staat: v e nieuwe meester compleet t et pijp, die rookwolken uitstoot, ik zie hoe hij zich grinnekend 2eed gaat maken in mij n stoel, f ^aar hij groter en groter wordt rt hij tenslotte de hele kamer h.ei9t te vullen, ergens irriteert a mij vreselijk, deze pedagogi- i\ e duizendpootwant al heb Yari verdorrie geen krullen, ik y,°k al twintig jaar een pijp en het maken van een borststand ±.reft, daarin kan ik hem l^Miien nog wel een lesje geven, nis ik aan mijn kookpunt Misschien zijn er nuchtere Ne derlanders, die vinden, dat onze winkelstand een tikje te ver gaat met zijn pogingen om zoveel mo gelijk aan het Kerstfeest te ver dienen. Maar dat is heus niets vergeleken met de manier, waarop New York zich op Kerstmis voorbereidt. Daar zijn zelfs de beroemde ham burgers gesierd met eetbaar zilver strooisel. Daar heeft een zeepfabriek snell-? auto's afgehuurd om kunsthulst op de trottoirs te strooien. Daar schrijft men „Merry Christ mas" met meer dan honderdvijftig mp- ter lange letters in de lucht Daar is het warenhuis van Macys versierd met een hoeveelheid groen crêpe-papier, die lang genoeg is om tweemaal de aardbol te omspannen Daar verkoopt men geprefabriceer de kerstbomen, die men alleen maar op het lichtnet hoeft aan te sluiten. Daar kan men op alle reclamezuilen de woorden lezen: „Wordt lid van on ze Kerstclub 1959 (negenenvijftig! eer het te laat is". Daar vindt men in de spaarbank van Manhattan een complete ijsbaan, waarop vier schaatsende ballerina's haar kunsten vertonen. Daar zingen tijdens de spitsuren in het Pennsylvania-station de Batton, Dursine en Osborne Choraleers met daverende begeleiding van een vijftig pijpsorgel. Daar zijn naar schatting 870 Kerst mannetjes aan het werk en als men op de telefoon YU 32121 draait, kan men rechtstreeks met hem spreken aan de Noordpool. Daar durft men nauwelijks Fifth Avenue betreden wegens de op de band opgenomen kerstliederen, die met oorverdovend lawaai uit Saks wa renhuis klinken. Daar kan men een „Ik haat Kerst- mis"-uitrusting kopen, compleet met oordoppen, oogkleppen en speldje. Daar verknoeit Iedere telefoniste tijd door elk gesprek te beginnen met „Merry Christmas". Daar kan men als kerstcadeautje een oliebron kopen, een diamanten halssnoer met kerstmotieven ter waar de van 50.000 doljar 178.500,elk denkbaar atoomwapen in miniatuur, een met de hand beschilderde kerst kaart voor acht en een halve 30, dollar en voor je hondje een als kerst geschenk verpakte tiara ter waarde van honderd dollar. EN ZOU ZO den ken dat het heus geen bijzondere hoofdbrekens moet kos ten om een tricotcollec tie te laten zien. Een zaal huren, voor een buffet zorgen, bijoux en schoenen uitzoeken die bij de tricots passen, hy- perslanke mannequins engageren, waarvan een paar fotogeniek moeten zijn, televisie en radio ivaarschuwen en uitno digingen rondzenden. Het is nog niet zo lang geleden of dit was vol doende. Maar sinds alle zaken van enige omvang een persattaché aan hun onderneming verbonden hebben is het tussen de zen een ware wedloop geworden wie de meest wonderlijke entourage voor zo'n doodnuchtere show weet te kiezen. Met een vliegtuig op één naar drie, vier lan den vliegen is nog wel niet gewoon geworden, maar het nieuwtje is er toch af. Al wat hyper modern is vinden de mensen nu doodgewoon en het lijkt wel of het pikanter is naar iets van vroeger eeuwen terug te gaan. Een chasse a courre, zo geliefd bij het Engel se hof wordt ook in Frankrijk nog in ere ge houden, voornamelijk bij een gedeelte van de aristocratie. Tricots tonen ter ge legenheid van een chas se (l courreWie weet er iets te bedenken wat wonderlijker lijkt dan de combinatie van een doodvermoeid hert, jagers, een vijftigtal honden en een groot aantal in auto's geladen modejournalisten, allen alles behalve moordlus tig gestemd en tevreden een zonnige dag in het bos door te brengen. De jagers waren in rode tunieken en witte broeken gestoken en zagen er echt roman tisch uit, waar de da mes, die alleen nog amazone reden, toe bij droegen. De honden stonden gehoorzaam te wachten, maar fel kij kend naar wat er ge beurde. Het wegrijden van de stoet was dan ook werkelijk pittoresk. Maar de jager die de meeste aandacht trok was een oude heer, die zoals alle gasten die aan de jacht deelnamen, een zwarte tuniek in plaats van een rode droeg; al leen de jagers die tot de „equipage" behoren hebben daar recht op, de gasten steken zich in een pak van dezelfde snit maar met zwarte tuniek. DE MENEER OP LEEFTIJD, kaars recht met dik wit haar dat onder zijn „bombe" uitkwam on derscheidde zich alleen door een clergyman' boortje van de andere gasten. Zeker een En gelse dominee, werd er verondersteld, tot aller verbazing vernam men dat hij de pastoor was van St.-Germain en Laye en geregeld de jachtpartijen meemaak te, precies zoals zijn voorgangers dat in de tijd van de Lodewijken deden als deze koningen in St.-Germain verble ven Laat ik dadelijk zeg gen dat ik het hert ge lukkig niet gezien heb maar dat de tricots van Timwear waren. De dagtocht werd besloten met een diner bij kaars licht, voorafgegaan door de show. Het grote met blauwe paramenten versierde tuniek van de jagers deed grappig aan bij de moderne pulls. Deze zullen de volgende zomer in een grijsachtig wit, een heel zacht lila, een wat hard roze en een zacht blauw zijn, kleuren die alle vrouwen staan. Als het zo door gaat zullen we stellig onder de eersten zijn die een bezoek aan de maan brengen. Want het kan niet uitblijven dat, zo dra het maanreisje voor elkaar zit, een onderne mende persattaché een show van pulls, behang selpapier of tafelservie zen voor ons op de maan organiseert! DINY K. W. staat: De plooien van een kimono verraden de roerselen van een ziel". Omdat een kledingstuk nu eenmaal altijd naar een draagster of drager verlangt, lijkt een expositie zeker in dit geval van louter kimono's ietwat dor. Maar wie zich tot nader bekij ken zet, ontdekt dat dit een unieke collectie is. Overigens na Milaan hier in Den Haag nu ten tweede male in het Westen te bezichtigen. Ieder hart moet wel opengaan bij het zien van al dat brokaat, satijn en fijn linnen, kleurenfeesten van goud, blauw, roze en vermiljoen. De deco ratieve motieven van de borduur sels en schlablonen zijn veelal uit de natuur genomen, blauwe regen, ker sebloesem, gentianen en bamboe, chrysanten en sneeuwkristallen. Niet zelden zien we tegen de zoom pau wen en paradijselijke vogels. Heel de natuur, bloem en dier grijpt de Ja panner aan om in schone harmonie van kleuren zijn kleding te versie ren. Vanzelfsprekend is ook in Japan de kleding niet statisch geweest, maar aan mode-wisselingen onderhevig. In de 7e en 8e eeuw waren sterk Chinese en Koreaanse invloeden aan wezig, -maar op den duur heeft ook de kleding zich aangepast aan de Ja panse levensstijl en gewoonten. In later tijden kwamen nieuwe groepen van economisch draagkrachtigen op, de samurai (krijgslieden). Zoals in iedere samenleving was ook in Ja pan de kleding een weerspiegeling van de tijd. Evenmin mogen we ver geten dat evenals bij ons in het Westen tot in de vorige eeuw de kleding sterk afhankelijk was van de stand van de drager. De voor ons dus klassieke kimono stamt pas uit het begin van de 18e eeuw en deze heeft dus een pas twee eeuwen oude traditie achter zich. Aan het eind van de expositie zien we ook een serie volksdracht uit het hedendaagse Japan. Grappig en mooi van sierlust is het visserskostuum met de vuurrode voering, waarin een grote vis geschilderd is. Eveneens interessant is de verza meling antieke kostuums van het Ho- theater en van de samurai, die krijgs lieden waren, maar door het witte befje aan onze rechters doen denken. De mooiste exemplaren vonden wij persoonlijk in de Edo-periode 17-19e eeuw, een tijd waarin Japan betrek kelijk afgesloten leefde van de bui tenwereld in een tijdperk van wel vaart. Wevers en stoffenververs heb ben wel het hoogtepunt van hun kunnen bereikt in deze eeuwen. Er is een oneindige variëteit van patro nen en kleurengamma. Niet zelden bereikt de stofversiering met blad goud en zilver de hoogste graad van verfijning. Ook in het hedendaags Japan draagt de Japanner zijn kimono nog bij officiële gelegenheden. Deze is niet een folkloristisch overblijfsel. IN DE AUTOBIOGRAFIE van Mri. Eleanor Roosevelt betrapten wij haar op een verrassende gewoonte: iedere avond slikt zij op doktersadvies drie knoflookpilletjes als heilzaam recept voor verbetering van het geheugen. Of het haar wel bekomt? Dat weten wij niet. Maar ze zweert bij dit ge neesmiddel, dat reeds 3000 jaar voor Chr. werd gepropageerd als huismid del tegen allerlei kwalen. Ook nu nog in de twintigste eeuw wordt knoflook in het bijzonder aan bevolen voor middelbare leeftijders en voor wie op het overgangs-schuit- je vaart; dit vanwege een gunstige in vloed op het spijsverteringsorganisme, en de bloeddrukverlagende eigen schap van deze kruiderij. Geneeskracht wordt eveneens toe geschreven in gevallen van astma, slechte gelaatskleur en aderverkal king. Opmerkelijk is, dat in de Balkan- landen waar het gebruik van knoflook een veelvoud is van dat in West-Euro pa, de bevolking een aanzienlijk dagje ouder wordt. Dieswege: beknoflook u zelf. In klei ne hoeveelheden hetzij fijngestampt of fijngesnipperd, hetzij uitgeperst of in olie gefruit, en toegevoegd aan soep, saus, salades etc. verschaft het u ge notswaarde, benevens de bovenge noemde mogelijkheid. DE VORMGEVING van de toonaan gevende Italiaanse zitmeubelen staat meestal in een nauw verband met een geslaagde toepassing van het schuim rubber en een nieuwe manier van be kleden daarop afgestemd. Toch wordt dit materiaal thans ook In Nederland sterk verdrongen door het meer recente: schuimplastic, dnt in tegenstelling tot het rubber niet be derft of veroudert, geen geur afgeeft en beter bestand is tegen verontrei nigingen als olie of urine. In Den Helder werd onlangs een nieuwe fabriek geopend van een N V, die de verwerking van schuimplastic tot de meest uiteenlopende artikelen van vatenkwast tot turnmat be hartigt. WIJ MOGEN ONS gelukkig prijzen dat in mei 1951 het initiatief werd ge nomen tot het oprichten van de stich ting „Goed Handwerk" die de schep pende arbeid van het sierhandwerk nieuw leven hèeft ingeblazen. Een van de doelstellingen van deze vereniging is de propaganda voor de zuiver Nederlandse stijl, de stijl van onze overgrootmoeders en grootmoe ders, gegroeid uit eeuwenoude tradi tie. Symbolisch vaak, en vol fantasie was het wel zeer decoratieve werk, waarin deze naaldkunstenaressen rust en verstrooiing vonden. Zoals de be toverend mooie patronen van witwerk en snee-werk, dat op Marken zij het wat afgeroomd nog voortvloeit. Vernoemenswaard in dit verband zijn de geïllustreerde boekjes: „Voort borduren aan Grootmoeders hand werk" uitgegeven door de Bond van Plattelandsvrouwen. In deze werkjes waarin de in 1949 overleden Marie van Hemert oude stijlvolle patronen en volkskunstmotieven heeft verza meld treft u een serie moderne va rianten, die stellig opwegen tegen het Perzisch ajour, Holbein, Assisiwerk, doorstop- of schaduwwerk, uit bui tenlandse bladen gekopiëerd. Sneeuwkristallen en bamboebladeren als motief Begin Edo Periode 1615—1867

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 11