HET KERSTBOOMPJE K.L.M. vervoerde dit jaar 940.000 passagiers BISDOM ROTTERDAM KERKEN- NOOD Duitse beton-erfenis week voor Europoort ezh.uger_: Rechtspraak is te lankmoedig tegenover verkeersdelicten Helft van Friese vierling uit het ziekenhuis m a— Uit alle Onze dagelijkse Mendes-France uit functies getreden Muntenvondst Zutplien handels waarde f 40.000 Drie duiven waren de slachtoffers Tegenslagen en uitbreiding activiteiten Hond met twee koppen en zes poten GIRO 647700 G. N. Olsthoorn gaat heen DREUN IN VOGELPARADIJS President Amsterdams Gerechtshof Geen bezwaar tegen „autovallen" Kamp Holterbroek weer voor legering soldaten Nieuwe commandeurs in Oranje Nassau-orde Groei was zeer voorspoedig V B WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Mieke. t.n.v. Vicaris-Generaal Rotterdam: Kerkenbouw. Oplossing van gisteren Bonn Keulen Washington Groningen Hannover (West-Duitsland) Kolding Denemarken Warschau New York Padua In de weg Moeras imme. N 4 Nog trilt de driftbui in haar na Een razende hoofdpijn zal hierop wel volgen, maar daar is ze op voorbereid. Een tabletje en het zoveelste drama behoort weer tot het verleden. Haar smalle handen, krampachtig tot vuis ten gebald, ontspannen zich. Moe is. ze, doodmoe, en och, waarvoor allemaal? Afwezig strijkt ze een weerbarstige krul onder haar wollen mutsje, bedankt de serveerster voor de thee en kijkt naar buiten. Akelig, naargeestig winterweer In het warenhuis beneden klinkt de stem van Pat Boone „White Christ mas" en ziet kans haar aandacht even gevangen te houden. Morgen, ja, mor gen is het Kerstmis, feest van de vre de, feest voor allen, die van goede wille zijn Een wens als uit een sprookje, onwe zenlijk ver lijkend in haar leven van al ledag. O, ze had toen Pim zo plotseling overleed, zijn moeder niet bij haar in huis moeten nemen. Als vreemden hadden ze altijd tegenover elkaar ge staan, maar zo eenzaam en verlaten was zijn moeder geweest, dat zij deed, wat haar hart haar ingaf. Bij haar zou ze leren vergeten. Haar eigen verdriet wist zij diep in zich weg te stoppen, zij en Elientje het dochtertje uot hun kort huwelijk, zouden deze moeder wel helpen. De oudere vrouw was gekomen Mocht Ellen gehoopt hebben, dat ze el kaar nu nader zouden komen dan in haar vijf huwelijksjaren, die hoop werd al spoedig de bodem ingeslagen. Zijn moeder bleef stug, stil, had overal com- j mentaar op. Het verlies van Pim scheen hen nog verder uit elkaar te drijven. Alleen voor Elientje was ze een schat. Soms, als Ellen in de keuken bezig' Was en haar met het kind hoorde pra- ten en lachen, dan luisterde ze stil bij de deur. Deze vrouw was dan zo I geheel anders, waarom kon dat niet altijd zo zijn. Och, ze was nooit erg j hartelijk geweest, was ook daardoor moeilijk voor zichzelf. Maar begreep ze dan niet dat zij Ellen ook een hart had? Dat ze niet alles slikken kon? j O, hoe zal het thuis nu zijn? Zo ver rukt was ze met een boompje voor het kleintje naar huis gekomen. De Peuter van 3 uitte in haar eigen taaltje haar blijdschap om de komst van die hoorn. Die zij enkel met witte glin sterende ballen, zilveren slingers en zo hier en daar een kaarsje optuigde. Qat Elientje het kindje uit de kribbe het meegenieten, het maakte haar hart slleen maar licht en blij. Het kind van hen beiden, zijn erfenis, ze zou er een goed mens van maken, evenals hij 't was geweest. Altijd klaar staand voor anderen, haar zo dikwijls gevraagd heb bend, vooral geduld met zijn moeder te billen hebben. En juist, terwijl ze de 'aatste hand legde aan de eenvoudige smaakvolle versiering, nam zij zich Voor geduldig te blijven. Het kleine meisje liet zij op haar arm met voor- z'chtige vingertjes de bellen strelen. •Toen kwam haar schoonmoeder binnen. De vraag hoe of zij die boom wel Vond, bestierf haar op de lippen, want zo koud, zo kil was die blik, dat zij ont hutst het kind met een vlugge beweging °P de grond zette en haar aankeek „Die heidense boom gaat onmiddel lijk de kamer uit. Kerstmis vieren we Zo" en een beschuldigende vinger wees sPits naar de Kerststal. De driftbui, al zovele malen met alle kracht, die in haar was, bedwongen, kon ze op dat moment niet meer baas. Al het verdriet «1 de teleurstellingen, die zij maanden lang dapper verdragen had, brak zich nu baan in een schier niet te stuiten stroom van verwijten. Al, wat haar zo bezeerd had, gooide zij eruit Als een masker was dat gezicht te genover haar geweest en toen Toen had ze het boompje de tuin ingesme ten, haar mantel en muts van de kap stok gegrist en was naar buiten ge vlucht. In haar oren nog lang het licht getinkel van de kerstballen en het ge- I schrei van Elientje.... Nu zit ze hier.. Och het was natuur-! j iijk helemaal fout, om zich zo te laten j gaan, maar het was toch haar huis, haar kerstboom Een heidense boom en de versiering helemaal aan diggelen, zoals eigenlijk haar eigen leven ook is. Waar j is dit allemaal voor nodig? Mag' zij j dan helemaal niets meer. het is toch haar kind? I Nerveus veegt zi.j zich over de ogen 1 dat leven kan zij zo niet meer volhou- den. Na de feestdagen zal ze maar een baan zoeken, financieel is het niet nodig maar dan zien ze elkaar niet zoveel. Mogelijk, dat het dan beter gaat. Haar blik dwaalt over de mensen daar beneden. Allemaal doen ze nu hun kerstinkopen en daar wat is dat nu? Ze spert haar ogen wagenwijd open, want aan de hand van haar schoonmoe der loopt zoet Elientje een vingertje in haar mond. Kijk, nu laat de verkoop ster witte, glanzende kerstballen zien, bijna dezelfde, die zij een uur geleden kapot gegooid heeft. Moeder och, wat lijkt ze nu opeens oud. Door een mist van tranen ziet Ellen, hoe twee do zen ingepakt worden, wat zilveren slin gers en dozen met kaarsen. En dan Dan daalt er plots een vredige rust in haar hart, zo even nog zo opstandig. Dit is toch werkelijk lief van moeder, en tekent toch weer haar karakter. Nog is alles niet verlo ren Alsof de vrouw haar gedachten voelt kijkt ze naar Ellen, die haar beduidt naar boven te komen. Ze bukt zich met De K.L.M. heeft in het afgelopen jaar ongeveer 940.000 passagiers vervoerd, het geen een toeneming betekent van 27.000 ten opzichte van 1957. Ook het vracht, vervoer nam toe, nl. van 24.992 tot 26.000 ton, terwijl het postvervoer wat achter, bleef. De luchtvloot was in 1958 190.000 uren in de lucht, waarbij een totale af stand van 69.800.000 km werd afgelegd, aldus wordt meegedeeld in een over zicht van de directie. In de loop van het jaar werden vijf DC-7C's en drie Lockheed L. 1049 H's aan de luchtvloot toegevoegd, terwijl vijf vliegtuigen van de vlootlijst werden afge voerd, zodat de K.L.M. thans over 94 toestellen beschikt. De direcie constateert in haar overzicht, dat 1958 enerzijds een jaar is geweest, waarin de maatschappij haar activiteiten heeft uitgebreid en waarin verschil lende belangrijke projecten tot stand kwamen en anderzijds een jaar van tegen slagen. een blos. naar het kind en meteen is Elientje niet meer te houden. Onhandig legt Pims moeder even haar hand op die smalle schouders. En Ellen, wetend hoe moeilijk zij zich ui ten kan, zegt bemoedigend: „Het is goed zo moeder, hier praten we niet meer over. We zijn toch op de wereld om elkaar te helpen. Zo alleen kunnen we Kerstmis alleeen maar goed beleven. En dat wordt het dan ook voor hen beiden. Een kl-eine boom stralend in een zee van kaarslicht en witte ver siering staat daar bijna ootmoedig naast de kribbe. Een klein meisje luistert stil naar de eeuwenoude kerstliederen. In haar hand jes houdt zij het kindje uit de kribbe, die daar nu verlaten in de stal staat. Maar die een hechte band vormt tus sen twee mensen, die elkaar eindelijk volledig gevonden hebben op het hoog feest van het hele jaar, dat van hen, die van goeden wille zijn Ad verten tl* ik heb Clevd toffees van De eind 1957 optredende onzeker heid in de wereldeconomie, het door de Indonesische regering opgelegde landingsverbod en de beëindiging van het contract met de Garoeda Indone sian Airways, hebben niet nagelaten de bedrijfsresultaten van het afgelo pen jaar te beïnvloeden, evenals de vliegerstaking, welke van 17 tot 21 maart het gehele bedrijf stillegde. In 1958 zijn echter ook een aantal uitbreidingen tot stand gekomen Er werden drie nieuwe plaatsen, t.w. Koe- ala Loempoer op Malakka, Moskou en Tripolis in het luchtnet opgenomen, dat met een lengte van 270.000 km nu 105 steden in 74 landen bestrijkt. Een andere belangrijke uitbreiding was de nieuwe route van Amsterdam naar Tokio en Biak via de Noordpool. Voorts werd de frequentie op een aan tal belangrijke lijnen uitgebreid. De instelling van een goedkope klasse, de zgn. economy klasse in april jl. op de Noordatlantische routes is een groot succes gebleken. In het overzicht wordt vervolgens de aandacht gevestigd op het tijdperk van de straalverkeersvliegtuigen, met het oog waarop enige belangrijke pro jecten tot stand kwamen. Het belang rijkste daarvan was wel de nieuwe motorenwerkplaats op Schipholmet de bouw en inrichting waarvan reeds rekening is gehouden met de komst van de straalmotoren. Veel voorbereidend werk werd ver richt in verband met de komst van de straalvliegtuigen, o.m. voor de aan schaffing van wisselstroom- en start- luchtaggregaten, de bouw van een straalmotorenproefbank en van een nieuwe instrumentenafdeling. Ook met de vliegtechnische voorbe- reiding van hot aanstaande straaltijd- perk werden goede vorderingen ge maakt Voor de operationele vraag stukken werd in het afgelopen jaar voor het overgrote deel een oplossing gevonden. Ook in het buitenland, "waar de KLM in meer dan 75 landen vestigingen heeft, kwamen talrijke uitbreidingen tot stand. Dertien nieuwe passage bureaus werden in gebruik genomen, terwijl zeven andere werden verbouwd en vernieuwd. Met ingang van 1 oktober jl. ver leende de vergadering van aandeel houders aan de heer M. J. van der Ploeg op zijn verzoek eervol ontslag als lid van de directie. Het aantal KLM-employés bedraagt thans 16.871 personen; hiervan waren er 11.137 in Nederland en 5.734 in het buitenland werkzaam. Het aantal le den van het vliegend personeel be draagt 2.055, onder wie 742 vliegers, 409 boordwerktuigkundigen, 258 tele grafisten, 408 pursers en hofmeesters en 238 stewardessen. De Russische fysioloog prof. Demitsjof, die thans een bezoek brengt aan Oost- Duitsland, is er in geslaagd de kop, de borst en de voorpoten van fecn hond van vtjf maanden aan te brengen op het li chaam van een hond van negen maanden, aldus hebben OostbcrlUnse bladen giste ren gemeld. Volgens de bladen fs de toestand van de negen maanden oude hond met de twee koppen en de zes poten neel goed. Het dier eet regelmatig. De voormalige radicale Franse premier Pierre Mendes-France. die bij de algeme ne verkiezingen van de vorige maand zijn parlementszetel verloor, is afgetreden als een der gouverneurs van het Internationa le Monetaire Fonds en als een der plaats' vervangende gouverneurs van de Wereld bank. Horizontaal: 1 schelle schreeuw, 5 her kauwer. 9 vrouwelijk zoogdier, 10 jon gensnaam, 12 bijwoord, 13 godsdienst (afk.), 14 meisjesnaam, 16 gouverneur- generaal (afk.), 17 verweer, 19 tijdperk, 21 Zuidamerikaanse veehoeder, 23 vogel, 24 redelijk wezen, 25 vis, 27 inactieve toe stand, 29 luttele, 32 gewicht (afk.), 34 takel 35 windrichting (afk), 36 Duits lidwoord, 38 strafwerktuig, 39 jongensnaam, 40 sei zoen, 41 oorzaak. Verticaal: 1 Aziatisch schiereiland, 2 kledingstuk, 3 vogelprodukt, 4 jongens naam. 5 eind (Duits), 6 deel van de dag (afk.), 7 zelfkant, 8 steekwapen, 11 genees heer, 14 steensoort, 15 groente, 17 Euro pese hoofdstad. 18 uniform, 20 echtgenoot, 22 plaats in Brabant, 25 bevroren neerslag 26 gewicht, 28 koninklijke zetel, 30 eigen aardige, 31 inwendig orgaan, 33 meisjes naam, 35 ontkenning. 37 de onbekende (afk.). 39 de Heer zij lof (Lat. afk.). Horizontaal: 1 I.s.. 3 steel, 8 pk. 10 al, 11 valse, 12 r.o., 13 l.k., 14 p.g., 16 bedeesd, 22 stier, 23 reaal, 24 traject, 26 o.m, 28 d.d„ 31 de, 32 kassa. 35 nu. 37 mr. 38 sater, 39 6i. Verticaal: 1 la, 2 slik, 2 s.v.p., 4 ta, 5 elite, 6 os. 7 lek, 8 prop, 9 k.o., 13 lasso, 15 gelid, 16 bit, 17 oor, 18 dra, 19 ere, 20 sec., 21 dat, 25 juist. 27 meer, 28 dons, 29 aks, 30 nar, 31 dm. 33 aa, 34 se, 36 ui. De schat aan gouden en zilveren mun ten, die enige maanden geleden bij de Spaarbank te Zutplien diep onder de grond werden gevonden, is thans nage noeg geheel geïdentificeerd. De munten vertegenwoordigen een handelswaarde van circa veertigduizend gulden. Zoals bekend zaten ze in een koperen pot, waarin ook een zilveren gesp zat. In to taal waren er 188 gouden en 2358 zilveren munten. Ze bevinden zich thans nog in Den Haag, maar zullen over enige tijd in Zutphen terugkomen. Een deel zal een plaats krijgen in een speciale vitrine van de Spaarbank, terwijl de overige geveild zullen worden, zodat deze kunnen worden gevoegd bij collecties, waar zij eigenlijk bij behoren. De vondst dateert van het einde van de 14e en het begin van de 15e eeuw. Men vermoedt, dat de pot waarschniilijk rond 1410 in de grond is verstopt- Dit leidt men af van de jaartallen op de gevonden munten. Er zijn er namelijk wei bij met het jaartal 1409. maar niet één met het jaartal 1411, toen door Gelre nieuwe mun ten werden geslagen. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de waarde van het gevonden geld in de tijd. dat het verstopt werd overeenkomt piet de kosten van onderhoud gedurende een maand van ongeveer honderd soldaten. Er zijn onder de munten enkele bijzon der zeldzame exemplaren. De oudstg is een zilveren penny uit Londen uit het einde van de 12e eeuw. Verder waren er vooral geldstukken uit Vlaanderen maar Gelre is ook goed vertegenwoordigd. De andere zijn afkomstig uit Holland Utrecht Keulen Trier Nancy Luxemburg Bra bant Luik Bretagne Henegouwen Bre- derode Bergh en een aantal Duitse Hanze steden. De heer G. N Olsthoorn. chef van het bijkantoor Amsterdam van ons blad, gaat op 1 januar; a-s. Ln verband met zijn pen sionering de dagbladwereld waarin hij meer dan 40 jaar werkzaam is. verlaten. Hij kwam in maart 1918. na voordien di recteur van de R.-K. Bibliotheek te Breda te zij,n geweest, in dienst van ons blad, eerst in Rotterdam en sinds 1919 als chef van het hoofdstedelijk kantoor. Ter ge legenheid van zijn jubileum in het begin van dit jaar i« hem een grote huldiging bereid en werden zijn verdiensten voor ons blad reeds geschetst. De scheidende functionaris heeft al zijn vrije tijd opgeofferd voor de stichting ..Hulpactie voor Hongarije", waarvan hij de leider is. Voor dit charitatieve werk wist hij vorig jaar een ton bijeen te bede len en ook dit jaar gaan weer voor tien duizenden guldens aan kerstpakketten naar de Hongaren tn het moederland en in de vluchtelingenkampen in West-Duits- land en Oostenrijk .De H. Vader heeft zijn verdiensten erkend door hem een half jaar geleden te benoemen tot ridder in de orde van de H. Gregorius. De heer Olsthoorn zal zijn werk voor de Hulpactie ook na zijn afscheid bij de Maasbode blijven voortzetten op het kan toor van de stichting M. J Kostenstraat 6b. tel 32228. WINDSTREKEN Uitstekende gedachte van West- Duitelands minister voor de atoom, energievoorziening. Hij liet aan zijn bureau-staf weten, dat hij het veel meer op prijs zou stellen, als de heren gezamenlijk een Kerstgods dienstoefening zouden meemaken, dan een uitvoerige eetpartij voor hen te organiseren. Kerstmis en rozen. Géén kerstro zen. maar de rozen, die in de zo mer volop in bloei plegen te staan, zijn hier in verschillende tuinen op nieuw ontloken. En nog wel in de tuinen van het parlement. De tem peratuur was er dezer dagen voor Kerstmis dan ook naar. Tien gra den Celsius boven nul. Nog mooier is het in Siegburg bij Bonn: een tuinder haalde daar van zijn aard beienbedden vijf pond van deze heerlijke vruchten, óók al van de tweede bloei. Samen met zijn echtgenote heeft president Eisenhower al zijn vaste medewerkers op het Witte Huis prettige kerstdagen gewenst. Hij Het zi.in wensen vergezeld gaan van een geschenk. Dit bestond uit een reproduktie van een olieverfschil derij, door Eisenhower zelf ver vaardigd Het stelt een oude schuur voor. met daarbij een pomp en een boerenkar. Dat zijn de gelukkigen in „the struggle for life" tegen Kerstmis. Zestienhonderd kippen en konijnen ontsprongen de kerstdisdans door dat ze er zo keurig uitzagen, dat ze tentoongesteld worden. Het is de Noordnederlandse Bond van Pluim veehouders die tussen 25 en 23 de- t cember deze expositie organiseert, Korte tijd geleden meldden we. dat er in West-Duitsland een oproep gericht wa6 tot de bevolking, om I in Duitsland gestationeerde Nato- V r-ieoen tilden^ He Kerstdagen uit t« nodigen, om tenminste één dag 'n een familiekring door te bren- f zen Dp Duitsers voelden er kenne- f I'.ik iets voor en de soldaten niet TT) inrliti-nnrl monerhap. pen zijn door Westduitse families voor de Kerstdagen „geadopteerd" Ook vele duizenden buitenlandse studenten, die in Duitsland vertoe ven, hebben dergelijke uitnodigin gen ontvangen. Vijf jaar lang heeft het slachtof fer van kinderverlamming, Henrik Petersen, in een ijzeren long ver toefd. Geen ogenblik heeft hij al die tijd het ziekenhuis kunnen verlaten. Nu heeft men hem toch eens een Kerstmis thuis willen gunnen. Hu wordt in een speciale ambulance naar huis vervoerd en in zijn huis is een kamer helemaal ingericht met alle mogelijke apparaten, zodat hij toch in zijn ijzeren long kan blij ven. maar tegelijkertijd de Kerst sfeer thuis kan proeven. Misschien denkt u wel, dat het niets met Kerstmis heeft, te maken, maar de Polen vooral de inwo ners van Warschau zullen zich Kerstmis 1958 toch later mogelijk óók heugen, omdat ze toen voor het eerst sinds de oorlog weer bananen in de winkels konden ko pen. Herinnert u zich misschien nog. hoe u uw ogen uitkeek naar de de eerste bananen toen ze na de oorlog weer in ons land te krijgen waren? Wel. dan weet u. dat de Polen als het maar even kan. bij het Kerstdiner nnoetog'en kijken naar het fruit-dessert. Kerstmis feest van de stilte de ingetogenheid, de vrede. De Ameri kanen vinden dat kennelijk niet zo nodig Hun nieuwste kerstkaarten hebben een soort draadversiering, die wanneer men een bepaald drukip o" de kaart geeft met een hevig sirene-acM'" te keer gaat. „Merry heet dat dan Juist voor Kerstmis 1958 heeft dé gemeentesecretaris nog een groet ontvangen van zijn broer Wel moest bet hem van het hart, dat dip groet wat lang na datum kwam. Want de briefkaart was verzon den op 4 maart 1936 toen broerlief als soldaat deelnam aan de Itali aanse ve'dtecht in Ethiopië (Van onze verslaggever) Op Rozenburg zwaaide gistermiddag een man met een rode vlag. een sirene loeide, legerofficieren hieven bedacht zaam hun veldkijkers op ooghoogte en cameramensen brachten hun hand aan de ..trekker''. Toen kwam de dreun en terwijl de toeschouwers veilig achter een grep pel gehouden op een afstand van 400 meter een weinig in elkaar krom pen, ging er een siddering door de kolos van 10(10 kubieke meter beton. De 150 kilogram springstof had zijn werk gedaan en de 30 meter hoge vuurleidingtoren, die de Duitsers als onderdeel van de Atlantik-wal in het vogelparadijs De Beer hadden ge bouwd, sloeg tegen de klei. Operatie geslaagd", zei de officier naast ons. Alles was volgens plan ver lopen, behalve voor drie duiven. Toen de man de rode vlag zwaaide en de sirene loeide, zaten zij nog rustig op het dak van de toren te koeren en wij betwijfelen of zij de operatie over leefd hebben. De toren met muren van drie tot vier meter dik heeft het veld moeten mimen voor de Europoort. Het beton nen gevaarte stond precies in de as van de te graven ingang van de nieuw ste Rotterdamse havencreatie. Het „ding" stond dus de baggermolens en de cutterzuigers in de weg, die opruk- ken met een capaciteit van 100.000 ku bieke meter grond per week. Het was een toren met historie. De vuurgeleidingsinstallatie op de top was eens het gevechtshart van het Duitse vestzakslagschip Schamhorst, dat in het begin van de oorlog sterk de aandacht op zich vestigde. Onlangs heeft men deze kostbare apparatuur verwijderd. De helft van de Duitse be tonnen nalatenschap is nu verwijderd. Voordat de schepen Europoort binnen varen moet er nog 40.000 kubieke me ter opgeblazen worden. Er zullen dus nog heel wat klappen vallen op Rozen burg. O „Naar mijn mening getuigt de recht spraak ten aanzien van verkeersdelic ten van een haast onbegrijpelijke lank moedigheid. De rechter ziet. vrees ik, het afzonderlijke feit niet voldoende als on derdeel van 'n maatschappelijk euvel van angstwekkende omvang. Ik zou al mijn collega's in de rechterlijke macht ten afscheid willen toeroepen: spaart de roe de niet. Denkt bij de berechting van ver keersdelicten aan het nameloos leed flat Is veroorzaakt of veroorzaakt had kunnen worden. En wanneer het delict getuigt van onverschilligheid, roekeloosheid. snel heidsmanie, kortom van een averechtse verkeersmenlaliteit, denkt dan bij de bepaling van uw strafmaat niet in tien tallen guldens, maar in honderdtallen van guldens niet in dagen, maar in maanden." Deze vermanende woorden sprak gis- steren jhr. mr, P J. H. M. van der Does de Wiliebois, toen hij in een buitengewo ne openbare zitting van het Amsterdamse gerechtshof afscheid nam van zijn colle ga's en vrienden uit de rechterlijke macht, aangezien hij op de meest eervolle wij ze en op eigen verzoek vanwege zijn zwakke gezondheid is ontheven van zijn functie van president van het ge rechtshof te Amsterdam. Hi.i schonk in zijn afscheidsrede bij zondere aandacht aan de verkeersonveilig heid Hei feit dat er in 1957 in Nederland 1700 doden op de openhere weg vielen en er ruim 23.000 ernstig gewonden waren, noemde hij onaanvaardbaar, „een smaad en een schande voor een maatschappij, die een dergelijk gebeuren met een machte loos schouderophalen aanvaardt als zou het de onontkoombare consequentie zijn van het moderne verkeer. De regering beschouwt thans de verhoging van de ver keersveiligheid als een belang van de eerste orde en dé president achtte dit be grijpelijk en juist. Ook al gezien het feit, dat de overheid op andere gebieden van het maatschappelijke leven „voor de vei ligheid en de gezondheid van de mens in ons land met minutieuze soms over dréven zorg waakt". De president sprak zich uit voor stren ge controle. .Surveillanceauto's van de politie moeten niet herkiesbaar zijn cn tegen de zgn. autovallcn heb ik geen enkel bezwaar. Beperking van de maxi mum snelheid in het gewone verkeer zal daarom reeds betekenis hebben, omdat zij geleidelijk aan de egoïsti sche en onbeheerste mentaliteit van zo menige geheel op de snelheid gerichte au torijder zal ombuigen tot een ge voel van verantwoordelijkheid. Als oudste vice-president kreeg vervol gens mr. F. L. Nepperus het woord. Hi.i sprak er zijn leedwezen over uit. dat mr. Van der Does de Wiliebois. „die zich op adequate wijze aan een reeks van voortreffelijke voorgangers heeft aange sloten" thans zijn functie om gezondheids redenen moest neerleggen. Ook spraken woorden van afscheid de procureur-gene raal bij het hof. mr. H. R. de Zaaijer en de deken der advocaten, mr. H. G. Stibbe. De zitting werd door vrijwel alle voor aanstaande figuren uit de hoofstedelijke rechterlijke, macht bijgewoond. Het is nog niet.Jbekend wie de opvolger van de thans afgetreden presidential zijn. (Van onze correspondent) Het kamp Holterbroek te Eibergen zal in de loop van januari a.s. weer door het ministerie van Oorlog worden over genomen van Maatschappelijk Werk, dat het enige maanden in gebruik heeft gehad voor de huisvesting van gerepatri- eerden. In het kamp zal een onderdeel van de landmacht worden gelegerd. H.M. de Koningin heeft de president der Nederlandse Spoorwegen, dr. ir. F. G. den Hollander, bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Zoals men weet. zal dr. ir. Den Hollander op 29 december a.s. afscheid nemen als president der Ned. Spoorwegen. Een tocht door de onvoorstelbaar woeste en bijna onbegaanbaar gewor den kop van Rozenburg maakt het duidelijk, hoe hard Rotterdam aan zijn Europoort werkt. Baggermolens maak ten binnen enkele maanden van de vette, keurig onderhouden weiden een landschap van moerassen en kleiber- gen, waar volgeladen vrachtwagens zich moeizaam doorheen werken. Er wordt dag en nacht gewerkt. Honderd uur per week wordt het land uitge graven, huizen worden weggetrokken door trucks op 36 wielen, bijna nieuwe boerderijen worden gesloopt, want de baggermolens en cutterzuigers laten zich niet weerhouden. Drie miljoen kubieke meter grond is er nu reeds verzet. Over een maand wordt de week-capaciteit verhoogd tot 400.000 kubieke meter per week, zodat eind 1960 het baggerwerk voltooid is. Voor die tijd begint men overigens al aan het aanleggen van de kaden en met de overige bebouwing. Voorlopig blijft het echter nog bag geren op Rozenburg. Met nu en dan een dreun ter afwisseling. Gisteren ging de toren er aan, die bijna 15 jaar lang met zijn betonnen kop boven het vlakke eiland uitstak. om ^w.^xxv:,-,,,vy --:y "I--''' (Van onze correspondent) De ouders van de Friese vierling, de heer en mevrouw S. Lautenbach-Spoel- man uit Deinum bjj Leeuwarden, hebben gisteren twee kinderen, Willem en Der- kien uit het diaconessenhuis te Leeuwar den thuisgekregen. Zij zijn daar, sinds z(j daarheen na hun geboorte op 5 sep tember waren overgebracht, zo voorspoe dig gegroeid, dat zp nu resp. 3280 en 3320 gram wegen en in hun geboorte dorp verder kunnen groeien. De andere twee kinderen van de vierling, Ytje en Meint, die geen 3000 gram wegen, wor den voorlopig nog in het diaconessenhuis met de beste zorgen omringd. Het vertrek van de helft van de vier ling uit het ziekenhuis, had een min of meer feestelijk karakter. De heer en mevrouw Lautenbach-Spoelman werden officieel ontvangen door de directie van het ziekenhuis. Tijdens deze bijeenkomst bood mevrouw R. H. Linthorst Homan- Delcourt, de echtgenote van de com missaris der Koningin in Friesland, me de namens het college van Ged. Staten vier fraaie zilveren geboortelepels met inscriptie aan, zulks naar goed Fries gebruik, alsmede enkele babykleertjes. De directeur van het ziekenhuis, dr. C. A. Kruik verklaarde, dat zijn inrichting zo langzamerhand een bijzondere was ge worden, aangezien hier eerst de Siamese tweeling met succes werd gescheiden en er thans een vierling voorspoedig is ge groeid. In Deinum baarde de thuiskomst van de halve vierling weinig opzien. Hun ou ders wonen nog steeds in het ouderlijk huis van mevrouw Lautenbach. Haar va der, die postkantoorhouder is. verkocht rustig postzegels. Hii had zijn maatre gelen al genomen. De voorkamer van het huis was voor de ouders van de vierling en hun twee thuisgekomen kin deren ingericht en vader Spoelman had zijn eigen zeven kinderen maar elders on dergebracht. Binnenkort komt er aan de wnnineperikelen evenwel een einde, om- ia! de familie Lautenbach rond de jaar- "icooling haar eigen huis zal kunnen be treden. De lading ontbrandt. De 150 kilogram springstof die in 75 gaten was onder gebracht, tilt de toren even op (foto 1). waarna het gevaarte naar rechts geheel volgens plan neerploft. Drie seconden lagen er tussen de dreun van de springstof en de plof. waarmee de toren zich in de grond boorde. Het bovenste gedeelte brak op de lasnaad af.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 13