Dagblad voor Schiedam en omstreken r Kabinet-Beel door andere partijen gunstig ontvangen Kerstboodschap Het Westen zal Moskou dinsdag antwoorden Bericht Prof. Romme ontvouwt cliristelijk- sociaal programma voor de toekomst De kwestie-Berlijn Dr. Drees niet op nieuw Tweede- Kamer-kandidaat Kerstlammetjes in de Betuwe Twee polio-gevallen WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 Romme voelde niets voor een sabelgevecht met Burger Kerstboom met koplampen Wie maakte de brokken? Nederlandse missionaris bij de Eskimo's Geen Wegenwacht op de feestdagen Groslij ststemmin g KVP op 18 januari 's-GRAVENIIAGE, 23 december 195S Het nieuwe (interim-) kabinet van dr. Beel is heden in de Tweede Kamer verschenen en heeft een motie van orde van de heer Burger ten spijt zijn taak aangevangen. Die taak, men weet het, bestaat in de eerste plaats in het bevorderen van Kamer-ontbinding, waartoe de Koningin op voorstel van het kabinet reeds dezelfde dag, dat het op trad, heeft besloten. Dit besluit heeft dr. Beel in zijn regeringsverklaring gemotiveerd: „Bij de verscherpte politieke tegenstellingen was geen oplossing te vinden, welke een mogelijkheid tot het normaal voortzetten van de arbeid door bet in 1956 gevormde kabinet zou hebben ingehouden' Niettemin bleef de heer Burger er maar op hameren, dat er geen reden was voor Kamerontbinding en dat dr. Beel bad verzuimd daarvoor behoorlijke argumenten aan te dragen. Hij kwam, gelijk gezegd, ten slotte met een motie. Daarin werd uitgesproken, dat Kamerontbinding niet door 's lands belang werd gevorderd. Aan het einde van een lange en bewogen dag werd zij, gelijk van het eerste moment viel te ver wachten, verworpen. Met 86 tegen 54 stemmen. Voor stemden alleen de communisten en de P.v.d.A. De Aanbidding door de Herders door Hugo van der Goes O nijg uw hart naar 't Kindje klein, Wil eenmaal weer ootmoedig zijn, Het wonder in die Heilige nacht, Maakt 't harde pantser tóch weer zacht Beleef die Boodschap, fèlintèns, Word weer een goed, herboren mens, Zijn liefd', oneindig goed en mild, Maakt, dat al in U verstilt Al...., dus óók verdriet en pijn, Waardoor men vaak zo kléin kan zijn, Dat kindje daar, och, zie het aan, Het wijst de weg door u te gaan De weg, och, die gij lang reeds wist, En die geen zekerheid ooit mist, O, wéét, dat Hij steeds bij u is, In vreugd', maar óók in duisternis Luister naar dat oude lied. Dat u vertelt, wat is geschied, Draag in uw hart die blijdschap mee, Van Kerstmis en.... haar innige vree.... MIEKE P. v. d. A. met andere lijsttrekker s) Hislorische voorbeelden Geen sahelgevechl (Zie vervolg pagina 3) Dat de KVP-fractie in de Tweede Kamer ondanks de meningsverschil len met de P. v. d. A. een geestige opmerking kan genieten bewijst deze foto tijdens de rede van mr. Burger genomen. Prof. Romme lijstaanvoerder HET WEER VOOR MORGEN DROOG WEER i *n de week van 7 tot on met 13 docem- its een geval van paratyfus b aange- pven, ni. te Ois'terwijk en twee gevallen poliomyelitis met. verlamming, al. te ^roesbeek en te Alkmaar. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Matige, noordelijke wind. Dezelf de of iets lagere temperaturen. Donderdag 25 december: zon op 8.48, onder 16.32: maan op 16-33, onder 7.39. Vrijdag 26 dec.: zon op 8.48, onder 16.33; maan op 17.28, onder 8.28. Zaterdag 27 clec. zon op 8.48, onder 16.34; maan op 18.31, onder 9.11. nieuwe amsche courant Mr. Burger wil van geen schuld aan crisis horen geworden dan dat het de „romp-Dreesia- nen" nog konden keren. Ziet u: die „romp-Dreesiancn" het woord is een vinding van de heer Burger waren eerst allemaal mèt Drees reus achtig progressief, maar nadat de „Rom- meaanse drijverij" het kabinet had laten vallen, warén zij dat ineens niet meer. Toen waren zij ineens zaakwaarnemers van de reactie geworden. De heer Burger verzette zich natuurlijk tegen Kamerontbinding en kwam ver- telleji, dat ,de PvdA helemaal niet bang was voor de komende Kamerverkiezingen. Onder de Kerstversiering, waar mee Parijs op dit ogenblik pronkt, bevindt zich een 56 meter, hoge kerstboom, die geheel is opgebouwd uit onderdelen van .auto's. De boom, die 120 ton weegt, is door een Franse autofabriek op de Rond Point de la Muette geEouwd. Er zijn o.a. chassis van acht auto's, koplampen en spie geltjes in verwerkt. De heer Burger had overigens toch al een slechte dag. Het was alles van dik hout zaagt men planken, maar buiten de communisten vond hij daarbij geen enkele medestander. Hij was de eerste spreker in het debat over de regeringsverklaring en getuigde in de aanvang van zijn waar dering voor het offer ''an dr. Beel. Dit was echter blijkbaar s.dieen om er allerlei hatelijkheden aan het adres van de heer Romme aan te kunnen vastknopen. Zo ontaardde geheel het debat in een partij politieke twist over de vraag wie nu eigenlijk de crisis had veroorzaakt. De heer Burger schoof dit de KVP in de schoenen. En hij deed dit op een tamelijk grove en onhebbelijke manier. Hij had het over Romme's onvermogen, dat werd gecompenseerd door het offer van Beel. Hij had het over Rommeaanse gedachtenspinsels, maar daarover heeft hij het de laatste tijd zo dikwijls, dat het iedereen duidelijk wordt, dat hij politiek geen partij meer is voor prof. Romme en en dat zelf ook voelt. Verder beschuldigde hij de katholieke fractieleider van onder mijning van het parlementaire stelsel en betoogde hij, dat de confessionele partijen geen grondslag bieden voor een progres sief beleid. Weiter maakte van Romme, toen de eerste in de KVP kwam, een reus op lemen voeten en de reactie was te sterk Dr. W Drees zal zich niet meer kandi daat stellen voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer. Aan Het Parool deel de hij gisteren mede, dat hij het partij bestuur van de P.v.d.A. had bevestigd, dat hij zich zou houden aan de opvatting, Jvelke hij drie jaar geleden reedK ken- haar had gemaakt, namelijk dat hij zich 'oen voor de laatste keer voor het Ka merlidmaatschap kandidaat zou stellen. ••Ik heb gemeend <3at de leeftijd van ze ventig jaar een grens moest zijn, en ik "eb bevestigd dat ik me aan deze op vatting zal houden", aldus deelde de nu (2-jarige oud-minister-president mede. blij verklaarde wel in beperkte mate tot verkiezingscampagne van de P.v.d.A. e zullen bijdragen. Het partijbestuur van de P.v.d.A. zal °D 3 'januari beslissen over de vraag, of be P.v.d.A. in de komende verkiezingen Veer met één lijstaanvoerder voor het h®le lanrf zal uitkomen, dan^wel of zij, z°als dat vroeger gebruikelijk was. in verschillende kieskringen, verschillende v°oraanstaande figuren uit haar rijen als 20danig zal laten fungeren. In een als champignonkwekerij ingerichte mergelgroeve, waarin veertig mensen werkzaam waren deed zich gistermorgen een enor me instorting voor, waarbij minstens twintig arbeiders be dolven werden. Reddingsploegen begeven zich in de grotten, om te trachten nog overlevenden te redden. In doorgaans welingelichte kringen te Bonn is gisteren vernomen, dat de ant woorden van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië, Frankrijk en de Duitse Bonds republiek volgende weck dinsdag te Mos kou zuilen worden overhandigd. De antwoorden zijn thans reeds bijna definitief opgesteld en zullen maandag bij de permanente NATO-raad worden inge diend. Men meende gisteren te Bonn, dat de antwoord-nota's bijna gelijkluidend aan el- khar zullen zijn. In genoemde kringen is vernomen, dat in de nota's wordt gezegd, dat de landen niet willen onderhandelen onder druk van de door de Sovjets gestelde beperkte tijd van zes maanden. De Bondsregering be schouwt dit als een ultimatum. De Sovjet-Unie neeft gisteren verklaard bereid te zijn samen te komen met ande re „geïnteresseerde staten" om proble men van Europese veiligheid te bespre ken, op voorwaarde, dat de NATO-landen bereid zouden zijn af te zien van een voor afgaande oplossing van de Duitse kwestie. In een verklaring over „het garanderen van een hechte vrede op aarde" heeft het officiële Sovjetrussische nieuwsagent schap Tass te kennen gegeven, dat Sov jetrussische regeringskringen hadden op gemerkt, dat de NATO op het ogenblik deze beide zaken niet aan elkaar verbond, zoals zij dat vroeger had gedaan. Hier over was niets gezegd in het communiqué, dat was uitgegeven na de bijeenkomst van de NATO-ministers in Parijs, die vorige week eindigde. De leider van de VVD-fractie, prof. Oud, vond de nu getroffen oplossing, die hij reeds bij het uitbreken van de crisis had gesuggereerd, natuurlijk de juiste. Hij hield een uitgebreid staatsrechtelijk betoog, waarin hij uiteenzette, dat er voor een Kamerontbinding niet persé een con flict behoeft te bestaan tussen kabinet en Kamer. Aan de hand van historische voor beelden sinds 1848 zette hij dat uiteen. De motie van de heer Burger vond hij eenvoudig onbegrijpelijk. Dit is, zo zeide de heer Oud, een rechstreekse motie van afkeuring. Stel voor, dat deze motie zal worden aangenomen. Wat zou er dan daarna moeten gebeuren? Geen redelijk en verstandig lid van de Kamer, aldus spr kan de verantwoordelijkheid van zulk een motie op zich nemen. Hij drong er tenslotte nog eens op aan, bij een for matie na de komende verkiezingen geen bindende afspraken te maken. Liever geen contract zeide hij tussen fracties en re gering, maar wel een zedelijke band. Prof. Romme, die na de heer Burger sprak, voelde kennelijk niets voor het grove sabelgevecht, waartoe de heer Bur ger hem had trachten te verleiden. Hij ging dit kennelijk zozeer uit de weg, dat de heer Burger bij de replieken gewaag de van een gematigde rede, waarin prof. Romme dan op geen enkel punt was in gegaan. Dat laatste was nu weer eens kennelijk onjuist. De katholieke woord voerder had deze oplossing de enige be gaanbare weg naar opklaring en naar een oplossing van meer duurzaam karakter genoemd. Er is geen enkele afspraak gemaakt met welke fractie dan ook. Prof. Beel had dat in de regeringsverklaring benadrukt, maar dit had de heer Burger niet kunnen bevrijden van zijn dwanggedachte, dat dit een rechts kabinet zou zijn. Dit is geen rechts kabinet, zei prof. Romme nadruk kelijk. Niet omdat een rechts kabinet een schande zou zijn, maar het is eenvoudig in strijd met de waarheid. De heren Ti- lanus (C.H.), Bruins Slot (A.R.) en Oud (V.V.D.) getuigden later hetzelfde. Een kabinet is niet rechts alleen omdat het uit rechtse politici bestaat, Hiermede berichten wij u, dat we gens het hoogfeest van Kerstmis ons blad morgen en op vrijdag 26 december niet zal verschijnen. Het eerstvolgend nummer verschijnt derhalve op zaterdag 27 decem ber. Voorzover op zaterdag 27 december geen postbestelling plaatsvindt (er is op laatst genoemde dag een extra bestelling, doch niet voor de zgn. buitenwijken) bestaat voor onze postabonnees op die dag de ge legenheid ons blad kosteloos aan de kan toren der posterijen af te halen en wel in het tijdvak waarin steeds op de zater dagmiddagen hiertoe gelegenheid wordt gegeven. DIRECTIE Sinds 1952 wer" 1 in Alaska, helemaal aan de Beringzee, een Nederlandse Jezuïet. Het is pater Paul Linssen. die zijn „resi dentie" heeft in het dorp Chifornak. waar deze Maastrichtenaar de enige blanke is onder de 115 Eskimo's. Zopas is hij Ame rikaans staatsburger geworden, maar voor de volbrenging van de daarvoor ben digdc formaliteiten moest hij in Anchora ge zijn, een plaats, die vooral de laatste tijd meer bekendheid heeft gekregen, doo dat de luchtvaartmaatschappijen daar passeren op de Poolroute. Voor de pater betekende dat een reisje van 36 dagen, Op de Eerste Kerstdag en op Nieuw jaarsdag zullen de ANWB-wegenwachten geen dienst doen. De gewoonte getrouw zullen deze helpers-in-de-nood de gelegen heid krijgen de beide feestdagen in hui selijke kring door te brengen, zo heeft de AN.W.B. meegedeeld- Op Tweede Kerstdag zullen de gele pechbestrijders weer op de weg verschij nen. Zij zullen dan de normale zondags dienst doen. De avonddienst van de We genwacht zal op Oudejaarsavond worden bekort tot acht uur (20.00). In verband met de voor de verkiezin gen vastgestelde datum heeft het partij bestuur van de KVP vastgesteld, dat de groslijststemmingen in alle afdelingen van de KVP gehouden zullen moeten worden op zondag 18 januari a.s. De verkiczingsraad zal vergaderen op 6 januari. Samenhangend met deze data zullen op 27 december reeds in alle krin gen kringvergaderingen gehouden moeten worden tot benoeming van de leden van de verkiczingsraad en kringadviescommis sie. Maandag 29 december is de laatste dag, waarop in alle afdelingen van het gehele land do kandidaten gesteld kun nen worden. Hun namen zullen nl. uiterlijk 30 december in het bezit moeten zijn van de kringsecretarissen. Do KVP zal met vier lijsten aan de verkiezingen deelnemen, één voor Lim burg, één voor Brabant, één voor de sa mengevoegde kringen Amsterdam-Rotter- dam-'s Graveivhage-Ulrecht-Den Hel- der-Leiden-Dordrecht-Middelburg en één voor de samengevoegde kringen Leeuwar- den-Groningcn-Assen-Zwolle-Arnhem-Nij- megen. Prof. Romme zal op al deze lijs ten als lijsttrekker fungeren. Een schaap van de veehouder C. A. van Velthoven op de boerderij „De Weide'' te Neerijnen bij ZaltbommeL heeft voor 'n vertederende kerstver rassing gezorgd door dinsdagmiddag twee lammetjes ter wereld te bren gen, een zeldzaam gebeuren in deze tijd van het jaar. De kerstlammetjes zijn leuke speelkameraadjes voor de kleine Keesje en Gerda van Velt hoven, die we hier met de wollige diertjes zien spelen, terwijl ma schaap een beetje helpt met knuffelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1