De komt in gebruik Geen rijkspremie meer voor bouw door gemeenten I# Verzoenende hand werd afgewezen li i J 304 overbruggingen en 63 tunnels zijn voor de autostrada ontworpen Weg van 738 kilometer zal 200 miljard lire kosten «Rl GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL u jjyalt opj^ mmm. Was eens een eenzaam kinddat honger leed m WÊm m ,r y b ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 PAGES A 3 In deze donkere dagen rond Kerstmis doen enkele woorden voor ons zon en licht op doemen: Autostrada del Sole. De Zonne weg. Men heeft kort geleden in Italië het eerste gedeelte van de Autostrada del Sole officieel in gebruik genomen en wel het traject van Milaan naar Panna. Aan gezien men zes maanden op het schema vooruit bleek te zijn, toonde eenieder zich tevreden, ook minister Fanfani, die werd uitgenodigd, om het eerste ritje over de Autostrada del Sole te maken. Over enkele jaren zal deze nieuwe autoweg Milaan en Napels, via Rome, in recordtijd verbinden. Dit houdt in, dat men per auto 't Apennijnse schiereiland in een halve dag zal kunnen „nemen" en het eerlang ook mogelijk zal zijn, in één dag van Milaan naar Reggio Calabrië te rijden. Wat dit voor het toeris tenverkeer in Italië betekenen zal, behoeft hier waarlijk niet nader uiteengezet te wor den. Het zal inmiddels nog enkele jaren duren, voordat de hele autoweg gereed is. Maar als hij gereed is, zal West-Europa een nieuw technisch wonderwerk rijk zijn. En tegelijkertijd zal men in belangrijke mate gevorderd blijken aan de autoweg van Napels naar Salerno en verder, waardoor Zuid-Italië voor het snelverkeer zal worden geopend en Sicilië veel dichterbij zal komen te liggen, dan thans het geval is. Het in gebruik nemen van het traject Milaan Panna (er werd reeds vóór de oorlog een autoweg ChiassoMilaan aangelegd, die van de Zwitserse grens naar de grote industrie stad in de Povlakte loopt) viel ongeveer samen met de start van de aanleg van de autotunnel onder de Montblanc, eveneens een gebeurtenis, uiterst belangrijk voor de ontwikkeling van het toeristenverkeer. De autotunnel dooi Montblanc zal de afstand tussen Parijs en Milaan in aanzienlijke mate verkorten en een rit naar Chiasso ten zeerste vergemakkelijken. Dit zal vooral in de winter aan de dag treden, wanneer de meeste Alpenpassen geblokkeerd zijn, ook die langs de Montblanc. In dit licht gezien krijgt de Autostrada del Sole een nog veel grotere betekenis. We stippen hierbij nog even aan, dat de Napolilanen de nieuwe autoweg anders willen noemen en wel de Autostrada della IS eve (de iveg van de sneeuw), omdat hij hen weel dichter hij de sneeuw van Alpen en Dolomieten brengt. Maar het zal wel Autostrada del Sole zijn, vanwege de grote propagandisti sche waarde, welke deze naam voor de noorderlingen heeft, die ver moedelijk een groot gedeelte van de kosten zullen moeten opbrengen Wegens grote belangstelling van particuliere bouwers 4<wk Een kleine revolutie Zekere achterdocht Bruggen en tunnels mss 200 mil jard Observator Geen vrede tussen De Groot en Gortzak Geen buitenlandse delegatie Zevenjarig knaapje te Utrecht vermist fijn als u iets ïn huis hebt! mimr. Wam - Het verhaal van een 16-jarige moordenaar -/: r» 1 De politie geloofde de vader niet. Alles was goed gegaan de 144 duizend :di^ steZ d*i ZONNEWEG Want de Autostrada del Sole wordt door een particuliere onderneming aange legd, in wier kapitaal de Italiaanse staat voor slechts ongeveer 36 pet deelneemt. De rest is door particulieren bijeenge bracht en de 200 miljard lire, die deze gro te weg zal kosten, moeten uiteraard Weer terugkomen. Er zal dus tol op de Autostrada del Sole geheven worden, ge lijk zulks ook op de andere Italiaanse autowegen, zoals die van Padua naar Venetië gebeurt. Het reeds gereed gekomen gedeelte is honderd kilometer lang. Twee jaar gele den heelt president Gronchi het begin er van olficieel in gebruik genomen in middels, niet in tegenwoordigheid van de huidige kardinaal Montini, aartsbisschop van Milaan, maar van diens vertegen woordiger, mgr. Gilardi. De aartsbis schop, ofschoon zich buitengewoon voor het werk interesserend, had wegens bij zondere omstandigheden van een deelne men aan de plechtigheid moeten afzien. Mgr. Gilardi zegende de nieuwe weg, „ista via" zeggend, inplaats van het ge bruikelijke „locum". De directeur van de bouwmaatschappij deelde toen mede, dat niet alleen het tra ject Milaan-Piacenza een half jaar op het schema vooruit was, maar dat van Pia- cenza-Parma feitelijk zelfs een jaar. Dit klonk voor niet-ingewijden enigszins zon derling. Maar de wegenbouwers begrepen heel goed, waarom het ging. Immers de Autostrada del Sole is evenals zovele an dere wegen, die door en over moeilijk terrein worden aangelegd, reeds in wor ding, waar niet-deskundigen nauwelijks 'ets kunnen ontwaren. Alleen al om het Uitgestippelde tracé te kunnen bereiken, dienen tal van aanvoerwegen en paden te Worden aangelegd. Zowel de werklie den als het materiaal moeten op snelle en doelmatige wijze aangevoerd kunnen Worden. Het is met een dergelijke weg als met een kathedraal. De fundamenten, o. a. van de toren, eisen belangrijke werk zaamheden onder de grond. Deze werk leek het. alsof er nog niets gebeurd was. Deze, bij Piacenza gelegen brug, moet de verbinding vormen tussen de gedeelten van de Autostrada del Sole, waarvan het ene in Noord-Piacenza ophoudt en 't an dere in zuid-Piacenza weer begint. Wan neer de brug gereed is en dit zal niet lang meer duren, kan verder gewerkt worden aan het traject Parma-Bologna, zodat in de a. s. zomer in één ruk van Milaan naar Bologna kan worden gereden. Dit stuk zal dan meteen aangesloten zijn aan secun daire wegen, die naar de verschillende langs de Autostrada del Sole liggende ste den voeren en de grote autoweg moeten „voeden" met personen- en vrachtauto's. In het jaar 1960 zal de Autostrada del Sole over de Apennijnen gelegd worden. Hier begint verreweg het moeilijkste ge deelte, waarin tal van tunnels geprojec teerd zijn. Als dan zal de Autostrada del Sole niet minder dan 304 grote bruggen en viaducten tellen, 3800 bouwwerken van geringer betekenis. 630 overbruggingen van straten en spoorwegemplacementen en.. 63 tunnels. Tot dusver hebben 11500 werklieden ongeveer vier miljoen werk uren aan de aanleg van weg en wegwer ken besteed. 440 technici zijn gestadig in de weer en gebruiken hierbij 2600 appa raten en werktuigen van allerlei aard zaamheden zijn vaak vrijwel onzichtbaar Tot dusver zijn zeven en een half mil- en later, wanneer het bouwwerk gereed 1 joen kubieke meters grond en rotsgesteen- is, verdwijnen ze zelfs geheel. Zo is het j te verplaatst, terwijl ten behoeve van ook met de Autostrada del Sole het geval, de tunnels en andere ondergrondse ge- Er moet b. v, een brug voor over de Po deelten 514.000 kub. meter grond en ge- gelegd worden. Men is daar reeds een j steente is uitgegraven. Voorts werden an- Jaar lang bezig, caissons te bouwen in j derhalf miljoen kubieke meter kalk en ce- lE l „™et" ëES ment gebruikt en vier en een half mil-' joen vierkante meter aan materiaal voor onder de oppervlakte van de rivier. Ter wijl er al miljoenen waren uitgegeven. het plaveisel. Dc minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal de sedert juni 1958 in beperkte mate gegeven gelegenheid tot premiebouw door gemeenten na 31 de cember a.s. niet continueren. Dit is onder meer een gevolg van de grote belangstel ling, die in de laatste tijd van particuliere zijde voor de bouw van woningen met rijkspremie wordt ondervonden. Het eerste gedeelte van de Auto strada del Sole is gereed gekomen: het traject MilaanPiacenza. mm tf v, ■7*'' jiaif jg-gf - In het algemeen zal premiebouw door gemeenten voortaan nog slechts worden toegestaan ter voorziening in een dringen de behoefte aan één of enkele gemeente lijke huurwoningen, voor bijvoorbeeld de huisvesting van een hoofd van een school, een gemeentesecretaris, e.d., wanneer voor de bouw van deze woningen van par ticuliere zijde geen belangstelling bestaat. In uitzonderingsgevallen zal voorts nog toestemming kunnen worden gegeven voor de bouw van premiewoningen. Door gemeenten, bij voorbeeld in een probleem gebied, waar ten behoeve van de vestiging j van een industrie de bouw van een aantal woningen voor leidinggevende functiona rissen noodzakelijk is en deze langs ande re weg niet te verwezenlijken is. Dc voorwaarden, waaraan tot dusverre bij de bouw van gemeentelijke premiewo ningen moest worden voldaan, blijven in bovenbedoelde gevallen volledig van kracht. Het is thans reeds mogelijk, 320 kilo meter van de Autostrada del Sole te berij den. Bij dit getal is dan niet inbegrepen het traject Napels- Salerno, waar men de werkzaamheden tijdelijk heeft moeten stop zetten, vanwege een kleine revolutie. Er is overigens al ruzie genoeg geweest rond de Autostrada del Sole. Talrijke stuk ken grond moesten onteigend worden en menigmaal waren de eigenaars het hier mede niet eens en terwijl vrijwel overal protesten opgaan, dat men de een of an dere stad of een dorp links liet liggen of rechts, maar te ver van de nieuwe auto weg, protesteerden de inwoners van een dorp, waar het tracé van de Autostrada del Sole dwars doorheen geprojecteerd werd. Ze waren er hier tegen, want hun huizen moesten aan het verkeerswonder- werk ten prooi vallen en ze zagen in de Autostrada del Sole wat men noemt geen brood, voelden er niets voor. uit hun eeu wenoude broodwinning van herbergier, wijnbouwer, bakker etc. gestoten te wor den. met de noodzaak, zich misschien ver van hun geboorteplaats te moeten ves tigen en daar opnieuw te beginnen. De dorpelingen hebben de Autostrada del So. Ie niet in zijn weg kunnen stuiten Maar de groenteverbouwers van Na pels, die langs de autoweg naar Salerno hun tuinen hebben lieten zich minder ge makkelijk uit hun broodwinning stoten. Ze hadden het voordeel, met hun dichtbij gelegen tuinen de stad snel te kunnen be dienen. Wanneer deze tuinen moeten wor den verplaatst, zal dit voor de inwoners van Napels een groot ongerief betekenen. Uiteraard waren die tuinders daar aan de Golf van Napels ni^t bereid, het veld te ruimen. Toen de weg hun tuinen be gon te naderen, liepen ze te hoop. Hun vrouwen lieten zich daarbij niet onbe tuigd. Ze maakten vierkant front tegen de ingenieurs, die opmetingen wilden verrichten, zodat de carabinieri te hulp moesten worden geroepen. De kwestie zal uiteindelijk in der minne geschikt ten worden. Intussen hebben de bouwers van de Autostrada del Sole ook in het gebied be noorden Napels, in de z. g. Campania, met een zekere achterdocht van de bewo ners te kampen. De boeren zien het nut van deze snelweg niet in. menen dat de bestaande wegen alleszins voldoende zijn en beschouwen de autoweg eigenlijk als één grote barrière. De constructeurs zijn er inmiddels op uit. de Autostrada de! Sole zoveel mogelijk harmonisch in het geheel van 't landschap op te nemen, vandaar al die tunnels en viaducten en overbruggingen. Waar een reeds veel ge bruikte weg ligt, wordt de Autostrada del Sole er overheen geprojecteerd. Maar de eenvoudige boeren van de Campania zien voorlopig alleen nog maar de bezwa ren en niet de prachtige technische con structies, waarvan een aantal, zoals we reeds aanstipten, in het traject Milaan- Bologna gedurende dit jaar gerealiseerd is. Daar heeft men b. v. de meer genoem de brug over de Po. Deze is 1200 meter lang en rust op enorme betonnen pijlers, vijf meter breed, maar dan twintig me ter lang. Zij rusten op luchtledige pontons die op twintigmeter diepte in de rivierbo dem rusten. Bruggen en tunnels worden bereids op tal van punten gebouwd, waar voorlopig de Autostrada del Sole nog niet zal kun nen worden aangelegd. Maar aangezien de bouw van deze onderdelen veel meer tijd vergt, is men er alvast mee aange vangen. Zo wordt momenteel ook met man en macht gewerkt aan een brug over de rivier de Sambro in de Toskaan- se Apennijnen. Deze brug is thans nog slechts een woud van staal: de inwendi ge staalconstructie. Maar daaruit zullen twee enorme bogen groeien, elke 140 me ter lang en met een grootste hoogte van 38 meter. De totale lengte van de brug zal 340 meter bedragen. Er wordt bijna 1000 ton staal en meer dan 16.000 kubieke meter beton in verwerkt. Bij de aanleg van de Autostrada del So le door de Apennijnen wordt te enen ma le gebroken met het oude, beproefde prin.' cipe. om steile hellingen zoveel mogelijk te vermijden en liever om rotsmassieven heen te gaan, dan ze te doorboren. Dat was natuurlijk goedkoper, doch de con structeurs van de Autostrada del Sole gaan recht toe, recht aan en leggen liever kostbare tunnels aan. werpen liever sta len bruggen over diepe ravijnen, dan ook maar een kleine omweg te maken. Toch bereikt de Autostrada del Sole hier en daar nog een hoogte van bijna duizend meter, zoals op de Cisterna-pas, waar over de hoogvlakte van Florence bereikt wordt. Het traject naar de Cisterna-pas loopt over 500 meter over hoge viaducten en over 1950 meter door tunnels. Op een ander gedeelte liggen over een afstand van 1840 meter niet minder dan 1110 m. tunnel.. De automobilisten zullen dit ge deeltelijk in enkele minuten kunnen afleg gen en absoluut geen idee krijgen, wat de wegenbouwers hier gepresteerd hebben. Vandaar dat een ingenieur onlangs ver klaarde: de Autostrada del Sole is ook dat gene, wat men niet ziet. Feitelijk zit er van deze autoweg meer ónder dan boven de grond.. Althans in tal van gedeelten. Nog een enkel voorbeeld: bij het bou wen van een brug over de rivier Voltur- no stiet men op veertien meter diepte op drijfzand. De caissons voor de pijlers moe ten twee meter dieper komen te liggen en dit betekende, dat terwijl de Autostra da del Sole hier en daar ongeveer duizend meter boven de zeespiegel loopt, de fun damenten voor deze brug twee meter on der de zeespiegel moesten worden ge legd De Autostrada del Sole wordt ongeveer 34 meter breed en krijgt twee aparte helf ten of banen. Deze banen zijn weer in drieën verdeeld, maar slechts twee dezer banen mogen worden bereden. De ene voor het normale verkeer, dat maximum 160 kilometer per uur zal kunnen halen, de tweede voor het inhalen, terwijl de derde, die niet verhard wordt, blijft gere_. serveerd voor insteken en in 't algemeen voor het op zij zetten van voertuigen met panne of voor automobilisten, die even willen rusten. Deze regeling maakt over de middelste rijbaan een onafge broken verkeer mogelijk en men acht de ze en§ rijbaan voldoende. Indien de weg nog breder werd gemaakt, zouden de kos ten niet te overzien zijn. Men rekent er op, de bijna tweehon derd miljard, welke aan de Autostrada del Sole besteed zullen worden, in onge veer dertig jaar van het snelverkeer te rug te zullen ontvangen. Volgens een voor lopige berekening zal het tarief ongeveer zes lire per kilometer moeten bedragen. De Autostrada del Sole zal 738 kilometer lang worden. Om hem te gebruiken zal een automobilist dus ongeveer 4500 lire moeten neertellen. Vrachtauto's zullen 25 lire per kilometer moeten betalen. Maar de tijdsbesparing zal groot zijn. Ofschoon de maximum-snelheid van 160 kilometer niet overal gehaald zal kunnen worden en slechts op de trajecten Milaan-Bologna en Capua-Napels bereikt zal kunnen worden (Bologna-Florence 100 en Florence- Rome-Capua 130) zal men, wanneer deze snelweg gereed is. in zes uur van Milaan naar Napels kunnen rijden. Voor het goe derenverkeer zal de Autostrada del Sole van grote betekenis blijken. Nog deze zo mer zal wellicht ook het traject Rome- Capua in gebruik kunnen worden geno men. Dat van Capua naar Napels is reeds gereed. En., in aansluiting op de grote snelweg zullen snelwegen worden aange legd, o. a. een van Napels naar Bari, tot een totale lengte van 1800 kilometer.. De Italiaanse staat heeft 225 miljard lire voor een grondige verbetering van zijn wegennet uitgetrokken.En deze ver betering moet in 5 jaar tijd haar beslag hebben gekregen,.De Italianen willen als wegenbouwers de antieke Romeinen min stens evenaren Over het bed van de rivier Cozzonello moest deze brug worden aangelegd, waarin o.a. 25.960 ton cement en kalk werden verwerkt en 354 ton staal. Er komt geen vrede tussen Paul de Groot en Gortzak. Eerstgenoemde, algemeen secretaris van de C.P.N., heeft in zijn ope ningsrede op het vierdaags congres van zijn partij in Amsterdam hetwelk gister middag aanving, de hand afgewezen, wel ke de „bruggroep" de uit de C.P.N. geroyeerde groep-Gortzak, Wagenaar, Brandsen, c.s. dezer dagen heeft toe gestoken. door middel van een open brief. Het gehele gedoe van de rechtse groep wordt tenslotte teruggebracht, aldus de heer De Groot, tot de eis twee commis sies va,n onderzoek te benoemen naar de partij-activiteit van 1939 tot 1945 en van 1945 tot nu. In die commissies zouden geen leden van het tegenwoordige partijbestuur zitting moigen hebben en er zou een verte genwoordiging v. d bruggroen in moeten zitten. De vertegenwoordigers van deze groep zouden ook in de ledenvergadering deel moeten nemen aan de discussie als geroyeerde leden over rapporten van ge noemde commissies. Dit is een volstrek te ontkenning van elk organisatiebegrip. Het betekent de erkenning van fracties in de partij en maar van één leiding, die van de rechtsen, want bet huidige partij bestuur zou niet aan de commissies mo gen deelnemen. Voorts zou er in de loop van 1959 een buitengewoon congres moe ten komen en voor alles de beschuldi ging „teruggenomen'' moeten worden, dat de rechtse groep in dienst van de reactie staat. De heer De Groot stelde voor, dat het congres de onmiddellijke en onvoorwaar delijke opheffing van de bruggroep eist en de onmiddellijke terbeschikkingstel ling van alle zetels van haar leden in de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Voorts staking van alle openlijke of ge heime activiteit van deze groep. Verder stelde hij voor. dat van hen geëist wordt, dat zij de besiuiten van het 19e congres aanvaarden en beloven deze onder alle omstandigheden uit te voeren, in het bij zonder de vorming van fracties te veroor delen en zelfkritiek te oefenen o;p hun fraotionele activiteit. Onder deze voor waarden aldus spreker, stellen wij het congres voor zich bereid te verklaren aan hangers van deze bruggroep weer als le den van de C.P.N. toe te laten. Wij moeten de gevoelens van bittere haat bedwingen en bereid zijn diegenen te ver geven, die hun fouten inzien en ze weer goed willen piaken. Wij zijn echter niet bereid voor thantage opzij te gaan, zo voegde spreker eraan toe. De marechaussee op Schiphol heeft van de minister van Justitie opdracht gekre gen om alle buitenlandse deelnemers aan het C.P.N.-congres de toegang tot ons land te weigeren. (Van onze Utrechtse redacteur) Sinds 24 december 's middags te half drie wordt in Utrecht de 7-jarige Jacky Vonk vermist. Het jongetje had die mid dag zijn woning aan de Oudegracht nabij de Smeestraat verlaten om te gaan spelen, doch is sindsdien niet meer gezien. Op Tweede Kerstdag is men in de Oudegracht aan het dreggen geweest, terwijl er ook een speurhond aan het onderzoek is te pas gekomen. Tot nog toe heeft de politie geen enkel spoor kunnen ontdekken. H''" De duivel van Californie... KARDINAAL MONTINI. aartsbisschop vap Milaan, heeft een kerstboodschap aan dc gelovigen van riin aartsdiocees gericht, waarin hjj de talrijke mogelijkheden be spreekt. om cen zinrijk cn waardig kerst feest tc vieren Ilij merkt er o.a. in op, dat degenen die niet zoveel meer voelen voor een kerstkribbe of voor kerstverha len. die misschien niet de toets der ge schiedkundige kritiek kunnen doorstaan, hun Kerstfeest alleen al goed zouden kun nen vieren, door even te denken aan de talloze misdcelden onder ons. de vele een zamen, in deze maatschappij, aan de on telbare kinderen, die zelfs in onze be schaafde wereld feitelijk aan hun lot wor den overgelaten en het allernodigste ont beren niet alleen, maar ook juist dat- ,ene missen, wat bij het Kerstfeest toch zozeer naar voren wordt gebracht, de liefde, We dachten hieraan, toen we het ver haal over de „duivel van Californie la zen. De duivel van Californie, zo noem den de moeders daar een zestien-jarige iongen, die een moeder met vier kinde ren had vermoord, in het huis. waar hij, de zwerveling, liefderijk was opgenomen. De moeders in Californie hielden hun kinderen thuis, zolang de duivel van Ca- iifornië langs 's Heren wegen zwierf. Wel. de duivel van Californie werd ge- nakt door een eenvoudige vrouw, die een ioodmoede, hongerige jongen herkende als de gezochte moordenaar, wiens portret door de kranten en de televisie was ver- preid. Ze sprak hem aan, in een straat van het stadje El Cajon, waar hij zijn verschrikkelijk misdrijf had gepleegd en troonde hem mee naar haar huis dichtbij, waar hij zich bijna gewillig in een kamer liet opsluiten, terwijl de vrouw naar een politie-agent ging zoeken. Ze ontmoette er een. die juist van zijn dienst terug kwam en haar met een ongelovig glim-- lachje aanhoorde. Nu ja, hij was al door zoveel mensen aangesproken. Ze beweer den allemaal, wis en waarachtig de dui vel van Californie te hebben gezien, maar hij bleek nooit daar, waar ze hem had den aangetroffen.. De politieman liet zich evenwel over tuigen e" ging met dc vrouw mede. Hij verrichtte daarna de sensationeelste ar restatie van zijn leven: van een moor denaar van zestien jaar, die niet dc min ste tegenstand bood cn huilend als een kind met hem meeging. Hij moest hem zelfs vermanen, zich een beetje te ver mannen, anders zouden de mensen in El Cajon hem in de gaten krijgen. Ze zou den in staat zijn, hem te lynchen Inderdaad stroomde de bevolking van het plaatsje tezamen, toen het gerucht zich verspreidde, dat de duivel van Cali fornie gepakt was' Het politiebureau moest afgegrendeld worden en de woe dende menigte verspreid. Intussen ging door heel Amerika de mare, dat het mon ster achter slot en grendel was gezet en koelbloedig een volledige bekentenis had afgelegd. Hij had de vrouw van zijn wel doener, Thomas Pendergast en hun vier kinderen vermoord: David, acht jaar, Ro bert, zes jaar. Diana, vier jaar en Ellen, twee jaar. Het zal vélen, zelfs in deze Kersttijd, moeilijk vallen, medelijden te koesteren met een jeugdige moordenaar, die een weerloze vrouw en vier kinderen om het leven bracht. En dat niet alleen, maar later de vader opwachtte, hem met een revolver in de vuist dwong, hem met zijn auto een eind buiten het stadje, naar de grote weg t.e voeren, met de bedreiging, ook hem koud te zullen maken, indien hij op de terugweg de politie zou waarschu wen. Thomas Pendergast wist toen nog niet. dat ziin vrouw en kinderen ontzield in zijn huis lagen.. Toen Thomas Pendergast thuiskwam en de verschrikkelijke ontdekking deed, waarop hij ondanks Carl Eders bedekte toespelingen niet in het minst gerekend had, en naar de politie toog, geloofde deze hem niet. Ze twijfelde aan het be staan van die onbekende 16-jarige jon gen. die ongeveer een week bij de Pen- dergasts vertoefd zou hebben, in hun enigszins afgelegen bungalow. Een jongen, zo maar van de straat opgeraapt, van wie hij niets afwist. Toch was dit gebeurd. Thomas Pender gast had bij zijn terugkeer naar huis van de Convair-vliegtuigfabrieken, waar hij werkte, aan een jonge zwerver een lift gegeven. De jongen zag er hoogst armoe dig uit en had honger. Thomas Pender gast besloot, hem onderdak te verlenen en de jongen gedroeg zich zo goed, dat hij zich beijverde, om hem een baantje in de fabriek te bezorgen. Ook Pendergasts vrouw was met deze vermeerdering van het gezin content, aangezien ze tot dusver nooit de stad in had kunnen gaan. Carl Eder paste nu op de kinderen. Bij zijn verhoor heeft de zestienjarige moordenaar verteld, dat hij als kind in New Orleans kranten verkocht en wan neer hij honger had, uit levensmiddelen winkels brood en worst stal. Hij had zijn ouders niet gekend, maar menigmaal.ver langend gekeken naar verlichte vensters, waarachter goed geklede en goed gevoe de kinderen zaten, des avonds, wanneer hij hongerig langs de straat zwierf. Altijd had bij er naar verlangd, In een gezin te leven, steeds heviger. En toen was hem onverwacht, nadat hij al zwervend Californië had bereikt, het geluk te beurt gevallen, dat Thomas Pendergast zich over hem ontfermde. Alles was goed gegaan, tot op een mid dag, toen hij weer zou oppassen, de vier jarige Diana ongezeglijk bleek. Hij riep haar tot de orde, waarop ze hem ver weet. niet eens in het huis thuis te horen, een arme zwerver te zijn en haar moeder te zullen vragen, hem weg te jagen. Toen, aldus Carl Eder, kwam er een waas voor mijn ogen. Moeder Pendergast, die in middels thuisgekomen was. viel de kleine Diana bij. Dit maakte het nog erger. Ik zag me weer voortgejaagd over de wegen. Ik moet mijn verstand verloren hebben, greep een mes en doodde de zich hevig verwerende vrouw, vervolgens de kinde ren.. Vol angst begreep ik. dat ik moest vluchten en dwong daarom Thomas Pen dergast, me een eind buiten El Cajon te brengen. Ik kon het niet over me krijgen hem te doden, ik was hem veel te dank baar. Later ben ik teruggegaan, vol wroe ging. Enkele politiemannen, die bij het ver hoor van Carl Eder tegenwoordig waren, hebben de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de jongen het verhaal van zijn droevi ge jeugd heeft aangegrepen, om zichzelf te verontschuldigen, straks voor de rech ter. Maar zelfs indien het grotendeels verzonnen zou zijn. blijft toch het getui genis van Thomas Pendergast over, die de jongen aantrof in een toestand van to tale uitputting en niets dan lof heeft voor de wijze waarop hij zich in zijn huis ge droeg, tot de fatale dag. De mogelijkheid, dat Carl Eder. de duivel van Californië, geestelijk gestoord is. lijkt niet uitgeslo ten. Maar ongetwijfeld behoort hij tot de velen, die in deze tijd ons medelijden, zo niet verdienen, dan toch nodig heb ben.. K.H. Al vertoeven we nog in de blijde kerstviering, de feestdagen van het begonnen verlossingswerk, morgen draagt de priester een rood kazuifel. Ter herinnering aan de kindertjes, die als eerstelingen hun bloed voor de Waarheid schonken: Nog duizenden martelaren zouden bloedgetuigen worden. Vandaag lij den omwille van het geloof miljoe nen een zwaar bestaan. St.-Joannes heeft die processen allemaal gezien en in zijn Openba ring schrijft hij daarover o a. In die dagen zag ik op de berg Sion een Lam staan en met Hem 144 duizend die Zijn naam en dc naam van Zijn Vader op hun voorhoofden hadden geschreven. Zij zongen een nieuw lied voor de. troon. Niemand kon dat lied zin gen dan die 144 duizend. In hun mond is de leugen niet gevonden. Uit de mond van kinderen en zuigelingen, o God, hebt ge lof be reid. Zij verheerlijkten Hem niet met woorden maar met het offer van hun leven geiyk in de „Introi- tus" en de „Collecte" wordt aan gegeven. Niet met woorden, doch met de daad. Het hoogste offer zelfs, dat van hun leven. Wat zetten wjj daartegenover als volwassen vrouwen en mannen? Naar onze mening kunnen we maar het best heel nederig de „Se- creta" meebidden: Moge, o Heer, het vrome gebed van uw heiligen ons niet ont breken en dat het Uw barmhar tigheid voor ons altijd verkrijgc. Immers hoe vaak zijn we niet als mussen gevangen in de strik der vogelaars? De „Collecte" van de zondag on der het octaaf van Kerstmis vraagt voor hen, die over zelfkennis be schikken, overduidelijk: Heer, bestuur onze handelingen naar Uw welgevallen opdat we verdienen rijk te worden aan goede werken. De Kerstweek is een weck van vreugde, doch dan moet het hart goed gericht zijn. Dan kunnen ook wjj het nieuwe lied leren zingen van die 144 duizend. Die van de aarde zijn vrijgekocht, staat er bij. Zo'n houding, zo'n gesteltenis is derhalve nog al aan voorwaarden gebonden. Een voorbeeld van zo'n goede gesteltenis? Zijn feestdag is van daag gevierd. Het Boek der Wijs heid is op St.-Joannes toegepast. Wie God vreest, zal het goede doen en wie zich houdt aan de gerechtigheid zal haar verkrij gen. Zij komt hem tegemoet als een verheerlijkte moeder. Ze zal hem spijzen met brood van leven en verstand en water van heil zame wijsheid. De rechtvaardige zal bloeien als een palmboom. Hoe groot schat ge in uw parochie het bos van deze palmbomen? Voornamer is echter de vraag of ge u zelf onder de be minde leerlingen van de Heer zoudt durven rekenen. Nou?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 3