Rommel, de woestijnvos I ïh contact (sociale wegwiizer) ©oooeooo sadh PII7TFI, DE KAT Nachtmis op de „Mont St. Michel" ONZE DAGELIJKSE IjlooS# Ned. Gist- en Spiritusfabriek neemt bedrijf in Engeland over kwam weer Weinig afwijkend resultaat 1958 verwacht Slagers vergrootten in 1957 winstmarge Omzet textielwaren in 1957 ca. 4 pet. gedaald Schouwen wordt veilig Zeevaart-agenda 1959 Abbé Pierre naar Libanon en India V B ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 PAGINA ,Je kunt 't toch niet „De Geest van Kerstmis" „Die Verkaufte Braut" Bilt meenemen Indiscreet en tactloos kantoormachines Kinderbijslag Invalditeitsrente Loongrens A.O.W. AlgWeduwen, en W ezenverzekering Oplossing van woensdag RICO BULTHUIS I. De Tweede Wereldoorlog zou niet lang duren. Het was eind 1940, toen Britse correspondenten in Afrika dit naar hun kranten schreven. Want generaal Wavel was in één ruk, vijfhonderd kilometer doorgestoten. De zes Italiaanse divisies, die hem tegen hadden moeten houden, waren vernietigd. In Lybië begon de victorieMaar dat bleek een vergissing. Twee maanden later was de toestand catastrofaal gewij zigd. In Toebroek werd een Australische divisie omsingeld en afgemaakt. Bovendien kon het hoofdkwartier in Cairo het verlies van een Pantserdivisie boeken. Het hele gebied, dat door Wavels actie veroverd was, ging verloren. Wat was er gebeurd? 2. Generaal Wavel had 47.000 man naar Griekenland moe ten sturen, zodat zijn positie in Noord-Afrika gevoelig ver zwakte. Bovendien was de Duitse aanval een maand vroeger gekomen dan men verwacht had. De Duitse slag was mees terlijk voorbereid. En dan, als een klap op de vuurpijl, was daar Rommel verschenen. Erwin Rommel, de woestijnvos. Rom mel, van wie de Britse generaal Auchinleck later in een dag order zou zeggen, dat zijn soldaten vooral niet moesten den ken, dat hij over bovennatuurlijke krachten beschikte. Zo ver zat de schrik er al in. Waardoor kreeg die naam „Rommel" dan ineens zo'n legendarische klank? 3. In het plaatsje Heidenheim, in Würtemberg werd op 15 november 1891 Erwin Rommel geboren. Zijn vader was, net als zijn grootvader, leraar en niets wees er dan ook op, dat de jonge Erwin een militaire loopbaan zou gaan kiezen. „Der weisse Bar", „De Witte Beer", zoals de blonde Rommel genoemd werd, oefent zich in het ski'en, totdat hij een passie voor de vliegerij opvat. Hij wil zich inschrijven bij de langzaam opkomende Luftwaffe, maar zijn vader zegt nee. Dan besluit Erwin zich te melden bij het landleger. In 1910 heeft het 124e regiment van de infanterie er een vrijwil liger bij. Een jaar later vertrekt Erwin naar Dantzig om er zijn studies aan de Militaire Academie te vervolgen. 4. In de Eerste Wereldoorlog verraadt hij al onmiddellijk zijn talenten: hij is vindingrijk, hard, reageert snel en kent geen vrees. De geboren officier. En als hij in 1916 met de mannen van zijn sectie een prikkeldraadversperring van hon derd meter en een belangrijke Franse positie verwoest, ont vangt hij het IJzeren Kruis. Als kapitein wordt hij nu aan het Italiaanse front ingezet. Zijn bijna roekeloze acties bezorgen hem een klinkende naam. Het is dan ook geen wonder, dat hij de onderscheiding voor „uitzonderlijke verdiensten" die meest al aan hogere officieren wordt toegekend, ontvangt. Een dag Kerstmis in woord en beeld Naast de radio, met name de KRO, die de Nachtmis uit de kapel der Paters van de H. Geest te Gemert op le Kerstdag later op de dag liet volgen door een plechtige Hoogmis uit de parochiekerk van O L. Vrouw Hemelvaart te Breda, zond dit jaar de N.T.S. in samenwer king met Eurovisie de Nachtmis uit, die door mgr. Guyot, bisschop van Contan- ces, werd gecelebreed in de historische abdij „Mont St.-Michel", die zich als een vesting verheft voor de kust tussen Bretagne en Normandië. De KRO was het ook, die des middags een herhaling gaf van de Kersttoespraak, welke Z. H. Paus Joannes XXIII dins dag jl. tot de wereld richtte, terwijl even later in een nationaal programma via beide zenders H. M. Koningin Ju liana haar Kerstboodschap richtte tot het Nederlandse volk. Via de Britse radio-zenders kon men nog later op de middag de Kerstbood schap van koningin Elizabeth van En geland beluisterd. In de 500ste uitzending van het NTS- journaal, da,t de kijkers gisteravond een blik achter de schermen gunde en waar. in prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar in de perswetenschappen te Amsterdam, deze nieuwste loot aan de journalistieke stam een welverdiende pluim op de hoed stak, was het slot van de boodschap van de Britse vorstin, die ook voor de televisie had gesproken, opgenomen. Meer dan enig ander programma van de Nederlandse televisie in de laatste drie dagen, ademde „De Geest van Kerst mis", een televisiespel van David_ Ko ning naar „A Christmas Carol'' van Charles Dickens, dat op de vooravond van Kerstmis door d« NCRV onder regie van Peter Koen en in de suggestieve decors van Peter Zwart werd uitgezon den. de sfeer van het Kerstfeest,^ zij het dan niet zozeer in echt-christelijke, dan wel in algemeen menselijke zin. Het verhaal van Scrooge, de gierig aard door Godfried Bomans, die het spel inleidde met de vergeeflijke over drijving van de bewonderaar als het beste Kerstverhaal na dat van bet Evan, gelie gekwalificeerd is te zeer be kend dan dat we er hier nog eens een korte beschrijving van hoeven te geven. De wijze, waarop het voor de televisie was bewerkt en door Peter Koen op het scherm werd gebracht, verdient de grootste bewondering. Wat Peter Koen met camera's en belichting, met beeld montages en verrassende beeldovergan gen wist te bereiken, grenst aan het on gelooflijke. Hoogstens zou een bewonderaar van Dickens, zoals Godfried Bomans, het duo Koning-Koen kunnen verwijten, dat door de virtuoze vorm, waarin ze het verhaal vertelden, de auteur van 't oor spronkelijke werk enigszins op de ach tergrond werd gedrongen Maar daar tegenover staat, dat deze oude meditatie rond do Kerstgedachte voor een modern publiek tot nieuwe, visuele werkelijk heid i« geworden. Met deze aangrijpende opvoering, waarin Herbert Joeks op voorbeeldige wijze Scrooge „eenzaam als een oes ter", zoals Dickens hem schilderde speelde en waarin Bert v.d. Linden, Ko van den Bosch en Jan Wegter op het scherm tot leven gebrachte Dicken- siaanse figuren werden, is de derde NTS-studio in Bus sum op de meest ver heugende wijze in gebruik genomen. Deze studio, die pas verleden week za terdag, na een bouwtijd van ongeveer anderhalf jaar was gereedgekomen, is een verbouwing van een Nederlands Hervormd wijkgebouw, dat vroeger „Eltheto" heette en dat thans de naam Studio 3 draagt. Het nieuwe gebouw, dat een grotere speelruimte heeft dan de beide oudere 6tudio's, beschikt over een „lichtorgel", d.w.z. een schakel-installatie, waardoor men de belichting va>n de scène centraal kan regelen. Verdar zijn er ruime ka mers beschikbaar var 't schminken, de technische voorzieningen en het opber gen van decors. Op welk een bewonderenswaardige wijze Peter Koen en zijn medewerkers van deze grotere faciliteiten gebruik hebben weten te maken, hebben de kijkers woensdagavond zelf kunnen vaststellen. Alle waardering verdient ook het re lais, dat de KRO op d« avond van de le Kerstdag gaf van de groots opgezette uitzending door de Duitse televisie van Smetana's opera „Die Verkaufte Braut". Teneinde zoveel mogelijk beweging te brengen in het beeld, liet regisseur Kurt Wilhelm tijdens de ouverture bij open doek, het lege toneel „aankleden", dat zich intussen geleidelijk weer vulde met figuranten. Het systeem van de zogenaamde „play back". waarbij muziek en zang tevoren op de band zijn opgenomen, garandeer de een smetteloze muzikale uitvoering maar had het nadeel, dat geluid en beeld niet altijd synchroon bleven, ter wijl ook ademtechniek en klankvorming van de spelers niet altijd in overeen stemming waren met het geproduceerde geluid. Iets. waaraan de echte opera liefhebber zich misschien zal ergeren. De beeldkwaliteit er deed zich slechts éénmaal een geluidsstoring tfoor was voortreffelijk. Onder regie van Walter v. d. Kamp gaf de AVRO-televisie gisteravond een uitzending van het blijspel „Je kunt 't toch niet meenemen". Over dit bekende toneelstuk het is, behalve 'n verfilming, al eens eerder een t.v.-uiitzeniding waardig gekeurd rond de super-individualistische wijsgeer, die de titel van het stuk tot lijfspreuk heeft gekozen, kunnen wij eveneens kort zijn. We zagen prachtige typeringen van Henk van Buuren als grootpapa Vander- hof, Mary Dresselhuys als de artistie kerige Penny Sycamore, John Soer als haar vuurwerk fabricerende man en vooral van Ko Arnoldi als diens assis tent. Maar om, voor ons onbegrijpe lijke redenen er werd vooraf een Hongaars balletfilmpje vertoond, omdat het stuk zo kort was! had Walter v. d. Kamp het hele laatste bedrijf la ten vervallen, zodat het spel om nu eens niet van de nachtkaars te spreken uitging als een mislukte raket van Cape Gaimaveiral. Op de avond van Eerste Kerstdag, heeft de AVRO in haar radiojournaal een reportage gegeven van de kerst viering in een jeugdgevangenis in Dja karta door enkele jongens, die banden hebben met Nederland of die van Ne derlandse origine zijn. De verslagge ver vroeg voor deze jeugdige delin quenten de aandacht van familie en kennissen. Een sympathiek gebaar, dait alleszins past in de geest van het Kerst feest. Zonderling werd het echter toen de reporter enkele jongens voor de micro foon riep met vermelding van naam en adres hunner bloedverwanten. Als deze mensen tevoren hun toestem ming tot de uitzending hebben gegeven, lijkt zij ons overbodig, althans met ver melding van naam en adres. Zijn zij er niet van tevoren in gekend, dan is de reportage ons inziens een bedenkelijk verschijnsel. Er spreekt dan uit deze reportage een ongezonde nieuwsgierig heid en bemoeizucht, welke ook wel ten grondslag ligt aan uitzendingen als „Dit is uw leven", waarbij de „mede- spelenden" tenminste nog min of meer worden voorbereid op wat hem te wach ten staat. Wanneer de AVRO er mee had vol staan, zonder meer de aandacht van een ieder en in het bijzonder van de fami lie, op de jeugdige gevangenen te ves tigen, dan hadden we de geste kunnen waarderen. Nu is onze bewondering min der groot, temeer nog daar de reporter zo indiscreet en tactloos was om aan het slot van de uitzending op te merken, dat men met de jongens toch vooral niet te veel medelijden moest hebben, omdat zij terecht zijn veroordeeld, en hun straf ondergaan. RUYS Vestigingen door geheel Nederland De Koninklijke Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek N.V. te Delft, heeft in haar gebruikelijke oudejaarsbijcenkomst, bij monde van de president-directeur ir. F. G. Waller medegedeeld, dat ztj de British Fermentation Products Ltd en Gistfa briek te Ipswich heeft overgenomen. Na langdurige onderhandelingen kwam de overneming op voor alle partijen aan nemelijke condities tot stand. Voor de eer ste wereldoorlog en tussen 1914 en 1945 aldus ir. Waller, vormde de gistexport van de Delftse onderneming naar Enge land een belangrijk onderdeel van haar totale gistomzet. Na de tweede wereld oorlog heeft het tot 1954 geduurd, voor dat export naar Engeland weer in be- scheidene mate werd toegestaan. Ten be hoeve van de distributie in Engeland, heeft de vennootschap reeds tientallen jaren verscheidene aldaar gevestigde ver koopmaatschappijen in volledig eigendom. De stap tot vestiging van het produktie- bedrijf in Engeland moet dan ook wor den gezien als een consoliderende uit bouw van de Delftse belangen aldaar, welke er uiteindelijk toe zal leiden, dat de export van Delft naar Engeland zal komen te vervallen. De heer Waller wees er uitdrukkelijk op, dat nog belangrijke verdere investeringen in de overgenomen fabriek noodzakelijk zullen zijn, om deze qua capaciteit en technisch peil op de vereiste hoogte te brengen. Tastbare re venuen op deze investering mogen dan ook in de eerstkomende jaren stellig niet worden verwacht. Omtrent de resultaten in het afgelopen jaar in de Delftse onderneming zeide spre ker. dat verwacht mag worden, dat bet uiteindelijk resultaat niet veel zal afwij ken van dat over 1957. Wel heeft een zekere verschuiving in de samenstelling der resultaten plaats ge vonden, met dien verstande, dat lagere uitkomsten iir de farmaceutische afdeling ongeveer worden gecompenseerd door enigszins verbeterde uitkomsten in het gistbedrijf te Delft, als gevolg van een dalende tendentie in de extreem hoge grondstoffenprijzen van 1957, alsmede van verhoogde exportresultaten. De resulta ten in het bedrijf te Brugge (België) wa ren de laatste maanden gunstiger dan het vorige jaar, die van de overige bui tenlandse bedrijven waren bevredigend. De echtgenoot van mevr. A. W. v. R.-S. te V. is „kleine zelfstandige". Als zoda nig ontvangt hij kinderbijslag van het dor de kind af. Verleden jaar heeft hij bijge werkt in een havenbedrijf. Nu heeft de bedrijfsvereniging alleen over de dagen, waarop de man bij het havenbedrijf (in loondienst) heeft gewerkt, aanvullende kinderbijslag krachtens de „gewone" kin derbijslagwet verstrekt. Briefschrijfster vraagt of dat juist is. Ze meent uit een vorige „Sociale Wegwijzer" begrepen te hebben, dat de bedrijfsvereniging in dat geval aanvullende kinderbijslag betaalt over het gehele kwartaal. De bedrijfsvereniging heeft in deze juist gehandeld. Immers, degene, die in loon dienst werkt, is alleen verplicht verzekerd voor de Kinderbijslagwet op de dagen, waarop hij inderdaad werkt. Hij kan dus ook alleen over de gewerkte dagen aan spraak maken op kinderbijslag. Het vroe ger door ons besproken geval betrof een werknemer, die de eerste maand van een kwartaal in loondienst bij een parti culiere werkgever werkte en de andere 2 maanden in overheidsdienst. Hier kreeg de betrokkene inderdaad uitbetaald het verschil tussen de totale kinderbijslag over het gehele kwartaal en de kinderbij slag, dde hem reeds door het Rijk was uitgekeerd. Maar hier werkte de betrok kene ook op alle dagen van het kwartaal. Mej. J. F. C. te R. komt met het volgen de probleem: „Ik ben 60 jaar. Ik heb een jaar ziekengeld ontvangen en ik krijg nu uitkering van sociale zaken. Ik ben in loondienst geweest en er is voor mij voor een betrekkelijk gering bedrag aan rente zegels geplakt. Heeft het zin. dat ik vrij willig doorga met rentezegels plakken?". Indien u een laar ziekengeld heeft ont vangen en nog niet arbeidsgeschikt bent, dan heeft u recht op invaliditeitsrente. Wendt u zich tot de Raad van Arbeid in uw woonplaats. Indien u niet invalide wordt verklaard, dan ontvangt u uiteraard ook geen rente. In dat geval kunt u vrij willig doorgaan met het plakken van ren tezegels. Wij adviseren u echter om dat niet te doen. Het geringe bedrag, waar mede u het basisbedrag voor de rentebe rekening kunt verhogen door zegels door te plakken, is oorzaak, dat uw uitkering bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd ook maar met een zeer klein bedrag ver hoogd wordt. Briefschrijfster heeft voorts een zus ter, die in 1951 invalide werd en f. 43- per maand invaliditeitsrente ontving. Toen zij 65 werd, werd haar ouderdomsrente toegekend ten bedrage van f. 18.- per maand. „Is dat juist" luidt de vraag. Uit de gegevens die u ons verstrekt, me nen we te moeten opmaken, dat dat niet juist is. Laat uw zuster een brief aan de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage schrij ven, waarin zij alsnog om verdere toeken ning van de ouderdomsrente verzoekt. Indien het antwoord een voor uw zuster onbevredigend resultaat oplevert, kunt u alle stukken aan ons sturen. Wij zullen deze kwestie dan opnieuw bekijken en u van advies dienen. Wy maken onze lezers er hier op attent, dat ingaande 1 januari a.s. de premieloon grens AOW verhoogd is van f. 6900— tot f. 7450.- per jaar. In verband met die wij ziging zijn nieuwe loonbelastingtabellen verschenen. Die nieuwe tabellen moeten geraadpleegd worden voor alle betalingen, die na 31 december 1958 geschieden, ook als die betalingen betrekking hebben op een tijdvak van voor 1 januari 1959. Zoals In ons blad reeds gemeld werd, is onlangs bij de Tweede Kamer ingediend het lang verwachte wetsontwerp Algeme ne Weduwen- en Wezenverzekering, afge kort A.W.W In een wetsontwerp kunnen door de Tweede Kamer nog allerlei wijzi gingen worden aangebracht en een wets ontwerp kan zelfs in zijn geheel verwor pen worden Noch het een, noch het an der ligt in dit geval echter in de lijn der verwachtingen. Hoewel als datum van In werkingtreding van de A.W.W 1 januari 1960 wordt genoemd, zullen wij toch zo spoedig mogelijk een begin maken met een gedetailleerde en praktische bespre king van de verschillende bepalingen van het wetsontwerp. Wij doen dit, omdat ons uit correspondentie is gebleken, dat zeer vele lezeressen van deze rubriek graag bijzonderheden over do komende verzeke ring willen weten. Met eventuele vragen omtrent dit wetsontwerp gelieve u der halve nog even te wachten tot tijdens of na onze bespreking. Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden inge diend bij onze sociaal economische redac tie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam. ii. 6} ïs fq HORIZONTAAL: 1 bijwoord, 3 gods dienst (afk.), 5 de jongere (afk.), 7 getij, 9 mens, 10 naaml. vennootschap (Duitse af korting), 11 water in Friesland, 12 haar krul, 14 strobord, 15 de oudste, 17 meis jesnaam, 18 zoals het hoort, 21 bijwoord, 22 sluis, 23 Europeaan, 25 muffe, 28 vreem de munt, 29 planeet, 33 tandeloos zoog dier, 34 gast, 36 boeket, 38 gewicht (afk.), 39 kindergroet, 41 fraai van uiterlijk, 44 verbinding, 46 zangnoot, 48 ijzeroxyde, 50 rivier (Spaans), 51 plaat in Het Gooi, 53 uitroep, 35 stapel, 58 rivier in Utrecht, bu Grieks heldendicht, 61 ieder, 64 het wer neerleggen, 66 donker, 68 plaaggeest, Duits pers. voornaamw., 71 pers. voor- naamw., 72 eikenschors, 73 soort °"cier~ wijs (afk.), 74 Frans voegwoord, 75 Frans pers. voornaamw., 76 stofmaat. VERTICAAL: 1 prijslijst, 2 klein takje, 3 limonade, 4 gewicht (afk.), 5 pers. voor naamw., 6 interest, 7 schoenmakersgereed schap, 8 schip, 9 dwaas, 13 herkauwer, 14 vogel, 16 het Romeinse rijk (afk.), 19 land in Europa, 20 heilige, 22 sportterm, 24 ten toonstellingsgebouw in Amsterdam, 25 kindergroet 2G bolgewas, 27 helleveeg, 30 meisjesnaam, 31 gewicht (afk.), 32 bij woord, 35 schortje, 37 de Verenigde Sta ten, 39 titel (afk.), 40 als onder (afk.), 42 netto (afk.), 43 jong, 44 rekening, 45 Indien, 46 selenium (afk.), 47 voorzetsel, 49 dag, 52 vreemde munt, 54 slot, 57 plaats in Drenthe, 58 verlaagde toon, 59 wandversie ring, 62 opening, 63 vreemde munt (afk.), 65 omroepvereniging (afk), 67 bijwoord, 70 grondtoon, 71 soort onderwijs. HORIZONTAAL: 1 kreet, 5 eland, 9 ooi, 10 han, 12 mee, 13 r.-k., 14 Gerda, 16 g.g., 17 protest, 19 aera, 21 peen, 23 gans, 24 mens, 25 haai, 27 rust, 29 geringe, 32 gr., 34 talie, 35 n.o., 36 ein, 38 roe, 39 Leo, 40 lente, 41 reden. VERTICAAL: 1 Korea, 2 rok, 3 ei, 4 Theo, 5 ende, 6 a.m., 7 neg, 8 degen, 11 arts, 14 graniet, 15 asperge, 17 Praag, 18 tenue, 20 ega, 22 Oss, 25 hagel, 26 kilo, 28 troon, 30 rare, 31 nier, 33 Rie, 35 nee, 37 n.n., 39 l.d. Hoe is hot de slagersbranche gegaan in 1957? Een antwoord op deze vraag kan men vinden in de XXIste Statistiek voor het Slagersbedrijf, die binnenikor.t in de reeks Bedrijfseconomische Publifcaties van het Economisch Instituut voor de Middenstand zal verschijnen. In dit rap- Dart worden de bedrijfsuitkomsten gege ven van 191 siagersbedrijven, waarvan de omzet ligit tussen de 40.000 en f 350.000 per jaar. Bovendien is bij 96 zaken een vergelijking getrokken niet de bedrijfsre sultaten over 1956. De gemiddelde bruto-winsmarge steeg bfl deze bedrijven van 19.7% van de om zet in 1956 tot 22van de omzet in 195?- De daling van de marge ad 1.4%, die zich van 1955 en 1956 voordeed, is hiermede opgeheven. Daar de totale kosten slechts toenamen van 17.3"/> tot 18.2%, steeg het economisch resultaat van 2.4"/i tot 3.8% van de omzet. Het inkomen voor de on- deelnemer uit 't bedrijf ging omhoog vao 7.8V1 tot 9.2% van de omzet. De 191 in het onderzoek betrokken be drijven zijn ingedeeld in een vijftal om- zetgroepen met een gemiddelde omzet resp. van 57.130, 93.840. 130.250 174.220 en ƒ253.040. Bij de beoordeling van deze omzette" dient te worden bedacht dat het meren deel der siagersbedrijven in ons land be hoort tot de laagste twee omzetgroepen of zelfs nog daaronder blijft. In de reeks Bedrijfseconomische Putoll- katics van het Economisch Instituut voor de Middenstand zal de XXIste Statistiek voor de detailhandel in textielwaren bin nenkort verschijnen. Dit rapport heeft betrekking op de bedrijfsuitkomsten over 1957 van 164 niet-gespecialiseerde bedrij ven, waarvan de omzet was gelegen tus sen 30.000- en f 400.000. Bovendien zijn van 77 zaken, welke zowel in 1956 als in 1957 in het onderzoek werden be trokken. de bedrijfsuitkomsten over dez® jaren naast elkaar gesteld. De gemiddelde geldomzet dezer bedrij ven is met ca 4"/» gedaald, 't brutowinst percentage liep op van 22,2 tot 22,5 van de omzet. Daar de totale kosten van deZ® groep bedrijven stegen van 17,3"/# tot 19'*" daalde het economisch resultaat va" 4,9"/« tot 3,2'/i van de omzet. Het inko men voor de ondernemer uit het bedril' verminderde van 9,9% tot 8,5'/i. De werken ter bescherming van Schou" wen-Duiveland tegen de zee maken steeds beter voortgang. De keersluis in het ha venkanaal te Zierikzee is waterkerende n kan bij stormvloed worden gesloten- Daar mee is een der zwakke plaatsen in de wa terkering van het eiland opgeheven. De haven van Bruinisse heeft eveneens opgehouden zwakke plaats te zijn, om dat de dijk van de niuewe visserhaven ver is opgespoten en aan de buitenzijd met betontegels bezet, dat hij voldoende bescherming biedt. Bij dezelfde Deltawerken te Bruinisse verleden week de ringdijk rond de bouw put voor de te bouwen schutsluis in Grevelingendam gesloten. De Zeevaart-agenda 1959 welke bij d6 Uitgeverij C. de Boer jr. te Hilversum verscheen, is meer dan een boekje vO°* het maken van notities. Ongeveer de hel" van deze circa 200 pagina's tellende uit gave bevat gegevens, die interessant zua voor degenen, die bij de scheepvaart zUa betrokken, maar ook voor hen, die aan d wal in zee en schepen belang stelled Men vindt er o.a. enkele lezenswaardig6 artikelen over actuele onderwerpen 'n' een opgave van de Nederlandse lijndien sten, plattegronden van havensteden, ter wijl de tekst met een aantal foto's we'® verlucht en de ruimte bij de data royaa' is. Op de middag van Tweede Kerstdag Abbé Pierre uit Parijs per vliegt"^ vertrokken naar Beiroet. Hij zal enig dagen in Libanon blijven alvorens d"01 te vliegen naar Bombay, waar hij eC' congres van jonge katholieken in A7* zal bijwonen. Dit congres wordt gehou den onder auspiciën van Pax Roman" Abbé Pierre zal op 15 januari in Frank rijk terugkeren. Detective-roman door 56). De technicus sloot de microfoon en Pi quet maakte dat hij de kamer uit kwam. Was tweeëndertig niet de gewone kamer van Hensel zelf? Hij zou wel zien. Bijna was het een grap. Bijna. Hensel was zo ver standig geweest om haar zelf naar de an dere kamer te brengen en de deur voor haar te openen. Hij ging niet mee naar binnen en sloot de deur achter de rug van juffrouw Muller Met haar gewone lachloze grijns kwam ze naar de tafel toe en dan bleef ze staan. Haar gezicht veran derde niet. want Catherina Muller had de gave van het innerlijke komediespel, waar bij men zelf gelooft in datgene wat men doet. Maar ze gleed uit haar rol en de uit drukking in haar ogen veranderde. Haar mond werd fraaier. Het onnatuurlijke lachje verdween. Gaat u zitten, verzocht Piquet. Ze moest wel gaan zitten. Ze greep de sotelleuning vast, werd zo bleek als een handdoek en gaapte van zenuwen. Ze zei niet. dat het gemeen was of smerig en ze schold niet. Ze keek naar de muur en dan naar het raam. Ze herstelde zich en keek Piquet aan. Ze zei geen woord. Hij leunde achterover in zijn stoel met zijn handen op de mappen van Hensel. Zo leek het of hij zijn drukke politiewerk zaamheden pas had gestaakt. Ik was helaas genoodzaakt om u hier te laten komen, juffrouw Muller. Mevr. Cattenborgh heeft enkele dagen geleden een klacht ingediend, omdat zij meende, dat men haar dochtertje heeft willen ver giftigen Hoe ongerijmd dat ook klinkt, In verband met de familiegeschiedenis van de Cattenborghen waren wij genood zaakt de grootst mogelijke oplettendheid aan de dag te leggen. Persoonlijk lijkt mij de aanklacht niet ongegrond. Hij wachtte even. Catherina Muller zweeg nog altijd. Men heeft. jn aansluiting op vori ge gevallen, de kleine Florine inderdaad willen vergiftigen. Maar de motieven zijn zeer duister, daar de erfeniskwestie terzij de kan worden gesteld. Omdat hij geen teken van instemming kreeg, ging hij verder. Het gedrag van verschillende huisge noten en personeel is ons bekend. De mo tieven eveneens. Wilt u nu zo goed zijn om mij uit te leggen, met welk doel u op huize Cattenborgh bent gekomen? Catherina Muller boog zich in haar stoel naar voren en vroeg: Verdenkt u mij soms? Dat zijn geen motieven, juffrouw Muller. Het is een vraag waarop ik ant woord zou geven, mits ik bewijzen had. De politie verdenkt u van medeplichtig heid. Wij beschikken over zoveel bewij zen, dat wij u in het uiterste geval in ar rest kunnen stellen. Deze bewering was overdreven, maar desnoods zou Hensel de huishoudster een paar dagen kunnen vasthouden. Ze beriep zich op haar verklaring, dat zij geheel bij ongeluk een hond had vergiftigd. De hond heeft zijn kop uit de halsband getrokken, juffrouw Muller? Jawel. Dat heb ik aan de commissa ris verteld? Dat is mij bekend Maar de hond heeft zijn kop niet uit de halsband getrok ken. Ik kan moeilijk aannemen, dat de oude tuinman het beest, in de grond heeft gestopt, na hem de halsband weer te hebben omgeknoopt. Het voerbakje stond een meter van hem af. De ketting was twee meter lang. Muizen hebben we niet gevonden. Ontkent u dit nu niet, U maakt de zaak maar nodeloos moeilijker. Ik neem aan. dat u in opdracht handelde. Beslist niet, zei juffrouw Muller. Als huishoudster dien ik soms op te treden. De hond was vals. Wilt u mij vertellen, dat u het beest dus maar vergiftigde? Heel onwaarschijn lijk. Daar bent u de vrouw niet naar. Bo vendien bestaat uw optreden als huishoud ster hoofdzakelijk in kastjes opruimen liever noem ik het „uitsnuffelen" en pianospelen. Uw verlegenheid en uw hou ding zijn twee verschijnselen van een ge raffineerd komediespel. —Dat kunt u niet beoordelen, zei ze ter neergeslagen. Ook dat kon weer komedie zijn. Piquet zei: Ik zou u inderdaad zeer moeilijk anders kunnen voorstellen dan in uw dagelijkse plunje. U lijkt me iemand uit een dorp. een beetje schuw, een tikkeltje wantrouwend en ronduit ge zegd preuts. Daar wens ik geen antwoord op te ge ven. snauwde zij boos. Ik wel. antwoordde Piquet goedig. In de salon van de heer Rodenhoven heb ik u van een andere kant leren kennen Maar daar had u zich ook uitstekend ge kleed en niet vermomd. U komt helemaal niet uit een dorp. U bent zo weinig schuw, dat u zonder op uw publiek te letten vóór dat publiek een sonate gaat zitten spelen. En wat uw preutsheid aangaat, mag ik van u vernemen of u officiéél met de heer Voswindt verloofd bent geweest? We waren schoolvrienden. Ik ben tien jaar ouder dan hij. Toen ik hem dat ten slotte duidelijk maakte, gingen we zonder ruzie uit elkaar. Maar heeft dat iets met de kleine Florine te maken? De heer Voswindt behoort tot de eventuele erfgenamen. Kunt u mij zeggen, waarom hij ruzie heeft met mevrouw Cat tenborgh? Alle leden van die familie wantrou wen elkaar. Kent u de heer Rodenhoven goed? —Niet goed. Frits Voswindt bracht me met hem in kennis. Hij heeft u bij mevrouw Cattenborgh aanbevolen? Voswindt meen ik. Catherina Muller aarzelde Nee, antwoordde ze toen. Dat deed heer Rodenhoven. Maar zet de gedachte uit uw hoofd, dat een van on:; met ver gif zou gaan Strooien. U weet immers, dat de erfenis denkbeeldig is. Ik denk aan de hond. helaasz® Piquet, waarop zij zweeg. Hij wacht' geduldig, leunde met zijn kin op zijn ée' vouwen handen en bleef haar aanzien. H® kleine wekkertje op de tafel tikte onv®r schillig. Eindelijk vroeg ze: Verdenkt mij van zoiets idioots? Dat weet ik niet, juffrouw Muller, 'jj verdenk iedereen. Feiten zijn nu eenma' feiten. Ramen gaan niet vanzelf open. monade met vergif wordt niet „zomaa' bij een kinderbedje gezet. Het is niet aje te nemen, dat een onbekende dwaas justitie op een dwaalspoor wil brengen. wil dus nu van u weten, waarom de hof moest worden.... uitgeschakeld. Wat meent u? Juffrouw Muller, u bent niet zwa"., zinnig! U weet heel goed wat ik bedo® De hond belette u iets te zien. De tuiniof: had het dier juist op die plaats vastgeles. opdat u en de anderen op het blaffen z° den reageren. Of.... dat er iemand a"j ders zou reageren Schrikken desnoods vluchten. ttc Het zal die kat zijn geweest. sp<" Catherina Muller. - Die kat. die „zomaar" tegen u beg te blazen? Vertelt u mij eens, wie de eigenaar van die kat? je Dat wilde ik juist weten, beken juffrouw Muller Ze zei met een woeden toon in haar stem. dat de politie toch n* in die richting zocht. - U vergist zich. Ik maak uit uw wo° den op, dat u dus zelf zoekt Ja. Voor wie doet u dat? (Wordt vervo'i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4