Kerstmis 1958: MIST EN REGEN !n mijn vrije tijd maak ikvoor mijn plezier poppenfilms Nog steeds 13 vermisten in Belgische mergelgroeve Europadorp in Limburg? In Marokko en Malakka kwam de kalkoen door de lucht Uit alle J. v. d. STEEN Poolse balling-ambassadeur niet meer op diplomaten-lijst I n Leiden staat de „one-man zaak"van I9-jarige jongeman Vijf slachtoffers gisteren begraven Jeugdleider volgt Iwan Serof op Voor 6000.- aan juwelen gestolen Vergeefse tocht naar ingeslotenen Oproep van pater Pire Oostduitsers kochten 1000 halen Ind. tabak Kleuter gedood in deegmengmachine De vertegenwoordiging bij het Vaticaan 1 VB ZATERDAG 27 DECEMBER 1958 PAGINA 5 jk Vaticaanstad Gothenburg (Zweden) Londen Hengelo Willemstad (Curasao) Münclien Parijs Teramo (Italië) i Zevenhonderd uur Eigen studio en Technicolor Een kerstdaad V of KERSTMIS-1958 LIGT weer ach ter ons maar in deze krant kijken we er nog even op terug. We doen een greep in de vele berichten over het menselijk lief en leed van deze twee dagen. Allereerst het kleine leed van de kleine mensen: dat het géén witte Kerstmis werd, althans niet hier in EuropaRegen, sneeuw en mist in nagenoeg heel West- en Midden-Europa en in Scandinavië. In het zuiden mooi zacht weer na langdurige regenval. Overigens, on danks de mist en de gladheid, op vallend weinig verkeersongelukken, behalve in Frankrijk en Oosten rijk. In Engeland was de mist op de Eer ste Kerstdag bijzonder dik. Gisteren klaarde het op. Vliegtuigen met ver lofgangers van Cyprus konden de avond vóór Kerstmis niet landen. Zij Werden opgehouden in Rome. De Britten verheugden zich in een door de televisie uitgezonden kerst boodschap van koningin Elizabeth. De vorstin sprak in de bibliotheek van Sandringham Palace in Norfolk, waar de koninklijke familie zich telkenmale met Kerstmis verzamelt. „Onze le vensstandaard" zo zei de koningin „heeft behalve een materieel ook een geestelijk aspect. De hele geschie denis door is de mensheid geïnspireerd door profeten en dromers, filosofen, dichters, schilders, beeldhouwers en musici: dat hele gezelschap dat ons de richting wijst, ons bemoedigt of ons verpoost. In dit gezelschap zou ik ech ter nok de leraren willen geven, de leraren in de kerken, op de scholen en universiteiten, wier geweldige taak het is de jongere generatie het wezen lijke te léren van onze vermeerderde beschaving. Natuurlijk heeft u daar óók vaak over gedacht, maar het Hikt me, dat Kerstmis juist de gelegenheid is om speciaal dankbaar te zijn jegens al dezen, die ons leven zoveel inhoud trachten te geven". West-Duitsland dacht deze dagen vooral aan Berlijn. ,.Als men alleen zit bij de kerstkribbe so set bondskanselier Adenauer in een kerstboodschap ,.dan komen ge dachten en herinneringen op aan een lang verleden, aan de dagen van vóór 1914, toen er werkelijke vrede, rust en veiligheid op deze wereld rocis tooi o?is volk niet leefde in vrees. Na '14: de eerste wereld oorlog, de ineenstortingde inflatie, het ongebreidelde nationalisme en despotisme, de tweede wereldoorlog. In feite hebben we sedertdien nog geen werkelijke vrede gekend. Een deel van het land is economisch op de been. Maar de vrees is gebleven „Niet voor niets begint de kerst boodschap met de woorden „glorie aan God in de Hoge". Vrede is ons alleen beloofd en zal ons alleen geschonken Worden, als we eerst glorie geven aan God. die ons innerlijke vrede zal Schenken." In Oost-Berlijn is inmiddels de Kerstman weer verschenen, als eerste communistische concessie aan de reac tionaire opvattingen van de bewoners der volksdemocratie", die niet aan de uit Moskou geïmporteerde „Vader Vorst" wilden. In de etalage van een groot warenhuis zag men de kerstman gluren van achter de „patrijspoort van een „spoetnik". Een Neurenbergse sla ger had een vriendelijker etalage: met 65 pond vet had hij in vier maanden tijd een volledige straatscene uit het Neurenberg van de Middeleeuwen op gebouwd, compleet met oude huisjes en torentjes. De soldaten van het Britse Rijnleger in Duitsland kregen, traditiegetrouw, op Kerstmorgen thee op bed geser veerd door hun sergeant. (In de thee van telegrafist John Speers uit Ulster had de sergeant op verzoek wat rum gedaan), 's Avonds werden de man schappen bij het diner bediend door officieren en oudere onderofficieren. Kardinaal Speliman bracht de Kerst dagen door op een Amerikaanse lucht basis te Ramstein in de Palts. Het mistige, natte weer in Dene marken heeft koning Frederik een longontsteking bezorgd. Hij was op een kerst-jachtpartij in Jutland, toen hij ziek werd. Per speciaal Rode Kruis-vliegtuig is hij naar Ko penhagen teruggebracht. Hij zal ge ruime tijd het bed moeten houden. Een ziekenhuis in Brussel kreeg op kerstavond twee nieuwe patiënten: Spanjaarden, die tamelijk ernstige ver wondingen hadden opgelopen bij een intern-Spaanse twist. Het tweetal woont al jaren in België, na tijdens de burgerporlog uitgeweken te zijn. Op een feestavond voor Spaanse ballingen op het socialistische partijhoofdkwar tier in de Belgische hoofdstad kre gen zij een woordenwisseling met een Franco-gezinde landgenoot. In Oostenrijk heeft men de Kerst dagen in angst geleefd voor overstro mingen en lawines. In de bergen viel natte sneeuw en regen. De tempaturen stegen, wat het lawinegevaar spe ciaal in Karinthië heeft vergroot. Er zijn al verscheidene aardverschui vingen geweest.^ Op Quemoy nabij communistisch- China is het tamelijk rustig ge weest. De nationalisten hadden aan- gekondigdigd i.v.m. de Kerstdagen en met een nationaal feest niet te zullen vuren. De communisten ver schoten van het vasteland af 4fl gramten en hielden toen op, „als blijk van goede wil op deze kerst dagen", aldus radio-Fbekhin. Een ander staaltje van rode humaniteit, die zich reeds eerder (op de oneven dagen) manifesteerde. In de Ver. Staten is er maar in som mige delen een witte Kerst geweest, zoals bijv. in New York en langs de Canadese grens. President Eisenhower bracht de feestdagen met zijn kinderen en kleinkinderen op het Witte Huis d°IIet verkeer eiste vele doden: 259 op de beide Kerstdagen. Bij branden niet minder dan 56 doden te betreuren. In Auburn in de staat Washington kwa- men een moeder en acht van haar kin- deren om bij een boerderijbrand. In Chicago: 15 doden door dronkemans vechtpartijen, verkeersongelukken enz. De E H.B.Ó. moest 1300 maal hulp ver lenen voor letsels, die varieerden van brandwonden tot messteken en kogel- wonden. In deze stad werd een jongetje van 14 maanden gedood door zijn vader, die met een cowboyhoed op en andere attributen aan in de kamer aan het spelen was met een automatische revolver. De wanden Paus Johannes XXIII houdt van ver rassingen- Niet alleen, dat de H. Vader zo nu en dan eens plotseling een be zoek aflegt buiten Vaticaanstad, maar ook de employés van het Vaticaan, vergeet de Paus niet. Er gingen op Kerstavond kerstpaketten «aar alle ge zinnen van Vaticaans personeel, die vier of meer kinderen hadden. Er liep een uiterst griezelige senJa" tiefilm in de bioscoop in een der hoofd straten van de Zweedse havenstad- En de bioscoopdirectie, die het geachte publiek vooral niet aan de opwindende inhoud van de film wilde laten twijfe len, hing een pop aan de dakgoot, die met de handen als in vertwijfeling de rand nog juist vastklemde. Wel. de di rectie had een overmaat van succes. Nauwelijks was de reclamestunt in bedrijf gebracht, of achtereenvolgens kwamen met loeiende sirenes politie wagens, brandweer en geneeskundige dienst aangesneld om de „man aan de dakgoot" uit zijn wanhopige positie te redden. Er bestaat in Engeland nog één vlooientheater, geleid door een tach tigjarige veteraan en voor alle zeker heid zij U gemeld, dat die veteraan géén vloo is, maar een circusheer. En fin deze veteraan-vlooien-theater-di- recteur zit in grote moeilijkheden. De Engelse mensen schijnen zó netjes te worden dat vlooien gewoonweg aan het uitsterven lijn. De man heeft dan ook verbolgen opgemerkt, dat al dat gepraat over hygiëne hem zijn brood uit de mond stoot. Hij doet nu een op roep aan het Engelse publiek hem de schaarse vlooien te bezorgen, die hij voor de voortzetting van zijn amuse mentsbedrijf nodig heeft. We naderen het jaareinde en Indien dit mocht zijn ontgaan, dan weet U het nu. Over het algemeen wordt u er op oudejaarsavond ook wel aan her innerd door het veelvuldige geknal van ro-tjes tot en met elektrische bom men, hétgeen we dan allemaal maar Vuurwerk zullen noemen. Vooral de leugd gaat zich hieraan graajg te bui ten en gezien een schuldbewust ver leden zit er op een bepaalde leeftijd ook een heleboel pret aan vast. Maar de gevaren zijn eigenlijk niet minder en ieder jaar, zo rond de jaarwisseling kunt U altijd weer krantenberichten te genkomen van nare, dikwijls ogen kos tende vuurwerk-ongelukken- Mej. H. Smit, een Hengelose politie-agente heeft een poging gedaan om de jeugd hij voorbaat te waarschuwen voor de knal-effecten en daarom een knal-actie °P touw gezet- Ze roept de jeugd op om het geld. anders aan vuurwerk besteed, te deponeren op het politiebureau. Iedereen, die er aan meedoet, krijgt tn onderscheidingsteken en de op- engst is bestemd om een blindegelet- Öehonci te kopen. Herinnert U zich nog wat er voor bij zonders was aan de dag van 15 decem ber j.1.7 Nee, we bedoelen niet Uw verjaardag of die van Uw schoonma ma, maar iets zeer algemeens? Het was die dag Koninkrijksdag. Mogelijk heeft U die dag ook de vlaggen op rijks- en openbare gebouwen gezien en zich afgevraagd: wat is dat nou? Als dat zo is en het bleek bij ondervra ging, dat veruit het overgrote deel van de Nederlanders er geen flauwe notie van had, dat er zo iets als Koninkrijks dag bestond dan neemt m-en U <iat in West-Indië nogal kwalijk. Het dag blad „Frenea" uit Curagao vond het maar zó-zó, toen men vernam, dat de hele Statuutdag, de dag die we ook wei koninkrijksdag noemen, zo weinig in Nederland bekend is. „Maak er net als bij ons in de West een offici ële feestdag van", raadt het blad aan. Het lijkt wel aardig, maar we kunnen niet feesten: zelfs onze bevrijdingsdag is ontaard in een verwaterde, nationa le snipperdag. Bij uw volgend bezoek aan de Beierse hoofdstad kunt u in de Bürgerbrau- keller, de befaamde kelder, waar eens 'n zekere Adolf Hitler en zijn vriend jes plachten samen te komen, uw „Helles" weer gaan gebruiken. In de ze kelder beraamde Herr Hitier in 1923 zijn mislukte staatsgreep tegen de Beierse regering, hetgeen hem tien jaar later hem heel wat beter lukte, helaas. Toen werd de BürgerbrSukei- le-r in het Nazitijdperk een soort na tionaal monument. Na de oorlog ge bruikten de Amerikanen, met hun be kende zin voor humor, de kelder als een soort swingelub. En nu is het ge val dan weer vrij en kunt u er uit voerige glazen bier naar binnen laten lopen. Het was een gedachte van een Fran se radio-omroep een particuliere maatschappij die zijn luisteraars op riep om de aftredende president Coty een visitekaartje te sturen met alleen maar de woorden er op „Merci, mon sieur Coty". Wel, het sloeg in. Binnen enkele dagen waren er al vijftigdui zend kaartjes ontvangen en de Franse posterijen hebben speciale maatrege len moeten nemen om de nog grotere, verwachte stroom op te vangen. Zij zijn er nog wel, de lieden, die plot seling van de wereld en haar veelvuldig lawaai, zó genoeg krijgen, dat ze uit wijken naar een plaats, waar ze nie mand meer behoeven te zien en te spreken. Dezer dagen ontdekte men hoog in de Apenijnse bergen in 'n grot een 84-jarige man, die om deze rede nen daarheen gevlucht was vele jaren geleden en sindsdien geleeft had op kastanjes en wilde veldgewassen- Nie mand wist van zijn bestaan af- De man bleek echter in zulk een slechte gezondheidsstaat, te zijn, dat men hem toch wel uit zijn kluizenaarsbestaan moest halen, om hem in een zieken huis wat op te lappen. waren vol kogelgaten. De politie merkte later, dat het wapen en de kleding van de vader nauwkeurig geleken op de uitrusting van de hoofdpersoon in het populaire t.v.- program „Wyatt Eara''. In Canada vielen bij een kerst feestje in een houthakkersdorp vijf doden: vier mannen en een zeven tienjarige vrouw, die pas was ge luwd. Om deze vrouw was de ruzie ontstaan. In de haven van Montreal lagen ver scheidene door het ijs verraste sche pen, w.o. het Nederlandse s.s. „Prins Frederik Hendrik" te wachten op een „ontsnappingskans". 500 zeelieden maakten 'n onverwacht prettige Kerst mis door in het „Sailors Insitute" en in het katholieke zeemanshuis. Som migen hunner hopen thans op een jaar wisseling in Montreal i.p.v. op de Oceaan. In Marokko kwam de Amerikaan se luchtmacht met helikopters in actie in een groot gebied, dat door het water van de Deurgha is over stroomd. 134 mensen werden van de verdrinkingsdood gered. Het door het water ingesloten dorp Or Rharb kreeg 2.000 kerstdiners door de lucht. In Algerije werden bij Oran vier kin deren en vijf volwassenen ernstig ge wond door het ontploffen van een bom, waarschijnlijk geplaatst door opstande lingen. Twee Franseofficieren werden gedood en vijf soldaten gewond, toen zij in een hinderlaag van de opstan delingen terecht kwamen. In 'n thans geheel geïsoleerde vluch- telingennederzelting van 135.000 personen in Pakistan overschreed op Eerste Kerstdag het aantal na men o p de dodenlijst de honderd. Er heerst sedert zondag een geheim zinnige ziekte, die men aanvankelijk voor cholera, doch die een inge wandstoornis blijkt te zijn. In Ghana won op Kerstmis een ne genjarig meisje 50.000 gulden in de staatsloterij. Aljoyjo Akwete zal het geld besteden aan de schoolopleiding van haar broertjes en zusjes. Op- Malakka werden nabij de Thai- landse grens „Christmas-droppings" uitgevoerd door de R.A.F. Bier, kal koen en plumpudding werd door de lucht aangevoerd voor de Britse, Aus tralische en Nieuwzeelandse soldaten, die daar op jacht zijn naar de laatste 1000 communistische rebellen op het schiereiland. Men hoopt dat het de laatste Kerstmis zal zijn van deze guerilla, die nu al tien jaar duurt. Twee Oost-Duitse tabaksdeskundigen, die half oktober in Djakarta waren aan gekomen om te trachten rechtstreeks ta bak van Indonesië te kopen, met uitslui ting van Engelse of Nederlandse commis- sionnairs. hebben na een bezoek aan de belangrijkste tabakscentra in Indonesië, een contract gesloten voor de afneming van duizend balen tabak. Zij verklaarden, dat Oost-Duitslana belangstelling heeft voor verdere tabaksleveranties door Indo nesië. ER ZIJN MENSEN, die dol zijn op liet schrijven van ver haaltjes, andere lieden slaan al hun vrije uren stuk met liet fotograferen van de meest uiteenlopende objecten, een derde groep doet niets liever -dan poppen maken.... Al deze liefhebberijen komen stuk voor stuk voor, maar ik heb nog zelden iemand ontmoet, die een combinatie van deze drie hobbies in zich verenigt. En toch is dat het geval met de 19 jaar oude Leidenaar J. v. d. Steen. Hij schrijft venhaaltjes, fotografeert en filmt en maakt poppen. Of, neen, deze volgorde is niet helemaal juist: eerst komt het verhaaltje, dan de poppen en tenslotte het filmen. Want de heer Van der Steen is een uitermate enthousiaste maker van poppenfilms a la Joop Geesink. Het enige verschil tussen de heer Geesink en de heer v. d. Steen is, dat eerstgenoemde liet voor zijn broodje doet en de tweede uit liefhebberij. Zonder enige twijfel zijn er nog wel meer verschillen, die ik hier nu niet in den brede ga uitsipnnen, maar het belangrijkste onderscheid hebben we dan toch wel gehad. (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren, Tweede Kerstdag, zijn de eerste vijf slachtoffers van de instorting der mergelgroeve in Zichem (Belgisch-Limburg) begraven. Het zijn de enige, die men tot nog toe heeft kunnen bergen. Sedert men dinsdagmorgen kort na de ramp, die om kwart over negen plaats vond, met de reddingswerk zaamheden begon, is dit het enige resultaat geweest. Nadat men dag en nacht heeft doorgewerkt, moest men op Eerste Kerstdag de bergingsploegen terug trekken, omdat het gevaar voor nieuwe instortingen te groot werd. Inderdaad is donderdagnacht een nieuw stuk ingezakt. Men is nu begonnen om te pogen op een heel andere manier bij de champignon-kwekerij te komen. Met behulp van de Belgische genie, experts van een Brusselse schachtfirma en materiaal van een cementfabriek te Visée, is men thans bezig van boven af een koker te graven naar de koelruimte van de kwekerij. Uiteindelijk zal men dan op het betonnen dak stuiten, waarin een gat moet worden gemaakt. Men meent, dat zich onder deze plek de dertien personen zullen bevinden, die naar thans vaststaat nog worden vermist. WINDSTREKEN Alle hoop nog iemand in leven aan te treffen, is nu wel opgegeven. Men had misschien alleen iets kunnen be reiken, als men vrij snel door de be staande horizontale gangen in het cen trum van de kwekerij was kunnen Jco- men Er was echter geen mogelijkheid zich'door de ingedrukte gangen heen te graven zonder al te groot risico. De familieleden der slachtoffers be waren een tragische kalmte. Dat bracht o.m. mee, dat men op de plaats van de ramp niet die dramatische to nelen zag, die men destijds bij de, ove rigens veel grotere, mijnramp in Mar- cinelle had meegemaakt. Men zag toen dagen achtereen, ook toen alle hoop al was opgegeven, de Italiaanse en Waalse vrouwen bij de brandende mijn wachten. De Vlaamse karakters uiten zich wat minder naar buiten. Onvoldoende materiaal Gedurende de Kerstnacht waren er behalve wat gendarmes en redders bij de groeve bijna geen mensen te zien. Des te meer vielen twee jongetjes op, die urenlang stonden te wachten op nieuws over hun vader, die tot de Alcksandcr Michailowïtsj Sjelcpin, ccn 40-,iarige vroegere leider van de Sovjet-jeugdbeweging Komsomol, is benoemd tot hoofd van de staatsveilig heidsdienst der Sovjet-Unie. Als zoda nig is hö opvolger van generaal Iwan Serof, die ruim twee weken geleden van deze post ontheven werd. Sjelepin was vele jaren secretaris van de Komsomol, totdat hij in april ven dit jaar van deze functie werd onthe ven „met het oog op zijn overplaatsing naar andere werkzaamheden". Hij heeft een belangrijke rol gespeeld bij de actie om te komen tot de zo juist begonnen onderwijshervorming met verplichte ar beid voor de jeugd. Ook heeft hij geijverd voor de actie onder de jongeren tegen de zg. „anti- partygrocp" van Molotof c.s. In het af gelopen jaar is hij veel gezien in het ge zelschap van de leiders der partij. Over Serofs tegenwoordige werk werd in de bekendmaking van de be noeming van zijn opvolger niets gezegd. Toen zijn ontslag werd bekendgemaakt, werd gezegd dat hij ander werk zou krijgen. slachtoffers behoort en pas het begin van deze week als extra-plukker was aangeworven. Af en toe kwamen tijdens de Kerst dagen wat familieleden kijken. Zij praten wat met de priesters en de redders, die haast wanhopig waren door het gebrek aan geschikt mate riaal. Later op de Kerstdagen moesten de gendarmes echter een scherpe bewa king instellen, omdat toen honderden mensen uit de wijde omtrek met auto's en scooters kwamen aanrijden als was het een bezienswaardigheid. Ook in de school in Zichem, waar de vijf tot nu toe geborgen slachtoffers vier man nen en een meisje lagen opgebaard, werd toen niemand meer behalve en- kele familieleden toegelaten. j Woensdag nog heeft de commis saris der Koningin in de provincie Limburg, dr. F. Houben, een condo- leance-bezoek gebracht namens Ko- ningin Juliana aan gouverneur f Roppe van Belgisch-Limburg. Onder de vermisten bevindt zich Pieter Paulissen uit Vroenhoven, vader van vijf kinderen, die de Ne derlandse nationaliteit bezit. Bij ccn inbraak in de nacht van dinsdag op woensdag in de juwelierszaak van de fa Van Duin aan de Utrechtsestraat te Amersfoort, is voor f 6.000,— aan juwelen gestolen De dieven kwamen met een auto Een van hen wierp een stuk beton door de etalageruit en greep wat er aan sieraden voor het Pakken lag. De alarm installatie kwam in werking bij het verbreken van de ruit, doch het enige dat de toegelopen eigenaar nog kon constateren, was de ravage in de etalage en het geronk van een wegrijdende auto. J. v. d. Steen maakt poppenfilms, of liever, hij gaat poppenfilms maken, want op het ogenblik is hij nog aan zijn eersteling bezig. Maar de blauwdrukken voor num mer twee liggen al klaar in zijn „studio" een keurige werkka mer in zijn ouderlijk huis en dwarrelen reeds de ideeën voor nog een hele serie filmpjes. Denk nu niet, dat de jonge Lei denaar met een uitgelezen staf deskundigen minutieus aan het dokteren is op zijn filmpjes. Het tegendeel is waar; de heer V. d. Steen doet alles heel alleen, zon der hulp of medewerking van an deren. Hij schrijft zijn eigen sce nario, hij ontwerpt zijn poppen en decors om die vervolgens te gaan maken en bouwen, dan wordt er gefilmd en tenslotte ontwikkelt en drukt hij de zaak nog zelf af ook. Het is dus zonder meer een een manszaakje, daar in die Leidse Anna van Burenhof. Foto en film „Ik kreeg zin in deze liefheb berij, toen ik zestien was. Ik werk te toen al in dezelfde baan, die ik nu heb: op de reclame-afdeling van een groot warenhuis. Ik moest, vooral in het hegin, nogal veel werk doen, waarin de fotografie een rol speelde. Zodoende ben ik begonnen te experimenteren met tabeltop-fotografie, het nabootsen van gebouwen e.d. om die dan te fotograferen. Hiermee heb ik veel geleerd; ik kreeg zo zoetjes aan door, wat licht was, hoe ik met mijn materiaal om moest springen, etc. Toen kreeg ik de kans, een echte filmcamera te kopen, dat heb ik gedaan en nu ben ik dus aan het filmen." Dat begin van de filmperiode was in mei van dit jaar. De heer Van der Steen schreef het scena rio „dat is de vakterm voor het te verfilmen verhaaltje" stelde het draaiboek „dat is de vak term voor het boek, waarin nauw keurig beschreven staat, hoe en op welke manier er gefilmd moet worden" bouwde de de cors en maakte de poppen. Dit laatste is overigens niet zo eenvoudig, want als een pop in het filmpje bijvoorbeeld moet glimlachen, zijn daarvoor zestien verschillende opnamen nodig. De heer Van der Steen moest dus voor die ene glimlach een poppe tje maken met zestien gezich ten, waarop de glimlach telkens breder werd Hij heeft dit probleem opgelost door zestien verschillende masker tjes te maken. De eerste fase is dan de rechte mond. Filmen. Tweede maskertje op het koppe tje van de pop, iets gebogen mond hoeken. Filmen.Totdat de hele glimlach in het celluloid was ge beiteld Een bijna heidens karwei meende ik en de heer Van der Steen beaamde dit: „Ja, ik heb aan dit filmpje, dat een vertonings- duur krijgt van acht minuten, nu al ruim zevenhonderd uur ge werkt." Zevenhonderd uur werk, alle vrije uren, die het werk op de re clame-afdeling toelaat Enzevenhonderd uur inge spannen arbeid, zonder dat de por tefeuille met zelfs maar één munt biljet van een rijksdaalder dikker wordt gemaakt: „Als het filmpje klaar is, stel ik het gratis ter be schikking van ziekenhuizen en sa natoria. Het filmpje gaat name lijk over een mannetje, dat een bezoek brengt aan een bijenkorf: het wordt wel grappig en men kan er tegelijk nog iets van leren. Het lijkt mij dus wel aardig, als het vertoond wordt op de kinderza len." Plannen voor de toekomst heeft de ondernemende jongeman vol doende: een eigen studio met een paar mensen, die mij helpen. En danals de commerciële tele visie begint, reclame-filmpjes ma ken. Daar zit flink brood in. In het buitenland betalen ze zelfs 250,voor één seconde film.' Het lijkt mij inderdaad wel een boterham, een hele dikke zelfs Maar, eerst komt er nog de mi litaire dienst, die helaas voor de heer Van der Steen, ook voor pop- penfilmmakers geldt. A.s. zomer moet hij eraan geloven en „dan wordt het alleen maar filmen in de weekends. Jammer, maar niets aan te doen." Ondanks die militaire dienst: de plannen voor een eigen filmstudio met mensen, die een deel van zijn taak overnemen, blijven toch wel bestaan, „En dan zal het zoeken zijn naar nieuwe methoden. Want als ik in de toekomst inderdaad com mercieel ga filmen, zal er wel an ders moeten worden gewerkt dan tot nu toe. Het is alleen jammer, dat je van succesvolle methoden van anderen nooit iets hoort: litera tuur over het maken van poppen films bestaat er niet, iedereen houdt zijn eigen manier veilig als een groot staatsgeheim in de kluis." Zover is het nu echter nog niet. Het maken van poppenfilms is voorlopig voor J. v. d. Steen nog een amusante tijdpassering en wat er daarna komt, de tijd zal het wel leren. „Nu eerst de bijen film afmaken, dan een wild-west filmpje en danzegt hij enthou siast. Ja, de heer J. v. d. Steen ziet zijn leven op het ogenblik acht wel in optimistische technicolor - kleurtjes FRANS VAN HOUTERT (Van onze correspondent) Tijdens spelen in de bakkerij van zijn vader is de vijfjarige Huub van Welie in Tiel woensdag in een deegmengmachi ne terechtgekomen en gedood. De jongen was met zijn driejarig broer tje in de bakkerij aan het spelen. Deze laatste moet de machine hebben aange zet, juist toen Huub zich erin bevond. De ambassadeur bij de H. Stoel van de vroegere Poolse regering in balling schap, Casimir Papce, staat, naar Reu ter meldt, niet vermeld op de lijst De Nobelprijswinnaar voor de vrede, de Belgische pater Dominique Pire O.P., heeft donderdagavond in een kersttoe spraak voor de Regionale Omroep Zuid aan dc Limburgers gevraagd mee te wer ken aan de bouw van een „Europa"- dorp in hun gewest. Hij zei o.m.: „God heeft gewild, dat ik mijn leven wijd aan de mensen die geen vaderland meer hebben. Naast hen dat moet u geloven blijf ik zorgen voor alle mensen die lijden. Maar als ik u nu een werkelijk kerstdaad zou mogen voor stelden: wilt u uw hart niet openen voor een van die kleine mensengemeenschap pen die ik „Europa"-dorpen noem? Er is voor zo'n dorpje zo weinig nodig! Een terrein van nog geen hectare, gelegen aan de rand van een stad; werkgelegenheid voor zestig mensen, mannen en vrou wen, die geen al te geschoolde arbeid kunnen verrichten; een woonvergunning voor twintig gezinnen die geen vader land meer hebben. Dat is alles. Juist uw provincie, juist Limburg zou een goed land zijn voor een Europadorp. U begrijpt hen, dat heelt u vaak bewe zen. U kunt van hen houden, van de mensen zonder vaderland. En alleen door van hen te houden, kunt u hen helpen. Alleen doo,r van hen te houden, kunt u hen een nieuw vaderland geven. Een nieuw vaderland, dat betekent voor deze mensen levensgeluk en een kans op de hemel". Of de Limburgers in staat zullen zijn de kerstdaad die pater Pire van hen vraagt, werkelijkheid te doen worden, blijft voorlopig nog een vraag. De nodige goede wil dat is al gebleken is aan wezig. Van verschillende kanten, van hoog tot laag, is enthousiast medewer king toegezegd. Het spreekt echter van zelf, dat ook landelijke, gewestelijke en locale bestuurs'instanties in deze zaak hun fiat moeten geven. En dat kan uiter aard niet binnen de termijn van een paar dagen. Het wachten zal zijn op de uit slag van ambtelijk overleg en beraad. van diplomaten, die zijn uitgenodigd om nieuwe geloofsbrieven aan Paus Joannes te overhandigen. Hetzelfde is het geval met de gezant van Lithauen, die voor de oorlog is benoemd. Tot dusver is de officiële status van beide diplomaten steeds door de H. Stoel erkend. Het Is niet geheel duidelijk, welke betekenis de niet-vermelding heeft. In niet-officiële Vaticaanse kringen wijst men op het mogelijke verband tus sen het boven gesignaleerde feit en het wekenlange bezoek dat de Poolse primaat kardinaal Wyszynski, i.v.m. het Con claaf en de Pauskroning aan Rome heeft gebracht. De kardinaal zou, naar verluidt, er bij de Paus op hebben aangedrongen de ambassadeur niet langer te erken nen om de positie van de katholieken in Polen niet moeilijker te maken dan zij al is. Het heeft de aandacht getrok ken, dat, toen kardinaal Wyszynski en kele weken geleden tezamen met 'n grote groep landgenoten door Paus Joannes werd ontvangen, de ambassadeur daarbij niet tegenwoordig was. Bovengenoemde niet-officiële kringen zeggen, dat het ove rigens „volkomen voorbarig" is te spre ken over de mogelijkheid van het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen Polen en het Vaticaan. Bfl de Poolse ambassade weigerde men elk commentaar. Een woordvoerder van de Lithause delegatie heeft wel gerea geerd en enigszins bitter gewaagd van het „psychologisch effect" dat een even tuele niet-erkenning zou hebben op dc uit de Baltische landen naar het Westen ont komen katholieken. Zoals men weet heeft de Sovjet-Unie Lithauen na de oorlog In gelijfd. 1 TWEE BEELDEN VAN DE INSTORTING IN DE MERGELGROEVE te Zichem-Bolder in België. Boven: redders verlaten met een jeep de gedeel telijk ingestorte groeve, nadat zij een vergeefse tocht naar de plaats van het ongeluk hadden gemaakt .Onder: redders in somber gesprek bijeen aan de ingang van de groeve. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 5