Dagblad voor Schiedam en omstreken Groot-Brittannië nam het initiatief en Nederland bleef niet achter Reddingswerk te Ziehen gaat onverminderd voort Franse frank wordt met 17.55 pet. gedevalueerd UN Sluit gelederen in de strijd tussen links en rechts K.V.P. ontplooit enorme verkiezingsactiviteiten E. B. U. Europ 1959 ese wordt vervangen door de Monetaire Overeenkomst Als dat eens waar was m Nieuive instortingen dreigen De Kleine Wereld' nog niet gevonden Sovjets helpen dam van Assoean bouwen Aietiwe belastingen en vermindering van subsidies aangekondigd Rumoer in Zuidkoreaans parlement De a.s. stembus MAANDAG 29 DECEMBER 1958 KVP NEEMT ZICH EEN GEDUCHTE STRIJD VOOR Invoer voor 90 pet. geliberaliseerd Intrekking reductie voor toeristen Belgisch motorschip overvaren en gezonken Minister Staf geen Kaïnerkandidaat Munten gevonden uit tijd van Floris IV Mededeling van de postdienst .-se- Tien Westeuropese landen hebben zaterdag besloten bun valuta voor niet-ingezetenen onbeperkt inwisselbaar te maken in 't lopende betalingsverkeer, waardoor dus de externe convertibiliteit tot stand is gekomen. Het initiatief hiertoe is genomen door Groot-Brittannië: onmiddellijk hierop namen de Beneluxlanden, Duitsland, Frankrijk, Italië, Denemarken, Noorwegen en Zweden overeenkomstige of over het algemeen nagenoeg gelijke besluiten. Door het ministerie van financiën wordt medegedeeld, dat de Britse regering de Nederlandse regering ervan op de hoogte heeft gesteld, dat met ingang van maandag 29 december, sterlingsaldi op transferabele rekening in handen van niet-ingezetenen vrij trans ferabel zullen zijn in de gehele wereld. Dit betekent, dat deze sterling saldi in dollars kunnen worden omgezet tegen de officiële koers. In samenhang hiermede heeft de Britse regering het initiatief genomen om de Europese Monetaire Overeenkomst in werking te stellen ter vervanging van de Europese Betalings Unie. Ook Westduitse delegatie naar Cairo De Franse regering heeft in liet afgelopen weekeinde een hele reeks belangrijke maatregelen genomen. Op de eerste plaats wordt voor de zevende maal sinds de bevrijding overgegaan tot een devaluatie van de frank. Ditmaal bedraagt de waardevermindering 17.55 pet., waardoor de pariteit wordt gebracht op 493.70 frank per Amerikaanse dollar, terwijl de pariteit t.o.v. de gulden 129.9210 frank bedraagt. De marge waartussen de koers t.o.v. de gulden zich zal bewegen ligt tussen del 31.9360 en 127.9375 frank. Voorts is besloten de frank volledig inwisselbaar te maken in alle valuta s met inbegrip van dc dollar voor alle niet-ingezetenen in 1 rankrijk, de frankzone en in landen waarmee bilaterale betalings overeenkomsten zijn gesloten. erder is de Franse regering voornemens een nieuwe valuta- eenheid te scheppen. Met ingang van een voor 1 januari 1960 te bepalen datum zal er een „zware" frank worden ingesteld, waarvan de waarde gelijk zal zijn aan honderd huidige franken. De omwisse ling in „zware" franken zal zonder hinderlijke maatregelen ge schieden. dus zonder blokkeringen en heffingen. Tenslotte behoort tot de belangrijkste besluiten de bekendmaking om de Franse invoer voor 90 pet. te liberaliseren. (Sedert 18 december bedroeg dit percentage 40; hiervoor had Frankrijk i.v.m. haar betalingsmoeilijkheden alle liberalisatiemaatregelen lange tijd opgeschort). Frankrijk is volgens de bepalingen van de O.E.E.S. verplicht minstens 75 pet. van de invoer te liberaliseren. Premier De Gaulle beeft zondag avond in een rede voor radio en televisie een reeks nieuwe belastin gen, subsidieverminderingen en andere bezuinigingsmaatregelen aangekondigd om in 1959 een be grotingstekort van 1200 miljard frank te voorkomen. Een dergelijk tekort zou volgens De Gaulle het risico van een ruineuze inflatie met zich brengen. „Ik wil niet verhelen, dat ons land een periode van be proeving moet doormaken, maar het beoogde herstel zal van dien aard zijn, dat het ons alles kan ver goeden", aldus de premier. Begrotingstekort frs 574 miljard Op Wester-Schelde Luchtkokers i Hulp Bescherming koopkracht Bliksemactie Het geld HET WEER VOOR MORGEN WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR nieuwe amsche courant Herstel van de Europese valuta's goed op weg De Britse regering heeft alvorens tot deze maatregelen te besluiten overleg gepleegd met de regeringen van enkele landen die lid zijn van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking. Deze regerin gen, waaronder de Nederlandse, heb ben zicli alle op het standpunt ge steld dat de positie van de Europese valuta's thans zo krachtig is dat het verantwoord is deze belangrijke stap vooruit in de richting van volledige convertibiliteit thans te nemen. Mitsdien heeft de Nederlandse rege ring besloten aan de secretaris-gene raal van de OEES mede te delen de EBU te willen beëindigen en de EMO op 29 december 1958 in werking te willen stellen. Een zodanig aantal an dere Europese landen heeft een ge lijke mededeling gedaan, dat het ver eiste percentage van 50 ruimschoots is overschreden. (De landen, die het genoemde verzoek hebben ingediend vertegenwoordigen 83.9 pet. van de quota's der EBU. RedJ Aangezien ook aan de evorige ge stelde eisen is voldaan, zal E.M.O. op 29 dezer in werking treden. In aansluiting hieraan heeft de Ne derlandse regering besloten, dat met ingang van 29 dezer saldi van niet- ingezetenen op transferabele gul densrekeningen in dollars kunnen worden omgezet tegen de genoteerde wisselkoersen. 100.000 franken geschonken. Met de gif ten van het Belgische Roode Kruis en van particuliere zijden in Belgisch en Nederlands Limburg is thans al een steunfonds van ruim 200.000 franken ge vormd, waaruit reeds in de uiterste no den van de getroffen families is voor zien. Een trucfoto van een dronk der vijf machtige mannen op het welzijn van de wereld in volle vrede. Van links naar rechts: EisenhowerAdenauer, MacMillan, Ue Gaulle en Kroes jts jef. .VUiilMMHIJULIIIIIIIMilHIIBII iHli»»»Uil IHIBtfqMHHBMaaMMMBB Straalvliegtuigen en helikopters var. de Amerikaanse en Venezolaanse luchtmacht en een grondexpeditie zijn nog steeds aan 'iet zoeken naar de ballon „De Kleine Wereld", waarmee, zoals bekend, vier Britten de Atlantische Oceaan zijn over- tesloken. Vrijdagavond werd bericht, dat de bal lon geland zou zijn in de delta van de Orinocorivier, een bericht, dat bevestigd werd door Venezolaanse autoriteiten. Het Franse persbureau AFP maakte gisteren echter melding van een telegram uit Port of Spain (Trinidad) waarin wordt ge zegd, dat de ballon nog steeds boven de Atlantische Oceaan vaart. De boodschap, volgens welke de ballon in Venezuela ge land is, zou verzonnen zijn. De onzeker heid over de lotgevallen van „De kleine Wereld" zou zijn ontstaan, doordat de ra diozender van de ballon defect is geraakt. (Van onze correspondent) Brussel, hedenmorgen. Te Zichem in Belgisch Limburg is men weer met alle energie aan het werk om de dertien arbeiders, die tijdens het pluk ken van champignons in de mergelgroe ve daar door instorting levend werden be graven te redden ofwel hun stoffelijke overschotten te bergen. Men heeft name lijk even geaarzcifl om de reddingspogin- Vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek heb ben zaterdag te Cairo een akkoord gete kend op grond waarvan dc Sovjet-Unie financiële en technische hulp verleent voor de bouw van het eerste stadium van de Assoeandam. Dit is zaterdag door radio-Caïro bekend gemaakt. De Sovjet-Unie zal 400 miljoen roebel lenen, alle noodzakelijk materiaal voor het werk leveren en deskundigen sturen. De totale kosten voor de bouw werden op iVa miljard gulden geschat. Onze correspondent te Bonn meldt, dat de Westduitse regering en president Nas ser het aanbod heeft gedaan een regerings delegatie naar Cairo te zenden om daar te onderhandelen over een eventuele deel_ neming van West-Duitsland aan de bouw van de Assoeandam. Binnen enkele dagen zou de delegatie vertrekken. Verschillende Westduitse bedrijven zijn bereid deel te nemen voor een bedrag van 200 miljoen mark, waarvoor dan de Bondsregering zich garant stelt. Het is duidelijk, zo tekent onze correspondent hierbij aan, dat Bonn niet van plan is zich in Cairo te laten overbluffen door de pre mier van de Duitse Democratische Repu bliek Grotewohl, die, ofschoon er tussen Pankow en Cairo geen diplomatieke be trekkingen bestaan in de eerste dagen van januari op doorreis naar India een bezoek Zal brengen aan president Nasser. Naar alle waarschijnlijkheid zullen ook bedrijven uit andere landen met garanties van hun regeringen deelnemen a. d. bouw Van de Assoeandam en waarschijnlijk ook met een bedrag van 200 miljoen mark. Deze bedragen belopen tezamen evenveel als. de Sovjetlening van 400 miljoen roe bel. Om een vernietigende inflatie of een bankroet te voorkomen bleef er niets an ders over dan het dreigende begrotings tekort met de helft te verminderen. De Gaulle kondigde hogere ondernemings belastingen en hogere belastingen op grote inkomens aan. nieuwe belastingen op wijn, alcohol en tabak, de afschaffing van tal rijke subsidies op verbruiksgoederen en vermindering van begrotingsgelden voor genationaliseerde ondernemingen, in het bijzonder de spoorwegen. De sociale ver zekering zal zichzelf moeten betalen en ter verhoging van de werkloosheidsuitke ring ongeveer ter hoogte van het mini- mum loon en °P 1 februari zullen de sa- iarissen van ambtenaren met 4 pet wor den verhoogd. Het begrotiiigs.ékor. voor 1959 zal wor den teruggebracht tot 584 miljard frank als gevolg van de genoemde grote bezui nigingen, Het tekort voor 1958 bedraagt iets minder dan 600 miljard frank. De totale uitgaven in 1959 zullen 6.157,7 miljard frank bedragen, waarvan 1.562,3 miljard frank voor militaire doeleinden. In 1958 bedroegen de uitgaven 5.530,9 mil jard frank, waarvan 1.445,2 miljard frank voor militaire doeleinden. De ontvangsten voor 1959 worden ge raamd op 5.583,7 miljard frank tegen 4 931 miljard frank voor 1958 De hogere raming voor 1959 is gebaseerd op de nieuwe be lastingen. Ca Frankrijk heeft de prijsreducties van 10 pet. voor toeristen die in retechèques of buitenlandse valuta betalen, ingetrok ken, omdat, door de devaluatie van de frank de wisselkoersen ruim 17.5 pet. gunstiger voor toeristen worden. Voor een beoaimechèque van duizend frank zal voortaan door buitenlanders 790 frank moeten worden betaald i,n plaats van 670. (Van onze correspondent) Het 963 metende Belgische motorschip „Ampilo" is gisteren op de Wester-Schel- de nabij Walsoorden overvaren door het Duitse zeeschip .Heidelberg". Enkele mi nuten na de overvaring was de „Ampillo" onder water verdwenen. De vijf opvaren den de schipper met zijn vrouw en dochter, alsmede de knecht met zijn moeder konden door de sleepboot „Sa- turnus" worden gered en zijn in Hans- weert veilig aan wal gezet. De „Ampilo" met antraciet geladen op weg van Terneuzen naar Brussel, maak te zich ter hoogte van Walsoorden ge reed om voor anker te gaan, aangezien het zicht steeds slechter werd. Het lag reeds ter zijde van het vaarwater, toen het zeeschip met grote snelheid in rechte koers de „Ampilo" naderde. Het Belgi sche schip werd geraakt, brak door mid den en zonk. De „Heidelberg" kon onge deerd koers zetten naar Antwerpen. gen door te zetten omdat men bang was voor nieuwe instortingen, een gevaar dat overigens nog steeds bestaat. Sommige deskundigen waren zaterdag van mening, dat verschillende ingeslote- nen misschien nog tijdig een of andere galerij hebben kunnen bereiken en in le ven zouden zijn als ze daar voldoende lucht hebben. De meesten echter spreken dit tegen en zijn van mening dat de vele duizenden tonnen mergel en zand, die zijn neerge komen op de plaats, waar de arbeiders aan het werk waren alle arbeiders on middellijk hebben gedood. Men is gedurende het laatste etmaal zeer druk aan het graven en boren. Er zijn arbeiders uit de streek ingescha keld. die bekend staans als specialisten in het graven van putten. Zij zijn op het ogenblik bezig met het aanbrengen van luchtkokers van een meter middellijn boven de grote koelplaats van de kweke rij, waar men veronderstelt, dat de mees te arbeiders zich tijdens de ramp bevon den De genoemde specialisten hebben al eerder dergelijkje kokers geplaatst in andere mergelgroeven in de streek name lijk in Kanne, waar de kokers 45 meter diep waren. Nu gaan men tot een diepte van twintig meter en gisterenavond was men al tot een diepte van vijftien meter gevorderd. In en om de heuvel werkt men nu ook met bulldozers omdat de tot nu toe ge bruikte jeeps veel te weinig zand konden weghalen. Wanneer men de slachtoffers zal hebben bovengehaald zal ook nog getracht wor den het materieel van de kwekerij dat miljoenen francs waard is te bergen. Bijzonder tragisch is dat onder de inge- slotenen zich een jongeman bevindt, die zaterdag in het huwelijk zou zijn getre den. Af en toe komen zijn drie zusters en zijn verloofde naar de heuvel, zonder veel hoop evenwel. Veel nieuwsgierigen hebben zaterdag en gisteren de rampplaats bezocht, maar ze werden op verre afstand gehouden. Het burgerlijk armbestuur van Maas tricht. dat in de omgeving van Zichem vrij uitgestrekte bezittingen heeft, heeft voor de nabestaanden een bedrag van BIJ JANNINA IN NOORDWEST. GRIEKENLAND is een autobus in een plm. 300 meter diep ravijn gestort. Achtentwintig passagiers, van wie de meesten schoolmeisjes, die naar huis gingen om Kerstmis te vierenkwamen bij de ramp om het leven. Vier personen werden zwaar gewond. De foto laat zien, wat er van de bus overbleef. (Van onze correspondent). De K.V..P-kring Limburg heeft zater dagmiddag in het Harmoniepaviljoen tc Roermond een zeer druk bezochte verga dering gehouden. Ruim vierhonderd Lim burgse kaderleden werden begroet door voorzitter J. Joostcn, die een speciaal welkom tocrien aan het kamerlid J. Pe ters, die voor het eerst na zijn ongeval en nog op krukken lopend op een bijeen komst verscheen. Ook dc meeste andere Limburgse kamerleden waren present. De voorzitter stelde de opvolger van de heer P. Dolmans, de heer Heiligers uit Het partijbestuur van de K.V.P. heeft i door en krijgt een speciaal karakter door- enige richtlijnen voor de afdelingen bc- dat ze midden in de verkiezingscampagm kend gemaakt in verband met dc komen- valt. udstrUders die*"niet* 'behoeftig zijnt'züllen de verkiezingscampagne. Daarbij fs een Het ligt in de bedoeling die dag zoveel aantal activiteiten genoemd, welke door mogelijk katholieken, die nog geen lid DE OMSTREDEN VOORSTELLEN BETREFFENDE DE STAATS VEILIGHEID zijn in het Zuidkoreaanse parlement aangenomen. De oppo sitie heeft niet aan de stemming deelgenomen. De vergadering begon met een gevecht tussen de Liberale regeringspartij van Syngman Rhee en de democratische oppositiepartij. Verscheidene leden van laatstgenoemde partij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De overige leden van dc oppositie loerden door de politie (zie foto) naar een aparte zaal van het "^arlemeritsgebouiv gebracht en bijna zes uur vastgehouden om de liberalen dc gelegenheid te geven de voorstellen te aanvaarden. uitgenodigd hun pensioen op te geven. Aap de andere kant zullen investerin gen die Frankrijks toekomstige welvaart moeten verzekeren, met 245 miljard frank worden verhoogd, d.w.z. met 25 pet. De premier noemde dit strenge maat regelen en hij voorzag dan ook enige prijs verhogingen. De regering zal echter pas sende maatregelen nemen om de koop kracht te beschermen, in het bijzonder van degenen met bescheiden inkomens Op 1 januari zullen de pensioenen van ouden van dagen met 5200 fr per maand worden verhoogd en op 1 februari zullen de minimumlonen de hoogte ingaan. Er zal een speciaal fonds worden ingesteld de K.V.P.-centrale geleid zullen worden. De nadruk van de propaganda-campagnc komt echter te vallen op de activiteiten van de kringen en de afdelingen. Op het program staan o.a. een bijeenkomst van het topkader van de K.V.P. op 24 januari a.s. in het Groothandelsgebouw te Rot terdam en een massale demonstratie op 8 maart in 's Ilertogenbosch, de laatste zondag voor de verkiezing op 12 maart. De lijsttrekker van de K.V.P., prof. Romme, zal op bijeenkomsten in alle acht tien rij'kskieskringen het woord voeren, daarbij gesecondeerd door de kandidaat kamerleden. De reeds eerder voor 3 maart £«plande bliksem-ledenwerf actie gaat zijn van de KV.P., te bezoeken. Het K.V.P.-bestuur rekent op een massale medewerking van zoveel mogelijk leden om aan deze grootscheepse actie deel te nemen, zich als huisbezoeker beschikbaar te stellen en zich daarvoor reeds aan te melden bij de afdelingsbesturen. Maastricht aan de vergadering voor, die zelf in het kort zijn plannen als propagan daleider en K.V.P.-bureauleider ontvouw de. Waarnemend propagandaleider E. Joosten hield hierna een enthousiast be toog, waarin hij erop wees dat de komen de verkiezingsstrijd veel zal vragen aan improvisatie-talent en vindingrijkheid van de afdelingen. Er zal snel moeten worden gewerkt, ook wat de inning der contributie betreft, want propaganda kost nu eenmaal geld. Spreker deed een dringend beroep op de Limburgse kiezers zich niet te laten beïnvloeden door vroe gere wrijvingen en conflicten, doch als één man pal te staan achter de leiding. De heer Peters zei het kort en bondig: „Sluit de gelederen in de strijd tussen links en rechts". Bij de kandidaatstelling kwam de voor keur voor een Limburger als lijsttrekker nog even naar voren, maar 't kostte weinig moeite de kaderleden te overtuigen van de noodzaak van één lijsttrekker in het gehele land. De stemming der vergadering werd dui delijk vastgelegd in het volgende telegram aan prof. Romme: „Het kader van de K.V.P. in Limburg in zeer druk bezochte kringvergadering bijeen te Roermond dankt u voor het beleid in de afgelopen weken en begroet u vol vertrouwen als lijstaanvoerder der K.V.P." Van prof Romme werd het volgende antwoord ont vangen: „Mijn beste dank voor het tele gram. Verheug mij op samenwerking met Limburg in de gezamenlijke strijd". Minister in. C. Staf zal zich, naar wij vernemen, niet meer kandidaat stellen voor de Tweede Kamer voor de Christe- iijk-Hostonische partij. Hij zal ook niet meer als minister in dc kabinet terug keren. Dit besluit van minister Staf is bij het bestuur van de C.H.-partij nog niet offi cieel bekend. Wel kon men ons medede len, dat alle aftredende C.H.-Kamerieden zich herkiesbaar stellen. Dr. Tilanus zal weer a!s lijsttrekker optreden. - In de bak van rie dragline, waarmee men bezig is een binnendijk in de omge ving van Zierikzee af te graven, hebben arbeiders een klein potje gevonden dat bij onderzoek 300 zilveren muntjes bleek tc bevatten. Alle zijn ze nog niet gedeter mineerd, maar de aan het Kon. Kabinet voor Munten en Penningen opgezonden geldstukjes bleken afkomstig te zijn uit de t|jd van Floris IV (1210—1234). Het potje was van klei met een hoogte van 8'/s cm en een doorsnede van 10 cm- De grond waarin het werd gevonden was in de tijd waarin de muntjes dateren, een onderdeel van de dijk van de rivier de Gouwe, die uitmondde in de Ooster- schelde- In het kader van de versterking van de financiële middelen van de kringen en de afdelingen zal op zondag 22 februari, met medewerking van de K.R.O. in het hele land een financiële actie worden gevoerd, waarbij aantrekkelijke prijzen ter be schikking worden gesteld. Ook deze fi nanciële actie zal geheel in het kader van de verkiezingscampagne komen te •taan. Van postale zijde wordt bericht, dat op woensdag 31 december a.s. gelegenheid zal worden gegeven om dagbladen, welke op die dag niet meer kunnen worden besteld, aan de kantoren der posterijen af te ha len in het tijdvak waarin op de zaterdagmiddagen hiertoe de moge- tijkheid bestaat. Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Weinig verandering in temperatuunr. Matige tot krach tige wind tussen west en zuidwest. Dinsdag 30 december: zon op 8.49, onder 16.37 uur; maan op 23.14, onder 11.16 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1