Rommel, de woestijnvos -,V- l Lage vaste heffingen boven huidige stelsel PUZZEL DE KAT fa Ruim IV2 mil i oen voor kerken- bouw in Aartsbisdom Onze dagelijkse Olie-maatschappijen in Indonesië „onder toezicht'' as&v. kwam weer Advies Commissie Voeder granen Benoemingen in het Bisdom Haarlem Deense boter wellicht naar West-Duitsland Y eteranenher denking in de hoofdstad Geen dividend Fongers Graag ruilverkaveling In 1959 weer heideweek IN 1958 Max Nabarro 70 jaar Directeur Kunst stichting te Tilburg Nieuw programma van Wim Sonneveld Kinderen lazen" verlengd B. van Bavel overleden Bel-pockets verschenen Wonderlijke grap V B MAANDAG 29 DECEMBER 1958 PAGINA t 6 Voor hen die na 1945 vielen Meer optimistische verwachtingen Oost Maas en Waal en Rijk van Nijmegen adresseren IN EDE Explicateur van stomme films (Van onze Amsterdamse redactie) Dure certificaten Sovjet-hulp m m I l i li) («ril Oplossing van zaterdag Klok uit carillon gestolen Detective-roman door RICO BULTHUIS 5. Twintig jaar later.In 1938 vergezelt Rommel met zijn bataljon de Führer, als die in Praag verschijnt. De ge beurtenissen volgen elkaar nu snel op. Tien mei 1940. Terug uit Polen, rolt de Zevende Pantserdivisie onder generaal Rommel over de Belgische grens, via de Ardennen. De speer- puntaanval breekt door tot aan de Maas. Dan valt de nacht De Duitse soldaten slaan een noodbrug over de rivier en Rom mel staat, net als zij, tot zijn schouders in het waterDe volgende morgen steekt hij als eerste over en vervolgt zijn weg. Dan, bij een bocht raakt een projectiel van een anti-tankge- schut zijn pantserwagen. Rommel wordt aan het gezicht ge wond. 6. De „wedloop naar de zee" begint. Onweerstaanbaar rukt Rommel op. Zonder te stoppen, tijdens het rijden, schieten zijn mannen. Rommel heeft goed gezien. Het morele effect weegt ruimschoots op tegen de verspilling der kogels en het slordige mikken. De tiende en elfde juni stuit de Zevende Pantserdivisie op felle tegenstand van de 51 Divison High landers, die geïsoleerd zitten tussen Fécamp en Saint Valéry. De in het nauw gedreven Schotten worden na een genadeloze veldslag verslage) lente en de zomer van 1940 trekken voorbij. De kille herfst komt en wordt gevolgd door een barre winter. Frank rijk is verpletterd. Groot-Brittannië beeft, en bereidt zich voor op een invasie van Duitse troepen, die niet komen En Rommel is sinds januari '41 luitenant-generaal. Op de vijftiende februari krijgt hij het opperbevel over de Duitse troepen in Lybië. In één verblindend snelle rush, alles en allen overrompelend, zonder zelfs de beloofde versterkingen af te wachten en onder de ogen van een verbijsterde wereld her overt hij in recordtijd heel Cyrenaica, behalve Tobroek. En al schrijven de kranten der Gealliëerden dan, dat die overwin ning aan de superioriteit van de Duitse wapens ligt, en ner gens anders aan, toch weet iedereen, dat de eigenlijke oorzaak Rommels genie is. De in mei door de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening in gestelde commissie voedergranen 1958 heeft haar advies uitgebracht over het meest wenselijke systeem tot effectue ring van aan de telers van inlandse voe der-granen verleende prijsgaranties. De meederheid van de commissie blijkt een stelsel van toeslagen met lage vaste heffingen te prefereren boven het huidige stelsel, ook wanneer daarin bepaalde wij zigingen aangebracht zouden worden. Zij acht eerstgenoemd stelsel in tech nisch opzicht aantrekkelijk. Zij meent, dat voor de veehouderij de kans op een lager prijspeil vergeleken bij thans, aan trekkelijk is, dat handel en industrie be trekkelijk weinig hinder van het stelsel zullen ondervinden en dat de aankopen meer op zuiver commerciële motieven zullen worden gebaseerd. De minderheid van de commissie geeft de voorkeur aan het huidige stelsel. De commissie meent een stelsel van toeslagen zonder heffingen niet te moeten aanbevelen, dit gezien de lage prijzen op de wereldmarkt, ontstaan door onnatuur lijke oorzaken. Een stelsel van vaste heffingen zonder toeslagen heeft volgens de commissie als belangrijke bezwaren: de mogelijkheid, dat de veehouderij gedurende perioden van verscheidene maanden de voedergranen zal moeten aankopen tegen prijzen, die be langrijk boven het peil van de garantie prijzen liggen en dat voor de teler van voedergranen in feite niet meer van een minimumprijsgarantie kan worden ge sproken. Voor het geval dat besloten zou wor- hen het huidige stelsel te handhaven be veelt de commissie unaniem de volgende wijzigingen aan: Z.H. Exc. mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft een nieuwe parochie opgericht onder de titel van het Allerhei ligst Sacrament te Bloemendaal en tot pas toor daarvan benoemd mgr. B. J. A. Haa- nen, die tot nu toe de functie van vloot- aalmoezenier vervulde. De bisschop heeft voorts benoemd tot pastoor van de even eens nieuw opgerichte parochie van de H. Joseph te Beverwijk (Oosterwijk) de zeer eerwaarde heer J. A. M. ten Hengel, die daar reeds bouwpastoor was. Verder heeft de bisschop opdracht gegeven om de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Haarlem (Parkwijk) aan de zeereerwaarde heer J. Breedveld, die voorlopig als kapelaan blijft verbonden aan de parochie van de H. Joannes de Do per aldaar; aan de zeereerwaarde heer P. J. J. Hofstede, die kapelaan was aan de parochie van O.L. Vrouw van Altijd durende Bijstand te Amsterdam, is op dracht verleend om de stichting van een nieuwe parochie voor te bereiden te Slo- tervaart-Zuid (Amsterdam) onder de be staande parochie van de H. Pius X. Ten slotte is tot leraar aan het klein-sesmina- rie te Heemstede benoemd drs. Th. B. van de Linden. Horizontaal: 1 ondergaan, 8 voorzetsel, 10 en dergelijke (afk.), 11 familielid, 13 lidwoord, 14 adellijke titel. 18 aanw. voor- naamw., 18 houten spoel, 20 bid. 21 plaats in Duitsland, 22 soort zeilboot. 25 bekende opera, 26 op geen plaats, 29 Frans voeg woord, 30 boomgaard, 31 voorzetsel, 33 voorzetsel, 35 uitleg geven. Verticaal: 2 maanstand (afk.), 3 aanw. voornaamw., 4 slanke, 5 tegen, 6 verlaag de toon, 7 plaats in Utrecht, 9 minachtend afwijzen, 11 tarief (afk.), 12 eikenschors, 14 plaats in Utrecht, 15 sas, 17 vogel, 19 oud (Eng.), 23 wig, 24 glad, 25 Engels voeg woord, 27 getroffen, 28 meisjesnaam, 32 zangnoot, 34 selenium (afk.). 7 a. Het verschil tussen de garantieprijs en de maximum resp. de minimumprijs voor alle granen te verhogen van f 0.75 op 1.50. b. Aan de veehouderij ook restitutie te verlenen voor de kostprijsverhoging, ontstaan doordat andere voedermidde len dan granen in prijs zijn verhoogd door de invoerheffing op voedergranen. c. Zeker te stellen dat aan de vee houderij onder alle omstandigheden bij export volledige restitutie zal worden verleend. De Deense minister van buitenlandse zaken, J. O. Krag, heeft bij zjjn terug keer uit Bonn, na de ondertekening van de nieuwe handelsovereenkomst voor de tfld van drie jaar tussen Denemarken en West-Duitsland, medegedeeld, dat er on derhandelingen zjjn toegezegd over de export van Deense boter naar West- Duitsland. De handelsovereenkomst tuseen beide landen omvat alle mees- belangrijke land- bouwprodukten waarvoor invoerbeper kingen in West-Duitsland gelden. De overeenkomst voorziet in een mogelijke tarief verlaging met ingang van 1 januari van 10 pet, van dezelfde omvang dus als die. welke in het verkeer tussen de zes landen zal gelden. De overeenkomst lost volgens de Deen se minister natuurlijk niet de vraagstuk ken op van de verkopen der Deense landbouwprodukten, maar zij geeft wel een zekere garantie ten aanzien van de export van die produkten. Anderzijds brengt zij ook geen oplossing voor de Deense houding tegenover de plannen voor de Euiropese markt, doch zij sluit Denemarken ook riet uit van toetreding tot welke handelsgemeenschap dan ook. Volgens minister Krag Is het in zekere mate belangwekkend, dat een land, dat is aangesloten bij de E.E.G., ln staat is langlopende handelsovereenkomsten van de soort als die met Denemarken te slui ten. Op zichzelf biedt dit al een moge lijkheid tot een minder gespannen atmo sfeer bij de onderhandelingen met de E.E.G.-laoden. In de Lutherse kerk aan het Spui te Am sterdam en bij het monument op de Dam is zaterdagmiddag een Nationale Vetera- nenherdenking gehouden, ter nagedachte nis van de Nederlandse militairen, die na 1945 zijn gevallen. In de Lutherse kerk spraken de majoor-aalmoezenier Th. H. M. Fritschny en de reserve-majoor-veld- prediker ds. J. Matzer van Bloois. De plechtigheid werd besloten met bet geza menlijk zingen van bet zesde couplet van het Wilhelmus. Daarna begaven de deelnemers, onder wie vele hoge militaire autoriteiten en na bestaanden van de gesneuvelde militai ren. zich naar de Dam, waar twaalf kran sen werd gelegd. O.a. door vice-admi- raal H Pröpper. bevelhebber der zee strijdkrachten, de voorzitter van het Ve- teraneniegioen Nederland (de vereniging op welker initiatief de herdenking was georganiseerd) en het Nederlands Oor- logsgravencomité. De koninklijke Mili tair,. Kapel verleende haar medewerking. De voorzitter van het Veteranenle- gioen. de heer S. Camping, hield een toe spraak. waarin hij zei verheugd te zijn, dat de overheid thans meer aandacht voor deze herdenking heeft. Hi.i sprak te vens de hoop uit, dat de tussenkomst van het onlangs ongerichte „Comité Nationale Veteranenherdenking" er toe zal leiden, dat er een nog betere oplossing wordt ge. vonden voor de herdenking van de na 1945 gesneuvelde militairen. Het bestuur van Fongers, de Groninger Rijwielenfabriek N V- te Groningen, deelt mede, dat het houden van een jaarver gadering ln 1958 niet mogelijk is geble ken. De werkzaamheden van de raad van commissarissen en de commissie van overleg ingesteld op 12 december 1957 die gericht waren op een algehele re organisatie en heroriëntering hebben dit uitstel noodzakelijk gemaakt. In het be gin van 1959 zal een algemene vergade ring van aandeelhouders worden gehou den waarin ook de commissie van overleg rapport zal uitbrengen. Overleg tussen raad én oounimiseie heeft geleid tot dp conclusie, dait de sane ring ook uit de balans en verlies- en winst rekening zal dienen te blijken. Op die wijze zal een gezond uitgangspunt voor de toekomst verkregèn kunnen worden. Ten aanzien van de resultaten over het verstreken en thans lopende boekjaar kan worden opgemerkt, dat de raad in overeenstemming met de commissie geen aanleiding zal hebben de vergade ring te adviseren enig dividend te bepa len. Gebaseerd op gesaneerde grondslagen voor financiering en produktiemethoden, geeft de huidige gang van zaken reden tot meer optimistische verwachtingen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling der vennootschap, aldus het bestuur van Fongers. Het bestuur van de kring Nijmegen en omgeving va-n de Noardibrabantee chris telijke Boerenbond beeft in opdracht van landbouwers, pachters en landeigenaren uit Maas en Waal en RÜk van Nijmegen in een adres aan Ged. Staten van Gelder land dringend verzocht te bewerkstelli gen. dat de reeds in 1952 aangevraagde ruilverkaveling voor Oost Maas en Waal en Rijk van Nijmegen zo spoedig moge lijk tot stand komt. Deze gebieden tussen Druten en Nijmegen omvatten ongeveer 100.000 ha. De zo goed geslaagde ruilver kaveling in Maas en Waal West heeft adressanten overtuiiigd van het nut en de voordelen van deskundig uitgevoer de ruilverkaveling, gepaard met grond verbetering en betere waterregeling. In de afgelopen zomer zijn wa er van verstoken gebleven, maar in het aanstaan de zomerseizoen zal Ede de bloai van de hei weer vieren met een Heideweek, die zal duren van 15 tot 22 augustus. Veel aandacht zal hierbij geschonken worden aan de folklore. Op vrijdag 14 augustus, de dag vóór de officiële opening van de Heideweek, wordt in het Marnixcoliege te Ede een expositie „Nederlandse kleder drachten" geopend. Op zaterdag 15 augustus wordt d° Hei deweek officieel geopend in het open luchttheater op de Klinkenberg. ®e Hel- dekoningin ontbreekt dan niet en ver scheidene folkloristische groepen uit alle delen van Nederland zullen haar hun op wachting maken. (Van onze Utrechtse redacteur) In de kerken van het aartsbisdom is gisteren een brief voorgelezen van mgr. dr. B. J. Alfrink, waarin de aartsbis schop er zijn vreugde en voldoening over uitspreekt, dat de oproep om een bijzon dere bijdrage voor de kerkenbouw naast de gewone wekelijkse collecte 'voor dit doel, in alle groepen weerklank heeft ge vonden. Door bijzondere omstandigheden zijn van de driehonderd parochies die het aartsbisdom telt, nog enkele tientallen parochies niet in de gelegenheid geweest de gevraagde collecte te houden. Zo is de totaalopbrengst van deze bijzondere inza meling voor de kerkenbouw nog niet be kend. Wel is te voorzien, dat het eindre sultaat ongeveer zes-honderd-vijftig-dui zend gulden zal bedragen. Het verheugen de is daarbij aldus de aartsbisschop dat de gewone, wekelijkse collecte voor de kerkenbouw daarbij niet is achteruit gegaan. Deze zal ln dit jaar ongeveer het zelfde bedragen als vorig jaar nl. acht honderd-duizend gulden, zodat de gelovi gen van het aartsbisdom in de loop van dit jaar bijna anderhalf miljoen gulden voor de kerkenbouw hebben geschonken. In dit afgelopen jaar zijn er in het aartsbisdom vijf kerken geconsacreerd. Zeven andere kerken zijn op het ogenblik in aanbouw en voor nog zeven te bouwen kerken is reeds een bouwpastoor aange wezen, zodat praktisch veertien kerken op stapel staan. Daarnaast zal in de loop van 1959 met de plannen voor nog een Max Nabarro, explicateur uit de tijd van de stomme de oudere generatie zal zich hem zeker nog herinneren wordt 17 januari a.s. 70 jaar. Na jaren van ge dwongen stilzitten tijdens de bezetting heeft de heer Nabarro zijn oude métier weer opgevat. Hij exploiteert als vanouds voor instellingen en verenigingen en laat het publiek met zijn fantasie extra ge nieten van de stomme film. Er heeft zich een comité gevormd, dat deze „wonderlijk-jeugdige grijsaard' en zijn echtgenote wil huldigen en ze als geschenk wil aanbieden een reis naar hun enig overgebleven zoon in Amerika. Op 16 januari a.s. vindt die huldiging plaftts in het Minervapaviljoen te Amsterdam, waar Nabarro om 20.30 uur samen met Alex de Haas een feestelijke voorstelling geeft en waar hij na afloop om 22.30 uur recipieert. Tot directeur van de Brabantse Kunst stichting voor beeldende kunst en edel- ambacht te Tilburg is benoemd de heer F- van Puyenbroek, directeur van het ar beidsbureau te Boxtel aantal nieuwe kerken een begin gemaakt moeten worden. Aan het begin van dit jaar, toen de aartsbisschop zijn oproep tot steun van de kerkenbouw deed, beloofde hij, dat zo mogelijk de opbrengst van de huis-aan- huis-coliecte besteed zou worden aan een Mariakerk ter herinnering aan het Ma- riajaar 19581959. De aartsbisschop hoopt nu met dit bedrag voor de beide Maria- kerken. die op het ogenblik in het aarts bisdom in aanbouw zijn. te kunnen aan vullen wat aan eigen middelen en aan draagbare schuldenlast ontbreekt. De Indonesische regering heeft een „Comité van toezicht" op de exploitatie van alle olieprodukten in de Indonesische archipel gevormd. De minister van voorlichting, Soedibjo, die dit bekendmaakte, zei dat deze maat regel alleen bedoeld is om het tekort aan olie te verminderen, de verdeling van de olieprodukten op de plaatselijke markt te regelen en de Indonesische olie-onder nemingen de mogelijkheid te geven zich te ontwikkelen. Hij legde er de nadruk op, dat de vor ming van het comité in het geheel geen verband houdt met een eventuele natio nalisatie van de buitenlandse olie-onder nemingen in Indonesië. Behalve Shell en Stanvac is door deze maatregel ook de Amerikaanse oliemaat schappij Caltex onder toezicht van de re gering geplaatst. Caltex exporteert alle ln Indonesië gewonnen olie. In het binnenlandse verbruik ln Indo nesië voorziet Shell voor 70 en Stanvac voor 30 pet. Enkele maanden geleden hebben Shell en Stanvac bekendgemaakt dat zij elk een verlies van één miljoen roepiah per maand lijden als gevolg van het feit. dat zij sinds juli dure exportcer tificaten moeten kopen om de door ver koop in Indonesië verkregen roepiahs om te wisselen tegen vreemde valuta. Een verzoek van Shell en Caltex om de ben zineprijs die thans 1.03 roepiah per li ter (volgens de officiële koers circa 3.5 Amerikaanse dollarcents) bedraagt, met 50 procent te mogen verhogen, is door de Indonesische regering afgewezen. Op 3 januari zuilen Indonesië en de Sov.jet-TJnie een overeenkomst tekenen be treffende de uitvoering van een aantal ontwikkelingsplannen in Indonesië krach tens het krediet van 100 miljoen dollar, dat door de Sovjet-Unie is verleend. radio en televisie Vanaf dinsdag 6 januari a.s. brengt Wim Sonneveld zijn nieuwe programma „Rimram" in het Nieuwe de la Mar- Tbeater te Amsterdam. Aan dit program ma werken mee Conny Stuart. Joop Do- derer. Hans van Manen. Joekte van der Valk, Marijke Morley. Jan Blok, Henk van Dijk en David Niven. Wim Sonne veld blijft t°t en met 30 april iti Am sterdam. Hij gaat vanaf 1 augustus 1959 tot en met januari 1960 op tournee door ons land. 8. Zijn naam alleen al werkt op de zenuwen. Hij gaat voor onkwetsbaar door en legenden worden om hem heen geweven. Normaal is Rommel niet te verslaan en daarom nemen de Britten hun toevlucht tot getrainde sluipmoordenaars, die zijn villa bestormen om Rommel van kant te maken. De aanslag mislukt. Een woestijnvos laat zich niet vangen. Hij heeft een soort zesde zintuig, wanneer het militaire aangelegenhe den betreft. Rommel is soldaat uit roeping. Rommel is een man van daden. Van actie. Zijn vijanden haten, vrezen en be wonderen hem. Horizontaal: 1 te, 3 r.k„ 5 jr, 7 eb, 9 man, 10 a.g., 11 ee, 12 lok, 14 karton, 15 nestor, 17 ali, 18 juist, 21 ter, 22 sas, 23 Ier, 25 duffe, 28 sen, 29 aarde, 33 ai, 34 eter, 36 tuil, 38 gr, 39 da, 41 knap, 44 naad, 46 si, 48 roest, 50 rio, 51 laren, 53 oei, 55 tas, 58 eem, 60 ilias, 61 elk, 64 staken, 66 somber, 68 sar, 69 du, 71 me, 72 eek, 73 l.o.74 et, 75 on. 76 el. Verticaal: 1 tarief, 2 ent, 3 ranja, 4 kg, 5 je, 6 rente, 7 els, 8 botter, 9 mal, 13 koe, 14 ka, 16 r.r., 19 u.s.s.r., 20 sint, 22 set, 24 r.a.i., 25 da, 26 ui, 27 feeks, 30 alida, 31 dg. 32 er, 35 eva, 37 u.s.a., 39 dr. 40 a.o., 42 nto, 43 pril, 44 nota, 45 als, 46 se, 47 in. 49 etmaal, 52 roebel, 54 einde, 57 assen, 58 es, 59 ets. 62 lek, 63 kr, 65 k.r.o., 67 mee 70 ut, 71 m.o. De kinderboekententoonstelling „Kinde ren lazen, kinderen lezen", welke in het Stedelijk Museum gehouden wordt, onder vindt van vele zijden grote belangstelling. Naast de stroom van klassen van kweek scholen en cursussen voor K. en O., heb ben ook vele ouders met hun kinderen de weg naar het museum gevonden, en de beide generaties vinden steeds veel te ge nieten. Ook in deze vakantiedagen wordt het kleine leeszaaltje druk gebruikt. Om tegemoet te komen aan het verlan gen van verschillende instellingen om hun leerlingen n°g tn de gelegenheid te stel len deze tentoonstelling te bezoeken, is de sluitingsdatum verschoven tot 12 janu ari 1959, zodat ln de eerste week na de vakanties nog rondleidingen kunnen wor den georganiseerd. In Den Bosch is zaterdag op 66-jarige leeftijd overleden de heer B. van Bavel. De heer Van Bavel heeft zich grote ver diensten verworven op 't terrein van het katholieke jeugdwerk. Landelijk is hij daarvan o.a. penningmeester geweest. Ja renlang ook is hij werkzaam geweest voor het Bossche diocesane jeugdwerk. De heer Van Bavel was verder secretaris-penning' meester van de Bossche afdeling van oud- politieke gevangenen „Gekerkerd Verzet", zelf heeft hij als gijzelaar in St.-Mi- chtiels-gestel gevangen gezeten. Jaarlijks leidde hij de reünies en de herdenkingen van oudpolitieke gevange nen. DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7 00—04 00 KRO. 7.00 Nws 7.15 Gramm. 7.30 Gramm. 7 45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nws 8 15 Gramm. 8 50 Voor de vrouw 9 35 Waterst. 9 40 Gramm. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Lichtbaken, caus. 10.30 Chansons 10.55 Gramm 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gramm. 11.50 Als de ziele luistert, caus 12.00 Klokgelui 12 03 Gramm 12.20 Land en tuin/b.meded. 12.33 Gramm 12.50 Actual. 13.00 Nws 13.1 Zonnewijzer 13.20 Gramm. 13 30 Lichte muz 13.55 Kerstmuz 14.20 Voordracht 14.35 Voor de vrouwen van het. land 14 45 Gevar. progr. 18.00 Voor de zieken 17 00 Voor de Jeugd 17.40 Beursber. 17.45 Regingsudtz. 18.00 Lichte muz 18.30 Gramm 18.45 Dit is leven, caus 19.00 Nws 19 10 Sportpraatje 19.20 Gramm. 20.15 Le jongleur de NÖtre Dame, opera 22.30 Gramm. 22.45 Avondgebed en liturg, kal 23.00 Nws 23 15 Lichte muz. 23 3524.00 Gramm. HILVERSUM II, 298 m. 7 00 AVRO, 7.50 VPRO 8.0O—24.00 AVRO 7.00 Nws 7 10 Gymn. 7.20 Gramm. 7.50 Dag opening 8 00 Nwg 8.15 Gymn. voor de huisvrouw 9 10 De groenteman 9.15 Gramm 9.40 Morgen wijding 9.55 Boekbespr 10.00 Gramm. 10.50 Voor de kleuters 11 00 Hammondorgelspel 11.15 Voor de zieken 12.00 Zang en piano 12.20 Regerings- ultz 12.30 Land- en tuinb meded. 12 33 Lichte muz. 13.00 Nws 13.15 Meded of gramm. 13.20 Promenade-ork 13.55 Beursber. 14 00 Gramm. 14 40 Voor de jeugd 15.00 Voor de vrouw 15 30 Pianorecital 16.00 Caus. 16.15 Gramm. 16.30 Voor de Jeugd 17.20 Caus. 17 30 Amateursprogr. 18.0U Nws 18 15 Pianospel 18 30 R.V U. Lezing 19.00 Voor de kleuters 19.05 Paris vous P^rle iö.io Gevar. progr. voor de sold. 20 00 Nws *0^5 Cabaret 20.55 Gramm. 21.45 Actual 22.00 Fitm- praatje 22 15 Kamermuz 22.30 Alt en Pja?o gj*; Nws 23.15 Beursber van New York 23.16 New York ca-lling 23.21—24.00 Met de Franse slag. Engeland, BBC Home service, 330 ™- 12.00 Lichte muz. 12.30 p Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00„Nws. 14.10 cussie. 14.95 Koorzang. 15.25 Klankbeeld 16.00 Hoorspel 16.30 Lichte muz. 17.00 The Bi.ams Trust. 17.45 Caus. 18.00 V. d. kind. 1.8.05 Weer ber 19 00 Nws 19.15 In the South-East. 20.00 Gramm. Z1.S'Klankbeeld. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 23.00 Kamermuz. 24.00 Nws. 0.06—0.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagboek. 12.30 Nws en orgelspel. 13.00 Gramm. 13.SO Nws en V. d. arb. 14.00 Ork.muz. (Om 14.30 Nws). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws). 16.00 Dansmuz. (Om 16.30 Nws). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Orgelspel. 18.15 Pianospel. 18.30 Nws en gevar. progr. 19.45 Hoorspel. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws en Have a go! 21.00 Hoorspel. 21 30 Nws en ork.conc. 22.30 Nws en klankb. 23.09 Gramm. 23.30 Nws. 23,40 Sportoverz. 23.45 Dans muz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.551.00 Nws. NDR/WDR, 309 m. 12.00 Amus.muz. 13.00 Nws. 13.15 Operètte- conc. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws 17.20 Pianorecital. 17.45 Populaire muz. 19.00 Nws. 19.20 Schlagers. 21.15 Gramin. 2145 Ntws. 23".30 Orkvconc. 24.00 Nws. 0.10— l.OO Dansmuziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkoonc. 14.10 Viool en piano. 14.30 Gramm. 14.40 Orgelsjel. 17.00 So- listenprogr 17.25 ramim. 19.16 Idem. 20 00 Kamermuz. 21.50 Gramm. 23.5324.00 Nws. Brussel 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gramm. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianosp. (verv.) (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gramm. 14.00 Idem 15.30 Ork.conc. 16.00 Koersen. 16.02 Gramm. 17.00 Nws 17.10 Gramm. 17.15 Zang en piano. 17.45 Boekbespr. 18.00 Gramm 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Reisbeschrijving. 19.40 Gramm. 19.30 Idem 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Gramm. 21.15 Ork conc. 22.00 Nws. 22.15 Klavecimbelrecital. 22.55—23.00 Nieuws. 484 m. ,*1«n(^TGran?'In* 12-1« Pianospel. 12.30 Chansons. ÏÏoa '10 Gramm. 14.00 Pianospel. 15.15, -1530, 16.05 en 16.35 Gramm. 17.00 Nws 17.10 Gramm. 18.30 Discographie. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22 55 Nws. TELEVISIE N.T.S.: 20.00 Journaal en weeroverzicht. VARA.: 20 20 Speelfilm. Duits progr.; 17.00 Voor de Jeugd 17 10 Voor de kind. 17 20-18.00 Reo 19 00—19 30 Hier und Heute 20.00 Journaal 20.15 Jaaroverzicht 1958 21.15 Intern, kunstschaatsenfestijn. Frans-Belg. progr.; 19.00 Prot. dienst 19 30 La bouteille k encre 20*00 Nws 20.30 Speelfilm 22 00 Overzicht van 1958 22.30 Wereldnieuws. Vlaams.Belg. progr.: 19.00 TV-album 19.05 Van uitvinder en patenten 19 30 Nws 19.35 Zoek licht op20.00 Sportgebeurtenissen van het jaar 1958 20 30 TV-thriller 21.15 Intern kunst- schaatswedstr. Na afloop: 22.00 Boekbespr. 22.30 Nws en journaal. Bij de Antwerpse uitgeversmaatschappij De Bron N V. verschenen gisteren 15 deel tjes van een nieuwe reekK pocket-boeken, „Bel-pockets" geheten. Het zijn „Avon tuur in de wolken'' van Robert Carson; ..Elbrich" van Y. Poortinga; „Het verzen gende vuur" van Norman Collins; „Miljo nair met verlof" van Louis van Orden; „Spaans avontuur" van Manfred Conte; „De dubbelganger" van F. Dostojewski; „De oude kracht" van Lode van Berchem; „De sprong in het duister" van Berta Ruck; „De ring van de koningin" van H. Rider Haggard; „De bruid van Schotland" van Jan Cox Speas; „Mijn e ere te jaar" van Lucilla Andrews; „Gij zult het Kin- deke vinden" van Antoon Coolen e.a.; „Amourette op ski's van H. W. Gei6sler; „De geheime passagier" van Geoffrey Household; en „Waar is Laiila?" van Char lotte Armstrong. Omdat de beiaardier van de Grote Kerk toren te Dordrecht geconstateerd had, dat een van zijn klokken niet functioneerde, stelde de dienst van openbare werken een onderzoek in naar de staat van het mechanisme van het carillon. Men kwam tot de ontdekking dat aan het mechanisme niets mankeerde, maar dat de desbetref fende klok verdwenen was De politie, op haar beurt gewaarschuwd, stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie, dat de 15 kg. wegende klok gestolen was en dat iemand zich voor deze diefstal via de rond de toren staande steiger toegang tot de klokkenzolder had verschaft. Met heeft waarschijnlijk bij wijze van grap het klokkenspel van de „Dordtse Dom" onklaar gemaakt, want de klok heeft men, kort nadat de diefstal ontdekt was. teruggevonden op het Bagijnhof. 57). Voor het kind. Dus daarom doodde u de hond? Dat was een ongeluk, zei ik toch. Piquet zuchtte. Hij begreep, dat Roden- hoven haar opdrachtgever was, maar hij paste er wel voor op. dat te zeggen. Hij vroeg of ze wist. wat de secretaris, de heer Frensen in huis uitvoerde. Weet u het? Dan weet u meer dan ik Hij ij verliefd op mevrouw. Dat is zijn zaak en geen reden om het kind uit de weg te ruimen. Verkoopt hij wel een schilderijen in opdracht van mevrouw? Dat kan wel. Niemand «telt belang in die gelegenheidsdoeken. Waarom verkoopt hij dan uitsluitend de schilderijen waar de portretten van vrouwen op staan? Ik mis verschillende afbeeldingen uit de stamboom. Waar blij ven die schilderijen? Dat weet ik niet riep Catherina ver baasd uit. Ze gaan geloof ik naar de vei ling of naar een opkoper. Lucy tracht op lalle mogelijke manieren om aan geld te komen. Ze wil der vandoor met het kind. Alleen met het kind? Meent U. dat ze met die stomme Snobby de plaat zou poetsen? Wat doet de knecht Johan daar in huis? Ze werd ongeduldig. Ze kneep haar han den in elkaar en vroeg; Schei toch uit Wa.t zou die arme jon gen daar anders moeten doen dan werken en dat onnozele meisje beminnen? Meent u Anny? Nee. Ik bedoel die Bella. Anny heeft een soort verloofde, die haar opbelt. Hij durft niet aan de deur te komen. Mevrouw wenst zoiets niet. Ze heeft hetzelfde complex als alle vrouwen van de Catten- borghen. Ze wantrouwen iedereen. Geen meng ontkomt daaraan als je in dat ver vloekte huis woont. De oude juffrouw Van Leeuwen, de zilverpoetster, heeft zich daar ook al over beklaagd. En de tuinman? Die zegt nooit wait. Tegen niemand. Behalve dan tegen de oude naaister. Weet u dait juffrouw Quantin hem opzoekt ln zijn huisje en dat hij het later ontkent? Catherina Muller sperde haar ogen open Ze zei: Dat kan niet. Ze vertelde me zelf. dat zij hem nog nooit had gesproken. Ze komt nooit in de tuin Ik heb haar voor het eerst in de tuin ontmoet, zei Piquet. Daar bij die vaas op dat voetstuk. Ik heb haar later bij Tobias in zijn huisje gezien. En heeft u het kind wel eens verhaaltjes horen vertellen over vrouwtje Rubbelkruid? Die laat de kleine Flortne ramen openzetten en grendels wegschuiven als niemand het ziet. Grendels?. Achter de schuur bevindt zich een tuindeurtje, juffrouw Muller. Juist hon derd meter van de plaats verwijderd, waar u per ongeluk de hond het zwijgen oplegde. U heeft toen wel de kat gezien, maar niet het vrouwtje van de kat. Maar zou de hond op de kat of op het vrouwtje hebben gereageerd? Catherina Muller hield haar adem in. Juffrouw Muller, heeft juffrouw Quantin soms een kat? ACHTSTE HOOFDSTUK. Paul Piquet, moest lachen om Bella's verhitte gezichtje. Ze stond matjes te kloppen, toen hij aan kwam lopen. Hij vond het vreemd, dat zij dergelijk werk moest doen. maar Lucy was dikwijls met het kind afwezig en dan hielp Bella de huishoudster of de oude juffrouw Van Leeuwen. Krijg je daar extra loon voor? plaag de hij ln het voorbijlopen. De komedie was hier zover doorgevoerd, dat zelfs de schijn van genegenheid zoveel mogelijk werd vermeden. Hoogstens een soort vriende lijkheid in het voorbijlopen. Ik moet wel, zei Bella. Catherientje is er vandoor voor een paar weken. Ik heb nog gebeld, maar je was niet meer thuis. Hij bleef staan, wendde zich met een ruk om. Catharina Muller weg? Wanneer? Na het verhoor van gisteren had hij dit al lerminst verwacht. Bella streek zich de haren uit de ogen en gooide <je matten klopper in een wrakke tuinstoel, die zo mer en winter buiten stond. Een uur geleden Gisteren heeft ze al gepakt, vertelde ze. Haar broer ls ziek geworden. De politie is het haar komen zeggen. Zou het een ongeluk zijn? Hij staarde naar de verkleurde boom kruinen en zei zachtjes: Gisteren heb ik haar laten halen. Ze is verhoord. En een broer heeft ze niet, dat weet ik ui,t het, rapport, dat Hensel op mijn verzoek heeft. We zijn detectives, zei Bella. Mijn hemel, wat een detectives zijn we. Anny is naar haar verloofde toe, Lucy is al vroeg vertrokken met het kind en ik sta matjes te kloppen, terwijl de katten om ons heen sluipen. Wat moeten we nu doen? Piquet keek door de openstaande tuin deuren in de hal. Hij zag het grote portret hangen. Het portret dat zo vlot en ver liefd en impressionistisch was geschilderd dat de gelijkenis van het model in een droom van pittige kleuren moest zijn ver zonken Ga even mèe, zei Piquet. Hij wan delde de tuin in. Bella smeet het matje op de stenen van de loggia en volgde onwil lig. Wait hebben we bereikt? vroeg ze, plotseling somber. Dat we de muizen van de kaas jagen Bella. We hebben meer bereikt dan we zelf weten. Zelfs Hensel begint het te ge loven. Deze stille misdaad in dit nog stil lere huis komt langzaam naar ons toe. Waar is Lucy heengegaan? Uit. Dat zegt ze altijd. Ze kan het hier niet harden. Paul. Ze brengt het kind naar het pension van juffrouw Hoving. Zelf heeft ze ergens een vriend zitten. Snobby?, Die miserabele Frensen? Dat weet ik niet. Ze heeft een af spraak in de wachtkamer van het station Johan kwam me dat gedwee vertellen, want hij had haar horen telefoneren Maar waar breng je me heen. wat moeten we bij de schuur doen? Kijk. zei hij. Waarachtig, in dit schild wachthuisje liet baron Otto zijn koetsier ongeveer bevriezen. Dat de oude man in de negentig is, dankt hij aan zijn voorouders en niet aan dat tochtige krot en ook niet aan de baron. Hij had de hoge struiken omgebogen en nu zagen ze een vervallen hokie, waarin een wankele stoel op niemand stond te wachten. Ga mee. zei hij nog eens. Hij volgde het smalle pad tussen een paar oude bo men en hij wees. Kijk, een deur, Bella. Je moet het weten om het te zien. Er zit zowaar een grendel op, die wel vastgeroest zal zijn. Dat moet wel. Bella zei het zo over tuigd. dat ze. toen ze aan de grendelknop trok. een lichte kreet gaf van verbazing, toen de ijzeren staaf geruisloos en ln twee gleuven vol smeerolie weggleed. Het deur tje ging gemakkelijk open en de vrijgeko men uitgang had weinig perspectief, om dat er een paar bomen in de weg stonden. Bella ging naar buiten en zei: Lucy kent deze uitgang beslist niet Ze moet bijna tien minuten omlopen, voor dat ze Florientje naar bet pension heeft gebracht. Langs deze weg zou ze er in twee minuten zijn. Heeft de koetsier je van dit poortje gesproken? (Wordt vervol; "tl

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 4