Dagblad voor Schiedam en omstreken Franse publiek waclit kalm op de komende prijsverhogingen Het wintert toch wel eeuwse kerk van afgebrand Slechts klein risico hi j het gebruik van penicilline Hypotheek op Verolme- tanker paste niet in de Perzische wet Het beroep van uw buurman?! Om zaligverklaring van Paus Pius XII iiwl Bolletje.1 O Ontevredenheid in Peking over nieuwe voedselrantsoenen Noorse iishreker zit vast in Zuidpoolijs Socialisten eisen af treden premier Kisji m Brandweer kon niet veel uitrichten Zware boete voor dr. Wal ter Funk Nog niet helemaal uitgerangeerd99 Oplossing was Necl. „dochter" Wat weet u van Verzoeken tot actie en speciaal gebed een DINSDAG 30 DECEMBER 1958 'Voor jeugd is het voorbeeld v van vader doorslaggevend w Vakbonden waakzaam Mededeling van de postdienst 'fttfpvwwy „Reza-Shah" TOCH overgedragen Met aflossing van de Belgische poolexpeditie Ontwerp pereed De pensioenen Geen hamsteren HET WEER VOOR MORGEN MEER WIND 25 miljoen 15 schepen Misverstanden nieuwe amscne courant TEGEN DE DONKERE HEMEL STAK DE TOREN AF als een toorts, die met donderend geraas instortte, de klokken meesleurend, die voor het laatst Hidden. In Peking zou naar AFP meldt grote ontevredenheid heersen onder de bevolking tengevolge van de maatrege len inzake het voedselpakket, die door de communistische regering z\jn aange kondigd. Het gaat hier om een vermin dering van de rantsoenen mee] en kool, die de basis vormen van de voeding in Noord-China. De maatregelen zullen op 1 januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot, omdat de regering voor geen enkele com pensatie heeft gezorgd. Het rantsoen meel, waarmee de bewoners van Peking het na 1 januari moeten doen, is sinds het begin van de rantsoenering in 1954 nog niet zo klein geweest. De Franse minister van financiën, Pinay, heeft zijn landgenoten gisteren enkele voorbeelden gegeven van de hoge prijs die zij zullen moeien betalen om 's lands welvaart veilig te stellen en om een frank te krijgen, die het kan opnemen tegen de Amerikaanse dollar, het Engelse pond en de Duitse Mark. Daag9 nadat hij zijn grote hervormingsplannen bekend had gemaakt, verscheen Pinav opgewekt en zeker van zijn zaak, voor het forum van de binnen- en buitenlandse pers. Hij maakte daar duidelijk, dat de Fransen diep in hun portemonnee zullen moeten tasten om een hele serie hoge belastingen te kunnen betalen en om meer geld voor allerlei produkten op tafel te kunnen leggen CC Oc Noorse ijsbrekcr „Polarhav" met aan boord de aflossing voor de Belgische Zuidpoolexpeditie is vastgelopen in het Antarctische pakijs, zo werd gisteren te Brussel bekend gemaakt. Op het hoofdkwartier van de expeditie in Brussel is een telegram van tie „Polar hav" ontvangen, waarin wordt gezegd, dat het schip al sinds 24 december vastzit op een punt slechts dertig mijl van Breid Bay. in prinses Ragnhildland Er zijn 22 aflossers aan boord, die de plaats gaan innemen van de zestien man, die onder leiding van Gaston de Gerlache een jaar lang op de koning Boudewijn- basds wetenschappelijke waarnemingen hebben verricht in het kader van het In ternationaal Geofysische jaar. In het begin van deze maand werden De Gerlache en drie van zijn medewer kers. onder wie prins Antoine de Ligne. een schoonzoon van de Groothertogin van Luxemburg, op een dramatische wijze ge red door een Russische piloot, nadat hun vliegtuig tijdens een verkenningsvlucht was neergestort. In Canada zitten nog steeds de dertien vrachtschepen vast in het.ijs van de Saint Lawrencerivier. Er heeft zich. zoals be kend een ijsbarricade gevormd in de ha ven van Montreal waar vele schepen o.m. het m.s. Prins Frederik Hendrik, vastzitten. Met ijsbrekers heeft men ge poogd de schepen te bevrijden, doch zwa re mist heeft gisteren alle pogingen doen mislukken. De Japanse .sp-'ialisti&che....partij heeft gisteren het aftreden gevraagd van premier Kisji en een eis ingediend tot het houden van algemene verkiezingen. Vo rige week zaterdag dienden drie ministers hun ontslag in tengevolge waarvan er een scheuring ontstond, in de conservatieve Partij.'Prernier Kisji heeft daarop de ont- siagaanvragen naast zicii neergelegd. De socialisten beweren, dat premier Kisji niet in staat is zijn eigen partij te leiden en daardoor de regering en het land aan hun lot overlaat. (Van onze correspondent) Tussen halfzeven en halftien gisteren avond is de uit de vijftiende eeuw stam mende gotische parochiekerk van St.,- Petrus Banden te Son bij Eindhoven een prooi der vlammen geworden. Het vuur werd ontdekt door de koster, toen hij de kerk ging sluiten. Even later verkondigde een gillende sirene het dorp, dat er brand was uitgebroken cn de vrij willige brandweer van Son en Breugel snelde naderbij. Een kwartier later kwam de brandweer van Eindhoven versterking bieden, gevolgd door die van Best cn Nuenen en die van Philips. De brandweerlieden konden echter niet veel uitrichten; na een half uur blussings- werk viel de druk op dè waterleiding weg en moest men trachten aansluiting te krijgen op de Dommel, hetgeen eerst na een kwartier gelukte. Toen was het al te laat om ook nog maar iets van het kerkgebouw te kunnen behouden. Het dak was reeds op vele plaatsen ingestort, waardoor de wind vrij spel kreeg en de vlammen werden aangewakkerd. Even voor zeven uur stortten onder een zware vonkenregen de gewelven in. Om tien minuten voor acht kwam de torenspits als 'n laaiende fakkel nhar beneden, omstreeks halfnegen volgden de vier klokken waaronder een van vier ton met donderend geraas. De brandweer moest ondertussen alle aan- In een rapport van deskundigen van de Wereld-Gezondheidsorganisatie wordt gc- Jegd, dat de wereldproduktie van penicil line, die in 1943 begon, thans 750 ton per •iaar bedraagt. Het aantal vergiftigings- en allergische reacties op de toediening van Penicilline is tot nu toe klein gebleven, blaar toch zouden zich naar schatting een duizendtal fatale reacties op behandeling biet penicilline alleen reeds in de Ver enigde Staten hebben voorgedaan. Vol gens het resultaat van een in Denemarken bitgevoerde studie zou men drie fatale Reacties per tien miljoen injecties kunnen Eerwachten. In de huidige omstandighe den is volgens hel rapport het aan de toediening van penicilline verbonden ri sico niet groter dan bjj vele andere ge- hecsmiddelen. In het rapport wordt er op aangedron gen. dat men penicilline alleen op medisch voorschrift gebruikt, dat men het niet aanwendt tegen infecties van kleiner be- '®ng zoals gewone verkoudheid en dat toen het op eigen gelegenheid met anti biotica werken vermijdt. Ook moet geen Itonicilline aan tandpasta, kauwgum e.d. borden toegevoegd. Volgens het rapport lopen personen met allergische aanleg de meeste kans om verkeerd op penicilline te reageren. Over het algemeen komen reacties het meest voor bij personen tussen 20 en 49 jaar, bij kinderen onder de 12 jaar en met snel afnemende frekwentie na de vijftig jaar. Als reden voor beperking van het ge bruik van penicilline wordt verder ge noemd de ontwikkeling van weerstand te gen antibiotica bij staphylococcen. dacht concentreren op aangrenzende huizen: deze konden alle behouden blij ven. Terstond na het alarm heeft kapelaan Thüring het Allerheiligste en de altaar stenen uit de reeds brandende kerk ge. red. Pastoor Pulskens was niet in zijn pa rochie aanwezig toen de brand werd ont dekt. Men is er verder nog in geslaagd vele kostbaarheden uit priesterkoor en sa cristie te verwijderen. De nu afgebrande kerk behoorde met die van Oirschot en Eersel tot de laatste van de Kempische dorpsgotiek in Noord- Brabant. Zij stond onder de zorg van de Vereniging tot Behoud van Cultuurmonu menten. Zij werd gebouwd in 1446. na toestemming van Philips de Goede van Bourgondie. Na de vrede van Munster in 1648 werd zij gesloten en ging later in handen van de protestanten over. In 1809 kregen de katholieken weer de beschik king over het gebouw en op 8 mei 1810 werd er de eerste katholieke dienst na de heropening in gehouden. Toevalligerwijze is enkele weken geleden de toestemming verleend tot het bouwen van een nieuwe kerk; het ont werp daarvoor is reeds goedgekeurd. De ze zou echter eerst pas in 1960 in gebruik kunnen worden genomen. De kerk was verzekerd. De voormalige Duitse nazi-minister van economische zaken dr. Walter Funk is te Berlijn veroordeeld tot een boete van 10.900 mark, die zal worden besteed voor schadevergoeding aan nazi-slachtoffers. Naar het oordeel van de rechtbank heeft Funk het nationaal-socialisme in partij en regering actief gesteund. Vooral wordt hem zijn verordening van 1938 tot inbe slagneming van Joodse vermogens aange rekend. Funk, die na de oorlog tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld, is in 1957 wegens zijn slechte gezondheid op vrije voeten gesteld. Hij woont nu in Frankfort aan de Main. Ai in 1931 trad hij als economisch adviseur van Hitier op. Hij verklaarde, dat zijn budget dit jaar met uitgaven ten bedrage van 6189 miljard frank en met inkomsten ten be drage van 5602 miljard een deficit „het is voor het laatst, dat ik dit woord wens te gebruiken" van 587 miljard zal to nen. Het tekort is tot het uiterste om laag gebracht door een drastische beper king van de subsidies op levensmiddelen en van de subsidies voor de genationali seerde industrieën en voor de pensioen en verzekeringsfondsen. „De Fransen zui len nu 't volle pond moeten betalen voor wat zij kopen. Het zal niet. meer voorko men dat iemand die geen chocolade eet, zal hebben te betalen voor iemand, die dat we] pleegt te doen". Van donderdag a.s. af, als de nieuwe be groting in werking komt, zal men 5 frank meer moeten betalen voor een postzegel op een binnenlandse brief en hetzelfde be drag meer voor een stadstelefoontje- Si garetten, wijn, spoortarieven. kolen. gas. elektriciteit en allerlei levensmiddelen zo als brood, chocola, rijst en jam, zullen stijgen in prijs. Omzet- en weeldebelastingen worden vereenvoudigd en verhoogd zodat er 88 miljard meer binnen zal komen. Ver hoogde vennootchapbelating zal 78 mil jard en verhoogde inkomstenbelasting 46,5 miljard frank opbrengen. De gevolgen van de reorganisatie van het sociale verzekeringswezen, waarbij de premies worden verhoogd, zullen vooral worden gevoeld door de hogere inkomens en door de werkgevers. Terugbetaling door de overheid van de kosten voor genees middelen op recept wordt beperkt. Ouder domspensioenen worden verhoogd, maar pensioenen voor oud-strijders worden af geschaft, behalve voor degenen onder hen die bejaard invalide of behoeftig zijn. De begroting voorziet voor de eerste maal in weeldebelasting op sigaretten Men voorspelt, dat de goedkoopste si garetten de Gaulloise van 95 frank per pakje minstens 110 5 120 komf, te kosten. Het hamsteren in verband met de aan gekondigde verhogingen is over het alge meen beperkt gebleven. Een van de re denen daarvoor zou zijn, dat de Fransen juist nogal grote bedragen in kerstcadeaus hebben belegd. Over het algemeen wacht het publiek af. Er was gisteren geen run op de win kels. Veel levensmiddelenbedrijven wa ren trouwens gesloten en de weinigen die open waren hebben niet buitensporig veel omgezet, zelfs ndet in tafelwijnen, waar van de prijzen, naar men verwacht, met 13 frank per liter zullen stijgen. Generaai De Gaulles oproep voor „moed en hoop" teneinde de Franse fi nanciële Augias-stal te reinigen, is over het algemeen met sympathie ontvangen, behalve dan dat de socialistische pers een zekere reserve aan de dag legde, terwijl de communistische bladen fel reageerden. Het bureau van het socialistische vak verbond, de Force Ouvrière, heeft bekend gemaakt, dat de Force Ouvrière zich het recht voorbehoudt zijn oordeel over de nieuwe financiële maatregelen van de Franse regering te vellen, wanneer hun volle draagwijdte en al hun bijzonderhe den beter bekend zijn- Naar de mening van dit vakverbond is- het echter reeds klaarblijkelijk, dat de prijsstijging ais ge volg van deze maatregelen een zodanige omvang zal hebben, dat de gevolgen hier van, welke de werkende klasse te dragen zal krijgen, niet alleen door gegarandeer de lonen en grotere hulp voor oude ar beiders kunnen worden gecompenseerd. Het vakverbond beeft op zijn leden een beroep gedaan waakzaam ta zijn voor het geval het prijsniveau sterker stijgt dan dat van de lonen. In Praag is een ruimtevaartentoon- stelling gehouden, onder hei motto „De Russische aardsatellieten'Op bijgaande foto wordt een hondje van het Laikatype in een ruimte- cabine geplaatst. 'j In Hattingen (West-Duitstand) hoopt men over enkele weken een blok van zeventig appartementen voor bewo ning gereed te hebben. In de centrale voor de verwarming hebben zich ech ter technische moeilijkheden voor gedaan. Weldra werd een noodoplos sing gevonden om de zeventig toe komstige families toch deze ivinter nog centrale verwarming te geven. Een oude stoomlocomotief zal nu als stookhuis dienen. Drie stokers zullen het beestje 24 uur per dag in de gaten houden cn op tijd „eten" geven. Van postale zijde wordt bericht, dat op woensdag 31 december a.s. gelegenheid zal worden gegeven om dagbladen, welke op die dag niet meer kunnen worden besteld, aan de kantoren der posterijen af te ha len in het tijdvak waarin op de zaterdagmiddagen hiertoe de moge lijkheid bestaat. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krach tige, later mogelijk harde zuidweste lijke wind. Ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Woensdag 31 december: zon op 8.49, onder 16.38 uur; maan op 23.14, onder 11.16 uur. (Van onze verslaggever) P DE BRUG van de 33.000 tons tanker Rezah Shah The Great stond gistermiddag een breeduit lachen de scheepsbouwer Verolme. Naast hem stonden commissarissen van de gloed nieuwe N.V. National Iranian Tanker Company (Nederland), onder wie de scheepvaartjurist bij uitstek mr. A. C. bezigheden Wal weten de mensen van elkaar? Misschien weet u, wat uw buurman voor dagelijkse heeft; hij is wellicht tramconducteur, toneelspeler, vakbonds bestuurder of verkeersvlieger. Maar weet u dan ook, waaruit zijn dagelijkse bezigheden bestaan? Weet u iets meer van zijn beroep of vak, dan alleen de naam, waaronder hij zijn werk doet? Hoogstwaarschijnlijk niet. Want de meeste mensen kennen alleen maar hun eigen beroep, maar van het werk van een ander weten zij over het algemeen maar heel weinig af. En toch is het wel interessant om te weten, tvaarmee uiv buurman zijn boterham ver dient. Het is geen kwestie van nieuwsgierigheid, die ons naar het ant ivoord op deze vragen heeft laten zoeken. Maar het komt ons voor, dat in deze tijd, nu iedereen de mond vol heeft van „verbroedering' en „toenadering tussen de volkereij", het toch wel dienstig is te •veten, ivat „de broeder elke dag doet, om een beter begrip voor elkanders werkzaamheden te krijgen. hl de komende weken zult u daarom enkele reportages in onze a, ant aantref fen, die onder de titel „Eén dag uit het leven van" een beeld geven van diverse, uiteenlopende beroepen. Zo zult u kennis maken met het werk van een vertegenwoordiger, een onderwijzer aan de lagere school, een tuinder etc. Wij beginnen vandaag onze serie reportages met een artikel over het beroep van verkeers vlieger. Waaruit bestaat de taak van een verkeersvlieger? In onze reportage, elders in dit nummer, hopen wij u een antwoord op deze vraag te geven. W. Beerman, die de moeilijkheden wel ke de overdracht een veertien dagen vertraagden, uit de weg heeft geruimd. Mr. Beerman een aktetas vol pa pieren onder de arm wist precies waarom destijds de champagneflessen niet ontkurkt konden worden en de ge nodigden onverrichter zaken naar huis werden gestuurd: „De Perzen kennen geen hypotheekwet en dus kon dit schip niet door een Perzische maatschappij worden overgenomen". Op de Rezah Shah bouwkosten 25 miljoen harde Hollandse guldens rust namelijk een hypotheek, welke werd ver leend door de Export Financierings Maat schappij. Het schip, dat werd vercharterd aan de Shell, moet dus in de komende jaren zijn bouwkosten zelf verdienen De Perzische wet kent deze financie ringsmethode niet en dus werd er inder haast een Nederlandse dochteronderne ming (ook Verolme zelf is commissaris] opgericht, welke dit schip nu gaat „re- deren". Verwacht wordt, dat de Perzische wetgever zich in de toekomst zal aanpas sen en dan kan de „dochter" worden ge liquideerd. Gisteren werden de vlaggen verwisseld De werfwimpel ging omlaag en aan de topmast waait nu de maatschappijvlag, maar achterop wappert nog de Nederland se driekleur. De heer Verolme lachte op gewekt tijdens deze ceremonie en ook de Perzische ambassadeur Z.Exc. Matamédy grinnikte tegen de kou in. Het ligt in de bedoeling, dat de vloot van deze Iraans-Nederlandse onderneming zal worden uitgebreid tot 15 nieuwe tan kers, welke alle door Verolme zouden worden gebouwd. Naar wij vernamen zal een van deze tankers groter worden dan 70.000 ton. De tweede tanker, welke de naam van de huidige Sjah zal voeren, wordt in mei eveneens op de Botlek te water gelaten. Sjah Mohammed Rezah zal zelf de doopplechtigheid komen verrich ten. „Wij hebben een hoop moeilijkheden moeten overwinnen en vele misverstanden uit de weg moeten ruimen", zei de heer Verolme voordat hij de scheepspapieren overhandigde. Hij memoreerde, dat deze 33.000 tonner het grootste schip was. ooit door hem gebouwd. „Niet alleen als gezant, maar ook als Pers ben ik vandaag buitengewoon trots. Met dit schip is een droom werk~Hjkheid geworden. De naam (bet schip is genoemd naar de vader van de huidige Sjah) is een symbool van de morele, industriële en sociale hervorming in mijn land", ai- dus de heer Matamédy. Vandaag is de Sjah Rezah The Great met een Nederlandse bemanning vertrok ken voor zijn eerste reis. Met het imprimatur van mgr. Canisius van Lierde, vicaris-generaal van Vati caanstad. wordt op he ogenblik in Vati caanstad cn Rome een gebed verspreid, waarin gevraagd wordt om de zaligver klaring van Pius XII. Er komen op het ogenblik in Rome talrijke verzoeken binnen om een actie tot zaligverklaring van de zojuist over leden paus te beginnen. Paus Joannes'sohijnt niet onsympathiek tegenover een eventuele zaligverklaring te staan, getuige zijn eigen verklaring in zijn Kerstrede. Hierin zei hij: „Alles draagt er dus toe bij om de droefheid te verzachten over het verscheiden van de H Vader, die wij nu al graag „jen als behorende tot de heiligen Gods in het hemelse rij'k om ook vandaar uit nieuwe wilskracht te storten in het christenvolk, dat Hij op aarde heeft achtergelaten en dat nooit in de eeuwen zal ophouden Zijn dierbaar en heilig aandenken te vereren". De tekst van bovengenoemd gebed luidt: „Jezus, eeuwige Opperpriester. Die Uw trouwe dienaar Pius XII heeft willen ver heffen tot de hoge waardigheid van Uw plaatsbekleder op aarde en aan wie Gij de genade hebt gegeven een onverschrok ken verdediger te zijn van het geloof, een moedige verkondiger van rechtvaardig heid en vrede, een toegewijde verheerlij- ker van Uw gezegende moeder en een lichtend voorbeeld van naastenliefde en alle deugden, gewaardig U met het oog op al zijn verdiensten ons de gunst te verle nen. waarom wij vragen, zodat, in de zekerheid van Zijn krachtige voorspraax bij U, wij Hem eens mogen verheven zien tot de eer der altaren. Amen"'. Aldus meldt het KNP.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1