Vader doet moordaanslag op zijn kinderen Defensie kostte ons 5,4 van nationaal inkomen Duizend doden bij straat gevechten in Santa Clara Oudejaar Bericht Dagblad voor Schiedam en omstreken Min. Zijlstra zag voorstellen met grote meerderheid aanvaard FAMILIEDRAMA IN HILVERSUM Maurice Chevalier als gastheer Provincie bijna in banden van rebellen Deens vrachtschip opgebracht rm Straaljager richt verwoesting aan I\ttnstl)anöcl iD.Taarttcs Springstofproef mislukte Maak van Berlijn VN-hoof dkwartier IN 1957 Meer dan de ons omringende landen Tsjang Kai-sjek toch kandidaat? Nieuwjaarsontvangsten Koninklijk Paar Nieuw vlaggeschip voor H. S. M. WOENSDAG 31 DECEMBER 1958 ONDANKS TEGENHEDEN MET MOED 1959 TEGEMOET Het juiste middel? De tijd krimpt samen in een verre pijn. het jaar geeft nog signalen in de mist; een zieke man, die niets te zeggen wist sluit voor het laatst het nachtelijk gordijn. Nu gaat december dood in kille regen, de tijd tikt in een werelds hart; de bladzijden staan vol geschreven met weinig vreugde op te veel aan smart. Nu zal de torenklok verraderlijk slaan op tijd. Niets blijft er geronnen als 'n hecht bezit, niets is er gewonnen dan schaduw van wat heeft bestaan. De tijd houdt een meedogenloos gericht; de bladzijden zijn sneller omgeslagen dan wij ze lazen. Alles is gedragen. Verwachting blijft. Het boek gaat dicht. LUKAS ENZLER dec. 1953 Andere ivapenfeiten 'O'W/'fWYV; HET WEER VOOR MORGEN Csssitbtniuta 39 tri: 122320 Kottfrtmm ibrljilöcrijcn ban ouöc mrfsters Jongen Lij na gedood KOUDER Wegens de NIEUWJAARSDAG zal ons blad morgen niet verschij nen. DE DIRECTIE. Beeldhouwwerk Slofje op staatsbalans De eindstreep is juist nog op het nippertje gehaald. Zoals men weet expireren deze belastingverhogingen op 1 januari a.s. Zij waren in 1956 ingevoerd voor de tijd van twee jaar in verband met de bestedingsbeperking. Minister Hofstra wilde ze nu met twee jaar verlengen tot en met 1960. Hij wilde niet alleen weten waar hy voor 1959 aan toe was, maar ook voor 1960. Ook voor dat jaar meende hy nu reeds die 290 miljoen niet te kunnen missen. De Tweede Kamer stond hem slechts één jaar toe, maar met dien verstande, dat hy het tweede jaar ook zou kunnen krijgen, indien hij voorzien van nieuwe gegevens bij de Kamer zou komen. Hierop ontstond dan het onbegrijpelijke breukpunt. De zaak werd nóg erger, toen minister Hofstra demissionair daarna weiger de de beide wetsontwerpen gezamenlijk voor de Kamer te verdedigen. Zo ont stond er een stagnatie, die deed vrezen, dat de verlenging, ook met één jaar, niet vóór 1 jaunari een feit zou zijn. Dat zou ernstige consequenties hebben gehad voor de prijs van de benzine, de sigaioii eil voor de omzetbelasting op ver schillende artikelen. Men heeft de zaak op het laatste nippertje toch nog in vei lige haven geloodst. Minister Zijlstra heeft als minister van Fianciën a.i. beide ontwerpen verleden week in de Tweede Kamer verdedigd en nu in de Eerste Kamer. Zij werden in de Eerste Kamer aange nomen. Woensdag nog kan de Koningin haar handtekening eronder zetten en mi nister Zijlstra het contraseign. Zij kunnen dat meteen in het Staatsblad komen en daarmee is de hele puzzel dan opgelost. Er was natuurlijk nog wel het een en ander over te doen. De heer Van Campen (K.V.P.) nam ech ter allereerst de gelegenheid te baat om minister Hofstra dank te zeggen voor zijn grote bekwaamheid en toewijding, waar- Maurice Chevalier heeft in het raam van de „Hulp aan de armen van Frankrijkaan honderd bejaarden een lunch aangeboden in een groot restaurant aan de Rue de Rivoli in •Parijs. Tijdens het etentje onderhield de beroemde zanger zich opgewekt met zijn gasten. bij minister Zijlstra zich later van harte aansloot. De heer Van Campen liet echter in het midden of dit geheel van belasting maatregelen wel het juiste middel was om middelen voor de schatkist te ver krijgen. In dit licht wilde hij de continua tie van deze maatregelen voor 1960 be zien. Hier sloot hij dus aan op het voorstel van prof. Romme in de Tweede Kamer om deze zaak vóór het zomerreces in 1SS9 opnieuw te bezien. Er zijn immers, zo zei- de hij. ook andere maatregelen mogelijk voor dit. doel. De fiscale maatregelen zijn niet alléénrzaligmakend. Prof. Witteveen (V.V.D.), die sinds en kele dagen de kort geleden overleden prof. Molenaar vervangt, had vooral con juncturele bezwaren en het scheen, dat hij met zijn fractie zou tegenstemmen. Maar na het antwoord van minister Zijl stra nam hij met veel professorale en economische geleerdheid zijn draai en zeide hij te zullen voorstemmen. Gisteravond heeft een 42-jarige boek houder H., wonende aan de Johan Gc- cadtweg te Hilversum, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijstering zyn twee kinderen, de 7-jarige Coen (uit zijn tweede huwelijk) en de 20-jarige Hans (uit zijn eerste huwelijk) met een hamer de schedel ingeslagen. De jong ste zoon is vannacht in de r.-k. Zieken verpleging overleden. De oudste is on middellijk geopereerd. Zijn toestand was vanochtend nog zorgwekkend. De vader heeft zich na zyn afschuwelijke daad te voet naar het politiebureau be geven, waar hij zichzelf aangaf Even la ter, tijdens het verhoor, zakte hij be wusteloos ineen. Hij werd eveneens naar de r.-k. Ziekenverpleging over gebracht en is nog steeds buiten be wustzijn. Alles wijst erop, dat hij iets heeft ingenomen, vermoedelijk om de hand aan zichzelf te slaan. De moeder, die toen het drama zich afspeelde niet thuis was, is met een shock in het zie kenhuis opgenomen. Om ongeveer half negen gisterenavond heeft de tragedie zich afgespeeld. De da der was nogal zwaarmoedig. Hij zou in financiële moeilijkheden verkeren. Jaren Nederland gaf in 1957 5,4 'In van zijn J of 1745 miljoen gulden aan de defensie. nationale inkomen uit aan de defensie, nl. 1845 miljoen gulden, tegenover België 3,6 'In, Denemarken 3,3 West-Duitsland 4,3 'In. Italië 3,8 "In, Noorwegen 3,7 'In, Zwe den 5,1 'In en Zwitserland 3 'In. Aldus staat in een bijlage op de memo rie van antwoord van het ministerie van Oorlog. In 1958 besteedde Nederland 5% Vergelijkende cijfers voor dat jaar zijn evenwel nog niet beschikbaar. De duur van de verplichte oefeningstijd (landstrijdkrachten) in België bedraagt thans 15 maanden voor onderofficieren, korporaals en soldaten en 18 maanden voor officieren. Wettelijk bestaat in dit land de mogelijkheid de minimumtermijn van 15 maanden alsnog terug te brengen tot 12 maanden. Zoals bekend, bedraagt de verplichte eerste oefentijd in Nederland 18 maanden voor korporaals en soldaten en 21 maan den voor specialisten, onderofficieren en officieren. Bovendien behoren de dienst plichtige militairen nog 4 resp. 3 maanden tot de zgn. „kleinverlof'-ploegen. De dienstplichttijd in Denemarken be draagt 16 maanden voor soldaten, 18 maanden voor korporaals en 24 maanden voor onderofficieren en officieren. In West-Duitsland duurt de eerste oelenings- tijd voor dienstplichtigen 12 maanden, in Noorwegen 16 maanden, in Zweden 12 maanden, in Italië 18 maanden en in Zwitserland 9 maanden. geleden had hij als boekhouder gewerkt, maar wegens opheffing van dat kantoor was hij werkloos geraakt. Thans werkte hij op een tapijtenfabriek. Volgens voorlopige vermoedens zou de man overwogen hebben de hand aan zich zelf te slaan. Een achtergelaten brief zou daarop duiden. Na de aanslag zou hij er enkele regels aan hebben toegevoegd, waarin hij schreef over zijn daad tegen over de kinderen. Toen gisterenavond zijn vrouw even naar de gymnastiekles was, is hij naar het slaapkamertje van het jongste kind ge gaan, dat sliep. Met een hamer sloeg hij op het kind in, dat later door de politie zwaar verminkt werd aangetroffen. Hier na ging hij naar de kamer van zijn 20- jarige zoon Hans, die bezig was postzegels te sorteren. Alles duidt erop, dat er zien een zware worsteling heeft afgespeeld. De jongen is bloedend gevlucht en zakte in de gang bewusteloos in elkaar. Hier trof hem de inwonende grootmoeder aan. De ze heeft de politie onmiddellijk gewaar schuwd. Intussen was de vader zelf reeds naar het politiebureau gegaan. De gealarmeerde recherche vond het jongste kind stervend in zijn bedje. Uit goede bron wordt "ernomen, dat de leden van de Kwomintang president Tsjang Kai-sjek zullen verzoeken zich voor de derde maal kandidaat te stellen voor het presidentschap en wel vanwege de „nationale crisis". Zware strijd op eiland Cuba Ongeveer duizend personen, zowel sol daten als burgers en rebellen, zouden zijn gedood tijdens heftige straatge vechten in de hoofdstad van de Cubaan se provincie Las Villas, Santa Clara. Op Kerstdag hebben Franse Marine-- eenheden een Deens vrachtschip, de „Granita" buiten de kust van Oran aangehouden en onderzocht. Het schip bleek een lading te hebben van 40 ton T.N.T., bestemd voor de Algerijnse opstandelingen. De Deen is opgebracht naar Mers el Kebir, waar de gevaarlijke lading door Franse militairen werd gelost. Volgens niet bevestigde berichten zou den regeringsvliegtuigen de rebellen van Fidel Castro hebben gebombardeerd en met hun boordwapens hebben bestookt. Er is herhaaldelijk melding gemaakt van gevechten in de provincie Las Vil las, waar de rebellen van Castro ver schillende steden zouden hebben veroverd voor zy hun aanval op Santa Clara be gonnen, waar het militaire hoofdkwar tier van de gehele provincie is gevestigd. Via de radio berichtten de rebellen, dat zij tachtig procent van de stad in han den hadden. Volgens berichten uit New York cehter zouden de regeringstroepen het overwicht hebben. Santa Clara ligt ongeveer in het mid den van de provincie Las Villas en wan neer de rebellen erin zouden slagen de stad, die ongeveer 150.000 inwoners telt, te bezetten, dan zou dit de regering voor ernstige problemen stellen, omdat de stad een belangrijk spoorwegknooppunt is. Alle verbindingen met Santa Clara zijn overigens verbroken. De vertegenwoordiger van de rebellen in Washington, senor Ernesto Betancourt, voorspelde gisteren, dat de regeringstroe pen in de provincie Las Villas zich wel dra in groten getale zouden overgeven. De troepen in Santa Clara schijnen geen ver sterkingen meer te kunnen krijgen van Havanna, de hoofdstad van Cuba, zo voeg de hij eraan toe. Volgens berichten van de Newyorkse radio zouden de rebellen gisteren ook een wapenopslagplaats aan de overkant van de baai van Havanna, in Guanabacoa heb ben opgeblazen. Zij overmeesterden de wacht, doodden zeven soldaten, laadden een wagen vol dynamiet, ontstaken een lont en verdwenen. Behalve de opslag plaats zijn ook de belendende percelen zwaar beschadigd- In Havanna zelf zijn twee ontploffingen gehoord. Volgens het zelfde radiostation zouden de rebellen nog steeds pogingen in het werk stellen om Santiago, de hoofdstad van de provincie Oriente te veroveren. Santiago is de twee de stad van Cuba en er zijn ongeveer 10.000 militairen samengetrokken voor de verdediging. Castro en zijn rebellen voeren al twee jaar een guerilla-oorlog tegen de huidi ge president van Cuba, Fulgencio Battis- ta. Deze maand zijn zij «en nieuw of fensief begonnen. H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden zullen op vrijdag 9 ja nuari 1959 te twaalf uur het corps diplo matique op de Nieuwjaarsreceptie ontvan gen in het paleis op de Dam te Amster dam. De diners voor de hoofden van missies van het corps diplomatique zullen plaats vinden in het Huis Ten Bosch te 's-Gra- venhage op 20 en. 21 januari telkens te acht uur. Boven het Engelse plaatsje Kesgrave geraakte een Amerikaanse Sabre straaljager in brand en moest door de piloot worden verlaten. Het on bestuurde vliegtuig vloog te pletter tegen een benzine-tankstation, annex caravanhandel. Een vrouw werd ge dood en verscheidene andere mensen gewond; de materiële schade, die nog niet precies te overzien is, omval o.a. 2030 verkoolde caravans en een aantal verwoeste woningen. De bij gaande foto toont de ravage na hel ongeluk. Een zeventienjarige Utrechtse leer ling laborant heeft heeft gistermiddag zijn pogingen om thuis springstof te ma ken bijna met de dood moeten bekopen. In de keuken van zijn ouderlijke woning had hij een groot aantal chemicaliën door elkaar gemengd. Toen hij dacht, dat zijn „proef" was mislukt, wilde hij de springstof opbergen. Op dat moment ex plodeerde het mengsel en richtte een enor_ me ravage aan in de keuken. Een glas scherf trof de jongen en veroorzaakte een slagaderlijke bloeding. Hij werd naar het Utrechtse Antoniusziekenhuis overge bracht. Hoewel direct gevaar voor zijn leven is geweken ,is zijn toestand nog ernstig. Generaal Carl Spaatz, voormalig staf chef van de Amerikaanse luchtmacht, schryft in het weekblad „Newsweek" dat de beste manier om de Berlynse kwes tie te regelen z.i. is van de stad „een per manent hoofdkwartier van de V.N." te maken. Hij voegt hieraan toe dat dit idee niet van. hem afkomstig is, maar van John Wiley, ex-ambassadeur van de V.S. Vanavond of vannacht enige regen. Morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Aanvan kelijk krachtige en aan de kust harde zuidwestelijke wind. Later ruimend naar westelijke richtingen en afne mend tot matig. Lagere temperaturen overdag. Donderdag 1 januari: zon op 8.48, onder 16.38 uur; maan onder 11.42 uur. Vrijdag 2 januari: zon op 8.48, onder 16.39 uur; maan op 0.29, onder 12.09 uur. De Hollandse Stoomvaart Mij. heeft de Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij N.V. te Arnhem de bouw opgedragen van een nieuw vlaggeschip ter vervanging van de „Ghanakust" (4640 brt.) die in oktober bij St.-Nazaire verloren is gegaan. Het nieuwe vlaggeschip wordt een en- kelschroef motor vrachtschip met een laadvermogen van 5500 ton en met passa- giersaccommodatie. Het zal worden voortbewogen door 'n motor van 3300 pk. De kiel van het schip zal in februari worden gelegd na de tewaterlating van de „Togokust", die voor rekening van de zelfde rederij bij de A. S. M. wordt ge bouwd. De oplevering van het vlaggeschip is bepaald op voorjaar 1960. Het zal na vol tooiing waarschijnlijk worden gecharterd door de HoUand-West-Afrikalijn. nieuwe amscne courant De beide wetsontwerpen tot verlenging der verhogingen van enige directe en Belastingontwerpen op valreep in het Staatsblad 's-GRAVENHAGE, 30 december 1953. De Eerste Kamer heeft het de minister van Financiën a.i., prof. Zijlstra, niet al te moeilijk gemaakt met de veel besproken wetsontwerpen over de tijdelijke verhoging van enige belastingen, die aanleiding werden tot de kabinetscrisis. De heer Vos (P.v.d.A.) kon natuurlijk niet nalaten ook het nieuwe kabinet erin te betrekken. Hij noemde het een nood- kabinet, dat met „Beeldhouwwerk" was versierd. Dat was niet onaardig gevonden. De communist Seegers noemde het nieu we kabinet „beel-dig". De heer Vos vestigde er de aandacht op, dat er in het kabinet toch eenstemmigheid had geheerst over de verlenging met twee jaar, terwijl minister Zijlstra nu één jaar verdedigde. Minister Zijlstra antwoordde daarop, dat het kabinet zich op het standpunt had gesteld, dat een verlenging met twee jaar uitermate wenselijk was. Het verschil was, dat de socialistische mi nisters daarvoor zelfs een crisis wilden riskeren en de overige ministers niet. Prof. Zijlstra zette nog eens uiteen, dat men nu het accent zal moeten leggen op het voorkomen van overbesteding. Daarmee was het gedaan. Tenslotte was er ook nog de goedkeu ring van het Benelux-protocol tot unifi catie van accijnzen en van het waarborg- recht. Het gaat er hier om. nu de Euro- markt op 1 januari in werking treedt en de invoerrechten worden gewijzigd deze voor wat artikelen, zoals wijn, te veran deren in accijnzen, in de Tweede Kamer had dit geen moeilijkheden opgeleverd. Hier maakte de heer Lichtenauer (C,H,) moeilijkheden. Dit was volgens hem vol komen in strijd met rle Nederlandse tradi ties en het betekende slechts een stofje op de siaatsbaians met betrekking tot dc E.E.G. Waarom, zo zeide dc heer Lich tenauer, handelt men aidus ten opzichte van wijn en niet ien opzichte van kaviaar, schildpadden en kangeroes? Men schijnt van de laatste diersoort heel goede smakelijke soep te kunnen maken. Hij kwam zelfs met een motie om deze zaak nog eens aan te zien, nationaal en internationaal. Hij kreeg geen schijn van kans; de motie werd verworpen met 10 togen 46 stemmen. Alleen de C.H. en de V.V.D. stemden voor. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangeno men. F. S. indirecte belastingen werden na een kort debat aangenomen. Het wetsontwerp betreffende de indirecte belastingen werd aanvaard z.h.st. hierbij legden dus ook de communisten zich neer het ontwerp betreffende dc indirectie alsmede van de tijdelijke vrijstelling van de omzetbelasting op sigaren, werd aangeno- men met 57 tegen 4 stemmen. Tegen stemden alleen de communisten. Hadden zij hun zin gekregen, dan hadden voortaan ook de arbeiders duurdere sigaren moeten roken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1958 | | pagina 1