SEVEN-UP Poliovaccinatie in 1959 Op cacaomarkt werd in 1958 tamelijk veel gespeculeerd Reclame BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Geheugen-hulp DE KOK VERF-GLAS S.V.V. tegen westelijk amateur-elftal TELEVISIE RADIO GEVEKE-SERVICE DEMONSTRATIE IN 3 HUIZE BRABANT - TUINLAAN 98 - Tel. 67464 LOENEN LIJSTEN Fresh Up Ramp te Ziehen HDVS in volgende bekerronde Tijdens en na de staking.... Kalenders Gem. kennisgeving EDAMS LAGER VOETBAL Na oudejaarsviering Fietsen verdwenen Te water gelopen Uit vuilnisbak snoepen Tentoonstelling Nederl. Fabrikaat Afgelast Reddingsploeg ontdekte slachtoffer Uitstekende opkomst in 1959 Maakt voor Uw zaak Monopole-theater m Droogdokken en Veren in liet goud Definitieve cijfers over Rotterdamse havens 101-jarige in Rotterdam Storm maar geen schade Inlichtingen uit het kiezersregister oning voetbal zondag volledige kans? De vierde klassers Voor Herenmodes Timco nieuwe scliledamsclie coura with KNVB AFD. ROTTERDAM ZATERDAG AFGELAST ,Een tijd van leven en sterven" //V ROTTERDAM Burgemeester zorgde voor 100 pet met doorlopende Broersvest 58 Tel. 6.8.4.4.7. y 5 CVRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA 2 van KLEINBEELD- EN SMALFILMPROJECTOREN - Projectie met muziek en (of) gesproken woord ELKE WERKDAG aan de zaak of BIJ C THUIS na afspraak. Reserveer tijdig a.u.b. Wij ontvingen kalenders van: Johs de Kuyper Zoon, zoals gewoonlijk een aar dige collectie dierenplaten, geestig gete kend en fraai gekleurd; van Kloos Vre- denbregt's Kurkenfabriek de kurkkalen- der, met een Spaans danspaar op het kurk gedrukt; van het Genootschap St.-J Joseph de bekende heiligenkalender; van de V.P.R.O. een mooie kalender met kunstfoto's; van de Nederlandse Lloyd, verzekeringen, een kalender met mooie tekeningen, landschappen en stadsgezich ten; van de V.V.M, A.V.S. te Utrecht een zakelijke kantoorkalender, terwijl de H.A.V.-Bank niet alleen een kantoorka lender zond, maar tevens een huiska merkalender, met tekeningen van kinde ren, waarnaar groot en klein geboeid zal kijken. De burgemeester van Schiedam brengt ln verband met de a.s. verkiezing van le den van de Tweede Kamer der Staten Ge neraal ter openbare kennis dat een ieder kosteloos de inlichtingen uit het kiezers- register kan verkrijgen, waaruit hij kan 1jjjj zej{ of een an<ier daarin t of niet behoorlijk is opgeno- n van foto's, platen, enz. U—43 - TELEFOON 66192 de kwakkelwinter ligt althans ager voetbal de fj-npetitle weken zo goed ah stil. Ook moment dat wij dit schrijven, :rsvoorspellingen nu niet van lat er a.s. zondag op bespeei- gerekend mag worden, leien de diverse plaatselijke na deze gedwongen rust linnen de lijnen te komen. Be- e beste voornemens wil men het ii.. jaar en tevens de tweede com- petitieheltt nu meteen maar goed inzet ten. Laat ons alsnog hopen, dat hiervoor a.s. zondag de kans geboden wordt. Mocht dit zo zijn, dan staat voor Excelsior '20 de reis naar Rijswijk op het program ma. Aan de Oudedijk werd slechts met 1-0 gewonnen dus mogen de zwartwitten deze Haagse pleegkinderen in eigen huis niet onderschatten. Door van D.H.L. te winnen zijn de Postduiven onze stadgenot voorbij gestreefd. Derhalve mogen er geen fouten meer gemaakt worden. Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft men bij de lagere elftallen de balans eens opgemaakt. Hieruit blijkt, dat van de acht ploegen er vijf in de bovenste helft van de ranglijst staan geklasseerd. Moet het vijfde de verworven eerste plaats nog tegen een tweetal belagers verdedi gen. het befaamde zevende gaat momen teel onbedreigd aan de kop en is zelfs ongeslagen. Voor zondag zijn de volgen de wedstrijden vastgesteld: Exc. 2D.C.V. 3 (hier kan alleen een hu zarenstukje de volle winst brengen); Hil-' lesluis 2Exc. 3; Dundua 3Exc. 4; Exc. 5-Sparta 14; V.F.C. 6Exc. 6; Leo- nidas 6—Exc. 7; Exc. 8O.D.I. 6. Junioren: Exc. a 1—Fortuna al. In de afdeling 3 D. heeft D.H.S. de bes te wensen voor 1959 ook wel nodig. Het bezoek bij The Rising Hope kan voor de geelzwarten mogelijk een keerpunt gaan worden. Hier is D.R.Z. de toonaangevende ploeg welke als een ernstige kampioenskandi daat beschouwd moet worden. Al wordt de uitbeurt naar Rockanje geen gemak kelijke, mag er tóch op de volle winst gerekend worden. „Schiedam" gaat bij Hillesluis op bezoek, de enige club. die in deze afdeling voor D.R.Z. nog een be dreiging kan vormen. Tot het behalen van een gelijk spel moeten deze zwartwitten momenteel toch wel in slaat geacht wor den. Martinit moet aan de Bosrand met gemak van H.W.D. kunnen winhen, terwijl S.V.D.P.W. bij Hekelingen met een gelijk spel al heel tevreden zou zijn. Mevr. W. R. DrukkerBrink tijdens het slaan van de eerste paal voor het volgende duizendtal woningen in Nieuwland aan de Dr. Piersonstraat. Advertentie I.M. Dogblad voor Schiedam omsfeker 81ste Jaargang No. 23871 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON MISS POSTREKENING NR S 8 0 9 4 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bij contract sgveoL&le tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN 1 OM per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 90 woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum SO woorden. Alle advertentie-orders worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN t TjM per kwartaal, f 1.34 par mm I en f o.sa per vesk. In het café Paviljoen van de heer Van Houwelingen aan de Westfrankenlandse- dij'k is in de nacht van woensdag op don derdag ingebroken, tijdens afwezigheid van de bewoners. Toen de eigenaar met zijn 'beide zoons thuiskwam van de oude- jaarviering, hoonde men binnen gestom mel. De drie mannen bleven het huis bui ten 'bewaken en vroegen een voorbijgan ger om de politie te waarschuwen. Toen deze arriveerde was de inbreker er ech ter al vandoor gegaan. Men had zo goed niet opgelet, of hij verdween met een kussensloop en daarin een jack, een vest en rokerij en bonbons. Om binnen te ko men had 'hij een ruit van de serre ver broken. Van de 'heer W. F ds de fiets gestolen, die stond bij het SVV-terrein aan de West- frankenlandsedijk. Ook de fiets van de heer T. Z. is verdwenen. Deze stond voor diens woning in de Lange Singelstraat. D« 42-jarige heer L. K. uit Vlaarddngen ia op nieuwjaarsdag bij de Oude Sluis in het water gelopen. Omstreeks half elf 's avonds kwam hij uit cm café daar in de buurt en wa« toen waarschijnlijk nog niet aan het donker gewend geraakt. Omwo nenden zijn op het geroep van de drenke ling te hulp gesneld en hebben hem op het droge gebracht. Deze kreeg geen schade lijke gevolgen van het bad. Het vierjarig jongetje R. T. uit de Van Karnebeekstraat is in de Dr. Noleteticlt- ting opgenomen, nadat hij onwel was ge worden bij het eten van tabletten, die een buurjongen uit een vuilnisemmer bad ge haald. Met instemming van de ministeries van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken heeft de Vereni ging Nederlands Fabrikaat als onderdeel van haar voorlichtende taak enige reizen de onderwijstentoonstellingen georgani seerd, waaraan diverse Nederlandse be drijven hun gewaardeerde medewerking verlenen. De expositie, onder de titel „Vakman schap Nederlands Faam", wil in het bij zonder de jeugd laten zien met hoeveel zorg, energie en vakmanschap aan de ver vaardiging van het Nederlandse produkt wordt gewerkt. Bovendien wordt door de aan de tentoonstelling verbonden leraar een toelichtende les gegeven. Op haar reis door Zuid-Holland geniet deze expositie van 624 januari 1959 gast vrijheid in de voormalige B.L.O.-school aan het Oude Kerkhof te Schiedam. Dp afdeling Rotterdam van de KNVB heeft alle voor zaterdag vastgestelde voetbalwedstrijden in verband met de ge steldheid van de terreinen afgelast. Op Oudejaarsdag heeft men in de mer gelgroeven te Ziehen het stoffelijk over schot van een der slachtoffers gevonden. Hiermede is het aantal geborgen doden gestegen tot zes. Nog twaalf slachtoffers moeten in de ingestorte gangen van de champignon-kwekerij bedolven zijn. De opruimingswerkzaamheden vorderen slechts langzaam vanwege het grote ge vaar voor nieuwe instortingen. Men is nog enkele meters verwijderd van de mestop- slagplaats, waar volgens tot nog toe be kende gegevens een tiental arbeiders zich moet bevinden. Men heeft geen hoop meer nog overlevenden aan te treffen. De enige plaats, waar zij mogelijkerwijze in leven gebleven zouden kunnen zijn, was de koel ruimte en juist daar werd het bovenge noemde stoffelijk overschot ontdekt. Behoudens geringe wijzigingen in de tijdstippen zal voor 1959 het volgende schema van inenting tegen kinderverlam ming worden gevolgd: januarifebruari 1959: derde injectie voor de kinderen van de vijf jaarklassen 1957. 1956, 1954, 1953en 1952; ongeveer 1 maart tot ongeveer 1 juli 1959: eerste en tweede injectie voor de kinderen van de zes jaarklassen 1950, 1949 1948, 1947, 1946 en 1945; ongeveer 15 mei tot ongeveer 15 Juli 1959: derde Injectie voor de kinderen van de twee jaarkl assen 1951 en 1950. Het ligt in het voornemen van rijks wege voor deze inentingen het uit België te betrekken R.I.T.-vaccin te verstrekken In de voorjaarscampagne 1958 hebben de kinderen, die in 1957. 1956. 1954, 1953 en 1952 zijn geboren, de eerste en tweede polioprik ontvangen. De kinderen geboren in 1951 en 1950 ontvingen de eerste en tweede injectie in het najaar van 1958. De wedstrijd D.H.C.-D.H.L. heeft gis teren geen doorgang gevonden wegens de gesteldheid van het terrein. Blijkens het jaaroverzicht van de Am sterdamse cacaomakelaars De Waal en van Overzee is 1958 voor de fabrikanten een tameljjk moeilijk jaar geweest. Op sommige ogenblikken hebben speculanten op vrij grote schaal in het artikel ge opereerd. Dit wordt duidelijk gedemon streerd door de recordomzet op de ter- mijnmarkten. Misleidende verklaringen, gevolgd door ontkenningen, oogstramingen die niet cor rect bleken en het grote aantal geruch ten over de verkopen en de verkooppo- litiek van Bahia-cacao hebben ertoe bij gedragen dat speculanten op de cacao- markten konden manipuleren. Prijsfluctu aties van 15 shilling op een dag vorm den geen uitzondering en gaven een juist beeld van de nerveuze markttoestand. Ondertussen is in 1958 het algemene beeld van de cacaomarkt veranderd. Het vorige oogstjaar had men, voornamelijk als gevolg van de mislukte oogsten zo wel in Ghana als in Nigeria, het hoofd te bieden aan een tekort, te meer daar de consumptie algemeen stijgende was. De Amerikaanse regisseur Detlev Sierck heeft op de piinhopen van het na oorlogse Berlijn met medewerking van Amerikaanse en Duitse spelers en tech nici een film gemaakt naar het boek van Erich Maria Remarque: „Zeit zu leben, Zeit zu sterben", dat de chaotische toe standen schildert tijdens de laatste dagen van de ineenstorting van het Derde Rijk van Hitier en zijn trawanten. Voor de Duitsers mag het een gepolijst en zwak beeld zijn, dat met Amerikaanse handigheid wordt samengesteld, voor ons, die nog altijd belangstelling hebben voor de gebeurtenissen, waarvan we destijds maar een flauwe -,:galm gewaar werden, is het al verschrikkelijk genoeg. Aan het terugtrekkende oostfront vech ten fanatici, die nog in een ommekeer brengend wonder van het laatste ogenblik HEDEN: Passagetheater: De familie Trapp (a.l), zaterdag en zondag: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Verder dagelijks 2 en 8.15 uur. Monopole Theater: Rit in de nacht (14 j.) weekdagen 2. 5, 7 en 9, zaterdag en zondag 2, 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Hoogstraat 112: da- zellik* 10—5 zondae 12—5 uur Tentoon- steling „Ach tijd" en „Blad papier", als mede moderne kunst. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDOTNA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: di., do., za. van 10—12 uur; di. t/m za. van 2—5 uur; ma., dl., wo., vr. van 78.30 uur. Jeugdleeszaal: dt„ do., vr. van 4B.30 uur. Filiaal RUnstraat 1: volw.: dl. 6.30—8 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland, Wijkgebouw Dr. Wl- bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1.305 uur; volw.: wo. en vr. 7 —8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3. ma. 78 uur; wo. en vr. 7—8 30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: di 48. uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, Sint- Liduinastraat 58. MEDISCHE ZONDAGSDIENST De medische zondagsdienst zal worden waargenomen door-, Dr J. van Buuren, Buys Ballotsingel 7276, tel. 69661; dr. A. Q. C. Klomp. Jul. v. Stolbergstraat 3, tel. 69952; dr. G. Pet, Tuinlaan 38, tel. 66898. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. De wi.ikverplegingsdienst van het Wit- Gele Kruis door: zr. Roosen, Warande 24b. Het kraamcentrum zal worden waar genomen door: zr. v. Kan, Swammerdam- singel 65, tel. 68286. Deze diensten duren vanaf zaterdag middag 1 uur t.m. zondagavond 12 uur. ZATERDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. „Wie trouwt de weduwe'"? Blijspel van Carlo Goldoni, door bet Rot terdams Toneel o^r.v. Ton Lufcz; gevolgd door de nieuwjaarswens; 20 uur. BIOSCOPEN Programma's van 31 december t/m 8 januari Arena: De Vikings (14 J.) Capital: Tap- zan vecht voor zijn leven (14 J.) Centraal: Wat een prent, die student (Das haut hjnl (a. 1.) Cineac-AD: De familie Trapp in Amerika fa. 1.) Cineac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst.) (a. 1.) Colosseum: Vader heeft 't moeilijk (a. IJ, van maandag af: Dai van de vrede (14 Harmonie: Incognito <18 j.) Lumlère: Liebelei (18 j.) - Lua^ca: De vierkante rekruut (a. 1.) Luxor: Mardi gras (a. IJ Metro: Fanfare (a. Ij Pas sage (Schiedam): De familie Trapp (a l.J Prinses: Mardi gras (a. IJ Rex: Hef legioen van Zorro (14 jj Thalia: Old Yerl/er (a. JJ 't Venster: The geren man (18 1J Victoria: Und Abends in die Scafa (a. IJ, woensdag t/m zondag en woensdag matinees: Io het jacht gebied der haaien (a. IJ» i De burgemeester speldt de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op bij de heer W. Verboom, die woensdag vijftig jaar in dienst was bij de H.A.V.-Bank en met pensioen ging. geloven, moedelozen, vertwijfelden en de- faitisten. Een jonge soldaat gaat met ver lof naar Berlijn. Nog geschokt en ver dwaasd door de ellende en de wreedhe den, die hij zijn landgenoten zag bedrij ven. ondervindt hij onderweg en bij zijn aankomst in de ontredderde hoofdstad de ene gruwelijke ervaring na de andere. Zijn huis is een onherkenbare puinhoop. Zijn familie is verdwenen zonder een spoor achter te laten. Gevlucht? Gedood? Gevangen, in handen van de Gestapo? Alleen het buurmeisje, dat hij tussen de ruïnes aantreft, herinnert nog aan het verleden, dat zo grondig lijkt uitgewist. Hij trekt bij haar in. Samen doorstaan ze bombardementen, de dreiging van de ges- tapo, die het meisje zoekt, de sluipende achterdocht van heimelijke spionnen en verraders, samen vechten ze om het be staan. Ze trouwen en beleven een paar gelukkige dagen. Er is even tijd om te le ven. Maar dan moet de jongeman plotse ling terug naar het front. Daar terugge keerd, ziet hij de zinloosheid van het oor logsbedrijf nog duidelijker in, nu het front thuis moreel en materieel reeds totaal is ineengestort. Hii redt een groepje ge vangen Russische partisanen van de dood rils ze gefusilleerd zullen worden, maar één van hen schiet hem op de vlucht dood. Een waanzinnige samenloop van handelingen. Zijn tijd van sterven is ge komen. In de modder van de Russische aarde liggend neemt hij afscheid van het leven en van zijn jonge vrouw. De beklemming en dreiging van allerlei onheil, die door de film „Een tijd van le ven cn van sterven" heen voortdurend voelbaar zijn, het tragische worstelen om het behohd van 't leven en naar een beet je geluk, de cynische wreedheid van de nazi-terreur. al deze dingen weet Sierck wel te suggeren. Er valt een uitgebreide „cast" aan in teressante figuren te bewonderen: Doro thea Wieck als de verraderlijke pension houdster, bij wie het jonge paar (Jo.hn Ga vin en Liselotte Pulver) enige tijd onder dak vindt, en voorts de auteur van het boek zelf, Erich Maria Remarque als de opgejaagde en door de Gestapo gezochte professor, de enige, die in de stroom van onzekerheden het enige vaste punt er kent: God. Wanneer het allemaal voorbij is, slaakt men een zucht van verlichting als bij het ontwaken uit een nachtmerrie. Ondanks tekorten is „A Time to love and a Time to die" van waarde als historische mi lieuschildering, niet alleen voor degenen, die het van nabij of op een afstand heb ben meegemaakt, maar ook voor de jon geren al moeten zij minstens 18 zijn die het alleen maar van horen zeggen hebben en zich van de gespannen en ver warde sfeer nauwelijks een voorstelling kunnen maken. 1 De toestand heeft zich nu min of meer gewijzigd. Ofschoon er nog twijfel be staat over de opbrengst van de huidige Ghana-oogst, zal Nigeria zeker aanzien lijk meer cacao produceren. In dit verband verwijst het overzicht naar de F.A.O.-ramingen die de produk- tie voor het oogstjaar 1958-59 stellen op 820.000 ton, vergeleken met een herziene raming van 781,000 ton voor 1957-58. De consumptie wordt in hetzelfde rapport voor 1959 geraamd op 846.000 ton tegen 835.000 ton in 1958. Bovendien schijnen door de hoge prij zen voor cacaobonen, die opnieuw het gebruik van vervangingsmiddelen bevor deren en de fabrikanten dwingen te be zuinigen op het gebruik van cacaobonen, de aankopen weer op hun retour. Het is daarom te betwijfelen of tegen de hui dige prijs van de cacaobonen de F.A.O.- raming zal worden gehaald. De invoer van cacaobonen door de Nederlandse industrie was in jan.-okt. 1958 lager dan in het jaar ervoor. Ook de uitvoer van cacaoboter en chocolade enz. was min der, die van cacaopoeder steeg. Voor ca caoboter waren evenals in 1957 Enge,and en België, voor cacaopoeder de Ver. Sta ten en West-Duitsland en voor choco lade België en West-Duitsland onze bes te afnemers. Vondellaan 65 Schiedam Tel. 68631 Ridderstr. 41 Vlaardingen Tel. 3825-K1898 De nieuwjaars voetbaldis bestond dit maal uit twee gangen: SVV vervulde de rol van sparrfngpartner voor het Weste lijk amateurelftal, terwijl HDVS zich van een plaats in de volgende ronde van de KNVB-beker verzekerde door de tweede klas-amateur DCV met 62 te verslaan. Deze, voor 'hun milieu zeker wel be hoorlijk voetballende Krimpense gasten, smaakten 'het. genoegen om zowaar de score te openen. In de 20e minuut schoot De Vries uitstekend to uit een hoekschop (01). Maar toen 'hadden onze stadge noten ook meteen de we,g naar het doel gevonden. Vie,r «un. laiter was de stand weer to evenwicht. Eveneens uit fifn corner van Groenewegen, kopte Eiken- hoek in de benedenhoek (11). Wederom na 4 minuten wenkte invaller-spil Kaïlk- man een voorzet van Ten Braak jammer lijk dn eigen dool (2—1). Nadat de goede doelman Van Wijnen een inzet van Van Zuyiekom fraai had weten te stoppen, kwamen de blauwwitten nog voor nusittot een geflatteerde voorsprong. Na een de- fensiefout schoot Weed a in de 32e minuut goed in (3—1) Na de hervatting bleven de gasten moe dig hun best d,oen. De opzet,, vaak be hoorlijk, werd echter teniet gedaan door een te langzame afwerking, waardoor da Her,mes-defensie niet voor grote moei lijkheden kwam. In de 14e minuut scoorde Mijnsbengen uit een goede aanval (4—1). Tot aan de 28e minuut stond goed verde digen van Van Wijnen en Kalkman ver der scoren in de wég, maar toen schoot Van den Burg nadat Kalkman een kogel uit doel gekopt had. hard in (51) Zowaar kwamen de gasten nog tot een tegenpunti, toen Trtiigt een misser van Van der Sloot benutte (52; Kort voor het einde bracht Va,n Zuyiekom de eindstand op 62. De gasten hielden de amateuris tische vlag sportief hoog, door eveneens een speler uit het veld te nemen toen Mijnsbergen even verzorgd -moest wor den. De oefenwedstrijd van dP roodgroenen tegen de Westelijke Amateurs had maar weinig om het lijf. De strijd eindigde ln een draw 1—1, hoewel een 0—0 stand het beeld nog juister getekend zou hebben. Kort vóór rust kwam SVV tot een voorsprong, toen Van Hees een voorzet van Van Pelt benutte. Bij de Amateurs was linksbuiten Eckhardt (ADO) een kracht van betekenis. Beheerst en tech nisch uitstekend was hij ook de grond legger va.n de verdiende gelijkmaker. In dp 25e minuut na de pauze mókte hij het leer uit een cross-pass van Cock Cl a van (ADO) zo naiu/wkeurdig op de schietvoet van Allart (Sparta) da+ deze geen moeite had Verhoede (Invaller voor geblesseerde Tap) -te passeren. Zowel Van Dolder (VIV) als Van Pelt kregen nog een kans op een doelpunt, maar de «tand 'bleef ge lijk, hetgeen de verhouding ook het beste weergaf. In de kantine van Dokken en Veren hebben vanmorgen directie en personeel van de Gemeentelijke Dienst der Droog dokken en Veren in een intieme bijeen komst het gouden jubileum van deze dienst gevierd. Ook de gepensioneerden van de dienst woonden deze bijeenkomst bij. De directeur, ir. N. Th. Koomans, schetste de ontwikkelingsgang van deze afdeling van het havenbedrijf, waarin particuliere initiatieven en overheidszorg hand in hand gingen. De dienst van de dokken, die al ruim 75 jaar bestaat, werd in 1909 samenge voegd met de dienst van de veren. In 1880 waren er in Rotterdam enkele houten dok ken; de vroedschap van de stad kocht er in de loop van de komende jaren enkele bij. 1904 was het jaar. waarin het grootste dok van 170 meter lengte en een hefver mogen van 15000 ton werd aangeschaft. Tot 1920 was dit dok het grootste dat in de Nieuwe Waterweg beschikbaar was. De wordingsgeschiedenis van de veren gaat terug tot 1468. toen Karei de Stoute een veer instelde tussen de stad Rotter dam en de landen van Katendrecht „Ongetwijfeld hebben de veren nog een nuttige functie in het openbare leven van Rotterdam, aldus de heer Koomans, on danks het teruglopen van het aantal pas sagiers. Er wordt wel eens gedacht aan een tariefsverhoging, maar de vrees, dat er dan nog minder van de veren gebruik zal worden gemaakt, lijkt dan niet onge grond. Het laatste woord hierover is ech ter nog niet gesproken. Daarnaast kan men dan nog de vraag opwerpen, of er nog steeds met het oude materiaal moet worden gevaren.. Maar misschien, als er nieuwe tramverbindingen en een metro onder de rivier komen, hebben de veren wel helemaal hun tijd gehad.." Door enkele andere sprekers, waaron der ir. J .A. C Tillema. hoofddirecteur vap gemeentewerken, werden vervolgens gelukwensen aan de jubilerende dienst aangeboden. Tenslotte kregen alle perso neelsleden de gelegenheid hun directie te complimenteren. De opkomst per provincie was: Gronin gen 90 Friesland 87,6 Drente 94.7 Overijssel 85-90 Gelderland 85-90 Utrecht 87 Noord-Holland 89 6%, Zuid- Holland 83 Den Haag 85-87»/., Rotter dam 75 Noord-Brabant 90 »/o, Zeeland 79.1%, Limbyrg 92.1%. Het landsgemiddelde bedraagt 85-90 de inentingen buiten het rijksprogramma, voor zover bekend, meegerekend. Van de kinderen die in 1955 zijn geboren, heeft gemiddeld 83 de drie injecties ont vangen. In Noord-Brabant waren heel wat dor pen, waar alle daarvoor in aanmerking komende kinderen werden ingeënt Hoe dat soms werd bereikt, vertelt het maand blad van het Wit Gele Kruis. Daarvoor werden de moeders in de letterlijke zm van het woord achternagereden. Voor beeld: er was een dorp. waar tenslotte één hokje oningevuld bleef. Dat was jam mer en dus reed de voorzitter van het W.t Gele Kruis, tevens burgemeester, meteen maar even bij de moeder langs Of er be zwaren waren? Neen, die waren er niet, maar het was er echt niet van gekomen! Dan maar instappen en met de voorzitter burgemeester naar het wijkgebouw. Zo werd de 100 bereikt. Het thans voorbije jaar is intussen in Nederland, voor zoveel betreft de kinder verlamming een uitzonderlijk gunstig jaar geweest. Tot verleden week zijn er niet meer dan 39 nieuwe gevallen aangegeven. Hetgeen voor het Prinses Beatrixpolio- fonds een extra gelukkige omstandigheid is, nu met ingang van 1 januari de rijks bijdragen in de kosten van verpleging en behandeling van de patiënten komt te vervallen. Op de begroting voor dit jaar van het departement van Sociale Zaken is in ver band daarmede voor subsidie en overige uitgaven voor de bestrijding van kinder verlamming ruim 788.000 minder uitge trokken dan voor 1958. Om die reden zal het fonds dus heel wat meer moeten bij springen om de patiënten (en/of hun fa milie) tegemoet te komen in de enorme kosten van de verpleging. Het aantal pollo-beademingspatdënten. dat momenteel nog in verpleging is, be draagt 35, te weten uit het Jaar 1955 4; 1956: 27; 1957: 2; 1958: 2. De werkelijke verpleegkosten van deze patiënten zijn verschillend en bedragen van 47,50 tot f 70.— per dag. De jaar- kosten kunnen gemiddeld op 20.000 per patiënt worden gesteld. Meestal ligt de gevraagde verpleegprijs een stuk lager, maar in enkele plaateen is deze prijs kor telings, zoals wij hebben gemeld, drastisch' verhoogd. In de haven van Rotterdam zijn in 1958 in totaal 22.252 schepen binnengelopen te genover 22.140 in 1957. De jaarcijfers van 1958 van de Luchthaven Rotterdam lui den ais volgt: ter vergelijking zijn de cij fers over 1957 tussen haakjes gegeven: passagiers 39.376 (26.462); goederenvervoer 3.300 ton (1.386 ton); auto's 1.100 stuks (849 stuks); vee 450 stuks (3.500 stuks); dit aantal loopt sterk terug i.v.m. uitvoerbe- palingen in Engeland. Vandaag is Johanna Lambarta Nak, we duwe Reuijl, 101 jaar geworden. Zij is op 2 januari 1858 te Avereest geboren en 3 februari 1881 te Kampen gehuwd met Jan Reuijl. Laatstgenoemde is 25 december 1856 te Kampen geboren en 14 januari 1952 te Rotterdam overleden. De 101-jarige woont sedert 3 september 1907 te Rotterdam. Thans verblijft zij ten huize van haar zoon, de heer F. Reuijl, aan de Gouvernestraat. De burgemeester zond haar een bloemstuk ter felicitatie. Windstoten van 22 meter per se conde sloegen vannacht de Rotter dammers in het gezicht, dóe zich na de viering van het Nieuwejaar naar huis spoedden. Storm dus, maar bijna geen scha de. In de haven bleven de schepen aan de trossen, geen kraan, die door de knieën ging, alleen een omge waaide schutting aan de Phillips Willemstraat, een vernielde mar kies aan de Italiaanse straat en een ingewaaide ruit aan de Statensin- gel TWEE BEELDEN UIT NEW YORK TIJDENS DE KRANTENSTAKINO. Op de bovenste foto: en min of meer sjagrynige menigte in de ondergrondse zonder hun geliefde krantjesOnder: op de dag dat de staking werd opgeheven, was alles waer goed en zat men tevreden in de trein. Ook in de nieuwe wereld geldt, dat men de krant niet kan missen t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2