Rommel, de woestijnvos I) Jaarwisseling 1958/1959 Gewonden in Rome, regen in Stockholm een nat pak en lintjes in Londen President Heuss: Duitse kwestie wordt zenuwenoor log PUZZEL DE KAT éL V Uit alle Onze dagelijkse kwam weer Besmettelijke ziekten Dit is zijn leven Olie- en vet markt Zuurkoolfabrikanten veroordeeld Bossche veemarkt bereikt record-aanvoer VB VRIJDAG 2 JANUARI 1959 PAGINA 4 2a Rust op Quemoi Hoop en vrees op Cyprus En in Berlijn Vrede Oplossing van woensdag Horizontaal: 1 tombe, 5 erker, 9 af, 10 ai. 11 o.a.. 12 gr., 13 r.-k„ 14 d.d., 15 r.i„ 16 nr.. 18 ong., 20 aap, 22 dal 23 inn, 24 alm. 25 pul 27 sip, 29 nu, 30 ja, 31 as, 33 r.o„ 34 «g, 36 aa. 37 o.o„ 38 ma. 40 trans, 41 klomp. Berlijn Helmstedt Long Beach V.S Chicago I Chicago II Moskou Kaapstad Dortmund Parijs New York Brighton Engeland Lintjesregen De helft in de gevangenis Schuldig aan kartelvorming nmfïiI lil |,il B. li. R. s. Detective-roman door RICO BULTHUIS wminnf 17. Op 23 oktober 1942, als der avond valt en het gele woes tijnzand een grauwe, loodkleurige tint krijgt, ontketent het Achtste Britse Leger onder Montgomery het meest hel se artillerievuur, dat Afrika ooit gezien heeft. Tegelijk besto ken Gealliëerde bommenwerpers en Spitfires de strijdkrachten van de As. Om één uur 's morgens begint de eigenlijk slag. Ratelend komen de tanks in beweging. Vier pantserbrigades verpletteren de Duitse voorposten en openen het vuur op tien kilometer afstand. Maar de machtige vloed breekt door aan het zuiden en het Achtste Leger schiet zich een weg door de bres. 18. Ziek, uitgeput, woedend omdat hij met dit schamele overschot van 80 tanks niets meer kan uitvoeren, geeft Rom mel bevel tot de terugtocht. Langzaam, wijkt de Duitse linie. De achtste november worden de Gealliëerde troepen in Noord-Afrika ontscheept. De 23e januari bezetten de Brit ten van het Elfde Regiment Huzaren, ondersteund door de Schotse divisie, Tripolis. Afrika is voor de Duitsers verloren. En daarom verzoekt Rommel de Führer om zich met zijn Afrika Korps in Italië terug te mogen trekken. Maar Hit- Ier, die een ideaal aan duigen zag vallen, weigerde heftig: Het Afrika Korpg is van geen enkel belang! Ik wil mijn positie handhaven en daarmee basta". Een paar uur later bood Hitier zijn excuses aan en belastte Goering met de zorg voor het Afrika Korps en zijn leider 19. Rommel vergezelt de Luchtmaarschalk in zijn speciale trein naar Rome. Maar Hermann Goering besteedt meer aan dacht aan zijn gelakte nagels en aan zijn kostbaar uniform, zijn juwelen en zijn kunstwerken dan aan de problemen van het bijna doodgevochten Afrika Korps. Rommel, Opper bevelhebber van de As-strijdkrachten in Tunesië trekt, direct al na zijn half mislukte reis naar Duitsland, zijn troepen te rug uit Tripolis tot aan de Mareth-linie. M. Zoiang Rommel nog een ieger kan commanderen, weten de Gealliëerden dat Afrika nog niet helemaal gewonnen is en dat hun zege-mars gestuit kan worden. Daarom telegra feert Alexander aan Veldmaarschalk Montgomery: „Laten we een schijnaanval op de Marethlinie uitvoeren". Oké, antwoordde Montgomery, „we zullen hem van het ene front naar het andere laten rennen". De aanvallen komen, telkens op andere fronten. Maart 1943. Rommel heeft zich totaal overspan nen gewerkt en zijn gezondheid heeft een knak gekregen. Hij moet zich terugtrekken van 't Afrikaanse slagveld. Twee maan den later capituleren Von Arnim, zijn plaatsvervanger In alle landen ter wereld Is de jaar wisseling herdacht en gevierd. Ieder land vierde het naar zjjn eigen tradi ties en, zoals in Nederland na het twaalfmaal slaan van de klokken flui ten gaan loeien, sirenes gillen en vuur werk ontstoken wordt, zo is ook in an dere landen lawaai gemaakt. In Italië b.v. is het gebruik van vuur werk schrikbarend, omdat men daar de gewoonte heeft de rotjes en wat dies meer zij, brandend uit de ramen te gooien. Doorgaans laat men het niet bij luchtig knallend vuurwerk, maar wordt al gauw overgegaan tot zwaar dere artillerie. Speciale brigades poli tieagenten waagden zich met gevaar voor het leven op straat om de be volking tot kalmte te manen. Waar' schuwingen en bedreigingen werden echter in de wind geslagen en tenmin ste honderd personen kwamen in het ziekenhuis terecht tengevolge van het vuurwerk, het tomeloos afschieten van pistolen en het uit de ramen werpeu van oud meubilair en lege champagne flessen. In Stockholm waren vijfhonderd poli tiemannen op de been. maar een druileri ge regen hield niet alleen het vuurwerk, maar ook de anders nogal eens bandeloze jeugd in de band. In de Poolse hoofdstad Warschau hebben de feestgangers op Nieuwjaarsdag kunnen uitrusten van niet minder dan tweehonderd georganiseerde bals en dansavonden en ontelbare feestjes binnenskamers. De inwoners van Ghana in Afrika hebben echter niet kunnen uit rusten want de regering vond het nodig de vrije Nieuwjaarsdag af te schaffen. Op de Quemoi-eilanden werd op oud en nieuw niet door de communisten ge schoten, ondanks het feit, dat het een „oneven" dag was en de communistische kanonnen volgens het boekje alleen op „even" dagen zwijgen. In Londen troepten de mensenmassa's juichend en zingend bij een op Plooadilly Circus en Trafalgar Square en hieven een luid gejuich aan, toen twee politieagenten die jacht maak ten op twee jongens hen tenslotte een fontein indreven. Onder nog luider ge juich spongen twee meisjes de dappere jongelieden na en tezamen dansten zij onder een regen van ijskoude in flood light badende waterstralen. Op Cyprus werd „vader Basilius", de Cyprische replica van het Kerstmannetje Horizontaal: 1 roofdier, 5 roofdier. 9 verbrandingsrest, 10 ziekte, 12 vogel. 13 plakmiddel 15 sportterm, 16 bijwoord, 18 ge-ogr. aanduldiniz (afk.), 21 bijwoord. 22 zijrivier van de Donau. 23 voorzetsel. 24 de onbekende (afk.), 26 soort sohi.p (afk.) 28 gelofte, 29 omroepvereniging. 30 enzo voort (afk.) 33 voegwoord, 35 insekt, 38 zangnoot, 39 edelsteen. 40 insekt. Verticaal: 1 dans, 2 koude lekkernij, 3 Duits*, badplaats. 4 rondhout, 5 Chinese maat. 6 aanzien, 7 klein persoon. 8 vloei stof, 11 inwendig orgaan, 14 vette vloei stof, 17 voor alles, 18 schrede, 20 tooi. 24 zwarte 25 grondsop, 27 hees 31 opge ruimd, vrolijk, 32 drank. 34 windrichting (alk.), 38 voorzetsel. 37 maanstand (afk.). 38 lidwoord. toegezongen op de beruchte dodenmijl, de straat waar tientallen Britten en Cy prioten het leven lieten in de strqd tas sen EOKA en de Engelsen. De vrouwen van de Britse militairen deden al gauw met de feestvreugde mee, maar op de achtergrond stond de dreiging, die de EOKA-leider Dlghenis In zijn Nieuwjaars boodschap had geuit: „De EOKA zal de strijd voor het bereiken van de gestelde doelen voorzetten," zo zei hij, „totdat een politieke oplossing In overeenstemming daarmee ls bereikt. Wanneer Groot-Brlt- tannlë niet ten volle ons vredesgebaar be antwoordt, zullen wij, uit zelfverdediging, onze vreedzame houding laten varen en de ons toegebrachte slagen wreken." Ook In Berlijn beleefde men de jaar wisseling in hoop en vrees. De Oostduit- se minister van defensie, kolonel-generaal Willy Stoph, deed in een Nieuwjaars boodschap een beroep op het Oostduitse leger de strijdkracht te vergroten om te dere „imperialistische agressie" het hoofd te kunnen bieden. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, verklaarde, dat de toekomst van Duitsland In de stad Berlijn beslist zou worden. Sovjet-president Wo- rosjilof en premier Kroesjtsjef zonden de Oostduitse leiders een telegram „met do hartelijkste groeten", waarin gezegd werd, dat in het afgelopen jaar Oost-Duitsland goede vorderingen had gemaakt op de weg naar een socialistische maatschappij. In een antwoordtelegram dankten de Oostduitse leiders hun Sovjetbazen voor de opstanden op het Chinese vasteland de voorstellen omtrent Berlijn. „De ver wezenlijking van deze voorstellen," zo verklaarden zij, „zullen de spanning in Europa verminderen en het einde van de koude oorlog sneller doen naderen." Kroesjtsjef zond ook een telegram naar een radiostation in New York dat het heeft uitgezonden. Hij sprak er zijn over tuiging in uit, dat de vooruitzichten voor de versterking van de vrede in het ko mende jaar goed waren. President Tito van Joego-Slavië drong erop aan alle krachten in te spannen om de vrede te bewaren en vreedzame co- existentie en samenwerking tussen de volkeren op de wereld te creëeren. In het afgelopen jaar, zo zei hij, zijn er geen effectieve resultaten behaald in de oplos sing van de internationale problemen. Het jaar werd gekenmerkt door een aanhou dende strijd voor de vrede, voor een ver bod op kemproeven en voor ontwapening. President Bourguiba van Tunesië richt te zich tot Frankrijk in een Nieuwjaars boodschap, waarin hij de hoop uitsprak, dat 1959 een jaar zou worden van voor spoed en In het bijzonder van vrede. „De terugkeer van de vrede In Algerije," zo zei hij, „stelt een groot aantal problemen. Wij zullen, hoe klein onze bijdrage daar toe ook is, daarvoor ons best doen." In Algiers sprak het hoofd van het burgerlijk bestuur, Paul Delouvrier, een rede uit. „Voor geheel Frankrijk," zo zei hij, „Is 1959 een jaar van vernieuwing. In Algerije Is de Franse vernieuwing de komende vrede en voorspoed." President Tsjang Kai-sjek van Natio nalistisch China voorspelde in zijn Nieuw jaarsrede dat het commune-systeem en WINDSTREKEN Verticaal: 1 t.a., 2of, 3baron, 4 eik, 5eed 6 radja, 7 eg. 8 r.r„ 13 reden, 17 rumba, 18 olp. 19 gil, 20 an6, 21 pap, 26 udaan, 28 idool, 32 sas, 33 rok, 34 st„ 35 gr, 38 m.m.. 39 a.p. Even een paar cijfertjes om ons het pas vertrokken jaar 1958 nog eens voor de geest te halen. In dat jaar hebben 119.300 Oostduitsers het volks- democratische stof van hun voeten ge schud en asiel gevraagd en verkregen in West-Berlijn. Van hen zijn er 90.500 verder getransporteerd naar de West- duitse landen. De overigen hebben woonplaats in West-Berlijn zeil ge kregen. Dit is nu zo'n plaats, waarvan we voor de noodlottige verdeling van Duitsland praktisch nooit hoorden. Nu is het een stad met een sinistere be tekenis. Deze stad markeert de auto- en treinweg tussen de beide delen van Duitsland. In 1958 was het nogal druk op de weg tussen Oost en West, wat in dit geval voornamelijk wil zeggen tussen West-Berlijn en West-Dults- land. Er passeerden in Helmstedt na melijk 3.020.000 autoreizigers, onge veer 120.000 meer dan het voorafgaan de jaar 1957. Ook voert het spoorweg verkeer langs deze stad. Dit is ech ter in hetzelfde jaar belangrijk ver minderd, door beperkende maatrege len van Oostduitse zijde. Het was in 1957 1.750.000 personen; in 1958 waren het er 1.030.000. Aan de zonnige kust van het Ame rikaanse Californië arriveerde Peter Tangvald, van wie het u wel niet ver baast dat hij van Noorse afkomst is met zo'n naam. De 34-jarige zeeman was veertien maanden geleden met een nietig bootje uit Engeland vertrok ken om in zijn eentje naar Amerika te zeilen. Hij is er aangekomen ook, maar hij doet het nóóit meer. „Het is te veel voor één man", zei Peter met een zucht. De uitgevers van de Encyclopaedia Britannica alhier hebben schuld be kend Zij verzekerden dat zij in de nieu we editie van de encyclopedie een an dere omschrijving van de inwoners van Malakka zullen opnemen, De huidige is dan ook verre van vriendelijk. Zij luidt: ,Ze zijn lui, oneerlijk en immo reel". Slechts 340 grammen, nog minder dan drie en een half ons. woog de pas geboren baby Gloria Diane Hanses. De dokters waren er in geslaagd het drie en een halve maand te vroeg gebo ren meisje nog vier dagen in leven te houden, maar daarna stierf het toch. Zou ze in leven gebleven zijn, dan was ze een soort record-baby gewor den, want zulk een pukje had men nog nooit in leven gehouden in de V.S. Van uiterst jong en uiterst klein naar heel oud. Het is slechts een stap in onze wereld Bevolklngsautoriteiten uit het Kamsjatka-schiereiland melden opgetogen dat ze daar een vrouw ont dekt hebben, die de aanvallige leeftijd van 133 jaar bereikt heeft. Het oude jaar had bijna dr. Hendrik Verwoerd, de Zuidafrikaanse premier nog te pakken gehad. Toen hij in ziin auto reed raakte de wagen ineerig in brand. De minister-president moest overhaast 't voertuig verlaten, terwijl zijn chauffeur manhaftige pogingen deed het vuur te blussen. De omstaan- ders vonden het ln ieder geval iets aparts. Deze stad in het Duitse Roergebied wil bepaald niet achterblijven bij Rot terdam. Zijn we in Rotterdam geluk kig met de komende Eurotoren, hier bouwt men iets dergelijks ter gelegen heid van de eind april openende West- duitse tuinbouwtentoonstelling. Het wordt een soort potloodvormtge beton- toren. die maar liefst 217 meter hoog gaat worden. Op 135 meter hoogte heeft men een draaiend restaurant in gericht. Als de geachte cliëntele nu maar niet draaierig wordt. Hoed af voor of met de hoed in de hand naar Pierre Boule. Hij is de au teur van de roman „De brug over de rivier de Kwai", die pas wereldbe roemd werd toen de film, naar aan leiding van dit boek gemaakt, de we reld ging veroveren. Hij heeft nu al 28 contracten met buitenlandse uitgevers gesloten, zodat hij de laatste tijd niet veel anders doet dan dure handtekenin. gen zetten onder veelbelovende papie ren. Intussen is de Engelse oplage de 200.000 exemplaren al gepasseerd in één jaar tijds, terwijl de Amerikaanse oplage naar de 850.000 stuks loopt. In Zweden heeft men een editie uitgege ven met een bijzondere omslag. Die is namelijk zo verhard, dat men de be roemdste mars uit de film de „Colonel Bogey-mars" er op cadeau krijgt, als een soort grammofoonplaat. In deze rumoerige Amerikaanse stad behoeft u waarlijk niet van honger om te komen, tenminste wanneer u vol doende dollars in de zak heeft. Iemand heeft precies nagegaan hoeveel gele genheden er zijn, waar men een volle dige maaltijd tegen betaling kan be stellen. Dat zijn er 22.000; restaurants, bars en de beroemde drugstores. Op Oudejaarsavond was een moge lijk wat luchthartige zeug uit de war me varkenstal gebroken. Men vond het dier de volgende dag dood liggen temidden van wijnvaten. Duidelijk was het, dat het varken tijdens zijn oude- jaarsverzetje een opslagplaats van wijn was binnengekomen en zich der mate te goed had gedaan aan de voor raad wijn, dat het te veel was ge weest. de ineenstorting van het communistische regime zouden verhaasten. 1959, zo ver klaarde hij, zal het beslissende jaar wor den voor een nationalistische overwin ning in een tegenoffensief tegen het vas teland. President Heuss van West-Dnitsland heeft gisterenavond verklaard, dat de taak voor het westen in 1959 bestaat uit het zoeken naar een middel om de Duit se kwestie in besprekingen met de Sov jets politiek te regelen. „Iedereen moet zich aealfseren," zo zei hil. „dat ln de ko mende maanden er dikwijls een moeilijk gaan en komen zal ziin. Het woord zenu wenoorlog is geen zinloze uitdrukking." Koningin Elizabeth van Engeland heeft op Nieuwjaarsdag onderscheidingen toe gekend aan 2000 personen in Engeland en het Gemenebest, onderscheidingen varië rend van een riddertitel voor de filmspe ler Alec Gulness, o.m. bekend door de film „De brug over de rivier de Kwal", tot de slechts zelden toegekende Orde van Verdienste voor de militair en staatsman graaf Alexander van Tunis. Op de lijst komen personen uit alle la gen der bevoLking voor epormensen, kun stenaars, vliegers, geleerden en zakenlie den. Twee van hen worden tot baron ver heven, nl. sir William Rootes, voorzitter van de dollar-export-raad en sir James Turner, voorzitter van de nationale boe renbond. Koningin Elizabeth heeft voorts een Australiër en een Brit benoemd in de staatsraad, dje haar van advies dient bij belangrijke constitutionele kwesties. Het zijn sir Philip McBride, die van 1950 tot 1958 minister van defensie van Australië is geweest en Cameron Cobbold. gouver neur van de Bank van Engeland. De bekende schrijfster Rebecca West is benoemd tot commandeur in de Orde van het Britse Rijk, met het recht de titel „Dame" te voeren. De autocoureur Stirling Moss is be noemd tot officier ln de Orde van het Britse Rijk. De 72-jarige kunstsohild-i Oskar Kokoschka, Oostenrijker van re boorte, van 1919 tot 1924 professor aan de kunstacademie in Dresden en in 1938 naar Engeland gekomen, waar hij het staats burgerschap verkreeg, is ook commandeur in de Orde van het Britse Rijk geworden In de week van 14 tot en met 20 de cember zijn aangegeven zes gevallen van paratyfus b, namelijk te Kampen 2, te Warnsveld 1 en te Zoetermeer 3, drie ge vallen van poliomyelitis met verlamming, namelijk te Sneek, Zeist en Eindhoven leder een; een geval van poliomyelitis zonder verlamming, namelijk te Wisch. (Gid.) .Meer dan de helft van zijn leven to- iaal 3a jaar heeft de 66-jarlge los- werkman R. H. uit Amsterdam, die sinds 1911 al 29 keer veroordeeld is, in de gevan genis doorgebracht. Oudejaarsdag stond hij voor de recht bank terecht, omdat hij vier keer met een valse sleutel in arbeiderswoningen was binnengedrongen en daaruit o m horloges, dekens, lakens en kleding had gestolen. Al vijftien keer was hij voor dit delict veroordeeld. Van de 29 vonnissen waren er 26 onvoorwaardelijk en drie voorwaardelijk, waarvan er later nog twee omgezet werden in een onvoorwaar delijke straf. De man moet leven van zijn A.O.W -uit kering plus een bijsteun van sociale *a- ken. Als hij zijn logies en zijn was ha? be- tasld, bleef er niets meer over voor ziin kleine uitgaven. Daarom aldus zijn ver dediger was hij weer het pad der mis daad opgegaan. De officier, die zich geen illusie zeide te maken over de afschrikwekkende in vloed van de gevangenis, met welk re gime verdachte zo vertrouwd is geraakt, vorderde een gevangenisstraf van 12 maanden waarvan 6 voorwaardelijk en af trek van de preventieve hechtenis. Met als bijzondere voorwaarde, dat de man zich gedurende de proeftijd van drie jaar zal onderwerpen aan de voorwaarden die Hulp voor Onbehuisden gesteld heeft voor zijn opneming in haar internaat. In de afgelopen 14 dagen hebben de zaken, zoals te verwachten viel, vrijwel stilgestaan, aldus bericht de fa. Bessem De Schepper te Rotterdam. De mark* was prijshoudend, b.v. voor talk, kokosolie, palmpitolie, tot flauw, dit laatste woord vooral voor de liquide oliën. Onderstaan^ staatje geeft een overzicht van het prijsverloop van enkeie artikelen gedurende 1958, 1 jan. 30 juni 31 dec. Bleachable Fancy talk 203 Ruwe kokosolie 102 Ruwe palmpitolie 103 Sumatra palmolie 93 Ruwe 6oyaolie 110 200 190 per 1000 kg. 109 133 per 100 kg. 101 123 81 82 91 85 Acht zuurkoolfabrikanten en het Cen traal Verkoopkantoor voor de Zuurkool- handel zijn bij arrest van het Haagse ge rechtshof schuldig bevonden aan over treding van het kartelbesluit Zij gaven geen kennis aan het ministerie van Eco nomische Zaken van de oprichting van het gezamenlijke verkoopkantoor. Evenals de procureur generaal bleek het gerechtshof van mening, dat dit kan toor, ondanks het feit, dat er nog twaalf andere zuurkoolfabrieken in ons land zijn, wat de mededinging betreft, regelend op treedt, waardoor een zekere machtsposi tie ontstaat. Ofschoon boeten van f 1000 - waren ge vorderd, werden de negen verdachten conform het vonnis van de rechtbank ver oordeeld tot f 300.- boete. De aanvoer op de veemarkt te 's Herto genbosch is het afgelopen jaar groter ge-- weest dan In enig jaar tevoren. Hij be droeg 353.058 stuks. Het vorige rekord, 330.000 stuks, werd in 1955 gehaald. De aanvoer in 1957 was 318.312 stuks. radio en televisie VRIJDAG Uitzending: vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland Golflengte £6 meter. 22.00 uur: Band CaiJ. 22 50 uur: Hook Hits. 23.15 uur: Muziektheater 23.45 uur: Grammofoonmuziek. 00.30 uur: Sluiting ZATERDAG 3 JANUAR3 HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gramm. 8.00 Nw». 8.18 Gramm. 8.50 Caus. 9.00 Gym. v. d. vrouw 910 Gramm (935-9.40 Waterst.) 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding 10.20 V.d. vrouw 10.50 Ca baret 11,20 Buitenl. weekoverz. 11.35 Altviool cn piano 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Roemeens ork 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportkron. 14.05 V.d. jeugd 14.40 Fanfare ork. 15.05 Caus. 15.20 Hammond orgelspel 15.40 Israëlische muz .16.20 Boekbespr. 16.40 Kinderkoor 17.00 Gramm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.35 Muziak-klosk 19.00 Artistieke staalkaart 19-30 Caus. 19.40 Caus. 18.55 Caus. 20.00 Nws 20.05 Sketch 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialistisch comm. 21.45 Gramm. 22.35 Opsporing verzocht. 23.15 Nws. 23.30-24.00 Gramm. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24,00 KRO. 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V.d, jeugd 7.40 Gramm. 745 Morgengebed en lit kal. 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 8.50 V.d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10 15 Gramm. 10.30 Bon Ie zes tig? 1100 V.d. zieken 1145 Kamerkoor 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gramm. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Gramm. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13-15 Zonnewijzer 13.20 Lichte muz. 13.45 V.d. kind. 14.00 Vd. jeugd 14.10 Gramm. 14.45 Kron v. letteren cn kunsten 15.20 Dameskoor 15.40 Boekbespr. 15.50 Gregoriaanse zang 16.20 V.d. Jeugd 17.00 Engelse les 17.20 Gevar. progr 18.05 Journalistiek weekoverz. 18 15 Gramm. 18.30 Idem 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Caus. 19.40 Kamerork. en soliste 20.30 Caus 20.35 Gevar, progr. 21.55 Pol. caus 22.03 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag ln 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto 23.22-24.00 Gramm. Engeland, BBC Home Service. 830 m. 12.00 Hoorsp. 12.30 Ooggetuigeverslogen. 13.00 Cricketber 33.10 Gevar. muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gramm. 15.10 Hoorsp. 16.10 Ork. conc. 17.30 Caus. of voordr. 17.45 V. d. kind. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber 1900 Nws 19.13 Sport. 19.45 Gevar. muz. 20.30 Interviews. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.30 Gramm. 23.45 Avond gebeden. 24.00 Nws. 0.05-0.36 Saxofoonkwart. Engeland, BBC light progr. 1500 en £47 m. 11.00 Gevar. progr. (Óm 11.30 en 12.30 Nws.) 13.00 Wedstr. tussen scholen. 13.30 Nws. en ge var. muz. 13.45 Sportparade. 14.10 Gramm. 14.45 Filmprogr. 13.10 Gevar, progr. 15.40 Lichte muz. 16.10 Ork. conc. 15.45 Voetbaipraat- je. 17.45 Lichte muz. 18.00 Sportrep 1900 Gi taarspel. 19.30 Jazz 20.0.0 Journ. 20.24 Voetbal- praatje. 20.30 Nws. en lichte muz. (Om 21.30 en 22.30 Nws.). 23.00 Dansmuz. 23.30 Nws .23 40 Dansmuz. (verv.) 24.00 Gramm. (Om 0.30 Nws.) 0.55-1.00 Nws NDR-WDR. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nw?. 13.15 Hammond- orgelspel. 13.30 Jazzmuz. 14.00 Gramm 15 30 Lichte muz. 16.30 Gevar, progr. 1730 Duitse schlagers. 19.00 Nws en weerber. (9 30 Koor zang. 20.00 Operetteconc. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.35 Gramm. 24.00 Nws 0 05 Dansmuz 1.00 Jazzmuz. 2.15-5.30 Gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.05 U Rarbiere di Siviglia, opera 15.13 Ork. conc. 17.00 Hoorso 18.10 Kamermuz. 19.40 Gramm. 20.00 Koorzang 20.30 Hoorsp. 22.00 Gramm. 23.10 Idem. 23,52- 24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gramm. 13,00 Nws. 13 15 Radio- Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gr-um 15 15 Idem. 15.45 Idem. 16.00 Operomuz 16.45 F'neel- se les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklnpper en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Janfntje. 18 00 Koorzang, en sol. 18.30 V. d. soldaten 19.00 Nws 19.30 Gramm. 20.00 Tenor en fluit. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 2200 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws 23.05-24.00 Gramm. Brussel 484 m, 12.15 Gramm. 12.54 Idem. 13.00 Nws. 13.10 Chansons. 14.20 Vrije tijd. 18.00 Discoclub. 17.00 Nws. 17.10 Gramm. 17.20 Bel canto. 18.40 grom 19.30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22.00 N*s. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws 23.00 Gramm. 23.55 Nws. TELEVISIE VARA: 17.00 V.d. kind NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Quizprogr. 21.15 Ge var progr. DUITS progr.: 17.30 Gevar. progr. 19 00-19.30 Hier und Heute 20.00 Journ 20.20 Muzikale co- medie daarna: Het woord voor de zondag. FRANS-BELO. progr.: 19.00 La pensée et les hommes 19.30 Feujll. 20.00 Nws. Progr. verder onbekend 21.35 Cabaret 22.05 Onbekend Daarna Wereldnws, VLAAMS-BELG. progr.: 17.00-18.00 V.d. jeugd 19.00 Kath. uitz. 19.30 TV-album 19.35 Nws. 19.50 De week in beeld 20.20 Blijspel 22.50 Nws. 60). Dat is zeker, beaamde Piquet. Ze kan iemand de weg wijzen als het moet. Juist, meneer, u kent uw tante ook. En Lieve Van Leeuwen heeft verteld, dat de arme tuinman vroeger verliefd is geweest op een Freule Cattenborgh- Wat er precies is gebeurd, weet natuurlijk géén sterveling meer, maar de tuinman schijnt een schilderij te hebben gekeregen van de baron. Nu betaalt mevrouw het personeel soms met allerlei prullen van de fami lie: een oud bijbeltje, een koperen doofpot een kannetje en zulke dingen meer. Nou Is het maar makkelijk om later al zulke dingen weer op te gaan eisen, maar dat gaat zo maar niet. Maar je doet er niet veel tegen, vond Piquet. De buurvrouw van juffrouw Quantin maakte een zegenend handgebaar en kneep olijk een oogje toe. Laat maar zitten, zei ze. Nel is wei goed, maar niet gek. Als het niet om het kind was en ook om meneer Rodenhoven die aan al die gekke streken niet mee doet, zou Nel al lang bij die mensen zijn weggegaan- Het is allemaal goed en wel, maar ik heb enkele van die „geschen ken" bij mij in huis gezet en knap als de politie dat zal vinden. Deze merkwaardige onderschatting van het speurtalent van de justitie was zo kras, dat Piquet begon te lachen. Verontwaardigd sloeg het vrouwtje met haar hand op tafel. Het kransje op de krant bibberde, Nee, meneer, we zijn hier eerlijke mensen en u weet het natuurlijk nét zo goed als ik, dat uw tante eerlijk is al sgou Maar arme mensen worden altijd de dupe van zulke streken. Juffrouw Van Leeuwen schijnt eens aan de weet te zijn gekomen, dat de simpele tuinman dat schilderij aan een vriend hééft gegeven. Wat voor vriend? Dat weet ik niet, maar het toeval wil nu, dat er iemand kwam voor Nel om iets te vragen over alles wat er gebeurde op Cattenborgh. Nou, dat bleek een dochter te zijn van de man, die nou dat schilderij moet hebben, want die vrouw zei: Ik heb dat prulding goed opgeborgen en als er iemand beschuldigd moet worden laten ze dan hun eigen vuile familie maar de schuld geven, maar die ouwe ziel van een Tobias zal er buiten worden gehouden- Piquet trommelde met zijn vingers op tafel. Waar is dat schilderij nou? Nou ja., dat zei ze niet. Maar wat een gemene streken halen die lui uit. Zelf stelen en dan later het personeel de schuld geven. Weet u dat zeker? Het ligt zo voor de hand meneer.. Piquet kreeg een goede indruk van de wijze waarop buitenstaanders zich een beeld kuhnen vormen van een bepaalde situatie. Dit hele verhaal ongetwijfeld lis tig verzonnen door juffrouw Quantin, was als een muur van wantrouwen opgetrok ken tussen de werkelijkheid en de leu gen. Het was niet onmogelijk, dat die ou we heks de dochter van Kees Rogge aan het praten had weten te krijgen en nu achter het door iedereen gezochte portret aanzat. Die „spiegel uit het verleden" zou voor Nellie Quantin wel eens een lelijk ding kunnen zijn, omdat bij het vinden van dat portret sommige mensen hun ogen zou den opensperren van verbazing- Heeft u dat portret gezien? wilde hij weten. Och nee, meneer. Wat kan ons dat ding schelen? Geen mens heeft het de laatste jaren gezien. Maar zwijgt u hier alstublieft over. Ik mag dit nooit aan een vreemde vertellen natuurlijk en al lachen we er hier ln huis wel eens om, toch zou ik voor geen geld willen, dat.. Hoe zag die dame er uit, door wie tan te werd gehaald? Ik heb het niet goed gezien, meneer Hij gaf het verhoor op, keek naar de kat, die suffig in de kachel keek en zachtjes wiebelde van slaap en gezelligheid. Hij dacht zich in, dat hij dit onschuldige vrouwtje zou laten ondervagen door Hen- sel of door Sardemann. Ze zou huilen en kermen en waarschijnlijk zeggen, dat ze heel dat sprookje over dat schilderij had gelogen. Hij staarde zo gespannen naar de kat, dat de vrouw meende, dat hij ver moeid was van de reis of dat hij was ge schrokken van haar vertelsel. Ze vrolijk te hem op door te proesten van het lachen. Dat schilderij, zei ze, weet u waar die juffrouw dat ding had gebracht? Nee je lacht je dood als je het hoort- Nel en ik hebben geschaterd, stel u voor, dat wij dat ook gingen doen met al de prullen die daar uit huis verdwijnen. Piquet lachte ook. Hij stond op en vroeg met onweerstaanbare charme: Toe, laat me ook eens lachen. O éut, je lacht je een kriek. Het staat haha.. het staat in de lommerd! Nadat hij was uitgelachen, weer op adem gekomen van zijn toneelplezier, ging Piquet weg. Hij vertrok met de har telijke groeten van neef Jan uit Brussel. Ziezo, oók juffrouw Quantin zou wel heb ben gelachen. Was er een betere schuil plaats te vinden voor iets, dat niemand vinden mocht? Ze zou tegen dat portret hebben gezegd, zo in gedachte: Ik zal je de weg wijzen, anders kom je in verkeerde handen terecht- Roden- hoven kon de hele wereld nazoeken en la ten nazoeken, hij zou dat portret nooit vin den. Tegen hem zouden ze allemaal zwij gen. Hij was geen neef uit Brussel die ge luk had bij een koffiepraatje. En nu hij dit alles wist, maakte hij zich ongerust over de verdwijning van juf frouw Quantin. Was het een complot met Keetie? Handelde de geheimzinnige huis houdster naar haar eigen inzichten vóór of tegen Piquet? Ev al zat de kat ook voor de kachel te toch was het gevaar niet denkbeeldig, dal de lieve verhaaltjes van vrouwtje Rubbelkruid spoedig zouden worden voortgezet. Hij hóórde haar al zeg gen: Doe de grendel eens weg, mijn lieve kind, laat me binnen in de tuin. Nu zal ik je de weg wijzen., hier is een glaasje to- versap.neem een slokje en je zult de pa radijsvogel zien vliegen. Maar pas op voor die boze meneer, die is van de poli tie.. hij heeft het zeif gezegd- Hij heeft je hondje doodgemaakt en hij loert op mijn poesje. Doe de grendel weg, mijn kind, hier is vrouwtje Rubbelkruid.. die blaast je boze leven uit. Paul Piquet knoopte zijn jas dicht. Hij dacht: Verpletteren zal ik jou, smerige heks H)i verliet het hofje Hij verdiepte zich niet in de uiterst gecompliceerde geestelijke structuur van juffrouw Quantin Dat was zijn beroep niet, maar wel wist hij, dat zij tot dat soort mensen moest be horen. die men indeelt bij de „gesple ten" naturen. Zonder enige twijfel lag de wraakgedachte bij haar doorlopend op de loer. Behandeld als een schurftige kat. de deur uitgegooid en in elk opzicht tekort gedaan, was zij in een eigen, innerlijke wraakwereld terechtgekomen- Ze moes ten verdwijnen, de Cattenborghen Ze moesten ook wegzakken in hun eigen zwakheid: angst en onzekerheid. En het was haar gelukt. Maar het was haarzelf niet gelukt, ook de praatgrage spottende burgerjuffrouw die zü was geworden, ge heel te verdringen. Ze kletste om haar ei gen misdaden heen, zich steeds verradend aan hen, die niet op de loer lagen. Die niets begrepen van wat ze eigenlijk zei. (Wordl vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4