Dagblad voor Schiedam en omstreken „Flessehals" behoort tot het verleden USSR 1959' nog steeds in zijn baan Commentaar op Russische Maan-verkenning Straa l jager op kwekerij een dode, een gewonde Onderneming moet eigen vrachtprijzen vaststellen Rijk instrumen tarium Dat liep goed af Indonesië koopt in communistisch China 100.000 ton rijst Piloot kwam in denneboom terecht Aardschokken in Bretagne en Italië Nieuwe Vijfsluizenhrug officieus in gebruik Advies over vervoer scoor dinatie Prinses Beatrixin dok In 1959 weer duurtetoeslag 37.000 doden op de weg in de V.S. De vergiftiging in Leeuwarden Stork heeft 1102 voldoende werk ZATERDAG 3 JANUARI 1959 ROOD VUURWERK VOOR COMMUNISTISCH CONGRES Zondag bij het doel Eerste poging? Nieuwe expeditie MAANRAKET OVER DE HELFT HEEN PANIEK ÏN HUIS TER HEIDE -n Hl WÊkt,1 ZI Nederlands gezant in de Soedan an in Kopenhagen Lek liet 300 liter gas per uur in huiskamer Prinses Irene naar Val d'Isere Automobilisten door grind verjaagd ZONDER AANKONDIGING hebben de Russen gisteren, tot ver rassing van de gehele wereld, een schot op de maan afgevuurd. Zij lanceerden een raket, die met een snelheid van 11,2 kilometer per se conde de aarde verliet en volgens de tot dusverre binnengekomen berichten nog steeds zijn baan schjjnt te volgen. Het lijkt niet Waarschijnlijk, dat het de bedoe ling is, dat de raket op de maan zal landen. Uit het instrumentarium dat zich aan boord bevindt mag men afleiden, dat het hier gaat om een poging de omgeving van de maan en wellicht ook de achter kant van de maan te verkennen. HET AMERIKAANSE MINISTERIE VAN DEFENSIE: wij waren van te voren op de hoogte van de lancering van deze raket, Verder geven wij thans geen commentaar. PROF. LOVELL VAN DE BRITSE RADIOTELESCOOP TE JOD- RELL BANK: ik ben erg verrast. Mijn informaties luidden, dat Rus land niet van plan was een dergelijke raket te lanceren. ANDERE BRITSE DESKUNDIGEN: Het is best mogelijk, dat de Rus- rische raket de afstand van de aarde naar de maan zal kunnen afleg gen, maar wij betwijfelen of de raket de maan zelf zal bereiken. DE COMMISSIE VOOR RUIMTEVAART VAN HET AMERIKAANSE HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN: Wij dringen er op aan, dat de Ver enigde Staten zo spoedig mogelijk twee raketten naar de maan sturen. DIRECTIE OBSERVATORIUM BOCHUM (RUHRGEBIED)zater dagmorgen om vijf minuten na middernacht hebben wij signalen op gevangen, welke mogelijk van de Russische maanraket afkomstig kun nen zijn. HL mmmmm Explosies Paniek ÜÊ&i m - *m4*< r msmmm HET WEER VOOR MORGEN de nieuwe veerboot tussen OPKLARINGEN IV. BIJ CULEMBORG nieuwe amsche courant Sovjet-schot op de maan ZATERDAG, 3 januari 1959 (Van onze redacteur) „U.S.S.R. 1959" staat er op de vaantjes Van het 1.833 kilogram wegende ruimte- Projectiel, dat uit twee ol meer trap- Pen bestaat. De eemste trap diende om de raket de aanvangsenelheid va<n 11,2 kilo meter per seconde te geven, een r.cg niet eerder in de geschiedenis der mensheid bereikte snelheid, die een inter-planetaire reis mogelijk maakt. Over de laatste trap hebben de Russen enkele gegevens vrij gegeven, waaruit blijkt, dat zich aan boord van dit gedeelte dat zonder brandstof 1472 kilo weegt, een 301,3 kilo zware bus met instrumenten voor wetenschappelijke waarnemingen bevindt. Met deze instrumenten zal het mogelijk zijn vast te stellen, of erop de maan een magnetisch veld bestaat, de intensiteit en de variaties van de kosmische straling buiten het magnetisch veld van de aarde te registreren, foto-tonen in de ko«Mische straling waar te nemen, radio-activiteit op de maan te ontdekken on de samenstel ling van de interplanetaire materie te re gistreren. Aa,n boord bevinden zich drie Vrijdag gebeurde er in Maassluis een ongeluk, dat goed is afgelopen. Een met Paard bespannen wagen ging aan dé Veer- straathoek Markt te water, waarschijn lijk doordat het paard schrok. De voer man kon er nog afspringen, maar twee kinderen, die zich op de wagen bevon den, raakten ook te water. Een ervan dreigde te verdrinken, maar door kordaat optreden van agent Kruithof, die zich ge kleed te water begaf, werd het gered. Het andere kind werd op het droge gebracht door een onbekend gebleven persoon. Da Voerman van de wagen, de heer Sar, zag kans onder water het paard los te makeri van de wagen, waarna men het hevig ge schrokken dier bij het politiebureau op da Wal trachtte te krijgen. Dit mislukte ech ter. waarna men de Wagenbrug opende «n het die-r aan een 'touw 'het Goudsteen- Water inloodste. Daar gelukte het ten slotte het paard uit het water te krijgen. In de loop van de middag werd de wagen door de takelwagen van de gemeente op het droge gebracht. radio-zenders, die op 19 997. 19.995, 19.993 en 183.6 mghtz gegevens uitzenden en een speciale apparatuur voor het doen ont staan van een natriumwolk van een kunstmatige komeet. Vanmorgen om 1.57 Ned. tijd heeft de raket deze wolk uitge stoten op ruim 100.000 km hoogte. Het observatorium van Alma Ata wist er foto's van te maken met behulp van optische instrumenten met filters die de spec-.rum- lijn van het natrium tegenhouden. De lichtgevende natriumdampen maken het mogelijk rustig waarnemingen te doen. Hef, was de bedoeling dat de laatste trap zich hedenmorgen van de raket zou losmaken. Of dit is gebeurd was tot op dit ogenblik nog niet bekend. Voigens de plannen moet deze laatste trap zondag morgen om acht uur Nederlandse tijd in de omgeving van de maan aankomen. In Washington houdt men er rekening mee, dat op dat ogenblik ongeveer ook Mikojan, de Sovjet vice-premier, in Washington arriveert; hetgeen niet geheel toevallig zou zijn. De Russen zeggen, dat dit schot op de maan werd afgevuurd ter gelegenheid van het 21e congres van de communistische partij van de Sovjet Unie. Reeds eerder liepen, vóór of tijdens communistische „hoogtij-dagen", geruchten over de lan cering van een maanraket. Hardnekkig wag het verhaal over het projectiel met rood poeder, dat zou zijn afgevuurd om de maan op de jaarlijkse herdenking van de oktober-revolutie in 1957 «kort na de lancering van de eerste spoetnik) een rode tint te geven. Bevestiging van d'it verhaal werd nooit gegeven. Het fe'it dat de bleke maan nog nimmer voor do Russen „bloos de" bewijst wei dat deze raket, radien afgevuurd, zijn doel nooit heeft bereikt. Ook is het niet bekend, of de Russen eer der een poging tot een (zuiver weten schappelijke) verkenningstocht naar oe maan ondernamen. De ruchtbaarheid wel ke er aan dit schot is gegeven doet ver onderstellen d®t de start (en de toekomst mogelijkheden) van deze raket fortuinlyk zijn. In feeststemming heeft radio Moskou zich intussen al in een uitzending tot Amerika gewend en verklaard, dat nu voorbereidingen zullen worden getroffen om een expeditie naar de maan uit te rus ten. die daar observatoria en tussensta tions voor toekomstige ruimtevluchten zal oprichten. Naar beden tegen het middaguur uit Moskou werd gemeld, was de maanraket op een hoogte van meer dan 200.00(1 km. Zij had hiermee de helft van de afntand tussen aarde en maan afgelegd. Sedert dit herioht, is het aantal meldingen over de positie van de maanraket afgenomen. De Russen hebben twee enorme tech nische successen behaald, zo schrijft de wetenschappelijke medewerker van „Paris Soir'' vanavond in zijn. bïad. Zij hebben een raket gebouwd, die een snelheid kan ontwikkelen nodig om de aantrekkingskracht van de aarde te over winnen. Bovendien, aldus déze medewer ker, blijken zij de baan nauwkeurig ge noeg te hebben berekend om de raket op de maan te laten landen. Toegegeven moet worden, dat de Rus sen de krachtigste raketmotor van de wereld bezitten. Dit is ook gebleken uit de uitlatingen van enkele Amerikaanse technici, die kortgeleden verklaard heb ben dial de Bussen hun proefnemingen hebben voltooid met een motor, die een stuwdruk heeft van 130 ton, twee en een 'half maal zoveel als het stuwdrukver- mogen van de drie motoren tezamen, die voor de Amerikaanse Atlas zijn gebruikt. De Russen zijn op het ogenblik bezig ■met de bouw van een raketmotor met een stuwdru'k van 800 ton De Indonesische minister van handel, Muljomiseno, heeft gisteren bekend ge maakt. dat Indonesië 100.000 ton rtfst heeft besteld in communistisch China. De aflevering zal geschieden tussen april en juli. De prijs bedraagt 39 pond sterling per ton, of 4 pond minder dan dc rijst, die Indonesië bij vroegere transacties aan communistisch China betaalde. AI- dus het Indonesische persbureau Antara. Een straaljager van het type F 86 K van de vliegbasis Soesterberg is gister middag omstreeks half vier brandend neergestort op een bloemkwekerij aan de Prins Alexanderweg te Huis ter Heide. De piloot, de 34-jarige majoor B. C. Ruys uit Amersfoort, vlieger-instructeur by het 700ste squadron op Soesterberg zag kans zijn jager met een schietstoel te verlaten. wgsamm Het toestel ramde het dak van een kolen- opslagplaats van de fa. Rondeel, waar in de heer C. Rondeel en zijn knecht, de heer W. v. d. Hoven, op dat moment juist werkzaam waren. De schuur vloog on middellijk in brand en was in korte tijd een laaiende vuurzee. Ook de kleren van de heren Rondeel en v. d. Hoven vatten vlam. Op hun hulpgeschreeuw kwam mevrouw Rondeel toesnellen, die met ge vaar voor eigen leven de beide mannen met water overgoot. Zij kon geen hulp krijgen, omdat niemand het aandurfde, zich tussen de nog rondvliegende brok stukken te begeven. Eerst nadat de ex plosies ophielden, kon men de onheils plaats naderen. De beide mannen werden naar het al gemeen ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar dc heer Rondeel kort na aankomst overleed. De heer v. d. Hoven werd zwaar gewond opgenomen. De piloot is naar het militair hospitaal „Oog in AI" in Utrecht overgebracht. Hij liep geen noemenswaardig letsel op, daar hy in de kruin van een denneboom terechtkwam. Majoor. Ruys was om 15.19 uur van Soesterberg opgestegen. Kort na de start kreeg hij storing aan de motor. Hij pro beerde een open plek te vinden, waar hij het toestel, dat niet meer te redden viel, kon laten neerkomen. Boven Huis ter Heide drukte majoor Ruys op de knop die zijn schietstoel van het toestel moest losmaken. Als een brandende fakkel dook de straaljager naar beneden en deed menigeen in de omgeving van de Prins Alexanderweg in paniek wegrennen. Nadat de jager eerst de kolenopslag- plaats van de heer Rondeel had geraakt, boorde hy zich in het kleine stukje rulle grond, dat hier tussen een groot aantal hnizen ligt. Er volgde een enorme ex plosie, waarop brandende brokstukken in het rond werden geslingerd. Vlammen to renden hoog op en zetten de omgeving in een onheilspellende vuurgloed. Men zag kort daarop, hoe de piloot met zijn para chute in de kruin van een denneboom terechtkwam. De brandweer uit Zeist en de ongeval- lenploeg van het vliegveld Soesterberg waren spoedig ter plaatse. Met schuim- blussers werd het vuur bestreden, waa'r- door uitbreiding kon worden voorkomen. De burgemeester van Zeist, mr. A. P. Gisteren zijn in Europa vier aard schokken geregistreerd. Op de universi teit, van Base] werd om 6.22 uur een aard schok van een seconde waargenomen, die haar centrum zou moeten hebben in Al banië of in de Pyreneeën. In de streek van Teramo in midden-Italië scheurden in de ochtend de muren van de huizen, terwijl een zeer sterke aardschok werd waar genomen in Bretagne, waar de trilling drie seconden aanhield. Het Franse meteorologische instituut heeft medegedeeld, dat er geen schade is aangericht. Later op de dag echter werd in Bretagne opnieuw een aardschok gevoeld, die telegraafpalen omver wierp en een beeld in een dorpskerk van zijn voetstuk deed vallen. .is 9* Niet officieel, maar daarom niet min der vreugdevol, is gisteravond ye nieu we Vijfsluizenbrug, tussen Schiedam en Vlaardingen. in gebruik genomen. Jaren is naar dit moment uitgezien. Om 7 uur gisteravond reed de eerste auto over de nieuwe brug, nadat de heer Molenaar, politic-inspecteur van Schiedam, hiertoe een teken had gegeven. Voorlopig geldt deze ingebruikneming nog alleen voor het verkeer uit de rich ting Vlaardingen, maar maandag a.s. hoopt men het geheel te voltooien, zodat ook het verkeer uit Schiedam van de nieuwe rijbaan gebruik zal kunnen maken. By kunstlicht is tot gisteravond 7 uur doorgewerkt. Schiedamse en Vlaardingse politie regelden het verkeer, dat door een smalle sleuf moest, waardoor slechts één richtingsverkeer mogelijk was, zodat zich De commissie vrijhandelsgcbied van de Sociaal Economische Raad heeft aan de ministers van Buitenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat advies uitgebracht over de coördinatie van het vervoer binnen het ka der van het verdrag der Europese Eco- Korthals Altes, was op het terrein van hel I nomischc Gemeenschap, waarin het vrije ongeluk aanwezig. Later op de middag verkeer van vervoersdiensten als begin- arriveerde ook de chef-luchtmachtstaf, j sel is aanvaard. Uitgangspunt van haar luitenant-generaal H. Schaper. advies was voor de commissie het over F" r .'Hf5 i A ïsA VLIS SIN GEN EN BRESKENS, de Prinses Beatrix" ligt op het ogenblik m een van de dokken van de Kon. Maat- schappij fyDe Scheldet.e Vlissingen voor een garantiebeurt in feite een alge hele revisie. Vooral de elektrische uit rusting die de laatste tijd nogal wat zor gen baarde en moeilijkheden veroorzaak tezal nauwkeurig worden nagelopen, zodat in de toekomst verdere „kinder ziekten" wel zullen uitblijven Opklaringen, maar voornamelijk in de kustprovincies plaatselijk enkele buien. Vannacht in het binnenland hier en daar lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Zondag 4 januari; zon op 08.48, onder 16.42 uur; maan op 03.02, onder 13.11 uur. Maandag' 5 januari; zon op 08.48, onder 16.43 uur; maan op 04,18, onder 13.49 uur. In overeenstemming met het advies van dc SER zal minister Beel in zijn hoedanig heid van minister van Sociale Zaken ad interim zeer spoedig het wetsontwerp duurtetoeslag 1959 indienen. Dit ontwerp zal dezelfde inhoud hebben als de wet duurtetoeslag 1958, die op 31 december afliep. Dit deelt de bewindsman mee aan het Tweede-Kamerlid mr. Van Thiel (KVP) in antwoord op desbetreffende vra gen. Volgens schatting van de Amerikaane Nationale Veiligheidsraad zijn in 1958 op de grote wegen in de Verenigde Staten een 37.000 personen bij ongelukken omge komen tegen 38.500 het jaar daarvoor cn 40.000 in 1956. Ingeveer 1.300.000 personen zouden in het afgelopen jaar verwondin gen hebben opgelopen, waardoor zij in valide werden. Op de vrije Nieuwjaarsdag zijn 145 men sen door verkeersongelukken om het le ven gekomen. Dit is voor de eerste van de vier vrije dagen een hoger aantal dan vorig jaar, toen gedurende de vier vrije dagen in totaal 409 personen door ver keersongelukken om het leven kwamen. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J v.d. Zwaai, laatstelijk consul-generaal te Nairobi, momenteel met verlof hier te lande, tot gezant van Nederland te Khartoem. deze materie aan de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal uitgebrachte, en door de vergadering van de E.G.K.S. aanvaarde, rapport-Kapteyn over de coör dinatie van het vervoer. De commissie kan zich in het alge meen wel verenigen met het rapport-Kap. teyn, al komt de uitwerking op een aan tal punten haar niet geheel bevredigend voor. Hoewel zij instemt met het daarin geformuleerde uitgangspunt voor prijs vorming, maakt zij bezwaren tegen de verplichting slechts prijzen te berekenen die uit een vast, individueel of gemeen schappelijk, tarief kunnen worden afgele zen. De commissie is het ermee eens, dat, met het oog op het dreigend gevaar van een permanente desastreuze concurren tie, de prijsvorming niet geheel kan wor den vrijgelaten. Een ordening van de me dedinging zal nodig zijn en bij de prijs vorming zal men van algemeen toegepas te beginselen moeten uitgaan- Door de werking van de markt vloeit hieruit voort een harmonisatie van prijzen binnen een zelfde vervoertak- In beginsel zal elke onderneming zijn eigen vrachtprijzen moeten kunnen vast stellen, daarbij uitgaande van dc eigen kostprijzen voor de verschillende ver voersdiensten. van de marktpositie van de onderneming en van die van de ge bruikers der diensten. De commissie wijst zowel tariefdwang, vaste tarieven, als een algemene publikatieplicht af. Zij acht voor de spoorwegen bereke ning van de vrachtprijzen op grondslsag van een gepubliceerd tarief met de mo gelijkheid in bepaalde gevallen daarvan af te wijken het meest geëigend Voor het wegvervoer over lange afstand 'en het internationale vervoer langs de weg zou den algemene tarieven kunnen worden vastgesteld, waarbij aan de ondernemin gen de bevoegdheid wordt verleend, zo wel naar boven als naar beneden, met een bepaalde marge van het tarief, af te wijken. De commissie meent, dat er voor de binnenscheepvaart naar moet worden ge streefd een zekere aansluiting in de vrachtprijsvorming te verkrijgen tussen enerzijds de wateren, waarvoor reeds een m internationale verdragen neergelegd regime bestaat en anderzijds de wateren waarvoor geen internationale regeling van kracht is. Pe commissie is van oordeel dat van een behoorlijke coördinatie van het ver voer geen sprake zal zijn, wanneer van de bevoegdheid van de Europese commissie1 tot het toepassen van zgn. ondersteunings tarieven meer dan in zeer uitzonderlijke omstandigheden gebruik zal worden ge maakt. Rechtstreeks subsidiëren van on dernemingen of industrieën verdient dan naar het oordeel der commissie eerder aanbeveling. aanhoudend files vormden. Ernstige ver tragingen bleven echter, mede door de uitstekende samenwerking, uit. Als maandag de gehele brug ln ge bruik is, zal het verkeer, inplaats van zoals nu va„ één baan, van drie ba nen gebruik kunnen maken. Hiermede zal dan een eind gekomen zijn aan de oude nauwe doortocht, die niet ten onrechte met de naam „flessenhals" werd aange duid. Gisteravond waren eveneens aanwezig dc heren L. M. v. Damme en C. V. v.d. Hammen van gemeentewerken van Schiedam. Anastas Mikoyan, eerste vice-premier van de Sovjet-Unie, is hedenmorgen uit Moskou vertrokken op weg naar de Ver enigde Staten. Hy maakt de rei, via Kopenhagen, waar hy hedenmiddag arri veerde. De rest van de dag is hü gast van de Deense regering. Mikoyan werd op het Vnukovo-vlieg- vcld van Moskou o.a. uitgeleide gedaan door minister Gromyko. (Van onze correspondent) thans is gebleken is de gasver giftiging die zich bij de jaarwisseling in het perceel Javastraat 22 te Leeuwarden beeft voorgedaan en waardoor de 78-jarige alleenwonende heer C. van Asperen, zo- als w„ reeds meldden om het leven is gekomen, het gevolg van werkzaamhe den, die door personeel van de gemeen- telyke energiebedrijven in de woning zijn «fCI •op 0U(1cjaarsdag. Er is een lek by de ingang van de muntmeter die zich in de huiskamer bevond. „,,^r -k0nJ zi<lh on§eveer 300 liter gas per uur in de kamer verspreiden en daar- ,de heeT Van Asperen om het !r unj - omen' De directie van de ener- giebedrijven heeft inmiddels meegedeeld flat hiep sprake is van een zeer betreu renswaardige gang van zaken en dat hei vertrouwen in het personeel, dat ds werk zaamheden uitvoerde. ernstig is be schaamd. De justitie stelt intussen een on derzoek in naar de toedracht van een en ander. Prinses Irene is vanmorgen naar Val d'Isèrc in Frankryk vertrokken. Zy zal daar deelnemen aan enkele onderdelen van het Nederlands skikampioenschap. De prinses, die in gezelschap is van de heer en mevrouw Bischoff van Ileemskerck, heeft dc bedoeling ongeveer twee weken in Val d'Isèrc te verblijven. O In de jaarrede. die de heer D. Stork voor het personeel van de N.V. Kon. Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. heeft gehouden heeft hij medegedeeld, dat, ge durende de laatste maanden van 1958 een kleine opleving viel te bespeuren in het aantal binnengekomen orders. Dit wijst volgens de heer Stork op een lichte af neming van de depressie. Bij inspanning van alle krachten kan Stork de toekomst met ^vertrouwen tegemoet zien. Er is bij de Kon. Machinefabriek op het ogenblik nog voldoende werk, doch de tijd dat het werk als het ware werd binnengedragen is voorbij. Automobilisten die via de rijksweg Utrecht's Hertogenbosch (over Vianeu en Zaltbommel) naar Culemborg rijden, hebben de schrik te pakken gekregen voor de nieuwe verbinding tussen deze weg en Culemborg: op de verbindingsweg die dinsdag officieel zal worden geopend, zijn tot dusver 28 autoruiten gesneuveld door opspringend grind. De grove grindlaag die het wegdek vormt, wordt maar zeer slecht ingereden. Ofschoon er meestal zeer langzaam wordt gereden, ontstaan er angstige situaties wanneer tegenliggers elkaar passeren. Aan liet begin van de weg bij Culemborg is het gevaar van opspringend grind met een bordje aangegeven, doch bij de oprit bij de rijksweg niet. Verscheidene automobilisten geven op het ogenblik de voorkeur aan de secun daire weg d-ie parallel loopt met de nieu we verbinding, of rijden van Vianen af over de Lekdijk naar Culemborg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1