Over 15 jaar geen rijker burger dan de communist aldaar VenJuuSe opgeschreven namen In het keurslijf der rode economie Naar aanleiding van de tragedie in Chicago Geen kwaliteits- produktie Fata morgana Mobilisatie van technici 2 tegen 1 Ook de nieuwe generatie? Tegen China en India? Het vuur in onze aarde Observator SPAARBANK RAD I N A3 Een vorige maal hebben we naar aanleiding van een bezoek op de Expo aan het Sovjet- Russische paviljoen in grote lijnen uiteen gezet, waarvan de Sovjet-technici en fysici dromen. Dat zijn in de grootste slavenstaat ter wereld speciaal de mannen van de weten schap, in wier hoofden en handen in belang rijke mate het lot ligt van 't door Króesjtsjef met zoveel bombarie aangekondigde Zeven jarenplan, hetwelk ten onzent door de com munisten bij de behandeling der gemeente begrotingen telkens weer als voorbeeld werd gesteld van een efficiënte opbouw van de staat. Ook hij de komende verkiezingen zul len de communisten, wier leuze reeds ge smeed is: gezamenlijke actie tegen de reactie, de wonderen van het Zevenjarenplan breed uitmeten. Het is mede daarom wel goed, nog eens nader 11a te gaan, wat ons nu eigenlijk wel ten voorbeeld wordt gesteld. We wezen er indertijd reeds op, dat in het enorme sovjet-paviljoen wel veel te zien was, maar niets nieuws voor mensen, die enigszins op de hoogte zijn van hetgeen er in het Westen op wetenschappelijk en technisch gebied ge presteerd wordt. Voor wie niet op de hoogte is, lijkt het Sovjet-Russische vertoon heel wat en laten we onmiddellijk erkennen, men heeft letterlijk alles gedaan, om, zoals de Fransen het zo kernachtig zeggen, épater le bourgeois, op z"n Nederlands, om indruk te maken op boeren, burgers en buitenlui, zo als dit op de kermis gebeurt. Ook hier te lande zijn velen teruggekeerd van een be zoek aan de Expo, diep onder de indruk van Sovjet-Russische manifestaties, welke inmid dels in het Westen als zo gewoon worden beschouwd, dat men er op de Expo geen speciale plaats voor had ingeruimd. We heb ben de architectuur van het Sovjet-paviljoen horen roemen. Wel, in architectonisch op zicht was er op de Expo heel wat beters, zo niet veel mooiers te zien, er waren zelfs enkele hoogst interessante exentrieke, archi tectonische scheppingen. Het Sovjet-pavil joen was enorm, inderdaad, doch daarmede is alles gezegd. Degenen, door wie het ont worpen en ingericht werd, deden dit in de geest van de communistische propaganda, afgestemd op het onwetend gelaten Russi sche volk, dat zich systematisch ver bazen laat over nieuwigheden, welke voor ons Westerlingen reeds bijna onopvallende verworvenheden zijn. Zelfs de manier, waar op met de Spoetnik propaganda werd ge maakt, vertoonde daarbij niets verrassends. Maar laten we tot de feiten komen. Hierbij moet allereerst geconstateerd worden, dat hetgeen zich heden ten dage in Sovjet-Rusland voltrektgerust onze belangstelling mag hebben, al bescliouwe men het met een zekere reserve, bij een vergelijking met hetgeen ten onzent gepresteerd wordt. Als een lekenen i voorbeeld willen we hier slechts de Amerikaanse prestaties met de kunstmaan aanhalen, die de Spoetniks verre overtroffen hebben, ondanks alle kleingeestige, communistische kritiek. En I wanneer door liet Kremlin triomfantelijk beweerd wordt, dat het in 1970 de Verenigde Staten in technisch en economisch opzicht ingehaald zal hebben, dan mogen we toch wel even de nuchtere opmerking van 'n Amerikaan aanhalen, die vaststelde: aangenomen, dat wij stil blijven staan. Onvoorzichtigheid In de brand, uit. Verstikkingsdood RENTE VERHOOGD TE .ROTTE R D AM RUSLAND in de vaart der volken Hoe minder aardse vreugde ge noten kan worden, des te nauwer is meestal het contact met de he mel. Talloze zieken en mensen in nood zijn daarvan de levende ge^ tuigen. Doch ook het omgekeerde is een feit, nl.: Hoe meer van de aarde wordt gesmaakt in welke vorm dan ook, des te losser is vaak de band met Boven. Voorbeelden? Bij de 13 a 14 uren-dag waren de arbeiders „kerkser" dan nu. En on danks de lage loontjes werden de 40 a 50 jaar geleden nog talrijke katholieke feestdagen gevierd, die een hap haalden uit de bescheiden inkomens. Houdt men in huwe lijks- en gezinsleven alleen reke ning met rechten en verplichtin gen, wat blijft er dan over van de warme sfeer der actieve liefde. In onze parochiekerk is er elke week een lof voor de zondaren en voor de zieken. Maar als bekering en genezing moeten afhangen van die paar tientallen aanwezigen, zal de geestelijke en lichamelijke beter schap nog wel even duren. De geest van vernieuwing en de vondst van „het lof is verouderd" vinden we maar zwakke argumenten om afwezigheid goed te praten. Tóch moet de wereld naar inni ger contact met God. Of om gelijk de „Introitus" van morgen het eist. In de Naam van Jesus buige elke knie van hemelingen en mensenkinderen. Voor de Zoon als Verlosser van het menselijk geslacht aangewezen. Buigen we niet teveel de knie voor onze eigengemaakte afgo den? Ondanks het feit, dat we reeds zo vaak ervoeren, hoe broos en tijdelijk ze zijn? Hoeveel gees telijk kreupelen hebben we door onze afgodendienst niet gekregen? Alleen in de naam van Jesus kun nen we ons recht houden. Bij nie mand anders is heil. Gelijk St.- Petrus de overheden van het Jood se volk en de ouderlingen toevoeg de toen hij gerechtelijk in verhoor werd genomen, wijl de apostel in genoemde Naam een kreupele had genezen. Er is inderdaad onder de hemel geen andere Naam aan de mensen gegeven, waarin we za lig moeten worden. Door Hem groeit elk schepsel, door Hem zijn we geschapen en verlost. Van dit toch wel zeer belangrijke feit zien we echter weinig in ons eigen tele visie-program van de dag. Als we wijs waren gelijk de Drie Koningen zouden we met vreugde de woorden van de „Postcommu- niet" kunnen beamen, „dat onze namen opgeschreven staan onder de glorierijke Naam de waarborg van onze eeuwige voorbeschikking" Helaas we zijn zo gauw onder de bekoring en de kracht van af leidingsmanoeuvres. In het maat schappelijk leven is het zó, dat hoe veel sociale maatregelen ook ge nomen worden, er zal toch altijd gewerkt moeten worden. Zó is het ook in het geestelijk leven. Er kunnen verzachtingen worden doorgevoerd op verschillend ter rein, redding en behoud van de ziel blijven eisen stellen. En met de vervulling van die eisen dient ern-t betracht te worden. Geen risico nemen in 1959! Oü OllS nftil' |?*zeTPr°<?uHte.n buiten beschouwing gela- 1 T Jf' ^,e' ls '!u'st 'n de kapitalistische lan- Men weet het, Króesjtsjef wil met het Ifn' kwaliteit, dank zij een per- Zevenjaren-plan bewerkstelligen, dat de fabricage, geen zorgen baart, ter-1 mie is de verhouding Westen-communis- welvaart in de Sovjet-Unie het peil be-1Y ln Sov.iet-Rusland de meeste pro-1 tisch blok 2 tegen 1, waarbij in aanmer- reikt zal hebben waarop heden ten dage j "Ijkten allesbehalve kwaliteitsprodukten king moet worden genomen, dat talrijke de Verenigde Staten en verschillende zlJn',hetgeen de communisten od de Ex- gedeelten van het gebied van dit blok in- Westeuropese landen kunnen bogen. Nu r,° huns ondanks wel duidelijk demon- dustrieel tot de onontwikkelde gebieden moeten we nog even in het oog houden,streercien voor de bezoeker met de ga- dat het zevenjaren-plan, evenals de vorige 1 ve des onderscheids. Wat kwaliteitspro- vijfjaren-plannen rekbaar is en langer duktie betreft kunnen Króesjtsjef cs Króesjtsjef is zo verstandig geweest, de factor kwaliteit niet te noemen. Ook niet in zijn uiteenzetting omtrent de concur rentie tussen de communistische produk- tie en de kaoitalistische. We kunnen nau welijks geloven, dat hij deze concurren tie onwaarschijnlijk acht. juist in verband met het kwaliteitsverschil. Hij wilde ui- j teraard de arbeiders in de kapitalistische! landen geruststellen. Neen, zo zei hij. in i economisch opzicht zal de Sovjet-Unie op de wereld geen moeilijkheden veroor zaken. Maar politiek gesproken ja Hier hield hij een slag om de arm We geven nog enkele doeleinden van het zevenjarenplan aan: verhoging van de globale industriële produktie met 80 pet. vergeleken bij die van 1958; verhoging van 85 tot 88 pet. van de produktiemid- delen; verhoging met 92 tot 65 pet. van de produktie der verbruiksgoederen. In 1965 moet de produktie van gietijzer tot 65-70 miljoen ton verhoogd zi.in, die van staal tot 86-91 miljoen ton, die van olie tot 230-240 miljoen ton, die van verbruik.s- gas tot 150 miljard kubieke meter, die van elektrische energie tot 500-520 miljard kilowatt. De agrarische produktie moet in 1965 bijna verdubbeld zijn (met een produktie van 164-180 miljoen ton graan). In 1965 zal ook de 30-35-urige werkweek moeten worden ingevoerd, met twee rust dagen en een regelmatige loonsverhoging voor alle categorieën arbeiders en tech nici, zodat die dan bijna het dubbele zul len verdienen van thans, terwijl de ver bruiksgoederen dan in prijs zullen zijn gedaald Nu zijn die loonsverhogingen slechts be trekkelijk. nademaal de prijzen der ver bruiksgoederen en levensmiddelen in ver gelijking met die in de kapitalistische lan den abnormaal hoog zijn en het is feitelijk slechts toekomstmuziek, waar mede een kennelijk groeiende ontevreden heid over het huidige welvaartspeil ge smoord moet worden. Het is overigens wel waarschijnlijk, dat de dociele Rus sische massa voorlopig weer tevreden kan worden gesteld met de opgehangen fata morgana, die haar belooft, dat ze over een tiental jaren het beter zal heb ben dan de Amerikanen. Intussen bljjft het nijpend woningvraag stuk bestaan. Nog steeds beschikt de ge middelde Rus over slechts dertien kubie ke meter woonruimte, welke hoeveelheid F.n wat doet Sovjet-Rusland nu, om de gestelde doeleinden te kunnen bereiken? Ten eerste, elke burger, die er voor in het duidelijkst te vergelijken valt met die i aanmerking komt, voor techniek en weten van een groot hok. Ondanks alle propa- schap te mobiliseren. Van communistische zijde wordt hoog opgegeven over het enor me aantal technici en ingenieurs, dat in de Sovjet-Unie wordt opgeleid. In Frank rijk o.a. maakt men zich daar zelfs erg bezorgd om en dringt men aan op het oprichten van veel meer technische oplei dingsinstituten, zowel middelbare als ho gere. Het communistische systeem houdt in. dat naar de persoonlijke voorkeur niet wordt gevraagd. Onderwijzers en leiders van jeugdverenigingen wijzen de jongens aan, die een technische opleiding moeten volgen. Wat ze zelf willen, speelt geen rol. Ze zijn nu eenmaal dienaren van de staat. We zeiden jongens, maar voor de meisjes geldt hetzelfde. In tal van wetenschappe- ganda met de nieuwe bouw kan men het feit ni«t verdoezelen, dat de gemiddel de Rus buitengewoon slecht behuisd is. Deze toestand zal minstens tot I960 voort duren en pas enigszins veranderen, in dien alles meewerkt. Het huidige Sovjet- Rusland beschikt over dezelfde woonruim te als het zo gewraakte tsaristische, dat nu bijna al een halve eeuw geleden ten onder ging. Wanneer we de toekomstdromen laten voor wat ze zijn, moeten we evenwel vast stellen, dat Sovjet-Rusland, hetwelk kort na de bolsjewistische revolutie slechts drie procent van de wereiuproduktie leverde, thans dertig pet. voor zijn rekening neemt (het percentage der Verenigde Staten be draagt 36 pet). Om het, in een sportieve term uit te drukken, in de wereldecono- j Deze foto icerd in een Sovjet-Russi sche, stad door een toerist genomen. Op deze isba, ofwel woning slaan ettelijke televisiemasten. Maar.... in dit houten, overbevolkte huis, uaar in elke kamer een gezin huisde, trof hij geen enkel televisietoestel aan. Het is voor de regering goedkoper, ■televisiemasten te plaatsen, dan huizen te houwen. En... de televisie toestellen zijn beloofd, als de pro duktie flink is opgevoerd.... kan duren. Het zou wel eens kunnen dat de uitvoering van Kroesjtsjefs pro gramma in totaal wel vijftien jaar zal vorderen. Maar we leven snel 'en vijf tien jaar is niet veel. Intussen is men in het Kremlin zo vrij geweest, geen reke ning te houden met binnenlandse econo mische moeilijkheden, laat staan met poli tieke of met een oorlog. Alles moet goed gaan. Ook de nieuwe, thans tot super communisten opgeleid wordende jongere generatie dient zich gewillig te voegen in het enorme keurslijf van de communis tische economie, waarin de mens en de menselijke waardigheid geen rol spelen. Men krijgt inmiddels af en toe de indruk, dat er in Sovjet-Rusland vooral onder de jongeren iets woelt en gist, net als in de hele wereld Zal de nieuwe generatie tevreden zijn met het toekomstbeeld, hetwelk haar nu voor ogen getoverd wordt? Over vijftien jaar moet de Sovjet-Unie het rijkste en machtigste land ter wereld zijn. De pro duktie'moet er per hoofd het grootste we zen en daardoor zal er geen rijker bur ger in de wereld zijn dan de communis tische Rus Het' plenum van de Op perste Sovjet heeft dit slagwoord tijdens een zitting op 12 november volledig onder schreven. Al in 1965 moet in Sovjet-Rus land de produktie per hoofd groter zi.in dan in West-Duitsland en Engeland, welke momenteel de in kapitalistische zin hoogst ontwikkelde landen van West-Euro pa zijn. Sovjet-Rusland zal dan zelfs, wat bepaalde produkten betreft, de Ver enigde Staten voorbijgestreefd zijn, o.a- in elementaire levensbehoeften, graan, zui- velprodukten etc. Nog even een aanteke ning: Króesjtsjef heeft de kwaliteit van Dit is de verre, van moderne con structie van liet observatorium van Poulkovo (de hemelstad) bij Lenin grad. waar Sovjet-Russische geleer den de wereldruimte bestuderen. zelfs nog in de leer gaan bij hun satel lietstaat Tsjecho-Slowakije, waar de ka pitalistische tradities inzake kwaliteit en afwerking nog sterk doorwerken, ondanks alle collectivisme. behoorden. Volgens Króesjtsjef moet het communistische blok reeds in 1965, of schoon het slechts een derde van de we reldbevolking telt, 51 pet. van de indus triële wereldproduktie leveren. Dan ech ter zal de produktie per hoofd in het land van vadertje Króesjtsjef lager zijn dan die in het land va-n Uncle Sam. Advertentie lijke instituten zijn de employés, ook de academisch opgeleide, vrouwen. Of een meisje liever trouwen wil en een gezin stichten, hiernaar wordt niet gevraagd. Dat in dit systeem een groot gevaar schuilt, heeft Mao Tse-toeng ondervonden met zijn combinaties of communes, welke hij wilde doorvoeren en waarin voor het gezinsleven geen paats was ingeruimd. Sovjet-Rusland is er in de allereerste plaats op uit in de wereld de technische suprematie te veroveren. Ongetwijfeld le veren tal van Russen bijzondere techni sche prestaties. In de wetenschappelijke wereld hebben de Russen zich een belang rijke plaats veroverd. Dit is o.a. wel in het Internationale Geofysische Jaar ge bleken. Dat Sovjet-Russen aan de Zuid pool een Belgische wetenschappelijke ex peditie redden, zou men kunnen aanmer ken als een winstpunt. In menig opzicht is de huidige Sovjet-Russische krachts inspanning overigens- eveneens een winst punt, want de wereld is niet gebaat bij streng afgesloten, achterlijke gebieden. Maar wanneer men objectief nagaat, wat het Kremlin met zoveel tamtam naar voren brengt, zich daarbij er rekenschap van gevend, dat Siberië inderdaad een kolossale voorraadschuur en energiebron is, dringt zich direct de vraag op, in hoe verre Sovjet-Rusland, dat er onmiddellók aan grenst, met een zekere bezorgdheid de industriële ontwikkeling in landen als China en India gadeslaat, waar de macht hebbers eveneens over enorme arbeidsre serves beschikken. Is de vrees voor con- currentie b.v. voor China in werkelijkheid niet groter dan de vermeende bedreiging door de Verenigde Stalen en wat het Kremlin als het „kapitalistische" Westen betitelt? Men blijve steeds voorzichtig met de uitlatingen van het Kremlin, waar met Aziatische slimheid en dubbelzinnigheid gesproken wordt. Misschien voorziet men daar beter de noodzakelijkheid van een samengaan met het Westen tegen het Oos- len (voornamelijk China en Japan) dan dit ten onzent het geval is. Alle propa ganda en bluf over de industrialisatie moet. de buitenwereld imponeren en het eigen binnenland af en toe een stimulerende in jectie gevenZulks met een bepaald doel. Wanneer we van dit. standpunt uit naar de Sovjet-Unie schouwen, kunnen we min - of meer met een gerust hart het nieuws lezen over de atoomstad Doubno, over de „hemelstad" Poulkovo bij Leningrad, waar de wereldruimte bestudeerd wordt en men kort geleden de opzienbarende ont dekking over werkende vulkanen op de maan meent te hebben gedaan, over de projecten voor enorme elektronische en nucleaire centrales in Siberië, over 't. pro- ject-Markine, waarmede de Sovjet-Rus- i sische geleerden en experts door de Be ring Straat het warme water van de Stil le Oceaan in de Noordelijke IJszee wil len pompen, waardoor een grote verzach ting van het klimaat in Noord-Siberië zou ontstaan, over de stuwdam in de Wolga, die een meer van 600 kilometer lengte zou creëren, over het afdammen van de grote rivieren de Jennisei en de An- j gara, over het bouwen van enorme atoom- centrales, over een verbinding tussen IJs zee en Kaspische Zee enz. Dit alles kan er slechts toe bijdragen, dat er scheuren ontstaan in her IJzeren Gordijn, steeds grotere scheuren waar door Sovjet-Rusland langzaam maar ze ker bij de beschaafde wereld getrokken wordt en er een steeds grotere invloed van zal ondergaan. Laat men in Sovjet-Rusland gerust de maan bestuderen. Amerikaanse geleerder erkenne-n volmondig, dat juist van de maan uit een verdere verovering van de wereldruimte minder moeilijkheden zal I ondervinden dan van de aarde uit, alleen al door een belangrijke opheffing van de zwaartekracht. Een wereldruimteraket, die op onze aarde 30.000 ton weegt, zal op de maan slechts 5.000 ton wegen. De vraag, wie er het eerste zal zijn, speelt een on dergeschikte rol. De maan is groot ge noeg.... Tenslotte, wanneer men ons onder de indruk poogt te brengen van de presta ties der Sovjet-Unie en ons daarmede wil suggereren, dat daarvandaan alleen ons heil en onze redding zullen kunnen komen, de Amerikanen hebben aangekondigd, 'n project in voorbereiding te hebben om het vuur binnen in de aarde te gaan exploiteren Deze krachtbron moet zonder meer onmetelijk zijn. De grootste atoomcentrales verdwijnen er door in het niet Het aanboren van deze energiebron zou in de Stille Oceaan geschieden, ter hoog te van de Koerillen, waar zich in de oceaanbodem een diepe kloof bevindt. Men wil voorlopig slechts gaan tot een diepte, waar een temperatuur heerst van 500 graden. Aan de vurige kern van de aarde zal men dan nog lang niet toe zijn. Het zal op den duur een soort reis worden naar het binnenste der aarde, waar enorme temperaturen en een even enorme druk heersen, die allebei in energie kunnen worden omgezet Waarom zoveel grote branden in de Verenigde Staten! DL IRAGEDIE I3N CHICAGO, waar in een katholieke school, nadat er plotseling brand was uitgebroken, 89 kinderen en drie zusters om het leven kwamen, een aantal levend verbrandde, zonder dat hun tijdig hulp kon werden geboden en een aantal kinderen bovendien nog órnstige brandwonden opli-ep, deed onwillekeurig de vraag stellen, boe een derge lijke ramp in Amerika, waar alles technisch zo uitstekend in orde beet te zijn, kan voorkomen. Het is overigens niet alleen deze tragedie, waarin moeders krankzinnig zijn geworden van verdriet, welke een vraag als deze doet stellen. Het aanlal noodlottige branden is in bet land van Uncle Sam vrij groot, bijna ontstellend groot. Telkens leest men er in bet gemengde nieuws over. En dan doemt die vraag weer op.... Ze is intussen in Amerika met do grootste nadruk gesteld en het antwoord is: de pieeste Amerikaanse buizen en gebouwen zijn ware brandvallen, waaruit dikwijls geen ont snappen mogelijk is. Er bestaat in de Verenigde Staten een vereniging tegen brandgevaar en deze beeft thans weer eens een bijna verbijsterende statistiek gepubliceerd. Er komen in de Verenigde Staten zesmaal meer grote branden voor dan b.v. in Europa -i Dit niet alleen.. Elke dag vliegen er niet minder dan 130(1 woningen in brand In enkele minuten branden er elke dag minstens vijftien huizen volkomen uit, waarbij dan vaak slachtoffers vallen. Ge middeld breekt per dag in veertig hotels brand uit en ..70 maal in scholen. In één jaar tijds worden elfduizend personen slachtoffer en de aangerichte schade wordt per jaar op een miljard dollar ge schat. Een der voornaamste oorzaken is het feit, dat in de Verenigde Staten vele huizen geheel van hout zijn gebouwd. Ste nen huizen en panden zijn voorts van bin nen bijna geheel met hout bekleed, tot de vloeren toe en bevatten veel te veel brand baar materiaal, in de vorm van tapijten, kleedjes, gordijnen etc. Bij een grote waak zaamheid zoals men dip ten ontzent pleegt uit te oefenen en in kleine huizen is dit zo erg niet. Maar in kazernepanden kan i onvoorzichtigheid in één zo'n woning een 'ware ramp veroorzaken. Volgens het mi nisterie van onderwijs is éér, van de vijf scholen in de Verenigde Staten met het oog op het brandgevaar ondeskundig ge bouwd, terwijl er tevens te veel brand- jbaar materiaal werd gebruikt. Onvoorzichtigheid is een belangrijke fac tor. Van 1942 tot 1951 is een onderzoek ingesteld naar de voornaamste oorza- ken van brand- Lucifers en sigaretten vormden 27 procent. In dat tijdvak werd er 560.000 maal brand door veroorzaakt.. Met als gevolg 380 miljoen schade. In 1953 veroorzaakten met lucifers spelende kinderen 680 branden. Zes op de tien branden in hotels zijn het gevolg van on voorzichtige rokers, die met een bran dende sigaret naar bed gaan. Elke minuut gooien de Amerikanen 800.000 sigaret- tepeukjes weg, die meestal niet worden uitgedoofd en dus blijven doorbranden- Na de lucifers en de sigaretten komt de ver warming, die evenwel tevens de meeste schade veroorzaakt: straalkachels, olie kachels, fornuizen, kortom alle verplaats bare en gemakkelijk omver te gooien mid delen, om een kamer even te verwar men. Vele kinderen worden het slachtof fer van de daardoor veroorzaakte bran den. In de Ver. Staten gebruiken tal van arme gezinnen olie als verwarmingsmid del. Maar ook de elektriciteit of liever het verkeerde gebruik ervan, heeft heel wat branden en doden op zijn geweten. Ze neemt de derde plaats in.. Allerlei elek trische draden onder een gemakkelijk worden gebruikt, tot voor het wassen van de vaat toe, kunnen bij verkeerd gebruik of ondeskundige reparatie (doe het zelf) brand veroorzaken. In 1930 werden in een gemiddeld Amerikaans gezin 19 elektrische apparaten van allerlei aard gebruikt, th'ans is dit aantal 53.. Men legt elek- ï-ische draden onder een gemakkelijk brandbaar tapijt.Van 1952 tot 1953 steeg het aantal door elektriciteit veroorzaakte branden met 187 pet., verdriedubbelde dus bijna.. Het stichten van brand met het oog op de verzekeringssom is in de Verenigde Staten een veel verbreid kwaad. Van 1929 tot heden zijn er niet minder dan tien duizend personen wegens brandstichting tot kortere of langere gevangenisstraffen veroordeeld Ze staken hun huis of winkel of zaak jn brand.. De politie heeft enkele jaren geleden na lange speurtochten een vrouw kunnen arresteren, een zekere Ber- ta Washowski, die gedurende twintig jaar geleefd had van schadevergoedingen, haar! door verzekeringsmaatschappijen wegens brand uitbetaald- Ze vestigde zich telkens ergens anders, onder een andere -naam en verzekerde dan haar woning flink te gen brand. Nimmer kon de oorzaak wor- j den vastgesteld. Tot de politie te langen leste in haar bezit een speciaal elektrisch apparaatje vond. waarmede brand kon veroorzaakt worden, terwijl de indruk gewekt werd, dat er kortsluiting of iets dergelijks was ontstaan. De statistiek van de vereniging tegen brandgevaar wijst nog uit, dat het groot ste gedeelte van de mensen, die bij brand omkomen, de verstikkingsdood sterven, veroorzaakt door rook, maar vooral door gassen, ontstaan bij het verbranden van wol, plastic, gummi, celluloid en ander materiaal, dat veel in huishoudelijke arti kelen verwerkt wordt. Een typisch voorbeeld te dien aanzien was de brand in een hotel te Chicago in 1946. De brand was op de eerste verdie ping uitgebroken en men slaagde er in, hem daartoe te beperken. Er waren 61 slachtoffers, maar het merendeel woon de op hoger gelegen verdiepingen- Ze wa ren door rook en gasdampen verstikt, zelfs tot op de zesde verdieping. Het treffendste en bijna afschuwelijke voorbeeld werd echter geleverd door de brand in de St.-Mariaschool te Chicago. Toen de brandweer er in slaagde, door de verstikkende rook en walm een verafge legen klas te bereiken, vond ze daar de kinderen nog in de banken, met het hoofd op de schriften. Het leek. alsof ze leef den, maar ze waren reeds dood, tenge volge van verstikking. Grote stadsbran den, zoals ook die van hetzelfde Chicago in 1871, waaraan de halve stad ten offer viel, komen in de Verenigde Staten niet meer voor. Toen gingen er 60.000 houten huizen in vlammen op. Maar het brand gevaar dreigt nog steeds.. K- H. Een der grote branden van de laatste tijd vond in Bogota in Columbia plaats. Daar ging een warenhuis in vlammen op. Men ziet hier, hoe een brandweerman een omgekomen vrouw naar buiten draagt. Ze was niet verbrand, maar gestikt. Advertentie 3 Hoofdkantoor Botersloot 25

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3