Rommel de woestijn vos Hardnekkig zwijgen Communes kunnen niet op zichzelf staan kwam weer Ruim 200.000 Oost duitsers weken uit De Gaulle Op vrije voeten GEZELLIGER* Pekings blad meent: Rilland-Bath (Z.) Sydney Australië San Carlos (V.S.) Athene Washington Monte Carlo Moskou Kaapstad IN 1958 Eurovisie-uitzending uit Parijs ZEEPOST Detective-roman door RICO BULTHUIS iV B ZATERDAG 3 JANUARI 1959 TAG IN A 6 V 2i. Begin novemoei' Deiast muer maarscnaik Hommel met een inspectiereis van Denemarken tot aan de Pyreneeën en een rapport over de Atlantik Wall. De eerste dagen al ontdekt Erwin Rommel, dat de hele Atlantik Wall een grote bluf is. Versterkingen, forten en bunkers, mijnenvelden en verdedi gingslinies bestaan grotendeels in de fantasie. Een onevenre dige propaganda heeft de kracht van die „muur" opgeschroefd en schromelijk overdreven. Rommel vervült nauwgezet zijn nieuwe taak. Hij herstelt wat er nog te redden valt, maar een geest van defaitisme, van vermoeide wanhoop heeft het leger overvallen. Rommel eist en krijgt nu het bevel over de legers van de Loire tot aan Nederland. Von Rundstedt blijft com mandant van het westen De criminele recherche zocht het in een andere richting. Een vriend van Rose- marie, de vertegenwoordiger Heinz Pohl- mann kwam de politie meer verdacht voor dan ieder ander. Zijn lip was kapot, op een van zijn broeken werden bloedvlek ken gevonden. Klopte dat allemaal niet met de toestand, waarin de kamer van Rosemarie zich bevond, waaruit bleek, dat er een zwaar gevecht was geleverd tussen de moordenaar en de vermoorde? En vooral werd Pohlmann verdacht, toen hij na de dood van Rosemarie plotseling in staat bleek zijn schulden te betalen en zich een auto aan te schaffen van tienduizend mark, die hij contant betaalde. Hij weiger de te bekennen het geld te hebben gesto len, maar hij zweeg zo hardnekkig over dit onderwerp, dat naar de mening van de criminele recherche zijn zwijgen kon wor den uitgelegd als een indirecte bekente nis. Zo werd Pohlmann op de zesde febru- arie 1958 gearresteerd. Tijdens de ontel bare verhoren sprak hij over zijn vriend schappelijke verhouding met Rosemarie, die hem waarschijnlijk erg graag mocht en hem haar vertrouwen schonk zonder ooit over geldzaken te spreken, noch over die van haarzelf noch over die van hem. Maar over die twintigduizend mark, die hij na de dood van Rosemarie zo plotse ling ter beschikking bleek te hebben zweeg Pohlmann als het graf, elf maanden lang. Nog kortgeleden verklaarde de crimi nele recherche in Frankfurt, dat de aan wijzingen tegen Pohlmann zo verplette rend waren, dat geen enkele rechtbank zou ingaan op een verzoek tot invrijheids- stelling van Pohlmanns advocaat. Maar dat is nu wél gebeurd. De tweede strafka mer van het Landgerecht concludeerde dat gedurende het uitzonderlijk lange voorarrest geen enkele verzwaring van de verdenking is geconstateerd om te kunnen concluderen tot een enige samenhang tus sen de roofmoord op Rosemarie en het geldbezit van Pohlmann. En dus werd hij op vrije voeten gesteld. Natuurlijk zal de procureur-generaal te gen dit besluit van de rechtbank in hoger beroep gaan, maar het schijnt werkelijk zo te zijn, dat met de huidige aanwijzin gen nog geen proces tegen Pohlmann aan hangig kan worden gemaakt, hoe verwon derlijk het ook mag blijven, dat hij niet wil zeggen, waar hij zo plotseling die De vlaggen gaan hier zondag uit. Ter ere van Albertus Magielse en hij is het waard. Want op die dag wordt hij hon derd jaar. Helaas is zijn gezondheid niet meer van het beste en u moet er maar niet heengaan, want hij kan en mag geen bezoek ontvangen. Vier kinderen heeft hij gehad en er zijn er nog twee in leven. Verder zijn er nog vier kleinkinderen en ook vier achterkleinkinderen. De kermisvreugde op een reusachti ge „fair" in deze grote Australische stad verkeerde plotseling in een wild sauve-qul-peut, toen een reuzenrad, met een wiel van vele tientallen me ters middellijn, plotseling langzaam be gon over te hellen en tenslotte geheel omzwaaide. Wonder boven wonder ble ven de bakjes allemaal min of meer recht hangen en kwamen de meeste in zittenden er slechts met lichte verwon dingen af. Maar de kermis was die avond snel gesloten. We hebben nog een nabloeiertje van de oudejaarsavond-lol, helemaal uit het verre Amer. Arizona. Goed, de lieden zijn daar niet bepaald van het fijngevoellgste soort en ze kunnen heus wel tegen een stootje en zeker tegen 'n kanonnade van voetzoekers, elektri sche bommen en al dat andere ge knal. Maar een mijnwerker maakte het toch wel misdadig gek, toen hij om het oudejaar vooral maar veel luister bij te zetten een hele kist met staafjes dynamiet meenam naar huis. De man amuseerde zich en zijn familie eerst reusachtig door nu en dan een staafje te nemen, de lont aan te steken, waarna de hele buurt daver de op de grondvesten van de knal. Driemaal ging het goed; het vierde staafje wierp hij weg, maar net in de kist met de nog voorradige staafjes. De knal werd een waar bombarde ment en toen men eindelijk weer kon zien, was er een ware ramp geschied;, de mijnwerker zelf en zijn 27-jarige zus waren onmiddellijk gedood en acht anderen zeer ernstig gewond. Van het huis was niets anders meer over dan wat splinters steen en hout. In het Nationale Museum van de Griekse hoofdstad heeft 'n Engelse ge„ leerde, dr. Derek J. Price, een mecha nisch planetarium gevonden, dat op 65 jaar voor Christus wordt gedateerd. Het is een uiterst nauwkeurige na bootsing van ons zonnestelsel, zo be weerde de geleerde, die deze mede delingen gedaan had op 'n bijeenkomst van Amerikaanse wetenschapsvorsers te Washington. Het enige wat ons bij zonder intrigeert is, of al die Grieken datzelfde planetarium daar in hun mu seum nu nooit hebben kunnen thuis brengen. Nog een toekomstblikje op het reeds begonnen 1959; de Amerikanen zijn van plan, beweert men, een raket naar de planeet Venus te schieten. Dit evene ment zou ongeveer tegen de zomer moeten plaats hebben. Het projectiel heeft anders een hele reis voor de boeg, want het zal er volgens de be rekeningen 151 dagen en nachten over doen. De film „Invitation Monte-Carlo", (Kom naar Monte-Carlo) moet be paald de moeite waard zijn. De came ra heeft ook de gelegenheid gekregen het paleis van Prins Rainier en Prin ses Gracia binnen te gluren. En u kunt dan mogelijk met enige verbazing aan schouwen, hoe de Prins zich in het ge zicht laat aaien door zijn lievelings luipaard, heel familiair in het haar laat kroelen door een chimpansee en met behulp van een speciale kikvors man-uitrusting tot dertig meter diep in de Middellandse Zee afdaalt. Even een informatie over het Russi sche soldatenleven. Ieder jaar worden 700.000 soldaten met verlof gezonden in Sovjet-Rusland. Ze hebben dan een diensttijd van 2 jaar achter de rug. Maar helemaal gerust op een rustig burgerleven zijn ze dan nog niet. Want tot op vijftigjarige leeftijd kunnen ze ieder ogenblik weer in actieve deinst worden opgeroepen. Wanneer u in deze stad in de Zuid- Afikaanse Unie een avondje naar de bioscoop wilt, moet u goed uit kijken. Er zijn theaters, waar alleen blanken worden toegelaten; er zijn er eveneens, waar alleen zwarten toe gang hebben. Maar bovendien kunt u nog verbaasd kijken naar een bordje aan de ingang van de bioscoop, waar te lezen staat: Geen toegang voor blan ken en zwarten. De reden is. dat déze bioscoop dan weer uitsluitend open sta voor halfbloeden. De Volkscommunes in China kunnen niet elk op zichzelf staan, maar moeten verbruiksartikelen uitwisselen om tot de meest economische en rationele sociale arbeidsverdeling te komen. Dit uitwis selen van verbrulksgoederen ig ten ach ter gebleven. Dit werd geschreven in het Volksdag blad van Peking en verder verspreid door het nieuwsbureau Nieuw China. Het blad voegt eraan toe, dat uitbreiding van deze uitwisseling een economische politiek zou kunnen vormen voor een langdurige periode. „Sommige kameraden", zo gaat het blad verder, „houden niet van de term verbruiksgoederen en schrikken ervoor te rug de gedachte van socialisme te ver binden met die van verbruiksgoederen, maar het is een misverstand te me nen dat produktie van verbruiksgoederen synoniem is met kapitalisme", aldus het Volksdagblad voor Peking. 22. Al gauw heeft Rommel het moreel van zijn mannen op gebeurd. Binnen enkele maanden is de voorraad landmijnen verveelvoudigd. Dan stelt de maarschalk voor om een even tuele invasie vanaf het strand te bestoken. Dan slaat voor Europa het uur der bevrijding. De eerste hoop leeft tenminste weer in de bezette landen. En Rommel telefoneert aan Feuch- tinger, de nieuwe bevelhebber van de tweede pantserdivisie: „Hoeveel vliegtuigen waren er?" Honderden en nog eens honderden", luidt het antwoord. „En hoeveel hebt u er neer gehaald", vraagt Rommel. „Drie of vier. Vijf misschien". Even denkt Feuchtinger, dat de maarschalk de hoorn neer gelegd heeft. Maar dan komt het antwoord: „Dat is het ein- De Westduitse minister voor vluchtelin genzaken professor Theodor Oberlaender heeft gisteren op een persconferentie te Bonn bekend gemaakt, dat in 1958 204.061 Oostduitsers naar het westen waren ge vlucht. In 1957 bedroeg het aantal vluch telingen 261.622. Het aantal niet Duitse vluchtelingen uit Oost-Europa, dat politiek asiel in West- Duitsland aanvroeg, beliep in het jaar 1958 1.986. Zeventig procent van hen was afkomstig uit Joego-Slavië. De meesten reisden volkomen legaal naar West- Duitsland. De plechtige overdracht van de presi dentiële bevoegdheden door president Re- né Coty aan generaal Charles de Gaul le zal het onderwerp zijn van een extra Eurovisie-uitzending, die de N.T.S. don derdag a.s. van 11.55 tot 13.00 uur uit Parijs overneemt. Des middags van 14.45 tot 15.30 uur volgt een reportage van de rijtoer, die de nieuwe Franse president maakt over de Champs Elysées en van diens be zoek aan de Are de Triomphe. Ook deze reportage wordt door de N.T.S. di rect gerelaveerd. Commentator is Joop Simons. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië! ms. „Westland" (8-1); Austra lië: ss. „Arcadia" (6-1), ms. „Jason" (10-1); Brazilië ss. „Highland Brigade" (5-1); Ca nada: ss. „American Producer" (4-1); ms. „Westerdam" (8-1); Chili: via New York (8-1); Indonesië: ms. „Weltevreden" (8-1); Ned. Antillen: ms. „Osiris" (5-1); ss. „Baarn" (6-1); Ned. Nw. Guinea: ss. „Pe- leus" (10-1); Nieuw Zeeland: ss. „Ruahine" (10-1); Suriname: ms. „Maron" (7-1); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Rand- fontein" (4-1); Brits Oost-Afrika: ss. „Pierre Loti" (4-1). Inlichtingen, betreffende de verzendings data van postpaketten geven de postkan toren. 22 Op 17 juni proberen von Rundstedt en Rommel, die het eens zijn dat de vrede aangevraagd moet worden, Hitler in Soissons te overtuigen. Maar de Führer, grillig in zijn stemmingen, weigert kategorisch: „Geen terugtocht. Geen wapenstilstand. Volhouden tot de laatste man." Maar de oor log is over zijn keerpunt heen. Overal dringen de Geallieer den op. Maar op zeventien juni rijdt een legerwagen langs een landweg. In de blauwe, stralende Normandische hemel na deren zes jachtvliegtuigen. Plotseling duiken twee toestellen en de auto waarin Rommel zit, vlucht naar een weggetje. Mitrailleurs spuwen en bommen ontploffen. de huishoudster van Cattenborgh haar was komen halen- En de buurvrouw had Catherina nooit eerder gezien*? Moest hij nu Keetie door de radio laten oproepen? Dat zou niet veel helpen. Moest hij haar laten zoeken door Hensel? Die zou in zijn vuistje lachen en Piauet prijzen. Maar Paul Piquet was geen detective geworden om zich ondergeschikt te maken aan Hen sel. Als hij dan geen honorarium kreeg, dan moest hij toch in elk geval laten zien, dat hij zélf een zaak kon oplossen, die de politie bij voorbaat van zich had afge schoven. Bovendien was de zaak te ern stig om te laten lopen. Even dacht hij erover, om het schilderij uit de lommerd te gaan halen met het briefje, dat hij de oude Rogge wel zou afdwingen. Maar hij zag er van af. Dat was van latere zorg. Het was hier nét als in zovele misdaadgeschiedenissen: je wist waarschijnlijk wie de dader was. maar het ging om bewijzen. Hij had er om ge wed met Bella en zij. de intuïtieve vrouw, sprak hem met beslistheid tegen. Was het soms mogelijk, dat zij beiden gelijk zouden hebben? Piquet had zijn aantekeningen nu gereed. Het was laat in de middag, toen hij klaar was. Hij zat thuis te werken en wachtte op een telefoontje van het politiebureau, dat hem de laatste troeven in handen zou spelen. Alles hing af van de berichten uit Engeland Dan. als er positief resultaat kwam. had hij ten volle zekerheid. Dan zou hij op de kat kunnen toesluipen. Toen er tegen half vijf eindelijk werd gebeld, nam hij met een zucht van verlichting de hoorn van de haak. Hij had berekend dat tragiek van dit alles na te denken. In zijn beroep was een moordenaar een moor. denaar. De politieman en de detective na deren de buitenkant van het leven. De rechter kan desnoods rekening houden met de voering. En had „de kat" dia lies alléén gedaan? Men zou het wel zeggen. Als een werke lijke kat moest de trots haar hebben scho gehouden. Ze kon niet rijk zijn geweest en ze had met haar handen moeten werken. Ze moest zuinig leven en nu kreeg ze door gebrek aan het familiegeld het oude bij beltje als loon, waarmee ze misschien heel vroeger ter kerke was gegaap. Mooier ge schenk en hoger loon konden ze haar niet geven, de laatste Cattenborghen. Ze wa6 als de kat, die de biefstuk uit de schaal kwam stelen. Nee, die de biefstuk bij ge brek aan worstevelletjes kreeg opgediend. En toen dacht Piquet: „Wat heeft Kee tie daarmee te maken?" Want hij was er zeker van, dat zij het was. die juffrouw Quantin in een auto had meegenomen. Twee vragen kwamen in hem op: Ten eerste, waarvoor deed Caitha-rma Muller dat? Ten tweede, waar had zij het oude mens naar toe gebracht? Wat wilde zij met haar doen? Was zij 'n medepliahtiige of een vij andin? De kletsgrage buurvrouw had niet op het autonummer gelet, wel op het hoedje van de dame aan het stuur „Een lief hoedje"- Zet dat maar eens in een politiebericht: Dame gezocht met lief hoedje in ge wone auto, waarschijnlijk in het bezit van een gifmengster.. Juffrouw Quantin had niet gezegd, dat de politie desnoods de onbetrouwbare juf frouw Muller zou kunnen vangen. Haar gedrag was een zware tegenvaller, maar tevens een hele zwakke plek in de verde diging van hen, die dat kattenspelletje tot het einde toe probeerden vol te houden. Ook al zou de kat. zélf niet weer komen, nu waren er bewijzen genoeg om haar te kunnen grijpen. Hallo., zei een verre stem, u spreekt met De Vries. Met wie zegt u? Met Piquet.. Hallo7 Met De Vries. Verstaat, u het niet, ik praat toch Hollands? Wie bent u, meneer De Vries? Ik ben de vader van mevrouw Cat tenborgh. Ik ben hier naar toe gekomen en ik hoorde van de huisknecht allerlei vreemde dingen. Ik kwam onverwachts. Overmorgen is mijn kleinkind jarig. ïk vind hier een leeg huis. Alleen de knecht is er. Toen ben ik wat geen rondwan delen in de tuin., hallo.. Ja? zei Piquet. Toen ben ik wat geen wandelen in de tuin en daar ontmoet ik plotseling vlak bij de schuur een oude dame. Nu kom ik hier zelden of nooit en ik ken het personeel niet. Alleen die juffrouw Van Leeuwen he ik wel eens ontmoet. Dat oude mens echter kende ik niet. Ze schrok van me en ik stel de me natuurlijk voor. Ze zei: ik hoor hier thuis. Ze vroeg: Heeft u mijn poes ook ge zien? Ik zei: Nee, maar ik zal wel even voor u kijken. Ik ga dus naar binnen en ik roep: Poes., poes., poes. Maar nergens een kat te bekennen. Enfin, ik ga terug en weg is die juffrouw. Ik loop de tuin door en vind de tuinman in zijn huisje. Ik vraag Heb jij de kat van dié oude dame ook ge zien. Tobias? Want hem ken ik ook wel en de huishoudster ook. Verder niemand. Ik kom hier zelden of nooit want ik heb woorden gehad met mijn dochter. Die tuin man kreeg het ongeveer op zijn zenuwen- Die vent is gek. Die hoort in een gesticht thuis. Hallo.. Gaat u verder, meneer De Vries. Ik loop dus weer terug en daar zie ik «n onbekende juffrouw. Ik vraag of zij d« kat heeft gezien en of ze mij kan vertel len wie die oude dame is. Ze holt weg, gaat achter de schuur bij een paar bomen en nou blijkt daar een poortje te zijn. Ik ga haar achterna, maar d^t duurde nog even. want ik vergiste me in de weg. Het staat daar vol struiken. Toen ik eindelijk buiten de muur kwam. was er niemand meer tf bekennen. Ik loop, na even te hebben ge zocht, weer terug en daar is verdikkeme die tuinpoort gesloten. En toen, meneer De Vries? En toen? Ik moest natuurlijk dat hele eind omlopen. Toen pakte een vent me bij mijn arm en wilde weten, wie ik was e hoe ik heette. Hij vroeg, hoe ik had ge lopen, want hij had het oog op de beide uitgangen van de tuin. Nou, ik vertelde het een en ander en hij bracht me terug naaf die huisknecht. Daar komt te elfder ure juffrouw Van Leeuwen opdagen. die tegen me begint te schreeuwen. Ze zei: Dat was de geest! Ik had. zo zei ze een spook ge zien- Maar goed, zij hoort óók in eel gesticht Ze is tegen de zeventig en z< maalt! Maar die knecht krijgt de zenuwer» Hij wilde weglopen, hij was doodsbang (Wordt vervolgA En het portret was in de lommerd. Ze zou een van haar zelfgezoomde zaïkdoek- jes uit haar beugeltas halen en er zich de ogen mee afwissen- Was het ook niet kos- telijk? Baron Otto zou zich in zijn tombe =E kunnen omdraaien van spijt. Niemand zou het merken. In feite had hij de laatste Cattenborgh de deur uit gezet. Als een =ji schurftige kat. Maar., de kat kwam weer! De familie ging ten gronde. De kat kwam weer. Een zwarte kat, een grauwe kat, een witte kat.De wraak nam de ge- Si daante aan van het huisdier en verschool H zich achter een huishoudster, een vrien- din, een naaistei Niemand kende haar of wist van haar bestaan af. Het portret in do lommerd kon niet lachen, anders zou het daar hebben geschaterd. En het ide- aalbeeld van freule Florine hing in de hal: koel, ongerept, beeldig mooi en tevens =2 als een bevroren spiegelbeeld van iets, Es dat nooit bereikt was: Freule Cattenborgh. Baronesse Cattenborgh, de stammoeder jjiii van een geslacht. Illll - Piquet had geen tijd om over de felle 24 Bewusteloos, met zware schedelwonden, ligt Rommel op het wegdek, twintig meter van de over de kop gesla gen wagen. Wekenlang moet hij het ziekenhuis houden. Dan pas kan hij zich laten vervoeren naar zijn villa in Herrlingen, half genezen en nog zwak. Ondertussen is het beruchte com plot van de 20 juli totaal mislukt. Wat Hitler en later de historici nooit geweten hebben en wellicht ook nooit zullen ontdekken, is Rommel'? aandeel in dat attentaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6