Douwe Egberts n met SOCIAAL PROGRAM „Als ik mijn kelnersjasje moe ben, begin ik te imiteren" Ondanks prijsverlagingen bevredigend resultaat mm ...en dat in Aet n/smy'e /aa^ tabalc mm Priesterjubilea DE LOEP Niet sportief Militaire junta ontbondenmacht overgedragen aan kolonel Barquin Gama", eens worstelkampioen; woont nu in schamele hut JAN ZIJDEL Angstig eendje bracht hem voor radio en televisie Staatsmijnen in 1958 Half miljoen ton kolen en cokes onverkoopbaar Het blijft guur Jë) ^fynaA/n K.L.M. vliegt voorlopig aan socia,e zorg- Vooral voor dc-laagst- niet naar Havana Leraar van de Maharadja van Patiala Amanuensis werd door arts misiandeld V B ZATERDAG 3 JANUARI 1959 PAGINA 7 1 Benedictijnen Cisterciënsers Cisterciënsers Conventuelen P EN aantal „brave burgers", van wie veelal vele jongeren, heeft een nogal agressieve opvat ting van het „vieren" van oud en nieuw. Men meent blijkbaar zo rond middernacht de z.g. „strakke lijn" te kunnen vieren, hetgeen dan allerminst op een feestje voor de politie en brandweer uitdraait. To or de leden van deze korpsen is het noch een prettig uiteinde noch een goed beginWant behalve dat zij niet te midden van hun gezin vertoeven onder het genot van traditioneel gebak, lopen zij gevaar in een ziekenhuis terecht te komen als gevolg van straatrelle tjes. Wij willen hier niet moraliseren. Natuurlijk is het optreden van de herrie-stokers volkomen fout. Brandje-stichten kan leuk geacht worden wanneer er echter gevaar dreigt voor woningen cn gebou wen juist thans door schaarste zo kostbaar moet de brandweer ingrijpen. En als dit korps bij zijn werk gehinderd wordt, dient de j politie te zorgen, dat de brand-1 weerlieden hun taak kunnen ver- j richten. Mogelijk vinden bedoelde lieden dat kinderachtigdoch wanneer er iets ernstigs gebeurt in hun buurt, dan uiten diezelfde j Wensen bittere verwijten aan het adr^s van brandweer en politie. Nog eens, wij gaan niet morali seren. Deze wild-west-methoden veroordelen zich zelf zonder meer. Maar wij vinden het optreden van de onruststokers daarbij vooral niet sportief. De jaarwisse ling pleegt in de huiselijke kring gevierd te worden. Natuurlijk kun nen niet allen daaraan deelnemen; er zijn nu eenmaal personen, wier functie zulks onmogelijk maakt. Doch hun aantal dient zo beperkt mogelijk gehouden te worden. Daar echter i.e. uit vrees voor branden en relletjes een groter guantum brandweerlieden en agenten dan strikt nodig in dienst gehouden moet worden bij „oud en "nieuw", daarom vinden wij, zoals gezegd, het optreden van de schul digen verre van sportief! Analist VOORZITTER K.O.V.: Nieuwe onderwijswet Uioet behandeld worden Onze arbeid geen koopivaar" Geen nationalisering Voor de laagst-gesalarieerdeii Bekers en medailles, overschot van glorietijd Zo begon liet WIE HET DICHTST bij het vuur zit, warmt zich het best; ongetwijfeld een spreekwoord, dat van toepassing is op de Hilversummer Jan Zijdel (21). Want Jan.Zijdel zit lekker dicht bij het vuur en met dat warmen wil het ook nog wel lukken. Van beroep is hij kelner in het AVRO-restaurant en uit deze verbintenis met de om roep heeft hij het nodige profijt kunnen trekken om aan zijn hobby wat meer bekendheid te geven. Want het is nu eenmaal niet elke amateur gegeven, zo veelvuldig voor een radio-microfoon op te treden, als dit Jan Zij del is gelukt. Maar daar moet ik, eerlijkheidshalve, toch wel onmiddellijk aan toevoegen, dat deze amateur toch wel flinke professionele gaven bezit, anders was hij er net zo min als iemand anders in geslaagd, herhaalde malen zijn serveerblad in de keuken te laten staan en enkele tientallen meters verderop te wachten, totdat het be kende zinnetje: „Attentie, opname vijf seconde van nu'" zou worden gegeven. Jan Zijdel is namelijk, als het kelner-jasje aan de kapstok hangt, een opmerkelijk veelzijdig kunstfluiter en imitator. Koffi rit - - En nu: beroeps. Het arme eendje. te en camera s Niet bang voor concurrentie ik heb (Nevea toffees van QiLev Wat er gebeuren moet W(j ontvingen nog de volgende opgaven van priesters die in 1959 een jubilenm vieren. Oosterhout; 25 jaar priester op 2 sept.: dom H. van der Laan; op 29 september dom H. Diepen. 25 jaar geprofest op 27 mei: dom C. Vos. Egmond-Binnen; 25 jaar geprofest op 4 februari: dom F. Kuinders. Vaals 25 priester op 2 september: dom N. Boer. Nieuwkuyk: 25 jaar geprofest op 8 sep tember: dr. P. Vermeer (prior), A. Ver meulen, N. Cools, W. van Doorn. (Trappisten) Diepenveen; 50 jaar priester op 28 no vember: F. Rondholz. 25 jaar priester op 18 november: dom M. Muller (abt). Achel; 50 jaar priester op 12 april: dom dr. G. v .d. Moosdijk (abt). 25 jaar geprofest op 19 oktober: A. van Dijk. C. van der Meulen. Lilbosch; 50 jaar priester op 15 augus tus: dr. C. Strijbosch. 40 jaar priester op 5 april: N. Giesberts. Tegelen; 25 jaar geprofest op 13 novem ber: T. Peters. Zundert: 25 jaar priester op 26 mei: B. Assink, O. Krops, L. Bastiaansen. 25 jaar geprofest op 7 oktober: A. van Voorst tot Voorst. 25 jaar priester op 2 september: J. Bors- boom. 60 jaar geprofest op 5 november: E. ten Bosch. 25 jaar geprofest op 4 oktober: A. Pis- ters. Rebel De Cubaanse stad Havana, waar de activiteiten op alle terreinen door een door de vebellenleider Fidel Castro afgekondigde algemene staking gisteren geheel waren stilgelegd heeft de gehele dag in afwachting geleefd van de komst van dr Manuel Urrutia, die door de rebellenleider als voorlopig president is aangewezen. De mogelijkheid dat Fidel Castro zelf naar Havana zou komen verhoogde de spanning nog aanmerkelijk. De voor hoede van drie colonnes der rebellen is gisteren in de stad aangekomen. De troepen slaan onder bevel van Raul Castro, een broer van de opstande lingenleider. De Cubaanse radiostations maakten gisteren geen gewag van Carlos Piedra, die donderdag docr de militaire junta tot voorlopig president werd benoemd, na de vlucht van president Fulgeucio Battista, naar de Dominicaanse Republiek. De uit drie leden bestaande militaire junta, die onder leiding stond van generaal Eulogio Cantillos, en die na Battista's vlucht de macht in handen natn, is inmiddels ontbonden. Het militaire gezag werd over genomen door de donderdag uit de gevangenis bevrijde kolonel Ramon Barquin. die benoemd is tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten. De kolonel heeft twee jaar in de gevangenis gezeten, omdat hij een opstand van het leger tegen Battista had georganiseerd. Uit het feit dat de kolonel Fidel Castro heeft gevraagd terstond met Urrutia naar Havana te komen, leidt men af, dat het leger Urrutia als voorlopig president aanvaard heeft. Gisteravond heeft de voorzitter van het Katholiek Onderwijzers Verbond, de beer J. Derksen. in de verboivlsverga- derini te Utrecht er met klem op aan gedrongen, de behandeling van het Wetsontwerp op bet voortgezet onder wijs voortgang te doen vinden. ,,Hel is van het grootste belang voor het onder wijs, dat de nieuwe wet, op welke wuze ook veranderd en geamendeerd, tot stand komt". Ook wees hij op de nood zaak dat het onderwijs een zeer voor name factor moet zijn bij de vorming van een nieuw kabinet. Scherpe kritiek gaf hij op het. pa; ver schenen Koninklijk Besluit inzake de in richting van het georganiseerd overleg voor het onderwijs. Hij betreurde, dat de vertegenwoordiging van de bijzondere commissies in de algemene commissie niet nP paritaire basis is geschied, maar dat een gedifferentieerde vertegenwoordiging 's ingesteld. Het gehele basis- en kleuter onderwijs beschikken daardoor in totaal over slechts drie vertegenwoordigers te genover tien van het voortgezet onderwijs. Deze verhouding is scheef, want le groot st® groep leerkrachten, werkzaam bij kleuteronderwijs, g.l.o., b.l.o., v.g.l.o. en U.l.o., wordt zo in een onaanvaardbare minderheidspositie geplaatst. Ernstige ontstemming heerst voorts over het feit, dat de minister een over schot aan kleuterleidsters aangreep, om een alleszins redelijke en dringend nood zakelijke salarisverbetering voor deze Sroep af te wijzen. „Er zijn niet te veel kleuterleidsters, maar er zijn veel te wei- lig kleuterscholen. Voorts verwerpen wij, aldus de heer Derksen, elke vaststelling van salarissen op grond van de wet van vi'aag en aa&bod. Onze arbeid is geen ^fcopwaaf*» In de stad rijden voortdurend auto's met leden van Castro's militie door de stad. Velen van hen dragen een soort van mi- iitair uniform. Fidel Castro heeft gisteren in een ra diotoespraak vanuit de voorlopige hoofdstad Santiago verklaard, dat het niet zijn bedoeling is aan de nacht te komen door middel van een revolutie. „Ik stel geen belang in macit en ik kan hier persoonlijk aan toevotgen, dat ik niet van plan ben mij daar meester van te maken", zo verklaarde hij. „Wij willen de vrijheid voor het volk verze keren". Een agent van Castro heeft (isteren te Montreal tegenover een verslasgever van het Canadese blad „The Gazette" ver klaard, dat president Battistï er reeds verscheidene maanden geled?n in zou hebben toegestemd af te tredei. nadat hij de verzekering had ontvangrn. dat hij met. zijn bezittingen in balliigschap zou kunnen gaan. Zijn voornaanste officie ren zouden hem hiervan eenter "ePP®n weerhouden, omdat de laatstm dergelijke waarborgen niet konden verkrijgen. Ernesto Betancourt, woordvoerder in Amerika van de opstamelingcn, heeft gisteren voor de Amerikianse televisie verklaard, dat de regeriigswisscling in zijn (and niet zou leiden tot nationali sering van de suikerplantages of van de openbare bedrijven, die dior het buiten land worden gefinancied. Betancourt zcide vervolgens met nadnk, dat de man nen van Castro niets net de van Key West opgestoomd naar de Cu baanse kust. In Havanna was het vanmorgen rustig, nadat de stad gisteren nog het toneel was geweest van schietpartijen, relletjes en plundering. Een haard van verzet vormde het krantengebouw „El Tiempo". waar zich jonge Batistievolgelingen die zich week doet een DC-6 van de K.L.M op de lijn Willcmstad-Miami in beide richtin gen deze luchthaven aan. Er is op Schiphol geen bevestiging ontvangen van een bericht, als zou het stadskantoor van de K.L.M. te Havana door brand zljn verwoest. IN HET BUITENLAND is Fidel Cas tro voornamelijk bekend als guerilla-lci- dcr, in Cuba zelf ziet men in hem in de allereerste plaats een bekwame politicus, die op alle mogelijke manieren oppositie heeft gevoerd tegen het regime van Batis ta. Zijn meeste aanhangers vindt hij in studentenkringen men vatte daarbij het, begrip „student" ruim op en voorts onder de beoefenaars van de vrije beroe pen en, wat minder, in kringen van de vakbeweging. Het ruwe optreden van het regeringsleger en vooral van de geheime politie, waarmee Batista in ruime mate werkte, heeft zijn populariteit bij dat grote publiek zeer vergroot. De journalisten, die hem, na de eerste verslaggever van de N.Y. Times, vaak in zijn jungle-hoofdkwartier opzochten, ken nen hem als 'n intellectueel, die met een ietwat vage mystiek spreekt over „de vrijheid, de democratie, de sociale ge rechtigheid en de zorg voor een nieuwe grondwet". De laatste tijd heeft Castro, die thans 32 jaar is, zich bezig gehouden met een sociaal program, waarvan de grote lij nen zijn: industrialisatie om de chroni sche werkloosheid tc bestrijden, het aan trekken van buitenlands kapitaal, herver deling van 't land cn volledige persvrij heid. „Onze eerste slag is een politieke, onze tweede wordt een sociale", zo heeft hij eens opgemerkt. Dat is begrijpelijk, dat Batista's regime j vooral ontevredenheid tijgers" noemden hadden genesteld, i als men weet Sommige berichten spreken van 10 doden op geheel Cuba T heeft gewekt om het schreeuwend gebrek Het Wcslindisch bedrijf van de K. L. M. heeft besloten in verband met de toestand op Cuba, de dienst op Hava na voorlopig te staken Driemaal in de gcsalaiccde krachten is dit bewind, waair- bij profiteurs de grootste kansen hadden, een ramp geworden. Het politieke ver zet tegen de dictator Batista groeide pas, toen deze zich door een strenge repres sie (geheime politic) cn door sterke be knotting van de vrijheidsrechten, trachtte te handhaven. II nisten te maken hebber, cn In ambte lijke kringen te Washincton verklaarde men gisteren, dat ook liet» erop wijst, dat de communisten Cn overwegende invloed hebben in de 'pstandlge bewe ging De perschef, Hagerty,heeft gisteren te Gettysburg, waar Eisnhower een va kantie doorbrengt, gezgd, dat de Ame rikaanse oorlogsschepen klaar liggen om Amerikaanse burgers 'an Cuba te eva cueren, indien dit nodzakelijk zou blij ken. Hagerty was echtr van mening, dat het niet zover zou lemen. De oorlogs schepen drie torpedoootjagers en twee hnlpschepen, zijn reds donderdagavond In een schamel krotje in de omgeving van Lahore, slijt een grijsaard van 80 commu- i jaar een schamel leven, temidden van een (Van onze Amterdanse redactie) De 43-jarige Aretcrdamse arts S. is door de politic gezresteerd Hjj wordt er van verdacht de manuensis, de heer L. van de eerste opebare Handelsschool op het Baamplein rnslig mishandeld te hebben. Dit zou jn gebeurd op de voor avond van St.-Bcolaas. Kort daarop is de arts in voorlpige hechtenis genomen cn opgesloten bhet Huis van Bewaring. Hij is daaruit og niet ontslagen. Twee psychiaters gag na of de lieer S. aan verdovende midclcn verslaafd zou zijn, zoals vcrniocdvordt. De arts, die;een praktijk bezit, poogde op de school :en dochter uit zijn eerste huwelijk te tzoeken, doch de directeur had hem de >egang ontzegd en het per soneel opdrait gegeven hem niet toe te laten. De hei S. wilde toen de amanuen sis uithoren, iet tweetal heeft in het huis van laatstgeaemde ruzie gekregen, waar bij de arts d heer L. zo ernstig verwond de, dal de? naar het ziekenhuis moest worden gelacht. groot aantal trofeeën. Feitelijk is grijsaard niet juist, want hij bezit nog geen enkele grjjzc haar- Het is Mian Ghulam Mohammed, beroemd geworden als wereldkampioen vr\j worstelen. Jaren lang heeft h\j, onder de naam „Gama" deze titel onbetwist kunnen voeren. In 1910 verzamelden zich de worstel kampioenen van de vijf werelddelen in Londen, om er de strijd aan te binden in het John Bull-toernooi. Een jonge In diër meldde zich, om zich aan de voorge schreven weging te onderwerpen- Hij was groot en gespierd, maar zó schraal en ma ger, dat de jury hem zonder aarzelen schrapte van de lijst, die niet minder dan 300 kandidaten bevatte. Maar „Gama" had de aandacht getrok ken van een directeur van de Music-hall, die hem een scène aanbood, waarin hij zich kon meten met de tegenstander van zijn keus. En Gama trad allen manmoe dig tegemoet: Japanners, Amerikanen, mannetjesputters uit alle hoeken van het Britse Gemenebest. En hij versloeg ze allemaal. Na twintig overwinningen de meeste behaalde hij binnen de vijf minuten werd Gama uitgeroepen tot kampioen. In India was de worstelstrijd slechts een sport, die door koningen beoefend werd en Gama werd de leermeester van de Maharadja van Patiala, die verschrik kelijk rijk was. Gama bleef de onover winnelijke, hoewel hij aanhoudend alle tegenstanders uitdaagde, die zich presen teerden. Aldus verwierf hij zich een on uitwisbare roem. Hij leidde een rijk leven en men ver telt, dat hij zichzelf in vorm hield met behulp van een speciale ragout, die was samengesteld uit 3 kilo vlees, vier liter melk en maar liefst een gehele geit. Hij at nooit rijst, noch brood, want „Dat maakt de spieren slap." Maar de tijd gaat voort. Momenteel is Gama een oud man, die weliswaar nog een verbijsterende vitaliteit bezit, maar die nog slechts leeft bij de gratie van zijn herinnering Toen hij de Maharadja had verlaten, ondernam hij een grote toernée -a\v Ja, hoe word je nu kunstfluiter en imitator? Het geheim van het vak heeft Jan Zijde-I mij niet onthuld: „Op een ge geven ogenblik ga je beginnen en dan, na zo'n maand of twee, drie heel hard oefenen, kun je één stem van een beroemdheid of één muziek instrument^ nabootsen. Voor je vol gende imitatie komen er dan weer een paar maanden kijken." Niet zo heel erg eenvoudig dus? Maar Jan Zijdel heeft het er voor over gehad en hij heeft het er nog voor over. Elke dag repeteert hij trouw enkele uren in het duivenhok achter in de tuin van zijn ouderlijke woning. Niet, omdat dit duivenhok nu zo'n ideale repetitieruimte is, maar omdat zijn huisgenoten dan zo min mogelijk gestoord worden door de dierentuin, die hij tot leven brengt Varkens, honden, vogels, eenden, om er maar een paar te noemen, zijn de dieren, waarvan de geluiden voor Jan Zijdel geen enkel geheim meer hebben. Het is echter niet alleen de dierenwereld, die zijn interesse heeft. Louis Armstrong met een complete orkestbegeleiding kunt u ook horen, als Jan Zijdel aan het werk is. De jonge kelner heeft zijn hobby te danken aan het optreden van de beroemde Engelse kunstfluiter Ron nie Ronalde en diens befaamde col lega en imitator Percy Edwards. Toen Jan Zijdel deze twee knappe kunste naars aan het werk had gehoord, had hij de eerste maanden maar écn vrijetijdsbesteding Fluiten en imiteren! Niemand houdt graag zijn artistieke prestaties onder de korenmaat, ook Jan Zijdel niet. Hij droomde van een optreden oor de radio. De radio, die zo dichtbij, maar in feite toch ook zo verschrikkelijk ver weg was. Toen op een dag, nu al weer enkele jaren geleden, kreeg hij ztjn kans. Jan Koopman, de samensteller van het ziekenprogramma van de AVRO wandelde in gedachten verzonken in de studio-tuin. Plotseling werd hij in zijn diepe overpeinzingen gestoord door het lawaaierige, angstige ge kwaak van een eend. Jan Koopman, dierenvriend als hij is, wilde het arme beest, dat kennelijk in de strui ken verward was geraakt, gaan hel pen. Maar hoe hij ook zocht, nergens kon hij het steeds angstiger te keer gaande dier vinden. Totdat hij, na enkele minuten vergeefs zoeken, tot de ontdekking kwam, dat het Jan Zijpel was, die het arme eendje in het leven had geroepen En wat eens zo ver weg scheen, kwam nu plotseling op grijpafstand nabij: Jan Zijdel kreeg zijn kans voor de microfoon! In het ziekenprogram ma kon hij voor de eerste maal van zün talenten getuigen. Bij die eerste keer is het niet ge bleven. Hij was, wat men zo zou noe men „ontdekt". Er kwamen kinder uitzendingen, amusementsprogram ma's. Van de radio naar de televisie was toen nog maar een klein stapje. En zo stond Jan Zijdel, die over dag rondliep met kopjes koffie en broodjes ham voor hongerige arties ten. 's avonds met diezelfde onder het brandend hete licht voor de te levisie-camera's; samen met Lys As- sia, met Johnnie Kraayhamp en Rijk de GooycrHet repertoire werd uitgebreid: Jan Zydel was in staat, In tien minuten dertig verschillende imitaties te leveren. Het leven zag er aanlokkelijk uit voor de jonge man, die zich al een toekomst als beroepsartiest droomde. Een officiële uitnodiging van het mi nisterie van Oorlog om nu ook eens te komen leren, hoe een geweer moet worden vastgehouden, verstoorde die droom Maar ondanks zijn fraaie eerste en minder fraaie tweede „grijs" bleef Jan Zijdel toch de man die hij ook als burger was. In dubbel opzicht zelfs, want hij verzaakte noch zijn oorspronkelijke kelnersberoep, door de kokschool te volgen en vervol gens barkeeper te worden in een of ficiersmess, noch zijn artistieke zijde, door geregeld voor de troep op te treden in diverse legerplaatsen. Ook in de radio-programma's voor mili tairen werkte hij verscheidene malen mee. Sinds enige maanden is Jan Zij del nu weer terug in de Hilversum - se studio: „Ja, inderdaad nog steeds als kelner," -zo vertelde hij mij. In dit „nog steeds" kwam weer iets van zijn oude droom boven, want het zal u wel niet verbazen hij wil nog altijd „beroeps" worden. En dan niet als militair, wel te verstaan.... Inmiddels heeft hij er al weer de nodige radio-uitzendingen opzitten. En niet te vergeten de avonden, dat hij „op tournee" Is langs diverse zie kenhuizen, sanatoria en legerplaat sen, waar hij een graag geziene gast is dn liefdadigheidsvoorstellingen. Jan Zijdel heeft zich kunnen war men aan het vuur, dat hij zo dicht bij zich had. De rest zal hij nu voor een groot deel zelf moeten doen, maar „aan mij zal het niet liggen. Ik oefen nog steeds (mijn repertoire Is altijd voor uitbreiding vatbaar) en misschien dat ik binnen niet al »e lange tijd de grote stap van amatenr naar beroeps zal kunnen maken." Inderdaad, dit is de grote wens van elke amateur, maar slechts wei nig amateurs zullen de gevolgen van die stap voldoende kunnen overzien. Jan Zijdel heeft hierbij het niet weg te cijferen voordeel, dat hij al heel wat van die „beroepswereld" afweet, door zijn dubbele functie bij de ra dio! FFRANS VAN HOUTERT. door Afrika, vanwaar hij (strijdens)moe en ziek terugkwam. Hij werd vervolgens getroffen door hartkwalen en astma en dat maakte een eind aan zijn carrière. Toen India in twee delen gesplitst werd, nam hij de wijk naar Pakistan en het gouvernement heeft hem een klein stukje grond gegeven, om te bewerken; hij heeft echter geen pensioen. Gama be treurt het ten zeerste, dat hij geen zoons heeft aan wie hij zijn „nobele kunst", die zijn glorie betekende, heeft kunnen overdragen- De vijf kinderen, die zijn eer ste vrouw hem schonk zijn allen op lage leeftijd gestorven. Zijn tweede vrouw schonk hem „slechts" vier meisjes. En zo zit hij nu. met niets dan herinne ringen, op zijn dood te wachten. Want wie herinnert zich nu nog, in een tijd van haast, maanraketten en auto's, dat des tijds, vóór de eerste wereldoorlog, de grootste worstelaar van de wereld? Ondanks de moeilijkheden op de brand- stoffenmarkt en do scherpere concurren tie in de chemische industrie heeft 1958 voor de Staatsmijnen niet-onbevredigende resultaten opgeleverd. De kolenproduktie beeft een vrij duidelijke stijging te zien gegeven, namelijk van 7,2 tot 7,5 miljoen ton, maar een klein half miljoen to„ waarvan een deel in de vorm van cokes was onverkoopbaar en moest worden op geslagen. Het percentage mechanisch ge wonnen kolen is weer opgevoerd, nu van 30 tot 34.5 procent. Dit deelde de voor zitter-directeur van de Staatsmijnen, ^e heer H. H. Wcnners. gisteren mede in zijn Nieuwjaarstoespraak tot de onderne mingsraad en de ringen van de Staats mijnen. In verband met de tragere afzet van de cokes hebben de cokesbatterijen niet op volle capaciteit kunnen prodduceren, waardoor de produktie daalde van 2.955.000 ton tot 2.870.000 ton. De geleidelijke ver nieuwing van de batterijen op de mijn Maurits gaat echter door, zodat een even. tuele stijging in de vraag naar cokes kan worden opgevangen. De heer Wemmers kon geen algemene uitspraak doen over de afzet van de pro- d'Ukten in de chemische sector (die even als kolen en cokes een derde van de to tale omzet uitmaken). Wel constateerde hij. dat de groeiende afzet in de laatste jaren ertoe heef» geleid, da( ondanks de verlaging van de opbrengstprijzen in som. mige gevallen, het totale resultaat toch bevredigend was. Speciaal voor kolen en cokes, zo con stateerde de heer Wemmers. is de con currentie thans zeer hevig geworden Vooral met kolen van buiten de Gemeen schap en in aanzienlijke mate ook met de olie. „Wij zullen'', aldus spreker, „deze con currentie met de daartoe geëigende mid delen tegemoet treden op alle markten, waarop wij ons bewegen én het is duidc- Hik, dat by deze middelen de factor prtfs een grote rol speelt. Het zal u inmiddels bekend zijn, dat w(j enkele dagen geleden een ingrijpende prijsverlaging hebben doorgevoerd. Daaruit blijkt wel voldoen- dat wij de vaste wil hebben om ook in de huidige ontwikelingen een bedrijfs beleid te voeren, dat de mededinging niet schuwt. Ook in de chemische sector schu wen wij de mededinging niet". lerwijl wij voor onze kolen en cokes reeds gedurende enkele jaren geconfron teerd zijn met de K.S.G. en dus met de eisen, die het werken binnen een grotere gemeenschap stelt, zullen wij ook in de chemische sector rekening moeten houden met een open Beneluxmarkt en een voort gaande ontplooiing van de Euromarkt. On getwijfeld zal dit de concurrentie ver scherpen, maar spr. begroette niettemin de mogelijkheden, die ons in dit grotere verband geboden worden, omdat hij de overtuiging had, dat de Staatsmijnen ge zond en sterk genoeg zijn om van die mogelijkheden een goed gebruik te ma ken. Wemmers, moeten wij trachten onze kostprijs te verlagen, de kwaliteit van onze produkten zover mogelijk op te voe ren en onze afnemers een uitstekende service verlenen. Meer dan ooit moet alles erop gericht zijn de werkzaamheden in het bedrijf zo doelmatig mogelijk te verrichten, een verstandige zuinigheid te betrachten met materialen en de diverse hulpmiddelen zo goed mogelijk te gebrui ken. Mede langs nieuwe wegen en ook met nieuwe middelen moeten wij het ren dement van onze bedrijven verder op voeren en met nieuwe bedrijfseenheden moeten wij de Staatsmijnen verder uit bouwen. Spr. besloot zijn toespraak met de ver zekering, dat, evenals het afgelopen jaar, ook dit jaar weer het nodige zal worden gedaan om de werkgelegenheid voor de genen, die bij de Staatsmijnen arbeidern te handhaven, indien de omstandigheden dit enigszins toelaten. Advertentie Dit alles zal nie» zonder moeite en in- snann/ng kunnen gesetroden. Integen deel, meer dan ooit, zo zeide de heer (Van onze weerkundige medewerker) De koude luchtstroming uit het Pool gebied afkomstig, blijft ook tijdens het weekeinde nog buien naar ons land transporteren met hagel en natte sneeuw. Gisteren werden er tal van buien in ons land waargenomen, plaat selijk ook met onweer. De temperatuur komt overdag niet veel hoger dan 4 gr. en 's nachts wordt er in het binnenland lichte vorst waar genomen. Tussen een depressie, die bij Zuid- Zweden naar het oosten trekt en een hogedrukgebied van de Azoren naar IJsland, blijft de komende dagen een noord-westelijke luchtstroming vrij koude lucht aanvoeren. Zondag zijn er vooral in de kust provincies enkele hagel- en sneeuw buien te verwachten. Vorst van bete kenis wordt echter alleen in N. Rus land waargenomen, zodat een belang rijke tempe.ratuursdaling nog niet is te verwachten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7