GESTRANDE TANKER AAN ONDERGANG ONTSNAPT Washington vreest een ruimte-Pearl Harbour Tabernakelrovers braken vergeefs in Baby gestolen DrUrrutia Santiago zijn regering Een vierling Veel sneeuw in Oost-Nederland Dagblad voor Schiedam en omstreken Riiimtetoclit binnen zeven jaar? Kerkdieven sloopten altaar in Bergum Vissers verrast door hoogwater Opname van de aarde Lek onder de waterlijn MAANDAG 5 JANUARI 1959 Schelde haalde Nicola van de pier uit een ziekenhuis Prof. Romme voor KRO URANIUM LAAGJES IN OVERIJSSEL Geen gezwam maar een succes in de ruimte Ill 1 De lancering van de „L«rnk'\ de vrijdag jl. door de Sovjets afgevuurde jnaanraket, is een volledig succes geworden. Het door de Sovjet-geleerden beoogde doel nl. een raket naar de nabijheid Van de maan te zenden is bereikt. Gistermorgen om 03 uur 59 bereikte de Lunik zijn meest nabije ienaderingspunt op 7.500 km van de maan. In minder dan 36 uur beeft de raket aldus de 370.000 km van de aarde naar de maan afgelegd. Met een snelheid van 2,45 km per seconde is de Lunik aldus de maan gepasseerd en zij gaat thans een elliptische baan rond de zon beschrijven en wordt zo tot de eerste door mensenhanden gemaakte planeet. De instrumenten aan boord van de raket hebben gisteren per radio waardevolle wetenschappelijke gegevens naar de aarde geseind. Doch naarmate de afstand van onze planeet groeide werd het radio contact moeilijker. Het Sovjet-persbureau Tass deelde later mee, dat dit radio-contact tenslotte verbroken was tengevolge van de draaiing der aarde. Edelmoedig Ike feliciteert UI'W HET WEER VOOR MORGEN A'tU'.V.VM/Vj IETS KOUDER Opinies van geleerden Sombere geluiden Een zondag op de pier Scheepvaart gestremd Terug Geheime overeenkomst Doodvonnis voor Battista Repliek op rede dr. Drees nieuwe „Lunik" begint loop rond de zon Gistermorgen om 10 uur was de Lu nik volgens een opgave van Tass 422.000 km van de aarde en 60.000 km van het centrum van de maan verwijderd. De temperatuur op de buitenwand van de raket en ook binnenin was toen 10 a 15 graden Celsius. Des avonds om 20 uur was de raket 510.000 km. va. de aarde en 180.000 km van de maan verwijderd. Op 14 januari zal de raket volgens Tass öe zon zo dicht mogelijk benaderen, dat Wil zeggen een afstand van ca. 146.400.000 km, en gaat, dan een elliptische baan van 343.600.000 km. beschrijven. Om deze baan te voltooien zal de nieuwe planeet telkens 15 maanden nodig hebben. Uit de geslaagde lancering van de raket trekken Sovjet-geleerden de volgen de conclusies: 1 de grenzen tussen de sterrenkunde en dr. 'studie van de natuurkundige gesteld heid van de sterren zullen verdwijnen; 2. men kan aannemen, dat vertegen woordigers van de huidige generatie al een ruimtetocht zullen maken, wellicht reeds binnen zeven jaar; 3. men zal pas een raket, op de maan kunnen laten landen als men deze raket, Wanneer ze op het punt staat het gebied van de maan binnen te dringen, een snel heid weet te geven die minder is dan die. welke nodig is voor een lichaam, dat van de maan komt, om los te ko- blen van de aantrekkingskracht van de maan. Doch zelfs als dit lukt. staat het bog niet, vast, dat de raket op de maan zal landen, want zij kan. als zij het aantrekkingsveld van de maan binnen gaat, een satelliet van de maan worden of, na om de maan gewenteld te hebben, haar de aarde terugkeren. Het hoofd van de afdeling technische Wetenschappen van de Sovjet-Academie Prof. Blagonrawof. schreef gisteren zeer edelmoedig in „Komsomolskaja Pravda dat men het werk der Amerikaanse des kundigen niet mag kleineren. „Doch hun benadering van het vraag stuk der interplanetaire vluchten en daar mee samenhangende kwesties schijnt mij Verkeerd toe", aldus de hoogleraar. „In de Sovjet-Unie is een kosmische proef in de eerste plaats een wetenschappelijke Proef. In de V.S. echter zo schijnt het mij toe, jaagt men het sensationele na cn staan er doeleinden op de voorgrond, die niets met wetenschap gemeen heb ben." Prof. Blagonrawof meent, dat de 'Ame rikaanse raketdeskundigen alleen maar hun verloren prestige willen herwinnen om „de wereld van hun denkbeeldige technische superioriteit te overtuigen en de aandacht af te leiden van de onweer legbare resultaten der Sovjet-weten- Schap." President Eisenhower heeft intussen een gelukwens naar de Sovjet-Unie gezonde*!. In een verklaring, welke aan de pers werd Verstrekt zegt dc president; „De succesvolle lancering, zoals aoor de Sovjets bekendgemaakt, van een ruun tevaartuig, dat bedoeld was om dicm langs de maan te gaan. betekent een gro te schrede voorwaarts bij het pogen van de mens om in de onbegrensde ruimte door te dringen. De geleerden en inge nieurs die aan deze onderneming zun verbonden komt alle eer toe en wij wen sen hun geluk met dit resultaat." De Britst: premier. MacMillan. heeft Vannacht opklaringen, op de meeste plaatsen lichte vorst cn weinig wind. Morgen toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw, vooral in het zuiden van het land. Overwegend matige wind tussen zuid en oost cn temperatuur om het vries punt. Dinsdag 6 januari: zon op 8.48, onder 16.44 Uur; maan op. 5.3», onder 14.35 uur. DEZE RADIOGRAFISCH OVERGEBRACHTE FOTO toont een groepje inwoners van Moskou, die met de krant in de hand het grote nieuws van de maanraket bespreken. zijnerzijds in een telegram Kroesjtsjef met het. succes van de maanraket. gefe liciteerd. Hij noemde de lancering „een belangrijke bijdrage aan de wetenschap pelijke kennis van de mensheid." Britse deskundigen verklaarden gisteren bijzonder getroffen te zijn door de per fecte nauwkeurigheid, waarmee de Rus sen hun raket naar de maan hebben .ge lanceerd. De Amerikanen zouden bi] hun pogingen met de „Pionier" al zeer tevre den zijn geweest als zij tot op 75.000 km (tien maal verder af dan de Lunik) van de maan waren gekomen, zo meenden zij. De Duitse raket-deskundiige professor Hermann Oberth heeft gezegd te menen, dat de Kussen dit succes met hun maan raket hebben geboekt, doordat zij zich geheel hebben toegelegd op het maken van grote en sterke raketmotoren. De Amerikanen hebben volgens Oberth. om bet gewicht van de raket laag te hou den de motoren te ingewikkeld ge maakt. Natuurlijk is het niet bekend, „of de Russen ook eerst mislukkingen hebben gehad", aldus Oberth; de Russen ka kelen niet zo hard voordat zij hun eieren leggen." De Sovjet-geleerde prof. Dobronrawof heeft, aan het persbureau Tass meege deeld, dat een raket van de grootte en het gewicht van die, welke vrijdag ge lanceerd is. een cabine kan bevatten voor twee of drie personen. Een wetenschappelijk commentator van radio-Moskou. Danilof. zei. dat, het eer ste contact met het oppervlak van de maan of dat van andere planeten waar schijnlijk zal geschieden met een onbe mande raket met automatische en mo biele instrumenten. Voor een dergelijk project zou de nuttige last echter aan zienlijk groter moeten zijn dan de 361 kilogram van de huidige ruimteraket. Reeds in de zomer van vorig .1 aar zou de Sovjet-Unie een maanraket nebben kunnen lanceren, aldus deze commenta tor Het was toen echter nog niet moge lijk een nuttige lading in de raket aan te brengen. Het lanceren van een raket zon der instrumenten heeft geen zin, zo voeg de hij hier aan toe. In Amerikaanse congres-kringen zijn za terdag stemmen opgegaan voor de aan stelling van een wetenschappelijke functio. naris in het presidentiële kabinet. Men sprak over de lancering van de Lunik als „een mogelijk Pearl-Harbour- in de ruimte". Senator Kefauver, die reeds eerder ver geefs poogde zijn denkbeeld voor een de partement voor wetenschappen ingang te doen. kondigde aan opnieuw een wetsont werp hiervoor in te zullen dienen. Het Sovjet-succes toonde zijns inziens dui delijk de behoefte hiervoor aan. Het Amerikaanse leger heeft zaterdag avond bekendgemaakt, dat spoed wordt gezet achter een project voor ontwikke ling van een raketmotor, die een zwaar ruimteschip in een baan om de aarde, de maan of zelfs de zon zal kunnen bren gen. De druk van deze motor zou circa 700 ton bedragen en verkregen worden door samenvoeging van een soort Jupiter- raket-motoren. (Van onze verslaggever) Drie Haagse sportvissers hebber, gisteren zes uur lang op het uiter ste puntje van de Noorderpier in Hoek van Holland lijdzaam zitten wachten tot het water zakken wil de. 's Morgens om 7 uur waren zij welgemoed de pier opgestapt en even later dobberde hun simmetje in de golven. Plotseling bemerkten zij, dat het water snel opliep, maar toen was het al te laat. De weg terug was afgesneden. Het water overspoelde de pier geheel, zodat zij hun toevlucht moesten zoeken bij een paal. Daar hebben zij het hoogwater door leefd. De oudste van de drie, een 65-jarige, moest door de twee ove rigen worden vastgehouden. E>e seinpost had het drietal in de gaten en waarschuwde de beman ning van de reddingboot, die op post kwam. Op een gegeven ogen blik dacht men, dat de toestand van de „vissers" benard werd, daar een witte zakdoek te voorschijn werd gehaald. Het bleek echter, dat één van hen slechts zijn neus moest snui ten Bij het zakken van het water om 1 uur 's middags konden zij terugkeren. Zij hadden niets gevangen De katholieken in het Friese dorpje Bergum zijn giste en in opschudding ge bracht door het or '■«"den van een of meer (vermoedelijk meer) inbreker(s) in hun kerk. Deze kerk, die een üthof is van het Minderbroedersklooster in Drachten cn een bijkerk ven de parochie Dokkum, wordt bediend door paters Franciscanen. Toen nu zondagmorgen pater Edward Doesburg tegen half zeven uit de sacris tie de kerk binnenkwam, ontdekte hij tot ontsteltenis, dat er in de nacht indringers aan het werk waren geweest. Zij hadden het tabernakel van het altaar gesloopt en dit lag nu in het priesterkoor met de achterzijde naar boven op dc grond. De stalen kast was hun evenwel te sterk ge weest en had hun pogingen om haar open te breken weerstaan. Aan de voorzijde bleken zij het koperen beslag wel gro tendeels te hebben afgescheurd, vermoe delijk in de hoop op die wijze dc schar nieren te kunnen bereiken, maar ook die moeite was vergeefs geweest. Een poging om met een sleutel het tabernakel te openen, had al evenmin effect gehad. De politie vond wel in het sleutelgat de af gebroken baard van een sleuteltje. Achter in de kerk hebben de dieven hun krachten ook nog beproefd op een offer blok maar ook hier hadden zij geen resul taat. De politie heeft terstond met een speur hond een poging gedaan de onverlaten op te sporen, maar in de vers gevallen sneeuw kon de hond het spoor niet vin den. Wel bleek, dat de indringers de kerk waren binnengekomen door het indrukken van een glas-in-iood ruit. De dactylosco- (Van onze verslaggever) HOEK VAN HOLLAND, zondagnacht De 909 ton Duitse tanker Nicola en zijn 15 koppige bemanning is vanavond voor de Hoek aan het geweld van de golven ontsnapt. „Het was een dubbeltje op zijn kant", vertelde commandant Willem van Scters van de reddingsboot, die twee uur lang in regen- en hagelbuien bij de Duitser heeft gelegen. „Als de schuit een scheepslengte verder op de pier was gelopen, dan zou zij in stukken zijn gegaan", was zijn commentaar op de stranding van de tanker, die dank zij het snelle optreden van de sleepboot Schelde slechts twee uur tegen de Noorderpier heeft liggen zagen. Dc harde noordwestelijke wind joeg de Nicola naar de pier. waar zjj vlak bij het havenhoofd vastliep. Onder de waterlijn werd zij lek geslagen, zodat even later een grote stroom benzine aan stuurboord wegvloeide. Het scheepje van de firma Morgen stern uit Bremerhaven had in de loop van de dag benzine geladen. Tussen de pieren op weg naar zee vielen de ma chines uit. De gezagvoerder heeft toen getracht een anker te zetten. Waar schijnlijk slipte het anker. De Duitser slaagde er althans niet in zijn schip vast te zetten. pische dienst heeft geen vinger- maar wel voetafdrukken gevonden. Niettemin rezen er verdenkingen tegen bepaalde per sonen cn zondagmiddag heeft de rijkspo litie de 26-jarige fabrieksarbeider R. van der V. en de 25-jarige loswerkman S. de W„ beiden uit Bergum, aangehouden. Of schoon zij ontkenden, zijn zij in arrest gesteld. De Newyorkse politie zoekt nog steeds naar een blonde vrouw, die vrijdagavond is gezien in een kraamkliniek van een hospitaal te Brooklyn, kort voordat daar een baby werd ge„kidnapped", nauwelijks twee en een half uur na de geooorte. De kleertjes, die de baby droeg op het ogen blik, dat het gestolen werd, zijn laier ge vonden door twee jongens, die in een lege winkel in Brooklyn aan het spelen waren. Dit werd voor de politie aanleiding om alle huizen in de buurt aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen, waaraan nier" minder dan honderdvijftig mannelijke en vrouwelijke politieagenten deelnamen. Er werden echter geen nieuwe sporen ge vonden. De baby is een dochtertje van de heer en mevrouw Frank Chionchio, die nog een dochtertje hebben van een jaar oud Mr Chionchio is advocaat. De politie is van mening, dat de „kidnapper"'een vrouw is met- een complex, vooral omdat zij de baby meenam, die het dichtst bij de deur naar een achtertrap lag. De politie heeft herhaaldelijk oproepen uitgezonden aan het adres van de „kidnapper" om het kind regelmatig te voeden. Zeer gevaarlijke situatie in de mon ding van de Waterweg, berichtte Sche- veningen-Radio aan de schepen. Gead viseerd werd de rivier niet in of uit te varen. Inmiddels was de sleepboot Schelde (Leen Smit) naar de Duitser gestoomd ter assistentie. Om tien uur werd de eerste tros overgebracht, maar het schip zat muurvast op de stenen en succes leek uitgesloten Een tweede po ging een uur later kreeg een beter lot. De overgeschoten lijn kwam welis waar terecht in de mast van de Nicola, maar de bemanning speelde het ondanks de harde wind klaar de lijn te bemach tigen en even later was de tros gespan nen. Nu kwam er beweging in de tan ker en een half uur later lag hij veilig buitengaats, waar het lek in de scheeps huid kon worden gelokaliseerd. Na inspectie van de Rijkshavenmees ter van Rotterdam, werd de Duitser toe stemming verleend terug te varen naar Rotterdam, waar het schip aan de pe troleumhaven zal worden gelost. Bege leid door de sleepboten Schelde en At las aanvaardde het te terugtocht naar de Waterweg. De nachtboot voor Hoek van Holland, die wegens de gevaarlijke situatie had gewacht, was toen met 40 minuten ver traging al onderweg. Om 1 uur van nacht werd het scheepvaartverkeer op de Waterweg weer vrijgegeven. Castro maakt zegetocht De door de rebellenleider Fidel Castro lossen. Na de (erugkecr van Canlillo in EEN CAMERA IN DE RUSSISCHE RUIMTERAKET maakte deze opname van de aarde op een hoogte van 120 kilometer. De foto werd naar de aarde over geseind. Er is niet bekendgemaakt, welk deel der aarde door de camera werd vastgelegd. aangewezen voorlopige president van Cu ba. dr. Manuel Urrutia, heeft zaterdag avond in een universiteitsgebouw in dc voorlopige hoofdstad van Cuba Santiago, een door hem samengestelde regering, opperbevelhebber voor leger, vloot cn luchtmacht en een president van het hooggerechtshof beëdigd. Hij benoemde voorts Fidel Castro tot presidentieel dcle- gaat voor (te strijdkrachten. Fidel Castro cn President Urrutia zijn inmiddels aan het hoofd van een gemo toriseerde colonne op weg naar Havana, 'n locht van zevenhonderd kilometer, waar bij zij nogal vertraging ondervinden door I bet geestdriftige onthaal, dat 6e bevol- I king van ieder plaatsje Castro en zijn mannen bereidt. Onderweg in het plaatsje Holguin heeft Castro aan een correspondent van de „Chicago Tribune" een interview toege staan. Hij heeft bij die gelegenheid gene raal majoor Eulogio Cantilo, die het hoofd was van de militaire Junta, welke de pre sidentiële macht overnam toen president Battista naar de Dominicaanse Republiek vluchtte beschuldigd. Generaal Cantillo is inmiddels in arrest gesteld, omdat hij, aldus Castro, de schuld is van de chaos in Havana en de ontsnapping van presi dent Battista „en al dc andere misda digers". Castro onthulde, dat hij op 28 decem ber met Cantillo een ontmoeting had. Zij kwamen overeen, het regime van Battis ta op 31 december des middags om drie uur omver te werpen zonder een schot te Havana, aldus Castro, zond hij me een brief, met de mededeling, dat alles enkele dagen moest worden uitgesteld. Toen heb ik mijn troepen opdracht gegeven op te marcheren cn zich klaar te houden voor de aanval op Santiago, zo vervolgde hij. Castro verklaarde voorts, dat hij op zijn tocht naar Havana de militaire situatie op het eiland zou consolideren. Hij zou de algemene staking in Havana niet eerder afgelasten, totdat alle wapens, die de strijdkrachten, gelegerd in Camp Colum- bia, de legerplaats van Havana, nog in hun bezit hadden bij de door Castro be noemde garnizoenscommandant zouden zijn ingeleverd. Hij verklaarde ook, dat Santiago de Cuba voorlopig de hoofdstad van het eiland zou blijven. Hij wist niet hoe lang hij nog opperbevelhebber zou blijven van leger, marine en luchtmacht, omdat hij „verschillende belangrijke ver antwoordelijkheden op zich had genomen, waar hij niet onderuit kon, ten opzichte van het volk, en de arbeiders om te trach ten hun lot te verbeteren." Dr. Urrutia, de voorlopige president heeft verklaard, dat het gedaan moest zijn met de dictators in de Amerikaanse staten. Hij had reeds maatregelen getrof-, fen om de presidenten van Nicaragua en de Dominicaanse republiek voor de orga nisatie van Amerikaanse staten te laten aanklagen wegens hun verkoop van wa pens aan president Battista. Ook Para guay noemde hij in dit verband. Hij be loofde de opstandelingen in de Domini caanse republiek te steunen. Eerder was door een revolutionaire leider verklaard, flat president Battis ta ter dood was veroordeeld en dat men dit vonnis zou uitvoeren in de Do minicaanse republiek. Een krijgsraad van de strijdkrachten van Fidel Castro heeft vijf officie ren van Battista ter dood veroordeeld, omdat zij verantwoordelijk waren voor de luchtaanval op Santa Clara, die veel mensenlevens heeft geëist. De vonnis sen zijn donderdag door de kogel vol trokken, aldus werd zaterdag te Havt- na vernomen. Een van de terechtgestel de officieren, luitenant-kolonel Casillas Lumpey, was de garnizoenscomman dant van Santa Clara. Prof. Romme zal morgen naar aanlei ding van de radiorede van dr. Drees, spre ken in de rubriek „Kaarten op tafel' van de K.V.P. Deze uitzending vindt plaats morgenavond van tien voor half zeven tot half zeven over de zender Hilversum U (KRO). De vier jaar oude koe ..Fogy" van een boerderij te Binfield in het Engelse graafschap Berkshire, heeft een vierling gekregen, hetgeen vol gens veefokkers een zeldzaamheid zou zijn. „Fogy" wil echter niets van haar kroost weten. Eenev„Mee- ney", „Miney" en „Mo" worden met melk uit de emmer gevoed. De vier ling verkeert in blakende welstand. Het Rotterdams Grondboorbedrtjf J.Z. Lierop is in Overijssel bij boringen op een diepte van 30 a 40 meter gestuit op uraniumlaagjes met een dikte van 30 tot 35 cm. Het gaat hier om in grondmonsters aangetroffen uranium. Hef bedrijf, dat in dertijd aardgas in het Westland heeft aangeboord en ook voor de Ned. Aardolie Maatschappij werk heeft verricht, is dc boringen in Overijssel op eigen risico be gonnen. Men is hiermee reeds enige tijd bezig. Er is dit weekeinde op vele plaatsen in Nederland, vooral in het oosten, flink wat sneeuw gevallen. In enkele streken was het zelfs zo erg, dat het verkeer er hinder van ondervond. In Groningen hadden de vele busdien sten naar de omliggende plaatsen bijna alle op zijn minst een kwartier vertraging. Ook de Ned. Spoorwegen ondervonden hier veel hinder, doordat wissels en sei nen niet normaal werkten. Volgens op gave van het KNMI te Eelde is daar gis terennacht 4 centimeter sneeuw gevallen In Zuid-Limburg viel een tiental cen timeters sneeuw. De laag blee* daar ook de gehele dag liggen, aangeziei de tem peratuur er nauwelijks boven het vries punt uitkwam. Dit alles werd veroorzaakt, zo meldt on ze weerkundige medewerker, dor een sto ring, die in de nacht van zaterdag op zon dag over ons land trok. Een depressie bij Engeland trekt in de richting van België, waardoor de wind naar zuidoost krimpt. De kans op enige regen of sneeuw zal voral in de zuidelijke provides weer toer nemen. De verdere ontwikkeling wijst nog niet op een vorstperiode van enige bete kenis. Het is meer waarschijnlijk dat meuve oceaanstoringen het weer een onbesten dig karakter gaan geven. amsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1