Dagblad voor Schiedam en omstreken Humphrey publiceert gesprek met K. Kabinet wilde blijvende belastingmaatregelen niet Bedrog met geloof en liefde Einde februari Dafje op de markt Weer kerkdiefstal Kostbare sieraden uit Kapelin 't Zand Poolse kapitein in het sanatorium overleden Cornelia Mariawas in veertig minuten in golven verdwenen Glimlachende wegbereider voor topconferentie? Orthodox Patriarch antwoordt de Paus Miskenning van liet goede van brede basis niet in 's lands belans Roony sr. en Journaliste gaat naar Verre Oosten Bevolking Breda terneergeslagen Onverwachte compli caties na operatie Zeewater gutste met golven binnen Castro spreekt WOENSDAG 7 JANUARI 1959 DR. DREES MISKENDE HET GOEDE VAN EEN BREDE BASIS Altijd vriendschappelijk Prof. Rornrne contra dr. Drees: Oplichter bad met zijn slachtoffers 'ituM, wjy/iï Voorbehandeling van weduwen- en wezenwet Vorming van Arabische tankvloot geadviseerd „Dat allen één zijn Telegram van Worosjilof o h if<f a ,..v iv" HET WEER VOOR MORGEN ONBESTENDIG „Tol nan de kiel Door glas-in-loodraam De buit nieuwe amscne courant Mikojan confereerde met Nixon De Sovjet-vice-premier Mikojan heeft gisteravond met vice-president ^ïixon in het Kapitool geconfereerd. Het State Department maakte bekend, dat het onderhoud plaats had °P verzoek van Mikojan. Eerder op de dag bracht Mikojan onverwacht een bezoek aan een supermarkt, waar hij voor 9 dollar inkopen deed en hij woonde een lunch 'dj met Amerikaanse vakbondleiders. Vandaag vertrekt hij voor een reis yan bijna twee weken door de rest van liet land oni op 19 dezer weer naar Washington terug te keren. Hij zal dan de president en voor de tweede üiaal minister Dulles ontmoeten. Inmiddels heeft de Amerikaanse sena tor Humphrey, die onlangs een onderhoud heeft gehad met Kroesjtsjef, vandaag in „Life" onthuld, dat de premier hem heeft gezegd, dat een vrije stad Berlijn zou kun nen leiden tot het breken van het ijs tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Humphreys vraaggesprek met Kroesj tsjef duurde acht uur. Kroesjtsjef wees Humphrey, toen zij over de kwestie-Berlijn spraken, op uitla tingen van Amerikaanse leiders, volgens welke zo nodig tanks zouden worden ge bruikt om de huidige status van Berlijn te handhaven. Kroesjtsjef drukte toen de vinger tegen de borstkas van de senator en riep verscheidene malen: „Men moet mij niet bedreigen! De Sovjets hebben ook tanks, heel veel tanks, en ik zeg u: wij zullen ze gebruiken. Wij hebben ook ra ketten en wij behoeven ze niet eens in Oost-Duitsland te lanceren. Wij kunnen ze vanuit de Sovjet-Unie zenden". Humphrey schrijft verder, dat de minis ter-president hem heeft meegedeeld, dat de Russen moeilijkheden hebben met het beproeven van hun nieuwe raket met een reikwijdte van 14.000 kilometer, omdat er' in de Sovjet-Unie geen plaats is voor een proef met een dergelijke raket. Zij moet in gedeelten worden beproefd. Tegenover de Amerikaanse vakbond- 'piders met wie hü gisteren lunchte, heeft Mikojan verklaard, dat Moskou zou wen- Se". dat een internationale commissie de loegangen tot een vrije stad Berlijn van- Ul' geheel Duitsland verzekert. Daags te- v°ren heeft Mikojan, naar gisteren bekend ,ve.rd, op een diner met Congres-leden en Zakenlieden zich in soortgelijke zin uitge ven. De Westduitse ambassadeur in Washing ton, de heer Grewe, verklaarde gisteren "a een bezoek aan het State Department, dat hij niet in staat was om ook maar een schijn van een concessie te ontdekken in bet Sovjet-standpunt ten aanzien van Ber- hjn. Gevraagd naar commentaar op de Verklaring van het State Department, dat Dulles' onderhoud met Mikojan in „vriendschappelijke atmosfeer" gevoerd Was, zelde Grewe: „Ik geloof, dat ge sprekken met de heer Mikojan altijd erg vriendschappelijk zijn. Maar de vraag is wat hieruit voortvloeit". Ter gelegenheid van de Oosterse kerst viering op 6 januari heeft de Orthodoxe Patriarch van Istanboel, Athenogoras 1, jj'ch aangesloten bij de kerstwens van Taus Joannes XXIII, uitgesproken op 23 december. Hierin nodigde de Paus de Orthodoxe christenen uit de eeuwenoude Scheiding op te heffen. Patriarch Athenogoras I, die zijn zetel Vah Istanboel het tweede Rome noemt. Verklaarde: „Met vreugde begroeten wij elke vredesoproep, van welke kant deze °°1< komt, in 't bijzonder natuurlijk, wan- heer hij uit het oude Rome komt". -„Athenogoras I wees erop graag met, de *verk van het Westen samen te werken. De oproep van de Paus zei hij te zien als e®n blijk van inzicht voor de noodzaak van ?®n ontmoeting der geestelijke krachten ln de Kerk van Christus. Aldus meldt het K.N.P. President Worosjilof heeft gisteren aan president Eisenhower telegrafisch uiting gegeven aan de hoop, dat de Verenigde Staten „ruime aandacht" zullen besteden aan de Sovjet-voorstellen voor de status van Berlijn, aldus heeft Tass gemeld. De Sovjet-regering en vele andere be grijpen niet, aldus Worosjilof, waarom de Verenigde Staten erop staan, dat het „be zettingsregime" in West-Berlijn gehand haafd hlijft. Volgens de Sovjet-president zijn „gemeenschappelijke pogingen" nood zakelijk tot beëindiging van „de huidige abnormale toestand" in West-Berlijn. Prof. Romme lieejt gisterenavond in een radiotoespraak via de zender Hil versum II enige punten aangeroerd uit een radiotoespraak, die oud-minister president dr. W. Drees verleden week voor de VAR A-microfoon heeft ge houden. Deze laatste had onder meer gezegd, dat de belastingverhogingen, die aan- De officier van Justitie bij de recht bank te Arnhem, mr. J. van IJsendoorn, "eeft gisteren een gevangenisstraf van *Wee en een half jaar geëist tegen de 47- jarige verkoper C. W. uit Amsterdam, die De eerste DAF-personenauto's zullen 'egen het eind van februari van de lo nende band komen. Het is de bedoeling J'at eerst aan de aanvragen uit Neder land zal worden voldaan. Daarna komen j'.e orders uit het buitenland in behande ling. Op het ogenblik wordt nog aan de voorbereidingen voor de produktie ge kerkt. De directie van de DAF kon nog keen mededelingen doen over de stand Van de orderportefeuille. énkele regen-, hagel- of sneeuwbuien afgewisseld door opklaringen; matige f°t krachtige, langs de kust van Hol land en Zeeland aanvankelijk storm achtige noordelijke wind. In het midden °n zuiden van het land lagere tempe raturen overdag. Jenderdag 8 januari: zon op 8.47, onder 16.47; *aan op 7.34, onder 16.33 uur. ervan wordt verdacht van een dame uit Utrecht, een dame te Amsterdam en een heer te Arnhem een totaal van 34.000 te hebben „geleend" voor een handel in auto-onderdelen, waarvan hij het bestaan niet kon aantonen. Zijn voornaamste slachtoffer was de heer K. te Arnhem, met wie hij in 1956 kennis maakte te Karlsruhe tijdens een evangelisatiebijeenkomst. Hij gaf voor de zelfde godsdienstige richting te zijn toe gedaan en won zo weldra het onbeperkte vertrouwen van de Arnhemmer, die hem gaarne wilde helpen bij de opbouw van een handel in auto-onderdelen, In totaal had hij hem bijna 23.000 gul den verstrekt voordat hij er achter kwam, dat hij wel kon zijn beetgenomen. Ook de dame uit Amsterdam was een „gelools- genoot". Haar bewoog verdachte tot af gifte van 3250 gulen, ook ter financiering van de handel in auto-onderdelen. Met de dame te Utrecht knoopte hij connec ties aan op een ander vlak. Haar deed hij trouwbeloften om aanzienlijke geldbe dragen los te krijgen, alweer voor de auto-onderdelenhandel. Verdachte zeide, dat als men hem maar in vrijheid stelde, hij ervoor Zou zorgen dat iedereen zou worden tevreden ge steld. De president mr. J. D. van de Berg maakte hem erop attent, dat hij via zijn raadsman deze zaken in orde had kunnen maken, doch hij was nu aan zijn derde raadsman toe, zonder erin te zijn ge slaagd iets op te helderen. Volgens het reclasseringsrapport is verdachte zeer on betrouwbaar. Hij heeft lang een dubbel leven geleid. Hij zeide zelf geen behoefte te hebben aan reclassering. Mr. Van IJsendoorn achtte bewezen, dat verd. door een samenweefsel van ver dichtsels het vertrouwen had weten te wekken, enerzijds op het gebied van het geloof, anderzijds op het gebied van de liefde. Hij drong zich binnen in het gebied van het geloof door zich te uiten als geloofs genoot in woord, daad en geschrift en door met zijn slachtoffers gezamenlijk te bidden. Op het pad der liefde deed hij huwelijksbeloften en zelfs heeft hij de blinde broer van de desbetreffende dame in een ziekenhuis geld afgetroggeld. De officier eiste een voorbeeldige straf, doch zeide, gezien het optreden van de verdachte ter zitting eventueel tegen een onderzoek naar diens geestvermogens geen bezwaar te hebben. Uitspraak over veertien dagen. leiding tot de december- crisis zijn ge worden, indertijd wel op aandrang van de Kamer tijdelijk zijn gemaakt, maar dat dit tegen de wens van de regering is geschied. Het is volgens prof. Romme echter onjuist, dat de regering een blij vende regeling had gewild. Wel gaf zij in december 1956 ér aanvankelijk de voorkeur aan geen eindtermijn in de w.et op. maar ze zei er tege lijkertijd bij, aldus citeerde spreker: „te weten, dat dit als een noodmaat regel is bedoeld en niet de strekking heeft te worden geïncorporeerd in wat men zou kunnen noemen de fiscale, de budgettaire belastingen". Later, bij de debatten over de be stedingsbeperkingsnota, in februari maart 1957, verklaarde minister Rof- stra, aldus spreker, dat de belasting maatregelen, die worden voorgesteld ter uitvoering van het bestedingsbe perkingsprogramma, naar hun aard tijdelijk zijn. Drees heeft zich daarom in zjjn uitgangspunt vergist", zo zei prof. Romme. Vast te houden aan de tijdelijkheid van de belastingmaatregelen was een goed recht van de Kamermeerderheid, zeide de KVP-fractievoorzitter, want deze tijdelijkheid hangt samen met die van de bestedingsbeperking in haar volle omvang. De meerderheid heeft geweigerd om nu al in ongunstige zin vooruit te lopen op de vraag of, en zo ja, in welke omvang, de bestedings beperking zelfs in 1960 nog voortgang zou moeten hebben. Prof. Romme verklaarde voorts het te zullen betreurenwanneer de Partij van de Arbeid na de verkiezingen in de oppositie gaat, zoals dr. Drees het waarschijnlijkst achtte Miskenning van het goede van de brede basis acht spreker niet in 's lands belang. Mocht het echter gebeuren, dan is het bemoe digend wat de oud-minister-president aan het einde van zijn toespraak zei, nl. dat de P. v. d. A. ook in de oppo sitie strijdvaardig en constructief zal zijn. „Ik hoop het voor de ontwikke ling van de democratie", besloot prof. Romme. 21 jaar oud, charmant, zeer zelf standig, vol ondernemingslust en zeven maal ingeënt tegen alle moge lijke soorten tropische ziekten, dat is een zec-r beknopte beschrijving van de jonge Westduitse journaliste Romy Schurhammer, die binnenkort met, een combi-auto „een meisjes- expeditienaar het Verre Oosten gaat ondernemen. We zien haar hier in haar wagen, bezig met de eerste voorbereidingen voor haar grote tocht, waarover zij na haar terug keer een boek zal gaan schrijven. Herkent u hem nogMickey Rooney, de held uil de „Andy Hardy"-films. Andy komt terug; nu als vader met De centrale afdeling van de Tweede Kamer heeft naar de vaste commissie fi; 7, ai-, voor Sociale Zaken en Volksgezondheid een junne zoon, Andy /r die vertolkt. gezonden de wetsontwerpen Algemene tvordt, clonr Tor1rt*r Tl,. i- i I Weduwen- en Wezenverzekering en in-i worar aoor teddy Rooney, die de j terim-regeling inzake beperking van sa- voetstappen van zijn vader «nm menlo°P V£m pensioenen en uitkeringen 6 1 ingevolge de Algemene Weduwen en We drukken. Een subcommissie van de economische raad van de Arabische Liga heeft de raad aanbevolen, een vloot van Arabische tank schepen te vormen. De subcommissie, die te Cairo vergadert, was voorts van oor deel, dat oliepijpleidingen in de toekomst eigendom moeten zijn van een Arabische maatschappij en dat de concessie van een Amerikaanse maatschappij betreffende de trans-Arabische pijpleiding niet moet wor den verlengd. (Van onze correspondent) Aan de reeks inbraken, de laatste we ken in kerken cn pastorieën gepleegd o.m. in de pastorieën te Nulanj en Gre- venbicht en de kerken van Gemer' is er weer een toegevoegd en weLÏP de kapel van O.L. Vr. in 't Zand in Roermond. Toen de broeder-koster daar gistermorgen het beeldje van Onze Lieve Vrouw weer op zijn troon in de kapel wilde zetten 'K nachts wordt het opgeborgen in een kluis bemerkte hij, dat de deur naar de kapel was geforceerd, In de gewijde ruimte heerste een grote chaos. Op het altaar stond een trapleer, de bloemen waren ervoor op de grond gezet, twee ex. votokastjes waren kapot geslagen en leeggeroofd. Verder waren nog twee kast jes verdwenen, alsook vele sieraden. De van de t.b.c., een kwaal, waarvan men hem in zijn vaderland niet had kunnen bevrijden. De bevolking van Breda had toen, zoals men zich uit onze publikatie zal kunnen herinneren, het benodigde geld bijeengebracht, om kapitein Fraczcak in het sanatorium „De Klokkenberg" te 8 BREDA, dinsdag j kunnen opnemen. De Poolse kapitein Wiktor Fraczcak, De toestand van de Poolse officier was die sinds juni van vorig jaar in het sa- dusdanig, dat de behandelende genees- natorium „De Klokkenberg" werd ver- j heren, j.l. maandag besloten, tot een opc- pleegd, is dinsdav overleden. j ratic over te gaan. Deze operatie was Enkele maanden geleden vertelde deze zoals hekend noodzakelijk, daar beide lon- officier van het Poolse bevrijdingsleger gen van de kapitein waren aangetast. ons, hoe hij naar Breda was kunnen ko- Aanvankelijk leverde deze operatie suc- zenwet met renten en uitkeringen inge-1 men de staddie hij met zijn troe- i ces op. Onverwachte complicaties verer- j- ,it geiden echter plotseling de toestand. Ten gevolge hiervan is kapitein Wiktor Frac zcak overleden. De plechtige requiemmis zal zaterdag in de O.L. Vrouw Hemelvaartkerk wor den opgedragen door de Poolse aalmoeze nier pater Mossor. Alle pogingen zullen oorts in het werk worden gesteld, de kapitein, volgens diens laatste wilsbeschik king, in Polen, waar zijn vrouw en doch ter nog wonen, te begraven. volge de ongevallenwetten e.d. jpen had bevrijd om daar te genezen haCddenrkunnen^nn^re^ 'u' °"kele c°»>ertje, ze inderhaast in Ierland Schevcninase treHer be,1,"annine van de bij Waterford gezonken Neder'and van d mn^'erh'•- gisterenavond van de dagboot Engeland- behoordeva?' P Vrol«k's Visserjjbedryf, waartoe de treiler de reddine Tt '"gestoken handen tegemoet en wenste hun geluk met reeds ról nn^ed Urt tHï k,3ar* want dc diverse gezinnen wachtten nog eve- het uerlnnP' i '^i scll,pper Maarten Korving zich vermurwen eerst nog eve„ het „verhaal te doen voor de wachtende persmensen. Zijn relaas ^steldedragen eigenRjk slechts ™t enkele zinnetjes op de hem Ze waren vrijdagmiddag om vijf uur uit IJmuiden vertrokken en zetten koers naar de visgronden, ongeveer twintig schepen in totaal, allemaal Scheveningers. Maandagmorgen be vond de vloot zich in de buurt van Waterford. De „Cornelia Maria" lag daar zo goed als stil, met de kop in de stevige bries, die een kracht van 5 tot 6 haalde. De wind scheen bovendien nog te zullen toenemen, zodat het ver blijf aan dek, ook al door de striemen de regenvlagen, allesbehalve een pretje kon worden genoemd. Men had al een keer de netten uitgegooid, maar in feite nog niets gevangen. En nu werd het vissen voorlopig achterwege gelaten. De schipper van de Duitse treiler „Gustav Borgner" scheen er echter an ders over te denken. Hij stoomde op enige afstand en bevond zich aanvan kelijk dwars op de kop van de Sche- veningse treiler, maar moet een vaart hebben gehad van tien tot elf mijl. Kennelijk stoomde de Duitser zoals dat heet „zijn lijnen uit". Mogelijk was hij er achter gekomen, dat achter de Ne derlandse vloot zich „een plek haring" bevond. Aanvankelijk dacht schipper Kor ving, dat de „Gustav Borgner" langs hem heen zou schieten. Onverwacht draaide de Duitser echter een halve slag in het rond, vlak bij de kop van de „Cornelia Maria". Een botsing was niet meer te voorkomen. Met een vervaarlijke stoot, gepaard gaande met gekraak en geknars, werd het voorschip van de Scheveninger aan stuurboordzijde geramd. Spoedig was het duidelijk, dat de „Cornelia Maria" gedoemd was ten onder te gaan. Door het enorme gat tot aan de kiel gutste het zeewater met golven naar binnen, zodat het voor schip geheel vol moest lopen. Behalve de man aan de machine be vond iedereen zich tijdens de botsing aan dek. De hevig geschrokken machi nist kwam in allerijl naar boven ren nen om te zien wat er aan de hand was. De bemanning van de Duitse treiler stelde alles in het werk om bijstand te verlenen Eerst wilde de schipper daarvan nog proberen de treiler op sleeptouw te nemen, maar al spoedig was het zonneklaar, dat dit onbegon nen werk zou zijn. Inmiddels was de Nederlandse be manning er met veel moeite in ge slaagd een reddingboot en een rubber boot uit te zetten. Tien hunner slaag den er in hierin voorlopig een veilig heenkomen te vinden, maar de overige drie waren gedwongen in zpe te sprin gen. Gelukkig slaagden zij erin de rub berboot te bereiken. Even laten konden allen op de Duitse treiler over stappen. Van dat schip af moesten zij met lede ogen aanzien, hoe hun eigen vaartuig ruim 40 minuten na de aanvaring wegzonk in de golven. grote kast boven het altaar was intact gelaten. Na zijn ontdekking belde de broeder terstond de politie, die spoedig daarna met het onderzoek begon. De inbrekers men veronderstelt dat er met meer dan één dader rekening moet worden gehouden bleken zietr toegang tot de kapel te hebben verschaft door het verbreken van het glas-in-loodraam bo ven de hoofdingang. Door een gat daarin moet een van hen naar binnen zijn ge kropen. Binnen is bij van de smalle richel onder het raam af naar beneden gespron gen een afstand van twee meter en heeft de kerkdeur vervolgens van binnen uit geforceerd. Toen men er een speurhond bijhaalde, werd de toedracht van het gebeuren nog duidelijker. Het dier leidde de politie nl. naar de opslagplaats van een schilders bedrijf tegenover de kapel. De toegang tot dit bedrijf was eveneens geforceerd en de inbrekers hebben daar een ladder en een trapleer weggenomen. Met behulp van die ladder is een van hen bij het glas-in-loodraam geklommen. Het trap- ieertje hebben zij gebruikt om de ex voto_ kastjes van de muur te nemen. Op het terrein tegenover de kapel vond de po litie twee vernielde kastjes terug. Er za ten nog enkele gouden voorwerpen in. Gestolen werden: gouden horloges, gou den ringen, gouden broches met en zonder edelstenen, het bisschopskruis en de bis schopsring van mgr. Schrijnen, gouden kettingen en voorts tal van zilveren voor werpen. De waarde van de buit is niet te schatten. Z\j loopt volgens voorzichtige ramingen wellicht in de tienduizenden. Het zal voor de inbrekers uitermate moeilijk zijn van het gestolene af te ko men. Zouden zij de ex-voto's gaan om smelten, dan daalt de waarde ervan aan zienlijk. Al is op het eiland Cuba de rust, nog niet geheel iveergekeerd, het leven herneemt er -toch langzamerhand zijn gewone loop. Deze foto laat zien, hoe de leider van de opstand, Fidel. Castro, in Santiago een toespraak hield tot zijn volgelingen, om hen van de stand van zaken op de hoogte te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1