V.P.R.O. ontwierp scliets Nationale Omroep voor i K.V.P.-kandidaten voor Tweede Kamer Verkiezingsraad stelde gros lijsten vast Rim-ram van Wim Sonneveld Half miljoen blindgangers nog steeds gevaar voor deWestduitsers ROTTERDAM IN 1960 bloemenpa „KLEINE WERELDVEILIG AANGEKOMEN vb Centraal en federatief programma, met handhaving van de verenigingen Zelfkritiek van Boelganin niet aanvaard 41 beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Chefarine „4' Gezellig maar niet bevredigend Explosieve oorlogsherinnering na 14 jaar Namen van nieuwe politieke partijen Herman Leydensdorff gehuldigd Mgr. dr. J. van Dodewaard Na voetreis naar Rome Pater H. Hermans O.P. Drie gewonden tijdens dolle rit in Tilburg Tour de France-pool in hoger beroep ITardlioofdige boeren willen niet aan P.B.O. Zeeuwse veertarieven blijven gehandhaafd Joy-rider kreeg zes weken gevangenisstraf Op vakantie niet vaders spaargeld WOENSDAG 7 JANUARI 1959 PAGINA 3 Eenheid in verscheidenheid Kerkradenaars per trein terug Ilaliano, de heerlijke versnapering by hoest en verkoudheid Limburg w, Noord-Brabant Noord- en Zuid-Holland. Zeeland, Utrecht Groningen, Friesland, Drente, Overijssel, Gelderland „Aangewezen' kandidaten In maart nieuw overleg (Van onze Amsterdamse redactie) Nederland is het enige land in West- Europa, dat nog geen oplossing van het omroepvraagstuk in nationale zin heeft kunnen vinden. Kende het voor •Je oorlog het separatieve stelsel, waar hij de diverse omroepverenigingen ge heel gescheiden optrokken, na 1945 "laakte dit plaats voor het federatieve, dat het beheer van de omroep in het algemeen in handen legde van de ge- samenlijke omroepverenigingen onder eUig toezicht van de regering. Er wordt °P technisch en administratief gebied Prachtig samengewerkt en ook op en- hele ondergeschikt onderdelen is er wel coördinatie, doch op dat van de pro gramma's faalde het samenspel bijna Volledig. De VPRO, de vereniging, die al jaren Pleit voor een nationale omroep, heeft een schets van een national omroep- Plan, dat zij in novemberal aan het ministerie van O. K. en W. en enkele °mroepinstantles had toegezonden thans als een studie-object in dc open haarheid gebracht en doen toekomen aan de regering en het parlement in de hoop, dat er in het komende ontwerp Omroepwet rekening mee zal worden gehouden. In haar plan komt de VPRO tot de con clusie, dat alleen een organisch omroep bestel een soort nationale omroep in het 'pven kan houden waaraan niet de ern- 'tige bezwaren van de separatieve en fe deratieve methoden kleven, nl. „de te C'erke accentuering van de verscheiden heid van ons volk, welke een voortschrij dende verzuiling in de hand heeft ge kerkt, het niet denkbeeldige gevaar van een verburgerlijking der geestelijke en maatschappelijke stromingen in eigen mi- heu en het al te grif toegeven aan de ®niaak van de massa", zoals het in een toelichting door de VPRO wordt gezegd. De VPRO heeft gezocht naar een be heersvorm, waarin de verschillende be volkingsgroepen gelegenheid krijgen zich Zelfstandig te uiten zonder dat daardoor het nationale karakter van de vaderlandse omroep wordt ontzet. Uitgegaan wordt van een „Centraal Programma" aan de totstandkoming waai - Van behalve de bestaande omroepver enigingen die dus niet opgeheven wor den maar autonoom blijven en nog een eigen taak houden, doch dan in nationaal kader ook een groot aantal culturele organen medewerken, terwijl daarnaast een „Federatief Programma" wordt op gericht, dat in het Centraal Programma is opgenomen. Op de verwezenlijking van dit „Federatieve Programma", dat ele- Het bestuur van het Sociaal Verbond en Sportbelangen heeft in een telegram aan de minister-president geprotesteerd tegen het. door de Kiesraad genomen besluit de namen van enige nieuwe politieke groe peringen niet te registreren voor de op 12 maart 1959 te houden verkiezing. Adres sant is van mening, dat hierdoor de de mocratische rechten zijn aangetast en verzoekt in verband met de bijzondere omstandigheden, waardoor het voor de nieuwe partijen onmogelijk was zich nog te laten registreren, te bevorderen, dat registratie voor deze niéuwe partijen als nog mogelijk is of de datum van kandi daatstelling en verkiezing te wijzigen. (De Kiesraad, die op 23 december j.l. vergaderde, heeft toen vijf nieuwe partij en geregistreerd. Blijkbaar is het verzoek als in het protesttelegram bedoeld, te laat ingediend. De kandidaatstelling is op 28 Januari. Artikel g 1 van de Kiesraad stelt de eis, dat verzoeken, ingediend binnen weken vóór de dag der kandidaatstel ling. buiten behandeling blijven). Sfefc-s Gisteravond is in de Bachzaal van het Conservatorium te Amsterdam onder gro te belangstelling de violist Herman Ley densdorff gehuldigd, die 40 jaar docent aan het Amsterdams ch Conservatorium is geweest. De heer Leydensdorff die zijn loopbaan begon als violist bij het Con certgebouworkest, wijdde zich later aan het solos'pel en de vioolpedagogie. Na de verschillende toespraken, waarbij o.m. de directeur van het Amsterdamsch Conser vatorium, de heer Jan Ode het woord voerde, dankte de jubilaris het huldi- Bingscomité en alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. menten van levensbeschouwelijke aard be vat over het brede gebied van de om roep in zijn geheel, moeten de omroep verenigingen een beslissende invloed heb ben. De VPRO is ervan overtuigd en zij geeft daarvan in deze schets onomwon den uiting dat ook radio en televisie zich in dienst zullen moeten stellen van de zo nodige vernieuwingstendenzen in onze cultuur, opvoeding en volksontwik keling. Verder zouden veel meer dan tot nu toe, de bemoeienissen en regelingen van overheidsdege moeten vervallen en be perkt blijven tot zakelijk financieel toe zicht. „Eenheid in verscheidenheid", dat heeft de VPRO voor de geest gestaan toen hij een schets maakte voor „De Nederlandse Omroep Stichting" (N.O.S.) met een alge meen bestuur als toporgaan. In dit col lege hebben zitting afgevaardigden van de omroepverenigingen en andere omroep- instanties en een gelijk aantal leden van de culturele organen. De regering zal er alleen vat op hebben doordat de voor zitter, vice-voorzitter en de secretaris door de minister van O., K. en W. worden benoemd op voordracht van het algemeen bestuur. De dagelijkse leiding is opgedragen aan een directorium. Verder zullen, naast een in te stellen Luisterdienst en een Dienst voor Opinie onderzoek, de omroepverenigingen het le vend contact met de groepen luisteraars kunnen onderhouden, die zij vertegen woordigen. Het aantal aangesloten leden blijft de omvang bepalen van de zend mogelijkheden. K.R.O., N.C.R.V., V.A.R.A., A.V.R.O. of V.P.R.O. „centra" waarin zich het eigen leven concentreert, worden echter ge handhaafd. Het secretariaat van het bisdom Haar lem deelt mee. dat de bisschop-coadjutor Z.H. Exc. mgr. dr. J. A. E. van Dode waard van 7 tot en me; januari afwe zig zal zijn. In Kerkrade zijn gisteravond de drie voortrekkers teruggekeerd, die precies 101 dagen geleden te voet naar Rome waren vertrokken. Zwaar bepakt, maar ieder tien tot twaalf kilo „afgeslankt", kwa men zij tegen zes uur weer op het ver trekpunt aan. De terugreis hadden zij per trein afgelegd. De drie trekkers, Gregor Brokamp, Jan Lochtman en Jo Giessen, hebben in totaal 1800 km te voet afgelegd. Kerst mis brachten zij door in Cititavecchia, met nieuwjaar hielpen zij de rumoerige Romeinen hun oude vaatwerk aan digge len te smijten. 'Hoogtepunt en doel van de trektocht was een audiëntie bij de Paus. die van hun voetreis op de hoogte was gesteld. De verkiezing van de nieuwe Paus vernamen zij destijds op doortocht in Frankrijk. Tij dens hun drie maanden lange tocht heb ben zij alle nachten in een tent doorge bracht. Vooral voor de 46-jarige oubaas Brokamp was de voetreis geen sinecure. Zijn beide tochtgenoten zijn 19 jaar. De communistische partijleiders hebben als „zwak, oneerlijk, principe-loos en vals" maarschalk Boelganins bekentenis van medeplichtigheid in bet anti-partij complot van 1957 verworpen. De kritiek der communisten tegen de voormalige premier werd openbaar ge maakt, toen de verslagen van de zitting van het plenum van het centrale comité van dc Sovjetrussische communistische partij van 15 december jl. als officieel staatsstuk werden gepubliceerd. Uit bet verslag blijkt dat Boelganin, hetgeen niet het /geval is met de andere leden van de anti-partijgroep, nog steeds lid is van het centrale comité. Tot deze anti-partijgroep behoorden Malenkof, Molotof, Sjepilof en Kaganovitsj. dieal len, evenals Boelganin, zijn gedegra deerd. De aanvallen op Boelganin cn Malen kof, zoals die thans bekend zijn gewor den, doen veronderstellen, dat de kwes tie van de anti-partijgroep ter sprake zal komen gedurende het partijcongres, dat op 27 januari zal beginnen. Het verslag van de bijeenkomst van het centrale comité zegt, dat negen leden van het comité kritiek hebben uitgeoe fend op Boelganin, nadat hij zijn ver klaring over zijn falen had afgelegd. De leden gebruikten woorden als „verrader lijk" en „verrader" in hun commentaar op Boelganins verklaring. Hiernaar te oordelen schijnt het, dat Boelganin meer bijzonderheden zal moeten bekend ma ken over zijn activiteiten in het complot. De eerste oplage van het verslag van de vergadering van het centrale comité was in Moskou vrijwel onmiddellijk uit verkocht. Onze oud-redacteur, de zeereerw. pater H. Hermans O.P., die a.s. maandag 12 janu ari zijn 83ste verjaardag hoopt te herden ken, verzoekt ons mede te delen, dat hij op die dag niet kan ontvangen. Te Tilburg hebben gisternacht omstreeks twee uur vijf aangeschoten lieden een auto gestolen, waarmee zij met een grote vaart door de 6tad zijn gaan rijden. Zij vlogen eerst het trottoir links op, daarna ramden I zij een grote etalageruit, van de stoffen- j zaak B. en L. en schoten vervolgens weer rechts het trottoir op, waar de wagen te gen de pui van C. en A. tot stilstand kwam. Het voorfront van de auto werd geheel vernield. Drie inzittenden bleven zwaar ■gewond liggen. De twee overigen, die licht gewond waren, trachtten te vluchten, maar werden door de politie gearresteerd. De drie zwaargewonden zijn in het St.- Eliizaibeth-ziekenhüi opgenomen. EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK De Verkiezingsraad van de K.V.P. heeft gisteravond de grostl\jsten vastgesteld voor de verkiezingen in maart. Deze gros lijsten komen 18 januari in alle afdelingen in stemming. 'TJ DE GONDEL VAN DE BRITSE BALLON „DE KLEINE WE RELD" is maandagochtend vei lig in Crane Beach op Barbados in de Caraïbische Zee aangeko men. Op de bijgaande telefoto zien we de kleine gele gondel met de opvarenden na hun ener verende tocht door de lucht en over zee Bij pijn, griep oi „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer roet plezier Uw werk kunt doen! Het is „Rim Ram" wat Sonneveld cn zijn ensemble in het Amsterdamse Nieuwe de La Martheatcr hebben gebracht. De betekenis van deze typering, welke te- Het deel vóór de pauze wordt verzorgd door het gehele ensemble. Na een zeer geslaagde „Rim Ram"-proloog krijgen Wim Sonneveld en Joop Doderer „verschil vens de naam is van het programma, zal van mening", een grappig liflafje. Conny u onduidelijk zijn en in dit geval is hij Stuart beheerst, tiidens een ..reünie voi- daarom de meest juiste. Het is namelijk moeilijk een oordeel over dit cabaret te Vormen. De vormgeving is voortreffelijk en origineel, maar de inhoud oevredigt biet. De indruk van vorm en inhoud samen is ietwat mat. Wim Sonneveld is een gemakkelijk pra ter, maar mist toch de nonchalance, die vereist is om (schijnbaar) voor do vuist weg te kunnen spreken over niets. Zijn conférence van een uur heeft een gezel lig huiselijke inslag, maar kweekt toch eigenlijk de stemming, welke heerst in een gezin, waar men tegen elkaar is uit gepraat. Hij drinkt e*n kopje koffie met een mevrouw in de -zaal, maar dit veel gebruikte hulpmiddel werpt geen baten af. Het vergeet eerder de afstand met de toeschouwex-. Sonneveld's conference is te beschouwen als een „bindmiddel" tus sen zijn charmante liedjes, maar toch lig gen die liedjes te verspreid om de sfeer te kunnen bepalen. Er gaat te weinig kracht van de verbindende tekst uit. De toehoorder blijft gedwongen te wachten °P het moment, dat hij óf volkomen on gedwongen zich met niets kan vermaken, een spirituele opmerking of vondst hem *on zijn opgekropte aandacht kan bevrij- Haar geen van beide kanten komt ■t «chtar Ma inmgelpüeM tot ontladlag.1 Stuart beheerst tijdens een „reünie ledig het theekransje, waar zij bijzonder knap converseert met drie overigens niet aanwezige vriendinnen. Uitstekend geën- seneerd is het nummer „De meisjes de Witt". Joop Doderer geeft in „Hifi? cn Groen" een leuke karikatuur van een ouderejaarsstudent, die een hoogstaande gedachtenformulering over cultuur tel kens onderbreekt om een „groene" op een laagstaande manier te koeieneren. Amu sant is de manier, waarop Conny Stuart en Wim Sonneveld Joop Doderer „feest artikelen" trachten aan te smeren. Raak is ook de Rim Ram-finale. Het program ma van vóór de pauze ligt naar ons ge voel toch meer in de revue-, Jan in de cabaretsfeer. Deze indruk kan een gevolg zijn van het feit, dat zeer vee] zorg en met succes is besteed aan de decors en kostumering. De aankleding was als het ware te overdadig voor de jksten. Aan het feit, dat er geen evenwicht is geweest tussen de aandacht, die aan de aankleding en regie en die aan de inhoud is besteed, zal wel het gevoel van onbe vredigdheid zijn te wijten, dat „Rim'Ram" Iaat. Wim Sonneveld en zijn ensemble mochten zich na afloop van de gisteravund gegeven première verheugen in een lang durig applaus en een rijke bloemenhulde. Voor de kring Maastricht luidt de lijst als volgt: 1. prof. mr. C. P. M. Romme; 2. J. M. Peters, 3. Jos H. Maenen, 4. dr. ir. W. J. Droesen, 5. W. K. N. Schmelzer, 6. drs. W. J. G. Peters, 7. dr. L. G. Kor- tenhorst, 8. H. C. W. Moorman, 9. W. J. A. Mulders, 10. mr. A. M. J. H. Baeten, 11. mr. E. J. G. S. H. M. Kolk, 12. J. Mae nen, 13. J. G. Warringa, 14. ir. G. A. A. Horsmans, 15. F. C. M. Wijffels, 16. J. B. Sens, 17. jhr. mr. G. Ruys de Beeren- brouck, 18. W. Telgenkamp, 19. J. H. G. Hendriks, 20. mr. dr. J. P. D. van Ban ning, 21. Hub. Jongen, 22. P. J. Wijnhoven. In de samengevoegde kringen Den Bosch—Tilburg: 1. p rof. mr. C. P. M. Romme, 2. H. B. J. Witte, 3. F. v. Vliet, 4. dr. W. L. P. M. de Kort, 5. mr. F. J. F. M. v. Thiel, 6. H. H. v. d. Zanden, 7. J. J. Fens, 8. C. J. v. Meel, 9. dr. N. H. L. van de Heuvel, 10. mr. P. A. Blaisse. 11. mr. J. Th. M. de Vreeze, 12. dr. G. M. J. Veldkamp, 13. A. E. M. Duynstee, 14. A. A. J. de Wolf, 15. W. P. Assmann, 16. dr. M. A. M. v. Heivoort, 17. B. J. van Ruel, 18. E. Visch, 19. mr. V. C M. Ma- I rijnen, 20. dr. H. Festen, 21. H. M. van Lieshout. 22. mej. G. Winterman, 23. mr. P M. H. v. Boven, 24. P. J. Lardinois, 35. M. F. Broos, 26. J. M. Th. C. Ray- makers. 27. mej. A. Kessel, 28. A. J. A. Oderkerk. 29. H. J. Minderop, 30. H. M. Kuik. Voor dc samengevoegde kringen Am sterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Middelburg luidt de groslijst: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, 2. W. J. Andriessen, 3. mr. H. W. van Doorn, 4. C. J. v. d. Ploeg, 5. mr. J. M. A. Luns, 6.. Th. D. J. M. Koersen, 7. mej. dr. J. C. H. H. de Vink, 8. mr. T. Brouwer, 9. A. C. M. Weijters, 10. dr. A. M. Lucas, 11. Th. Laan, 12. J. A. M. C. van Dongen, 13. mej. A. H. Nolte, 14. mr. K. Th. M. van Rijcke- vorsel, 15. C. F. Kleisteriee. 16. Chr. J. I. M. Weiter, 17. mr. Th. M. J. de Graaf, 18. mr. F. J. H. Bachg, 19. dr. J. G. M. Delfgaauw, 20. W. J. Schuijt, 21. J. M. Aarden, 22. E. J. M. Kolfschoten. 23. mevr. H. M. J. Beijaert-Drost, 24. J. A. Mom- mersteeg, 25. E. Clynck, 26. dr. M. P. A. Meissen, 27. A. P. Hilhorst, 28. G. A. A. M. Boot, 29. Th. Andriessen. 30. H. J. Neefs. IN HET VOORJAAR van 1945 hebben West- dtuitse luchtvaartautori teiten vastgesteld, dat er in de tweede wereldoor log in het geheel tien miljoen bommen van velerlei kaliber op het gebied van de huidige Bondsrepubliek terecht zijn gekomen- Daaronder bevonden zich één mil joen zogenaamde blind gangers. Deze verhou ding van 10 op 1 is in de loop van de oorlog zo dikwijls geconstateerd, dat men zich hier met redelijke zekerheid op kan verlaten. Sedert het einde van de oorlog werden in West- Duitsland 500.000 blind gangers ontdekt en on schadelijk gemaakt. Dat betekent, dat er 500.000 nog. niet zijn gevonden. Vooral in steden, waar het puin nog niet is op geruimd, betekenen deze projectielen een voortdu rend gevaar voor mensen en goederen. De dertien jaren, die sedert het neerkomen van de bommen zijn verlopen, hebben hun vernietigings kracht niet teniet gedaan. Er hoeft zich slechts een omstandigheid voor te doen, die het ontstekings mechanisme in werking brengt en een blindgan ger komt tot ontploffing. Een verandering in de lig ging van de bom kan daartoe reeds voldoende zijn. Het is echter ook mogelijk, dat de ontste kingsplaatjes vergaan, zo dat de slaghoedjes uit hun omhulsel springen en de ontbranding op gang brengen. Voorts kan het aluminium, dat bij de springstof gevoegd is, ver gaan en daardoor zoveel hdtte ontwikkelen, dat de bom ontploft. Met deze en dergelijke gevaren moet bij een blindganger reke ning worden gehouden. Tot nu toe was het een kwestie van geluk heb ben, want anders hadden reeds op een enkele plaats enige honderden mensen het leven moeten laten. Gedurende jaren zijn spoortreinen of vracht wagens over blindgangers of vlak er langs gereden. De bommen zaten diep in de aarde verborgen, maar het is niet één keer voor gekomen, dat de trilling een bom tot ontploffing heeft gebracht. Was dit toeval? Vondsten bij graafwerk ER WORDEN DIKWIJLS blindgangers ontdekt in dichtbebouwde woonwij ken of in de onmiddellijke nabijheid van grote ker ken, officiële gebouwen cn architectonische be zienswaardigheden. Het meest veelvuldige echter worden zij gevonden bij graaf- en purnruimings- werkzaamheden. Volgens oningewijden is het de natuurlijke taak van de stadsover- heden hun gebied syste matisch af te zoeken naar bommen. Een an dere wijze van doen zou in verband met het steeds dreigende ont ploffingsgevaar niet te verantwoorden zijn. Dit is echter inderdaad een mening van oningewij den, want in de grond onder iedere stad be vinden zich zoveel lei dingen van gas, licht en water en ander ijzer- materiaal, dat men met mijnenzoekers geen re sultaat kan bereiken. Een centraal geleide zoek-actie door de ste den is dan ook een on derneming, die veel tijd en geld zou kosten en nauwelijks resultaten zou opleveren. Zelfs daar, waar men het vermoeden heeft dat een blind ganger in de aar de ligit,is het moeilijk dit vast te stellen, om dat ook andere mate rialen op de instrumen ten, waarmee wordt ge zocht, inwerken. Maar zoals gezegd, de meeste bommen worden ontdekt bij opgravingen en bij het opruimen van puin. Bagger- en graaf werkzaamheden brengen ze aan het daglicht. In dit geval ontstaan er voor de grondeigenaren nau welijks kosten, omdat de bouwers, die het te be bouwen terrein op blind gangers afzoeken in verschillende steden is dat voorgeschreven, maar niet overal 1.50 mark moeten betalen. Is een blindganger ge vonden, dan komen de opruimingsbrigades in actie. In de oorlog waren zij samengesteld uit leden van de luchtmacht, poli tie of uit pioniers Se dert de ondergang van het derde rijk zijn het voor het merendeel ter zake kundige politie beambten, door de staat aangestelde springstof specialisten of specialis ten uit het privé-leven, die werken in opdracht van het stadsbestuur. Zii verwijderen de ontste kingsmechanismen of la ten het projectiel ter plaatse ontploffen, waar bij op de juiste manier opgestelde stro-muren een voor de omliggende gebouwen uiterst doel matige bescherming bie den. Het komt ook voor dat men een transport van de nog steeds op scherp staande bom naar het vrije veld buiten de stad riskeert. Spel met de dood Waarschijnlijk zijn er in de oorlog naar verhou ding zeer veel leden van opruimingsploegen ge dood door exploderende blindgangers, omdat zij met steeds andere en steeds veranderende ont- stekingsnpparaten waren uitgerust. In het geheei waren er meer dan 109 ontstekingssystemen te onderscheiden. Iedere poging om een blindganger onschadelijk te maken was dan ook een spel met de dood. Eerst tegen het einde van de oorlog kreeg men ge noeg kennis van de ver schillende ontstekingen en eerst toen daalde het aantal ongevallen bgj het opruimen van niet-ont- ploftc bommen. In Neurenberg werden na 1945 ongeveer 300 blindgangers gevonden en onschadelijk gemaakt, waarbij slechts twee per sonen om het leven kwa men en dit gebeurde niet uit onwetendheid of uit onachtzaamheid, want een van hen had in Neurenberg en elders reeds meer dan 2.000 blindgangers gevonden en onschadelijk gemaakt. In Kassei werden se dert het einde van de oorlog 645 bommen on schadelijk gemaakt en er deed zich daarbij geen ongeval meer voor. In Hamburg vielen bij het opruimen van 3.290 blindgangers na het einde varr de oorlog nog slechts vier doden onder de op ruimers. In Bielefeld konden se dert de herfst van 1945 in het geheel 400 bom men worden opgeruimd zonder ongelukken. Het opruimingscomman do van Frankfort a.M. leed in oktober 1945 het laatste verlies aan men senlevens, ofschoon er naast de 11.342 granaten van kalibers, variërend van 7.5 tot 15.5 cm, meer dan 10.000 fosfor- en staafbrandbommen, 510 ton munitie enz. ook 703 blindgangers waren met kalibers, variërend van 100 tot 1000 cm, die on schadelijk werden ge maakt. In heel West-Duitsland werden na de oorlog 1.072 opruimers gedood. Voor hen werd in de herfst van 1957 in Berlijn—Lich- terfelde een gedenkteken opgericht. De voorlopige kandidaten op de lijst voor de samengevoegde kringen Leeu warden, Groningen, Assen, Zwolle en ArnhemNijmegen zijn: 1. prof. mr. C. P. M. Romme, 2. mej. dr. M. A. M. Klompé, 3. Joh. Zwanikken, 4. mr. J. M. L. Th. Cals, 5. B. A. A. Engelbertink, 6. mag. dr. J. G. Stokman O.F.M., 7. J. H. W. van Koeverden. 8. drs. M. M. A. A. Janssen, 9. dr. L. A. H. Albering, 10. drs. P. C. M. Bogaers, 11. mej. J. M. Th. Knol, 12. Bern. J. Verhoeven, 13. pater Th J. A. Grond O.F.M., 14. Tjebbe de Jong, 15. H. J. A. Verberk, 16. mr. E. G. M. Rool- vink, 17. J. H. Scheepers, 18. J. M. W. van der Noort, 19. A. M. van de Werf-Terp- stra, 20. mr. J. L. M. Niers, 21. mr. J. A. Geukers, 22. H. C. J. Erkens, 23. J. J. van de Akker, 24. M. H. Boerland, 25. P. J. Engels, 26. H. J. van Heijningen. 27. A. Th. Hettinga, 28. J. A. M. van Engelen, 29. W. Hol, 30. J. A. J. Grobb'en. In deze lijsten staan op de „aangewezen plaatsen" in de kring Maastricht: de heren dr. L. G. Kortenhorst, H. C. W. Moorman, W. K. N. Schmelzer en J. G. Warringa. De heer Warringa is plaatsver vanger voor de heer H. C. W. Moorman. Op lijst 2 staan op aangewezen plaat sen de heren: J. J. Fens, A. E. M. Duyn stee. mr. P. A. Blaisse, mr. J. Th. M. de Vreeze en dr. Veldkamp. Drs. Marij- nen is plaatsvervanger voor mr. Blaisse, dr. Festen voor mr. De Vreeze en de heer E. Visch voor de heer Fens. Op lijst 3 staan op de aangewezen plaat sen: mr. Luns, mej. De Vink, de heer Ch. Weiter, mr. De Graaf en de heer Kleis teriee. Plaatsvervanger voor mr. Luns is dr. W. Schuijt. Op lijst 4 staan op de aangewzen plaat sen: mag. dr. Stokman O.F.M.. met als plaatsvervanger pater Grond O.F.M., ver der de heer Janssen en dr. Albering en als plaatsvervanger voor dr. Albering de heer Tjebbe de Jong. Uit het westen komen niet terug de heren Groen en M. P. van der Weijden. Voor de eerste komt in de plaats de heer Th. Laan en voor de tweede mr. T. Brou wer. (Van onze correspondent) In het voorjaar van 1960 zal, zoals reeds algemeen bekend, te Rotterdam een internationale tuinbouwtentoon stelling worden gehouden in de Ahoy- hallen en omgeving op een terrein van 40 hectaren grootte Óver deze exposi tie, die op 25 maart zal worden geo pend en een half jaar duurt en die een beeld zal geven van de gehele Neder landse tuinbouw in praktijk en theorie, inclusief de fruitkwekerij, heeft gis teren, op de Voorlichtingsdag van de Nederlandse Bloemisterij te Utrecht, de heer Jac. Kleiboer enkele nadere bij zonderheden verteld. Aanleiding vormt een dubbel jubilé. In de eerste plaats wordt in i960 het feit herdacht, dat vierhonderd jaar ge leden de tulp uit Turkije in Nederland werd ingevoerd en vervolgens wordt dan het honderdjarig bestaan gevierd van de Kon. Ned. Ver. voor Bloembol lencultuur. Gelet op deze laatste om standigheid zal aan de vaderlandse bloembollenteelt uiteraard bijzondere aandacht worden besteed, In de Ahoy- hallen zal door middel van suggestieve stands een beeld worden gegeven van de groei en de ontwikkeling van de handel in bloembollen, terwijl er bui ten bollenbeplantingen in diverse soor ten en variëteiten zullen komen. Ook aan de overige bloementeelt en aan de boomkwekerij zal de nodige aandacht worden besteed, o.m. door deelneming van de bloemisten uit Aalsmeer en boomkwekers uit Boskoop. Voor groenten en fruit komen 4 a 5000 kassen beschikbaar, waarin de teelt van diverse soorten in verschil lende stadia te zien zal zijn. In de Ahoyhallen zullen doorlopend demon straties worden gegeven in het gebruik van velerlei types van zaaimachines. Er zullen voorts model volks-, schooi en plattelandstuinen worden ingericht. Tijdens de duur van de expositie zal in het museum Boymans-v. Beuningen een tentoonstelling van schilderijen met bloemen en fruit worden georga niseerd, terwijl op het terras van de Volksuniversiteit een tentoonstelling komt van beeldhouwwerken, voorna melijk figuren uit de oudheid. Het openbaar ministerie bij het kan tongerecht te Breda. mr. dr. A. van Over- veldt, heeft hoger beroep aangetekend te gen de uitspraak van de kantonrechter, waarbij ontslag van rechtsvervolging is verleend aan de heer A. Aarts, die in juni en juli van het vorige jaar leider was van een Tour de France-pool ten bate van de bouw van een parochiekerk in het Bra bant-park te Breda. Tijdens de behande ling van deze zaak voor de kantonrechter op 2 januari j.l. had het openbaar minis Tijdens de vrij druk bezochte bijeen komst hield ir. G. J. ten Brugge, in specteur bij de Cultuurtechnische Dienst een inleiding over de ruilver kaveling in de tuinbouw, waarbij hij o.m. betoogde, dat de resultaten van de tuinbouw in ons land vrijwel steeds op hoger niveau liggen dan in het buiten land. Volgens spr. mag men de ruilverka veling niet als een wondermiddel be schouwen, aangezien 25.000 tuinders- bedrijven slechts een oppervlakte heb ben van niet meer dan 2 hectare. Hij sprak ten slette de mening uit, dat men de huidige ontwikkeling in de tuin bouw niet zo maar zonder meer op haar beloop moet laten, doch dat er door het bedrijfsleven en de voorlich tingsdienst moet worden onderzocht welke nieuwe bedrijfstypen en teelten op de nieuwe verkavelde gronden mo gelijk zijn. (Van onze correspondent) Een vijftigtal Staphorsters en Doorn spijkers zullen vrijdag voor de economi sche politierechter te Zwolle moeten ver schijnen wegens overtreding van de In- ventarisatieverordening van het Land- bouwschap. Zij weigeren de volgens deze verordening verplichte opgaven te doen, aan de hand waarvan de heffing voor het schap wordt berekend. Het zijn overigens geen onbekenden voor de politierechter, want verleden jaar waren zij ook al wei gerachtig. De vijftig van deze week zijn al door een honderdtal anderen vooraf gegaan en zullen door nog minstens vijf tig worden opgevolgd. In Staphorst zijn de landbouwers vrij algemeen op hun weigering teruggekomen, waardoor de boete tot een tientje beperkt blijft. Maar Doornspijk met omgeving blijft volhar den onder het motto „We willen vrij zijn" en hoort daarom het vaste tarief-vonnis van vijfentwintig gulden boete uitspre ken. En ze wachten af hoeveel het vol gend jaar zal zijn. (Van onze correspondent) De moeilijkheden die er met de ..Prin ses Beatrix" zijn geweest, zijn vrij nor maal, zo merken Ged. Staten van Zeeland in antwoord op vragen van Prov. Staten op. Wel is het een feit, dat dc elektrische installatie niet geheel voldoet. Voordat men bij een tweede veerboot tot hetzelfde systeem zal over gaan zullen Ged. Staten dan ook eerst een onderzoek laten instellen. Gedeputeerden merken verder op, dat Verkeer en Waterstaat bereid om in geëist. De kantonrechter achtte daagde vrij van schuld. de ge- De rechtbank te Amsterdam heeft giste ren de 25-jarige magazijnbediende J. B. G. uit Amsterdam, die bekende in de nacht van 1 op 2 november van het vorige jaar onder invloed van sterke drank een auto te hebben bestuurd en tweemaal een bot ting te hebben veroorzaakt, veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf en 2 jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Bovendien was hem joy-riding ten laste gelegd, want G. had de auto zonder toestemming uit het bedrijf, waar hij werkte, meegenomen. De eerste botsing maakte hij in de Sar- phafdstraat. Verdachte was zonder meer doorgereden en had even later in de Vechtstraat opnieuw een aanrijding ver oorzaakt. Toen was hij uit de auto ge sprongen en weggerend maar omstanders konden hem dadelijk grijpen. De officier wees er in zijn requisitoir op dat G. al eens eerder voor een dergelijk geval is veroordeeld en dat er nog een proeftijd en een voorwaardelijke gevan genisstraf van zes maanden voor hem in petto zijn. „Hij heeft als een wildeman gereden en men kan alleen maar van ge luk spreken, dat het nog zo betrekkelij'k goed is maart of april nader hierover te onder handelen. Het motorschip „De Zandkreek" zal niet uit de vaart worden genomen. Dit zou nl. moeilijk te verenigen zijn met de toekomstplannen om door Schouwen- Duiveland een verkeersstroom naar en door Midden-Zeeland te bevorderen. Het streven is erop gericht een frequente ver binding in bedrijf te stellen. Op de vraag of de tarieven op de Schouwse lijn gehandhaafd kunnen blij ven antwoorden Ged. Staten ontkennend De Bergen op Zoomse politie heeft een zestienjarige Duitser aangehouden, die de aandacht van een caféhouder had getrok ken, toen bij een bankbiljet van 50 rpark wisselde en de indruk maakte meer geld bij zich te hebben. De jongen vertelde op het politiebureau dat hij met toestemming van zijn ouders in Essen op vakantie was gegaan met 800 mark, zelf verdiend geld. Na informatie bij de p olitie in Essen bleek, dat hij zaterdag het geldkistje van zijn vader had opengebroken en met diens spaargeld aan de haal was gegaan. De jongen wordt door de politie vastgehou den en zal door zijn vader worden afge daald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3