Een bemind staatshoofd, dat zelf zijn vertrek voorbereidde, verlaat zijn post op het Elysée volk Leopoldstad blijft onrustig Belgische Kamer in spoedzitting hijeen 50.000 kilo boter aan smokkelaars geleverd Waardeloze vergunningen Stofzuigers getoetst op prijs en kwaliteit Uit alle Geen definitief afscheid van het ranse BHBR9 Lunikop de voet gevolgd Missie was mikpunt van haat Talrijke arrestaties Handlangers moeten nu betalen Subsidie gevraagd voor onderzoek BIJ AFSCHEID VAN PRESIDENT COTY Kroesjtsjef premier van de wereld Chauffeur schuldig aan dood van zes mensen handen Anti-Sovjet proces in Belgrado geroyeerd Brigitte Bardot als vogelvei'schrikster Oplichter „bezorgde" vervoerders tonnage Mgr. Van Dorlewaard bij studentencorps V. U. Franse boeren komen in verzet Juiste waar voor juiste prijs Afscheid Th. Niemeijer WOENSDAG 7 JANUARI 1959 PAGINA 5 Bewijzen van sympathie Parlementariër met groot gezag Opinie-onderzoek „Daily Express zLmi hamea-geleiOïEIIS] Onbereikbaar voor afgunst Sudbury (Canada) New York I New York II Djakarta Londen Brisbane Australië) Los Angeles Krachtig en voorbeeldig Buit duizenden guldens Oodsdiensthaat ka?»* B_EEGIS.CH KONG Op tiveesprong In winkels gekocht Groot nut (Van onze correspondent) PARIJS, 7 januari Toen aan de vooravond van Kerstmis l953 het Congres van Versailles bij de dertiende stemming een einde maakte aan de schier eindeloze verkiezing van een President van de republiek, waren er •baar weinig Fransen, die bö het bire" y»n de naam Coty niet uitriepen: „Coty. Wie is dat?" De 447 Senatoren en Ka- bierleden, die hem hun stem gaven, maar °ok de 329, die de socialistische kandi datuur waren trouw gebleven, wisten zeer ïoed. dat die onbekendheid juist de eer Was van de gekozene. De oude bekwame Parlementariër, die naar het Elysée werd Gezonden had nimmer aan de politieke heerbaan getimmerd, had zich ook nim bler vijanden gemaakt. Wel bewonderden J'elen zijn karakter, zijn zeldzame werk kracht en zi|n bijzondere bekwaamheid. Nu de dag is aangebroken, dat de heer Coty het Elysée gaat verlaten hebben een miljoen Fransen hem een schrifte lijke sympathiebetuiging gezonden met een kleine gift om hun dankbaarheid te tonen, ban welke schenking hij ongetwijfeld een bestemming zal geven overeenkomstig de traditie van zijn gezin. Ook bij het verla ten van u"t Elysée heeft de heer Coty rich nog -n vijanden gemaakt. Integen deel: een heel volk wenst hem in zijn midden te behouden. De nieuwe wetgeving Plaatst hem trouwens in het „cenakel", dat over de democratie van de republiek beeft te waken en van welk grondwet telijk comité hij de leiding zal hebben. Nimmer heeft een president van de re- Publiek het Elysée verlaten met zoveel betuigingen van sympathie. Als men ten aanzien van president Coty het Franse spraakgebruik wil, dat een hoge functionatis na zijn aftre den zijn titel behoudt van populari teit wil spreken, dan vergete men niet da+ Coty deze populadriteèt nooit heeft gewild. Een „Streber" is de heer Coty nimmer geweest en de groei van zijn carrière was nimmer zijn eigen keuze. De kwaliteit van zijn werk heeft hem naar het presidentschap gevoerd. In juni 1923, tijdens het bewind van de Nationale Unie, die bij tussentijdse ver kiezingen aan de macht was gekomen, ging Coty onopgemerkt zijn plaats inne men in het Palais Bourbon. Men ver nam er zijn stem niet veel. Maar weldra tvekten zijn deskundige adviezen een groot vertrouwen op onder de leidende Persoonlijkheden van het regime. In Le Havre had hij zijn rechtskundig advies bureau in administratieve zaken en in het bijzonder in maritieme aangelegenheden. *n de Republikeinse Unie werd al spoe dig naar hem geluisterd en zijn gezag werd niet weinig versterkt door zijn on baatzuchtigheid. Aan andere politici liet hij de jacht naar ministersportefeuilles °ver en als parlementslid had hij meer de allure van de wijze senator. De „Union Hépublicaine" (het feitelijke Poincarisme) V'.V- Een opinie-onderzoek, door het Britse blad „Daily Express" Ingesteld onder zijn vier miljoen lezers over de samenstelling van een wereldregering ingeval van een „dreiging van uit de ruimte", heeft een kabinet opgeleverd onder leiding van de Sovjet-premier en partijleider Kroesjtsjef. Zijn minister van buitenlandse zaken zou Adlaï Stevenson moeten zijn, de de mocratische leider, die bij de laatste pre sidentsverkiezingen in de V.S. door Eisen hower werd verslagen. De Westduitse mi nister van economische zaken en vice- kanselier, prof. Erhard, werd de beste kandidaat voor de portefeuille van finan ciën geacht, generaal De Gaulle werd aangewezen als minister van defensie en de Russische vice-premier Mikojan als minister van handel. Andere figuren in de wereldregering zouden, naar de mening van de lezers van de „Daily Express" moeten zijn: bonds kanselier Adenauer (vervoer), de Britse socialist Bevan (arbeid), de Britse atoom geleerde Sir John Cockcroft (energie), premier Diefenbaker van Canada (onder wijs), premier MacMillan van Engeland (landbouw) en premier Menzies van Australië (volksgezondheid). De chauffeur G. W. uit Dordrecht heeft In mei 1957 onder die gemeente, toen hij een bu0 met arbeiders bestuurde, een on geluk gehad. Hij reed met 50 km vaart tegen een betonnen brug, waardoor zes Inzittenden het leven verloren en ver scheidene anderen zwaar werden gewond. Zowel de rechtbank te Dordrecht als het hof in Don Haag namen de schuld van de chauffeur aan. In hoger beroep werd hij veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen ,e besturen. W. kwam van dit arrest in cassatie. Do procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren overwogen, dat de overwegingen van bet gerechtshof onvoldoende zijn om tot grove schuld te kunnen concluderen Spr. vroeg dan ook vernietiging van het arrest en verwijzing van de zaak naar een ander hof Hij merkte nog o.p, dat in het arrest niiets te vinden over de mogelijke en enige redeli.1kerwi.ize aanvaardbare oorzaak, nl oververmoeidheid, gezien de zeer lange werktijden van de chauffeur en een ab soluut tekort aan rust. De Hoge Raad zal op 3 februari arrest wijzen. DE GAANDE EN KOMENDE PRESIDENT: RENé COTY (LINKS) EN CHARLES DE GAULLE (RECHTS). Deze opname werd gemaakt op 1 juni van het afgelopen jaar, even voordat De Gaulle als premier-liquidateur van de Vierde en als eerste regeringsleider van de Vijfde Republiek door het parlement werd aanvaard. Advertentie ■ff ruw of schraal zond hem dan ook 20 oktober 1935 naar de Senaat. Zfj, die in 1945 zo goed wisten wat men in 1940 bij de ineenstorting van de Derde Republiek had moeten doen, hebben bij de verdeling van de belangrijke posten toen ook de heer Coty willen treffen omdat hij op 10 juli 1940 zijn stem had gegeven aan de machtsoverdracht aan maarschalk Pé- tain. Men vergat, dat de heer Coty op dat ogenblik had geweigerd een functie in het nieuwe bewind te aanvaarden. Men haastte zich dan ook hem van de auto matische niet-verkiesbaarheid te verlossen en toen hij terugkeerde in de constitue rende vergadering in 1945 werd hem door minister-president Robert Schuman de zo gewichtige portefeuille van Frankrijk her. bouw toevertrouwd, een ministerie, dat hij behield, ook onder de premiers Marie en Queuiille In november 1948 keerde hij naar de Senaat terug, waarvan hij vice-presi dent zou worden. Voor deze hoge functie werd hij telkens herkozen, totdat hij naar het Elisée werd gezonden. De zeer beschaafde, veelzijdig ontwik kelde Coty ging het Elysée bewonen, zoals hij het zijn geboortehuis en zÜn woning op de kade van het eiland yan de Parjjse Cité hag gedaan eenvoudig als gezins hoofd, naar de gelukkig traditioneel ge- WINDSTREKEN Het is een vruchtbaar gebied het ook door de Nederlandse emigranten zo ge liefde Ontario. Ook wat de geboorten betreft, tenminste als we kijken naar mevrouw Pauline Cornthwaiie. de 27- jarige vrouw van een arbeider. Ze schonk het leven aan een tweeling. Maar het was de derde tweeling in suc cessie, die ze kreeg. „O, boy,", zei ze tegen manlief „wat zullen we het nu druk krijgen". Nog even een baby-praatje, maar heel wat minder gezellig. Wist u, dat er in New York zelfs een zwarte handel in baby's is? Neen? maar toch is het zo en de kleintjes, ongewenst door de moe der of de ouders, komen meestal uit Chicago. Miami en helemaal uit Grie kenland Er bestaat zelfs, ai klinkt het uitermate cru, een nchtprqs voor. De gemiddelde prijs ligt in de buurt van 3700 dollar- Toen men een onderzoek instelde, ontdekte men, da een New Yorkse ambtenaar met vee relaties in Griekenland, via een advo catenkantoor baby's aan Amerikaanse kinderloze echtparen „leverde". Herinnert u zich misschien nog, dat we ongeveer een maand geleden ver telden van die vriendelijke oude dame, die bij de bankkassi kwam en plotse ling een fles zoutzuur te voorschijn baalde en daarmee dreigde de kas sier te besproeien, als hij haar niet de drieduizend dollars overhandigde die hij juist voor zich had liggen? Ze kreeg de bundel te pakken en de kassier be hield een ongeschonden gezicht- Me vrouw Is echter juist Iets te ver gegaan toen ze het dezer dagen opnieuw pro beerde met hetzelfde trucje. Een bewa ker had haar in de gaten, greep haar ln de wat versleten bontkraag en Vera Wilson, 57 jaar oud, zal zich nu voor twee overvallen moeten verantwoor den. We denken hier in onze gezonde, Eu ropese omgeving wel eens, dat de mala ria een verdwijnende of al bijna reeds verdwenen plaag is Niets is minder Waar. wat op het ogenblik de toestand In Indonesië betreft. Malaria is daar log steeds verantwoordelijk voor onge veer lM.Mt «ierfgevallen per jaar, ter wijl circa dertig miljoen mensen in Indonesië jaarlijks min of meer door deze ziekte worden aangetast. Niet alleen de auto-industrie in Enge land mag zich in een steeds stijgende uitvoer verheugen, maar ook de vlieg tuigen made in Britain verlaten in steeds grotere aantallen de Engel se fabrieken naar de buitenlandse af nemers. De waarde van de vliegtui- genexport bedraagt in 1958 het record van 155 miljoen pond sterling. Je vraagt je wel eens af, of die dui kers naar paarlen in de tropische wa teren, nu wel eens ooit iets ophalen, wat werkelijk de moeite waard is. Een duiker in Australië heeft echter de slag van zijp leven geslagen, toen hij wat rondgraaide in de aangroeisels van de zeebodem. Hij kwam boven met iets wat op een wondergrote Daarl leek Dat was het ook, want het geval was twintig karaat en werd verkocht voor de recordprijs van bijna f 14.000. De omgeving van de Torresstraat, waar de paarl werd opgedoken, heeft inmid dels al een ware toevloed van duikers gekregen. Een Amsterdams farmaceutisch be drijf, een kokosplanter op de Filippij nen en de haven van Los Angeles zor gen ervoor, dat het personeel van een grote levensverzekeringsmaatschap pij aldaar geen last van de gevreesde „smog" (met roet bezwangerde mist) heeft- Het grote probleem in dit sub tropische klimaat is namelijk, dat men is aangewezen op airconditioning om zijn werk binnenshuis onder een aan vaardbare temperatuur te kunnen ver richten Zou men tijdens een smog- periode de ramen dicht en de aircondi tioning uitdoen, dat komt er van wer ken niet veel meer terecht- Houdt men de airconditioning aan, dan blaast deze de met stof en roetdeeltjes verzadigde buitenlucht nara binnen, hetgeen de ogen sterk irriteert en het ademhalen bemoeilijkt Men filtreert nu de buiten lucht door middel van geactiveerde houtskool, waarvan Norit alles afweet Deze houtskool, welker grondstof wordt gevormd door de schaal van de kokos noot. houdt de schadelijke elementen van de smog vast en kwam dezer da gen in het ruim van een schip de haven van Los Angeles binnen. bleven deugden van de Franse christelij ke families. Daardoor maakte het Franse voik kennis met haar, die het liefst on opgemerkt was gebleven te midden van haar eenvoudige gezin en onbereikbaar voor afgunst. De spot met deze vrouw die zelf naar de markt ging en veel in de keuken stond (hetgeen de grenzeloze bru taliteit der persfotografen openbaar maak te) duurde maar zeer kort en het grote gezin vermeed voortreffelijk het mondai ne leven, waarin het Elysée tevoren zo vaak was betrokken De Coty's (naakten zich geacht en be mind. Zij vermeden alle praal, behalve die van bloemen en ook bij hun optre den naar buiten wist mevrouw Coty als eerste vrouwe van Frankrijk ook de voor beeldige burgeres onder de burgerij te zijn. Ook het buitenland leerde haar gro te eigenschappen kennen en wij herinne ren hier gaarne aan de enorme sympa thie die de Coty's, beiden, bij hun staat- siebezoek aan ons land verwierven. Al gemeen was de rouw. toen mevrouw Coty plotseling van de zijde van haar man werd weggerukt en het is wel zeer teke nend. dat bij het officiële afscheid van de heer Coty iedereen pijnlijk voelt, hoe hij alleen vertrekt, en dat de zware plichten die het presidentschap de Coty's oplegde van rfe president een offer heeft gevraagd, dat niemand kam vergeten. Nu president Coty. die op 20 maart 77 jaar wordt, een otium cum dignitate kan gaan genieten, is het niet nodig zijn loop baan nog eens te schilderen om hem als een der grote figuren der republiek te doen voortleven. Hij beëindigt zijn presi dentsloopbaan vervroegd, en dat is het gevolg van een wjjze van volbrengen van zijn taak, die slechts door de geschiedenis op juiste waarde geschat kan worden Hij verlaat zijn post wegens een wijziging in het regime, waaraan hij zelf meer heeft bijgedragen, dan aan het grote publiek bekend is. Het is begrijpelijk, dat de gebeurtenis sen van 13 mei 1958.in Algiers de spec taculaire kant vormen van de quasie-re- volutie die Frankrijk heeft doorgemaakt, doch die in wezen een omwenteling is geweest, waartoe de heer Coty in zeer belangrijke mate het zijne heeft bijgedra gen. De pressie, die hij reeds bij enige regeringswisselingen had uitgeoefend, de ernstige waarschuwingen, die hij bij die gelegenheden heeft uitgesproken', hebben ten slotte hun kristallisatie gevonden fn zijn boodschap van 30 mei aan het parle ment, die bij velen verontwaardiging wek te, maar die door anderen als een krach tig voorbeeld van staatmansbeleid werd opgevat. In ieder geval heeft dit, de door slag gegeven voor het aan het bewind komen van generaal De Gaulle. De heer Coty verlaat dan ook het Elysée kaars recht en als een grote figuur, die zijn taak tot het einde toe krachtig en voorbeeldig heeft volbracht. De voorlichtingsdienst van de Joegosla vische regering heeft bevestigd, dat de openbare berechting van een aantal aan hangers van de Sovjet-Unie niet door gaat. De groep bevindt zich sinds juni van het vorig jaar wegens „verraad" in arrest. Bezoekers aan de centrale gevangenis van Belgrado zeggen, dat de 23 verdach ten een verblijfplaats aan de Adriatische Zee aangewezen hebben gekregen en wel op beschuldiging van het verspreiden van alarmerende geruchten. Een Londense bioscoop is van plan een plastic beeld te gaan verkopen van de Franse filmster Brigitte Bardot. Zoals te ver wachten was is voor het conter- feitsel van dit onmiskenbaar knappe meisje grote be langstel ling. Wij noemen enkelen van degenen, die het beeld reeds bestelden: De uit 2500 koppen bestaande bemanning van het Britse vlieg tuigmoederschip Eagle Èen moeder, die het cadeau wil geven aan haar zoon bij ge legenheid van zijn 21ste verjaar dag. Een meisje, dat het aan haar verloofde wil geven, omdat hij een „vurig bewonderaar" is van Briqitte, en tenslotte Een boerin, die het beeld wil gebruiken als vogelverschrikker! Maar oofc onder mensen treft men dus „rare vogels" aan. OOK IN WETENSCHAPPELIJKE KRINGEN IN RUSLAND is de geslaagde lancering van „Lunik" het onderwerp van de dag. We zien hier hoe een groepje sterrekundigen en journalisten de baan van de raket bespreken aan de hand van een kaart in het planetarium van Moskou. Politie en legereenheden waren naar verluidt gisteravond nog steeds doende om de orde te herstellen in een drietal districten van de Afrikaanse wijk van Leopoldstad. Een aantal Europeanen was, naar verluidt, bezig hun huizen le verlaten. Metropolitaine en zwarte troepen, alsmede parachutisten, houden sedert maandag alle strategische punten bezet, gewapend met mitrailleurs. Reuter bericht uit Johannesburg, dat een Pan American-vlicgtuig, dat gisteren uit New York in Leopoldstad landde, door troepen werd omringd. Het toestel vloog vervolgens door naar Johannesburg. De eerste officier van het vliegtuig ver klaarde. dat hjj meende te weten, dat een volksmenigte was opgedrongen naar de nabijheid van het vliegveld en vervolgens door het leger verdreven was. Een Reuter-bericht uit Brazzaville meldt, dat Europeanen in Leopoldstad be zig zijn hun huizen te verlaten. Ondanks de ingestelde avondklok zouden de onge regeldheden gisteren tot laat in de nacht hebben voortgeduurd. De Afrikaanse stadswijken zijn met prikkeldraad afge zet. In Brussel is gisteren medegedeeld, dat ongeveer 30 Afrikanen bij de ongeregeld heden gedood zijn. De eerste burgemeester van Leopold stad. de heer Tordeur, heeft verklaard, dat 250 300 mensen zijn gearresteerd. Voor de economische politierechter in Breda stonden gisteren tien medeplichti gen terecht van botersmokkelaars, die zelf al enige tijd geleden berecht zijn. Enigen van hen hadden verleden jaar in Bra bant in totaal 50.000 kilo roomboter aan de smokkelhandel geleverd en deze boter voor de smokkelaars van pakhuizen en winkels naar het bosrijke grensgebied in de omgeving van Tilburg en Baarle-Nas- sau vervoerd. Anderen hadden hulp ver leend bij dit handwerk. Het waren win keliers expediteurs, boeren en één boe rin, die deels bekenden en deels verklaar den niet te hebben geweten, dat de boter moest worden gesmokkeld. Hoofdverdachte was de winkelier J- van der M. uit Waalwijk, die 24.000 ki" boter had geleverd. Zijn broer P. van der M. uit Sprang-Capelle had 9500 kilo geleverd. Le. veranciers van kleinere partijen waren A van A. uit Zundert. en J. de N. uit Baarle-Nassau. Laatstgenoemde had de boter verpakt in zogenaamde „punigels" in de winkel van zijn werkgever. Hij werd op heterdaad betrapt en 2500 kilo boter werd in beslag genomen W. van der L. uit Kaatsheuvel had 5000 boter vervoerd, H. van E. uit Waalwijk kleinere vracht jes en J. S. uit Waalwijk had voor het vervoer personenauto's verhuurd. De boer J. G. uit Htten liet toe, dat bo ter op zijn erf werd Ingeladen en liet zijn schuur als pakhuis gebruiken. D. N. uit Tilburg had als zuivelhandelaar 840 kilo boter geleverd en de boerin A. M. uit Tilburg had toegestaan, dat er boter werd overgeladen op een haar toebehorend stukje grond in het grensgebied. Haar be loning hiervoor bedroeg f 9. De officier van justitie eiste tegen J. van der M. 8000 boete en drie r-aanden voorwaardelijk. Het vonnis luidde 4000 en vier maanden voorwaardelijk. De cis tegen P. van der M. uit Sprang-Capelle luidde 3000 boete en één maand voor waardelijk, het vonnis f 1500 en drie maanden voorwaardelijk. Tegen A van A. uit Zundert werd 300 geëist, het vonnis luidde 250 boete. Tegen J. de N. uit Baarle-Nassau was de eis 100 boete en vier weken voorwaardelijk, het von nis: 100 boete. Tegen W. van der L. uit Kaatsheuvel werd 100 geëist, het von nis luidde 60 boete. Tegen H. van S. uit Waalwijk luidde de eis 500 boete en twee weken gevangenis straf voorwaardelijk, het vonnis f 300 boete. J. S. uit Waalwijk kreeg conform de eis 50 boete. Tegen J G. uit Etten wer,t 100 boete en éér, maand voorwaar delijk geëist. Het vonnis luidde 100 boete en twee weken voorwaardelijk. Tegen D. N. uit Tilburg eiste de officier 300 en twee weken voorwaardelijk, het vonnis luidde f 200 boete. Tegen A. M. uit Til burg werd 25 geëist, het vonnis was f 20 boete. (Van onze correspondent) In overleg met de Arnhemse recherche heeft de rijksrecherche een onderzoek in gesteld naar de gedragingen van. de Arn hemmer W.. die er ernstig van wordt ver dacht zich op tal van plaatsen in Gel derland aan oplichterijen te hebben schuldig gemaakt. Zijn voornaamste ope ratieterrein was wel de Gelderse Achter hoek. Hij zocht in hoofdzaak zijn slacht offers onder de mensen, die over een vrachtauto beschikken of op enigerlei andere wijze met autovervoer te maken hebben. Hij gaf zich tegenover hen veelal uit voor verkeersinspecteur en liet door schemeren, dat hij in staat was ervoor te zorgen, dat zi.i voldoende tonnage zouden toegewezen krijgen om in aanmerking te komen voor een vervoersvergunning. Hiervoor moesten dan natuurlijk papie ren worden ingevuld en vergunningen aangevraagd, waarvoor de betrokkenen dan voorschotten moesten verstrekken. Op deze manier zijn talrijke kleine on dernemers en landbouwers ertoe bewo gen hem bedragen, die varieerden van enige honderden tot enige duizenden gul dens, af te dragen. Van de beloofde ton nage en de toegzegde vergunningen kwam echter nimmer iets terecht. W. is inmiddels aangehouden en opge sloten in het Huis van Bewaring te Arn hem. De recherche heeft reeds een groot aantal benadeelden kunnen opsporen, doch het vermoeden bestaat, dat er met name in de Betuwe en in de Achterhoek nog velen zijn, die W. geld hebben ver strekt. Hun wordt verzocht zich met de politie van hun woonplaats in verbinding te stellen. Naar wij vernemen zal de bisschop- coadjutor van Haarlem, mgr J.A.E. van Dodewaard, op maandag 26 ianuari as. in Amsterdam voor het studentencorps van de Vrije Universiteit een lezing hou den over het onderwerp: „De taak van de christenstudent in de wereld". De leiders van landbouworganisaties ln Frankrijk en Algerije hebben er riste- ren bij dc boeren op aangedrongen „alle orders uit te voeren, hoe ernstig deze ook mogen zijn", welke zullen worden gege ven In verzet tegen het besluit van de Franse regering tot opheffing van de prijs steun voor landbouwprodukten- Tevens hebben gisteren 2000 arbeiders van de Parijse gas- en elektriciteitsbe drijven gedemonstreerd voor een loons verhoging van 20 procent. Door het kabinet van De Gaulle is gis teren officieel bekendgemaakt, dat de so cialistenleider de heer Guy Mollet, die minister van staat is, en de heer Eugene Thomas, minister van posterijen, even eens socialist, op 27 december hun ont slag hebben aangeboden, omdat zij zich niet akkoord konden verklaren met de nieuwe begroting. Beide ministers verklaarden zich echter akkoord om in functie te blijven tot donderdag a.s. de dag waarop De Gaul le president zal worden om vertra ging te voorkomen bij het in werking tre den van de nieuwe republikeinse instellin gen. onder wie de vice-voorzitter van de Aba- ko. Kanza. Tegen de voortvluchtige bur gemeester Kasavuhubin, voorzitter van de Abako, is een arrestatiebevel uitgevaar digd. Men vermoedt, dat hij zich in Braz zaville bevindt. Naar het K.N.P. meldt, zijn bij de rel letjes de missiestaties in het bijzonder het mikpunt van haat geweest. Onder de mis sionarissen valt echter slechts een gewon de te betreuren Het is pater Vogels, Scheutlst. die een steen in zijn gezicht kreeg en in het ziekenhuist moest worden behandeld. Ernstiger evenwel is de schade aan de gebouwen van de verschillende missie- statics in dé Europese wjjk. Verschillende scholen en kerken ztfu door een godsdien Stige sekte, de Tibargisten, in brand ge stoken. Omtrent de verwoestingen, welke deze sekte heeft aangericht, verneemt het K.N.P. de volgende bijzonderheden. Allereerst begaf een grote troep zich naar het gebouw van de christelijke Mu tualiteiten waar de toevallig daar aan wezige raadgeefster, mej. Badoengele. van haar kleren beroofd werd en afgeran seld. Daarna kwamen de kerken en scho len aan de beurt. De parochie van St.- Petrus, die toebehoort aan de missiona rissen van Scheut, was een eerste mik punt. Het woonhuis van de paters is even als de kerk geheel afgebrand. De jongens school, die daartoe behoort en op korte afstand daarvan gelegen is. brandde even eens geheel af. Ook de bibliotheek en de bioscoopzaal die tot het missiecomplex behoren zijn geheel een prooi der vlam men geworden. De opstandelingen hebben voorts de scholen van de zusters van de H.Augus- tinus aangevallen en vernield, nadat zij alle bruikbare voorwerpen daaruit hadden meegenomen De paters en zusters die daar in de omgeving woonden zijn allen moeten vluchten, daar de Tibargisten hun naar het leven stonden. Van de Broeders van de Christelijke Scholen werden de boerderij en de tuin geplunderd en daarna ln haveloze toe stand achtergelaten. Ook de parochie van St.-Alfonsus van de Missionarissen van Scheut bleek een object van haat. De op standelingen gingen vooral te keer in de tuin en plunderden de gebouwen van de zusters. Andere zusters waren het mik punt ln de parochie van de H.Teresia. evenals de voorgaande gelegen in de Europese wijk. Het gehele complex van deze zusters, omvattende scholen en kli nieken. werd ook daar vernield en in brand gestoken. De totale schade voor de missie bedraagt verscheidene honderd duizenden guldens. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Kamer komt morgenroid- dag bjjeen om de toestand in Kongo te bespreken, De leden zijn vervroegd naar Brussel geroepen. Oorspronkelijk zouden zij pas dinsdag vergaderen. Het voorne men was, dat minister Van Hemelrijck, die „koloniën" beheert, op die dag een regeringsverklaring over de politieke toe komst van Belgisch Afrika zou afleggen. De minister had dit zelf in een Kerstbood- schap aan de Kongolezen meegedeeld Nn zal hij reeds morgenmiddag met een ver klaring voor de Kamer verschijnen. A uranium ranquimven% fwporKta* "VKÏbïlo 'KAjdlNA pElisabethsta Koning Boudewijn heeft gisteren een on derhoud gehad met de heer Van Hemel rijck. die een verslag over de gebeurte nissen heeft uitgebracht. Anderzijds heb ben parlementaire kopstukken van de so cialistische partij zich naar minister-pre sident Eyskens begeven om over de ge beurtenissen te worden voorgelicht ïn officiële Brusselse kringen heeft men nog geen enkele verklaring i.v.m. het ge beurde in Leopoldstad afgelegd. Uit de algemene reactie blijkt, dat men in het moederland de ernst van de onlusten niet onderschat, al voegt men er dadelijk aan toe dat men de omvang er van ook niet moet overdrijven. Vorige maand schreven wij, dat Belgisch Kongo op een tweesprong stond. De snelle ont wikkeling heeft gemaakt, dat in de steden tal van geëvolueerden zijn gekomen. Juist onder deze groep bevinden zich de agita tors, die, mede geïnspireerd door 't com munisme, al sinds lang met hun opruiend werk bezig zijn. Na het Kongolese beleid van de linkse regering (die vooral de ste den en agglomeraties met 3 miljoen ne ger-bewoners bevoordeelde en te weinig aandacht schonk aan de negen miljoen negers op het platteland) is er nog geen duidelijke uitspraak gekomen "at de huidige regering precies in Kongo wil. In de tijd van de linkse regering zijn de con tacten tussen Brussel en Leopoldstad zeer onzeker, aarzelend en onsamenhangend geweest De toestand, die daardoor is ontstaan is nog niet opgelost. Ook dit maakt de vooruitzichten onzeker. Een nieuw facet is, dat sinds kort socialis tische en christelijke vakbonden in Kon go buitengewoon actief zijn. hetgeen nu reeds invloed heeft gehad op de sociale eisen van de neger-arbeiders. Met het oog op dit alles zijn duidelijke en principiële verklaring over de toe komst van Kongo nodig. Deze zijn echter om onbegrijpelijke redenen tot op heden uitgebleven Onlangs werd de datum 13 januari voor een regeringsverklaring ge noemd. Het blijkt dus. dat men precies te laat is geweest Men had ook een nieuw bezoek van koning Boudewijn aan Kon go in het vooruitzicht gesteld. Zoals men zich zal herinneren werd de koning enke le laren terug met de grootste geestdrift daar ontvangen. Van het nieuwe bezoek is echter nog niets gekomen. De redenen daarvoor zijn niet aangegeven. Sedert enkele weken was men hier van de toenemende spanning op de hoogte schijnt de Intensiteit ervan echter te hebben onderschat. Men zag haar eerst in haar ware gedaante, toen zondagavond de rel voor het YMCA-gebouw uitgroeide tot een grote plunderpartij die al spoedig een dramatisch karakter kreeg. ?e Brusse,se beurs heeft gisteren in lichte mate op het gebeurde gereageerd. Koloniale fondsen zakten enkele punten Men vraagt zich af of een en ander nog van invloed zal zijn op een grote parti culiere Amerikaanse Kongo-lening waar van de onderhandelingen met de betrok ken geldschieters nog net niet helemaal waren afgelopen. Een bijzonderheid ls nog, dat de zoon van een van de gearresteerde Afrikaansp leiders. Kansa, in Brussel werkt op het bureau van de Euromarkt. De jonge Kan- sa schijnt geen politieke aspiraties te heb ben. Tijdens de jaarlijkse personele bijeen komst heeft de heer Th. Niemeijer af scheid genomen als directeur van Theodo- rus Niemeijer N. V. De heer Niemeijer heeft van de omzetting van de firma in een N. V. in 1905 af de directeuirsfunctie bekleed. In de loop der jaren werd onder zijn leiding achtereenvolgens de fabricage van koffie, thee en sigaretten ter hand geno men. De heer Niemeijer is voorts voorzitter van de vereniging Nederlandse Kerfta bakindustrie en voorzitter van de stach- tiing Tabakverwerkende Industrieën, het overkoepelende orgaan van sigaren-, si garetten en kerftabakfabrikanten Zijn laatste daad als directeur van de n.vi was het uitreiken van een nieuw in gestelde herinneringsspeld in goud en zil ver aan een 60-tal werknemers voor 50. 40 of 25 jaar dienst. De heer Niemeijer zal in de toekomst als gedelegeerd commissaris van het be- I drijf optreden. Het Consumenten Contactorgaan (CCO) zal aan de overheid subsidie vragen in verband met het vergelijkend warenon derzoek, dat het ter hand heeft genomen. Als eerste resultaat van een dergelijk onderzoek is een rapport verschenen be treffende capaciteit, bedrjjfswaarde en constructie van zeven merken veel ge bruikte sledestofzuigers. Uitdrukkelijk is bepaald, dat de uitslag van het onderzoek niet mag worden gebruikt voor reclame noch bjj verkoop. Naar de mening van het CCO dienen der gelijke onderzoekingen te geschieden om na te gaan of de juiste waar voor de juiste prijs wordt verkocht. De stofzuigers zijn op zuigvermogen, gebruiksresultaten slijtage aan vloerbedekking, constructie (veiligheid) en prijs vergeleken. De ma chines werden in winkels gekocht, zodat men willekeurige exemplaren in handen kreeg. Naar aanleiding van de resultaten zijn regeling levensmiddelenbedrijven, algemene adviezen, die de consument bij de aanschaf van stofzuigers van dienst kunnen zijn, opgesteld. In de toekomst wil het CCO ook on derzoekingen verrichten naar verwar mingsapparaten, bromfietsen, wasmachi nes. vloerbedekking en andere artikelen, waaromtrent het publiek zichzelf moei lijk kan oriënteren. Het stelt zich hierbij op het standpunt, dat in ons land. waas- vrijheid van reclame bestaat, ook "en objectieve voorlichting omtrent consump tiegoederen mag bestaan. Vergelijkende onderzoekingen hebben naar de mening van het CCO groot nut Dit is o.m. gebleken uit het beproeven van levertraan op vitaminegehalte per gulden kostprijs en van zonnebrandolie op de hoeveelheid beschermende stoffen Het CCO ls ln het afgelopen jaar o.ra. actief geweest op het gebied van prijzen van de eerste levensbehoeften, het vet gehalte van melk, het bezorgingsvraag- stuk, de kwaliteit van aardappelen, de herziening van de IJkwet 1937, het ver kopen van branche-vreemde artikelen tegen lagere, dan de gangbare prijzen, het afbetalingsstelscl. de verticale prijs binding en de vo rgennmen vestigings-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5