HET LOOPT ZO'N VAART NIET MET HET CADEAUSTELSEL Weekstaat kreeg aanschijn nieuw Heilzame research van de farmaceutische industrie Granaat" bij Oldebroek was een vliegtuigbom lekkere koffie Commissie hoofdbedrijfschap voor detailhandelgeen verder ingrijpen De Nedeiiandsche Bank Lagere prijzen voor schatkistpapier? Prins Bernhard opent modern centraal laboratorium in Haarlem Gevaarlijk souvenir onschadelijk gemaakt m V B WOENSDAG 7 JANUARI 1959 PAGINA 6 Concurrentiekracht aangetast Klein omzetverlies Geringe rol Moordenaar naar het krankzinnigengesticht Smartegeld van Japan Midden-Limburg groot arbeidsreservoir Technisch onderwijs moet toekomstmogelijkheden scheppen Deze zomer Hengelo's 60.000ste inwoner In 12 jaar 5029 woningen Deviezenaanwas Banken trekken ruim saldo Rijk bleef goed bij kas Ontsporende jongeren op Maastrichtse straat Burgemeesterlijk vermaan et is de moeite om uiterst precies te zijn op koopt. Vraagt Uw winkelier Douwe liÉl» jfg ;v v Nieuwe manifestatie van Utrechts Jaarbeurs Vakbeurzen voor souvenir?, koffers en lederwaren Verdediger van wachtmeester Mitswraei: <mt acasÉS dasen. Economisch voordeel Invloed op geestesziekten Er is geen voldoende aanleiding tot het adviseren van verdergaande wettelijke of andere publiekrechtelijke maatregelen piet betrekking tot het geven van ge schenken, al dan niet tegen bijbetaling, die gebonden worden aan de voor waarde, dat andere goederen zijn gekocht. Verder wordt het gewenst geacht, dat in onderling overleg langs privaatrechtelijke weg een voor betrokkenen bevre digende regeling ten aanzien van de in de opdracht genoemde gedragingen wordt getroffen. Aldus enkele conclusies uit het rapport van een door het hoofdbedrijfschap detailhandel ingestelde commissie, die o.a. opdracht had na te gaan: „of het verkopen of gelegenheid geven tot het verkopen van branchevreemde goederen tegen een lagere dan de gangbare prijs, ai dan niet gekoppeld aan de normale verkoop van goederen, aanleiding geeft tot het adviseren van wette lijke of andere maatregelen". Het advies der commissie, die onder voorzitterschap stond van prof. F. de Roos, zal worden behandeld in een open bare .bestuursvergadering van het hoofd- berijfschap, die op woensdag 28 januari te 's-Gravenhage wordt gehouden. De algemene analyse van de plaats van het cadeaustelsel in het complex van verkoopbevorderende middelen laat naar het inzicht van de commissie de volgen de conclusies toe. Een verbod van toepassing van het cadeaustelsel treft in het bijzonder de on dernemingen, die, gelet op hun markt positie, bij hun verkooppolitiek in relatief belangrijke mate op dit verkoopbevorde rende middel steunen en waarvoor de ef fectiviteit van andere middelen veel ge ringer is. De relatieve concurrentiekracht van de onderscheidep ondernemingen wordt aan getast, met name van de middelgrote en kleine ondernemingen. Bij toepassing van het cadeaustelsel worden regelmatig goederen uit 't assor timent van enkele detailhandelsbranches als geschenk gebezigd. Aangezien de dis tributie van de geschenken niet door mid del van de ondernemingen in deze bran ches geschiedt, heeft toepassing van het cadeaustelsel de tendentie de omzet in deze branches geringer te doen zijn dan die, welke zou zijn verkregen indien geen artikelen uit hun assortiment als geschenk zouden worden gegeven. XJit het voorgaande volgt, aldus de commissie, dat zowel bjj toepassing van het cadeaustelsel als bjj een verbod daar van belangen worden geschaad. Uit gegevens, aan de commissie ver strekt. maakt zij op, dat de totale winkel waarde van de in 1957 als geschenk ver strekte textielgoederen ongeveer tien mil joen gulden bedroeg. Wat de huishoude lijke artikelen betreft, wordt in hetzelfde jaar de totale waarde op vjjf miljoen gul den berekend. Een noodgedwongen ruwe schatting van het omzetverlies gaf als resultaat, dat de winkelwaarde van de als geschenk ge geven textielgoederen in 1957 circa één procent bedroeg van de totale omzet van de detailhandel in textiel (exclusief con fectie) in dat jaar. Voor huishoudelijke artikelen zou dit percentage anderhalf twee-en-een-half bedragen. Het cadeaustelsel is voor bepaalde on dernemingen, resp. groepen van onderne mingen in handel en industrie, een zeer werkzaam verkoopbevorderend middel waarop, gegeven de verkooppolitiek van de overige ondernemingen, hun verkoop politiek in belangrijke mate gebaseerd is. Een verbod van het gebruik van dit mid del zou de concurrentiekracht van deze ondernemingen tegenover andere voor wie dit middel in verband met hun con currentiepositie van geringe betekenis is. ongunstig beïnvloeden, aangezien niet is gebleken dat deze ondernemingen dit verkoopbevorderend middel door gelijk waardige andere middelen kunnen ver vangen, aldus het rapport. Bij een maximaal omzetverlies van on geveer één procent voor de detailhandel in textielgoederen en van anderhalf tot twee-en-een-half procent voor de detail handel in huishoudelijke artikelen kun nen, naar het oordeel van de commissie, uit hoofde van dit motief maatregelen ter verdergaande beperking van het cadeau stelsel bezwaarlijk worden verdedigd. De commissie erkent, dat voor bepaal de groepen van ondernemers, in wier as sortiment de als geschenk gegeven ar tikelen een grotere plaats innemen dan gemiddeld het geval is, de nadelen gro ter kunnen zijn, met name voor de plat telandswinkels in textiel en voor de kleinere ondernemingen in huishoude lijke artikelen. In de totaliteit zal echter het cadeau stelsel slechts een geringe rol spelen. Dat toepassing van dit stelsel ertoe zou leiden, dat deze ondernemingen hun functie niet meer naar behoren zouden kunnen vervullen, lijkt de commissie on waarschijnlijk. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 29-jarige Surinamer P. R. D die in de avond van 30 december 1957 zijn 52-jarige hospita in haar woning aan de Johan Gramstraat te Den Haag met een broodmes heeft doodgestoken. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie heeft de rechtbank de dader ontslagen van rechtsvervolging en hem ter beschikking gesteld van de regering om van staatswege in een krankzinnigen gesticht te worden verpleegd. Hij was a'. eerder in een dergelijke inrichting opge nomen geweest. Het vooronderzoek in deze zaak heeft een jaar in beslag geno men tengevolge van het feit, dat de Su rinamer ter observatie was opgenomen in de psychiatrische kliniek „Hulp en Heil te Leidschendam. De terechtzitting werd achter gesloten deuren gehouden. Het door Japan als smartegeld voor tij dens de oorlog in Azië geïnterneerde bur gers beschikbaar gestelde bedrag laat een nabetaling toe van 25 a 30 per persoon, aldus wordt door het ministerie van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. Voor nadere gegevens verwijzen we naar een in dit nummer voorkomende officiële pu- bli'katie. De nieuw gebouwde r.k.-lagere techni sche school te Panningen (gemeente Hel den) is gisterenmiddag officieel geopend door de commissaris van de koningin in Limburg, mr. dr. F. Houben. Inz ijn toe spraak noemde deze de aanwezigheid van een goed geoutilleerde technische school vóór de gemeenten Helden, Meyel Sevenum, Kessel, Maasbree en Neer zeer noodzakelijk. De bevolkingspyramide in dit gebied geeft een opvallend sterke op bouw van jeugdigen te zien. De leeftijds klasse van nul tot veertien jaar vormde hier in 1954 38,7 procent van de bevolking, in Limburg was dat toen 32,9 procent en in het gehele land 29,3. Het aantal jongens in de leeftijd van dertien tot zeventien jaar bedroeg eind 1957 1 034 en is inmid dels gestegen tot rond 1.200- Deze sterke bevolkingsgroei gaat ge paard met een grote verandering in de economische structuur, omdat de land bouw de bevolking niet meer alleen kan opvangen. Alleen uit Helden gaan reeds 700 mannen dagelijks elders werken in de industrie. De lagere technische school zal een belangrijk hulpmiddel vormen, aldus mr. Houben, om ondernemers voor de de vestiging van bedrijven de weg naar Helden te wijzen, vooral als de overheid tevens maatregelen treft om de infra structuur van dit gebied te verbeteren door aanleg van de midden-Peelweg en uitbouw van de bestaande water- en spor- wegverbindingen in Noord-Limburg. Verscheidene burgemeesters en autori teiten uit het nijverheidsonderwijs als mede de leden van Gedeputeerde Staten J. Agten en M. Dings woonden de ope ning bij. De 60.000ste inwoner van Hengelo wordt deze zomer verwacht. Dit zei gisteren de burgemeester van deze gemeente, mr. R. Lambooij in zijn jaarrede tijdens de eer ste raadsvergadering van 1959. Hij ver telde o.m. dat in de laatste tien jaar het aantal inwoners van Hengelo met 12.962 is toegenomen. Na de oorlog is door overheid en parti culieren voor een bedrag van 169 mil joen gebouwd en verbouwd. Tussen 1945 en 1957 kwamen 5029 woningen klaar. Dit jaar zal dit aantal met 1200 worden ver meerderd. Er werden acht nieuwe scho len in gebruik genomen. De zorgenkinde ren voor de gemeente zijn de nieuwbouw van kleuterscholen en de gymnastieklo kalen. De 2200 leerlingen die aan de Bchoolmelkvoorziening meededen, dron ken verleden jaar 100.000 Inter melk. Ten aanzien van de totstandkoming van een eventuele sporthal was burgemeester Lambooij niet zo enthousiast als in de vorige nieuwjaarsrede. De besprekingen hierover zijn nog gaande, zei hij. De verkorte balans welke overeenkom stig het bepaalde in de Bankwct van 1948 wekelijks door de Nederlandsche Bank wordt gepubliceerd heeft ter gelegenheid van het nieuwe jaar een grondige restau ratie ondergaan. Enkele rekeningen, welke inmiddels geheel zijn geliquideerd, zoals die met betrekking tot de zgn. rRksmar- kenovereenkomst en de bijzondere reke ning van het Rijk, waarop de tegenwaar de van de bekende Marshallhulp werd ge boekt, zijn uit het beeld verdwenen. Ver der is de volgorde van de verschillende balansposten aangepast aan die welke bij i de meeste centrale banken toepassing vindt. Aan de debetzijde vindt men thans eerst de goudvoorraad en het deviezenbezit, ge volgd door de binnenlandse kredietverle ning. Aan de creditzijde gaan de circulatie en de direct opeisbare verplichtingen aan de overige posten vooraf. Tenslotte valt er op te wijzen dat de benamingen van een aantal rekeningen enige wijziging heeft ondergaan. De post „munt en muntmateriaal" is gesplitst in „goud" (waaronder mede de Nederlandse gouden tientjes en gouden vijfjes, die se dert het inwerkingtreden van de munt wet 1948 geen Nederlandse munt meer zijn) en „Nederlandse munten". Goudde posito's bij andere centrale banken of daaraan gelijk te stellen instellingen wor den door de Bank niet tot haar goudvoor raad gerekend. Tot dusver werden zoda nige posten geboekt onder „Vorderingen en geldswaardige papieren luidende in buitenlandse geldsoorten". Deze gedrags lijn zal worden gecontinueerd. De bena ming van de balanspost thans „Vorderin gen en geldswaardige papieren luidende in goud of in buitenlandse geldsoorten" is hieraan aangepast. De benaming van de post „Vorderingen in guldens voortvloeiende uit betalings akkoorden" is gewijzigd in „Vorderingen op het buitenland luidende in guldens' aangezien de woorden „voortvloeiende uit betalingsakkoorden" een beperking sugge reerden die niet meer bestaat. Het is de bedoeling onder dit hoofd alle in guldens luidende vorderingen op niet-ingezetenen op te voeren. De post rekeningcourantsal- do's is gesplitst naar ingezetenen en niet- ingezetenen. De reserves zijn tot een post samengevoegd. Een wijziging die tot een ander cijfer- beeld leidt betreft diverse rekeningen de bet en credit. Onder deze posten worden o.a. de bedrijfsresultaten verantwoord. Tot dusver was het daarbij gewoonte de bruto baten en lasten in hun geheel onder de resp. rekeningen aan de credit en debet zijde op te nemen. In het vervolg zal al leen het saldo, hetzij debet, hetzij credit, worden opgenomen. Als gevolg van deze verandering ziet men in de vergelijkende cijferopstelling, de diverse rekeningen de bet per 29 december, waarvoor de vorige week volgens de oude methode 32,6 mil joen was opgegeven, thans verschijnen met f 6,4 miljoen. Voor de creditzijde zijn deze cijfers resp. 69,7 miljoen en f 43,4 miljoen. omdat dit vervalt in de maand oktober, waarin de banken over de nodige midde len moeten kunnen beschikken voor over boeking van de vennootschapsbelasting voor haar cliënten. Te verwachten is dat onder dc bestaan de animo voor nieuw bclcggingsmatcriaal tevens dc tarieven weer onder druk zullen komen te staan. In marktkringen houdt men er dan ook al rekening mee dat de disconto's een achtste beneden die van dc vorige tender (welke op 8 december plaats vond) zullen blijven. Drie-maands promes sen deden toen 2!4negen-maands 2% en twaalf-maands 2%. Wat de wekelijkse mutaties betreft valt op te merken, dat in de afgelopen week de deviezenvoorraad met 25,1 (v.w. 1,2) miljoen is gestegen. Van deze verbetering bestond f 11,5 miljoen uit convertibele va luta. De samenstelling van het goud en de deviezenbezit ad in totaal 5493,2 miljoen luidt thans als volgt: goud 3972,2 mil joen (onv.), convertibele deviezen 793,9 miljoen en niet of beperkt convertibele valuta f 727,1 miljoen. Van laatstgenoemd bedrag zal bij de de laatste maandelijkse EBU-afrekening, welke op 15 januari a.s. plaatsvindt, f 233,4 in goud of dollars worden omgezet. Uit de beëindiging van de EBU, welke zoals be kend op 27 december jl. heeft plaatsge vonden, houdt Nederland zodoende een vordering over van 459,7 miljoen, welk bedrag op de een of andere wijze zal wor den geconsolideerd. Van de enorme ultimo-uitzetting van de bankbiljettencirculatie was per 5 ja nuari f 122,9 miljoen teruggevloeid. De geldmarkt onderging daardoor een ver ruiming en de weerspiegeling hiervan ziet men in de aflossing van 43,4 mil joen voorschotten in rek. crt., waarvan afgezien van Indonesië 10.5 miljoen) thans nog slechts 9,5 miljoen uitstaat. De verruiming van de middelen op de geldmarkt, die voorts werd gevoed door de tegenwaarde van de deviezenaanwas en betaling van het Rijk, leidde uiteindelijk tot een toeneming van de saldo's van de banken met 124,4 miljoen, waardoor deze thans weer over het royale tegoed van f 612,4 miljoen beschikken. Dat is een dik ke f 70 miljoen meer dan bij het thans geldende percentage als gemiddelde voor de kasreserve vereist is. Met een verdere terugvloeiing van de biljettencirculatie in het vooruitzicht lijkt het dan ook waarschijnlijk dat voor de tegen donderdag a.s. aangekondigde ten der van de Agent voor drie-, negen- en twaalfmaands schatkistpapier goede be langstelling zal bestaan. Daarbij zal ze ker het negen-maands paflie* ia trek ZÜ0 Veel zal in dit verband uiteraard ook afhangen van de behoeften van het Rijk. Met het huidige saldo van 563,0 miljoen zit de schatkist er niet slecht voor. Wel iswaar moet op 25 januari voor de drie maandelijkse uitkering aan de gemeenten circa f 270 miljoen op tafel worden ge legd, maar verder vervalt er in deze maand nog slechts voor een bedrag van 23 miljoen aan rente en aflossingen. Er zou dan dus nog 270 miljoen in kas blij ven. Overigens is het opmerkelijk zo goed als het Rijk er in de afgelopen week is afge komen. Het saldo daalde namelijk slechts met f 41,9 miljoen, terwijl toch voor 83 miljoen aan rente en aflossing op staats schuld en 10 miljoen aan vervallende schatkistbiljetten moest worden voldaan, een betaling derhalve van in totaal 193 miljoen. Hiertegenover moeten dus rond 151 miljoen ontvangsten hebben gestaan. Daarvan kwam 50 miljoen uit de plaat sing van meerjarig schatkistpapier, maar dan resteert toch nog het hoge bedrag van 121 miljoen aan ontvangsten, dat uit beiastingpenningen afkomstig moet zijn. In zijn nieuwjaarsrede in de Maastricht se gemeenteraad heeft burgemeester mr. W. Baron Michiels van Kessenich gisterenavond het vraagstuk van de jeugd aangeroerd. Hij constateerde, dat er veel klachten zijn over de „blijkbaar nog onrijpe rijpere jeugd". Toch mogen we aannemen, zo zeide hij, dat niemand van deze jongeren zelf echt kwaad wil doen. In groepen echter komen zij tot duidelijke aanranding van recht eri or de. Wanner dan een overheid ingrijpt, dan doet zij dit evenzeer om hunnentwille als omwille van recht en orde. Maar, zo waarschuwde de burgemees ter, als het pas begonnen jaar geen vrien delijker gezicht brengt van de jeugd op straat, dan zullen strengere maatregelen niet kunnen uitblijven. Het is voor de ont sporende jongeren zelf nodig, dat zij niet alleen echte belangstelling ondervinden, maar ook gezag. Vrees, waarvoor in Maastricht toch heus nog geen concrete aanleiding bestaat, is iets waarmee we de jeugd niet kunnen helpen. Moge het ge lukken uit de eigen kring dezer aanstor mende jongeren inzichten ten goede te verwerven. De burgemeester deelde verder o.m. mee, dat de plannen voor een Maasbou levard binnenkort de raad zullen worden aangeboden. MNNNOJZSjJ/ idee voor een bepaald nieuw geneesmid del te verwezenlijken- De praktijk heeft bewezen, dat men zeer gelukkig is, als één van de duizend onderzochte verbin dingen het tot klinische toepassing brengt. Het voorlopige klinische onderzoek van een nieuw geneesmiddel vormt de beslis sende fase in een gehele reeks onderzoe kingen. Dan valt nl. de beslissing of de therapie zal worden verrijkt met een waardevol preparaat. Eerst na voortgezet klinisch onderzoek kan daarvan bevesti ging worden verkregen. In Zwitserland besteed dc farmaceut! Maandag 12 januari zal mr. H. A. R- Schuit, directeur van de Kon. Ned. Jaar beurs, de opening verrichten van de Sou- sche industrie naar schatting 70 miljoen venirbeurs en de Wintervakbeurs voor Kof (Van onze verslaggever) De N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v.h. Brocades-Stheeman en Pharmacia, een reeds meer dan 150 jaren bestaande industrie, voortgekomen uit de samenwerking van over het land ver spreide apothekers, die zich vroeger in dividueel naarstig met onderzoek bezig hielden, heeft kort vóór de laatste we reldoorlog op ruime schaal de research ter hand genomen. Tal van onderzoekin gen met vele vruchtbare resultaten zRn in samenwerking met universitaire institu ten verricht, waardoor chemische, far macologische, bateriologische en far maceutische werkgroepen werden ge vormd. De grote vooruitgang van de medisch- farmaceutirche therapie heeft zich eerst de laatste tientallen jaren voorgedaan en steeds meer is gebleken, hoe nodig de samenwerking is van specialisten in de verschillende takken van wetenschap- De behoefte aan wederzijdse contacten heeft geleid tot samenbundeling en con centratie van de research-werkzaamhe- den in één gebouw, waarvoor de direc tie van de vennootschap het pand aan de Gonnetstraat te Haarlem nabjj de spoor lijn, waar vroeger het verkoopkantoor en later een depót was gevestigd, beschik baar heeft gesteld- Dit moderne research-laboratorium, waarin de nieuwste installaties zijn aan gebracht, zal vrijdagmiddag officieel door Prins Bernhard worden geopend. Het aan velen bekende roodstenen ge bouw, dat men uit de trein van Amster dam naar Haarlem onmiddellijk opmerkt, doet uitwendig nauwelijks vermoeden, ,Ik ben ervan overtuigd dat de spoor baan bij Oldebroek niet is beschadigd door de brisantgranaat uit het kanon, waar wachtmeester Den O. bij stond als veiligheids-officier", zei kolonel L. H. Ie Fèvre de Montigny gisteren in zijn plei dooi als verdediger van de 28-jarige be roepswachtmeester A. J. den O. uit 't Harde tot het hoog militair gerechtshof. De wachtmeester stond terecht in be roep, omdat het aan zijn grove schuld en nalatigheid te wijten zou zijn geweest dat bij schietoefeningen in het artillerie- schietkamp Oldebroek op 4 februari van het vorig jaar een brisantgranaat ver buiten de veiligheidssector vlak bij de spoorbaan ZwolleAmersfoort terecht was gekomen. De krijgsraad te velde-oost had de wachtmeester vrijgesproken, o.m. over wegende dat de verantwoordelijkheid voor de zijdelingse veiligheid bij schiet oefeningen ligt bij de veiligheidsofficier en niet bij de veiligheidsonderofficier. De auditeur-militair vorderde destijds twee maanden hechtenis. IGsterochtend requi- reerde ook de advocaat-fiscaal twee maanden hechtenis. De verdediger vorderde vrijspraak, om dat naar hR meende, bewezen was dat de wachtmeester onschuldig is. De kolo nel overhandigde enige Makken ftso* «Ue hij bjj de kuil van de ontploffing had gevonden. Met een model van een En gelse vliegtuigbom uit het oorlogsmu seum toonde hij aan, dat de gevonden stukken afkomstig moesten zRn van zo'n bom die, volgens de kolonel, daar in dc oorlog is neergegooid en niet ontploft. Tengevolge van het dreunen van de treinen is hij tot ontploffing gekomen, hetgeen vaker voorkomt. Hij meende dat het vonnis van de krijgsraad juridisch onaantastbaar is. Pleiter wees voorts op het tijdsverschil dat hij had geconstateerd tussen het uit vallen van de stroom op de spoorbaan, tengevolge van de explosie en de schiet oefeningen. De stroom viel even voor half twaalf 's middags uit, de schietoefe ningen moeten later, even over half twaalf gehouden zijn. De waarnemers hadden de explosie niet gehoord, maar de brisant-granaat was van de grootste, die het Nederlandse le ger heeft. Het moet daarom een kleinere explosie zijn geweest van een kleiner projectiel diep in de grond, een Engelse vliegtuigbom. Aan het slot zelde de kolonel nog dat de wachtmeester veertien dagen streng arrest heeft gehad. Hij meende dat deze straf onbevoegd was opgelegd. welk belangrijk speurwerk hier wordt ver richt. Evenmin zal men iete ontdekken van de grondige verbouwingen, die zich inwendig hebben voltrokken. Het gebouw bestaat uit een souterrain met vier daar boven gelegen verdiepingen. Aansluitend op de bovenste verdieping, die voor de dierenverblijven werd gereserveerd, is op het dak nog een reeks dierenverblijven ingericht. Teneinde op de eerste verdie ping, waar bibliotheek, vergaderzaal en kantine zijn ondergebracht, het binnen dringen van kwalijk riekende dampen, ge produceerd door de daar gelegen orga- nisch-chemische afdeling en de dieren verblijven boven te voorkomen, werd hier voor een constante overdruk gezorgd, waardoor deze verdieping als een buffer zone kan dienen. Iets nieuws zijn de zuurkasten van plaatstaal en bekleed met een chemisch resistente plasticlaag, die zorgen voor het afzuigen van de lucht. Als gevolg van de research-activiteit van de Nederlandse farmaceutische in dustrie is de export van haar prepara ten met sprongen omhoog gegaan. Deze steeg van ongeveer 70 miljoen in 1955 tot ongeveer 120 miljoen in 1957. Van grotere waarde van dit economi sche succes echter is ongetwijfeld de invloed op de gezondheid van de mens en uit Amerikaanse gegevens blijkt, dat 90 pet. van de recepten, die nu worden aangeboden en veelal een gunstige uit werking hebben op de zieke mens, in 1935 niet had kunnen worden uitgeschre ven, omdat de voorgeschreven genees middelen toen nog niet bekend waren. Voorts hebben de nieuwe geneesmidde len naast de ontwikkeling van de heel kunde en de betere hygiënische omstan digheden ertoe bijgedragen, dat de ge middelde levensduur van de mens in Ne derland van 52 jaar in 1900 is gestegen tot bijna 67 jaar in 1940 en tot bijna 73 jaar nu. Ook is daardoor de duur van vele ziekten verkort. Wel zeer spectaculair was de invloed bR de bestrijding van de tuberculose, waarvoor Brocades-Stheeman Pharma cia als eerste onderneming het bekende preparaat P.A-S- (para-amino-salicyli- cum) produceerde. Sindsdien zRn ande re geneesmiddelen tegen tuberdculose be schikbaar gekomen en het is wel zo, dat terwRl er tien jaar geleden in de sana toria een tekort was aan bedden voor t.b.c.-patiënten, thans in deze Inrichtin gen ruimte over is om lRders aan andere chronischhe zieken te verplegen. Door de psycho-f armada (genees middelen voor de behandeling van gees tesziekten) is ook het karakter van dr psychiatrische inrichtingen volkomen ge wijzigd. Op een congres onlangs in Rom< heeft Brill medegedeeld, dat volgens eer berekening van enige jaren geleden in dc staat New York van 1954 tot 1958 ongevee 8000 nieuwe bedden in psychiatrische in richtingen nodig zouden zijn. De uitkomst was echter anders. Hoewel het aantal pa tiënten hoger was dan men had geraamd, bleek men, omdat de opnemingsduur korter kon zijn, met 3000 bedden te kunnen volstaan. In Frankrijk dacht men 5000 bedden nodig te hebben en was 1000 ruimschoots voldoende. gulden per jaar aan research, terwRI dit bedrag in Engeland 40 miljoen zal bedragen. Volgens recente gegevens be steden een zevental Nederlandse farma ceutische bcdrRven met in totaal 5030 werknemers, van wie 542 werkzaam in de research, een percentage van 3 tot 10 pet. van de omzet aan deze onderzoek-ar- bcid. In het Haarlemse research-laboratori um, waar een staf fers en Lederwaren die gelijktijdig tot en met vrijdag 16 januari te Utrecht in de Jaarbeursgebouwen op het Vredenburg worden gehouden. Het is voor de eerste maal dat de Jaar beurs een souvernirbeurs organiseert. Er zullen totaal 125 Nederlandse fabrikanten aan deelnemen. De Wintervakbeurs voor waar een staf van bijna tachtig', tl personen werkt, wordt niet alleen aan|kof£ers en lederwaren wordt thans voor „gerichte" research gedaan, maar wordt 'ook fundamenteel onderzoek verricht. de zesde maal gehouden. Ongeveer 85 fir ma's zullen hun produkten exposeren. i IN HET Z G- SORPE-BASSIN BIJ HET DUITSE STADJE LANGSCÜEID is ^^fnfUmlUe^tSrnte/1Jnkne- f™ met fiCn aewicht ^0 kilogram en een lengte van J meter, welke m 1044 moet zijn geworpen door de befaamde „Dambusters"' van de Engelse Royal Air Force en niet is ontploft. De bom is nu, nadat de omgeving was ontruimd, met veel omzichtigheid gedemonteerd door een Engelse en een Duitse deskundige op het gebied van dergelijke bommen De foto loont (links) luitenant James Waters van de R.A.F. en rechts Walter Mitzke, de Duitse expert, bij de door hen onschadelijk gemaakte bom. ervaring opgedaan en van het aantal op genomen patiënten kon ongeveer 85 pet. binnen een jaar ontslagen worden, terwijl dit voorheen slechts met 40 tot 50 pet. het geval was. Het is een lange en zeer moeizame weg, die afgelegd moet worden om een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6