alad voor Schiedam en omstreken Mogelijk reeds in februari V.S.-raket naar Venus BROODPRIJS mogelijk binnenkort omlaag Onze consumptiemelk Dagelijkse levering en bezorging In 1958 werden 5000 bromfietsen gestolen MICHEL DEBRé vormt eerste kabinet van Vijfde Republiek Interview met prof. Blagonravof j ve^oimen, zegt Moskou Naar Martinique in reddingboot Brengt een „onverwoestbaar'' identiteitsbewijs uitkomst? Koolaanvoer komt op gang in de Streek Soustelle: gedelegeerd minister bij het bureau van de premier Auto-maniak uit wagen gesleurd Hachelijke uren in een liftkoker VRSJDAG 9 JANUARI 1959 VENUS IS KOKEND HEET EN MARS ENORM KOUD VLEESPRIJZEN TE HOOG? Hoek van Holland-Basel een uur korter Geen dwingende overheidsmaatregelen te wachten Voortaan bulletins over de radioactiviteit .het beste!" HET WEER VOOR MORGEN MuWrifW/i WISSELEND BEWOLKT Enige verbazing Hoogleraar beboet wegens „snijden" Halve middag bekneld onder last van 2 ton nieuwe amsche courant Amerikaanse ruimteplannen De Verenigde Staten'zijn van plan dit jaar vier interplanetaire raketten; le lanceren, waarvan één mogelijk naar Mars en één naar Venus, zo heeft dc leider van de rakelafdeling van „General Electric" Glen Bieging, in Boston verklaard. Mars zal zich tussen februari en april in een gunstige positie voor een raketproef bevinden, en Venus in het begin van de zomer. De raket naar Venus gal waarscliynIijk zijn uitgerust met apparaten voor bet meten van de wolkenlaag en van magnetische storingen in de omgeving van die planeet. De raket zon de gegevens op de band moeten opnemen, en uit zenden, als zij weer in de buurt van de aarde zou komen. Radio-Moskou beeft vanmorgen bekend gemaakt, dat de vooraanstaande Russische sterrenkundige prof. Alexander Ivhabarof in Leningrad bezig is een kaart van de maan te maken mei het oog op de eerste landing van een bemande raket. Volgens een woordvoerder van de Rus-i ven op Venus en Mars mogelijk is, van de sische academie van wetenschappen is;hr.nd gewezen ..Als ze op Venus komen, i het ..telefonische interview" over de Rus-, zullen z? merken dat het er kokend heet sische experimenten in de richting van is Als ze op Mars komen, zullen ze ont- Venus cn Mars een „verzinsel". Zoals ge- dekken dat het er enorm koud is. Od geen meld. heeft het Zuidafrikaansc blad; van beide nlaneten zulten zij kunnen „die Landstcm" prof. Btagnnrawof. een adpmhalen Ik wens ze het beste bekend Sovjet-deskundige op het gebied van de ruimtevaart, gisteren in zijn ko lommen laten zeggen, dat de Svo.iet-TJnie in september bemande raketten naar Venus en Mars wit sturen. Men zou hier voor reeds een Sovjet-burger opleiden. In Moskou is dit officieel tegengesproken. Opvallend was reeds, dat een van de j meest vooraanstaande Russische sterre- kundigen, prof. Boris Koekarnin, gisteren j tegenover het Poolse communistische dag-; blad „Trybuna Ludu" had verklaard, datj de reis van de mens in de richting van I de maan „eerst in de loop van de komen de jaren zal plaats vinden Het is ech ter zeker, dat deze dromen werkelijkheid zuilen worden". Naar aanleiding van het interview van „Die Landstem" had de Britse sterre- kundige Woolly al het denkbeeld, dat le- Twee Poolse officieren ter koop. vaardij hebben Marseille verlaten aan boord van een reddingboot. De boot heeft geen motor. De zee vaarders willen bewijzen, dat mensen lange tijd op zee in een reddingboot kunnen leven. De mannen hebben overigens al behoorlijk stormweer op de Noordzee en in het Nauw van Calais meegemaakt. De boot draagt de naam „Gdynia". Naar aanleiding van de toezeggingen die ministtr Zjjlstra in november jl. reeds heeft gedaan op betreffende vragen van Kamerleden, wordt momenteel op het departement van Econ. Zaken een onder zoek ingesteld naar een mogelijke daling van de vleesprijzen. Ook met slagersor ganisaties zulten hierover nog besprekin gen worden gevoerd. Van slagerszijde staat m® "P h®t stand punt, dat van een verlaging van de vlees- Prijs voorlopig geen sprake kan zijn, met name omdat men door het sulfietverbod «en belangrijke verschuiving krijgt in de vleesverkoop. Hierdoor blijft men nl. met incourant vlees zitten, dat ander,» als ge hakt verkocht kon worden. (Van onze Haagse redactie) Op het ministerie van Economische Za ken zijn gistermiddag besprekingen ge voerd tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse Bakkerij Stichting en de di recteur-generaal van Handel en Nijver heid over een mogelijke verlaging van de broodprijs. Aanleiding tot dit gesprek was de sterke daling van de bloemprijzen van de laatste tijd, die wordt veroorzaakt door een felle concurrentiestrijd tussen een aantal meelfabrieken. Deze strijd is het gevolg van het feit, dat met ingang van 1 januari de afspraak is vervallen over de per fabriek te ver werken hoeveelheid meel. Reeds in het verleden hebben sommige van de grootste maalderijen, die ook nog "ombinaties vor men met. bakkerijen, enkele kleinere be drijven opgeslorpt. Nu dreigt dit proces nog verder te gaan. Vandaar dan ook dat men bij de kleine re bedrijven weinig geporteerd is voor Naar wij vernemen zal de rijtijd Hoek van HollandBasel voor de internationale treinen met ingang van de zomerdienst regeling met rond een uur worden be kort. Deze treinen zullen dan van Keu len af van elektrische tractie kunnen worden voorzien, omdat het baanvak Keu lenRemagen is geëlektrificeerd. de verlaging der meelprijzen en dienten gevolge mogelijke verlagen van die van het brood met b.v. I ct. De bloemprijzen van de grote fabrieken worden door de kleinere als „dumping" beschouwd. De bakkers schijnen weinig te voelen voor een prijsverlaging ten gevolge van deze concurrentie, aangezien deze strijd wellicht maar kort duurt. En het is nog steedss gemakkelijker 'n broodprijs te ver lagen dan te verhogen. Daar hebben de bakkers al eerder ervaring mee gehad V' NF Ny v NP' 'fZ NP NP HZ NP N' Wisselend bewolkt met enkele sneeuw- of regenbuien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tus sen noordwest en noord. Weinig ver andering in temperatuur. Zaterdag 10 januari: zon op 8.46, onder 16.49 uur; maan op 9.02, onder 18.52 uur. PRESIDENT RENE COTY HEEFT OP HET ELYSEE zijn ambt als staatshoofd overgedra gen aan zyn opvolger géneraal Charles De Gaulle. Toen René Gassin De Gaulle officieel had uit geroepen tot president van de Franse gemeenschap, overhandig de generaal Catroux generaal De Gaulle de halsketen van de orde van het legioen van eer en be noemde hem tot grootmeester van de orde. Een Duitse raketdeskundige. prof Oberth. zei te willen voorspellen dat de eerste Rus aan boord van een ruim teschip niet zou terugkeren. Oberth is in november in West-Duitsland terug gekeerd nadrie jaar gewerkt te hebben aan Amerikaanse projecten voor de ruimtevaart Hij zei dat er nog geen methode be kend is die de zekerheid biedt dat ra ketten naar de aarde terugkeren. Leden van de Australische maanwaar- nemersclub zijn de mening toegedaan, dat een van de gedeelten van de Russische ruimteraket thans om de aarde cirkelt en mogelijk met het blote oog waarneembaar is. In Melbourne zou men een cilinder vormig voorwerp hebben waargenomen dat zich in het Westen in de richting Noord-Zuid voortbewoog Geen der thans rond de aarde draaiende kunstmanen be weegt zich in doge richting. In de landen van „Klein Europa" zullen voortaan regelmatig bulletins over de radio-activiteit van lucht, grond en water worden uitgegeven. Dit heeft de Italiaan se vice-voorzitter van de Euratom-com- missie Medi, gisteren aangekondigd. Hij zei. dat Euratom nu in staat is de radio activiteit nauwkeurig te meten. Bijna 5000 bromfietsen, of 1000 meer, dan het jaar tevoren, werden volgens deskundige schatting in 1958 gestolen. Van dit aantal konden ongeveer 1500 niet meer worden achterhaald. Daarmee heb ben de benadeelde eigenaren een geza menlijke strop van ongeveer een half mil joen gulden geleden. Vergelijkt men het aantal gestolen brom fietsen met het aantal gestolen en weer achterhaalde auto's, dan liggen deze laat ste cijfers veel gunstiger Ditzelfde, geldt voor motoren en scooters. Deze motor voertuigen zijn pp grond van de nood zakelijke papieren gemakkelijker te iden tificeren en terug te vinden- Slechts vier of vijf procent kan niet meer worden op gespoord. Het opsporen van gestolen bromfietsen is een kostbaar karwei. Vele honderddui zenden en wellicht meer dan een mil joen gulden kost alleen het verspreiden van gegevens en het opsporen van gesto len bromfietsen. In kringen van deskundigen wordt op het ogenblik overwogen of het mogelijk zou zijn om voor iedere bromfiets een niet te vervalsen „onverwoestbaar" identiteits bewijs te maken. Zou hieraan een vrij willige of verplichte regeling worden ver bonden, dat iedere bromfietsberijder dit kaartje waarop gegevens van frame en motornummer staan genoteerd, bij con trole moet kunnen tonen, dan zou de aardigheid er voor de bromfietsdieven en handelaren in gestolen bromfietsen helemaal af zijn. Nu het aantal bromfietsen op de Ne derlandse wegen naar het miljoen loopt en het aantal diefstallen een sterk stijgen de lijn vertoont, wordt naar mening van vele deskundigen een sluitende, zo eenvou dig mogelijke regeling steeds noodzake lijker. Sommige deskundigen achten de kans niet uitgesloten, dat in de thans in ontwerp zijnde nieuwe wegen-verkeers wet de grondslag voor een dergelijke re geling zou kunnen worden gelegd. Te Broek op Langedijk begint de aanvoer van winterkoól nu door te zei-ten. Per praam komen de savoye en groene kool voor de kant. (Vati onze correspondent) PARIJS, hedenmorgen Nog geen twintig minuten na de plechtigheid bij de Are de Triomphe het ontsteken van de vlam op het graf van de Onbekende Soldaat door president De Gaulle, geassisteerd door oud-president Coty was het publiek, dat op de Champs Elysées de prachtige ruiterstoet had bewonderd, al door de snerpend- koud-; wind weggejaagd. Op dat moment was het nieuwe staatshoofd trouwens al weer terug op het Elysée. Daar kon hfj de werkzaamheden hervatten, die, gezien de uitgebreide bevoegdheden die de nieuwe grondwet hem verleent, voor lopig nog wel overstelpend zullen zijn. President De Gaulle's eerste zorg was de Vijfde Republiek aan een regering te helpen. Omstreeks vier uur in de middag kwam hiervoor zijn afgetreden minister van justitie Michel Debré op het paleis. Enkele ureu later maakte deze gaullistische oud-senator de samenstelling van een nieuwe regering (18 ministers) bekend. De wijze, waarop de „kabinetscrisis' werd opgelost, is tekenend voor de nieuwe situatie in Frankrijk. Allerlei kleine de tails zelfs zijn opmerkelijk. Zo b.v. dat de door de president ontbodene niet door een auto van het Elysée werd afgehaald, maar met een wagen van zijn eigen de partement de weg van Place Vendöme naar het paleis aflegde. En voorts, dat het onderhoud nog géén half uur duurde. Die tijd was voldoende om Debré als eersteminister de nieuwe grondwet kent niet meer de titel minister-presi dent naar buiten te doen treden. Con sultaties met de voorzitters van Kamer en senaat en met partijleiders waren niet nodig. Deze snelle procedure vond overt gens niet alleen haar oorzaak in de mo gelijkheden van de nieuwe grondwet. Zij was ook het gevolg van het feit, dat reeds tien dagen achter de schermen over de naam en het zoveel mogelijk voortzetten van het oude kabinet is bedisseld Daarbij heeft De Gaulle een grote rol gespeeld. Men mag dus aannemen, dat het beleid van het nieuwe kabinet Debré in grote lijnen dat van het kabinet De Gaulle zal voortzetten. Temeer mag men deze verwachting koes teren omdat de nieuwe eerste minister De Gaulle's voornaamste medewerker is geweest bij de opbouw der instellingen van dc Vijfde Republiek. Op zijn naam staat de grondwet en staan de meer dan 200 ordonnanties, waarin die hervorming Nog afgezien van de vraag of hu aan dc wet een dergelijke bevoegdheid kan ontlenen, acht de minister van Landbouw a.i., ir. C. Staf, geen termen aanwezig voor het treffen van voorzieningen ter verzekering van het dagelijks leveren en bezorgen van consumptiemelk. Dit antwoordt de minister op de vragen Welke het Tweede-Kamerlid Vredelins hem heeft gesteld, nadat in de vergade ring van het produktschap voor zuivel op 3 december jl. de verordeningen rege lende de dagelijkse levering en bezorging van melk. niet de vereiste meerderheid Van stemmen hadden behaald. De minister ziet hierin vooralsnog geen gevaar, dat de ook door hem gewenst ge achte regelmaat bij de melkontvangst vn de zuivelfabrieken wezenlijk zal worden verstoord Wellicht zal de melk in enkeie streken van het land. waar in de winter zeer kleine hoeveelheden per veehouder worden geleverd, in dat seizoen nu en dan om de andere dag worden opgehaald Een dergelijke werkwijze komt de minister echter onder die omstandigheden pcono- misch verantwoord voor en behoeft niet tot achteruitgang in kwaliteit van het te maken produkt te leiden. De detailhandel is tot dusverre ver plicht op elke werkdag consumptiemelk en consumptiemelkprodukten aan huis te bezorgen en de voorzitter van het pro duktschap heeft de bevoegdheid mede te verplichten tot bezorging op door hem aan te wijzen zon- en feestdagen. Van deze bevoegdheid is gebruik gemaakt, wanneer de weersomstandigheden of het aantal op elkaar volgende zon- en feest dagen daartoe aanleiding gaven. De minister is er zich van bewust, dat ais gevolg van het. in de toekomst ont breken van deze verplichtingen en be voegdheden. de regelmatige voorziening van de consument met verse melk in .be paalde plaatsen in gevaar zou kunnen ko men. Hij vertrouwt er evenwel op. dat de melkhandel zijn verantwoordelijkheid in dezen zal beseffen. Mede op grond van deze overweging vreest de minister niet, dat door het niet aanvaarden van de bedoelde ontwerp verordeningen afbreuk zal worden ge daan aan de propagandacampagne voet- het gebruik van melk. welke op het ogen blik wordt gevoerd. Overigens merkt hij o.m. nog op. dal het produktschap aan het bepaalde bij en krachtens de Landbouwwet niet de be voegdheid kan ontlenen de d v- ii.jkse le vering en bezorging van melk te regelen. is neergelegd. De uitslag van de Kamerverkiezingen heeft de benoeming van een figuur als Debré op deze post mogelijk gemaakt, hoewel hij zelf niet aan de verkiezin gen heeft deelgenomen, omdat hjj sena tor was. Debré behoort echter tot de meest invloedrijke kringen van de par- Ui, die bij de verkiezingen als sterkste uff de bu, is gekomen, nl. de Gaullis tische L'nie van de Nieuwe Republiek. Toen destijds de naam Debré voor deze post voor het eerst werd genoemd er..we' en'ge verbazing bij de poli tiek geïnteresseerde burgerij Immers het senatorschap geeft geen grote bekend heid. Dat heeft oud-president Coty onder vonden. Die was senator toen hij tot staats hoofd gekozen werd en velen vroegen zich toen af, wie is toch die Coty? en velen, vooral in het buitenland, voegden daaraan nog toe: toch niet die van het parfum? Ook de heer Debré was geen bekende en populaire figuur. Hij is nog jong. 48 jaar. Zijn loopbaan was die van een weten- schappelijk man. Zijn vader was hoogle raar, zelf is hij doctor in de rechten en mede-opricbter van de Nationale school voor administratie en van het instituut voor hogere publieke studiën, instellin gen die heel wat hoge staatsambtenaren afleveren Als jong rechtsgeleerde viel hij op o.a. bij oud-premier Paul Reynaud wiens medewerker hij werd op het depar tement van financiën Voor de Gaullisten school er slechts één moeilijkheid in de crisis: de positie van Soustelle, die onder De Gaulle voor lichting beheerde. Er is deze oplossing gevonden, dat deze Gaullistische leider de post van gedelegeerd minister bij het bureau van de eerste minister heeft ge kregen. De secretaris-generaal van Sous- telle's partij. Roger Frey. volgt hem op „voorlichting" op. (Van onze correspondent) Tot tweemaal toe werd op 3 oktober jl. de, Utrechtse hoogleraar dr. J. F. Nu- boer uit zija auto gesleurd en kreeg hij een paar gevoelige stompen. Het gebeurdo toen hij moest stoppen voor de spoorweg overgang in de Zuiderzeestraat te Har derwijk. Even tevoren had hi.i een ver- huisauto „gesneden". Naar zijn zeggen had een plotselinge situatie hem hiertoe gedwongen. Doordat prof. Nuboer voor de overgang moest wachten zagen de -'R jarige expediteur-verhuizer J. H. A en de 33-jarige chauffeur G. Th. G„ beiden uit Assen, een gelegenheid uiting te geven aan hun verontwaardiging. A. rukte het portier van de personenauto open, sleurde de hoogleraar hoewel deze zich kramp achtig aan het stuur vasthield uit da auto en diende hem enige stompen toe Nauwelijks zat de professor weer achter het stuur of G. gaf hem nogmaals een zelfde afstraffing. Gisteren moesten de twee verhuizers zich voor de Zwolse politierechter ver antwoorden. Zij verklaarden alleen ta hebben willen beletten dat de bestuurder wegreed voordat de politie van hun klacht had kennis genomen. „Ik heb die maniak toen even uit de auto gesleurd" zo had A. verklaard. G. had gezegd' Iemand, die zo rijdt, moet het maar hard handig worden bijgebracht". Conform de eis veroordeelde de poli tierechter beiden tot 15 boete en de helft van de civiele vordering van 15.75 voor beschadiging aan het kostuum. Er loopt nog een vordering voor vergoeding van de hoed, die de professor tijdens de af straffing verloor. Overigens is de hoog leraar door de kantonrechter beboet we gens het „snijden". (Van onze correspondent) Ruim twee en een half uur heeft gis termiddag het volle gewicht van een twee ton wegende lift gedrukt op het linkerbeen van de 25-jarige elcktriciën J. Heus. Hij was rond vier uur bij V. en D. te Breda bezig met het aanbrengen van een Iichtcontact boven in de toren van de lift koker. Op een bepaald moment werd zijn broekspijp gegrepen door een der kabels van de lift, die daar over verscheidene schijven lopen. Met zijn linkerbeen schoof de man tussen een der schijven en de kabels. Ruim twee en een half uur heeft hij zo, in de halfduistere torenkamer, be kneld gezeten. Al die tijd zijn brandweermannen onder leiding van de commandant Rademakers en geassisteerd door technici van de ma chinefabriek Bakker en Rueb aan het werk geweest om hem te bevrijden. Nadat alle draaischijven van de lift die zich op het moment van het ongeluk ter hoogte van de tweede verdieping bevond, waren vastgezet, moest men hem aan een door de koker getrokken ijzeren balk eerst optakelen om daarna de kabels te kun nen losmaken, terwijl men langs de an dere kant het contragewicht, dat drie ton weegt, met behulp van een krik had vrij gemaakt. Dit bleek echter nog niet voldoende: de kabels van het contragewicht bleken tus sen de schijven te zijn vastgelopen. Met veel omzichtigheid moesten zij worden doorgezaagd eer men erin slaagde het slachtoffer eindelijk te bevrijden en met de al die tijd gereedstaande ambulance wagen naar het ziekenhuis te vervoeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1