Zwarte burgemeesters formuleren hun eisen Uit aiie WINDSTREKEN Niet letten. alleen op ziekten óók op gezondheid Produktschap voor gr anen vóór vaste monopolie-heffingen Stofzuigerrapport CCO is vol o-ens exoerts waardeloos Westeuropese luchtvaart wil nauwer samenwerken i Vs Belgische Kamer hoorde regeringsverklaring Verklaring van dr. Van Hemelrijck Dr. Wassink nam afscheid van Nederl andsch Kankerinsti tuut Betere aansluiting op wereldmarkt Castro trioirfeerde in Havana Vijf maatschappijen overleggen over rationalisatie en coördinatie Overstromingen in Midden-Java Speciale parochie voor amusementsindustrie Coalitie in W.-Berlijn Zestien doden bij brand in woning Publiek niet gebaat bij slechte voorlichting Britse „AOW" krijgt variërende uitkering IJslands visgeschil niet voor Intern. Hof Nederlands gezantschap in Peking uit last VRIJDAG 9 JANUARI 1959 PAGINA 5 New York Vaticaanstad Ventimiglia Italië ermelskirchen (W..Duitsl. tfelsingborg Zweden Eisenstadt Oostenrijk Etlah (V.S.) Beverley Hills (V.S.) Amsterdam Politiek karakter Abako's doestelling .LEVERT CO - AMSTERDAM. wat Levert levert is goed.' In Londen Niet eenstemmig Verruiming Onderzoek volgens bepaalde normen bleef achterwege Onderzoek zeer onvolledig Vreemde adviezen aan kopers Personeel staakt niet meer (Advertentie) Van Nelle bestellen I (Advertentie) Van Nelle bestellen Enquête-commissie naar Leopoldstad Belgische parlement is gisteren vervroegd van zijn reces teruggekomen om eén verklaring te aanhoren van de minister voor de Kongo, Roeanda en Oeroen- dr. Van Hemelrijck, betreffende de gebeurtenissen in Leopoldstad. De Kamer besloof tot instelling van een parlementaire commissie van onderzoek, die te l*opoldstad de achtergronden en de toedracht van de ongeregeldheden «al be enderen. De minister had tevoren al aangekondigd, dat zulk een commissie alle "•edewerking van de regering zou krijgen. Drie CVP-ers, drie socialisten en twee "beralen hebben zitting in deze commissie, die binnen drie maanden rapport de Kamer zal moeten uitbrengen en wier onderzoek, naar verluidt, niet zal betreffen de wijze waarop de overheid aan de toestand het hoofd heeft geboden. Anderzijds hebben negen Afrikaanse prgemeesters van Leopoldstad gisler- :v°nd aangekondigd, dat zij een memo- andum hebben gezonden aan de gouver- jje'ir-generaal van de Kongo de heer Cor- e|'s, waarin zjj verzoeken om een aantal ^""Sente maatregelen" teneinde de in- ^n>se bevolking te kalmeren. *®genover de pers verklaarden de bur gmeesters, dat zij vastbesloten zijn „alle .menwerking met de Belgische autori- m en te beëindigen" indien hun wensen et ingewilligd zouden worden, bi het memorandum wordt gevraagd. een lijst van de gedode slachtoffers: Ij oprichting van een lokaal politie- (j^rps. gesteld onder het bevel van de j„Urgemeesters der Afrikaanse gemeenten de stad: te, ,bet beëindigen van cle „militaire be tting" (n de Afrikaanse wijken; 4 verkorting van de avondklok, die na ongeregeldheden is ingesteld. ovens dringen de burgemeesters aan herroeping van het besluit, waarbij de Kasavubu een politieke leider, wiens restatie eerder op de dag bekend was „Worden, ontheven is van zijn functie s burgemeester. ..De burgemeesters veroordelen plun- Pofing en diefstal, doch Wij zijn resoluut v°orstander van de wettige asoiraties ^an het Kongolese volk in de richting van onafhankelijkheid, en van sociale rechtvaardigheid zonder rassendisertmi- natie ln ons land", zo zegt het memo- fandum. Overstromingen hebben in Midden-Java 5rote schade aangericht. Als gevolg van hevige regens zijn de rivieren buiten te oevers getreden, waardoor uitgestrek- X Gebieden onder water kwamen te staan ^yentigduizend mensen moesten worden q evaeueerd Tweeduizend woningen wer- (j n door het water wggevaagd. terwijt ^nduizenden andere beschadigd wer- jy1 Het zwgarst getroffen zijn de gebie- P romdom Solo en Demak. i °e totale schade loopt reeds in de mil- a ehen roepiah. Tot dusver zijn echter ten nersoonliike slachtoffers gemeld (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen Voor het exposé, dat de CVP-minister van Kongo, Roeanda en Oeroendi,' dr. Van Hemelrijck gistermiddag in de Ka mer heeft gegeven, bestond, begrijpelij kerwijze, zeer grote belangstelling. Op de publieke tribunes bevonden zich ver schillende negers alsmede blanke missio narissen. De diplomatieke tribune was ook buitengewoon bezet, o.m. merkten we op de Nederlandse ambassadeur. Deze vergadering belet niet, dat a s. dinsdag de regering de reeds eerder aan gekondigde verklaring over haar toe komstige politiek in Kongo zal afleggen Tegen de verwachting in werd de ver gadering van gistermiddag niet op het vastgestelde uur geopend, doch me: bijna twee uur vertraging, dit op verzoek van leden der verschillende partijen, die eerst, met elkaar nog wilden confereren. Een en ander maakte eeri nogal chaotische in druk. Bij het hervatten der zitting verzocht een communistisch Kamerlid een minuut stilte te doen in acht nemen voor de doden van Leopoldstad. De Kamervoor zitter antwoordde, dat iedereen met hun lot is begaan en dat het niet nodig is, uit deze gebeurtenissen politieke munt te slaan. De minister van Kongo begon daarop zijn uiteenzetting met te zeggen: „Wij allen betreuren het gebeurde in Leopoldstad waarbij tal van doden ziin gevallen en ook vëel gewonden waren, te betreuren. Heel nauwkeurig hebben wij de ontwikkeling der dingen gevo'gd". Hierna gaf spreker lezing van een rap port, dat hij zojuist over de gebeurtenis sen van 5 januari had ontvangen. Vol gens dit rapport begonnen de relletjes Advertentie Van Nelle bestellen 1 Met donkere bril op trad de al wat ®Uder lijkende man de kasafdeling ten een grote bankinstelling binnen. Daarop klonk het uit zijn mond: Iedereen onmiddellijk op de grond ijggen". Acht bedienden, in deze afde- jing werkzaam, vielen als evenzovele "lokken neer. maar een van hen was )te] zo handig onmiddellijk een alarm- a,Snaal in werking te stellen. In volle aart kwam er een zwaar bewapende hortier aangehold, die met getrokken Revolver op de overvaller losstormde, teen hij vlak bij hem was, stond hij Plotseling stil Want de man had in middels zijn bril afgenomen en de Portier staarde in het hem welbeken de gezicht van een van de commis- !arissen van de bank Augustus Froes. ?5 jaar. Maar het alarm had ook Pot hele politieapparaat in werking ge leld en enkele minuten later kwamen Ongeveer dertig politiemannen en de tectives aangesneld De geachte com- jPissaris maakte duidelijk, dat hij al ten maar eens even de mate van oplettendheid en moed van de bedien en had willen testen, maar de politie •0' hem toch verzoeken daarvoor een ahdere minder spectaculaire methode te ontwikkelen Z. H Paus Joannes XXIII houdt er •tennelijk wel van alle mogelijke won- "orltjke lieden te zien Hii ontving in ?udiëntie een groep muzikanten, wier Pand bekend staat als „De dolste band ,Van Italië" Een veelgeliefd muziek- jhstrument van hen is een harp uit een bezemsteel, terwijl de drums voorna melijk bestaan uit lege benzineblikken. °e Paus ontving ze. de heren werd tehter niet verzocht een nummertje te 8Pelen. Er Is een pro- en een anti-geitgroep Ontstaan in het dorp Dolceacque lig- fOnd in het Italiaans-Franse grensge- jTed en de discussies gaan zeer hoog. Men wil namelijk de ene partij ten een monument van een geit op het dorpsplein plaatsen: de andere «roep voelt er helemaal niets voor. .oorstanders beweren: de geit is al- 'Ud het embleem van ons dorp Be deest. de tegenstanders vinden de Poit maar een dom dier en zien het Monument als het tegendeel van een ornpiiment voor de bewoners Inmid- Ools heeft de plaatselijke kunstenaar een ontwerp van een levensgrote Jte't gemaakt en Italiaanse dichters ziin Mtgenodigd om per gedicht lof van de ."eifc te komen zingen Het laatste woord 8 nu aan de raad - Op de leeftijd van 107 jaar is in ?«ze plaats overleden Frau Mathilde I'lll-err en men neemt aan da.* met ."ear de oudste vrouw in West-Duits- „ted is heengegaan. Ze heeft zeven kro- Oren gehad, acht kleinkinderen en teneens acht achter-kleinkinderen. Het heeft niet zo mogen zijn. We Poldden u korte tijd geleden de po- Slhg, die drie Franse officieren aan het ondernemen waren om in recordtijd van Kaapstad per auto naar de Noord kaap te rijden. Ze waren al een heel eind op weg. toen het noodlot toesloeg. Hun wagen, hoewel speciaal uitgerust voor het rijden op besneeuwde wegen, slipte op een beijzelde weg bij Hel- singborg en botste tegen een boom. De recordreis eindigde wat somber in het schudding opgelopen, de maioor was aan de voet gewond en de derde in zittende, een militaire arts, had al leen maar een kleine behandeling no dig en kon naar Frankrijk gaan om te vertellen hoe het was afgelopen. Nog altijd bestaat er die weerzin wekkende IJzeren-Gordijngrens tus sen Hongarije en Oostenrijk, op volle oorlogssterkte in stand gehouden door de communisten in Hongarije. Prik keldraadversperringen, uitkijktorens met schietgrage geweldenaars, felle honden en verraderlijke mijnenvel den. zo ziet dat stukje maanlandschap er uit in de omgeving van Eisenstadt. 't zo zeer begeerde deel va,n vele Hon garen, die eindelijk weer eens even van de vrijheid willen proeven .Velen sla gen er ondanks alles in. levend aan de overzijde te komen; vele anderen lukt dat niet. maar daar horen we nooit meer van. Wél van het achttienjarige Hongaarse meisje, dat dezer dagen ook de doden- tocht ondernam, op een mijn trapte waarbij 'n voet werd afgeslagen, maar desondanks toch kruipend naar de red dende Oostenrijkse zijde kwam. Zij is in 'n ziekenhuis opgenomen Haar moe der en een jonger zusje, die tegelijk met haar vluchtten, kwamen ongedeerd aan. Dit is de naam van een klein stadje 'n ,dp Amerikaanse staat Missouri: Et lah, Een wat vreemd klinkende naam al U ,zo op het eerste gezicht zeggen Het zal toch iets moeten voorstellen! Dat doet het ook inderdaad. De een of ander heeft deze plaats toen zij misschien nog echt niet veel anders was aan de spoorlijn Halte gedoopt en dat bleef het en U moet U helemaal niet verbazen, dat het een Nederlan der. of Duitse Amerikaan was, die op deze gedarhte kwam Maar toen er steeds meer inwoners kwamen en het vlekie een stadje werd. wenste men niet met zo'n naam opgescheept te zitten. En men draaide het woord Be woon maar achterstevoren.. Het wil misschien wel helemaal niets zeggen maar het is toch een feit dat in Beverley Hills, de wijk in Holly wood. waar de filmsterren bij voor keur wonen, niet minder dan 147 psy chiaters een praktijk uitoefenen. Daèrom heeft men misschien de Duitse herdershond zo graag als waak hond Want dit trouwe dier is in staat een geluid waar te nemen, dat op een afstand van 25 meter gemaakt wordt terwijl de mens datzelfde ge luid eerst waarneemt wanneer het slechts zes meter van hem vandaan wordt verwekt. 1 doordat de eigenaar van de YMCA-zaal deze niet beschikbaar had willen stellen voor een manifestatie van de Akabo. Agi tators maakten van deze weigering ge bruik om relletjes uit te lokken. Orde diensten van de territoriale politie wer den ter plaatse gezonden, doch de me nigte werd woeliger. Toen weer nieuwe soldaten werden aangevoerd werd een auto der politie in brand gestoken. De manifestanten namen voortdurend in. aan tal toe en steeds meer politietroepen en vervolgens legerafdelingen moesten uit Thysstad naar Leopoldstad worden ge roepen. Intussen werden winkels, scholen, ker ken en andere gebouwen geplunderd en in brand gestoken. De onlusten ramen :n hevigheid toe en de troepen uit Thysstad werden op strategische punten opgesteld. Op 6 januari was in drie van de zeven wijken de orde hersteld. De metropoli tane troepen van Kamina waren eveneens ontboden en we) speciaal voor de bescherming der Europese bevol king. Het waren, zo zeide de minister, ben den agitators en door dezen opgeruide werklozen, die tot gewelddaden over gingen. In de oproerige wijken hebben bedreigde Europeanen zich met wapens verdedigd. Er vielen, volgens de minister, in het geheél 42 doden bij deze onlusten, allen negers. 200 negers werden gewond, 108 hunner verblijven nog in hospitalen. Er werden 49 Europeanen gewond, waarvan er nog 14 worden verpleegd. Dat de incidenten een politiek karakter hebben, aldus de minister, was spoedig gebleken. Men weet nu, zo zeide hij, dat de oor spronkelijke opzet der agitators was de opstandige beweging eerst op 13 januari a.s. uit te lokken: de dag, waarop in het parlement te Brussel de algemene poli tiek van de regering t.o.v. Kongo bekend zou worden gemaakt. Wij hebben, zo zeide de minister, de Kongolezen te lang in onzekerheid gela ten over de politiek, die de regering hier ten gunste van Kongo wenst te voeren. De onlusten zijn echter voor een deel ook veroorzaakt door het naar de Kongo overplaatsen van onze eigen twisten en onenigheid, zo zei hij. Hier hebben alle partijen schuld aan. Nog kort geleden bereikten ons rap porten, aldus de minister, over de opzet van de revolutionaire actie van d» Aba- ko Haar algemeen voorzitter Kasavubu, werd heden, zo zeide de minister gearresteerd. Die groepering h»eft als eerste en voornaamste doel: het uit Kongo verjagen van de Belgen. Kongo wordt trouwens ook sterk van het buitenland uit bewerkt. Vooral de recente conferentie van Accra heeft olie op het vuur helpen gieten. In die zin was maar één vonk nodig, om een ramp te veroorzaken. Wij zijn, aldus de minister, heel dicht bij die ramp geweest. De regering wil binnen de kortst mo gelijke tijd helpen en ingrijpen daar waar nodig Vooral de sociale toestanden in Leopoldstad verontrusten haar, aldus deze verklaring. Na de uiteenzetting van de minister werd de verruimde kamercommissie voor koloniën bijeengeroepen om nog tijdens de duur van deze vergadering de toestand te bespreken. Een communistische interpel latie kon niet doorgaan, omdat de andere partijen er niet hun medewerking aan wilden verlenen Diit mede l.v.m, de ver klaring. die volgende week zal worden afgelegd. Advertentie OORLAM Voor het katholieke personeel van bars, nachtclubs, dancings en hotels heeft kar dinaal Godfrey aartsbischop van Londen, een speciale parochie opgericht Hij heeft vier priesters aangesteld, die hun geeste lijke zorgen voortaan zullen uitstrekken over de honderden restaurants hotels, cafés bars, nachtclubs en catetaria's. die Londen telt. Vele eigenaars van deze ge legenheden hebben een kamer voor de priesters gereserveerd waar rij rustig met hun parochianen kunnen spreken. Kardinaal Godfrey heeft beklemtoond, da,t het niet de bedoeling is om bekeringen te gaan maken, maar wel om de katholie ken in het amusementsbedrijf ondanks hun ongewone werkuren in de gelegen heid te stellen de Sacramenten te ontvan gen en de mis bij de wonen. Aldus meldt het K.N.P. De Westberlijnse sociaal-democraten en christen-democraten zijn het eens gewor den over een formule voor de vorming van een nieuwe coalitieregering van West- Berlijn. Dit heeft de burgemeester van West-Berlijn, de sociaal-democraat Brandt, gisteren meegedeeld- De sociaal-democraten krijgen acht ze tels in de regering en de christen-demo craten vijf. In de vorige regering was de verdeling van het aantal zetels zeven en zes. In Boswel! in de Amerikaanse staat Oklahoma zijn gisteren zestien leden van een negerfamïlie moeder, tien kinderen en vijf neven en nichten door brand in hun kleine vierkamerwoning om hel leven gekomen De vader was aan het jagen. Het gezin werd in de slaap verrast door het vuur. De brand ontstond waarschijn lijk doordat twee met hout gestookte sto ven niet waren uitgemaakt Ter gelegenheid van zijn afscheid als hoofd sociaal-medische dienst van „Het Nederlandsch Kankerinstiuut" heeft dr. W. F. Wassink gistermiddag in de col legezaal van het Antoni van Leeuwen hoekhuis te Amsterdam een rede uitge sproken, waarin hjj zjjn visie gaf op de eenheid van experimentele en klinische research in de cancerologie. „Laten wy artsen niet langer alleen let ten op ziekten, maar meer en meer oog krijgen voor wat gezondheid is en hoe die kan worden bevorderd", zei dr. W F. Wassink. Eerder had hij betoogd, dat voor het zoeken naar middelen om het ontstaan Na zeer uitvoerige discussies heeft het bestuur van het produktschap voor gra nen, zaden en peulvruchten zich met 18 tegen 9 stemmen uitgesproken ten gunste van een door de commissie-Blink aan de minister van Landbouw gegeven advies voor een ander systeem van monopolie- heffingen. Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Op het ogenblik worden met de we reldmarktprijzen voor tarwe en voeder- granen op en neer schommelende heffin gen op ingevoerde granen gelegd, ter be scherming van de producenten van graan in Nederland, teneinde hun prijsgarantie te geven. De door de minister ingestelde commis sieBlink kwam, overigens niet eenstem mig, tot de conclusie, dat het beter zou zijn een vaste lage heffing per 100 kg in gevoerd graan te leggen en, ten behoeve van de Nederlandse graanboeren, te gaan werken met een systeem van toeslagen per ha, afhankelijk van vruchtbaarheid en opbrengst. Handel en industrie zien in een derge lijk systeem een betere aansluiting op de wereldmarkt, ook ai omdat zij op die manier met aanzienlijk vastere grond- stoffenprijzen kunnen werken. Men meent dat hierdoor ook de uitvoerpositie voor be- en verwerkte graanprodukten zou kunnen worden verbeterd. Vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers uit het landbouwbedrijf in het produktschap kanten zich echter ern stig tegen het systeem-Blink. Zij zien daarin gevaren voor de prijsgaranties en achten het bovendien niet de juiste weg om, gezien de tegenwoordige verschillen tot harmonisering van graanprijzen op de Europese markt te komen. De voorzitter van het produktschap zeide niet te verwachten, dat de tegen woordige regering een principiële ver andering van de monopolieheffingen zal bewerkstelligen. Wel voorziet hij een verruiming in het verschil tussen ga rantieprijs en maximum- resp. minimum prijs van f 0.75 op bijv. 1.50, waardoor de heffingen op ingevoerde granen minder aan schommelingen onderhevig zouden zijn. Deze verruiming is als tussenmaat- regel door de commissie-Blink aanbevo len. Advertentie Van Nelle bestellen (Van onze Haagse redactie) Wij hebben gisteren een groot deel van de dag doorgebracht in de researchlabora- toria van een der grootste stofzuigerfa- brieken van ons land. Volgens het rapport, dat deze week is gepubliceerd en dat is opgesteld in opdracht van het Consumen ten Contactorgaan, is de stofzuiger, die in deze fabriek wordt vervaardigd van top klasse. Men zou in deze fabriek dus de neiging kunnen hebben verheugd te zijn met deze conclusie. Het oordeel van de experts-technici in dit belangrijkste labo ratorium op stofzuigergebied van ons land over het rapport luidde echter: „Waardeloos". Zowel het onderzoek naar de doelma tigheid als zelfs de adviezen voor de ko pers van een stofzuiget worden onvolle dig, onjaist en te oppervlakkig genoemd. Het bureau dat het ondo'zoek heeft ver richt, is. voorzover wij hebben kunnen nagaan, bij de stofzuigerfabrikanten on bekend. Van het technisch kunnen en de kostbare meetapparaturen, waarover de Nederlandse fabrikanten de beschikking hebben, is geen gebruik gemaakt. Toen het onderzoek begon, hebben de fabrikanten deze apparatuur aangeboden. Men wilde zelfs zover gaan om door het CCO aan te wijzen experts gebruik te la ten maken van de tienduizenden guldens kostende instrumenten, die nodig zijn voor een vergelijkend stofzuigeronderzoek van enige importantie. Van dit aanbod is geen gebruik ge maakt. In plaats daarvan is aan een par ticulier. die zich natuurkundig adviseur noemt, dit belangrijke onderzoek in handen gegeven waarbij deze van eigen apparatuur gebruik heeft gemaakt. Een goed onderzoek zou naar schatting Ya» de deskundigen een bedrag van f 10.000,tot f 15.000,hebben moeten kosten. Het CCO-onderzoek heeft niet meer dan f 1300,— gekost Indien het consumenten Contactorgaan wil voort gaan met vergelijkend warenonderzoek, zal het toch zeker andere wegen dienen in te slaan dan nu het geval is. Voor lichting aan het publiek zal pas waarde (Advertentie J Van Nelle bestellen 1 kunnen hebben indien deze voorlichting correct is, wetenschappelijk verantwoord en strikt objectief. Indden men een onderzoek gaat onder nemen op dit gebied, zal men moeten we ten volgens welke normen dit moet ge schieden. De directeur van de Stat- ningse Provnings Anstalten in Stockholm, dr. ir. Rodin, heeft voor de testing van stofzuigers uitgebreide normproeven opge steld. die als de voortreffelijkste gelden, welke er bestaan. De eisen, die dit staats instituut stelt aan stofzuigers, geven het beste inzicht in de doelmatigheid, waaraan een stofzuiger moet voldoen De ze normen worden ook buiten Zweden toe gepast. In Zweden zelf, bekend om zijn kwaliteitsstofzuigers, is de import van al die stofzuigers verboden, die niet aan de eisen van het Staatsinstituut voldoen De keuringsrapporten van verschillende typen worden zelfs in de kranten gepubli ceerd. zodat het publiek na strikt objec tieve en wetenschappelijke informaties kan beslissen, welk apparaat het beste is voor een bepaalde prijs. De veiligheidseisen, waaraan een stof zuiger moet voldoen, zijn wel internatio naal vastgesteld en aanvaard. Over de veiligheid spreekt het CCO-rapport echter niet. Dat het niet is opgesteld na het nemen van proeven volgens deze objectieve nor men, wordt als zeer bedenkelijk be schouwd. Ook begrijpt men niet waarom de KEMA niet is ingeschakeld als compe tent orgaan. Voor het onderzoek had men allereerst moeten bestuderen en ver gelijken: rendement afgegeven vermogen opgenomen vermogen vol last opgenomen vermogen nul last (d.w.z. zonder dat de stofzuigermond het te reinigen oppervlak raakt) vacuummeting luchtverplaatsing toerental per nu] last, toerental per vol last In plaats hiervan geeft het rapport bijv. een overzicht van het zuigvermogen, dat wordt uitgedrukt in kubieke meters lucht, die verplaatst worden. Het zuigvermogen volgens de gangbare metingen betekent echter een combinatie yan .vacuummeting OP DIT KOSTBAAR APPARAAT WORDEN DE SLANGEN VAN STOF ZUIGERS GETEST op soepelheid en breukvastheid. Tussen de 50.000 en 100.000 ..knikken" krijgt hier een stuk slag te verdragen voor men zeker is van de sterkte van de slang. Tevens laat men hier de slag langs een stuk schuur papier glijden om de slijtage te contro leren. en luchtverplaatsingsmeting, die op een grafiek moet worden vastgelegd in een hy- nerbolische kromme Hiervan is niets in het rapport terug te vinden. Men hanteert termen die kennelijk andere zaken aan duiden dan gebruikelijk. Er is geen s .-a- ke van de meting van het stof, dat bijv. aan het achtereind de stofzuiger weer ver laat. Volgens de Zweedse normen dient men „standaardstof" te gebruiken ge maakt van rayon, wol, mensenhaar, ka toen, napier en zand, dat met een wals van 'n bepaald gewicht in 't standaard tapijt wordt geperst. Dit is niet gebeurd Over de levensduur wordt niet gesproken Evenmin, als de correlatie tussen de grootte van het mondstuk en het zuigver mogen benevens de levensduur van de koolborstels, de warmteontwikkeling van het motoraggregaat, de doorslagspannin gen en niet te vergeten de service. De adviezen zien er ook merkwaardig uit. Men zou moeten controleren of alle mondstukken draaibaar zijn, maar er zijn diverse mondstukken, die beslist niet draaibaar behoeven te zijn. Men zou moeten nagaan of de stofzuiger gemakke lijk in de hand ligt, maar men houdt bij sledestofzuigers de slang in de hand. niet de stofzuiger zelf. Een mondstuk met rubbertriPK zou slijtage veroorza ken aan de vloerbedekking. Dit is niet juist. Er zijn mondstukken, waar de rubberstrips n.b. niet eens de vloer ra ken. Deze strips hebben een eigdn func tie. Men zou bij zware kleden speciaal op het mondstuk moeten letten en bij glad, de vloerbedekkingen meer op het zuig vermogen Het gaat echter om de combi natie van beide. Mondstukken, die voor beide soorten vloerbedekking aanwezig en geschikt zijn, moeten mét het zuig vermogen de keuze bepalen. Samenvattend valt te concluderen, dat dit rapport volgens de experts (terstond na het verschijnen was het reeds uit- vprhochtl nnvnllrdïe, te weinig deskundig en tot in de adviezen toe soms onjuist is. Daf 't CCO zich bflv. niet voldoende heeft la'en voorlichten omtrent de normen, waaraan een dergelijk onderzoek moet voldoen en t de instanties, die een doel matigheidsonderzoek goed kunnen aan- nakken. niet zijn Ingeschakeld, bewijst, dat men toch wel mag twiifelen aan de serieusbpid. waarmee het CCO te werk gaat in zijn voorlichting aan het publiek, hneaeer «tere nnk eewonst 7011 zijn. De Britse regering heeft gisteren het ontwerp inzake de nationale verzekering gepubliceerd waarin het reeds eerder aan gekondigde nieuwe schema voor het uit keren van staatspensioenen is vastgelegd Volgens dit nieuwe stelsel zal men zijn toekomstige pensioenuitkering kun nen vergroten door extra bijdragen va riërend naar het inkomen. Volgens het ontwerp kunnen de pen sioenen worden verhoogd tot maximaal 6 pond sterling en 1 shilling per week voor een echtpaar en tot maximaal 4 4 pond sterling 11 --.hilling voor ongehuw- den. Momenteel geldt één algemeen tarief met uitkering van 4 pond sterling per week voor een echtpaar en 2 pond sterling 10 shilling per week voor ongehuwden vanaf 65 jaar (voor yrouwen vanaf het 60- ste jaar). Het door de conservatieve regering voor- voorgestelde plan kan eerst in de lente v 1961 in werking treden, zodat hiertoe een overwinning bij de uiterlijk in mei 1960 te houden algemene verkiezingen noodzake lijk zou zijn. van het allereerste begin van kanker te voorkomen, alle reden bestaat Op een te kening toonde hij een long, die op twee plaatsen was aangetast. „Een dergelijke aantasting van grote slijmvliesoppervlak ten, waarop een schadelijke agens heeft ingewerkt, in dit geval: de rook. blijkt se dert de aandacht hierop is gevestigd, zeer gewoon", zo zei hij. „en wordt b.v be halve in de long, ook veelvuldig in mond en slokdarm aangetroffen. Het zoeken naar datgene wat vóór deze voorstadiën ligt, brengt ons feitelijk op een weg die buiten het erkende terrein der cancero- 'ogische wetenschan schijm te voeren" Na een terugblijk op ziin arbeid voor de bestrijding van de kanker, zeide dr. Wassink uit een reeks van onderzoekin gen te hebben geconcludeerd, dat de in vloeden vanuit de dagelijkse omgev'ne veelvuldig zijn- gevolgen van allerlei ge bruiken en gewoonten in de hedendaagse maatschrmnii, nok buiten het beroep in engere zin Hi.i achtte het waarschijnlijk dat hiermee toch niet alles te verklaren is. zelfs niet in gevallen waar deze in vloeden zó evident zijn. dat een oorza kelijk verband vrijwel niet was te misken nen. Jonge klinische artsen moeten op de hoogte blijven van de vorderingen van de cancerologische wetenschap, opdat de liefde tot klinisch researehwerk bii hen brandend blijft Nooit mag men dit gaan beschouwen als een soort liefhebberij" „Nog vervolgen mij de verwijtende blik ken der verpleegsters", aldus dr Wassink „als men. maar even toegevend aan zijn wetenschappelijke belangstelling daar voor b.v. een patiënt een ogenblik zou moeten laten wachten, al zou dit medisch ten volle verantwoord zijn. Dit is een gro te onrechtvaardigheid jegens de clinicus en een te enenmale verkeerd begrepen menslievendheid". De bestrijder van kanker loopt steeds het gevaar de betekenis van zijn werk. waarvan hij een levenstaak gemaakt heeft, niet meer relatief te zien Zijn om geving noopt er hem haast toe door de bijzondere positie, die het woord kanker bezit, zijn onderwerp als iets héél bijzon ders te beschouwen, zo iets als bestrij ding van vijand nr. 1. Men moet daarbij, volgens dr Wassink echter bedenken, dat er onvergelijkelilk veel groter gevaren bestaan, die de mens heid bedreigen. Daaronder zijn er die het kankergevaar zouden kunnen doen toe nemen in een mate. die iedere bestrijding tot een dwaasheid maakt. De vice-voorzitter van het bestuur van de vereniging „Het Nederlandsch Kanker instituut". dr. J. Straub, deelde gister middag mee, dat het heeft besloten uit het kapitaal van de vereniging een deel af te scheiden als dr. Wassinkfonds. Hieruit zullen de kosten worden bestre den van een eens in de drie jaar te hou den voordracht door een deskundige over een wetenschappelijk onderwerp, dat de ontwikkeling raakt van het kankeronder zoek en de kankerbestrijding. IJsland heeft het aanbod van Groot- Bnttannië om het visserijgeschi] tussen beide landen voor het Internationale Ge rechtshof te Den Haag te brengen, van de hand gewezen. Dit heeft de IJslandse ambassade in Londen gisteren medege deeld. De IJslandse regering is van mening, daf het niet praktisch is om deze kwes tie aan het Internationale gerechtshof voor te leggen nu er binnenkort 'n twee de zeerechtconferentie gehouden zal wor den onder auspiciën van de V.N. Zoals bekend heeft IJsland zijn terri toriale wateren in september 1958 uitge breid tot 12 mijl. Engeland heeft gewei gerd deze uitbreiding te erkennen en de Britse marine verleent Britse trawlers, die binnen de vergrote zone om IJsland willen vissen, bescherming. De zegevierende Cubaanse opstandelin genleider Fidel Castro is gisteren mei zijn soldaten aangekomen in de hoofdstad Ha vana. De kolonne, waarmee hii de stad naderde, was tien kilometer lang. Honderden auto's met juichende Cuba nen sloten zich aan de rand van Havana bij de troepen aan Castro's triomftocht werd door de grote menigte vertraagd. Voor Castro's aankomst was sluiting ge last van alle winkels, kantoren en fabrie ken om allen in staat te stellen hem in te halen. De verkoop van alcoholische dranken was in Havana en omliggende steden de gehele dag verboden om inci denten tengevolge van dronkenschap te voorkomen. Op zijn zegetocht naar Havana zei Cas tro woensdagavond te Matanzas. dat Cu ba de diplomatieke betrekkingen i iet Rus land en zijn bondgenoten niet zal herstel len en dat de betrekkingen met de dicta toriaal geregeerde landen in Latijns-Ame-r rika verbroken dienen te worden. De Nederlandse zaakgelastigde in Pe king behoeft niet meer zelf de verwar ming in de gezantschapsgebouwen te sto ken en de vrouwen van onze diplomaten behoeven er niet meer elke morgen in de rij te gaan staan voor de levensmidde lenwinkels om daar de leeftocht van elke dag te kopen. In antwoord op schriftelijke vragen van het kamerlid Goedhart deelt minister Luns namelijk mede. dat het stakende personeel na uitvoerig overleg van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger met de Chinese autoriteiten heeft besloten het werk te hervatten. Zoals wij enige tijd geleden hebben ge meld, was het Chinese personeel, zowel van de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging als van alle leden van de staf daarvan .een stakingsactie begonnen. Dit gebeurde na het ontslag, dat de zaak gelastigde had gegeven aan twee leden van het personeel, die plotseling weiger den werkzaamheden te verrichten, welke tot hun normale taak behoorden 'en dan ook voordien zonder meer door hen wer den uitgevoerd. Te Brussel is dezer dagen een conferen tie gehouden tussen delegaties van vijf Europese luchtvaartmaatschappijen nl de K-Ij M de Sabena, Air France, Lufthansa en Alitalia, waarop besprekingen zijn ge- V0.Yrd 0VYr de mogelijkheden van verdere coördinatie en rationalisatie van de acti- viteiten van haar ondernemingen, voorna melijk met het oog op het verdrag van de buropese Economische Gemeenschap. Van de zijde van de K L.M. en ook van de Sabena, verklaarde men desgevraagd omtrent dit overleg dat sedert enige maanden besprekingen over deze onder werpen tussen de directies van de vijf maatschappijen worden gevoerd en dat eind januari de delegaties opnieuw te zamen komen Nadere bijzonderheden over wat de vijf verstaan onder „verdere coördinatie en rationalisatie van de acti viteiten" kon men ons niet verstrekken. Op de Brusselse conferentie was de K.L.M. vertegenwoordigd door de heren I. A. Aler. president-directeur, mr L. H Slotemaker, directeur buitenlandse be trekkingen en dr. E. van Konijnenburg van de dienst buitenlandse samenwerking. Naar bekend is. valt de luchtvaart als zodanig niet onder de werking van het E E.G.-verdrag. In de Raad van Europa zijn enige jaren geleden enkele voorstellen gedaan yo°r integratie van de luchtvaart van bovenaf, maar deze werden niet aanvaard Bil de behandeling werd wel geconstateerd, dat het schema van de luchtdirnsten In Europa niet logisch was opgebouwd en zeker niet rationeel werd uitgevoerd. Reeds toen werd de gedachte geopperd, dat eventuele samenwerking tussen de luchtvaartmaatschappijen in Europees verband diende tot stand te komen op basis van vrijwilligheid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5