DE RW IE KOtlSEWKOOPLUI Belevenissen van een jong gezin door Jorge71 Mogensen De techniek schiet vooruit Meisjes en jongens van Nederland, het gaat er om spannen deze week LIKDOORNS KUNSTGEBITTEN REPARATIES KLEDINGVERHUUR! „BROADWAY" BLIKGROENTEN ZIJN VITAMINENGROENTEN NSC -NDC— NZH ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 14 verwijderd met WONDEROLIE 14 STENO - TYPEN TALEN BOEKHOUDEN EEN ZONNEBAD IN DE SNEEUW.... BON C Lissone-Lindeman Pletterijkade 50, Den Haag 768. Ik begrijp maar niet, dat je Iedere keer opnieuw als je jarig moeten we er op uit voor een nooit eens je gemak kunt houden! bent.... zwaar diner en daarna naar de schouwburg RIJKSSTUDIETOELAGEN AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Fa. J.J.VIELV0YE ROTTERDAM Wie komt er op deze foto te staan? Dank zij de opmars der techniek profiteert u van het gi gantische werk van geleerden, ingenieurs en specialisten. De strijd om het behoud van de onmisbare vitaminen in blik- groenten is gewonnen en onvermoeid wordt gewerkt aan de verdere vervolmaking. Ook voor u zijn deze vitaminengroenten onmisbaar. De con- servenindustrie gebruikt wetenschappelijk ontwikkelde me thoden, waarbij meer vitaminen bewaard blijven dan bij gewoon koken thuis*. Breng gezonde afwisseling met blikgroenten. mei een glas e-x-t-r-a* nog meer mans! Zorg dat je Je Logboek krijgt VOORUITGANG OP ELK GEBIED! Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie. jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. januari a.s. aanvang nieuwe cursussen Middenstandsopleiding ROTTERDAM MATHEN.LAAN 145 Telefoon 51800 RANDWEG 16-18 Telefoon 71229 VL AARDINGEN: Verpl. Chasséplein 4 Telefoon 4991 een ware sensatie.... een ware vrije Lissone-Llndeman vakantie! Alle dagen en avonden zijn feestdagen. Reist er heen, snel, met de verwarmde Bergland Expres (lig-, slaap- en zltwagens). Lislindreizen o.a. naar: 10 d. 17 d. Tirool, Alpbach 158.- 227.- Seeteld 180.- 262.- Doiomieten, Vigo dl Fassa 187.- 261.- Engadin, Samaden 220.- 316.- St. Morltz 290.- 451.- Beierse Alpen, Garmisch 170.- 256.- Neerlands eerste reisbureau Vraagt onze GRATIS uitvoerige winterpros- peclus aan per post. Stuur deze bon op P.S. U kunt ook Uw Llslindreis bespreken bij de Inllchtingenbu- reaux op de stations van de N.S. jW98 Naam Straat Woonplaats 74. „Binnen!" riep een zware stem. De kamerheer opende de deur, trad eerbiedig ter zijde en riep: „Dokter Martinus! Doctor honoris causa aan de universiteiten van Parijs en Ro me! Hofarts van de grootvizier van Bagdad!" Martyn liep verbaasd naar voren en zag een oude man met een baard op een troon zitten. Het was koning Prudentius II. Zijn scepter en rijksappel lagen op de grond en de koning zag er verdrietig uit. Toch was zijn stem vriendelijk, toen hij beval: „Treed nader bij, hofarts!" Martyn schreed eerbiedig naar voren, maakte een diepe buiging en zei: „Met Uw verlof, Majesteit, maar ik geloof, dat hier een vergissing in het spel is. Ik ben nooit hof arts geweest en ik weet niet eens wat een grootvizier voor een ding is. Ik ben maar een gewone kousenkoopman". Ko ning Prudentius keek Martyn even aan. „Ik heb geen kousen nodig", zei hij toen. „Maar als het zo is, wat u daar zegt, waarom komt U dan hier vertellen, dat U mijn dochter kunt genezen?" „Dat kan ik ook, Majesteit," antwoordde Martyn. „Ik ben in staat Uw dochter vandaag nog zo gezond te maken als een vis". Koning Prudentius schudde zijn grijze hoofd. „Merkwaardig, merkwaardig," mompelde hij. „Het lijkt wel een sprookje. In sprookjes komen er ook altijd gewone jongens opdagen, die prinsessen genezen en die dan later ook nog met die prinsessen gaan trouwen! Is dat soms Uw bedoeling ook?" OFFICIëLE PUBLIKATIE De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende de cursus 1959/1960 voor een rijksstudietoelage ter tegemoetkoming ln die kosten in aanmerking wensen te ko men, zich vóór 1 februari 1959 dienen te wenden tot zijn mi nisterie, afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gra- venhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een Inrichting voor hoger onderwijs studeren dienen hun aanvragen ln te dienen door middel van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar ls. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of ren teloos voorschot zal dragen. Diegenen, die voornemens zijn met ingang van 1 september 1959 voor het eerst een universi teit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eind examen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1959 Indienen. Deze toela gen worden verleend ais renteloos voorschot. Aanvraagformu lieren zijn verkrijgbaar bij alle Inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs en bij de afdeling Rijksstudie toelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Landbouw hogeschool te Wagenlngen, kunnen terzake Inlichtingen inwin nen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, le van den Boschstraat nr. 4, 's-Gravenhage). 2. Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en/of middelbaar onderwijs, uitgebreid en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk, erkende opleidingen voor middelbare akten en het Centraal instituut voor opleiding van sportleiders. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen latei te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal f 400.—. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde Inrich tingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Rijksstudie- toelagen van het ministerie. 3. Rijks-, gemeentelijke of aangewezen bijzondere inrichtingen tot opleiding van onderwijzers (essen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters Deze toelagen bedragen maximaal f 300.— per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen, die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan, bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst f 300.— als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of opleidings school voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag ln te zenden door middel van een staat van Inlichtingen, die bij deze scholen vekrrijgbaar ls. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s.-en, gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar/lerares aan een erkende school voor voorbereidend ho ger en/of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de op leiding voor onderwijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwij zeres) of kleuterleidster gaan werken, kan na leder Jaar dienst 20"/» van de totale schuld worden kwijtgescholden. OFFICIëLE PUBLIKATIE BEURZEN VOOR MUZIEK- EN DANSSTUDIE (cursusjaar 1959/1960) De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter algemene kennis, dat ln 1959 van rijkswege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie beschikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wijden doch in de onmo gelijkheid verkeren de aan die studie verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot de beurzen gelden de volgende bijzon derheden. Rijksbeurzen voor muziekstudie Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend; evenmin aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het ver werven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht, b.v. in verband met de technische vaardigheid voor het gekozen Instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste on derzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehou den. Zij zullen alleen voor dit onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestu deerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte ln de techniek hebben bereikt. Het is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziek studie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te stellen. De eisen lopen hiervoor te zeer uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal gehoor. De maatstaf, die wordt aangelegd omtrent muzlekkennls, tech nische ontwikkeling, enz., richt zich naar elk geval afzon derlijk, ook naar leeftijd. Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde ver bonden van studie aan een van rijkswege „erkende" instel ling voor muziekvakonderwijs. De beurzen, die worden vast gesteld met Inachtneming van de financiële omstandigheden van de sollicitant(e) of van het gezin, waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming In de kosten, welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, leermiddlen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met eventuele reiskosten. Het is In het algemeen niet mogelijk de kosten van levens onderhoud, kamerhuur, e.d. In de beurs op te nemen; slechts in zeer bijzondere gevallen zal met deze kosten, en dan nog zeer ten dele. bij het vaststellen van de beurs rekening kunnen worden gehouden. Verder zullen één of meer beurzen beschikbaar worden ge steld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet btj machte zijn. in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek In het buiten land onder leiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de Staatssecretaris. Bij het vaststellen van het bedrag van beurzen voor muziek studie tn het buitenland wordt, behalve met de studiekosten, mede rekening gehouden met de kosten van de reis naar en van het land van bestemming en met de verblijfskosten aldaar, alhoewel ook hierbij geldt, dat het in het algemeen niet mo gelijk zal zijn deze kosten volledig door de beurs te dekken. Rijksbeurzen voor dansstudie Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat geen beurzen kunnen worden verleend ten behoeve van hen, die de gezelschapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard bepaalde eisen m-b-t. de artistieke en technische hoedanigheden van de kandidaat. Deze normen richten zich naar elk geval afzon derlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan personen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van vol ledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht. Leerplichtigen zullen slechts tn zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het voren staande zal de Staatssecretaris zich door een deskundige com missie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opge roepen voor een In te stellen onderzoek naar aanleg en ca paciteiten. De keuze van de Instelling aan welke men wenst te studeren behoeft de goedkeuring van de Staatssecretaris. De beurzen, die worden vastgesteld met Inachtneming van de financiële omstandigheden van de solltcltant(e) of van het gezin, waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld ais tegemoetkoming In de kosten welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, balletkleding, spit zen". e.d. Het is In het algemeen niet mogelijk de kosten van levensonderhoud, kamerhuur, e.d. in de beurs op te nemen; slechts ln zeer bijzondere gevallen zal met deze kosten, en dan nog zeer ten dele. bij het vaststellen van de beurs rekening worden gehouden. Het is ln het algemeen niet mogelijk rijksbeurzen voor dans studie in het buitenland te verkrijgen. Zulks zal hoogstens overwogen kunnen worden, indien de studiemogelijkheden voor de betrokken kandida(a)tte) hier te lande uitgeput zijn. Zij, die voor een der vorenbedoelde beurzen ln aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe vóór l februari 1939 in te zenden aan de afdeling Kunsten, onder afdeling Muziek en Danskunst van het Ministerie van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen, Nieuwe Uitleg 1 te 's-Gra venhage, met vermelding „Mededinging Rijksbeurs Muziek- studte/Dansstudie 1959". Aanvragen, welke na genoemde datum worden Ingezonden, zullen, behoudens hoge uitzondering, niet ln behandeling kun nen worden genomen. Voor het aanvragen van vorenbedoelde beurzen zijn geen invulformulieren verkrijgbaar. VAN NIETJWENHUYZE'S STELLEN NOOIT TELEUR Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf: Aelbrechtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.6.9.9.0. (2 lijnen), Begrafenis onderneming (Joh.C.Terlaak) opgericht 1896 tel. 30680 b.g.g. 32435 £<rste klas werk, onder volledige garantie. Billijke tarieven. - U kunt er op wachten. INSTITUUT „DENTILIA" - HOOGSTRAAT 40 telefoon 12.60.10 - Rotterdam. ROTTERDAM SCHIEDAM VLAARDINGEN fonkelnieuwe zwarte kleding chique bruidstoiletten: de allernieuwste modellen kort en lang» (ook vóórdelig ter overname) zwanendons en bontstola's grote bruidshoeden (alle kleuren) Verzending door geheel Nederland HOOGSTRAAT 53 128731 LANGE KERKSTRAAT 86 KUIPERSTRAAT 112 6227 Welk meisje, welke jongen zal wordeD gefotografeerd en in deze en andere kranten afgedrukt als M-Brigadier die zoals dit voorbeeld, een prachtig geschenk ontvangt uit handen van een der Ere-Brigadiers. .Er bestaan voldoende gegevens dat de conserven in blik rijker aan vitamine C zijn dan dezelfde voedingsmiddelen, huishoudelijk toebereid." Dr. E. F. Kohman, Research Laboratory National Canners Ass. Washington in 4 minuten klaar op tafel Hannie Urbanus - de bekende honkballer ideaal totaal: 314 tan per dag eventueel verdeeld over melk, yoghurt, chocolademelk, pap of pudding Let op de volgende mededeling! Van uit het gehele land stromen nu dag aan dag de ingevulde logboeken binnen. Er wordt hard aan gewerkt al die nieuwe M-Brigadiers het mouw-embleem plus fietswimpel plus de geheimcode te zenden. Intussen beraadt zich de Ereraad der M-Brigadiers, welke 50 meisjes en jongens van degenen, die in aanmerking komen voor het M-Brevet, bovendien nog één der prachtige M-geschenken krijgen. Vraag het Logboek voor de Melk- wegvaarders aan jullie melk handelaar. Daarop teken je elke dag je extra M-daad aan: elke dag een glas melk extra gebrui ken (of yoghurt, chocola, karnemelk, een bord pap of vla). Een vol Logboek en je bent M-Brigadier die door een flinke daad het M-brevet kan verwerven en meedingt naar prachtige cadeaux... en een kans op een plaatsje op een plaatje in de krantHet Log boek vertelt er alles van, dusop naar de melkhandelaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 14