op het binnenste der aarde Maar we keken nog niet verder dan 3000 meter «H I Heldenmoed lussen de wolkenkrabbers vr, DA' valt op^: Fijne ouders en kinderen Mijnarbeid bij een hitte van honderdtien graden w II Van eenvoudige, jonge mensen 8.000 en 10.000 meter Wat wij weten ïïrS'SZt" kW» Bij 110 graden.... Wat precies? Dakvensters 400 vulkanen Een vaste kern van ijzer? ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 3 Men doet thans alle mogelijke moeite, om de maan nader te leren kennen. Heel de weten schappelijke wereld is erg benieuwd, hoe de maan er uitziet aan de tegengestelde kant, die Wij hier nooit te zien krijgen. Men verdiept zich voorts steeds meer in de strijdvraag om trent de bekende maankraters. Allengs laat men de lange tijd aangehangen theorie varen, dat het gaten zijn, door enorme meteoren ge slagen. Steeds meer gaat men overhellen tot de mening, dat het inderdaad echte kraters zijn. Sinds de ontdekking van de Sovjet-Rus sische geleerde, die er van overtuigd is, dat er op de maan nog steeds vulkanen in volle wer king zijn en een rode gloed verspreiden, zijn de geleerden er toe bereid, een opvatting aan te hangen, ten onzent reeds jaren geleden door de Leidse professor Esscher verkondigd. Deze heeft van het begin af aan de stelling verde digd, dat de putten in de maan geen gaten zijn, door hemellichamen geslagen, toen ze op de maan neerstortten, doch kraters. Zijn stelling valt te vinden in zijn standaardwerk „Alge mene Geologie". Hij was door zijn studie tot de overtuiging gekomen, dat de kraters op de maan dezelfde kenmerken vertoonden als die op onze aarde, al zijn deze kraters stuk voor stuk groter dan de grootste ten onzent. Indien er een mens in de Sovjet-Russische kunstmaan gezeten had, zou hij misschien, toen hij op 75.000 kilometer afstand langs de maan scheerde,- het een en ander te weten zijn ge komen. Thans heeft de Lunik zijn rug ge keerd naar de voor ons nog onbekende kant van de maan. Daar hebben we echter niets aan. De Sovjet-Russische geleerden zouden, indien ze in hun kunstmaan een televisieont vanger gemonteerd hadden, de resultaten er van toch nimmer hebben kunnen incasseren, omdat hun ongetwijfeld indrukwekkend technisch gewrocht zijn doel voorbijgeschoten is en in de wereldruimte verdween, met schier geen schijn van kans, om ooit naar de aarde terug te keren -wyr-w Een jonge reporter stiet op een stunt Ze wist het niet Op moederdag... Hulp van de hemel Observator eV VENSTERS Met onze levenservaring durven we te constateren, dat er nogal wat onwaarachtigheid wordt ge pleegd in woord en geschrift bij jubilea en begrafenissen. Spontane en blijvende waardering als lief voor de vrouw en goed voor de man wordt niet zó gemakkelijk verdiend. Zelfs niet door moeders en vaders. Met de verklaring: kinderen ken nen te weinig eerbied meer, zijn we er niet. De jeugd i s niet min der in kwaliteit dan vroeger. Bij de omwenteling aller dingen in de laatste kwarteeuw, die uiteraard niet ongemerkt aan de kinderen is voorbijgegaan, zijn dikwijls de ouders de toestand niet mees ter gebleven. We hebben dan ook meer ouderparen, die als opvoeders zijn mislukt dan geslaagd. En die mislukking wreekt zich elke dag. Fijne ouderparen zijn een wel daad, maar om ze te vinden, moet men soms een heel blok voorbij lopen. Mogelijk is zondag nog weer eens een dag van bezinning als we het feest van de H. Familie vieren- Welk een band van liefde tussen de ouders onderling in dat Gezin en tegenover het Kind. En omge keerd. Welk een offervaardigheid tegen over elkaar als man en vrouw, als vader en moeder, als Kind tegen over de ouders. Tot de kinderen zouden we willen zeggen de woor den van de „Introitus": Laten uw vader en uw moeder zich verblijden, laat uw moeder Juichen, die u ter wereld heeft gebracht. En tot de ouders: Bidt het Heilig Gezin, dat het huiselijk leven door zovele deugden heilig de, de woorden van de „Collecte": Doe ons lering trekken uit de voorbeelden der Heilige Familie en ons voor eeuwig aan Haar ge zelschap deelachtig worden. Hoe te komen tot de juiste vorm van ouderschap en kind-zijn? St.- Faulus geeft daarvoor richting aan in het „Epistel" van het officie van morgen- Omkleedt u met innige barmhar tigheid, goedheid, nederigheid, be scheidenheid en geduld, elkander verdragend en vergevend. Hebt boven dit alles de band der liefde, die de band is der vol maaktheid. Weest dankbaar! Bovengenoemde deugdenljjst is wel rechtdraads in tegen wat wij er vaak in koudheid, egoïsme, on verschilligheid, drift, humeurig heid en koppigheid van maken. Met zulke mannen en vrouwen èn kin deren Is het gezinsleven niet zo gemakkelijk. Men moet ook de deugden niet voor één partij re serveren, die dan maar de nodige zelfbeheersing moet opbrengen. Natuurlijk zijn we allemaal maar zwakke mensen, doch maakt dan ook de tekst van de „Secreta" en „Postcommunio", tot uw gebed. Daarin wordt gevraagd om beves tiging van de gezinnen in vrede en in de genade, opdat we uiteindelijk gezamenlijk in de eeuwige woon- tenten verdienen opgenomen te worden. Dan wordt zondag een feestdag om het nieuwe begin of om het nog hogere niveau in ons gezinsleven. Van harte een schone zondag! Er is in onze reeks artikelen al heel wat over de maan verteld. Juist daarom vraagt men zich onwillekeurig af, of wc nu wel alles van onze eigen aarde afweten. Het antwoord op deze vraag moet negatief lui den Alhoewel we thans uit zijn op de verovering van de wereldruimte, moeten we erkennen, en de betrokken geleerden doen zulks volmon dig, dat we nog veel te weinig weten van de planeet, waarop wij leven en die menig onzer eigenlijk wel zou willen verlaten, op zoek naar een heter oord ergens aan het firmamentJa, de mens, die het stof der aarde van zijn voeten wil schudden, weet nauwelijks, waarover hij nu al sinds duizenden jaren gewandeld heeft entelkens blijkt weer dat aloude theorieën en ogenschijnlijk beproefde nieuwe ten aanzien van grote vraagstukken als de samenhang der continenten, de samen stelling an onze atmosfeer, de aard der atmosferische verhoudingen, de situatie op de bodem der oceanen en de samenstelling van de aard korst opeens ondersteboven kunnen worden geworpen, door de een of andere nieuwe ontdekking. Toppen als die van de Mount Everest zijn feitelijk slechts kleine oneffenhe den en van de wereldruimte uit moet de aarde de indruk maken van een si naasappel met een min of meer ruwe schil. En het is niet alleen een indruk, deze vergelijking beantwoordt aan de werkelijkheid, gezien in het licht der wereldruimte-dimensies en tevens met het oog op de afmetingen van de aar de. Het is hierbij zelfs mogelijk te zeg gen, dat de oppervlakte van onze aar de verhoudingsgewijs minder ruw is dan die van een sinaasappel. We kunnen gerust zeggen, dat we de schil van de sinaasappel zo'n beetje kennen, doch wat er in het binnenste zit, vermogen we slechts te veronder stellen. En het lijkt niet waarschijn lijk, dat gezien de huidige stand van het geofysisch onderzoek, dus dat naar de samenstelling van onze aarde, het vooralsnog nog niet mogelijk zal zijn, op dit gebied enige zekerheden te ver werven. Er zijn intussen toch al wat zeker heden. Zo bijv. dat waar zich heden ten dage de Alpen verheffen, zich een grote zee uitstrekte. Talrijke archipels waren eens uitgestrekte landmassa's, bijna zo groot als een continent, bijv. Indonesië. In de geschiedenis van onze aardkorst heeft de Duitse geleerde Hans Stile twee beslissende perioden onderscheiden, welke hij de thallasso- cratie en de geocratie noemde. De thallassocratie (naar thallassa, de zee) betekende 't overwicht van de oceanen, Deze geologen zijn op zoek naar olie. Ze gebruiken hiertoe een hoogte meter. Het is slechts tot op enkele duizenden meters diepte, waarop hun instrument doordringt. dus van het water, op de oppervlakte der aarde, gedurende de geocratie won nen de landmassa's het. In die strijd werden bergketens geplooid en hoog vlakten gevormd. De aardkorst was toen veel meer dan thans in voortdu rende beweging. Bij de woeligheid van voorheen vergeleken, zijn de huidige aardbevingen milde trillingen. Het is lang niet onmogelijk, dat de strijd tus sen land en zee veel meer heeft mee gewerkt aan de tegenwoordige gedaan te van de aardkorst dan de fenomenen, die men er voorheen in eerste instantie verantwoordelijk voor stelde: de af koeling van de aarde, de erosie, de neerslag na vulkanische erupties etc., waarbij dan de toe- en afnemende warmte van de aardbol zelf nog een belangrijke rol speelde. Nu is het inmiddels zo, dat ondanks al het drukke gedoe rond de maan het onderzoek naar wat onze aarde nu wel precies is, niet stil gestaan heeft. Het Internationale Geofysische Jaar heeft ook te dien aanzien belangrijke resul taten opgeleverd, tevens eohter weer nieuwe vragen opgeworpen. Dat men, ondanks alle krachtsinspanning met het oog op de verovering van de wereld ruimte, de eigen aarde toch niet hele maal verwaarloost, hierop hebben we in ons vorig artikel gezinspeeld, toen we aanhaalden, wat de Amerikanen voor plannen hebben in verband met de exploitatie van de warmtebronnen in het binnenste der aarde. We stipten aan, dat de Amerikanen in de Stille Oceaan, op de bodem van een diepe kloof bij de Koerillen, een diepe schacht willen boren, ten einde aldus de hitte en daarmede de energie te bereiken, welke onze aardkorst reeds enkele dui- zende meters diep bevat. Hier echter komen de technici en geleerden op vrijwel onbekend terrein. Want ofschoon we tienduizenden kilo meters van onze dampkring verkend hebben en de Sovjetrussische kunst maan erin is geslaagd zich eraan te ont worstelen, is het ons tot dusverre slechts gelukt, onze eigen aarde wat speldeprikken toe te dienen bij het doorboren van haar „schil". Het enige vaststaande omtrent de samenstelling van de aardkorst, maar dan nog slechts in zijn bovenste laag is een statistiek omtrent de mineralen, waaruit deze bestaat. Men meent daar bij te mogen aannemen, dat deze mi neralen ook in het binnenste der aar de voorkomen en men aldus de elemen ten kent, waaruit onze aarde bestaat. Volgens de Franse geleerden Bruhat en Schatzman is de verhouding als volgt: koolstof 46,50 pet., silicium 27,72 pet., aluminium 8,13 pet., ijzer 5,01 pet., kalk 5,63 pet., jodium 2,85 pet., potas 2,60 pet., mangaan 2,09 pet., titanum 0,63 pet., fosfor of zwavel 0,13 pet., waterstof 0,13 pet. en verschillen de andere elementen 0,58 pet. Dit houdt natuurlijk allerminst in, dat de samen stelling van de aardkorst ook aan de oppervlakte van onze globe, overal de zelfde is. Wie lange tochten maakt en van het ene landschap naar het ande- re zwerft, ziet met zijn eigen ogen, hoe verschillend de aarde aandoet. Een rotsbodem, een woestijn of een moe rasgebied bezitten uiteraard elk een andere samenstelling, hetgeen ook met De geologie is reeds tot een grote wetenschap uitgegroeid en toch. Ze moet nog vele problemen oplossen of de technische onderzoekers wegen wij zen, om bepaalde projecten, zoals bijv. dat van de warmteschacht in de Stille Oceaan te kunnen verwerkelijken. Wat de geologie ons leert, is tot dusverre nog slechts tot op een drieduizend me ter diepte in de aardkorst proefonder vindelijk vastgesteld kunnen worden. De grootste diepte, door mensen in de aarde bereikt, is zowat drieduizend me ter. Op deze diepte ligt in Zuid-Afrika de goudmijn „Robinson Deep". Daar werken de mijnwerkers bij een hitte van 110 graden. Dit is slechts moge lijk, doordat er een enorme koelin stallatie in aangebracht is. Ook indien een geoloog vele jaren op deze diepte zou doorbrengen, zou hij toch slechts in geringe mate wijzer worden aan gaande de inwendige structuur van on ze aarde, want hij bevindt zich daar op een tweeduizendste gedeelte van de afstand, die ons van het middelpunt van de aarde scheidt. Men zou vanuit de mijn met speciale machines nog een diepte van 6 tot 7 duizend meter kun nen bereiken, maar ook dan nog zou men zich slechts op een tiende gedeelte van de harde aardkorst bevinden. De dikte daarvan wordt op 50 tot 100 kilo. meter geschat. Doch het is maar een schatting. Neen, wat de diepte betreft is dei mens, vergeleken bij de hoogten, welke hij heeft bereikt, nog slechts aan het begin. Overigens, ook op de hoogste bergtop, de Mount Everest, bevindt hij zich slechts 8800 meter boven de oppervlakte van de zee. In die zee, of liever in de oceanen, bevinden zich dieptert tot ongeveer 10.000 meter. De afstand van de top van de Mount Ever est tot het diepste punt in de oceanen bedraagt dus ongeveer 18.000 meter hetgeen nog niet eens de helft is van de dikte van de harde aardkorst. Om ons een goed begrip te vormen van hetgeen onze aardbol precies is, zal het nodig zijn, deze overal en tot op grote diepte te verkennen. Hier staan we nog absoluut aan het begin, naar we bereids hebben opgemerkt. Ook ons eigen land kan ter zake ten voorbeeld worden gesteld. Dezer da gen deed het bericht de ronde, dat op verschillende plaatsen in het oosten en zuiden van Overijssel uraniumhouden de aardlagen zouden zijn gevonden, op ongeveer veertig meter diepte. De ura- niumlaagjes zouden 30 tot 35 centime ter hoog zijn. Het is ook in verband hiermede be grijpelijk, dat in het vorige jaar te Pa rijs een wetenschappelijk congres ge houden werd, waarop in den brede be sproken is, in hoeverre het mogelijk zal zijn te onderzoeken, wat de aard bodem bevat aan mineralen en ener giebronnen als olielagen en voorraden natuurgas in vruchtbare en daardoor gecultiveerde streken, waar voedsel geproduceerd wordt. Ook te dien aanzien kunnen we weer een voorbeeld uit eigen land aanhalen, waar onder weelderige weilanden vol vee olielagen werden aangetroffen, zij het dan geen rijke. Te Parijs heeft men zich in het bijzonder verdiept in de mogelijkheden, om in rotsachtige streken een weg te vinden naar wel licht niet eens zo diep verborgen bo demschatten. Onze aardkorst moet im mens rijk zijn en we hebben nog slechts een uiterst klein gedeelte ervan onder zocht. Zulks ondanks het feit, dat bijv. de vulkanen als het ware dakvensters zijn, die ons zouden kunnen vergunnen, een blik te slaan in het binnenste der aar de, waarmède ze in directe verbinding staan. De vurige massa in het hart van onze globe heeft in de vulkanen een serie uitlaten, waardoorheen ze menigmaal specimina van haar sa menstelling naar de oppervlakte werpt De gemiddelde temperatuur van de la va, welke door vulkanen als de Vesu vius en de Etna wordt uitgeworpen, is ongeveer 1200 graden. Maar waar komt deze lava vandaan? Op welke diepte strekt ze zich in het binnenste der aar de uit? Om dit vast te stellen, zou een eenvoudige rekensom voldoende zijn aangezien men weet, met hoeveel gra den de temperatuur in het binnenste der aarde op bepaalde afstanden toe neemt. Wat de lava betreft, deze moet zich dan op een diepte van veertig kilo meter bevinden. Maar het is absoluut niet zeker, of dit overal het geval is. Of zich in het binnenste der aarde gro De vulkanen zijn de uitlaten van het inwendige vuur der aarde. Soms ver spreidt dit dood en verderf, zoals bij de grote uitbarsting van de Vesuvius die o.a. de stad Pompeji verwoestte... OP EEN BIJEENKOMST van drielingen, de „Dag der Drielingen", kort geleden in de Bronx, een van New Yorks volkrijkste wijken, waar hon. derdduizenden mensen wonen, waren ook Stephan, Gail en Donna Petra- glia aanwezig. Ze bewogen zich tussen de andere kinderen door, lachten en praatten opgewekt en wie het niet zou geweten hebben, zou niet hebben gemerkt, dat ze alle drie blind waren.Blind van hun geboorte af en bovendien waren ze couveuse.kindertjes, die in een ziekenhuis slechts met de grootste moeite in het leven konden worden gehoudenBij hun geboorte wogen ze gezamenlijk vier kilo en honderd gram. Ze kwamen veel te vroeg ter wereld en hun moeder moest daarna veertien maanden het bed houden. Complicaties bij de bevalling en daarna een ernstige longontsteking maakten het haar onmogelijk, haar drieling te bezoeken. Pas na die veertien maanden mocht ze voor het eerst naar het ziekenhuis, waar haar kinderen verpleegd werden, kon ze hen voor het eerst in haar armen nemen. Maar hoe waren die kindertjes eraan toe.. Nog steeds uiterst zwak, onontwik keld en even hulpbehoevend als pasge boren baby's. Nog maanden nadat ze geboren waren, ademden ze nauwelijks, moesten ze kunstmatig gevoed worden en waren ze niet in staat, hun ledematen te gebruiken. En hoe waren de ouders eraan toe! Frank Petraglia was kelner in een restaurant, waarin hij tot diep in de nacht werken moest. Maria Pe traglia was altijd op kantoor geweest en na haar huwelijk blijven doorwerken. Ze deed het huishouden zo goed en zo kwaad ais het ging. Toen de dokter haar mede deelde, dat ze een drieling kon verwach ten, geloofde ze het eenvoudig niet en ze vroeg zich tevens af, hoe ze drie baby's tegelijk zou kunnen verzorgen. Door haar langdurige ziekte was ze uiterst ver zwakt. Frank had veel overwerk ver richt, om iets mee te kunnen betalen aan de grote kosten, welke de geboorte van de drieling en de ziekte van zijn jonge vrouw hadden medegebracht. Ze waren allebei doodop, toen hun van het ziekenhuis werd medegedeeld, dat men daar de hulpeloze drieling niet kon hou den. Maria Petraglia wist toen nog niet, dat haar kinderen blind waren. Frank direct door de dokters op de hoogte gebracht, had het haar niet willen vertellen. Trou wens, de dokters hadden hem ook ern stig aangeraden, zulks niet te doen. in verband met de toestand van zijn vrouw, die geen grote geestelijke schok zou kun nen verdragen. De mededeling van het ziekenhuis deed het jonge echtpaar overleggen, wat er diende te gebeuren. Het was uiterst klein behuisd. Maar voor beiden stond het vast, dat de kinderen naar huis zouden komen, een vader en een moeder zouden hebben. Maria Petraglia had zich lange tijd af gevraagd, wat ze misdaan had. om drie blinde kinderen te krijgen en ze was heel bang geweest, dat Frank niet meer van haar zou kunnen houden, van een vrou\v, die blinde kinderen ter wereld bracht.. Kort tevoren had Maria Petraglia opeens gehoord, dat haar kinderen blind waren. Ze had. nadat ze weer opgeko men was. verlof gekregen, om elke d(ig het ziekenhuis op te bellen en naar de kleinen te informeren. Ken praatzieke verpleegster verzekerde haar op een dag, dat ze het alle drie best maakten. Maar, zo voegde ze er gedachtenloos aan toe, toch erg jammer dat ze blind zijn.. Frank had immers van de dokters vernomen, dat de kinderen blihd waren geworden door de werking van de zuur stof in de couveuse. Het was de medi sche staf gedurende de laatste jaren opgevallen, dat kinderen, die in de cou veuse waren verpleegd, vaak oogziekten vertoonden. Bij onderzoek bleek de zuur stof te sterk voor het uiterst tere oog vlies der kleintjes. Men voegde daarna Iets aan de zuurstof toe, waardoor de schadelijke uitwerking opgeheven werd. Maar voor de drieling der Petraglia's was deze ontdekking te laat gekomen. Het was op Moederdag 1954 dat Maria Petraglia en Frank Petraglia hun kinde ren uit het ziekenhuis haalden en mee namen naar hun bescheiden kamertjes. Daar deden familieleden van deze afstam melingen van Italiaanse immigranten veel om hen te helpen. Doch de toestand bleef uiterst zorglijk. Toen hoorde een jonge reporter iets over de blinde drie ling. Vince Austin stiet in 1957 op een „stunt", een mooi verhaal voor de stads- rubriek van zijn krant. Maar hij beperk te zich niet tot een sentimentele beschrij ving en een verzoek om hulp aan de le zers. Hij zette zijn schouders onder een actie, die ten doel had, de helden tussen de wolkenkrabbers, zoals hij het echtpaar Petraglia noemde, in staat te stellen, hun kinderen goed groot te brengen. Hij had gehoord, wat het in de eerste jaren meemaakte. Maria en Frank Petraglia kregen drie wezentjes in huis, die letterlijk niets ge wend waren. Ze hadden steeds op hun rug gelegen. Wanneer ze in de armen genomen werden, huilden ze verschrikke lijk. Elk geluid verschrikte hen, zelfs de lieve woordjes van hun moeder maakten hen onrustig en opstandig. Het geluid van een voorbijrijdende auto, een te hard dichtgeslagen deur, de radio van de buren deden hen uren achtereen wanhopig schreien. Het leek, alsof ze nooit tot rust zouden komen. Maar Maria Petraglia bad en kreeg hulp van de hemel. De voormalige kantoor juffrouw werd een ideale verzorgster en opvoedster van blinde kindertjes. Haar liefde en die van haar man voor de hul peloze wezentjes verrichtten wonderen. Beiden kropen ze samen met de drieling over de grond, tot die zover kwamen, dat Ze konden lopen. Ze leerden hun, de handen en voeten te gebruiken, leerden ze praten en Toen was Vince Austin, de jonge re porter, erin geslaagd, de buren van de Petraglia's ertoe te brengen, gezamenlijk een huisje voor hen en de drieling te bouwen, waarin de kinderen geen trap- j pen behoefden te lopen en geen gevaar 1 liepen, ergens in te vallen of zich bij het spelen te stoten. Ja, bij het spelen, de drieling leerde ook dèt en ten slotte klonk er gelach in het huis der Pe traglia's. Toch bleef er bij de drieling een grote vrees voor het onbekende bestaan, voor alles, dat ze wèl konden voelen, maar niet zien. Hen in de eerste kinderwagen te krijgen, was een opgave, die do jonge moeder bijna tot wanhoop bracht. En op straat waren alle onverwachte ge luiden, mensen, die zich over de kindern heenbogen en hen toespraken, etc. tel kens weer aanleiding tot angstgehuil. Toch was dit niets vergeleken bij de eerste tijd. Twee jaar achtereen had Maria Pe traglia geen enkele nacht meer dan enke le uren achtereen kunnen slapen.. Voelen en horen, was het devies van Maria Petraglia bij'het grootbrengen van haar drieling. Voelend en horend heeft die alles geleerd, zelfs het kauwen. Het duurde een half jaar, voordat de jongen het kon, de twee meisjes leerden vlugger. Bjj alles wat de ouders deden, vertel den ze. wat ze aan het doen waren en aldus leerden de kinderen elke huishou delijke bezigheid onderscheiden, tot ze vrijwel van hun angst verlost waren. De grootste triomf van de jonge helden tus sen de wolkenkrabbers was, dat de drie ling aan de ,,Dag der Drielingen" van de Bronx kon deelnemen en nauwelijks opviel, ondanks hun blindheid. K. H. te putten bevinden, vol lava, waaruit deze via de kraters der vulkanen om hoog wordt gespoten, is een nog niet definitief beantwoorde vraag. Het is mogelijk, dat de vaste aardkorst hier en daar lavamassa's bevat, die door grote massa's van andere samenstel ling van elkaar gescheiden zijn. Volgens sommige geleerden zou het binnenste der aarde voor 98 pet. uit gesmolten rots bestaan, anderen me nen evenwel, dat het grootste gedeel te van de aarde hard is en betrekke lijk koud. De vulkanen zouden in dit geval slechts toonaangevend zijn voor de aardkorst op een diepte van onge veer veertig kilometer. Desondanks is de studie van het vulkanisme van groot belang voor de kennis van onze aarde. Men is op dit gebied ver gevorderd. Het is een uiterst belangrijk gebied. Onze aarde telt vierhonderd vulkanen, die deels werken of pas ongeveer vijf duizend jaar geleden of minder gedoofd zijn. Het totaal aantal uitgedoofde vuurhaarden, zoals we de niet meer werkende vulkanen zouden kunnen noe men, bedraagt zowat tienduizend. Meer dan twee miljoen vierkante kilometer, dus ongeveer een zestigste gedeelte van de totale oppervlakte der continen. ten, bestaat uit rots, die eens in ge smolten vloeibare toestand moet heb ben verkeerd. Tegenover door weer en wind geteisterde rotsgebieden, die zich uiteraard aan de oppervlakte bevinden, liggen in de aardkorst rotsmassa's, nog verkerend in de staat, waarin ze zich bevonden, toen ze verhardden. Naar schatting vormen deze „oerrotsmas- sa s 95 pet. van onze vaste aardkorst Onze vaste aardkorst. Maar ook het binnenste der aarde, de kern, moet volgens vele geleerden vast zijn. Vroe ger nam men aan, dat ze vloeibaar was, een geweldige vuurmassa. Men sprak van het inwendige vuur der aar de. Maar in onze tijd bestreed speciaal Lord Keivin deze opvatting, ervan uit gaande, dat de geweldige druk van de aardmassa het onmogelijk maakte, dat de kern vloeibaar was. Die moest wel •dicht ineengedrukt zijn. Niet alle geleer den waren of zijn het met hem eens. Sommigen verkondigen de theorie, dat het vuur in de aarde van buitenaf ont staan is, als gevolg van de wetten der zwaartekracht. Ze bestrijden de theo rie, dat de aarde als een vuurbal door de zon de wereldruimte in geslingerd is of uit een gaswolk ontstond. Dat de aarde een ijzeren kern bezit, wordt eveneens bestreden. Er zijn ge leerden, die beweren, dat de kern uit vloeibaar basalt bestaat, waarop een druk rust van niet minder dan 1 mil joen 400.000 atmosferen ofwel ongeveer 1500 ton per vierkante centimeter Anderen zeggen, dat de kern van de aarde niets anders is dan ontzettend dicht opeengedrukte waterstof. De druk in de aarde is op 250 kilometer diepte 100.000 atmosferen en rond de kern moet deze meer dan 3 miljoen atmos feren zijn. Maar, niemand kan ons momenteel zekerheid verschaffen. Nieuw licht op de kwestie zal wellicht geworpen wor den door de resultaten van de seismo logische onderzoekingen, die de trillin gen in het binnenste der aarde nagaan. Men heeft zg. seismologische concen traties tot op 750 kilometer diepte kun nen registreren. Er zijn nog steeds mysteries rond onze aardkorst, o.a. dat der drijvende continenten. Maar laat het voor deze keer genoeg zijn. Deze drielingen namen deel aan de Dag der Drielingen in de Bronx, een voorstad van New York. Er bevond zich t en drieling bij, dat blind teas.... Gail, Stephan en Dontiq Petragua *u.ten geheel rechts.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3