Wij staan voor enorme opgave! VOOR OOflG Keizer Napoleon III sterft in Engeland DE ERNST VAN HET SPEL Nieuwjaarsreceptie van Koninklijk Paar n p. i TEMPOSPEL CIJFERPUZZEL Nn. 100 m lil Hulp van vakbekwame leek onmisbaar ZEER BELANGRIJKE KUNST- en ANTIEKVEILING 5 fi II H Hf im, 35 432 27 4 448 +14 48 21 20 21 72 12 63 b 16 40 378 it Donderdagochtend 9 januari 1873 SCHAKEN Erewacht voor t eerst luchtmacht ilB ■Pil BRWCERUBRIEK "m* li Bezorgdheid om een donker werelddeel St.-Maartenstoren te Tiel wordt hersteld Dfiekoningenrijmpje Nederlandse inbreker in België gepakt m mm HP M I lfl ill iB i I 63 252 150 3 3 36 'm 9 9 9 9 9 V B ZATERDAG 10 JANUARI 1959 PAGINA 8 IN EEN WERELD op drift raken ook alle inzichten op be staande vraagstukken op drift. Daar zijn we aan gewend ge raakt, hoe moeilijk dat ook valt. Daar is bijvoorbeeld de Missie. Onmiskenbaar wordt Missiearbeid in verhevigde mate ge confronteerd met een veel algemener vraagstuk, dat van de mondiale opheffing der volkeren in de onderontwikkelde ge bieden. En ook de emancipatie van het volk waaronder het katholiek geloof wortel geschoten heeft is een groot stuk van de verant woordelijkheid van de Missie geworden. Tezelfdertijd blijkt en daar is meer en meer gevoel voor dat de hulp van de vakbekwame leek onmisbaar is. Het blijft niet alleen bij finan ciële steun van die zijde, maar het begint aan te komen op het uitzenden van leken. Dit eist een nieuwe krachtige impuls van het Missie-enthousiasme. Bewustwording Structuur Rijk draagt bij in kosten NAPOLEON DE KLEINE? Napoleon I herinnert iedereen zich wel van de schoolbanken; hij stierf in 1821 op Sint-Helena. Zijn zoon, de koning van Rome, overleed te Weenen, in het slot Schönbrunn (1832); zijn wieg wordt daar nog steeds bewaard. Zijn eigenlijke titel was: „Hertog van Reichstadt", maar zijn aanhangers noemden hem Napoleon II. N.V. VENDU NOTARISHUIS, Dir. J. P. A. Koks MAKELAAR E. VAN DAM f Regen en koud Consternatie Broederliefde baatte niet m, mm mM WÊ. 21 I 'M/g/', ''/Msg «if WM u fai O 90 7 3 0 1 5 9 1 h 9 8 2 1 5 1 8 5 m 3 9 1 7 5 1 8 l 1 3 6 H 3 l 4 1 8 9 1 1 l 5 9 AFRIKA OP DRIFT Graal, Memisa en St.-Adelbert) die in haar vanen schreef: de gehele eco nomische ontwikkeling van Nyassa- land. De activiteiten van de beide stichtingen naar buiten worden steeds in nauwe samenwerking en onder één naam gevoerd. OP 14 NOVEMBER 1958 zond kap. B. C. Hoogeveen de volgende kennis geving van verhuizing rond: „L.S. Gaarne deel ik u mede, dat ik belast ben door Z.H.Exc. mgr. J P. Huibers om in tijdelijke dienst van Z.H.Exc. mgr. B J. Theunissen, Ka tholieke Actie, in casu jeugd- en jon gerenwerk op te richten in Nyassa- land, Z.O.-Afrika Ik dank u voor alk- prettige contacten en medewerking Zou ik op uw gebed mogen rekenen en misschien te zijner tijd op wat fi nanciële steun? In mijn maanden van voorbereiding heb ik mijn domicilie met ingang van 16 november 1958 in de pastorie, Warmondstraat 98 Am sterdam, tel 86030 Alle post gaarne naar mijn postbus 1044, Amsterdam w.g. B. C. Hoogeveen, pr Voor zes jaar naar Nyassaland. Naar een vreemde wereld met een enorme opgave. Dit is het doel: In de gevestigde Kerk van Nyassaland gaat het om de bewustwording van de zwarte katho liek. Daarvan hangt het lot van de jonge Kerk af. Dit klemt te meer. waar materialisme en vertechnisering in ijltempo alle gevaren in zich dra gen de jonge plant te doden Men wil de geloofsbeleving strijdbaar maken, apostolisch. Een goede katholiek is apostolisch, geloof en aposlolaat wer ken correlatief op elkaar in Met een team lekenwerkers gaat kapelaan Hoogeveen tot voorbeeld en ter stimulering vanuit het handels centrum Blantyre (50.000 inwoners me' een geringe groep blanken) beginnen En men gaat op onderzoek uit Zwar te leiders zoeken en helpen vormen Onderzoeken waar de behoeften lig gen aan jeugdbewegingen of sociale verbanden. Voor alles stimuleren, voortdurend stuwen opdat de neger bewust van de vraagstukken die er liggen en van zijn eigen daadkracht, overgaat tot initiatief in eigen land. onder eigen volk. Een werk vol nog ongekende ver rassingen en teleurstellingen Dat le- kenteam hoopt men te formeren uit 2 mannen en 2 vrouwen Enkele daar van zullen gegradueerd moeten zijn omwille van de subsidiepolitiek vfin de Engelse regering. Men denkt aan een socioloog en iemand met een di ploma maatschappelijk werk. Een er van zal ook wetenschappelijk op de hoogte moeten zijn van tropische cul tures. Want Nyassaland leeft van de cultuur (thee, tabak en katoen voor al) en het is nog lang niet zo dat de Afrikaan weet hoe hij verantwoord zijn grond aanpakt. Werkelijk effi ciënt worden de gronden beheerd (verreweg het leeuwedeel) die in hen den zijn van de blanken Daarmee belanden we in de struc tuur van het land met al zijn vraag stukken Twee en een half miljoen in woners heeft het, waarvan 99 4 pet zwart. Behalve moord op het land is er het gevaar van moord op het gezins leven, nu er onder de mannelijke be volking een enorme trek is naar de mijnen van Rhodesia. En toch. De bevolking zal zelf moe ten leren inzien dat alleen een mo derne krachtige economie en een ge zond gezinsleven (nu we het toch over die twee zaken hebben) enkele van de voorwaarden zijn om ooit wer kelijk een eigen sterk geluid in het wereldconcert der volkeren te laten horen. Mannelijke vaklui! Dames die mee willen en die gezien haar status niet minder consequenties zich vrij kun nen maken, zijn gemakkelijk te vin den Maar mannen, die in potentie hoofd van het kleine maatschnppijtK dat gezin heet en daartoe allerlei voorwaarden vervuld moeten zien! Apostolische, mannelijke, katholieke leken. Het is een grote stap, maar ook.... een geweldig mooie! Op de tweede plaats geld Kapelaan Hoogeveen gaat met zijn vier kameraden in één buis wonen in Blantyre.... en voor de eerste twee jaar heeft hij maar liefst f 140 000.- nodig. Hier is de begroting: Hoeveel ei& komt kijken, mag nog eens blijken uit de noodzakelijke we tenschappelijke voorbereidingen: a. analyse over het werk der KA in Afrika en elders, hoe dat loopt en een onderzoek van de diverse bevin dingen; b. bestudering der diverse metho des sociaal werk; bestudering van jeugd- en jongerenwerk elders dan Nederland en West-Europa; c. taalstudie; d. informaties over cultures, socia le verhoudingen in landen met cul tures en bestudering van de status in de diverse Engelse dominions. e. contactbijeenkomsten van dege nen, die zich voor het team hebben opgegeven en keuze uit de gegadigden. Bij elkaar genomen duizelt het ons toch wel een beetje. Het is een gewel dige opgave. Enthousiasme zal moeten groeien niet alleen onder de pioniers, die een onbekend terrein binnendringen maat ook onder een nog te vormen achter hoede in het vaderland (jeugdbewe gingen, parochiegroepen enz. enz.). En dan het kapitaal. Het zijn nog maar de voorwaarden. De eigenlijke taak ligt nog verder Hoe zal het daar gaan in Nyassaland7 Zal het lukken? Het is feitelijk een heilige gok, waarvan toch wel in het bijzonder geldt dat de Heer van alle dingen er wasdom aan zal moeten geven Men sen kunnen alleen maar arbeiden naar best vermogen. Het is alles en in Gods ogen genoeg. De liefde dwingt ons Misschien worden we dan ooit wer kelijk gelijkwaardige broeders zwar' en blank. F. B KAPELAAN B. C. HOOGE VEEN Een zeker wel magische naam! Hij is weer in het nieuws. Ditmaal niet met de Instuif, waarvan hij de grote promotor geweest is, maar nu met een werk op de schouders dat meer dan de moeite waard is er de ko lommen van de jongerenpagina voor open te stellen. Kapelaan Hoogeveen gaat naar Afrika, „uitgeleend" door mgr. J. P. Huibers aan mgr. B. J Theu nissen, bisschop van Nyassaland (Z.O.-Afrika) voor de tijd van 6 jaar. Man van grote daadkracht, ont- stuimig en van top tot teen en thousiast, gaat hij proberen een stuk Katholieke Actie in het zwarte werelddeel op poten te zetten. Zo iemand mag niet alleen een gelukwens mee hebben maar- op de eerste plaats de oprechte belangstelling, een fel bewust medeleven van de katholieken in dit welvarende land voortkomend uit grote bezorgdheid voor het wel en wee van een werelddeel dat voor gigantische vraagstuk ken staat. Op de tweede plaats een team apostolische leken en op de der de plaats veel geld. Kapelaan Hoogeveen gaat na mens onze Kerk, namens ons. En dan.... good luck (Van onze correspondent) Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal over de jaren 1959 1960 subsidie verlenen om de gemeente lijke St.-Maartenstoren in Tiel, die in 1944 door granaten grotendeels is ver woest. te herbouwen. De kosten van deze restauratie zijn geraamd op 650.000, Het rijk za) daarvan negentig procent beta len Met het herstel van de kerk zelf. die e gendeftn js van de Ned Hervormde ge meente. is verleden jaar reeds begon nen. Voorlopige Aankondiging in de zalen van de ROTTERDAMSCHE KUNSTKRING, Witte de With- straat 35 te Rotterdam, op 26 FEBRUARI 1959 en volgende dagen. Kostbare Rotterdamse Verzameling zeer fraai blauw en gekleurd Chinees en Japans Porselein, w.b Familie Rose, Familie Verte en Familie Noirel Hanen- e.a. Kaststellen. Schotels. Borden en Terrines Schilderijen en Aquarellen - Curiosa - Meubelen - Perzische Kleden - Juwelen - Goud- en Zilverwerken - Bronzen - Klokken en Pendules enz Tropenuitr p.p. f 600 f Zakgeld p.mnd. p.p f 150 Vervoer, v.v. p.p. enkele reis f 1.658,51 Kost en inwoning plm. f 400 per week Huish. hulp Recreatie 3 000,— 13.000,- 16.585,10 41.600,— 2 600.— 1.000.— Voor deze veiling is beperkte inzending van uitsluitend belangrijke objecten mogelijk tot uiterlijk 28 JANUARI 1959 Voor inlichtingen wende men zich tot de Veilingdirectie HARINGVLIET 96 - ROTTERDAM - TELEFOON 122440 en HENEGOUWERLAAN 34 - ROTTERDAM - TELEFOON 125556 IBHK Verzekeringen en Voor zieningsfonds 70 pet van de totale lasten volgens mondelinge opgaaf van de KLM bij monde van de heer De Graaf 57 949,57 En Napoleon III? Moest tegen de „grote" Napoleon „oom" zeggen, want zijn vader Lodewijk was diens broer; van 1806-1810 regeerde hij als koning over ons land. Wij streven in deze rubriek geen wetenschappelijke doeleinden na. We bepalen ons tot het feit dat Napoleon III de Frans-Duitse oorlog verloor, niettegenstaande zijn maarschalk Leboeuf hem had verze kerd, dat er geen knoop aan de slob kousen van de soldaten zou mankeren, en het land „prêt": „gereed" neen,: archiprêt": aartsgereed"! stond voor deze krachtmeting. Een brigade-generaal liep naar zijn troepen te zoeken; elders hadden de Franse soldaten wel geweren, maar geen patronen; en een krijgsman, die in de buurt van de vijandelijke grens woonde, moest „opkomen" in Algiers! Om Metz werden drie moorddadige veldslagen geleverd. Te Sedan (aan de Maas) moest Napoleon zich met bijna tachtigduizend man overgeven (1870). Ergens in een eenvoudige arbeiders woning stelde hij zijn degen de Prui sische staatsman Bismarck ter hand. Als „gevangenis" wees men hem liet slot Wilhemshöhe (bij Kassei) aan;, hij werd er keurig behandeld. Frank rijk verving het keizerrijk door de re publiek. Inmiddels was keizerin Eugenie, de vrouw van Napoleon, naar Engeland overgestoken om daar „kwartier" te maken; haar enige zoon, de keizerlij ke prins, „Loulou" bijgenaamd, ver gezelde haar- „Ais ik weer eenmaal vrij zal zijn" had de keizer geschreven, „wens ik met jullie in Engeland te gaan wonen in een klein hutje met ronde, uitsprin gende vensters en klimop aan de muur". Om geldelijke redenen hoefde hij dit niet te doen, want naast de Spaanse bezittingen van Eugénie be zat hij toch altijd nog een aanzienlijk vermogen. De keus viel op een keurig landhuis, „Camden Place", zo genoemd naar een antiquair William Camden. Er was eens een moord in gebeurd en het verhaal ging, dat men de bloedvlekken evenmin van de vloer kon krijgen als Lady Macbeth de bloedvlekken op haar handen! Het landhuis bevond zich te Chisle- hurst, een half uurtje met de trein van Londen verwijderd. De twintigste maart 1871 reisden Eu génie en Loulou naar de kustplaats Dover om de inmiddels uit de gevan genschap ontslagen keizer af te halen De drie bannelingen werden door de bevolking hartelijk bejegend; toen Na poleon, arm in arm met gemalin en zoon, naar een hotel liep, viel hem zelfs een ovatie ten deel. Aan het nieuwe „Hof" werd een personeel verbonden van vijfentwintig personen: de eigenlijke dignitarissen bestonden uit. twintig man. In een nabij gelegen plaats was een katholieke kerk, vooral door Eugé nie dikwijls bezocht. Queen Victoria liet haar vrienden niet in de steek. Over en weer werden bezoeken gebracht, maar in de keizer lijke villa vond de Vorstin het erg warm en muf, er werd te hard ge stookt! Met dit bezwaar hield men voortaan rekening. Er kwamen nog veel meer bezoe kers naar „Camden Place" en 's zon dags als de keizerlijke familie naar de H. Mis van père Goddard ging, ston den er altijd veel belangstellenden langs de weg. Binnenshuis werd gele zen en gemusiceerd, over politiek ge sproken en, niet minder, over de toe komst, want Napoleon hoopte, dat Chislehurst voor hem geen St.-Helena. maar Elba zou worden, waarvan zijn beroemde oom gevlucht was naar Frankrijk (1815). Tijdens wandelingen in de buurt ver wende de keizer de dorpsjeugd met snoepjes en „pennies"; ook bezocht hij graag cricket-wedstrijden, en, niet te vergeten, een oude papegaai ergens in een winkeltje, Jacob genaamd, waarmede hij hele gesprekken voerde. Loulou bezocht een militaire oplei dingsschool te Woolwich. Dikwijls reis de de verbannen vorst naar Londen en stelden de spoorwegen een extra- trein tot zijn beschikking, maar veel liever reisde hij gewoon in de eerste klas en meer dan eens zagen de men sen hem in zijn eentje op het perron van „Charing Cross" (station) staan. Wat hun, evenwel, zorg baarde was, dat de banneling er hoe langer hoe slechter uit begon te zien. Niettemin hield hij zich met koene plannen bezig. Hij wou in het geheim naar Frankrijk oversteken. Het mili taire kamp té Chalons bezoeken- Zich daar aan het hoofd van de troepen stel len, begeleid door hem toegezinde ge neraals, En dan gezamenlijk op Parijs aanmarcheren Maar hij kon niet eens meer paard rijden; een „steen" in zijn ingewan den veroorzaakte hem ondraaglijke pijnen, die met de dag erger werden. En hij kon kwalijk in een landauer ge zeten zijn triomfale intocht binnen Pa rijs doen.Hij raadpleegde de lijfarts van Queen Victoria; deze betrok En- gelands eerste specialist in het con sult. De beide doktoren besloten de steen langs operatieve weg te verwij deren Een kamer van Camden Place diende als operatiezaal. De tweede januari (1873) wisten ze de steen, zo groot als een duivenei, te verbrijzelen, „Wat moet deze man een pijn geleden hebben te Sedan, toen hij vijf uur achtereen in het zadel zat" merkte de specialist op. De zesde januari moest er nog meer gruis worden verwijderd. De patiërn bleek de narcose slecht te verdragen en zijn krachten namen zienderogen af. In de ochtend van de negende janu ari zou men voor de derde maal in grijpen- Napoleon was toen al bewus teloos. Zijn vriend Conneau hoord' hem nog zeggen: „Je weet toch, Con neau, dat ik me bij Sedan niet als een lafaard heb gedragen?" Dit waren zijn laatste woorden. In allerijl werden père Goddard en Eugé nie geroepen. „Hier is de keizerin, Sire", Het was net, of hij haar naam nog uitsprak en toen zij zei, dat Lou lou zou komen, veerde hij wat. °P- Père Goddard diende hem de laat ste sacramenten toe- aran vtouo Eugénie lag geknield voor het ziek bed en had de gebeden der stervenden- 's Keizers hart stond stil. Het was op een donderdag, de ne gende januari 1873, tegen elf uur in de morgen. De keizelijke prins kwam te laat. In zijn haast struikelde hij een paar keer. Zijn moeder sloot hem in haar armen „Nu heb ik alleen jou nog maar" snik te ze. Samen baden ze luid het Onze Va der. De vijftiende januari hield de bis schop van Southvvark de plechtige uit vaart. Het Engelse en het Italiaanse hof waren vertegenwoordigd: Franse maarschalken en generaals, staatslie den en, tenslotte, vele andere voor aanstaande belangstellenden bewezen de laatste eer. Iemand schreel over de rouwdienst: „Geen oog bleef er droog in de kerk. Degenen, die naast de kist stonden, snikten Alle staatsie, pracht en praal van de Parijse Notre Dame werden binnen deze kleine dorpskerk volledig in de schaduw gesteld". Het stoffelijk overschot vond zijn laatste rustplaats te Farnborough, 'n een sober maar indrukwekkend mauso leum. Het oordeel over keizer Napoleon III loopt bij verschillende schrijvers sterk uiteen. Op onze schrijftafel ligt een boek van Victor Hugo, in de Nelson-reeks, genaamd: „Napoleon-de-Kleine"; Hu- go heeft geen goed woord voor hem over en scheldt hem uit voor dief eb oplichter! Daarentegen oordeelt de grote Louis Pasteur: „Ondanks de stomme en idiote kre ten van de straat en alle laffe ontoerei kendheden van de laatste tijd kan de keizer met een gerust hart het oordeel van het nageslacht afwachten, zijn re- gering zal een der belangrijkste blij ven uit onze geschiedenis! (Aange haald door A. Guérard, die een om vangrijke studie besluit met deze woorden: „een leider van feilloze har telijkheid, kalme verstandelijke moed en diepe edelmoedigheid")- Wij moeten ons van een oordeel ont houden; 's keizers persoonlijk leven was verre van onberispelijk: over zi.in regeringsbeleid moeten we de waar dering aan anderen overlaten. De keizerlijke prins vond de le iuni 1879 een smadelijke dood tegen de Zoe loes, die een Engelse patrouille in hin derlaag hadden gelokt Schaepman dichtte: „Hij sprak en toog ter were. Naar 't blakend oorlogsveld Hi.i streed en vie! met ere, 'n Jonge en schone held! En toen uit twintig won den, Zijn leven henenvlood. Toen heeft hij daar gevonden Zijn bruid; die was: de Dood". Prins Louis werd naast zijn vader begraven. Keizerin Eugénie heeft een hoge ouderdom bereikt Zij overleed te Se- villa (se-biei-ja) de 10e juli 1920. vier ennegentig jaar oud. In een encyclo pedie wordt zij gekenschetst als „een banale geest". Maar iemand, die zo veel leed zo waardig en geheel over gegeven aan Gods H. Wil weet te dra gen, kan o. i- onmogelijk een „banale geest" geweest zijn. De vorige keer moesten we constate ren, dat ons een woord uit het Drieko- riingenrijmpje, dat we in onze jonge ja ren zongen, was ontschoten. Een wel willende abonné. de heer -Joh. V- te Venio, was zo vriendelijk ons uit de verlegenheid te helpen. Het rijmpje luidt in zijn geheel aldus: „Driekoningen, Driekoningen, Geef mij een nieuwe hoed, M'n ouwe is versleten, M'n vader mag 't niet weten. En m'n moeder heeft haar geld Op de rooster geteld". („Op de rooster geteld": van 'n (heet) rooster kan men moeilijk geld lospeuteren)! Met dank aan de heer V.! f 140.734.67 Het spreekt vanzelf dat kapelaan Hoogeveen niet op eigen houtje ope reert. Er is een stichting geformeerd van enkele energieke werkers om als een soort thuisfront aan de nodige fcontanten te komen Deze stichting werkt nauw samen met die andere stichting „1-Iet Nyassaland" (gefor meerd door de Alma, St.-Melania, de H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hebben gisteren de leden van het corps diploma tique op de gebruikelijke nieuwjaarsrecep tie in bet Koninklijk Paleis op de Dam ontvangen. Bij deze receptie was ook de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, aanwezig. Negenendertig ambassadeurs, drie ge zanten en dertien zaakgelastigden kwa men namens hun regeringen de nieuw jaarswensen aan het Koninklijk Paar aan bieden. Het was de eerste keer, dat de Koninklij ke Luchtmacht bij de nieuwjaarsreceptie de erewacht voor het paleis had betrok ken. Deze werd gevormd door een ere- squadron in het blauwgrijze veldtenue met platte pet, de bol bedekt door een licht blauwe hoes. dito lange slobkousen, en in dezelfde kleur de leren uitmonstering. Terzijde van de paleisingang stond de ka pel van de Koninklijke Luchtmacht met tamboerkorps in het ceremonieel tenue: lichtblauwe tuniek, donkere broek en kleine kolbak met pluim. Ondanks het onaangename en koude weer stonden er, zoals alle jaren, toch weer talrijke Amsterdammers voor het paleis om het aanrijden van de auto's der diplomaten over het door de regen glim mende asfalt gade te slaan. Erewacht en kapel brachten de protocollaire eerbewij zen en zo klonken naast de commando's voor de wacht bil aankomst van een am bassadeur telkens de eerste twee strofen van het volkslied van zijn land Even ontstond enige consternatie toen de chauffeur van de ambassadeur van Nicaragua zijn wagen in plaats van langs de z.g. kleine steentjes voor het paleis te sturen er pardoes overheen en tussen de dirigent en het eerste gelid van tam boerkorps en kapel door reed. Dit noop te de twee palfreniers, die bij de rand van het trottoir stonden om het portier van de auto's te openen, zich ijlings te rug te trekken tot vlak voor de paleis ingang om daar behulpzaam te zijn bij het uitstappen. In de Burgerzaal kwamen de diploma ten en hun dames tezamen, waarna zij tegen twaalf uur door het Koninklijk Paar in de Troonzaal ontvangen werden. De politie te Vervier» heeft de 21-jar;ge Nederlander J. W„ die al veel op zijn kerfstok schijnt te hebben, gearresteerd. In april j.l. had hij geprobeerd zijn broer Marcel, die wegens diefstal in de gevan genis te Verviere was opgesloten, te hel pen ontvluchten. Hij slaagde er toen in. na een gewaagde klimtocht. twee ijzer zagen in de cel te laten zakken. De za gen werden echter door bewakers ont dekt. J. W heeft gedurende de laatste tijd in braken gepleegd te Stembert, Adrimont en in het station te Dolhain, waar hij 950 kg. bronsdraad van telefoonieidingen ter waarde van 25.000 Belgische frs. heeft ge stolen Hij vervoerde het draad met een te Lambermont gestolen auto. SCH A AKRFD ACTEUR P A. KOETSHEID Huize St.-Bcrnardus Sassenheim ZATERDAG 10 JANUARI VOOR PARTIJ- EN PROBLEEM LIEFHEBBER Andermaal kozen wij voor deze rubriek een tweezet van E lierman. Onder de ver schillende loffelijke hoedanigheden waar deren wij voora! de sleuteizet Deze ligt. o.i zeker niet voor de hand. De driezet van Paehman is wel gescnikt om in bre dere kring belangstelling te wekken. De oplossing za! zeker bevrediging schenken Voor de pairtij liefhebber is, de laatste weken, de rubriek niet zo stiefmoederlijk meer. PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7760. Gerard van Winkel. Op], 1, b2b3 dreiging 2. T c7c4tt. No. 7761. N. G. G. v. Dijk. Opl. 1. L e5d4 dreiging 2. D g7—e5ft No. 7762. H. Pfefferkorn. Opl. 1. D a3— g3 dreiging 2. P elg8ft 1P g3: 2. P f4: enz. 1fg3: 2, P e3 enz. WEERLEGGINGEN VAN ENIGE FOUTIEVE OPLOSSINGEN In no. 7760 is er tegen 1. T c5 een fraaie parade door 1. T g4ü Na 1. P c3 is 1K d'5 reeds afdoende. In no. 7761 wordt 1- L d6 eenvoudig weerlegd door 1. e7-d6: Tenslotte no. 7762. Hier faalt 1. D d6 door 1. P e6; na 2. D e6: g2gl (Df) en op 1. P e3 direct g2—gl (D!). GOEDE OPLOSSINGEN Deze drie problemen werden goed op gelost door F. Pijls, Maasbracht; J E. Schijvens. Hilvarenbeek; C. v.d. Weide, Rotterdam. No. 7760 en no. 7761 door John Auping, Joppe. Mr. dr. R. Bromberg, Schiedam; Pasioor P. v.d. Heijden. Budeischoot; P. M. Dekker, Rotterdam; R, A. J. Meuwis- sen. Breda.' No. 7760 door George Auping. Joppe; W. H. Haring, Schipluiden; Jan. Vink, Hille-gom. No. 7761 door L, M. v. D„ Maassluis; Andre Deckers. Rotterdam. NAGEKOMEN OPLOSSINGEN No. 7757 en no. 7758 door L. M. v. D., Maassluis; R. A. J. Meuwissen, Breda, no. 7758. No. 7759 door Andre Deckers, Rotter dam; Jan Vink, Hdllegom. CORRESPONDENTIE F, P. te M. no. 7755 is in orde. Deze op gave moet u toch baas kunnen. PARTIJ No. 1310 Konings-Indischc pailq Wit: Birzoi. Zwart: Gravila Kampioenschap van Roememë 1958 (overgenomen uit Schach Echo) 1. d2—d4 Pg8—f6. 2. c2—c4 g7-g6. 3, g2—g3 Lf8g7. 4. Lflg2 0—0. 5. Pbl--c3 d7d6. 6. e2e4 Pb8c6. 7. Pgl— e2 ele5. 8. d.d5! Pc6d4! (Dit is de hoofdgedachte van de koningsindische partij: n 1. de cen trale werking van de Lg7 komt ir, deze variant tot uitdrukking. Nadelig was vcor zwart 8. Pe7 wegens 9 00 Pd7 10. Le3—f5. II. f3). 9. Pe2xd4 e5xd4. 10 Pc3—e2 Tf8—e8. 11. f2—f3 c7—c5i. 12. Ö5xcö en passant b7xc6. 13. Pe2xd4 Dd8—b6!. 14. Pd4c2 d6—d5i. 15. Lel—e.3 Db6—a6'. 16. c4xd5). Dat kan hij zich werkelijk r.iet per mitteren, hij moet rocheren). 16 c6xd5. 17. e4xd5 Lc8f5. Er dreigt stuk winst. 18, Keif2. Nu nog Thel en het schip zou weer zeewaardig ziin: echter: 18Lf5xc2. 19, Ddlxc2 Te3xe3!. 20. Kf2xe3 Ta8—e8f. 21: Ke3—f2 Pf6—?4f! 22. f3xg4 Lg7d4f. Wit gaf op (23. Kf3, Df6t). No. 7767 A. ellerman L'Italia Scacchistica, augustus 1958 Mat in twee zetteri 'V/KW/. Wij geloven niet te overdrijven als we zeggen, dat het onderstaande tegenspel- probleem door 999 van elke 1000 bridgers niet goed opgelost zou worden en dat ondanks het feit, dat het toch echt niet zo lastig is. Probeert U maar eens. of U eruit kunt komen - het is een goede oefening aan het begin van het Nieuwe Jaar. wordt het gemaakt. De westspeler had nl.: 4» A, V, B, 10, 9, 7 2, B, O 4 8, 7, 4. 3 Legt U de kaarten maar eens uit en ge zult zien, dal bij het doorspelen van O de westspeler kan introeven en direkt B naspeelt, waardoor hij 9 slagen zal maken. Vervolgt noord in slag 2 met «f» 2 aangevende een „honneur" (dus in dit ge val de Boer) te hebben, dan gaat west down. Moraal: Let goed op uw signalen en verricht ze niet automatisch. MIMIR 5 H V 8 6 4 O B 7 6 2 A 10 5 No. 7768 V. PACHMAN Praea, 17 juli 1958 Mat in drie zetten 8 3 QP 10 9 7 5 O A 9 8 3 •f- H V 9 West is de gever en niemand kwets baar. Het biedverloop: west 3 schoppen noord pas oost pas zuid pas. Wij nemen aan dat U de zuidspeler bent en dat ge dus moet gaan proberen 3 schoppen down te spelen. Noord komt uit met O Heer, de dummy (oost) gaat open en U (zuid) bent natuur lijk blij dat Uw partner zulk een goede uitkomst gevonden heeft, U signaleert met de 9 ten teken dat noord die kleur maar verder moet spelen; wes| speelt de O 4 bij. Noord is gehoorzaam en speed in slag 2 de O 5 na. Volgens welk plan moet zuid tegen spelen? Terwijl U erover, nadenkt, hebben we de tijd voor een aardige anecdote een gebeurtenis uit het jaar 1958 In een robberpartij opent de westspe- ler met 3 harten, noord biedt 4 harten, wat natuurlijk een conventioneel bod i« dat een enorm sterk spel zonder kracht in V aangeeft. Oost past, en tot ontstelte nis van noord, past de zuidspeier ook West al lang blij zijnde dat de tegen partij down zal gaan. doubleert natuurlijk niet om de tegenpartij geen kans te geven weg te lopen. Noord kan een opmerking niet onderdrukken: „Hoe kan je nou pas sen? Vier harten is toch mancheforcing!" verwijt hij zuid. Zuid; „Ik weet niet wat je wilt met 4 harten zit je toch al in een manchebod?" We komen weer bij ons 3 schoppen- tegenspelprobleem, Feitelijk hebben we het u al bijzonder moeilijk gemaakt en de vraag in een lastige vorm gegoten. Reeds in de eerste slag was nl.l het tegenspel van zuid al fout. Hij moet niet de O 9 bijspelen, doch de 3. Waarom? Zuid heeft geen haast met het maken van eventuele verdere slagen In -Q doch wel met het ontwikkelen van slagen in Als noord in slag 2 zou naspelen, gaat het spel down als hij doorspeelt Oplossing van no. 99, 140 243 32 10 IWJJ tio O 13 i4 isb IbO *(9 (40 756 100 192 720 12 31 into Oplossingen kunnen worden ingezonden tot donderdagmiddag a.s. Er worden vier prijzen van f 2.50 toe gekend. Over de puzzelrubriek kan niet gecorrespondeerd worden. De oplossing moet geschieden door in vulling van een der cijfers (I t'm 9 zo danig, dat het produkt van de cijfers in een ononderbroken rij in horizontale richting gelijk is aan het getal dat links staat en in verticale richting aan het ge tal dat boven staat. Staat er evenwel een plusteken voor het aangegeven getal, dan is dit niet het produkt maar de som van de in te vullen cijfers. Staan er twee getallen in één hokje, dan heeft het bovenste betrekking op de horizontale rij en het onderste op de ver ticale rij. Wij zendert de eerste postwisseltjes van 1959 naar: mej. M. Vos, Wielingenplein 32, Utrecht; J. B. van Ettinger, Joubertstraat 196. Gouda; W, Holstege-Teunissen, Broersvest 31, Schiedam; G. Mustert, Kar dinaal van Rossumstraat 40a, Dongen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8