Afgelopen jaar, ondanks donkere zijden, niet onbevredigend Bui der recessie, is als gehoopt, overgedreven BIOSCOOP-PROGRAMMA'S I Geheugen-hulp DE KROON r Kamer van Koophandel voor Beneden-Maas v.. Ou er de. ^zDcuw Een uniek aanbod ondergoed van de bo venste plank nu met Na moeilijk begin, belangrijke verbetering Bedrijfsapostolaat Rotterdam en Schiedam J Mechanisatie Het ornament voor de Maasboulevard Monopole Theater Schiedam borg voor „Schiedam" Schiedamse Kunstkring Onderscheiding AGENDA RAADS VERGADERING Vorstschade Over „Mens en Muziek' Een mooi karwei Het rijdende posthuis Wat Schiedam verloor en vond NSC DINSDAG 13 JANUARI 1959 Samemverking met R'dam RENAULT DEALER Scheepsbouw Kunstmestindustrie PAGINA 2 Haringvisserij Horecabedrijven Toerisme Bouwbedrijven Voorne, Putten en Rozenburg Middenstand Glasindustrie „Met de dood op de hielen" KUNSTWERK. Damwachter KOOPJES BIJ TIMCO -tiled amsckc nieuwe schledamsche coura Brengt „Een glas water Voorkoming aan ivarmwater- toestellen en meters Voor de werf A. de Jong N.V. OS ROTTERDAM VRACHTENMARKT Dit aanbod geldt voor alles wat HOLLANDIA maakt; het prach tige ondergoed voor moeder en dochter, de Hollandia onder jurken, vlinderlicht en wonder mooi en het warme, sportieve ondergoed voor vader en zoon! V- Hedenmiddag hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen haar jaarvergadering, -welke mede werd bijgewoond door tal van genodigden, onder wie burgemeesters van ver schillende gemeenten uit het district der Kamer en leidende figuren uit het bedrijfsleven. V'dat de voorzitter, ir. C. H. Buschmann, een overzicht had gegeven van de bemoeienissen der Kamer, gaf hij zijn visie over wat in het afgelopen jaar gebeurde. Over het algemeen, aldus de voorzitter, mogen we het afgelopen jaar kenschetsen als niet onbevredigend voor het bedrijfsleven, al zijn er ook genoeg donkere zijden. Werd verleden jaar aan het eind van de nieuw, jaarsrede de hoop uitgesproken dat we aan het einde van 1958, de balans opmakend, zouden mogen constateren, dat de bui der recessie was over gedreven en ons bedrijfsleven nog ongeschokt zijn grote taak zou mogen voortzetten, deze hoop is, aldus de voorzitter, verwzenlijkt. Na een moeilijk begin is gedurende het laatste deel van het jaar een belangrijke verbetering ingetreden. Wij zijn er dan ook blijkbaar in geslaagd het verlies van Indonesië op te van-gen door industrialisatie. De industriële produktie, die tegen het einde van het vorig jaar een daling ver toonde, is dit jaar weer gestegen; het dekkingspercentage van de invoer door de uitvoer, dat in 1957 75 pet bedroeg, is gestegen tot 89 pet in de eerste 11 maan den van 1958. Onze goud- en deviezen reserve steeg belangrijk. Het nieuwe jaar biedt vele mogelijk heden, zowel goede als kwade. Een verheugend begin is de invoering van de gedeeltelijke convertibiliteit door een aantal Europese landen. Een groot vraagteken blijft voorlopig de Euromarkt, die nu in werking is getreden; .vooral de nog steeds weinig doorzichtige houding Traditiegetrouw hield het Bedrijfsapos tolaat van Rotterdam en Schiedam zijn nieuwjaarsbijeenkomst in de zaal van het r.-k. Weeshuis aa-n de Kruiskade te Rot- erdam. Na zijn openingswoord hield pa ter dr. G. Mulders s.j. een betoog over het pas verstreken Kerstfeest en hij ver geleek de Christelijke viering ervan met de kou<fe opvaittóng da-a rover o-p de grote bedrijven. Het muzikale gedeel te van de bijeenkomst werd verzorgd door een trio dat op voortreffelijke wijze een sonate van Lecillet ten gehore bracht. Daarop volgde een concert voor fluit, viool en cello. De heer Vinke ontpopte va" "f Is £edecltclijk in zeer snelle Zich als een voortreffelijke pianist die de ontwikkeling. Het feit, dat zowel het Bot- Prelude ensuite van Franz Liszt ten gehore j Jfkgebied als Rozenburg (de toekomstige bracht, alsmede een eigen compositie. Er Europoort) liggen, zowel binnen het van Frankrijk baart in dit opzicht grote zorgen. We zien het nieuwe jaar met ver trouwen tegemoet, maar mogen ons niet verhelen, dat ons nog vele moeilijkheden wachten. We zullen in Nederland alle aandacht geconcentreerd moeten houden op het be vorderen van de export en de produkti- viteit. Bij de industrialisatie, nodig voor het verschaffen van werkgelegenheid zul len we het meer moeten zoeken in andere industrietakken dan in die, welke verband houden met de landbouwsector, aldus spr. Het scheppen van een goede bestaans mogelijkheid voor de industrie is een al gemeen volksbelang van de eerste orde. Industrialisatie en export zijn de enige middelen, om de werkloosheid te verhoe den. Gelukkig heeft deze in 1958 nog geen ernstige vormen aangenomen, zeker niet in ons district. Het in bedrijfstcllen van de bedrijven in het Botlek-gebied en in Rozenburg zal een gunstige invloed heb ben op de werkgelegenheid. Met cijfers werd vervolgens aangetoond, dat de werkloosheid in het betrokken ge bied belangrijk lager is dan het landelijk gemiddelde. Ook de toestand op woning- gebied is gunstiger dan elders, al hebben alle vroegere voorspellingen over de ter mijn,, wharin de woningnood zou zijn geëindigd, gefaald. Het gebied van onze Kamer ten Zuiden werd aandachtig geluisterd en alle me dewerkers ontvingen een verdiend ap plaus. Pater Mulders vertoonde nog vele lichtbeelden van katholieke kerken uit Frankrijk welke door hem werden toege licht. Alles bij elkaar een prachtige avond. ZE IS TOCH WEL EENS hard en on meedogend, zo hebben we al eens ge dacht, die mechanisatie, gevolgd van ver- keersstoplichten. In deze sneeuwdagen overdachten we het nog eens extra, als we bij de Hema net door de stoplichten werden opgehouden en min of meer ge duldig 't snelverkeer., nauwelijks langs ons heen zagen gaan. Wanneer er helemaal geen of af en toe slechts enkele auto's passeren duurt het p wachten bij regen of sneeuwjacht dubbel H lang. En dan vraagt men zich af. of soms aan het snelverkeer tegenover de voet ganger niet een teveel aan pré wordt ge geven. Natuurlijk, er kan niet de hele dag bij die installatie een agent staan. Het is zelfs prettig, dat deze automatisch gere geld kan worden. Maar het lijkt ons moge lijk, dat op enkele uren van de dag het mechanisme zo gesteld zou kunnen wor den, dat rijdend verkeer en voetgangers minstens een fifty fifty politiek gevolgd zien. Misschien is het technisch niet moge lijk, dat neemt evenwel niet weg, dat op bepaalde uren of halve uren van de dag menig voetganger ongeduldig wacht f|| vanwege dat strenge verbod, niet on- ;p§ tijdig over te steken, ook al is er geen auto te bekennen en misschien even als wij prakkezeren over die harde en onmeedogende mechanisatie.. werkgebied van onze Kamer als binnen het belangengebied van de haven van Rotterdam, heeft aanleiding gegeven tot breedvoerige gedachtenwisseling tussen de Rotterdamse Kamer en de onze, met de wens te komen tot een samenwerking in zake de ontwikkeling van deze gebieden. Dit heeft geleid tot overeenstemming tus sen onze beide Kamers, waarbij een vorm van samenwerking voor deze gebieden is gevonden, die naar wjj vertrouwen in de toekomst deze gebieden ten goede zal kunnen komen, onder handhaving van Ieders zelfstandigheid en met bestendi ging van de goede verstandhouding tussen beide Kamers. Samenloop van omstandigheden, die na der werden uiteengezet, bracht een ze kere onevenwichtigheid in de bezetting der werven teweeg. Overigens hebben de werven niet over gebrek aan werk in 1958 en vermoedelijk ook niet in het ko mende jaar, te klagen. Eerst wanneer tot Sloop of duurzame buitendienststelling van verouderde ton nage wordt overgegaan, zal de belangstel ling van reders voor nieuwe tonnage toe nemen. Gesteld kan worden, dat de bouw capaciteit der Nederlandse werven, ook door de beperking van Marine-opdrach ten, meer dan voldoende groot kan wor den geacht. De achteruitgang die zich, t.a.v. kleine scheepswerven, machinefabrieken, con structiewerk e.d., in de tweede helft van 1957 reeds aandiende, heeft zich in de loop van 1958 heel snel doorgezet In de gedistilleerdindustrie deed ook in 1958 de accijnsverhoging haar invloed ge voelen. Weliswaar zal de afzet in 1958 iets hoger geweest zijn dan in 1957. doch zij zal nog belangrijk beneden die van 1956 blijven. De waarde van de export zal naar verwachting enigermate achterblijven bij de waarde behaald in het topjaar 1957. Tengevolge van diverse maatregelen heeft de zuivelexport zich op een redelijk peil kunnen handhaven. De binnenlandse afzet van kaas is met circa 10 pet geste gen, terwijl de verhoging in de consumptie van boter misschien wel op 30 pet mag woren gesteld. Voor het melkjaar 1958-59 heeft de re gering verdere maatregelen getroffen, welke ten doel hebben de melkproduktie te beperken. In feite zal dit ingrijpen van de regering tot gevolg hebben, dat het uit eindelijk door de veehouders te ontvan gen melkgeld een verlaging zal onder gaan en het is daarom te begrijpen, dat van veehouderszijde heftig tegen deze maatregel is geprotesteerd. Niettegenstaande een krachtige reclame actie ten behoeve van de consumptiemelk, loopt het verbruik nog steeds terug. Het is duidelijk, dat afschaffing van de sub sidies op dit artikel, waarover thans in verschillende overheidskringen wordt gesproken, een nog verdere teruggang van het verbruik van dit volksvoedsel te weeg zal brengen. Uit de zeep-, was- en reinigingsmidde lenindustrie werden gunstige berichten ontvangen. De verkopen lagen, oehoudens een enkele uitzondering, op een aanzien lijk hoger peil dan in 1957. De financiële resultaten stemmen tot tevredenheid. Het betrokken bedrijf zal het aantrekken van arbeidskrachten uit de z.g. overschotge- bieden ook in 1958 onverminderd voortzet ten. De totale produktie van meststoffen was in 1958 wederom hoger dan het vorige jaar. Het betrokken bedrijf volgt de ontwik keling van de Euromarkt met grote aan dacht. Men ziet de toekomst in dit op zicht met vertrouwen tegemoet. De in Vlaardingen gevestigde industrie van margarine en eetbare vetten had in 1958 een druk jaar. Zij wijst erop, dat de toeneming van het aantal margarinefa- brieken in Nederland grotere spanningen op de binnenlandse markt veroorzaakte. Op de exportmarkten nam de activiteit en de concurrentie uit verschillende richtin gen toe. Men verwacht voor 1959 een verscherping van de concurrentie. Voor de meubelindustrie deed 1958 zich kennen als een jaar van teruggang. De koopkracht in deze sector loopt terug en heeft het dieptepunt vermoedelijk nog niet bereikt. Dit leidde tot ontslagen en tot gedeeltelijke sluiting. De export gaf een iets gunstiger beeld te zien. het lopende jaar is men goed van orders voorzien. Ofschoon het aanbod van ar beidskrachten verbeterde, bleek het niet temin noodzakelijk arbeidskrachten van elders aan te trekken. In het voorjaar van 1958 werden weder om twee nieuwe schepen aan de vloot toe gevoegd; daartegenover echter werd een vijftal schepen van de Vlaardlngse vloot afgevoerd. De visserij op maatjesharing verliep bevredigend. Des te teleurstellen der was het verdere verloop van de ha ringteelt. Aan het einde van het seizoen was er een achterstand van ca. 94.009 kantjes ten opzichte van 1957. De afslagprijzen van gezouten haring liepen sinds begin oktober regelmatig op Gedurende de laatste maanden van het jaar noteerde de eteurharing tussen de 50 en 60 per kantje. Deze hoge prijzen betekenden voor de rederij een compen satie voor de lage vangsten. De voorraden van het seizoen 1957 wa ren in het begin van het jaar 1958 zeer beperkt, zodat het ruimen geen moeilijk heden opleverde. De afzet van de haring uit het nieuwe seizoen was in de eerste maanden niet onbevredigend. In deze pe riode werden ook de gebruikelijke con tracten voor levering t.m. februari 1959 afgesloten. Tot het einde van het seizoen (medio december) hebben de prijzen zich tenge volge van de zeer onbevredigende vang sten op een abnormaal hoog peil gehand haafd. Dat de handel slechts met belang rijke verliezen aan zijn verplichtingen heeft kunnen en in de komende maan den zal moeten voldpen, behoeft geen betoog. Door de zeer geringe voorraden zal mede de werkgelegenheid in deze be drijfstak in de eerstvolgende maanden wel veel te wensen overlaten, Bij de meeste zaken lagen de omzetten op dezelfde hoogte als het jaar tevoren; sommige branchegenoten spraken van een lichte verbetering. Men meent, dat de gestegen exploitatiekosten tot prijsverho ging zullen moeten leiden. Het cafébezoek ondervond de invloed van de televisie. Ook de bedrijfskantines berokkenen aan het cafébezoek schade. De ontvangen berichten spreken van een gunstig seizoen, ondanks slecht weer in enkele „top-weken". Extra fraai weer tijdens enkele weekends was voor de sei zoenzaken op het strand gunstig. Helle- voetsluis kreeg veel dagbezoefc in verband met de deltawerken. Het bezoek van buitenlanders aan Voorne en Putten, nam sterk toe. 1958 gaf een minder gunstig beeld te zien. Het onderhoudswerk het z,g. bur- gerwerk leed onder hogere materiaal- prijzen, het toenemende euvel van beun hazen en doordat de grotere aannemings bedrijven zich meer op het kleine werk richten. Het aannemingsbedrijf moest het gehele jaar door tegen sterk concurrerende prij zen werken. Uit Schiedam komt de opmerking, dat de woningwetbouw geheel wordt uitge voerd door ondernemingen van buiten de stad Voor de z.g. eigenbouwers was 1958 tot dusver wel het slechtste jaar. Hoge kosten en geringe mogelijkheid tot winst- revende verkoop maakten en maken de risico's hier wel zeer groot. De voortgaande ontwikkeling en uit voering van het Botlekplan alsmede de aanvang van de uitgebreide werken tot het graven van de havens voor Europoort met alles wat daarmee samenhangt von den hun weerslag in de bedrijvigheid op onze eilanden. De grootste bouwactiviteit werd ontplooid in de gemeente Spijke- nisse. In Hellevoetsluis heerste grote be drijvigheid in verband met de omvang rijke werken tot afsluiting van het Ha ringvliet. Tengevolge van de bouwactiviteit waren de ambachtslieden goed van werk voor zien, doch ook hier bleef het werknemers, vraagstuk een van de grote moeilijkheden De grote bedrijven in Pernis en omgeving bleven werkkrachten wegzuigen. De middenstand deed over het algemeen goede zaken. De banken behaalden goede resultaten. De veehouderij verliep gun stig; de grasgroel was voldoende. De ak- kerbouwprodukten behaalden de nor-male opbrengst; de teelt van suikerbieten was goed. Het binnenhalen van de oogst ver liep voorspoedig. De pluimveehouders zijn over het algemeen tevreden. De telers van groenten hadden met te genvallers te kampen zodat de tuinbouw met zonder zorgen verliep. Ook was de overvloedige fruitoogst oorzaak van ma tige prijzen. Over de gang van zaken bij d-e midden stand werden enkele voorlopige rapporten ontvangen. Zij stemmen overeen in de op merking, dat het jaar 1958 over het al gemeen een teruggang te zi,en gaf, al was die niet in alle branches even sterk. Men schrijft de teruggang toe aan de doorwer king van de bestedingsbeperking. Schie dam merkt op, dat Rotterdam zeer veel concurrentie biedt, d-ie van jaar tot jaar erger wordt. De zaken in de nieuwe stadswijken van onze grote steden zijn tevreden. De voorzitter besloot zijn rede met een aantal gegevens over de Scheepvaart en het Havenverkeer, die wij reeds eerder vermeld hebben. De raad heeft van een gever, die onbe kend wenst te blijven in oktober, aan vaard een schenking van 50.000- ten be hoeve van een ornament aan de Maasbou levard, op te richten nabij het aldaar in aanbouw zijnde café-restaurant. De hier op betrekking hebbende plannen zijn thans gereed en kunnen tot uitvoering worden gebracht. Volgens het ontwerp van de architec ten Swaneveld en Goslinga zal het orna ment bestaan uit een 26 meter hoge staal constructie, opgesteld op een met betonpa- len onderheide fundering van gewapend n v.- i ,i beton; het zal worden geplaatst langs Over het algemeen kan men zeggen, dat] de oever van de Maas op een afstand van de handel zowel in inlandse als in buiten-! ruim 35 meter ten oosten van genoemd iQilnPO nQliliTVIinUjAn Tl nV* I v\ H1CO (nt 4- -x n cafe-restaurant; een en ander zoals ia aangegeven op d« tekening, welke bij de stukken ter inzage is gelegd. Op grond van de verkregen prijsopga ven zijn de kosten van het ornament te stellen op ca. 35.000.- die van de funde ring op ca. 13.000.- terwijl mede op en kele onvoorziene uitgaven moet worden gerekend. landse peulvruchten zich in 1958 tot te- vredenheid heeft ontwikkeld. Over het algemeen ma-g de gang van zaken in -het afgelopen jaar in de flessen- industrie bevredigend worden genoemd De produktie handhaafde zich o-p -het zelfde peil a-ls het vocige jaar en voor Als jongen reeds heeft hij een grote voorliefde voor revolvers. Zijn vader, een dominee, die Texas rondtrekt probeert deze vreemde eigenschap eruit te slaan, maar het resultaat is averechts. De een na de ander sterft door zijn hand, eigen lijk zond-er dat het zijn bed'O-eüamg i-s. Ten lange leste wordt hij gegrepen en veroor- deeld tot 25 jaar dwangarbeid. Zijn vrouw past intussen op de ranch, die hij zich heeft kunnen kopen en voedt hun zoontje op. Na 16 jaar wordt papa wegens goed ge drag vrijgelaten en hij stelt er dan een eer in, zijn zoon af te helpen van diens voorliefde voor vuurwapens, die hij van zijn vader heeft geërfd. De kleurenfilm, waarin Roc Hudson en Julie Adam's de hoofdrollen spelen, is ge baseerd o-p een werkelijk gebeurde ge schiedenis, geschreven door de man, die „MET DE DOOD OP DE HIELEN'.' zijn jeugd heeft doorgebracht. Wie 14 jaar of ouder is, kan 's mans bekentenis aanzien. (Advërtentie) Dogblod voor Schiedam en omstreker. 81ste Jaargan No. 23880 D A M 1 8 SCHIEDAM TELEFOON 6 6 15 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 S ADVEBTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Btl contract speci-aie tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN t OM per mm-hoogte. Bij contract speciale tanleven. KAMPIOENEN tot' 2» woorden f 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct. Maxi mum 60 woorden. Alle advertentie-orden; warden afge stoten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertentie- ABONNEMENTEN f T.40 per kwartaal, f 2M maanA en f 6.59 per week. "■■M. Dit was toch wel een mooi stuk werkdoor jeugdige Schiedammers vervaardigd, tegenover het clubhuis St.Joris Doele. D-oo-r de Ko-nd-nikl-ijke Nede-rlamdsche Voetbalbond te 's-Gravenhage. is aan de „Schiedamsche voetbal- en honkbal ver eniging „Schiedam" op haar verzoek een 10-jarige geldlening, rentende 3 pet., af te lossen in 10 gelijke jaarlijkse termij nen, aangeboden. De opbrengst van deze lening is be stemd voor de afbouw c, q. nieuwbouw va-n Meedil-oika-len.-kiain'tae e. d„ op de twee sportterreinen, welke de vereniging van de gemeente in huur heeft, en deel uitma ken van het sportveldencomplex bewes ten de Poldervaart. Deleningsvoorwaarde-n zijn voorde ver eniging gunstig. De geldgever stelt even wel de voorwaarde, dat een solide borg de betaling van rente en aflossing zal ga randeren. Daarom heeft de sportvereni ging zich, door bemiddeling van de sport raad. tot B, en W. gewend met het ver zoek te bevorderen dat de gevraagde garantie door de gemeente zal worden verleend. Deze zijn van mening, dat er geen bezwaar bestaat tegen het verlenen van de gevraagde hulp aan deze reeds jarenlang bestaande vereniging. Uiteraaad moet in de overeenkomst, welke met haar zal worden aangegaan, de bepaling wor den opgenomen, dat de opstallen niet mo gen w-ordien verwijderd a-lvo-re™ de vereni ging haar verplichting tot betaling van rente en aflossing geheel is nagekomen. Nog wordt opgemerkt dat de vereniging rechtspersoonlijkheid heeft aangevraagd. Tot zij die bezit, zal de overeenkomst de bestuursleden persoonlijk aangaan. B. en W. stellen de raad voor een des betreffend besluit te nemen. De Schiedamse Kunstkring brengt don derdag 22 dezer voor zijn leden de come- die in vijf bedrijven van Eugène Scribe „Een glas water" door de toneelgroep „Puck" onder regie van Walter Kous. Wegens 50-jarige trouwe dienst is bij K. B. ,van 24 december 1958, no. 40 toege kend de Ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons aan de heer C. Lankamp, die als distillateurs knecht werkzaam is bij de fa. W. Hase- kemp' en Co alhier. De burgemeester reikte deze onderschei ding gisteren ten kantore van genoemd» firma aan betrokkene uit. Op de agenda van de a.s. raadsvergade ring komt o.a. voor de benoeming van een lid van de commissie van administratie van h©t Gemeente-ziekenhuis ter voorzie ning de vacature, ontstaan door de pe riodieke aftreding als zodanig van mej. G. Burger (lid gekozen uit de leden van de raad). Een aanbeveling van de commissie van beheer der fondsen herkomstig van de Vernietigde Gilden ter benoeming van 2 leden van genoemd ooilege ter voor ziening in de vacatures, ontstaan resp. door het overlijden van de heer A. J. van Lith en de periodieke aftreding van de heer mr. J. W. Peek. Aanbevolen worden: A. de vacature A. J. van Lith: 1. de heer If. Kornfeld; 2. de beer J. Scheffers; B: in de vacature mr. J. W. Peek: 1. de heer mr. J. W. Peek (aftredend)) 2. de heeT H. Sabel. Voordracht van B. en W. tot benoeming voor de cursus 1958-1959 van een leraar in elektromontage aan de Gem. Nijverheids avondschool. Aanbevolen wordt de heer J. Leijenhonst, thans belast met de waar neming van deze lessen. Voordracht van B. en W. tot benoeming voor de cunsus 1958-1959 van een leraar in de algemeen vormende vakken aan de Nijverheidsavondschool de heer O. J. Viveen, thans belast met de waarneming van voornoemde functie. Voorstel van B en W. tot overplaatsing van de heer W. Schluter, onderwijzer aan de Klaas de Vriesschooi A. naar de school yoor B.L.O. aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan. Voordracht van B, en W. tot benoeming in tijdelijke dienst aan de Avondschool voor oud-leerlingen van de school voor buitengewoon lager onderwijs van mej. D. A. Hengelmolen. onderwijzeres aan de dagschool voor B.L.O. aan de Burgemees ter Honnerlage Gretglaan, alsmede een voorstel van B. en W. tot verhoging van de huurprijs van de bij raadsbesluit van 23 me; 1958 aan de Scheepsbouw- en Ma- obinereRaratie-inrichting ,.De Hoop", thans genaamd de N.V. Scheepsbouw maatschappij „De Hoop", verhuurde per celen tuingrond aan de Sohiiekade, groot resp. 530 m2 en 1777 m2, van 10 tot 60 ct. per m2 per jaar, i.v.m. de ingebruikneming van deze percelen als industrieterrein. De directie van de Technische Bedrij ven verzoekt ons het volgende mede te de len: Teneinde een ongestoorde levering van gas, water en elektriciteit te bevor deren en vorstschade aan meters en toe stellen, die voor rekening van de verbrui kers moeten worden hersteld, te voorko men wordt op het volgende gewezen: Volgens de verordeningen moet boven de watermeterput een luik zijn aange bracht en zijn de verbruikers verplicht de gas- en watermeters afdoende te bescher men tegen vorst door middel van kranten papier, droge doeken of droog stro. Om bevriezing van gaskeukengeysers zoveel mogelijk te voorkomen verdient het aanbeveling vóór de nacht en tijdens de uren waarop zij raie* worden gebruikt heitigedeelte waar de bediieningskirainen zit ten, met behulp van kranten of droge doe ken te omwikkelen. Van te voren wordt nog even warmwater getapt, waardoor toestel en inhoud op een hoge temperatuur zijn gebracht; daarna wordt de aansteek- vlam uitgedraaid. Ook indien men tot af tapping van de waterleiding in huis over gaat dient, na het openen van de beide kranen van het toestel, de omwikkeling toch te worden aangebracht. Alvorens het toestel weer in gebruik te nemen verwij dert men de omwikkeling. Ook grote gasgeysers. die in niet vorst- vrij te houden badkamers zijn opgesteld, worden zoveel mogelijk afgetapt. Ten aanzien van elektrische heetwater- toestellen wordt opgemerkt dat deze zolang met heet water gevuld geen be scherming tegen vorst behoeven. Voor het afsluiten en leegtappen van waterlei dingen raadplege men de bij het toestel behorende instructiekaart. Daar bij vorst veel extra-werkzaamhe den zijn ontstaan zal men om wachten te voorkomen goed doen reeds thans de afsluiter bij de watermeter op gang baarheid en dichtheid te beproeven; func- tionneert deze afsluiter niet dan wende men zich tot Installateur of huiseigenaar. In de serie lezingen die de directed van de Toonkunst-muziekschool, Frad Moonen, dit seizoen houdt, behandeld' hij gisterenavond het orkest. Voorname' lijk de ontwikkeling en structuur v»" het Europese orkest werden door hem ui*' voerig belicht. Er is een tijd geweest, dus de heer Moonen, dat elk instrume11 een eigen partij speelde, waardoor ld' terogene orkesten ontstonden. Eerst i® de zestiende eeuw begon men in Engelad zogenaamde families van instrument^ te bouwen, wat de grondlegging beteken' de van het hedendaagse orkest. Monteverdi was de eerste, die een groep strijkers bijeenbracht. Ter illustra tie draaide de heer Moonen enkele or' kestdelen van de opera „Orpha". waard ook de functionele taak van de clavecin1' bel naar voren treedt. Tevens gaf hij een uiteenzetting van d' oorsprong en afkomst der verschillend' instrumenten. Teneinde zijn gehoor ee® indruk te geven van de veelomvattend' taak van de dirigent, draaide hij een op' name van een repetitie van het orkes' van Columbia Broadcasting onder lel' ding van Bruno Walter. Na de pauze behandelde de heer Moo nen een van de moeilijkste orkestwerke" van Strawinsky, „Petroesjka", welK werk gefinancierd werd door Serge Djag>' lev, Tijdens de nu volgende bijeenkomt zal de heer Moonen „het orkest en de so list'' onder de loep nemen. Op de werf van A, de Jong N. V. aan de Wilhelmdnaihiaven wordit momenteel druk gewerkt aan -het repareren van het Duitse motartaokschiip Nicola. Dit 1000 ton meten, de schiip, uit Bre-men afkomstig, is de vo rige week als gevolg van motorstoring op het Noorderhoold van Hoek van Holland gedreven en liep toep aanzienlijke schade op. Na het vlot komen werd het naar Cafl- tex in Pernig gesleept, waar de zich nog i'iin de tankers bevindende olie werd uilt- gepompt. Hierna is het bij de Tanker Cleaning ontgasf, en vervolgens naar de werf van A. de Jong N. V, verhaald. Daar werd het ln een droogdok gebracht en men stelde een onderzoek naar de aard der schade in. Het bleek, da., het bodemvlafc ernstige schade }iad opgelopen, zodat een aantal platen vernieuwd moet worden. Men is direct aan het karwei begonnen teneinde het schip weer zo spoedig mogelijk be vaarbaar te maken. Teneinde de bewoners van het. oostelijk stadsgedeelte en varn Nieuwlatnd beter in staat te stellen van het rijdende posthuis gebruik te maken, worden de tijdstippen, gedurende welke de mobilofoonauito's op het Wibautplein en het Van 't Hoffplein gestiatdonmeerd zijn, met. ingang van 15 ja nuari als volgt gewijzigd: Van 't Hoffplein 9 tot 930 u.ur, 14 tot 14.30 uur; Dr. Wibaut plein 9.30 tot 10 uur, 14.30 tot 15 uur. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 912.30 uur en 26 uur: armband, rood geblokte sjaal; portemonnee met inhoud. Te bevragen aan de politiepost te Kethel: een bruine lederen tas, gebreide kindermuts. Te bevragen bij de vinders: rood-witte meetstok, portier Gem. Gasfabriek, Dwarsstraat; boodschappenmandje, Mer- curius, Lange Haven 77; kinderportemon nee, G. Scheepmaker, Warande 24a; kin derportemonnee met inhoud, v. Egmond, Rembrandtlaan 58b; portemonnee met in houd, R. v. Loenen, Dr. Boslaan 1; por temonnee met inhoud, Poldervaart, Ma- riastraat 37a; damesportemonnee met in houd, Hoegee, Lekstraat 82; rood-groene sjaal, P. J. Stehouwer, Da Costastraat 29; witte sjaal, A. Akkerstein, Huijsmansstr. 56; plastic regenjas, mej. Klink, p/a de Koning Westvest 62; vel sjaarz«gels, v. d. Plas, Korte Singelstraat 21; bedrag aan geld. Jongkind, Edisonstraat 61; armband, M. de Rouw, Potgieterstraat 56b; vulpen, mej. Burgers, Goeman Borgesiuslaan 67; autoped, Waardenburg, Lange Kerkstraat 23. Passage Theater: Pal Joey (str. volv' da,gelijk 2 en 8.15, zaterdag en zondag 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: Met de dood op hielen (14 j.); weekdagen 2, 5, 7 en 9 uur' zaterdag en zondag 2. 7 en 9 uur. Stedelijk Museum: Hoogstraat 112: gelHks 1(V—5 zondag 125 uur TentooO' steling „Ach tijd" en „Blad papier", als mede moderne kunst. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL ST.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau 0° Eeeszaal voor volwassenen: dl., do„ z®' van 10—12 uur; di. t'm za. van 25 uuf' tna di„ wo, vr. van 78.30 uur. •Jeugdleeszaal: dl., do., vr. van 45.30 uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw.: dt. 630—8 uur: vr 7—8 uur; jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nieuwland, Wljkgebouw Dr. Wi bautplein fzijlngang): Jeugd: wo. 1.30—8 uur: volw wo. en vr, 7-8.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3. ma. 7—8 uuri wo. en vr. 7—8.30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 11.3" —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl 48 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: apotheek Gouka, Hoog straat 29. WOENSDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. Mercadet Comedie van Honoré de Balzac, door het Rotterdams Toneel o.r.v. Georges Vitaly; 20.00 uur. Groote Schouwburg, Zuidplein 60. De duivel in de vrouw Toneelspel van Carl Schónherr, door het Haags Volktstoneel'. 20.15 uur. Rivièrahal, Van Aerssenlaan 49. Concert door het Rotterdams Philharmoniseh Or kest. Dir. Eduard Flipse. Sol. Lola Bobes- co, viool. Prog. Rossini - Bemier - Saint Saëns - Chaussön; 20.15 uur. Kunstcentrum 't Venster, Gouverne- straat 133. Middagpauze - concert doof Ton Hartsuiker, piano; 12.45 uur. BIOSCOPEN Programma's van 9 t/m 15 jannari Arena: This happy feeling (14 J. - CapitoV De misdadiger in de rolstoel (18 J.i - Centraal1 Kanonnier Austen (The deep six) (14 j -- Cineax-AD: Slavinnen van Carthago (18 J.) -T Clneac-NRC: Actualiteiten (doorl. voorst' Colosseum: De gebroeders KatamazotJ donderdag: Meisjes zonder moras (volw.), zaterdag en zondag matinee: Carnaval ,„cJieXas 1 Harmonie: Als de kraao- vogels overvliegen (14 J.) Lumière: L.ebela' (18 J.) Lutusca: De vierkante -ekruut (a. l Luxor: Mardl gras (a. 1.) Metro: Fanfnr? (a. I.) Passage-Schiedam: Pal locy istrtk' volw.) Prinses: De moordenaar met de zacht* tem (onbekend) - Rex: Actie in de Stilt* Zuidzee (14 Thalia: Dracula (18 1.) -- t Venster: The Green Man (18 J.) Victoria1 Als ouders slapen (18 j.). ROTTERDAM, 12 Januari 1959 10 Jan. v.m.255 ton tin Arnhem, 230 ton looi stof Dongen 200 ton granen Zutphen, 146 ton granen Doesburg, 195 ton klei GeldermaOaen, 150 ton gerst Zwolle 453 to.n gerst Wormërveef. ton gerst Wanssum. 102 ton gerst Gronin gen, 222 ton gerst Hengelo, 177 ton gerst Almelo; «'5 ton oellulose Maastricht, 102 ton kunstmes' Hertogen 113 ton kunstmest Middelburg 10® ton suiker Bols ward. 406 ton raapzaad Zaan streek, 2 x 21(50 tan kolen Nijmegen ISO too kolen Aalsmeer, 100 ton oud-Uzer Alblssserdarn. 230 ton meel Zaanstreek. Totaal 41 reizen 12 jan. v.m.: 250 ton granen Maashees, 198 to» granen Amerongen, 54 ton diversen Weert 200 tan stukgoed Amsterdam 161 ton gerat Tilburg. 87 ton gerst N«megen 66 ton gerst Walsoorden- 10°/o korting in onderstaande zaken (van H t/m 31 januari) Rotterdam: Zwartjanstraat 14, Kleiweg 100, Schiedamseweg 25, Stadhoudersweg 133, Góudserijweg 8, Burg. Baumannlaan 120. De Slinge 185-187. Pleinweg 1. Beijerlandselaan 59 Vlaardingen: Korte Hoogstraat 41-43 boek Korte Hoogstraat (alléén damesondergoed) Rotterdam: Meent67. Noordsingel39 Groene Hilledijk 267 Burg. Baumannlaan 124 SchiedamOranjegalertf VlaardiugenGed. Biersloöt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2