Heinrich Schliemann, Zuurbrand Op de maag Wim de Graaff aan de leiding na goede 3000 en snelle 500 m. Van Scheltinga dwong Donner tot concentratie en remise Aanval op het parkeer-privilege voor overheidsfunctionarissen ontdekker van Troye hoeft niet langer te duren dan nodig om TWEE RENNIES op te zuigen ii imse GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Particuliere auto blokkeert niet meer dan die van ambtenaar Wolvenhoek een leeuwenkuil? Officieuze Nederl. Schaatstitel Coach Klaas Schenk is zeer tevreden Engeland heeft de kans nederlaag te vermijden Frans van Gunsteren niet in ski-ploeg 21e Hoogoven-schaaktoernooi Veertien hockeyers in Centrale training Stirling Moss in nieuwe Britse racewagen KNAC-ACTIE (voor 100 meter lopen) Ned. Kampioenschap Ereklasse 47/2 Rode Duivels verloren met 3-2 van Yasas Xerxes speelt liever voor eigen publiek Semiprof-arbiters uiten hun klachten Ook Ilsa Konrads brak twee wereldrecords DONDERDAG 15 JANUARI 1959 PAGINA 7 Oplos issing van gisteren Horizontaal: 1. altaarsteen 5- oorzaak 9. l.d. 10. r.o. 11. vlies 12. jarig 13. tabak 15. etage 17. o-k. 18- ha 19 lorgnet 22 denk beeldig. Derde testmatch Skiën in Overijssel DE BÉSTE en niet duur.Tube 95-70-45 et De uitslagen De standen Afgebroken partijen r ifllfeliSÏ jij JAN PESMAN Baanrecord op 3000 meter. Snelle 3000 meter Er is geen concurrentie De uitslagen WIM MARIS IN KEULEN UITGESCHAKELD M"" 1. Met gloeiende ogen luisterde de jonge Heinrich Schlie mann naar zijn vader, de dominee. Die beschreef hem de glo rie en ondergang van Troye, de trotse stad, die door twist zieke verdeelde en wraakzuchtige goden en de grootse helden gestalten van Achilles en Odysseus naar de vernietiging werd gedreven. Troye verdweenmaar dat kon Heinrich moei lijk aannemen. „Als Homerus gelijk heeft en als de wallen van de Koningsstad werkelijk zo massief waren, dan kunnen ze niet zomaar van de aardbodem gevaagd worden. Zelfs niet door de Grieken". Met zijn eigen handen zou hij later, veel later, misschien de grootste oudheidkundige ontdekking van de geschiedenis verrichten. De ruïnes van Troye 2 Uit het gloeiende zand groef hij het decor weer op, waarin Helena twee volkeren in de oorlog had gestort. Waar Odysseus zijn aanvalsplannen had overlegd en waar een razende Achil les de „helmbos-wuivende Hector" had geveld en rond de mu ren gesleurd. In gedachten hoorde hij weer de doodsklacht van de oude koning Priamus en de vervloeking van Kassan- dra, de ongeluksprofetes. Hij zag de laaiende stad Troye weer voor zichDe „Troyaanse droom", of, volgens anderen, hersenschim, werd werkelijkheid. Maar voor hij zijn ontdek king zou doen, zou Schliemann rijkdommen verzamelen. En de weg naar Troye zou lopen over Amsterdam, Londen en Parijs, Rusland en Californië. 3. Op 6 januari 1822 werd Heinrich Schliemann te Neubukov, een klein, Duits stadje, geboren. Een jaar latèr verhuisde zijn vader naar Ankershagen, dat ook in Meckelenburg-Schwerin lag. Ankershagen had weinig van een vriendelijk dorpje. Een vreemde sfeer van angst heerste er. Schuchtere stemmen ver telden dat de tuin van de dominee behekst was. Elke avond, om klokslag twaalf, fluisterden anderen, verrees er uit de vijver de geest van een jong meisje. Ze droeg een zilveren kelk en vlak naast haar lag de schim van een oude, ronde to ren, waar een schat begraven moest liggen. 4. In die bijgelovige omgeving groeide Heinrich op. Zijn fan tasie kreeg er ruimschoots voedsel. En hij was nog heel jong, toen hij al naar verloren schatten zocht. Het was ook in Ankers hagen, dat hij er zijn eerste liefde vond. Minna, een jong meis je, de enige die niet om zijn dromerijen lachte. Toen kwam de eerste schok. Heinrich's vader, de dominee, raakte in een onverkwikkelijk schandaaltje gewikkeld en joeg er zijn hele fortuin door. Zo kwam het, dat Heinrich op zijn veertiende jaar als loopjongen bij een Furstenbergse kruidenier in dienst kwam. Horizontaal: 1. hennepbraak 4. hemel lichaam 8. palmmeel 9. listigheidje 11. Waterstanden (afk.) 12. eenheid elek. kracht 13. afstandsmaat (afk.) 15. meis jesnaam 16. jongensnaam 17. muziekterm (afk.) 19. kleur 21. voorzetsel 22. vogel- prodükt 23- bez. voornaamw- 24. familie lid 25. zangnoot 26. inhoudsmaat (afk.) 27 voertuig 28 voegwoord 29 nieuw 30. en' omgekeerd (afk.) 32. gewicht (afk.) 33. voorzetsel 35. briefaanhef (afk-) 36 toespraak 38- op het nippertje 40. jongens naam 41. vuile plek. Verticaal: 1. snel 2. landbouwwerktuig 3. bovenste deel 5. eenh. van druk (afk.) 6. wintervoertuig 7. rendement 8- plaats in de Bollenstreek 10. vervaardiger van muziek 13. soort sabel 14. godsdienst 18 kern '19. beet 20. lokspijs 21. lofdicht 31. ijzerhoudende aarde 32. steen 34. alpen weide 35. dun lang stuk hout'37. lidwoord 3g_ n^-r)<*r (afy Verticaal: 1 alomvattend 2. aar 3. sta 4, naargeestig 5. oliebol 6. ode 7. ara 8. kor daat 14. ako 16. the 20- rob 21. nee- (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Zuurbrand op de maag wordt veelal veroorzaakt doordat Uw maag nu en dan meer maagzuur pro duceert dan voor de spijs vertering nodig is. Dat overtollig maagzuur is de oorzaak van Uw kwaal. Nu kunt U niet „de kraan dichtdraaien" in een frac tie van een seconde. Maar wat U wel kunt - en heel vlug ook, door een Rennie te nemen - is de wonder lijke sensatie beleven, dat de pijn onmiddellijk zakt. Vanaf het allereerste mo ment da*t U een Rennie op zuigt en de zuurblussende ingrediënten aan de maag worden toegevoerd, in Uw eigen speeksel, waar ze onmiddellijk aan het werk gaan om Uw pijn te stillen. Daar gaan ze mee door tot alle overtollig zuur vol komen geneutraliseerd is. Daarom passen Rennies op de grote meerderheid van zuurbrandlijders - in feite vinden meer mensen baat bij Rennies dan bij enig ander maagtablet. De eerste de beste keer dat U last krijgt van zuur brand - probeer Rennies. De pijn zal beginnen te zakken in minder tijd dan gij nodig had, om deze ad vertentie te iezen. Ren nies zijn overal verkrijg baar, bij Apothekers en Drogisten. HAMAR, woensdag. „Het is nog te vroeg om te juichen. De grote wedstrijden moeten nog be ginnen en de tegenstand in Göteborg, Oslo en waar de jongens ook nog zullen rijden, zal weer enorm sterk zijn. Maar het staat als een paal boven water, dat de meesten van onze rijders in betere vorm zijn, dan zij ooit zijn geweest". Dit was de voorzichtig-enthousiaste uit spraak van Klaas Schenk na de eerste dag van de strijd om het officieuze Neder landse schaatskampioenschap, die van daag te Hamar begon. Op deze eerste onderdelen van de wedstrijden om de Jhr. Karnebeek-beker, de 500 en de 3000 me ter, zijn bij guur weer, met een tempera tuur van io graden onder het vriespunt, maar op goed ijs, enkele uitstekende re sultaten geboekt. Henk van der Grift reed de sprint op nieuw in 43.1 sec. en Wim de Graaff bleef met 43.9 sec. een halve seconde onder zijn beste tijd tot dusver. Het was jammer, dat Cees Jan Kroon, die razendsnel door de eerste bocht was gevlogen, kwam te vallen Niet alleen dat. hij met 46.3 sec. ruim boven de door hem geschatte tijd van on geveer 43.5 sec. bleef, doch bovendien ver speelde hij met deze valpartij zijn Kansen op de officieuze titel. Opvallend op de Aan het einde van de vijfde dag van de derde testmatch AustraliëEngeland in Sydney bestond er voor de Engelsen nog een redelijke kans een derde neder laag te vermijden. Met een afgebroken stand van 178 voor 3 in de tweede innings en een eerste inningstotaal van 219 tegenover de 357 van Australië stonden de Britten dus 40 runs voor Peter May en Colin Cowdrey zijn beiden not out in een vierde wicketstand, die 114 bedraagt. De vijfde en voorlaatste dag van deze derde test begon overigens ongunstig voor Engeland, want de eerste drie wickets gingen voor 64 runs verloren, maar met May en Cowdrey begon het herstel. De pitch was in het voordeel van de Austra lische spinbowlers. en het zag er in het begin' dati ook niet al te rooskleurig uit. Trevor Bailey en Arthur Milton, de bei de openingsbatslieden gingen voor resp. 25 en 8 op bowlen van Archie Benaud naar de kant. Alan Davidson bracht de „touristen" verder in moeilijkheden door leg before van Tom Graveney (22) op 63. De i Nederlandse ploeg, die zal deelne men aan de „Lage Landenwedstrijd", die vandaag 15 en morgen 16 januari te Val d'Isère wordt gehouden, is op een plaats gewijzigd. Frans van Gunsteren, de Nederlandse jeugdkampioen, blijkt toch niet beschikbaar te zijn. Bij de afda ling zal hij worden vervangen door Louis Heuts en bij de slalom door Arend Hu- brecht. Gisteren Is te Val d'Isère een intematio- ïale reuzelalom gehouden, die werd geor ganiseerd door de Belgen en waaraan verder Engelsen en Nederlanders deel namen. De Brit Gardner won deze reuzeslalom over 1300 meter met een hoogteverschil van 400 meter. Gardner had 1 min. 43,6 sec nodig om de 40 poortjes te nemen. De Belg Hottermans werd tweede in 1.44.- en de Brit Grimley derde ln 1.48.-. Peter Lukowski was de snelste Neder lander in 1-03,6 werd hij 9e. Frits Minke werd ln 2.11.4 lie en Jack Quaring in 218.4 13e De snelste Nederlandse dame was Olga Lukowski, die in 2.54.- 18e werd. Zowel Peter Lukowski als Jack Quaring verspeelden tijd door een val. Onder Ideale weersomstandigheden zijn gisterenmiddag 0p de Lemelerberg (Overijssel) skiwedstrijden gehouden. Het parkoers was 2500 meter lang; er waren 34 deelnemers. Bij de dames won Elly Pool uit Vrooms- hoop in 14 min. rond Ida Stalder uit Zwol le werd in 14.59 tweede en mej. Van der Berg uit Hilversum derde in 15.33. Dikkelboom uit Blaricum won bij de he ren in de goede tijd van 8 min. 13 sec. De Jong (Blaricum) en Staarman (Ber- gentheim) werden ex aequo tweede in 10.03. Jo Pool uit Vroomshoop, de winnaar van verleden jaar werd vierde in 10.06. mwszst Voor de Centrale Training van de Ne derlandse hoekieyiploeig zijn de volgen de spelers uitgenodigd: De Beer (Tilburg); Van Dijck (Kampong); Van Erven Dorens (Laren); Gooswiilligen (SCHC); Honnebier (BMHC); Hooghiemstra (SCHC); Van 't Hoofit (Hilversum); Kristen (DKS); Mar- res (Laren); O verdij kink (Delftse Stud); De Ruiter (DKS); Jos TerMmgen (Be Fair); Theo Terltogen (Be Fair) en Zwier (SCHC). De conditietraining onder leiding van Chris Berger wordt woensdag 21 januari inu het Olympisch Stadion hervat. Stirling Moss, de toprjjder van Van- wall, zal indien Tany Vandervell inder daad stopt met bet exploiteren van zijn renstal, beslist niet zonder werk komen. Gisteren werd namelijk in Londen mee gedeeld dat de Brit, die verleden seizoen o.a. winnaar werd van de Grote Prijzen van Argentinië, Nederland. Portugal en Marokko, op 10 mei te Monte Carlo in de Grote Prijs van Monaco zal uitkomen met een nieuw type racewagen van Britse makelij. De nieuwe bolide is onder meer opge bouwd uit een Cooper-chassis, een 2500 cc B.R.M.-motor. die een vermogen van 250 p.k. kan ontwikkelen, en een speciale transmissiebak met vijf versnellingen. De racewagen zal Paasmaandag 30 maart op het circuit van Goodwood (Sussex) voor het eerst in een wedstrijd worden be proefd. Pas na de Gand Prix van Mo naco zal Moss besluiten of hij ook andere belangrijke wedstrijden met deze wagen gaat rijden. BEVERWIJK, woensdag.' Olafsson en Eliskases delen de eerste plaats van het klassement, maar de waardering voor hun spel is zeer ver schillend. Over het algemeen slaat men de kansen van de IJslander hoger aan dan die van de Argentijn. Het spel van eerstgenoemde impineert door zijn rust en logica, de Argentijnse groot meester won bijvoorbeeld in de 5e ron de met vrij veel geluk van Van den Berg. Van den Berg-Olafsson was een Sicili- aan, waarin wit met loper c4 en loper g5 opereerde. Zwart verdedigde zich met ,.a6,.. Da5 en liet zich een dubbelpion op de e-lijn bezorgen. De koning hield hij in het midden. De Witspeler bleek de finesses van de stelling uitmuntend te doorzien. Hij kreeg stevig spel. doch het bleek onvoldoende voor een kansrijk ini tiatief. Daarom besloten de spelers met nog veel materiaal op het bord vrij vroeg tot remise. Donner, die in de ochtenduren zijn hang- partij tegen Olafsson had verloren, welk feit door een misrekening werd bespoe digd, had het 's middags tegen Van Schel tinga heel moeilijk. De laatste is goed in vorm, kan zijn gedegen theoretische ken nis aanwenden en blijkt zelfs voor de al lergrootsten een zeer geducht tegenstan der. Donner kwam in het middenspel ongun stig te staan, verloor een pion en het zag er naar uit, dat hij de partij zou verliezen. In het eindspel ontging Van Scheltinga echter een finesse, die het de nationale titelhouder mogelijk maakte remise uit het vuur te slepen. Met dat al zijn de Ne derlandse kansen op de ereplaatsen wel verkeken. Eliskases versloeg Langeweg. of beter gezegd, laatstgenoemde bracht zelf zijn redelijke stand in wanorde. De witspeler had weinig kunnen bereiken en o. i. was zijn pionnenstelling zelfs zwak. In de mid- 'denspelfase. waarin de 22-jarige Kick een stelling met mogelijkheden bezat, bracht hij een pionoffer, dat incorrect bleek. Toen stortte plotseling het zwarte huis Ineen. O'Kelly kon niet door de stelling van de stug verdedigende Barendregt heenkomen. De laatste zag kans. zijn tegenstander tot het „aanvaarden" van zijn Philidor te brengen. De Amsterdammer speelt zijn leven lang al niet anders en dan is het een moeilijke zaak leven in de brouwerij te brengen. O'Kelly deed wat hij kon, doch zijn ruimtelijk voordeel was moeilijk om te zetten in een koningsaanval. Toen hij op de open a-lijn de torens ruilde, was elke kans op initiatief verkeken. Hierop besloten de spelers tot remise, waardoor de kansen van de Nederlander op een zo> genaamd meesterresultaat (4l/s punt) zijn gestegen. Indien hij een dergelijk resul taat tweemaal binnen drie jaar boekt, krijgt hij de internationale titel. De ontmoeting Toran-Larsen was een Griinfeld-Indier, waarin wit allengs moei lijk spel kreeg. In tijdnood bracht hij een stukoffer, dat hem problemen bezorgde. Het leverde Larsen zijn eerste winst punt op, terwijl het voor de Spanjaard de eerste verliespartij was. De uitslagen van de partijen gespeeld voor de zesde ronde luiden; Hoofdgroep: EliskasesLangeweg 10, O'Kelly de GalwayBarendregt )4-%, To- ranLarsen 01, DonnerVan Scheltin ga li, Van den BergOlafsson Groep la: Fiister—Van Geet afgebr., KloostraBas 01, TanGimeno 01, Diemer—Schneiders 10, BozicSassen afgebr. Groep lb Ditt—Donk 10, Jonkman— Aaiders 01. VlagsmaGereben afg., Bra- n'ickiRemouchamps afg., ApkinPerez afgebroken. Damesgroep: mevr. Heemskerk—mej. Langos 10, mevr. Roodzantmej. Ba ll1, mevr. Chaude de Silamsmevr. Van der Veen 10, mevr. Bilekmej. Szeinis 10, mevr. Vreeken was vrij. In de hoofdgroep luidt.de stand thans: 1/2 Olafsson en Eliskases belden 4% pnt.; 3/4 Van Scheltinga en Barendregt beiden 3 li pnt.; 5/6 Donner en O'Kelly de Gal way beiden 3 pnt.; 7/8 Toran en Larsen beiden 2% pnt.; 9. Van den Berg 2 pnt.; 10. Langeweg I puryt. 1 A: 1 Perez 5 pnt. en 1 afgeb. part.; 2 Gereben 4% pnt. en 1 afgebr. partij; Ditt 4V4 pnt; 4 Remouchamps 214 pnt en afgebr. partij; 5 Aaiders 2% pnt.; 6/7 Vlagsma en Apkin 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 8 Jonkman 2 pnt.; 9 Branicki 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 10 Donk 1 pnt. 1 B: 1 Tan 4% pnt.; 2 Füster 3% pnt. en 1 afgebr. partij; 3 Bas 3)4 pnt.; 4 Van Geet 2% pnt. en 2 afgebr. part.; (uit 5); 5 Diemer 2)4 pnt.;6 Boclc 2 pnt. en 1 afg. partij (uit 5); 7/8 Sassen en Schneiders pnt. en 1 afgebr. partij; 9 Gimeno 2 pnt.; 10 Kloostra 1% pnt. De stand (na de zesde ronde) bij de dames is: 1. mevr. Chaude de Silans, punten (uit zes partijen); 2. mevr. Heems kerk 4 pnt. (5); 3. mevr. Bilek, 3)4 pnt. (6); 4. mej. Bacic. 3 pnt. (5) 5/6 mej. Lan gos en mevr. Vreeken 2% pnt. (5); 7. mevr. Van der Veen, 1)4 (5); 8. mej. Szeinis, 1% pnt. (6); 9. mevr. Roodzant, pnt. (5). Gisteren werden ook enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen werden: Vijfde ronde, hoofdgroep: Olafsson Donner 10. Damesgroep: mevr. Van der Veen mevr. Vreeken 01. Groep 1 b: FüsterBas 10; Diemer Bozic 10; Diemer—Bozic Vierde ronde: Bas—Van Geest Eerste ronde: groep 1 A: ApkinDonk 10; tweede ronde: JonkmanApkin %-%. fijn als u iets in huis hebt! msk L'iniiiti 500 meter waren voorts de derde en vier de plaats van Koeleman en Meeuwisse, beiden onder de 45 sec. De 3000 meter bracht de grootste verrassing in de vorm van het feit dat, vijf rijders onder het baanrecord van 4.51.6. bleven. Jan Pesman en Jeen van der Berg, die een matige 500 meter achter de rug hadden, reden samen. Het was een nek-aan-nek-race In hoog tem po, die pas op de laatste 100 meter werd beslist, toen de langere, glijdende slag van Pesman de doorslag gaf: 4.48 en 4.48.4. Cees Jan Kroon reed tegen Broekman. Tot de laatste ronde bleven zij in deze rit regelmatig ongeveer 2 seconden onder de tijden van Pesman en Van den Berg, maar op de laatste 400 meter kwam een kleine inzinking, waardoor zij in 'n daad haet 2 seconden boven de tijden van de beide noorderlingen kwamen (4.50.6.). Intussen had Wim de Graaff in zijn rit tegen de jeugdige Arie Zee zijn goede sprinttijd met een 4.50.2 op de drie kilometer laten volgen en daarmee stel de de Rotterdammer zijn serieuze kan didatuur voor de titel en voor een reisje naar de voor-Olympische wedstrijden in Squaw-Valley. Morgen (donderdag) wor den de 1500 en de 5000 meter gereden. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 De K.N.A.C. Is een actie begonnen tegen de parkeerprivileges voor overheids functionarissen. B« rijksdiensten in Den Haag, bij gemeentehuizen en andere overheidsvestigingen, verspreid door het land, treft men in toenemende mate wachtverbordsborden aan, met onderborden die het parkeren n exclusiviteit toestaan voor ambtenaren van de betreffende instanties. De K.N.a.C. acht dit een kwalijke ontwikkeling. gevat moet worden, als een mens in levensgevaar verkeert en dergelijke. Zulke hogere belangen zijn volgens de K.N.A.C. niet aanwezig, wanneer aan administratieve krachten in overheids dienst en ook wel aan politici, parkeer privileges worden gegeven om te ver hoeden, dat mogelijkerwijs een afstand van honderd meter te voc* moet worden afgelegd. De automobielclub heeft zich om deze redenen beraden over middelen, waarmee een eind kan worden gemaakt aan de parkeerprivileges. Het eerste gevolg van dit beraad was een brief aan B. en W. van 's-Hertogenbosch, met het verzoek een wachtverbod in te trekken, dat is in gesteld voor de beide zijden van de Wol venhoek in deze gemeente. Onder het wachtverbodsbord ter plaatse, bevindt zich een bord met de tekst „met uitzon dering van motorrijtuigenvan gemeente werken en rijkswaterstaat", In het wegenverkeersreglement zijn mogelijkheden geschapen tot ontheffing van bepaalde verbodsbepalingen, onder andere ook wachtverboden. De bedoeling daarvan zo zegt de automobielclub is duidelijk; voor gevallen waarin bepaal de belangen boven het (veilig) verkeers- belang uitgaan, wil de wetgever een ont snappingsmogelijkheid houden. Zulke hogere belangen kunnen aan wezig zijn bvj bi-and, als een misdadiger B. en W. zeiden in hun antwoordbrief: „Gezien de verkeerssituatie in de Wolven- hoek is het niet mogelijk uw verzoek tot opheffing van het ter plaatse geldende wachtverbod in te willigen". De K.N.A.C. heeft daarom van de in de wegenverkeerswet gegeven mogelijk heid tot beroep bij de Kroon gebruik ge maakt in de poging om de Wolvenhoek tot „leeuwenkuil" voor de parkeerprivileges te maken. In het beroepschrift is het vol gende naar voren gebracht: „Het wacht verbod aan de Wolvenhoek is ingesteld, omdat bedoelde weg vaak wordt geblok keerd door motorrijtuigen, die aldaar worden geparkeerd. Uit het feit, dat motorrijtuigen van ge meentewerken en rijkswaterstaat van dit verbod zijn vrijgesteld, volgt echter dat het wachtverbod in strijd met het wegen verkeersreglement en in strijd met de ge citeerde motivering niet dient het belang van de vrijheid van het verkeer of de veiligheid van de weg, maar de belangen van functionarissen van gezegde openbare diensten. Het valt immers niet in te zien, waar om de Wolvenhoek wel zou worden geblokkeerd door de motorrijtuigen van anderen dan de genoemde functionaris sen en niet door motorrijtuigen van gemeentewerken en rijkswaterstaat". (Advertentie Van Nelle bestellen 1 Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Niet minder dan 15 biljarters hebben ingeschreven voor het kampioenschap van Nederland Ereklasse groot biljart ankerkader 47/2, dat van 26 februari tot en met 1 maart a.s. in de Dierentuin te Den Haag zal worden verspeeld. Van de inschrijvers is titelhouder Plet van de Pol vrijgesteld van het spelen van voorwedistrijden, die op 7 februari be- einddigd moeten zijn. Er zijn nu twee groepen geformeerd: in Amsterdam: B van Leeuwen (Amster dam), J. Ligthairt (Alikmaar), Ph. Beekman (Amsterdam), H. de Kleine (Kampen), A. W. C. Jacobs (Amsterdam), G. Vink (Hit veTSum) en H. Metz (Den Haag), In Breda: J. Vultdnk (Rotterdam), C. van Oosterhout (Breda), C. de Ruyter (Waal wijk), M. Wijnen (Nijmegen), L. van Nij- natten (Steenbergen), H. Scholte (Eindho ven) en A. A. J. van Loon (Bergen op Zoom). Het Belgische voetbalelftal heeft gister avond zijn oefencampagne, waarin sterke buitenlandse clubs tegenstander zijn van de nationale formatie, te Gent voortgezet met een wedstrijd tegen Vasas uit Boeda pest De Hongaren wonnen de ontmoeting met 3-2. Bij de rust leidden de Belgen met 2-0. In het voor a.s. zondag vastgestelde in haalprogramma in het Betaalde Voetbal is een wijziging gekomen. In de Tweede Divisie A wordt de wedstrijd UVS Xerxes omgekeerd, zodat de Rotterdam mers thuis spelen. Xerxes heeft hiervoor toestemming van de KNVB gekregen en men hoopt nu de andere Rotterdamse clubs niet. óf uitspe len op een grote toeloop. 500 meter: 1 Henk van der Grift 43,1 sec; 2 Wim de Graaff 43,9; 3 Jo Koele man 44.8; 4 en 5 Chris Meeuwisse en Jan Vogels 44.9; 6 en 7 Jan Lourens en Kees Broekman 45.3; 8 Tom Langehuizen 45.6; 9 en 10 Nico Houter ep Jeen van der Berg 45.7; 11 Jan Pesman 45.8; 12 Arie Zee 46.0; 13 Cees Jan Kroon 46.3; 14 Arnold Vroege 47.9. De uitslag van de 3000 meter luidt: 1: Jan Pesman 4.48 (nieuw baanrecord); 2 Jeen van den Berg 4.48,44; 3 Wim de Graaff 4.50.2; 4 en 5 Cees Jan Croon en Kees Broekman 4.50.6; 6 Jo Koeleman 4.56.4; 7 Henk van der Grift 4.58.4; 8 en 9 Chris Meeuwisse en Jan Vogels 5.01.3; 10 Arie Zee 5.05.-; 11 Jan Lourens 5.06.3; 12 Tom Langehuizen 5.08.9; 13 Arnold Vroege 5.14.-; 14 Nico Houter 5.16.9 (gevallen). Het klassement na de eerste dag ziet er als volgt uit: 1 De Graaff 92.267 pnt; 2 Van der Grift 92.833; 3 Broekman 93.733; 4 Van den Berg 93.767; 5 Pesman 93.800: 6 Koeleman 94.200; 7 Kroon 94.733: 8 en 9 Meeuwisse en Vogels 95.117; 10 Lourens 96.350; 11 Zee 96.833; 12 Langehuizen 97.083; 13 Houter 98.517; 14 Vroege 100.233. De scheidsrechters In het betaalde voet bal hebben besloten zich in een officieel schrijven tot het bestuur van de K.N.V.B. te wenden met verscheidene klachten, die in onderlinge gesprekken te berde zijn gebracht. Deze betreffen o.a. de neutrale grensrechters, waarmee de arbiters In het betaalde voetbal optreden en met wie de samenwerking niet altijd vlekkeloos schijnt. Voorts hebben de semiprof-scheids- rechters bezwaar tegen de geste van het K.N..VB.-bestuur, waarbij de post van 3000,- voor het jaarlijkse scheidsrechters- intemaat te Zeist werd geschrapt. Ze ho pen door overleg met het K.N.V.B.-be- stuur tot regeling van deze klachten te kunnen komen. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 Na de schitterende recordverbeterin gen van haar broer Jon, heeft ook Ilsa Konrads zich niet onbetuigd gelaten en tfjdens de zwemkampioenschappen van Nieuw Zuid-Wales eveneens twee we reldrecords gebroken. In het 55 yards bad van Noord-Sydney zegevierde Ilsa ln de finale van de 1650 yards vrije slag met een tijd van 19 min 25,7 sec, hetgeen maar liefst 33,2 sec sneller is dan het oude record, dat sinds 24 december 1958 (Sydney) met 19 min 58,9 sec op haar naam stond. Deze prestatie betekende eveneens een verbetering van het wereldrecord op de 1500 meter, aangezien het veertienjarige zwemstertje ook dit record met 19 min 58,9 sec in haar bezit had. In de tweede ronde van de internatio nale tenniskampioenschappen van Duits land in Keulen heeft Maris verloren van de nr. 6 van de Zweedse ranglijst. Jo hansson 6-4 3-6 1-6. Zo op het oog een nogal rake nederlaag doch tot 3-3 in de tweede set was het een volkomen gelijk- opgaande strijd tussen twee spelers die herhaaldelijk het net zochten. In de eerste set was Maris uitstekend op dreef; zijn afmaken was iets beter dan dat van Johannsson Een doorbraak door diens service gaf hem de set In de tweede set was hij hij 3-3 slechts punt van een nieuwe doorbraak af, doch hij speelde een forehand te gehaast en de kans werd gemist. Daarna kwam er reactie bij de Nederlander. in de derde set sterk. (Advertentie) Van Nelle bestellen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7