Europese auto's voorlopig niet goedkoper Samenwerking ontbrak bij schrootmstaoties Kapitein kok verzweeg mededelingen van in schee os ver RIVELLA Pater Arnoldus Janssen vierde Gouden jubileum in de hemel Euromarkt-partners verlaagden invoerrechten Gunstige perspectieven voor de toekomst goedkopere Europeanen duurdere Amerikanen Zwitsers bureau concludeert: Onderzoek is nog niet afgerond Het drama op de coaster Cornelia BI Nog geen opening van zaken omtrent verdrinkingsdood van machinist ie veel gerookt Dienaar Gods stichtte drie klooster congregaties Eén der grootste missiecongregaties Uit alle Zuid-Holland bouwde 24.500 woningen in '58 Melkflessenlawaai in de vroege ochtend Zuidhollands wapen Afspraak tussen kok, machinist en kapitein ejindeM dan andeU Grootste zoon van Goeh, grootste burger van Steyl Stijging groothandels- prijzen over november Gemiddelde dagproduk- tie in nov. iets lager Vrachttarieven wilde vaart iets gedaald Het auto-ongeluk te Aardenburg (Z.-Vl.) Sovj'et-nota over een vliegveld op Spitsbergen VRIJDAG 16 JANUARI 1959 PAGINA 5 Niettemin DE HEER L. VAN VEEN prognose Itahë^geWreen'verlagfng^p het invoer- CcnGTOJ IWotOUS VGTWacht StTdks techt van tien procent (Denk er om, niet van de nieuwprijs. Wij komen hier dade lijk op terug) Voor wagens, die hier wor. den geassembleerd, heeft de verlaging fichter alleen invloed op de ingevoerde de- Jen. Wanneer men weet. dat er geassem bleerde automobielen zijn, welke slechts Voor zeventig, of zestig procent bestaan uit door de moederfabriek geleverde de- len, dan is het begrijpelijk dat het voor deel. dat men na invoering van de jong de invoerrechtenverlaging mag meetel len, relatief kleiner wordt. Verlaging van 3,12 procent Door rijksmaatregelen lager getal in 1959 verwacht Naar eigen inzicht Andere feilen Uitgiftestdtion té Bussum bij besluit van Kroon gesloten Zinspreuk vond geen genade bij Hoge Raad van Adel ZEEPOST 9? 99 Kostbare erfenis Om zijn voorspraak Medelijden Geen eigenbelang Index in december 74,6 tegen over 76,4 in november Geen vierde slachtoffer Den Haag Wenen Apeldoorn Utrecht Moskou Würzburg Duitsland Straatsburg Moskou II (Van De op doorgaan totdat op 1 januari 1970, de on derlinge rechten geheel zullen zijn afge- Dat de klant hiervan zal profiteren lijkt schaft- onze automobiclredacteur) De gemiddelde invoerwaarde van een personenauto is 4100 gulden. Een auto 1 januari i jl. ingevoerde veria- me). gen dergeijjke invoerwaarde heeft S'ng van invoerrechten op produkten van een verkoopprijs van rond de 8000 gul- «e landen der Euromarkt-partners heeft den Volgen wij nog steeds even de bere- Oraktisch nog geen uitwerking gehad, °P keningen van de K.N.A.C.. dan blijkt, dat e prijzen van Europese automobielen. nu de tota]e belasting over de invoerwaar- «■n, hoewel het te verwachten is dat op yan diezelfde auto daalt met 3,12 pro- angere termijn, wanneer de invoerrech- cen hetgee betekent. dat de importeur ten nog meer zullen worden verlaagd de 12g gulden minder aan de {iscus behoeft jjrijzen van Europese automobielen zullen betalen In het algemeen schommelt «alen, zou het van te veel optimismege- het voordeel tussen ongeveer 80 gulden tuigen te voorspellen dat de Nederland- V00r de goedkoopste wagen - en cir- automobilist voor de eerstkomende cg 350 gulde voor de dUurdere wagens, uiaanden prettige verrassingen te wach- DU voordeel ls dUs alleen voor de com. en staan. plete personenauto's, die worden geïmpor- Verschillende merken hebben het vorig teerd uit Frankrijk. Duitsland en Italië, iaar reeds hun prijzen verlaagd en hier- VërtaÈlnB1 vanr de invoerrechten! Boven- onwaarschijnlijk Zoals gezegd, nam "de Wanneer daarbij ook de verhoging van dien heeft de handel reeds een gedeelte handel reeds een gedeelte van de verho- de omzetbelasting van 18 tot 23 procent van dB Iprbneinv van omzetbelasting bij ging van de omzetbelasting bij invoer die aanvankelijk op 1 augustus 1959 on- invoer voo^ e^aen rekTnfng genmnen voor eigen rekening. Het gaat hier over gedaan zou worden gemaakt - per 1 ja- Men vnpU pr wefnig voor dans weer met de verhoging van 15 tot 18 procent nuari 1960 zal vervallen, zal straks, in een nriisverlmdng te komen temeer op 19 oktober 1959 en de verhoging van 18 1970 de totale belasting over de >nvoer- daa- PdP TnvnPrrechten-ver™g"ng speel- tot 23 procent op 10 februari 1959. waarde „iet meer da„ 22 procent bedra- uaar de invoerrechten-verlaging, speci e gCn (tegen 61,04 procent van voor 1 janu- 1 voor de assemblage-b d j - Wej ];gt bet, zoals bekend, in de bedoe- ari 1959). Zoals men ziet. is het redelijk n gedeeltelijke uitwerking h e d£^ de janden van de Euromarkt op te verwachten, dat de Europese automo- J 1 30 iuni 1960 de onderlinge rechten op- bielen op de langen duur goedkoper zullen Kleiner voordeel nieuw zullen verlagen en daarmee zullen worden. Voor complete personenauto's, die wor- Gaan wij na. hoe groot het gemiddelde voordeel is. dan blijkt, dat het invoer recht op personenwagens in de afgelopen laren 24 procent van de invoerwaarde "edroeg. Volgens berekeningen van de K-N.A.C. bedroeg de omzetbelasting bij invoer sedert februari 1958 23 procent, ?odat de fiscus voor 1 januari jl. op de invoerwaarde van personenauto's in to taal ruim 60 procent ten laste legde. Een verlaging van het 24 procent-invoer recht met 2,4 procent betekent, dat in to taal in plaats van 61.04 procent nu 57.02 Procent zijnde 3.12 procent minder moet worden betaald. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land opmerkingen.beantwoordend, welke bij de algemene beschouwingen over de provinciale begroting waren gemaakt, zei- de het lid van Ged. Staten, de heer A. Deerenberg (KVP) o.m., dat in 1957 in de provincie 20.000 woningen gereed zijn gekomen. In 1958 zijn 24.500 woningen ge bouwd. Als de rest van Nederland in het zelfde tempo had gebouwd, zou er een produktie van tussen de 90.000 en 100.000 woningen zijn geweest. De regering heeft om financiële redenen besloten de produktie te bepalen op 80.000. Alléén om financiële redenen, aldus de heer Deerenberg, niet om overspanning op de arbeidsmarkt te voorkomen. In 1959 zal ook voor Zuid-Holland een lager produktiecijfer het gevolg zijn. Ongeveer 20.000. Daarvan zullen 10.700 woningwet woningen zijn. Ged. Staten willen de pre- miebouw stimuleren. (Van onze automobielredacteur) „Het is vrij zeker, dat, ln grote lij nen gezien, onze Europese produkten in de komende tien jaar geleidelijk goedkoper zullen worden en onze Ameri kaanse wagens duurder. Zie hier de prognose van de heer L. van Veen, die als beheerder va„ General Motors Con tinental de commerciële leiding heeft van General Motors in de Beneluxlan- den en die dezer dagen tijdens een lunch in Brussel zijn visie als volgt formu leerde: „De prijsstijging van de Ameri kaanse wagens zal de toch al krim pende Amerikaanse markt zeker niet ten goede komen. Het is natuur lijk mogelijk dat het in werking tre den van de lagere tarieven voor onze Duitse produkten vooruit loopt op de Advertentie Van Nelle bestellen I De heer Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. heeft gisteren te Straatsburg een verklaring gepubli- ceerd over de schrootaffaire, waarnaar een onderzoek wordt Ingesteld door de Société Fiduciaire Suisse (SAFS), die 'hans twee rapporten gereed heeft. Deze °uisluiten een onderzoekperiode van 1 aPril 1954 tot 1 april 1957. Het spreekt Vanzelf, dat in dit stadium nog geen eindoordeel kan worden gegeven. Daar door is het noodzakelijk dat het onder hoek wordt gecompleteerd. Omtrent de oevindingen tot nu toe kan echter wel een en ander worden meegedeeld- In beide rapporten is SAFS tot de con- clusie gekomen dat het heeft ontbroken aan een doeltreffende samenwerking tus- sen de diverse instanties (O.C.C.F, de re gionale bureaus en de vereveningskas ?elf), een samenwerking waaraan men luist eisen had moeten stellen. Deze te kortkoming heeft enerzijds de controle d°or het Zwitserse bureau bemoeilijkt en anderzijds ertoe geleid, dat nog niet de herkomst van al het in de contracten ge leemde schroot onfeilbaar kon worden vastgesteld. Uit de controle is voorts gebleken, dat regionale bureaus zowel in Nederland, als *n Duitsland (vooral bij het begin van de heffing) veelal naar eigen inzicht hebben behandeld. Dit in tegenstelling met de Uohtlijnen, die door diverse contracten lyaren vastgelegd. Zo kon het gebeuren, genoemde bureaus de documenten, 'e de herkomst van een te slopen schip aangaven, niet konden overleggen. De SAFS heeft deze ontbrekende stukken hu opgevraagd en pas als deze zijn bestu deerd kan een gefundeerd oordeel wor sen uitgesproken over de heffingsaanvra- g€n uit de controleperiode. In een aantal f.evallen zijn in de aanwezige documenta tie afwijkingen ontdekt, die een nader on derzoek wettigen. Los van de gebleken tekortkomin gen in de documentatie heeft de SAFS andere tekortkomingen gesignaleerd, •lie betrekking hebben op: de preciese definitie van het scheepssloopschroot, de redactie der inkoopcontracten, het toezicht op de sloopwerkzaamheden, (naar oordeel van de SAFS is dit met name in Nederland weinig bevredigend geweest) het schrootvervoer van de scheepssloperijen naar de schrootver- v^erkende industrieën, de transacties in hergings- en reparatieschroot - Ten aanzien van het schroot geïmpor- ^erd uit derde landen exclusief dat uit j oord-Amerika en in totaal bedragende 8 miljoen ton is komen vast te staan, dat °or 32 procent daarvan voldoende docu mentatie omtrent de oorsprong aanwezig o-, dien men besluit, dat de oorsprong °P onfeilbare wijze kan worden aan getoond door verklaringen afgegeven oor overheidsinstanties en door douane- 83cumenten. dan stijgt dit percentage tot g resterende 17 procent omvat enerzijds n hoeveelheid, waarvoor de vereiste do- zak^hten niet voor de datum van nood- Prorf e afs'ufting van de rapporten ge- p duceerd zijn, maar waarvoor de stelli ge Verwacht bestaat, dat dit alsnog zal schieden- Anderzijds zal van het daar- rn resterende moeten worden aangeno- in,n' dat het recht op heffing door de ge- bt.eresseerden niet afdoende kan worden jtezen. aan? grond van deze conclusies zijn een ana maatregelen genomen en zijn nog dare in voorbereiding. De SAFS heeft ook een onderzoek inge steld naar de vraag of de door de heer Worms gedane aanbiedingen werden af gewezen op grond van andere dan com merciële overwegingen. Volgt in de ver klaring van de heer Spierenburg een reeks commerciële redenen, waarom genoem de aanbiedingen werden geweigerd: oa. het ontbreken van een prijsopgave en het voorbehoud, dat de Haagse schroothande- laar bij enkele offertes maakte. De SAFS komt dan ook tot de conclu sie, dat. van enigerlei discriminatie van de heer Worms geen sprake is geweest. In tegendeel, zo zegt het Zwitserse bureau, de offertes van de heer Worms werden door het O.C.C.F. afgewezen op basis van objectieve criteria, vergelijkbaar met die. welke bjj andere aanbiedingen wer den gehanteerd. aanpassing voor de Engelse produk ten. Ik ben echter stellig overtuigd, dat binnen zeer afzienbare tijd de En gelse produkten het Euromarktver loop zullen volgen. Politiek gezien kan dit m. i niet anders". De heer van Veen is een groot voor stander van een vrijhandelszone. Zo'n opzet is feitelijk te mooi om waar te zijn. zegt. hij. Want door de Europese Economische Assosiatie (dit wordt eventueel de officiële naam) zouden de Euromarkt-landen de beschikking krijgen over een markt van 290 miljoen zielen de overzeese gebiedsdelen in begrepen) met een nationaal inkomen van meer dan 200 miljard dollars Onze General Motors produkten zijn af komstig uit drie bronnen, bronnen, die elk in een verschillend deel van deze nieuwe economische structuur zijn ge legen. Wij hebben Duitse produkten, die ons bereiken uit een Euromarkt- land. wij hebben Britse produkten. die eventueel uit de vrijhandelszone zullen komen en wij hebben onze Amerikaan se produkten. die hun oorsprong vinden in een land buiten de toekomstige Euro pese Economische Associatie. Wij kunnen heden met zekerheid zeggen wat onze produkten uit Duitsland en AmerL ka zal overkomen. Wij weten echter niet zeker, of de Britse produkten ook goedkoper zullen worden. Het lijkt mij redelijk van wel. Ik geef mjj volkomen rekenschap van de conflicten, die het oprichten van een vrijhandelszone in de weg staan, aldus de General Motors functionaris, en ik erken dat deze nieuwe richting in de Europese economische politiek ook voor Genera] Motors vele onvoorziene ontwikkelingen zal brengen. Ik meen echter eveneens dat wij hiermee iets bouwen voor de toekomst. Iets schep pen, voor de komende generaties". In Straatsburg, zo besloot de heer van Veen dit gesprek, kan men een straat vinden waarin een droef stuk geschiedenis van Europa ligt opge sloten. Op de achtereenvolgende naambordjes heeft men achtereen volgens kunnen lezen: rue de l'Empe- reur Wilhelmstrasse. rue de In Pax, Hermann Goeringstrasse en nu Frank lin Roosevelt. Misschien wordt zij nog wel eens omgedoopt in rue de 1' Europe en laten wij dan hopen dat het daarbij blijft De Verenigde Gooise Melkcentrale zal bij besluit van de Kroon, het enige jaren geleden gebouwde melkuitgiftestation aan de Nieuwe Spiegelstraat in Bussum moe ten sluiten, totdat de ernaast gelegen par, keerplaats, waarop in de vroege ochtend uren melkflessen en kratten werden ge lost, overdekt en afgesloten zal zijn en het lawaai van het, lossen door geluiddich- te wanden en een asfaltvloer buiten, niet meer of nauwelijks te horen zal zijn. De V.G.M. had enkele jaren geleden voor de bouw van het nieuwe melkuitgifte station van de gemeente Bussum een hin derwetvergunning gekregen. Met de bouw was ongeveer een ton gemoeid. Het op trekken van een belendend gebouw op de parkeerplaats zal thans oen extra bedrag van ongeveer f 40.000,— kosten. Zolang de parkeerplaats nog open is. zal de uitgifte van melk moeten worden stopgezet en zal de V.G.M. deze weer. zo als vroeger, in de vroege morgenuren met melkwagens bij de handelaren moeten be zorgen Bij de algemene beschouwingen over de begroting van de provincie Zuid-Holland had jhr. mr. J. van Asch van Wijck (AR) gevraagd te bevorderen, dat aan het pro vinciale wapen de zinspreuk „Vigilate Deo Confidentes" (waakzaam in Gods vertrouwen) weer zou worden toegevoegd Het Ud van Gedeputeerde Staten, dr. J. van Praag, herinnerde er aan, dat het wapen in 1946 door de Provinciale Staten is aanvaard. Het is toen naar de Hoge Raad van Adel gezonden. De schildhou ders zijn er toen bijgekomen, maar de zinspreuk niet De Hoge Raad van Adel voelde niet voor een zinspreuk, welke was toegevoegd in een periode van neer gang in de heraldiek. Het college var» Ged. Staten zal de mo gelijkheid van toevoeging ernstig nagaan Na dit onderzoek zal een desbetreffend verzoek bij de Hoge Raad van Adel wor den ingediend, óf aan de Staten worden medegedeeld, waarom dit niet wordt ge daan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Zaan land. 22 jan., s.s. „Libertad". 23 jan, Australië: s.s. „Neleus", 21 jan.; Brazi lië: s.s. „Libertad", 23 jan.; Canada: s. „Atlantic", 20 jan., m.s. „Noordam" 22 jan.; Chili: via New York, 22 jan.: Ned Antillen: m.s. „Aegis", 20 jan.; Ned Nieuw-Guinea: m.s. „Musi Lloyd". 22 jan Nieuw-Zeeland: s.s „Athenic", 23 jan Suriname: m.s „Medon, 21 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: s.s. „Win Chester Castle". 24 jan.; Brits Oost Afrika s.s. „Jean Laborde", 24 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings, data van postpakketten geven de post kantoren Advertentie Van Nelle bestellen 1 (Van onze verslaggever) Geen opening van zaken, geen onthullingen omtrent het drama, dat zich op 11 oktober van het vorig jaar aan boord van de Nederlandse coaster Cornelia BI in de haven van Bordeau heeft afgespeeld. Op die dag „verdronk" de tweede machinist, de 34-jarige J. van Rheede uit Arnhem, zoals de 28-jarige kapitein A. II. uit Rijp (N.-H.) in zijn schcepsverklaring schreef. De kok had hem toen echter al deelgenoot gemaakt van hetgeen hij met eigen ogen gezien had. Hij had in een glimp de eerste machinist, de 31-jarige A. K. uit Delfzijl het slacht offer overboord zien gooien. „Ik kan nog steeds niet geloven, dat het opzet is geweest, want het waren goede vrienden, zei gistermiddag de kapitein voor de Rotterdamse rechtbank, waar hij terecht stond wegens het vals invullen van de scheepsverklaring. „Dat vraag ik niet", antwoordde de president, „het gaat er om, dat u niet alles hebt gemeld, wat u gehoord hebt". Omtrent de motieven, die geleid zouden kunnen hebben tot een doodslag in deze kleine gemeenschap van negen man, werd gisteren niet gesproken. Er werden ook geen getuigen gehoord. Noch de kok, noch de eerste machinist, die voor onder zoek in de psychiatrische kliniek Maasoord te Poortugaal is opgenomen, verschenen voor de rechtbank Het drama laat zich, naar hetgeen gis teren werd verteld, ook nauwelijks recon strueren. De kok heeft dus gezien, dat de eerste machinist zijn collega over de reling wierp. Toen de kapitein dit aan (Aftve.ii i. ie) Van Nelle bestellen 1 A. K. vertelde zou hij gezegd hebben: Als de kok dat zegt zal het wel zo zijn. De stemming de eerste uren na dit ver schrikkelijke gebeuren was aan boord uiteraard verward en nerveus. In deze situatie hebben kok, kapitein en eerste leeftijd van zijn cliënt, op zijn korte er R1VELLA maakt U weer fit en monter. Een pittige, sprankelend goudgele verkwikking met koolhydraten, B-vitaminen en kostbare mineralen. Eén en af gezondheid. I EEN FRIESCHE VLA6-D0M0 PRODUCT I hei koel. (Van onze correspondent) In Rome vertelt men, dat er op het ogenblik zoveel duizenden zaligverklarings processen aanhangig zijn, dat in het huidige tempo, het laatste daarvan pas om streeks het jaar 2300 afgehandeld zal zijn. Daarop heeft men blijkbaar niet willen wachten in Steyl, waar precies vijftig jaar geleden de Dienaar Gods pater Arnoldus Janssen stichter van een der grootste missiecongregaties: die van het Goddelijk Woord gestorven is. In aanwezigheid van ruim 100 gasten, onder wie vier bisschoppen en andere vooraanstaande figuren uit Nederland en Duitsland, is daar donderdag op feestelijke wijze het feit herdacht, dat pater Janssen die dag „zijn gouden jubileum in de hemel viert", zoals iemand uit de kloostergemeenschap het populair uitdrukte. schoip vam Aken; mgr. Olnert S.V.D. de ulit Chime verdmeven bisschop vem Tsjimigtao, die narmens de verdireven missionarissen sprak: rrogtr Hussen namens katholiek Nederlandprelaat dr Mumd uit Aken; de Rijnlandse minister van wederopbouw dT. Er kens, oud-leerling vam het Stey le r-missiehuis die Neder land d»amk bracht voor het feit dart het pater Janssen destijds gastvrij heeft willen opnemen, en het Westduat- se Bondsda-glid dr. Kaspers, die speciaal dankte voor de goede lectuur, die uit Steyl owe? Duits land verspreid wordt. Mgr. Lemmens toonde door zijn aan wezigheid de waardering van het bis dom Roermond voor het werk van pa ter Janssen. Ook mgr. Lucas S.Y.D., oud- apostolisch vicaris van India, woonde de herdenking bij» die door het koor en het orkest van het missiehuis werd op geluisterd. Onder dii<e gasten waren er, diie deze hardwerkende en vriendelijke priester zelf nog gekend hebben, bijvoorbeeld een aantal verre famildeleden van hem uit het Duitse grensstadje Goch, waar Arnoldus Janssen op 5 november 1837 geboren is. „Wij beschouwen pater Janssen a-ls de grooste zoon van onze gemeente", zo zei donderda-g in Steyl de pastoor van Goch. De burgemeester van Te gel en noem de de grootste zoon van Goch tevens de grootste burger, die de gemeente Te-gelen- Steyl ooit gekend heeft en n-iet alleen om de drie kloosters, dtie hij er gesticht heeft. Deze herdenking van zijn vijftigste sterfdag werd in het Steyler Missiehuis gevierd me>t een plechtige dankmis geen rouwdienst! en meit een voet tocht naar zijn grafkapel op het kfloos- -terkerkhof. die het opschrift draagt „Ein heiliigmasziger Mann ist heimgegangen". Daar bracht pater Robert dank aan de Het algemeen indexcijfer der groothan- delsprijzen van het CBS per 29 november 1958 is vergeleken met ultimo oktober met 4 punten gestegen tot 143 (basis 1948 190). Het indexcijfer van de voedingsmidde len steeg met 11 punten van 117 tot 128, dat van de grondstoffen bleef ongewijzigd op 170, terwijl het indexcijfer van de af gewerkte produkten een stijging vertoont met 1 punt van 138 tot 139. In de sectcor van de voedingsmiddelen steeg het indexcijfer van de plantaardige voedingsmiddelen met 8 punten als gevolg van het stijgend prijsverloop van aard appelen en geïmporteerde copra. Bij de dierlijke voedingsmiddelen steeg de prijs van melk en in mindere mate ook van boter, kaas, eieren en varkens, de stijging van dit groepsindexcijfer bedroeg 13 pun ten. In de sector van de afgewerkte produk ten stegen de prijsindices van vlee6 en vleeswaren, stro en vetzuren en oliën. Bij de overige artikelen waren de prijsbewe gingen Slechts van geringe betekenis. De index voor de gemiddelde dagpro- duktie in ons land is in november t.o.v. de voorgaande maand met 1 punt gedaald tot 132. Daar het aantal arbeidsdagen in november slechts 22% bedroeg tegenover 25 in oktober, liep de index voor de al- ordestichter voor zijn kostbare erfenis: gemene produktie vrij sterk terug van 141 in oktober tot 126 in november. In november 1957 bedroeg de index voor drie kloostercongregaties, en baden al len. dan pater Arnoldus Janssen spoedig tot de eer der altaren verheven zal worden. Enkele sprekers hebben min of meer uitvoerig de schijnwerper gezet op de per soon en het werk van pater Janssen Dat werk is begonnen, toen een onopvallend priester me>t een even onopvallende naam in 1875 een bescheiden nederzetting in Steyl betrok. Niemand kon toen vermoe den, dait daarmee de eerste steen was ge legd voor wait eens een der grootste mis siecongregaties van de Katholieke Kerk zou worden. God heeft ze gebouwd op de zorgen en de harde arbeid, de opofferingen en te leurstellingen van een vriendelijke en vrome priester uit Goch, wie tijdens zijn leven weinig eer te beurt L gevallen en in wie men pas na zijn dood een groot en heilig man van uitzonderlijke talenten herkende. Van dat laatste zal trouwens wel nie mand minder overtuigd zijn geweest dan pater Janssen zelf, die met de woorden ,God, wees mij arme zondaar genadig" is gestorven in een kamer van het Steyler missiehuis, die sindsdien vrijwel intaot is gehandhaafd en waar nu velen komen bidden om zijn voorspraak en om zijn spoedige zaligverklaring. Onder de sprekers tijdens dit herdenkings feest bevonden zich pa-ter dr. F. Bimemamr die een gedocumenteerde voordracht hield over de S.V.D. en haar stichter; paiter Stottb rector van het mdesiehuis: mgr. PohJschneider. bis- overwoog mr. Enschede, was zijn foutieve daad wars van elk eigenbelang. De officier, mr. H. van Buuren, achtte het tenlastegelegde bewezen, maar er kende de mogelijkheid, dat de situatie de verdachte over het hoofd was ge groeid. Hjj stelde tevens, dat de toestand aan boord van een coaster, waar de ran gen wegvallen, het gezag verzwakt. „In een dergelijke situatie blijft het gezag weliswaar formeel aanwezig, maar de positie is niet helemaal die, welke de wetgever zich heeft voorgesteld." Hiermede rekening houdend kwam hij tot een eis van drie maanden on voorwaardelijk met aftrek van voor arrest. De maximumstraf voor het ge pleegde feit is vier jaar. „Mijn cliënt heeft deels bewust, deels wegens zijn gevoel gehandeld" zei de ver dediger. de Amsterd. advocaat K. H. C. Art<s, die betoogde dat zijn cliënt geen moedwil bij de eerste machinist koon aannemen en vandaar wellicht het idee bij hem postvatte, dat de verdringing een gevolg moest zijn van een ongeval. „Hij had bovendien medelijden met de man, die in zijn hut zat te grienen, van daar die impulsieve handeling." Hij wees de rechtbank op de jeugdige machinist afgesproken er niet meer over te spreken. Uit medelijden en mededogen met A. K., die in zijn hut volkomen overstuur zat te huilen, heeft de schipper zijn valse ver klaring afgelegd. „U vertegenwoordigt het gezag aan boord van uw schip en in die hoedanig heid hebt u een ernstige fout begaan", zei de president mr. Ch. J. Enschede, die de kapitein bijna vaderlijk tegemoet trad. De president erkende, dat de verdachte in een bizarre situatie verzeild was ge raakt en hij achtte het vergeeflijk, dal de schipper niet direct een juiste handel wijze had kunnen bepalen. Bovendien, zo varing van twee maanden als gezagvoer der en op de gunstige beslissing van de Groningse reder, die geen termen aanwe zig achtte om de kapitein te ontslaan. Hvj vroeg de rechtbank, wanneer niet tot onmiddellijke invrijheidstelling kon worden besloten, een zodanige straf, dat H, op 31 januari weer zou kunnen va ren op zijn schip, dat tevens het tehuis is voor hem en zijn gezin. De rechtbank wees het verzoek tot on middellijke invrijheidssteiling af. Over veertien dagen zal zij vonnis wijzen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Het door de Engelse Scheepvaartkamer berekende indexcijfer voor de vrachttarie ven in de wilde vaart is in december met bijna twee punten teruggelopen. Het be landde namelijk op 74.6, vergeleken met 76.4 in november. Het gemiddelde voor het gehele jaar 1958 komt nu uit op 67.1, tegenover 112.7 voor 1957 en 157 voor 1956. De sub-index voor steenkool is in de cember gedaald tot 57.7 (v.m. 59.6), die voor granen kwam op 74.7>(v.m. 76 3). Ver der kwamen nog dalingen voor bij suiker op 104.5 (v.m. 105.7), kunstmest 74.4 (80.6) en esparto op 66.3 (v.m. 67.2). Voor hout werd geen subindex opgegeven (in nov 80.4) Het cijler voor erts steeg in decem ber tot 73.1 (v.m. 70). De index voor tijdcharters Is eveneens gedaald in december en wel tot 55.8 (v.m. 59.6) Voor het gehele jaar 1958 komt hef cijfer uit op 55.5 tegenover 120.2 voor 1957 en 172.9 voor 1956. Het bericht dat we brachten over het overlijden van het vierde slachtoffer van het auto-ongeluk te Aardenburg (Z.V.) blijkt onjuist te zijn. De zoon van de Gor. cumse stoffeerder, de 15-jarige Jan As- mus. die ernstig gewond in het ziekenhuis te Oostburg was opgenomen, en wiens dood werd vermeld, is niet bezweken. Hij wordt nog steeds ie het ziekenhuis verpleegd. De mededeling van zijn overlijden was door een vergissing van de zijde van het ziekenhuis bij navraag, hoe het met deze patiënt ging, gemeld. Advertentie) Van Nelle bestellen de gemiddelde dagproduktie 128 (okt. 125), terwijl de algemene produktie-index toen 128 (okt. 133) bedroeg. Het aantal arbeids dagen beliep in november 1957 23% (okt. 25). (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 De Sovjet-Unie heeft een nota gezon den aan Noorwegen betreffende de bouw van een prlvé-vliegveld op het door Noorwegen bestuurde eiland Spitsber gen, zo werd gisteren uit doorgaans be trouwbare bron te Oslo vernomen. Het Noorse ministerie van buitenlandse zaken heeft tot dusverre geen commen taar gegeven op het bericht. Het beves tigt echter het bericht van vorige week, dat een prlvé-maatschappij bezig was met het uitwerken van plannen om een prlvé- vliegveld op het eiland te bouwen. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft verklaard, dat de bouw van een vliegveld op Spits bergen niet ln strijd ls met het verdrag van 1920 over Spitsbergen, mits het vlieg veld niet onder controle van vreemde mogendheden komt. WINDSTREKEN „De zitting wordt begin juni, als er bladeren aan de bomen zitten, in de buurt van Heikant, gemeente St.-Jan- steen voortgezet". Aldus de verrassen de mededeling aan het onverwachte slot van een rechtzitting van de eco nomische rechtbank te Den Haag, ge presideerd door mr. C. Bijleveld. Te recht stond een 50-jarige Belg, die door de economische politierechter te Mid delburg wegens smokkel van boter met zijn auto was veroordeeld. De recht bank wil er zich namelijk van overtui gen, of de douane „tussen de bomen door" de auto van verdachte kon heb ben gezien. „So wohnt man in Holland"- Onder deze titel wordt er op de Weense voor- jaarsbeurs een show gehouden, een onderdeel van de Benelux-inzending. De beurs heeft van 8 tot en met 15 maart plaats en het is de bedoe ling de Oostenrijkers een zo volledig mogelijk overzicht te geven van de Nederlandse produkten op het gebied van huishoudelijke apparaten, woning textiel, meubelen vloerbedekking enz. De Nederlandse Kamer van Koophan del organiseert het woonfestijn. Met diamant werd het huwelijksfeest gekenschetst, dat het echtpaar Modder kolk-Dolman dezer dagen vierde. Ook de burgemeester van de stad, mr- A. L. Des Tombe, kwam met zijn geluk wensen plus een levensgrote fruitmand. De echtelieden zijn beiden nog vitaal en ook beiden 78 jaar, zodat het wel duidelijk is. dat ze al jong in het hu welijksbootje stapten. Van de zes kin deren van het echtpaar zijn er nog vijf in leven. De enige dochter emigreerde acht jaar geleden naar Canada en tot overgrote verrassing van de bruid en bruidegom kwam ze plotseling, vlak voor het diamanten feest, even uit Ca nada ped vliegtuig over. Het in Nederland door artsen op hun auto's gebruikte rode esculaapteken zal binnenkort als internationaal er kend auto-embleem voor artsen wor den aangemerkt. Dit is een grote ver betering. want tot nu toe had eik land zijn eigen artsen-embleem, hetgeen dik wijls tot moeilijkheden leidde. De be hoefte aan een algemeen internatio naal teken is groot, vooral in tijden van onlusten of oorlog. Weer lets over de anti-borrelactie van de heer Kroesjtsjef- We meldden u al. dat het moeilijk wordt ergens een glas wodka te verschalken, maar nu Is ook de Russische televisie in het geweer. Een dokter kwam de Russen uiteenzetten jfioeveel kwaad al cohol kan aanrichten, terwijl er daarna nog een verduidelijkende film werd vertoond. Er zijn speciaal enkele deskundigen van het Amerikaanse korps van de verbindingstroepen komen kijken naar het orgel in een kerk te Würzburg. Niet, dat deze lieden bepaald allen mu ziekliefhebbers zijn- Ze kwamen om een heel andere reden. Want'uit het or gel komt zo nu en dan plotseling een stem. die duidelijk verklaart „Ik vlieg op een hoogte van 1000 voet. kan ik lan den?" en dergelijke vliegverhaaltjes meer. Het is wel duidelijk, dat dit iet* te maken heeft met een dichtbij gele gen Amerikaans vliegveld, vooral ook. omdat het discours in het meest Ame rikaanse Amerikaans werd gevoerd, dat maar mogelijk was..De Amerikaan se specialisten zullen trachten uit te vinden hoe het komt, dat het orgel zo nu en dan plotseling als een radio-ont vanger optreedt. Overigens is dit „sprekende orgel" niet nieuw. In En geland heeft ook al eens een derge lijk fenomeen plaats gehad. Nee, helaas geen nieuws over Robert Sctoumans voorzittershamer en dr. Mansholts tas. Maar wel verklaarde hier monsieur Pierre de Gaulle, broer van Generaal de Gaulle, de kersverse Franse president, dat het Franse pa viljoen een ouverture in staal en glas. U mogelijk wel bekend van de Brussel se Expositie, in Algiers zal worden herbouwd en de top van een heuvel zal gaan sieren. Gisteren ls de grote volkstelling In Rusland begonnen. Een karwei, waar bij maar liefst bOü.000 ambtenaren zijn ingeschakeld- De telling zal enkel" maanden in beslag nemen. Ook de bui tenlanders zullen worden meegeteld. Om de misschien wat wantrouwende bevolking gerust te stellen, is er eerst een uitgebreide campagne gevoerd om de Russen het waarom uit te leggen en vooral te vertellen wat de volkstelling niet is: Géén basis voor een nieuwe be lasting, noch een controle op de be woonde oppervlakte, noch een inschrij ving voor de politieregisters. Het ls de vierde volkstelling sinds de Sovjets in Rusland het bewind voeren. De resul- resultaten van de voorgaande: 1920 134.200.000 inwoners; 1926: 147 000 000 1937: 170 600.000. In 1956 werd de be volking geschat op ruim 200 miljoen (maar sinds de laatste oorlog zijn er nogal enkele landen bij Rusland ge voegd (de Baltische landen, o.a Oost- Pruise, Moldavië). De schatting van het ogenblik ls 210 miljoen onderdanen van Kroesjtsjef- Nog enkele statisti sche kruimeltjes: elke minuut ziet een nieuwe Sovjetburger het levenslicht, de gemiddelde levensduur is 67 jaar» per dag worden er 13.800 huwelijken gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5