iVan herstel der monarchie is geen sprake Hoe wordt een vrouw de best geklede... Pluim van president Roosevelt voor de doctor in Leuven Mikojan sprak twee maal met Dulles Balans en Opruiming Lange onderhandelingen Geen troon meer Roosevelt zei Geen herstel der monarchie Niet bij een partij In Nancy Titels De Sovjet-ambassadeur in 's-Gravenhage ZATERDAG 17 JANUARI 1959 PAGINA 3 Een keizer gaat te voet. Zo zou men de wijze kunnen omschrijven, waarop dr Otto von Habsburg, hoofd van het Huis van Habs- burg-Lotharingen en oud-pretendent naai de keizer-koninklijke kroon van Oostenrijk en Hongarije, zich een plaats wil verzekeren en wellicht een leidende functie in een toe komstige federatie van de Donaustaten, waarvan een aantal eens de machtige Oos tenrijk-Hongaarse monarchie vormde, welke in het begin van de vorige eeuw het lot van Napoleons Europa bezegelde en diens rijk ten val bracht. Het Europa dat de IJzeren Corsikaan voor ogen zweefde, was een heel ander dan het Verenigde Europa, hetwelk wij thans bezig zijn, op te houwen. Het zou er een zijn geweest, gegrondvest op macht en op een ijzeren regering, onder autocrati sche leiding, die veel weg gehad zou hebben van een dictatuur. Napoleons Europa ging dezelfde» weg op als het Verenigde Europa, waarvan reeds een Karei de Grote droomde en dat later, onder Karei de Vijfde, de werkelijkheid bijna nabij zou komen. In diens rijk ging de zon niet onder. Maar wel licht juist, omdat hij er rijke gewesten in Amerika aan toegevoegd had, ontstond er een onderlinge strijd, waardoor Europa weer in een aantal fel-nationalistische staten uit een viel In deze tijd, nu vele staatslieden een Verenigd Europa voor ogen zweeft, gebaseerd op het principe van de Verenigde Staten, maar overigens nog in veel losser verband, behoort tot de grote voor vechters van de Europese gedachte een keizerszoon, dr. Otto von Habsburg, die in zijn jeugd er wellicht nog van gedroomd heeft, de tronen te bestijgen, waarop zijn vader, keizer Karei, zo kort gezeteld heeft. Hij bracht zijn jeugd in ballingschap door, in Spanje en op het eiland Madeira en zijn vaderland was voor hem verboden gebied. Deze studieuze vorstentelg kon niet in Wenen studeren, de aloude keizerstad. Hij haalde zijn doctorstitel in de politieke weten schappen te Leuven. Nadien toonde hij telkens weer, allerminst van werkelijkheidszin gespeend te zijn en zijn studies voerden hem tenslotte op een weg, welke hem door de grote Oostenrijker, graaf Coudenhove-Kalergi gewezen werd: die naar een Verenigd Europa- politiek en economisch verenigd. Ilaliano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid maar Barones Consuelo Crespi O'Connor kleedt zich alleen maar zo goed mogelijk DE MODE, och, wel aardig, maar volkomen uit de tijd. Aldus liet de best geklede vrouw ter wereld zich uit, toen haar werd mede gedeeld, dat ze deze titel verwor ven had, niet in de een of andere wedstrijd, bij door de socïety- redacteur van het grote New Yorkse blad „The New York Times". Zo yoegde er aan toe, nimmer iets aan te trekken, dat haar niet staat of dat niet met haar voorkomen en teint overeen.. J welke kleur ook voorschrijven, ze houdt zich aan haar lievelingskleuren, zwart en geel, met de diverse variaties er in, wat tint en nuances betreft. £wart is niet zo maar zwart zonder meer. Al naar gelang van de stof kan er heel wat variatie in gebracht worden, zodat men gerust van licht en donker zwart kan spreken. Deze opmerkingen gaf Barones Consuelo CrespiO'Connor gratis ten beste. Want ze is rijk en haar man heelt een groot inkomen enze meent diep in haar hart, dat ze anderen toch altijd een slag voor zal zijn, dank zij haar zich nog steeds ontwikkelende smaak en groeiend inzicht Observator Otto van Habsburg voorvechter van een verenigd Europa Zoals bekend, heelt dr. Otto von Habs burg. die in Beieren woont, bij de Oosten rijkse regering een verzoek ingediend, om zich als eenvoudig burger in zijn va derland te mogen vestigen. Tot voor kort was hem dit onmogelijk, vanwege een wet. welke ook in het vredesverdrag tus sen Oostenrijk en de geallieerden is vast gelegd. waarbij bepaald werd. dat hij. als pretendent naar de troon Oostenrijk niet mocht binnenkomen. Hij legde inmiddels de verklaring af, van al zijn rechten op de Oostenrijkse kroon al te zien, zodat naar dezer dagen leidende persoonlijkheden in Wenen verklaarden, er geen enkele reden is. om hem nog langer de toegang te weigeren. Zelfs de socialistische „Arbei- ter-zeitung" opperde geen bezwaren, bracht integendeel naar voren, dat dr. Ot to von Habsburg niet ontzegd mag wor den, wat elke geboren Oostenrijker is toe gestaan, nl. zijn geboortegrond te betre den en daar te gaan wonen, waar hij dit wenst. Er zijn inmiddels lange onderhandelin gen aan vooral gegaan, en eigenlijk werd de kwestie door een loslippigheid in de openbare belangstelling gebracht. Dr. Otto von Habsburg had het liefst gewild, dat de hele procedure zich in alle stilte zou hebben afgespeeld. Hij ging van het stand punt uit, dat de Oostenrijkse wet hem zelfs bij voorbaat toestond, de vader landse bodem weder te betreden. Immers, in 1919. na de grote ineenstorting, werd een z.g. Habsburg-wet afgekondigd, waar mede uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat alle heersersrechten en andere rechten en voorrechten van het Huis Habsburg voor altijd waren opgeheven. Slechts de leden van het Huis Habsburg-Lotharingen die niet vrijwillig van deze rechten af stand deden, zou de toegang tot Oosten rijk ontzegd blijven. Aldus was het moge lijk. dat verschillende Oostenrijkse aarts hertogen en hertoginnen als eenvoudige burgers in Oostenrijk bleven Maar Otto. de troonopvolger en kroonpretendent, deed geen afstand van zijn rechten. Vandaar, dat hij in ballingschap moest blijven. Voor het overige vroeg men zich reeds sinds lange tijd in Oostenrijk, vooral in monar chistisch gezinde kringen af, of de be doelde wet praktisch nog zin had. Want, zo zeiden ze, hoe kon iemand nu uit zijn familie treden? Hierbij doelden ze op de paragraaf in de Habsburg-wet, waarin de uitwijzing bevolen werd van alle Habs. burgers, die niet afstand deden van hun lidmaatschap van de familie Habsburg- Lotharingen en de verklaring aflegden, trouwe burgers van de republiek te willen zijn. Het Huis Habsburg-Lotharingen heeft veertig jaar lang geweigerd de betref fende wet te erkennen. De jeugdige Otto bleef zich Keizerlijke Majesteit noemen, ofschoon hij nooit tot keizer gekroond werd. Maar hij mocht dit op grond van de in zijn Huis heersende traditie. Het moet in de allereerste plaats zijn moe der, de schrandere, energieke, zeer op de traditie steunende keizerin Zita (een prin ses uit het Huis Bourbon Parma) zijn ge weest, die met ijzeren vastbeslotenheid bleef vasthouden aan de idee van een herstel der monarchie. Haar gemaal, kei zer Karl, een zeer beheerste en vrome persoonlijkheid, van wie zelfs het gerucht de ronde heeft gedaan, dat er een pro ces van zaligverklaring te zijnen behoeve zou worden ingeleid, heeft tweemaal ge tracht, de troon van Hongarije te her winnen. Hij stierf op Madeira, waar zijn talrijk gezin in zeer bescheiden omstan digheden woonde en de keizerin nam de opvoeding van troonopvolger Otto in han den. Deze bleef jarenlang haar ideeën ge trouw. maar naar het schijnt, heeft hij zich tenslotte voor de eisen van de realiteit gebogen, inziende, dat een terugkeer op de troon tot de onmogelijkheden behoort. Maar het was allerminst zijn bedoeling zich uit het openbare leven terug te trek ken, Hij heeft zich allengs een zekere naam verworven als publicist en schrij ver van economische en politieke arti kelen en geschriften, waarin hij de poli tieke en economische problemen van de voormalige Donau-staten behandelt, ter wijl hij zich tevens inzette voor de ver spreiding van de gedachten van een Ver enigd Europa, waarvoor thans de grond slagen zijn gelc-gd. Hij is een goed spre ker, weet een helder betoog te houden en bezit ongetwijfeld de bekwaamheid, om een belangrijke rol in de nieuwe ontwik- Keling in Europa te spelen, waarbij zijn afkomst hem echter voor de een minder aanvaardbaar, voor de ander hem tot een aangewezen persoonlijkheid zal ma ken. Van niemand minder dan Roosevelt heeft dr. Otto von Habsburg een aan beveling meegekregen voor de taak. welke hij op zich genomen heeft. De Amerikaan se president verklaarde: er zijn slechts twee mensen, die iets van Europa begrij pen, de Paus (Pius XII) en Otto von Habsburg. Dr. Otto von Habsburgs verzoek, om zich in Oostenrijk te mogen vestigen, het welk hij, naar hy verklaarde, vooral ge daan heeft, teneinde zijn vijf kinderen (al lemaal meisjes) in zijn vaderland te kun nen grootbrengen, ondervond natuurlijk ook kritiek. De Oostenrijkse communisten be weerden, dat het een inleiding is van een actie, om alle in beslag genomen goede ren van de Habsburgers weer in het be zit van de familie te stellen. Te dien aanzien verklaarde dr. Otto von Habs burg dezer dagen categorisch, dat zulks absoluut niet in de bedoeling ligt. De enige strijdvraag op dit gebied is die van het eigendomsrecht van een bos. Hij be zit momenteel nog slechts één kasteel in Oostenrijk en denkt er niet aan. rechten te doen gelden op tal van kastelen en pa leizen, die van hem grote sommen voor hun onderhoud zouden eisen. We hebben zoeven aangestipt, dat Otto von Habsburg. die als zes-jarige jongen met zijn ouders en broertjes en zusjes uit ziin vaderland moest vluchten, in Leu ven gedoctoreerd is in de politieke we tenschappen Hij behaalde daarna even wel nog drie andere doctorstitels. Zijn publicistische activiteit nam een aanvang met de stichting van het Centrum voor Europese Documentatie, waarvan hij de bezielde leider en organisator werd. In tal van lezingen, artikelen en boeken, ont wikkelde hij zijn ideeën voor een grote Europese gemeenschap. In Oostenrijk zelf hebben ook de monar chistische groeperingen, afgezien van een herstel der monarchie, zich desondanks samen met, andere politieke groeperingen achter dr. Otto von Habsburg en diens streven naar de eenheid van Europa ge steld. Deze toonde zich gedurende de laat ste jaren allerminst geneigd, de kampioen te worden van een blind, nationalisme. Hij dreef voorts de spot met de Oos tenrijkers, die zich met alle geweld verre van de Duitsers willen houden en een „homo austriacus" schiepen. Dr. Otto von Habsburg hekelde deze actie als die van de „homunculus austriacus" het Oos tenrijkse mensje.... Dit ligt uiteraard in de lijn van zijn pdlitieke opvattingen, waarin geen plaats is voor een strenge afbakening van volken en rassen. Naar dr. von Habsburgs idee moet Euro pa een federatie van staten worden, met aan het hoofd een centrale figuur, die door de staatshoofden der verschillende federa tief verbonden landen, zal worden geko zen. Men zou onwillekeurig zeggen, dit wordt dan een soort keizer van Europa.. Otto s aanhangers vestigen er met klem de aandacht op, dat bij noch zij er ook maar in de geringste mate naar streven dat deze „keizer van Europa" de voor malige keizer van Oostenrijk zou zijn.. Otto von Habsburg ziet de hoogstege zagsdrager in Europa als een soort keur vorst, zoals die eens tot keizer van het heilige Roomse Rijk gekozen werd. Maar hij verklaarde inmiddels kort ge leden in een interview, zich na zijn terug keer in Oostenrijk in de eerste plaats te zullen wijden aan de verbreiding van de Europese gedachte, terwijl hij zich voorts voorstelt, van Oostenrijk uit beter dan ooit het Centrum voor Europese Documentatie te kunnen leiden. Hij zal zich bij geen enkele Oostenrijkse partij aansluiten, is stellig niet van plan. zijn'krachten in de binnenlandse politiek van Oostenrijk te verspillen. Voor hem is het Verenigde Europa belangrijker en uiteindelijk voor Oostenrijk zegenrijker dan een herstel van de monarchie. De hoofdredacteur van de reeds ge noemde „Arbeiter Zeitung", dr. Oskar Pollak, verklaarde naar aanleiding van dr. Otto von Habsburgs verzoek, om zich in Oostenrijk te mogen vestigen: wij heb ben niets tegen Otto von Habsburgs te rugkeer. althans, wanneer hij niet met de bedoeling komt. de grondwet omver te werpen. Zo beleven wij in onze tijd. dat een man, die zich nog steeds mag noemen Otto, keizer van Oostenrijk, koning van Hon garije, koning van Bohemen etc. etc.. zich zonder meer. als dr. Otto von Habsburg. in het openbare leven begeeft en niet regerend en bevelend, maar dienend wil medewerken aan de stichting van een Europese statenbond, aan een bolwerk van het Christelijke Westen tegen het communistische, heidense Oosten. Aarts hertog Otto. zoals hij zich ook in Oos tenrijk zal kunnen blijven noemen, al wordt deze titel niet langer officieel er kend. is de oudste zoon van de laatste Oostenrijks-Hongaarse keizer-koning Ka- rel. die in 1918. na in oorlogstijd slechts Keizerin Zita, Otto's moeder, bij het huwelijk van Otto's zuster Elisabeth met vorst Heinrich von Lichtenstein. twee jaar te hebben geregeerd en oogge tuige te zijn geweest van de grote neder laag zijner legers, van zijn troon verdre ven werd. Zoals gezegd, toog hij in bal lingschap en hij stierf tenslotte op het eiland Madeira, in 1922. EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEER Barones Consuelo Crespi-O'Connor, de best geklede zou nl0Je vrouw van het jaar. Öf wij nu een modepraatje gaan hou den? Neen, we willen hier slechts verteT- len, hoe de uitverkorene, die overigens samen met een concurrente aan de spits van de lijst der tien het best geklede vrou wen staat, er ten slotte terecht is geko men. Er blijken interessante dingen uit, die onze lezers en lezeressen ongetwijfeld zullen interesseren. Zo'n krantenbericht over de het best geklede vrouw kan men natuurlijk zonder meer naast zich neerleg gen. vooral als man met het oog op de moderekeningen maar er zit toch altijd een menselijke achtergrond achter, een bepaald aspect van onze. ondanks zoveel gelijkschakeling, toch altijd nog heel ge varieerde samenleving. Laten we beginnen, met het kranten bericht nog even weer te geven. Nummer 1 Baronesse Consuelo Crespi-O'Connor, samen met Zisi Guest, 2 Ann Ford, 3 prinj ses Margaret. 3 gravin Quintanilla, 4 Pa tricia Lopez, 5 Key Kendall samen met Peggy Bancroft. 5 Audrey Hepburn. 6 Di- na Rumbough. 7 een zekere mevrouw Bruce. 8 Merle Oberon, totaal 10. Men weet dus nu zo ongeveer, welke concurrenten. Ze is er absoluut niet op uit geweest, nummer één te worden. Alleen, alle tekenen wezen er op, dat het dit jaar die richting uitging. Op verschillende par tijen in New Yrok Rome en Parijs ver scheen ze in toiletten, welke ieders bewon dering afdwongen. Tot groot genoegen van haar man. Genoegen, zal men zeggen, denkend aan de rekeningen Er zijn inder daad rekeningen en die zullen ook wel be taald worden, ofschoon menig haute-cou- turier het zich tot een eer rekent, voor de barones een toilet te mogen maken. Maar Consuelo, ofschoon dochter van een miljo nair en niet onbemiddeld verdient al vele jaren grote sommen als model voor mode foto's en adviseuse van een aantal be roemde modehuizen. Niet alleen daarom is haar man uiterst voldaan. Hij treedt op alg reclameman voor een tiental grote Ita liaanse ondernemingen, wier produkten varieren van luxe chocolade tot raceauto's en die een grote export naar het buiten land hebben. Krachtens zjjn functie be weegt hij zich tussen de hoofdsteden van de wereld. Dan is een goedgeklede vrouw aan zijn zijde een waarborg voor vele be stellingen. De beroemdheid van zijn vrouw helpt hem in het zakendoen Bovendien behoort hij tot een oude, adellijke familie, hetgeen hem toegang verschaft tot de hoogste kringen. Baron Crespi verenigt de society met het zakendoen, doet zulks op delicate wijze en als gevolg daarvan ziet hij in zijn niet eens zo grote villa in Rome wereld beroemde gasten verschijnen, van Char ley Chaplin tot prinses Soraya en Henry Ford en de hertogin en de hertog van Windsor. Ze hebben een zoontje en een dochtertje. Die laten ze in Rome op een gewone school gaan hoewel daar een aan tal exclusieve, peperdure scholen bestaat. Toen het nieuws van de uitverkiezing be kend werd. toog Consuelo naar eep stad je. een honderdtal kilometers van Rome verwijderd, om te ontkomen aan het le gertje persmensen, fotografen en film mensen. dat al onderweg was, om de tot best geklede vrouw van de wereld (sa men met Zizi Guest) te interviewen en te fotograferen. Haar man bleef echter thuis. Want hij ziet wel wat in publiciteit en zal wel enkele goede contracten heb ben afgesloten. Hoe Consuelo er toe kwam, zich zo goed te gaan kleden? Wel, we zien reeds, dat ze veel geld verdient als model. 'En dit deed ze reeds lang. voordat ze trouwde doch alleen op verzoek. Ze behoefde niet aan de een of andere zaak verbonden te zun. die modellen beschikbaar stelt. Men kwam naar haar toe, als ze, dochter van een miljonair, op een partij was ver schenen in een exclusief toiletje, al of niet op haar eigen aanwijzingen gemaakt. Ze was toen al adviseuse van haar tweeling zuster Gloria en na hun entrée als „de butante" in de New Yorkse society wer den ze door de societyredacteur van „The New York Times" als nummer twee aangewezen van de het best geklede jon gemeisjes. Nog enkele jaren bleven de twee onaf scheidelijk, maar in 1948 trouwde Con suelo. hetgeen tot gevolg had. dat ze zich met haar man te Rome vestigde en daar een zeer naar de ogen geziene „arbiter elegantiarium" werd. Geregelde bezoe ken aan New York deden haar wat. men noemt in de running blijven In 195Ó was ze tiende op een lijst van de het bestgekle- de vrouwen, opgemaakt door het Ameri kaanse „Dress Institute", in 1951 was ze achtste, in 1953 zesde en in 1957 derde. Het lag dus allemaal in de lijn. Iedereen is vol bewondering voor barones Consuelo Crespi-O'Connor, behalve vermoedelijk de vrouwen, die ze van hun plaatsen gedron gen heeft waartoe de hertogin van Windsor behoort K. H. i Op 20 april 1951 is Otto, toen nog door vele Oostenrijkse monarchisten nimmer anders aangesproken dan met „Uwe Ma jesteit" en van wie ze steeds gewaagden als van „Zijne Majesteit de Keizer" te Nancy in Frankrijk in het huwelijk ge treden met prinses Regina van Saksen- Meiningen. Nancy werd uitgekozen tot de plaats, waar het huwelijk voltrokken werd. omdat het de aloude hoofdstad is van Lotharingen. Otto's geslacht, het keizerhuis van Habsburg-Lotharingen, is uit dat land afkomstig. Het stamt door de echtge noot van de beroemde Maria Theresia, die een enig kind was, in mannelijke lijn uit Lotharingen. De bruid droeg een sluier die aan Maria Theresia heeft toebehoord. De bruidegom was 38. de bruid 26 jaar. Otto leerde Regina reeds kennen, toen ze nog pas zes jaar oud was en hij studeer de. Ze is de dochter van hertog Georg III van Saksen-Meiningen en de mooie hertogin Clara, geboren gravin Von Korff-Schmising-Kerssenbrock. Haar va der stierf in een Sovjet-Russisch con centratiekamp. - Om nog even ,ten besluite, terug te komen op de titels van deze merkwaar dige persoonlijkheid, ze luiden compleet: Bij Gods genade keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Bohemen, ko ning van Lombardije en Venetië, van Dalmatië. Slavonië. Galicië, Lodomië en Illyrië, koning van Jeruzalem etc., aartshertog van Oostenrijk, groothertog van Toscane en Krakau, hertog van Lo tharingen en van Salzburg, Stiermarken, Karinthië en de Boekowina grootvorst van Zevenburgen, markgraaf van Moravië, hertog van Boven en Beneden Silezië," van Modena. Parma. Piacenza en Guas- talla, van Auschwitz en Zator, van Teschen Friaul, Ragusa en Zara. graaf von Habs burg en Tirol (met vorstentitel) van Ky- burg. Görz en Gradiska, vorst van Tient en Brixen. markgraaf van Boven en Be neden Lausitz en van Istrië, graaf van Hohenems, Feldberg, Bregenz en Son- nenberg etc. heer van Triëste van Cat- taro en de Windische Mark, Grootwoïwo- de van Servië etc. Op zijn pas staat slechts één titel (niet geërfd) vermeld: die van doctor. De Sovjet-Russische vice-premier Miko jan heeft gisteren op een lunch met de Amerikaanse Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen verklaard, dat de Russische regering niet alleen het plan- Rapacki steunt, maar zelfs voorstander is van een verdergaande terugtrekking van de troepen tot op 800 kilometer ter weerszijden van de Elbe. Men was be reid ook deze grens eventueel nog te ver ruimen. Volgens senator Humphrey, die de pers verslag deed over Mikojans woorden, had Mikojan van „buigzaam heid" tegenover de Duitse kwestie blijk gegeven. Diplomatieke waarnemers vatten Miko jans sug"-?sties voor verdergaande terug trekking. dan volgens het -dan-Rapacki niet ernstig op. Het is niet nieuw en al eens door het Westen verworpen, aange zien het zou betekenen, dat de Ameridka- nen zich in feite tot over de Atlantische Oceaan zouden moeten terugtrekken en de Russen tot aar de eigen grens. Volgens senator William Fulbright zou Mikojan het volgende plan van drie pun ten hebben geopperd over het regelen van de geschillen over Berlijn tussen Oost en West: 1. Vrije toegang tot Berlijn. Vrije verkie zingen alleen in West-Berlijn en terugtrek king van alle vreemde troepen uit Duits land; 2. Een verzoek aan de V.N. om mede te werken aan de garanderin" de vrij heid van West-Berlijn; 3. De instelling van een permanente in ternationale commissie voor het regelen van de Westberlijnse aangelegenheden. Het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk ge vraagd of hij bereid is om, alvorens een agreement van de door de Sovjet-Unie voorgestelde nieuwe diplomatieke verte genwoordiger in Den Haag te bevorde ren. contact op te nemen met de vaste commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. Wanneer iemand zich bij een directeur of baas komt presente ren met vieren of vijven voor de administratieve of technische vak ken, doch een tien voor godsdienst, dan zal zo'n directie of patroon zich wel even bedenken, om zo'n „kracht" aan te trekken. We wil len maar doen aanvoelen, dat met godsdienstigheid alleen de zaken hog niet gered zijn. Ook de plich ten van staat tellen mee. En zelfs zeer zwaar. Vak en huishouding hioeten goed gediend worden. En dat kan wel eens offers vergen van de „kerksheid". Natuurlijk in ernst en niet als uitvlucht. We hebben verschillende gaven, zegt St.-Paulus in het epistel van morgen en die dienen we goed te gebruiken. Hehben we een bedie ning, dan worde dit ambt uitge oefend. Dat is de taak, waarmede We ons leven vruchtbaar moeten niaken overeenkomstig de wensen van Boven. De vervulling van die taak kan uiteraard verschillend ge schieden. Uitmuntend, goed, half bakken, slecht en beneden peil. We moeten op die vervulling morgen toch eens peinzen. We moe ten eens balansen om een woord Van deze weken te gebruiken en na dat balans maken opruiming houden. We zijn daarmee dan te gelijk in overeenstemming met de Wet! Weg met die ellendige eeuwig de zelfde fouten. Winkeldochters noe men dat de winkeliers. De biecht vaders zouden dat kunnen herlja- len. Ofschoon het biechten zelf meer in de richting gaat van „al teen in geval van groot kwaad". De bracht van het Sacrament is het 'aatste decennium wel onderkend, t'e toegekende waarde gedevalu- eerd! En nu nog weer eens over het hoe der vervulling van de levens taak volgens Paulinische aanbeve lingen. Milddadig z«n in eenvoud, barmhartig zjjn met blijmoedig heid, liefhebben in ongeveinsd heid, beminnen met broederlijke en zusterlijke liefde, voorkomend zijn jegens elkaar, niet traag in ijver, vurig van geest, volhar dend in gebed en gastvrijheid be oefenend, eensgezind zijn onder elkaar. Wat een paradijs zou de aarde 4Un als dat program door hele wij- hen, door hele parochies werd uit gevoerd. De wereld zou lijken op een eeuwige bruiloft met alleen goede wijn. Doch men kent ons devies: nooit Wanhopen. Vul de kruiken met Hoede voornemens. Misschien wordt •te wereld dan toch nog zo goed a,s destijds het feest te Cana. D. L. Heer is er nog steeds, maar Mi dienen eerste-klas gasten te zUn. Op welk peil acht ge u in dit op dicht op vandaag? Het gast-zijn hier is tegelijk graadmeter voor de eeuWige bruiloft Boven. rOtto von Habsburg spreekt Duits, p"ns' Hongaars, Engels, Spaans, j'skischKroatisch en Tsjechisch, s>nede „300 Finse woorden". Hij heeft vier doctortitels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3