De Zonnebloem vreugde brengt licht en in menige ziekenkamer 1 Uit die WINDSTREKEN W edergroet LIJKIN DEMAND Plannen voor zieken-vakantieoorcl Winterflora 1959 geopend AAN MAUD.. door GEORGE BAGBY MORELE STEUN Fototoestellen (f 3500) uit etalage gestolen i Ontslag voor gehuwde vrouw bij Wereld omroep 42 mille verduisterd Mieke Lente regeert op de Winterflora te Haarlem „Atlas"-vlucht mislukt J VB ZATERDAG 17 JANUARI 1959 PAGINA 4 Brutale roof in Apeldoorn Zonzijstralender AUDIëNTIE Twee jaar voor malversaties in Giessenburg Blij dor pf lamingo's verbannen New York Skaerbaek (Denemarken) Innsbruck Oostenrijk Straatsburg Zwolle Lewisburg (V.S.) Parijs Moskou (Van onze Utrechtse redacteur) Vandaag viert de stichting „De Zonnebloem", een gemeenschap voor zieken en gezonden, haar tiende verjaardag. Zoals wij gisteren meldden, worden ter gelegenheid hiervan geen feestelijkheden georganiseerd; dat neemt echter niet weg, dat een tiende verjaardag van iemand die ons sympathiek is, een mooie aanleiding is om een cadeau te geven. Sympathiek, want „De Zonnebloem" brengt vreugde en licht in menige zie kenkamer, waar het leven van een patiënt vaak triest is. Het ziekenbezoek, waarvoor parochiële afdelingen werden opgericht, is de b - langri.ikste van alle zonnebloem -activit i- ten, waarbij ho< niet zo zeer gaat om kleine geschenken, wat 'ruit of bloemen, dan wel om morele steun. De stichting heeft in opdracht van het Episcopaat ook het welfarewerk voor de katholieke zieken ter hand genomen, waarvoor be roepskrachten worden opgeleid. De eer ste tijd heeft zij daarbij mogen profiteren van de ervaring van het Rode Kruis, waarmee nog steeds een prettige samen werking bestaat. Het maandblad „Zonzij" is een zeer gewaardeerde band tussen de zieken, wat wel blijkt, uit de reacties, die worden ontvangen. Het welfare-werk in de ziekenhuizen er- sanatoria is bezig, door een verhL de subsidie van deze inrichtingen, self supporting te worden, maar het gevaar dreigt, dat de vele thuis liggende patiën ten, die van de 60.000 katholieke lijders aan chronische ziekten het grootste con tingent vormen, wegens gebrek aan fi nanciën van deze voor eest en lichaam zo weldadige arbeid verstoken zullen blij ven. Dat. mag eenvoudig niet. Wij willen onze zieken alles geven, wat hen helpt zich volwaardig lid van. de gemeenschap te voelen, waarin hun handicap door de offer-gedachte een eigen waarde heeft en daarnaast hun de nodige m'ttdeKn verstrekken om zich voor zover mogelijk ook nog maatschappelijk en dus prak tisch te nutte te maken, waarvoor eigeti- (Van onze correspondent). In de zeer vroege morgenuren van vrij dag is in het centrum van Apeldoorn een brutale inbraak gepleegd. Een onbe kende gooide met een halve tegel een eta lageruit stuk van de fotohande! Starke en griste vervolgens voor een waarde van ca 3500.- aan fototoestellen uit de eta lage. De door rinkelend glas gealarmeerde eigenaar kon nog net zien hoe de dief er met een auto tussenuit ging. lijk zijn. du' znd en één dingen te bedenken Het roer om Dit alles vraagt nu eenmaal een goede organisatie en daarom hpeft het bestuur van do Stichting waarvan H"riems bur gemeester mr O. P F. M. Cremers voorzitter is. besloten het roer om te gooien en er een vereniging van te maken, waardoor effectiever kan wor den gewerkt. Daardoor word mede zeggenschap oor de ruim 30f afdelingen in het landelijk beleid verkregen en door de yereni"i-wsvorm zal het Zonnebloem- werk op landelijk en niaatselijk niveau beter kunnen worden gecoördineerd Door samenwerking van duizenden leden zullen grote acties tot stand kunnen wor den gebracht. Het best ur droomt reeds over een plan om de zieken eens uit hun kamer, waar de wereld zich door het jarenlang te bed liggen verengt, weg. te halen en met klei ne groepjes in een vakantie-oord bijeen te brengen. Zulks moet toch niet onmoge lijk zijn. Er is een actie ingeluid tot het ver- snreirten van 50.000 aandelen a raison van f 2.50 om het bestuur in staat te stellen een behoorlijke activiteit te ont- vvil-'-alen Feeds hebben duizend v de ze financiers zich door nrnnseanda van de zieken zelf en hun gezonde vrienden rr„~.-ïü- maar orrofp»- aan^e'-nlrani- taaj mag geen illusie zijn. Kan men zijn geld beter beleggen dan In naasten liefde? Een betere vorm van het maandblad ..Zonzij" vaarin o.m. een medisch-psy- chologische rubriek komt, waarvoor des kundigen enthousiast hun medewerking hebben to ^zegd en artikelen over beel dende kunst en muziek worde opgeno men. waarvan d#> zieken veel profijt kun nen hebben, zal ongetwiifeld de good will van 't Zonnebloem-werk ve**h ton en dit beter bekend ma'-en. Er is een re- -lcoHe-rpad ep-enrmd wop-'-i heb ben: rector H Roosen. mpd„van het Internationaal Ziekenapostolaat: Alex van Wayenburg, leider van het radiozie kenbezoek ..De Zonnebh m" van de KRO.: C. M. Schrover uit Den Bosch, die de stem van de afdelingen zal vertol ken; de hoofdredacteur W. Willige; de letterkundigen ir. Edmond Nicolas en Leo Boekraad, alsmede de kunstschild r Gerard de Morée. Van veel beteke: zal ongetwijfeld voorts zijn de medewer king van de kathol'eke vereniging „Han denarbeid" en van de afdeling voorlich ting over bloem n van de vereniging „De Nederlandse Bleemïsterij". De directie van Radio Nederland We reldomroep ontsloeg, met ingang van 15 augustus 1958. de vrouwelijke employé mevrouw E. B.-D. uit Loosdrecht, om dat zi.i op 18 juli 1958 in het huwelijk was getreden. De laatste nam met dit ontslag geen genoegen, omdat zij van oordeel was dat de Wereldomroep „op principiële gronden hiertoe niet gerechtigd was". De kwestie werd in dec. jl. aan de Hilversum- se kantonrechter mr. H W. Huizinga. voorgelegd. Verdediger mr. G. Kerbosch voerde toen -aan, dat de vrouw als handelingsbekwaam, ook ten aanzien van het recht tot arbeid, gelijkstaat met de man. Het aangaan van een huwelijk maakt de vrouw niet ongeschikt voor een functie in het arbeidsproces, zo betoogde hij. Mevrouw B. zou tevens niet op hoogte zijn geweest van het bestaan def bepaling bij de Wereldomroep. De kantonrechter overwoog gistef' middag, dat mevrouw B niet ontvanke- lijk kon worden verklaard in haar ei' tot. nietigverklaring van het ontslag ef veroordeelde haar in de kosten van procedure. Hij was van oordeel, dat van een ken' nelijk onredelijke beëindiging van he' dienstverband geen sprake was. Hij erken de de groeiende gelijkstelling van man en vrouw in het maatschappelijke arbeids proces. maar verwees naar de bepalin gen van de C.A.O. van de binnenlands® omroep waarin het ontslag aan de ge huwde vrouw wordt genoemd. „En deze bepaling kan niet als een kennelijk on redelijke daad in de zin van de wet wor den verklaard". De kantonrechter kon te vens moeilijk aannemen, dat mevrouw B. niet op de hoogte zou zijn geweest van de bepalingen die bij de Wereldomroep tefl aanzien van het ontslag geven aan de gehuwde vrouw bestaan. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot terdam. verleent woensdag 21 januari geen audiëntie. Tot twee jaar gevangenisstraf heeft de Dordtse rechtbank gisterochtend veroor deeld de 59-jarige vertegenwoordiger C. T. uit Molenaarsgraaf, die veertien dagen geleden terecht gestaan heeft, omdat hij ten nadele van de coöperatieve land- bouwvereniging „Samenwerking" te Gies senburg in de loop van vijf jaar een be drag van 41.789,92 had verduisterd. De man had hiertoe kans gezien door kwi tanties achter te houden en te vervalsen en geïnde bedragen niet af te dragen. De officier van Justitie had twee en een half jaar geëist. Vandaag heb ik mijn werk maar met de Franse slag gedaan. Niet, dat dit voor een keertje iets onoverko melijks is, maar mijn gedachten wa ren bij jou, Maud Je biechtvader belde me vanmor gen op, om me te zeggen, dat je gis teren in alle stilte begraven was. Er gens op dat glooiende kerkhof bij dat kleine, bijna middeleeuwse kerkje is een kuil gegraven en daarin hebben ze jouw kist laten zakken, een veder lichte last. Op jouw dringend ver zoek was er niemand bij, want wij, die je gekend hebben, mochten dit pas weten, als alles achter de rug was. Hoelang is het geleden, dat ik je gezien heb, Maud? Och, de tijd gaat zo vlug, ik denk, dat het wel 8 jaar is, nee, nog langer. Want 8 jaar gele den, ook in januari, zag ik slechts vanuit de verte een schim van je, toen ik op de dijk liep net in die kromming met het uitzicht op je huis. Je sloeg net je stofdoek uit en je had je blauwe noppenschort aan, dat ik je eens cadeau deed. Mijn hart bonsde in mijn keel, want je had uit drukkelijk na de dood van Evert-Jan gezegd, dat je met niemand meer iets wenste te maken te hebben. Dat klonk zo hard, Maud Toch schreef ik je, toch maakte ik die lange reis, toen het precies een jaar geleden was, dat Evert-Jan van je heenging. Je zou op die dag zo al leen zijn, Maud. Ik baggerde door de sneeuw, die in de stad al een vieze brij geworden was, maar hier buiten, ongerept en centimeters dik lag. Hét raam deed je dicht, pookte je de haard wat op, omdat je mij aan zag komen? Ik probeerde wat vlug ger te lopen, klapte het hekje open en belde driemaal achter elkaar. Ik belde nog eens en nog eens met de verlammende zekerheid, dat je niet open wilde doen. Je onderstreepte hiermede tenvolle, wat je toen gezegd had. Ik heb zeker nog tien minuten ge wacht, je naam door de brievenbus geroepen, maar je kwam niet. Toen ben ik teruggegaan, Maud, door en door koud, maar ik kon toch niet boos op je zijn. Dat schreef ik je ook, Maud, maar je antwoordde niet. Ook later niet. Voor jou bad ik om een wonder, dat je uit je isolement zou halen, o, ik weet het, jij wist wat ver driet was en toch, Maud, bleef ik je schrijven. Als onderduikster leerde ik je ken nen, je hele familie was vergast, maar jij had op een wonderbaarlijke manier kans gezien het kamp Bu- chenwald te ontvluchten. Geheel al leen op de wereld sloot je je als Joods meisje bij de ondergrondse aan en streed, zo roekeloos dikwijls, voor onze vrijheid. Zo vaak zag ik de be wondering in de ogen van Evert glan zen, als hij naar je verhalen luister de, je dikwijls vragend, toch voor zichtiger te zijn Toen de hel van de oorlog eenmaal tot het verleden behoorde, trouwden jullie. Wat een feest toen. Maud. We hadden altijd grote plannen, Maud.... Samen zouden wij een boek uitgeven en jij zou met je genia- le tekenaanleg, voor de illustraties zorgen. We kregen het echter allebei veel te druk in ons huishouden. Maar als de kinderen niet meer zulke han- denbinders zouden zijn, dan zouden wij onze literaire talenten bot vieren. Toen Overt-Jan 2 jaar was, stierf plotseling Evert. Ik zie je daar nog staan in je huiskamer. Maud, zo ijl, zo teer in je zwarte jurk met dat kan ten kraagje, je gezichtje wit-wegge- trokken. Alleen je ogen leefden, ogen, waarin een wereld van verdriet lag. Toen trok je je al terug, je verhuis de naar dat kleine dorpje, waar nog geen jaar later ook Evert-Jan je ont viel. Je kon het leven niet meer aan, dat je alles ontnam, wat je het liefste was op aarde, maar wij waren er toch nog, Maud? Zo dikwijls schreef ik je, maar ik stond machteloos, je was en bleef onbereikbaar. En ik had je zo graag willen helpen. Vier maanden ben je ziek geweest, je wist, dat je niet meer beter kon worden en je had er volle vrede mee, want dit betekende een einde aan al je eenzaamheid. Zö graag had ik je nog oven willen zien, je willen bedan ken, want je gaf zoveel Maud en je vroeg zo weinig. Nu heb je dan eindelijk rust, o, ik gun het je van harte, al blijft de pijn, dat je zo eenzaam gestorven bent. En misschien ook wel niet, dat zal wel altijd een mysterie blijven. Je biechtvader zei, dat je heel rustig in geslapen was. Dank je wel, Maud, voor je laatste groet, vergeten zal ik je nooit (Van onze correspondent) Tulpen, narcissen, hyacinten en vele andere bloemen hebben het Haarlemse Krelagehuis omgetoverd tot een geurig en kleurig bloemenparadjjs. Tot en met 25 januari regeert hier de lente op de Win terflora van de Kon. Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur. Minuscule crocusjes staan er wat kleintjes naast for se tulpen in sterk contrasterende kleuren. De hyacinten staan te geuren in grote rechthoekige vlakken. De achterwand van de tentoonstelling gaat geheel schuil ach ter de uitstekend gegroepeerde amaryllis sen in vuurrode en crème kleuren. Als de bezoeker uit de winterse koude in de hal komt, waait de sterke geur van grote tui len fresia's hem tegemoet. Met een charmant toespraakje heeft de tulpenkoningin Leni Quant, die in het na jaar een goodwillreis door de Verenigde Staten en Canada heeft gemaakt, de Win terflora geopend. Zij vertelde uitvoerig van haar belevenissen op deze reis, van haar optreden voor de Amerikaanse tele visie, haar ontmoetingen met beroemdhe den, gouverneurs, burgemeesters enz. Tussen de honderden bloemen ligt een grote vijver, waar gisteren nog drie flamingo's wat stonden uit te rusten. Plot seling werden zij echter al het geloop van de bezoekers moe. Zij stapten het water uit en gingen zich te goed doen aan tul pen en hyacinten Na dit ontbijt maakten de vogels een wandelingetje tussen de bloemetjes. De organisatoren zagen dit met boze ogen aan en hebben de dieren van de Winterflora verbannen en hen weer op transport gesteld naar huis: het Rotterdamse Blijdorp. De bloemen op deze tentoonstelling zijn van uitstekende kwaliteit. Des te meer dwingt het vakmanschap bewondering af, omdat het in vroeger jaren zeer moeilijk bleek in de tweede helft van januari met goede gebroeide bloembollen voor de dag te komen. Een intercontinentale raket van het type „Atlas", die gisteren vanaf de proef, basis Cape Canaveral is afgevuurd, is na ppn reis van 320 kfloprpter neev^pstort. De raket had een afstand moeten afleggen van 9600 kilometer. Dit heeft de Ameri kaanse luchtmacht bekendgemaakt Func tionarissen van de luchtmacht te Washing ton verklaarden, dat er een fout zat in het voortbewegingssysteem Je kunt toch wel pech hebben. Dat von den twee broers (in de boosheid en ook volgens de burgerlijke stand), die te zamen en in vereniging een groot ga ragebedrijf binnenstapten, enige artil lerie toonden en er vervolgens met 'n veelbelovende ijzeren geldkist van door gingen De heren hadden beter gedaan de inhoud even te inspecteren Want toen ze eenmaal met verwach tingsvolle hartjes de kist openden, bleek er alleen maar een, overigens heerlijke, boterkoek in te zitten. Toen de politie de jongelui (26 en 23 jaar) arresteerde hadden ze de koek juist bijna soldaat gemaakt. Het waren be paald geen lieverdjes. Want de auto, die ze gebruikten bleek gestolen en en kele geladen revolvers lagen schiet- klaar gereed op de achterbank. Warschau Het was in de snel voortspoedende trein, dat zich plotseling een nieuwe wereldburger wat ongelegen ging mel den De betrokken vrouw kondigde de gebeurtenis aan twee medereizigers, een dame en een heer, aan En toen gebeurde er dit: de dame werd heel bleek en verdween schielijk uit de coupé, en keerde er niet meer terug: de toen nog aanwezige heer kreeg een hartaanval en viel bewusteloos neer- Tenslotte kwam er een conducteur vader van een gezin en die was de jonge moeder zo goed en kwaad als het ging (en het ging voornamelijk goed) behulpzaam. Voor het volgende station had de vrouw het leven ge schonken aan een dochter en er kwam onmiddellijk deskundige hulp. Moeder en kind maken het overigens voortref felijk. Londen Een andere baby-geschiedenis, nu een van acht maandeh, maar helaas met een slechte afloop- Met zijn Amerikaan se ouders was de baby in een Brits vliegtuig op weg van Duitsland naar Londen Airport. Tijdens de "lucht werd de baby onwel en voor men Londen had bereikt, was het kindje gestorven. Doktoren hebben vastgesteld, dat het kindje door zuurstofgebrek in 't vlieg tuig was gestorven. De machine ver voerde uitsluitend personeel van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland. Met een hevige klap scheurde de wand van een grote tank, die zevenduizend liter stookolie bevatte. De olie, die plot seling tegen een muur aangolfde. deed deze bezwijken, drong daarna als een bandjir een garage binnen en zeven auto's werden als het ware in elkaar gedrukt. Al is ze dan 79 jaar oud, Anna An- dretter kon nog ski-en ais de beste. Toch moest ze dezer dagen met een beenbreuk naar het ziekenhuis ge bracht worden. Ze was er zelf niet de schuld van, maar terwijl ze zich op de ski's voortbewoog, vloog een jonge, nog niet veel van de lange latten we tende ski-vriend tegen haar aan. bracht haar ten val, met het vermelde, voor Anna Andretter minder prettige gevolg. Wel, waarom zouden de heren zich zelf vergeten? Het Europese parlement in Straatsburg h^eft een resolutie mo gelijk wel vreugdevol aanvaard, waar bij bepaald werd, dat leden van het parlement voor hun aanwezigheid tij dens de zittingen per dag een bedrag krijgen uitbetaald van 26 dollar. Dat is in Nederlands geld ongeveer f 100 en zes dollar meer dan tot nu toe ge bruikelijk was in het Straatsburgse boeiende parlementaire leven- Laten we overgaan naar het vraag stuk van de ruilverkaveling in ons ei gen land. U kunt er natuurlijk wan neer U er bij betrokken bent om al lerlei redenen vóór of tegen zijn. Dit zei echter een landbouwer in de Gel derse AchterhoeK tegen een inspecteur van de cultuurtechnische dienst, toen deze bij hem kwam om te praten over het verharden van de weg naar zijn boerderij, hetgeen enkele jaren geleden had plaats gehad in het kader van zo'n ruilverkaveling. „Ruilverkaveling? Ik vind het een pracht werk. mijnheer, want als die onbegaanbare zandweg van vroeger er nog was, was ik mijn drie huwbare dochters nooit kwijtge raakt!" We leven nu eenmaal in een won derlijke wereld, met veel goede, vro lijke dingen, maar ook wel eens met het kwaad, zelfs met weerzinwekkend gedrag. Zo mag het gedrag van een ou derpaar in ieder geval wel genoemd worden, dat zich te verantwoorden had voor de rechter. Hun wandaad? Zo wel vader en moeder beschuldigden elkaar hun kind van drie jaar gedwon gen te hebben whiskey te drinken, waardoor de arme kleine in ernstige toestand naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Beide ouders waren zó beschonken, dat ze eigenlijk geen van beiden wisten wie de euveldaad had gepleegd. U mag natuurlijk over de Portugese „fado" denken zoals U wilt de een vindt deze Portugese liederen, vooral als er maar geen eind aan wil komen, wel eens wat vervelend, de andere zwéért er bij maar de Portugese fa do-specialist, de zanger Tome Barros maakte toch bepaald bezwaar tegen het gedrag van de hond van de eige naar van een Parijs cabaret, waar hij zijn kunst deed horen. Iedere avond, wanneer de Portugees zijn grootste succeslied uitgalmde, ldet de hond een door merg en been dringend gejank ho ren. Naam van het lied: „Dat God me moge vergeven." Nieuwste uitvinding van een Rus sische landbouwingenieur: draadloos bestuurde tractors- Zijn uitvinding maakt het mogelijk, dat twee mannen ieder zes acht tractoren kunnen be dienen door ergens aan een knopje te draaien. Dit maakt het heel gemakke lijk onmetelijke stukken land in zeer korte tijd te bewerken, zonder dat er veel personeel voor nodig is. schoot met zijn wagen van het trottoir weg en slipte netjes midden tussen de verkeersstroom. We hadden de verkeerslichten tegen bij de kruising van de José Antonio, maar dat bracht mijr bestuurder niet van zijn stuk. Hij bracht zijn claxon in het geweer en maakte bliksemsnel linksomkeert. De twee agenten schreeuwden wat tegen hem, maar geen tijd om na te denken. Als je dat zou doen,dan f1.1' brulde even hard iets terug over dringende poli- zou je waarschijnlijk niets doen.... Ik stapte naar 2® eden 'e's derSelijks indrukwekkends met een schok in de hoek van de achterbank: De Nog geen viif minuten mrieden hoa to i i u Va.n e*n zeker onheil gered. En nu probSJme 3). Ik geef toe, dat het niet zo erg plezierig geweest zou zijn, maar het is ook niet alles zo voor iemands hotel te staan kijken met een woedend gezicht. Enfin, dat deed ik in feite; misschien trachtte ik tot een besluit te komen omtrent, wat ik moest doen, maar dat geloof ik niet eens. Ik geloof, dat ik me al leen maar een beetje stond op te warmen....' Ik denk, dat het jochie er de hele tijd al aanwezig was geweest. Doch ik was me pas van hem bewust, toen een toerist in een van die moderne overhemden stilletjes achter hem aan kwam en hem bij zijn kraag greep. Er was heel wat gebeurd, voordat ik me iets begon te realiseren. Het was een grote kerel, die toerist, en hij had het ventje behoorlijk beet. Het jochie was als zovelen van zijn slag: klein en magertjes, en lenig, zoals al die jongens zijn, maar hij had evenals zo velen van die jongens een vaalgrauwe gelaatskleur. Die ge spierde lenigheid krijgen ze, omdat ze van hun han digheid moeten leven. Dat vaalgrauwe komt door ondervoeding. De jongen kronkelde zich in de greep van de toe rist, maar de man hield vast en schreeuwde tegen hem. Hij schold hem uit voor dief. Deze keer zou hij hem niet ontsnappen. Hij zou er wel voor zorgen, dat de jongen nu in de gevangenis terecht kwam. Dat zou men hem wel leren, schreeuwde hij. Het lag me reeds op mijn lippen, de man te vragen, of hij wel eens de binnenkant had gezien van een Spaanse gevangenis. Zelfs bij ons in Amerika moet ik nog de eerste gevangenis zien, die eruit ziet als een opvoedingsinstituut. De man gooide er van alles uit met een Ohio-accent en het jochie jammerde en kermde terug in het Spaans. Dat gekerm hield dan in, dat hij geen Engels verstond, en dat hij geen Engels kon spreken, en dat de senor zijn jas kapot zou scheuren, zijn enige jas, omdat hij hardstikke arm was en hard moest werken, en dat hij niet begreep, wat de senor eigenlijk van hem wilde, of het moest zijn, dat de senor behoorlijk dronken was. Natuurlijk speelde de jongen toneel, daar twijfelde ik geen ogenblik aan. Want er is daar geen enkele jongen, die niet een beetje Engels kent. Niet bepaald Berlitz- of Linguaphone-Engels, maar ze kennen toch wel zoiets als „miestèr" en „hokee". De grote kerel sleurde hem naar het trottoir en hij bleef het jochie door elkaar schudden, terwijl hij pro beerde de aandacht te trekken van twee verkeers agenten midden op het plein. Al gauw waren ze om ringd door een stelletje geïnteresseerde toeschou wers. Een taxi -hauffeur, die langs kwam met het bordje „vrij" op zijn meter, mengde zich onder de nieuwsgierigen om er het zijne van te weten te ko men. Als ge maar iets van Madrid kent, zult ge be grijpen, dat de politiemannen niet de minste aan dacht schonken aan de rel. Een Madrileense ver keersagent bemoeit zich uitsluitend met het verkeer. Overtredingen op ander gebied horen niet tot zijn ter rein. De Amerikaan maakte natuurlijk een begrijpelijke fout. Je moet het land al heel goed kennen, wil je je realiseren, dat een politieman alleen maar jagen zal op klein wild als een of andere stomme wandelaar een verkeersovertreding begaat. Het jochie had zijn schoenpoetsbankje vast in zijn handen geklemd. Die verkeersagenten konden hem geen steek schelen. Hij wist wel, dat hij van hèn niets te vrezen had. Alleen probeerde hij te ontkomen aan de stevige greep van de woedende toerist. Even tjes was ik erg nieuwsgierig of hem dat zou lukken. Erg veel interesse had ik eigenlijk niet in het geval, maar het was toch voldoende om Sally White en Da vid Horsham uit mijn gedachte te bannen, evenzeer als de geschiedenis met het oestermes. Maar plotseling veranderde de taktiek van de jon gen. Hij hield zich opeensdoodstil en zijn bleekgrauw gezicht werd dodelijk wit. Zijn belager scheen dat niet in de gaten te hebben. Nog steeds was hij doende de aandacht van de verkeersagenten te trekken. Maar de omstanders zagen het bliksemsgoed. Zij draaiden hun hoofden in de richting, waarin het jochie had gekeken, en met een medelijdend gemom pel vernauwden ze de kring rond de tegenstanders. Ik keek ook. Boven de deinende menigte op de Calle Preciados zag ik een van die gelakte steken onze richting inkomen, een van de vervaarlijke hoofddek sels van de gehate Staatspolitie. Daar was ik nu juist voor in de stemming: In een oogwenk stond alles me weer helder voor de geest Sally White, het oestermes, de kelner me ztijn bloe dende vingers, de gemene trap van de ober, en nu nog, tot overmaat van ramp de Staatspolitie. De grote toerist met zijn modehemd zag eruit, als iemand, die zich pas nog te goed gedaan had aan een welvoor ziene tafel. Het jochie zag eruit, alsof hij v andaag nog helemaèl niet te eten had gehad, alsof hij moeite zou hebben zich te herinneren, wanneer hij voor de laatste maal zijn maag eens echt behoorlijk had ge vuld. De man van de Staatspolitie kwam nader, met on verbiddelijke tred, en dat in Madrid, met een vreem deling uit een welvarend land, die houd-de-dief schreeuwde. Ik voelde me wat ie noemt gegrepen. Opeens wist ik, dat ik moest ha>>delen Echt zo'n mnmpnt dat je iets gaat doen, maar niet precies weet wat Je hebt zo'n beetje de les te lezen. Ik lachte inderdaad. Laaf me maar één ding recht zetten, zei ik. Ik ben geen toerist. De jongen viel me in de rede. Zo gaat-ie goed, gromde hij. Nou komt de aap uit de mouw. Mijn lach verdween en ik vroeg de jongen zich koest te houden. De chauffeur was nu zowat de stad door en zette koers naar Buen Retiro. Op de bochtige paden door het park had hij zijn snelheid verminderd en tufte ge noeglijk onder het schaduwrijke geboomte. Nu het verkeer weer minder aandacht opeiste, mengde hij zich weer in het gesprek. Laten we elkaar goed begrijpen, zei hij. Ten eerste is mijn taxi een doodeerlijk geval. Zo nu en dan mag ik zelf dan misschien geen eerlijke kerel zijn, maar mijn wagen is het altijd wél, zelfs als-ie gebruikt wordt voor een raar zaakje. Wat mijn meter aanwijst, of zoiets, maar alleen een beetje aarzeling tussen de bankje laten schieten: het stond tussen zijn voeten op dat is weér wat ar>ders. Voor de wagen krijg ik altijd voren midden in de kring der omstanders. Ik richtte me tot de vreemdeling. Heeft de jongen de senor reden tot klagen ge geven? vroeg ik. Ik zie geen kans de toon en het ritme van mijn vraag in woorden uit te drukken. Ik denk zelfs niet, dat ik het nog eens zou kunnen doen, als ik me er werkelijk moeite voor gaf. Maar zoals i k het deed zonder nadenken, was het effect fantastisch: ik leek helemaal de Engels sprekende Spanjaard. Ik legde zwiepte verder de plaza over en liet ons doeltreffend verdwijnen in de mengeling van onschuldige taxi's. Ik frommelde een sigaret uit mijn zak en stak hem aan. Opeens voelde ik behoefte de situatie eens gron dig te bezien. Ik dacht er even over na. De taxi ging er behoorlijk van door en dat was prachtig. Het jochie zat naast me op de bank. Ik kon me weer een beetje ontspannen. Er was te veel verkeer en we gingen te snel: achtervolgd zouden we niet worden. Allengs drong het tot mij door, dat ook de jongen het er niet te dik bovenop, geen overdreven accent weer ruimer ademhaalde. Hij had zijn schoenpoets woorden en een beetje stijfjes in mijn zinswending. De man was blijkbaar verrast. Hij keek me vuil aan en maakte aanstalten om me opzij te zetten, maar hij deed onzeker. Hij aarzelde heel even Wat heb jij daar mee te maken, kerel? vroeg hij strijdlustig. Ik voelde, dat hij dacht, dat ik óók een Spanjaard was, en dat volk trekt altijd partij voor elkaar. Ge kent wel zo'n beetje de gewone mening van dat soort toeristen. Ik had een soort politiepenning in mijn zak. Een van die dingen, waar je eigenlijk nergens wat aan hebt. In politiekringen geeft men ze ten geschenke als blijk van vriendschap. Mijn oude Amerikaanse vriend, inspecteur Schmidt, bad me er eens een ge geven, maar in New York had ik er nooit gebruik van gemaakt, zelfs niet om een bekeuring af te wenden bij overtreding van het parkeerverbod. Ik weet eigenlijk niet, waarom ik het ding bij me draag, misschien doe ik het wel als een soort talis man; maar nu had ik het ineens in mijn hand en het zag er nogal officieel en wasecht uit. Ik wisselde een blik van verstandhouding met de man en liet het ding terug in mijn zak glijden. Detective, zei ik. Veiligheidspolitie. Al doende fantaseerde ik verder. Wilt u, dat ik die kleine schurk arresteer? Ik pakte de jongen ruw bij de arm en hield hem stevig beet. De vreemdeling knikte en liet de kraag van het jochie los. Hij liet hem aan mij over. Ik maakte een snelle beweging en trok de jongen over eind, terwij] ik hem half meesleurde. De taxichauf feur, die had staan kijken, was er nog. Ik wrong de taxideur open en met een zetje deponeerde ik de jon ge boosdoener achterin. Ik stapte na hem naar bin nen, toqn de beledigde partij me bij mijn elleboog pakte. Hoor eens, zei hij. Ik heb u nog niet eens verteld, wat hij gedaan heeft. De zwarte steek werd juist zichtbaar achter de barrière van de toeschouwers. Ik wist, hoe zoiets in zijn werk zou gaan. Ik had nog maar een paar seconden tijd. Dit was de Staatspoli tie en de omstanders zouden vrij baan geven. Ik duwde de hand van de toerist weg. Doet u geen moeite, senor, zei ik haastig, dat kom ik wel te weten. Dat slaan we er wel uit. Daar hebben we zo onze eigen methoden voor. Ik sprong in de taxi en gooide de deur met een klap achter me dicht. Op hetzelfde moment viel ik de vloer van de wagen. Hij keek me aan met een on- wat de meter aangeeft. Voor mezelfoch, twee derzoekende blik. Ik ontwaarde de vragende en te vens verwonderde uitdrukking. Ik grijnsde eens tegen hem. Heel even glimlachte hij terug, maar erg overtuigend was het niet. Alleen zijn lipnen deden het, zijn ogen bleven bezorgd. Hokee, mister, zei het jochie. Wat zit er eigen lijk achter? Hij sprak met een raar Engels accent, maar hij deed het vlot en gemakkelijk. Ik lachte. „Puur dankbaar heid", zei ik. De bestuurder kwam tussenbeiden. Zijn Engels was lang niet zo vlot en gemakkelijk, maar het was begrijpelijk. Heb je geen fatsoen? gromde hij. Moet je de se nor niet bedanken? En moet je mij ook niet bedanken? Hij wendde zich vol verachting van het jochie af en keerde zich tot mij. Misschien hadden we hem beter kunnen laten op pikken door die zwarthoed- Die had hem wel manie ren geleerd. De jongen trok een wrang gezicht tegen de chauf feur. Hij sprak hem aan, nu in het Spaans. Werk je soms voor de Americano? vroeg hij. De snorder spuwde uit het raampje. Ik werk alleen voor mijn meter, zei hij. En ik poets schoen, lachte de jongen. Ik weet mijn weetje. Niemand hoeft me wat proberen wijs te ma ken. Het kan me niet schelen, wie van jullie het woord voert, maar ik wacht. Kom op met jullie voorstel. Ik schop je je benen onder je achterwerk van daan, raasde de chauffeur, overigens op de meest blijmoedige manier. Wat denk je van zo'n voorstel? De jongen wendde zich weer tot mij, weer in het En gels. Een rare pias, grinnikte hij. Maar als u niet verstaan heeft, wat hij tegen me zei, hindert het niet. U zult me heus een beter voorstel moeten doen, of ik vertik het verder. Niks te verdienen, zei ik. De bestuurder scheen zich weer te concentreren op het verkeer. Ik nam het schoenpoetsertje eens goed op, maar hij was moeilijk te doorgronden. Van de veiligheidspolitie bent u niet, zei hij. Zijn manier van doen werd lichtelijk ernstig Ik voelde, dat ie me duidelijk wilde maken, dat ik geen onzin met hem moest uithalen. Plotc i|,p had ik beboert® te lacb'n Thai v nou wat je noemt aanmatiging van het zuiverste water. verstandige mensen kunnen altijd wel tot overeen stemming komen. Omdat hij er zo nadrukkelijk over begon, keek ik eens op de meter. Voor zover ik kon nagaan tikte die niet meer af dan de wettelijke geoorloofde céntimo'S en peseta's. Wat je meter aangeeft, krijg je heus wel. ze' ik- Hou je gemak maar. Je kan zelfs een fooi van mij krijgen misschien. Dat misschien liet ik er een beetje achteraan ben gelen. Je kan der in met je fooi, zei de snorder ijzig kalm. Als er een zaakje op te knappen is, heb ik recht op mijn behoorlijke portie. Begrijp eens en voor goed, dat dat niets te maken heeft met het taxitarief. Da's heel wat anders, heb ik je al gezegd De toestand werd allesbehalve gezellig. We reden maar zo'n beetje rond, maar allengs belandden we in de stillere gedeelten van het park, verderop. Ik be gon me te realiseren, dat ik ook té kalm kon zijn en té gereserveerd. Niks te verdienen, gromde ik. Het jochie naast me boog zich naar voren. Hij grab belde met zijn hand in zijn zak en toen hij hem er weer uithaalde, leek hij iets in zijn gesloten vuist te hebben. Snel bracht hij zijn hand vooruit en hield hem zo, dat de man voorin kon zien wat erin zat. Toen sloot hij hem weer onmiddellijk. De chauffeur keek opzij en knikte. De jongen kwam niet meer naast me zitten, maar bleef over de voorbank geleund. De man voor me nam één hand van het stuurwiel en haalde ook iets uit zijn zak, dat hij aan de jongen liet zien. Nu knikte de jongen en daarna kwam hij weer gewoon naast me zitten. Terwijl hij dat deed. greep ik de pols van dat jochie. Dat bracht hem uit zijn evenwicht en ik draaide zijn arm om. Zijn hand viel open en het ding, dat hij erin verborgen hield, viel eruit. Snel zette hij zijn v^et erop. Ik gaf hem een zetje opzij, pakte hem stevig bij zijn enkel en wrong zijn voet mar boven. Ik hèd het ding- Zorgvuldig bekeek ik het. Het was een dik stijf stukje zwart lakleer. Hier en daar zag het er nog behoorlijk uit, maar het grootste gedeelte was bedekt met een vuile korst. De chauffeur zuchtte eens. De gieren kluiven mijn botjes al schoon, ze' hij. Ms je met kinderen werkt, zit u- nèk in de strop (Word, veiv^.gcij.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4