Zeer vroeg klonken der grote lijsters de fanfares Reveil bij het Res. Orkest door Jean Martinon ROOS! aar een haard MMPI0E DB IE m miSVMKOOPIjUI f 250.- Belevenissen van een jong gezin door Jörgen Mogensd 9, TYPISTE Eisenhower spreekt met Mikojan Jj LIKDOORNS NIEUWE ELEKTR. HYPERMODERNE NAAIMACHINES met ingebouwd naailichf van 400.- voor slechts ZWITSERS FABRIKAAT ELEKTR. HYPERMODERNE ZIG-ZAG NAAIMACHINES i mei ingebouwd naailicht van 595.- voor slechlsI 4UU," HYPERMODERNE TRAPNAAIMACHINES IN SALONKAST met ingebouwd naailichf van 475.- voor slechlsI <5UU«" GROEN NAAIMACHINEHANDEL NSC MAANDAG 19 JANUARI 1959 PAGINA 1 Toen ik een tijdje na middernacht mijn gasten uitliet, zodat intussen de eerste dag van december was begonnen, vertoonden het hekje en het gras een nog nadrukkelijker witte vorstuitslag dan drie uren eerder reeds het geval was. Maar toen ik mijn ochtendwandeling maakte, bleek mij, dat ondanks die nachtelijke afkoeling tal van planten deden, aisof er niets aan de hand was geweest. De rozen blever doorbloeien en de chrysanten, violen, goudsbloemen, gekweekte madelieven en primula's hadden zich van de temperatuurdaling evenmin iets aangetrokken. IVeer nachtvorst Nog steeds geen winter Kramsvogels Lijsterzang Van velerlei andere vogels Turkse tortel Op de drempel van oud en nieuw Directeur NDSM: Export naar Spanje is te verdubbelen AJ N.r>'S -C w - ia3 C>\ EEN RADIOGRAFISCH OVERGEBRACHTE FOTO UIT WASHING TON, waarop we president Eisenhower zien tijdens zijn ontmoeting met de Russische vice-premier, Anastas Mikojan. Deze ontmoeting kan men het eerste „top-gesprek" noemen sinds de Geneefse conferentie van 1955. „Zoiets kan jk niet dragen Met iets te veel over rol lig vet.... houdt Uw gewicht in evenwicht. BLIJFT WEG De krant kunt U niet missen geen dag! PETROLEUMMAATSCHAPPIJ TE SCHIEDAM VAN NIEUWENHUYZE'S AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR STELLEN NOOIT TELEUR Personeel gevraagd Handel en Bedrijf verwijderd met WONDEROLIE Diversen 775. Ja, papa, ik heb uw vulpen ka pot gemaakt! Maar waarom heb je me dat niet direct gezegd in plaats van het de hele dag voor je te houden? Ja, maar ik wist toen nog niet, u niet boos op me zoudt zijn! December: opmerkelijk zachte maand Ook allerlei wilde kruiden demonstreer den him gehardheidhondepetterselie raket, boterbloem en dagkoekoeksbloem. rode klaver, herderstasje, gewone hennep- netel en dauwnetel tooiden zich nog alle met ongeschonden bloemen. Onder de strakblauwe lucht met een heel beschei den kimbewolking, die je pas ontdekte, als je van de dorpsbeslotenheid in het open veld belandde, tierelierden de spreeu wen. koolmezen en roodborsten de stille, stralende wereld vol leutige muziek. En ook de Turkse tortels, die tussen de donkere lijnen van het tafcwerk der ont- loverde eiken koket hun staarten spreid den, en de houtduiven, die in velerlei ge boomte waren neergestreken, bespeelden met aandoenlijke ijver hun houten blaas instrumenten. Maar dadelijk zal ik eraan toevoegen, dat uit mijn natuurjoumaal blijkt, dat er in heel de decembermaand geen enkele dag was, waarop de hout duif als zanger op het appèl ontbrak. Het is deze herfst en winter alles houtduif wat de klok slaat. Er wonen toch al mas sa's houtduiven in ons land, maar boven dien heeft er een invasie plaatsgevonden van talloze exemplaren, die de Nederland se gelederen dus aanmerkelijk hebben ver sterkt. Als geweldige wolken verplaatsten zij zich, op zoek naar fourageerterreinen, in het afgelopen najaar en in december herhaaldelijk door het luchtruim, vaak op zeer aanzienlijke hoogte. Dat was vaak een fascinerend schouw spel, maar men kon er in de laatste maand van het jaar haast dag-in dag-uit tevens getuige van zijn. dat heel wat individuen solovluchten ondernamen, die niet min der boeiend waren Zij wierpen zich dan bijna rechtstandig of met een hoek van zo'n 70 graden of 80 graden in de lucht, klapten daarna luidruchtig met de vleu gels, daalden vervolgens in een schuine glijvlucht om even later opnieuw pal of bijna loodrecht omhoog te vliegen. Het leed geen twijfel of men had hier te doen met een ,,balts"-vlucht Met andere woor den: er was al liefde in het spel en ik neem aan, dat dit uitsluitend het geval was bij onze inlandse vogels, die een fan tastisch gunstige herfst achter de rug hadden, zowel wat de temperatuur aan gaat als wat hun voedselpositie betreft. Bovendien broeden de houtduiven al heel vroeg, vaak al van maart af, maar soms ook wel in februari en januari. Er volgde op die nachtvorst intussen prompt een tweede en die was werkelijk pittiger: plaatselijk werd er in ons land zelfs een temperatuur van 6 graden be neden nul afgelezen. Dat deze winterse aanval inderdaad kordater was. kon ook hieruit reeds worden afgeleid, dat mijn voeten op die 2e december diep wegzak ten in een plotseling heel dikke laag blad, dat de Amerikaanse vogelkers had afgeworpen. Tot dusver verrees hij in mijn tuinrand nog steeds als een berg van bolle lovers en dit was tevens het geval met een esdoorn, die toen ook ineens al zijn „veren" moest laten. Daar stond echter weer tegenover, dat in de bloembedden nog verscheidene gekweekte margrieten, muurbloemen en Antirrhinums (leeuwe- beksoorten, waarmee zulke interessante erfelijkheidsproeven zijn genomen) het winteroffensief af wisten te slaan, zodat zij zich blo'eiend konden handhaven. En in het gebied van heide en stuifzand, dat zich als een golvende woestijn onder de hemel uitstrekte, bleven de gracieuze, brosse heideknotszwammen hun koraal achtige, lichtgele staafjes onverlet om hoog steken. In de eerste week van de cember vroor het nog een paar maal een beetje, maar het mocht geen naam heb ben. Trouwens: in heel de verdere loop van december zakte het kwik in Soest maar een heel enkele keer, en dan nog aarzelend, onder nul; alleen in Brabant noteerde men in de nacht van 7 op 8 december een vorst van 4-6 graden. De zachte temperatuur, die karakteristiek was voor de hekkesluitersmaand, was wel een heel genoeglijk geval voor de kleine wintervlinders, die vooral van 3-8 decem ber zeer druk vlogen. Niet zodra had je 's avonds het licht aangedraaid, of de mannetjes taxieden op de ruiten en als je de keukendeur opendeed, vlogen ze vaak in massa's naar binnen, aangelokt door het elektrische schijnsel, uit de ban waarvan zij zich niet of moeilijk konden bevrijden. Op Baarns gebied kon je ze. in de buurt van de hoofdweg naar Am sterdam, soms bij honderden tegen de eikestammen zien zitten, meermalen zo'n 5-9 op één boom. Voor december kon ik in het midden des lands maar één (nachtelijke) storm, waarvan overvloedige regen het rumoerig begeleidend verschijnsel was. noteren. Overigens waren de dagen van ochtend tot avond opmerkelijk stil en vaak motterde en mistte het. In het laat ste geval zagen auto's en bussen zich voor moeilijkheden geplaatst, terwijl tege lijkertijd het scheeps- en luchtverkeer le lijk stagneerde, maar er liepen tussen de sombere en grauwe etmalen toch ook wel eens verblijdende heldere da gen door. Je zag dan hoe in-groen de weiden nog waren op de grens van 1958 en 1959 werd er hier en daar zelfs nog gemaaid en als de ruimten vol koesterend licht spoelden, was het een lust te kijken naar de onderzijden van de vliegende kieviten, die glansden als wit satijn. Tot de laatste dag van het jaar bleven deze vogels ons trouw en dit gold niet alleen voor mijn woonplaats Soest, maar ook voor de omgeving van Den Haag en voor Zuid-Friesland, waar vrien den van mij eveneens hun hart ophaalden aan de pracht van de kuifdragers. In de effen Eemcontreien verzamelden deze hun kostje vaak in gezelschap van heirlegers spreeuwen, die geen seconde hun mond konden houden, als zij, bedrijvig rond scharrelend, zich aan allerlei lekkernijen te goed deden. Op de smaragden dis was het meermalen een gesnater van je wel- ste en er werden tegelijkertijd kleine ru zietjes uitgevochten. Ook kokmeeuwen aasden herhaaldelijk in hetzelfde milieu en vormden niet zelden blanke lakens. Als zij in de verte soms bij honderden opvlo gen, had het er veel van weg of er tegen de horizont 'n dichte sneeuwbui losbrak. Graspiepers en veldleeuweriken bleken in de polder ook nog de hele maand present te zijn. De blauwe reigers waren dage- lijks-aanwezige verschijningen; boven de egale steppen stonden de torenvalken voortdurend met uitgewaaierde staart te bidden en een andere, maar veel forser muizenvanger, de buizerd, sloeg zijn vleu gels bedachtzaam boven de graspercelen uit of zat van een hekpaal af zijn jacht gebied te verkennen. Andere tafelgenoten van de azende spreeuwen waren vele malen grote menig ten kramsvogels, die weliswaar zich het buikje ron<t aten in de onmiddellijke na bijheid van hun disgezellen, maar zich daarmee vrijwel nooit vermengden. Zij vertegenwoordigen een kloekgebouwde buitenlandse lijstersoort, die ook wel grote streken van Midden-Europa bewoont, maar overigens een Noordeuropeaan is. Zij maken onder normale omstandigheden hun nest in het geboomte, maar boven de boomgrens weten zij van de nood ook wel een een deugd te maken: zij gedragen zich daar in het hoogste noorden name lijk als grondbroeders. Als zo'n troep van enkele honderden exemplaren soms tege lijk opvloog, dan geschiedde dit onder het luidruchtig uiten van herhaalde tjekken- de of tjakkende en ook nog vele anders- geaarde. moeilijk in mensentaal weer te geven geluiden. Er waren in december nóg twee lijster- achtigen, dia van zich deden spreken. Ik denk dan wél in de eerste plaats aan de merel, waarvan ik er zowel op 15 en 16 als op 19 december een exemplaar uit volle borst zag en hoorde zingen, maar van de 18e af was ook de grote lijster al dadelijk zeer goed op dreef: zijn vèr schallende aria was niet iets incidenteels, want tegen het einde van december klon ken zijn klaroenstoten ook nog steeds krachtig en welluidend. Een paar jaren geleden deelden wij mede, dat wij toen de grote lijsters in de gemeente Hoogland op 27 december hun strofen reeds hoor den moduleren en dat vonden wij, en te recht, zeer opmerkelijk, maar in 1958 wa ren zij zelf,, nog ruim een week vroeger. Van onze broedvogels blijft 's winters een flink aantal bij honk en de gunstige weersomstandigheden (op de grens van de tweede en derde decade werden zelfs temperaturen van 12 graden Celsius op getekend en in mijn huis doorbrak zelfs nog een elegante kopergroenzwam de bo dem van de border) hebben ongetwijfeld de voorbarige zangijver uitgelokt. Dan v/as er nog een vogel, die in de laatste maand van het jaar in muzikaal opzicht erg zijn best deed: dat was de koolmees. Helder klonk het tie-die-diej van de mannetjes als een lentebelofte, evenals het levendag get jotter en glissan- dogeluid van de spreeuwen, die in boom toppen of op daknokken en televisiean tennes hun opgetogenheid accentueerden door geestdriftig met de vleugels te klap pen. Maar ik moet er billijkheidshalve aan toevoegen, dat zo nu en dan ook een glanskop en een pimpel reeds een fijn wijsje verzonnen. Voor trekvinken. kneu en, huis- en ringmussen was de tafel da gelijks gedekt. In tuinen en op akkers konden zij net zo veel zaden vinden als zij maar lustten. Behalve de drie mezen, die ik al noemde, konden matkop, zwarte, kuif -en staartmees in het coniferenhout of in de loofbomen te kust en te keur gaan en ook al het andere gevogelte, het mocht dan op het water of wel de vaste grond zijn aangewezen, had rijke voedsel voorraden tot zijn beschikking. Dit gold o.m. voor de kleine zwanen en wie bij voorbeeld te Nijkerk aan de kust bij de o-ntloverde peppels en wilgen met zijn kij. ker het IJsselmeer afspiedde, kon waar nemen, hoe tientallen van die indruk wekkende blanke figuren op de spiegel lagen te dutten en toiletteren of druk doende waren met poot en sneb de wor tels van de fonteinkruiden uit de zeebodem los te woelen. De sijsjes beleefden van de herfst af ook al feestdagen. Soms kwam ik ze als een zingend wolkje tegen, als ze van hun elzenpartijen bij de boerderijen Hogerhorst en Krachtwijk in de gemeen te Hoogland de Eem overvlogen om weer andere voedselterreinen te verkennen in het nabijgelegen Soester gebied, bijvoor beeld bij de ijsbaan of langs de Hooiweg, soms terwijl zij bezig waren als een veel- tallige menigte de zaadjes geduldig uit de donkere proppen te pitten. Als men z4'n troep sijzen ziet, kan men er zijn hoofd feitelijk onder verwedden, dat het buiten landers zijn. want het aantal keren, dat het broeden van de soort bij ons is vast gesteld. kan op de vingers van twee han den worden afgeteld. Aandacht trok zowel in de herfst als in december ook het feit. dat er haast nooit ganzen trokken; het was werkelijk een bijzonderheid als zich eens een enkele keer een kleine wig te gen de hemel aftekende. Ook verbaasde het mij. dat „rood Jantje", zoals -®e Soes ter boeren de roodborst noemen, na in het begin van december een korte tijd te hebben getierelierd, later in mijn omge ving in alle talen zweeg. Nog even wil ik het over de Turkse tortel hebben. Toen ik op een goede dag langs de Ferdinand Huycklaan stond te kijken naar een tweetal, dat 0£ een licht- draad zijn veren zat te pluizen, werd ik door een dorpsbewoner aangeklampt, die de opmerking maakte: „Ik wou, dat ze weer in Turkije zaten. Als ik mijn kippen voer, strijken er soms zo'n twintig van die tortels op het erf neer en zij eten meer dan mijn eigen pluimvee. Alleen om dat ze zo mooi zijn. kan ik het niet over mijn hart verkrijgen ze weg te jagen". Inderdaad: de vogel, die voor het eerst in 1950 hier te lande broedde, breidt zich op sommige plaatsen hoe langer hoe meer uit en wat ik wel eens eerder als een vermoeden uitte, kan zeer goed binnen afzienbare tijd werkelijkheid worden, nl. dat hij op een voor hem kwade dag op de zwarte lijst zal worden ge-plaatst Nu is dit nog niet nodig, maar het is een onmiskenbaar feit, dat hij door het eten van granen e.d. op de mens parasiteert. Laten wij ondanks alles hopen, dat de nieuweling, die wij als een ornithologische aanwinst met vreugde hebben ingehaald, het op den duur niet al te bont zal maken en dat wij, mensen, wat door de vingers zien. Laten wij nog memoreren, dat op de laatste dag van het jaar de bloeiende win terjasmijn gele kleuren aan de muren van de huizen schonk en dat ook paardebloe men. enkele randjesbloemen, kleine brand netels en sommige boerenwormkruiden de drempel van het oude jaar bloeiend over schreden. Dat dankten zij aan het ab normaal zachte weer. Trouwens, de me teorologische statistieken wijzen uit. dat december maar betrekkelijk zelden een vorst- of sneeuwmaand is. Vandaar dat de Kerst- en nieuwjaarskaarten, die ter gelegenheid van de jaarwisseling bij dui zenden worden verzonden en waarop steevast winterlandschappen staan afge beeld, wel beminnelijk romantisch, maar doorgaans onactueel zijn. Overigens had het een haartje gescheeld, of zij hadden de werkelijkheid benaderd. Om u dit te bewijzen, haal ik de volgende passages aan uit mijn natuurjoumaal, die zich met het begin van januari 1959 bezighouden: 1 januari. Wat koeler dan gisteren, met wind uit het zuidwesten, in de loop van de dag aanwakkerend. In de ochtend veel schoon gewassen blauw in de lucht, 's mid dags vergrauwing. Na de nacht van olie bollen, appelflappen, vuurwerk en schiet partijen klinkt 's morgens de aubade van de grote lijster en liefelijk houtduifgekoer. 's Avonds stormvlagen, vooral als het te gen middernacht loopt. 2 januari. Felle storm in de nacht. He vig gedruis van het geboomte, rumoer van zinken golfplaten, klepperende en dicht slaande schuurdeuren. Geduchte windsto ten van soms meer dan 100 km per uur. Tuin ligt vol afgerukt dor hout, zodat de gezonde takken meer ruimte krijgen. In massa's bedekken de sneeuwbessen de bo. dem. Voorspelde maximum-temperatuur 5-7 graden C. In de nacht ook wel regen tot in de morgen toe, wanneer de wind grotendeels is geluwd. In de verdere och tend bewolkte lucht, die soms breekt, maar er valt ook hagel, 's Middags vaak aardedonker met regen en ferme natte- sneeuwbuien. 3 januari. Veel ruisende regen in de nacht. Killer overdag. Voorspelde maxi mum-temperatuur 5 graden. Weinig wind. Wisselende bewolking. Hagel- en vooral sneeuwbuien. Soms valt er zoveel, dat ze een tijdlang blijft liggen, al is ze nat. Ze bekroont de rododendron-koppen, maakt de paden, akkers, weiden en daken wit. Warreling van tienduizenden vlokken. Wis seling van grillige luchten, zonneschijn en loodbanken. Zon flonkert overdag in de vele plassen op straat. Bloei van tover- hazelaar. Er bloeien nog witte dovenetels en dia-gkoekoeksbloemen, die in herfst en winterbegin nog rijpe zaden vormden. Bo ven op een onverwarmde kamer hangt vlak onder het zwarte stopcontact al vajj de herfst af met toegeklapte vleugels een overwinterende kleine vos. Hij lijkt door de donkere onderkant van de vleugels, die je alleen te zien krijgt, bijna even zwart als het contact. Gisteren en van daag geen vogelzang, 's Avonds door be vriezing spiegelgladde, levensgevaarlijke wegen. Het is haast ondoenlijk vannacht op de been te blijven. De boeren laten hun paarden scherp zetten. 4 januari. In de ochtend breekt een ge duchte sneeuwbui los, die in een omme zien een volkomen winterlandschap schept De donzen laag blijft liggen, doordat het in de nacht een ietsje heeft gevroren. Kin deren halen sleden voor de dag, sneeuw ballen suizen door de lucht. Vele kerkgan gers, die het toch zo goed menen, ko men door de gladheid niettemin ten val Na de bui komt er heel veel blauw in slaagt er, ofschoon zij verscheidene uren schijnt niet in de sneeuw volkomen op te ruimen. Tussen zeven en acht uur begint het echter af en toe te regenen. Opnieuw ijsvormiog op de wegen. Nachtelijke auto's kruipen als slakken over de straten. RINKE TOLMAN (Van onze Amsterdamse redactie) Volgens de Ned Kamer van Koophan del voor Spanje worden de mogelijkheden welke verscholen liggen in de vriendschap pelijke betrekkingen tassen dit lang en Nederland niet voldoende uitgebuit. Het zou betrekkelijk gemakkelijk zijn de ex port naar Spanje te verdubbelen, mits een oplossing zou kunnen worden verkre gen voor de financieringsproblemen, zo meent de Kamer, die er voorts van over tuigd is dat er vele perspectieven zouden zjjn voor een verhoogde invoer van Spaanse produkten mits deze kunnen con curreren met soortgelijke artikelen, wel ke uit andere landen worden aangebo den en tegelijkertijd door een doeltr8®'' de propaganda worden ondersteund- i Dit betoogde vanochtend ir. Gaasterland, directeur van de tende tankschip „Ragusa" had overge t gen aan de Afran Transport Corttf., in Liberia en de Spaanse echtgenote de directeur van de Compania Esp8j,;: de Petroleos het even grote zuster®',; „Ceuta", bestemd voor dezelfde r®" te water had gelaten. j. Medio 1957 werd voor één jaar ®u"j-: Spanje en Nederland een handelsakK0^; gesloten, waarbij goederenlijsten vastgesteld. Dit akkoord is verlengd uit. 1958 en zal wel opnieuw geldig .a' den. De in- en uitvoer tussen beide j den heeft vorig jaar ongeveer f 70 mi'v bedragen, hetgeen ir. Gaasterland slist niet aan de hoge kant vond. baar zijn, zo concludeerde hij, de cieringsvraagstukken nog niet opge' f hetgeen hij verwonderlijk vond gezi^ j fantastische mogelijkheden, welke op gebied in de laatste tijd tot ontwikk®1 zijn gekomen. De Nederlandse invoer uit Spanje 1 centreert zich op drie hoofdproduct, w. sinaasappelen, wijn en ijz€r eLr welk laatste artikel door de Hoog°v wordt benut. Ir. Gaasterland kwab1 de sympathieke gedachte, dat in de T°'- van de „Ceuta" materiaal is vervr£'. dat eens deel uitmaakte van de Spa8" bodem. cof Na een eerste winterslaap van ruim drie weken ontstond zaterdagavond bij het Residentie Orkest een réveil die door niemand minder dan door de zo juist te Tel-Aviv als leider van het Israël Phil- harmonisch Orkest benoemde Franse di rigent Jean Martinon gewekf. werd. Het zag er overigens niet naar uit dat dit ge beuren zou plaatc vinden. Het programma nl. kan men moeilijk progressief noemen waarop voor de zoveelste maal de le Symphonie van Betehoven verscheen, de Dardanus-Suite van Rameau, het Piano concert in Bes van Mozart en tot slot de Vuurvogel-Suite van Strawinsky. Maar het blijft tot d« niet en nimmer verklaarbare wonderen der toonkunst be. - - --- horen, dat een groot artiest al is zijn de lucht, er koert weer een houtduif, een roeping van re-producerende aard het doffer vertoont zijn baltsspel. De zon vermogen bezit de dingen een nieuw le- ven in te blazen, zó dat men deze 8' ,j ken als herboren ziet of aanhoort. geschiedde he+ op deze gedenikwaa zaïteirdagavond dat een stuk uit de van Lodewijk XV plotseling heel de P^ji peuze praal zichtbaar maakte en ze.J een groot feest deed leven, even gra^J en even fastueus als de hofballetten j; uit dit tijdperk van Frankrijke glorie- geschiedde het ook dat een eerbied^: dig, maar soms door zijn wat vensly, formules spanning-loos stuk als Bef®", vens le Syrmphönie hier tot een pétiB8 J klankvorming we-rd, zó etastisch-vCy van ritme en geestkracht, zó fel-gel8:^ van eoht-Beethoviaianse accenten die "'„„i mer de Duitse zwaarte verkregen 1®) voortdurend hun veerkracht betoi^' zwaarte verkregen "Vjl dat men soms met ingehouden adem 0 zei mistroostig het vrouwtje Voor Dames die 's mor gens vóór alles dat glas Wex nemen, bestaan zulke teleurstellingen hiet. Die hebben de charme, van nature juist „gevuld" te zijn, vooral niet „te", maar ook niet overslaand tot sprietigheid en ont sierende magerte. - Niet zonder reden wint het Wex-beginsel 't gewicht in evenwicht met houding en contour - meer en meer veld. Overtollig vet verdwijnt met Wex geleidelijk, maar de natuurlijke con touren behouden dat veroverend accent. Daarom - ook gij doet er wijs aan Wex te nemen - hoe eerder hoe beter... Dat ruisend, bruisend glas Wex - dadelijk na het opstaan een big begin als uan 'n prille lentedag. (rots flacon voldoende »oor 2 weken 1 65 dubbele flacen veldeende roer 1 maend 2,65 mm I Hoofdroos Is lastig en on smakelijk - haaruitval is het onvermijdelijk gevolg. Wassen helpt niet, want het haalt de beschermende Huidvetten weg. Daarna komt roos weer terug - nog erger dan tevoren. Nieuwe behandeling met medicinale crème-wassing. Een nieuwe ontdekking neemt roos volledig weg, maar laat de huidvetten intact: SEBBIX huidvoe- 'dende, mild schuimende I crème-wassing. SEBBIX is haarwortel-ver-1 sterkend èn smtiseptisch I met Liquor Carbonis 2 iHexachlorofeen 1 SEBBIX helpt u defini tief van die nare roos af. maakt haar en hoofdhuid kerngezond, glanzend en fris. IBegin nog vandaag met SEBBIX, f 2.75 per tube voor 6 ét 8 maal heerlijk zui verend shampo- Ineren. o-pbouw beluisterde. Het was jammer dat de piano-soli6t de Groot hier met Mozart's pianoco®1, j een misgreep had gedaan. Zijn 6PeL- hoe technisch en welverzorgd, gepo'"J virtuoos te koel, te bewust om de arg«! j; levensblije toon van Mozart te vatte%: weerwil van Martinon's speelse bege't, ding bleef De Groot's spel louter een te® nisch bravoure6tuk. a De Vuurvogel-Suite ging dan tot be®1^ En dit slot werd een zegepraal.' Want °-,- dit stuk is langzamerhand ais de inzet van Strawinsky's scheppend ver®*j gen in de eerste jaren van deze ee:6 overbekend. Men heeft decennia lang ft ontwikkeling gevolgd, een ontwikke'Üj; welke soms muziek als die van het 8 noemde ballet vèr achter zich schijf® laten. Doch het wonder geschiedde we®*8) om deze avond dat één artiest, de diri.^ Martinon, zijn adem blies over deze, tb8.-; wat verouderd lijkende vormen; da8jj zulk een hoogspanning verwekte dat ff nieuwe genesis ontstond, welke het K rakter aannam van een natuurwoP" i Opnieuw leefde deze balletmuziek op alle schittering van orkestrale kleUf8, met heel het raffinement van haar rit en samenklanken en alle fantasmag8.®, van de Duizend en één Nacht-sfeer c„ hier wordt verwekt en ons naar de reld van de droom en het sprookje 0 merkbaar doet overgaan. Het Residentie-Orkest heeft op nons intenties gereageerd met een wonderenswaardig technisch vermo^ Men herkende het nauwelijks na drie ken terug. Maar daartoe was het ®®e" avond ook in de ban van een tovenaa®', MARIUS MONNIKENI^ gm vraagt voor haar afdeling boekhouding Enige administratieve kennis gewenst. Leeftijd 20 tot 25 jaar. Brieven onder no. S 1218 Nieuwe Schied. Courant, Dam lï. Zoals steeds ons materiaal recommandeert zichzelf. Grote Amerikaanse auto's en OPELS REKORD 1958. v. Nieuwenhuyze's Autobedrijf: Aelbrechtskade 154, Rotterdam Telefoon 5.9.9.9.0. (2 lijnen). 20 «oordco 60 ets. woord meer 9 ets extra tot een maximum van 50 woorden bij vooruitbetaling Gevraagd naaisters en leerlingen Aanmelden: Wortelboers Con fectiebedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, Rotterdam. Tel. 34080. Alles op het gebied van muziek instrumenten. Van Krogten heeft het. Rotterdamsedijk 148. Telef. 67026. Weg met onhandige likdoorn- ringen en gevaarlijke scheer mesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde won derolie, jodium en het pijn stillende benzoeaïne. Een flesje NOXACORN Antisep tisch Likdoommiddel van f. 1.60 bespaart U veel ellende. Zoekt u een exclusieve kop en schotel? Fa. Solingen heeft het. Hoogstraat 52. Tel. 63143. Bruidsfoto, reportage in kerken, stadhuis en thuis, 's Morgens ge maakt, 's avonds gereed. Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Voor pasfoto's naar K. van Vuu ren, Hoogstraat 106. In een dag gereed. Hoest? Keelpijn? Nattermann's Bronchicum Elixir helpt. Lost taai slijm op, neemt de 'prikkel weg. Flacon f 2,-. Bij elke dro gist. Gsnatosan Ltd. Dlspec nv De» Haar Door het uitvallen van een export-order van één onzer fabrlken wisten wl) beslag te '.eggen op een partij elektr. naaimachines van bekend fabrikaat, welke wij tegen fantastisch lage prijzen gaan verkopen. Op deze machines kunt u stoppen en borduren en zig-zag naaien is eventueel ook mogelijk. Deze machines worden geleverd compleet met koffer en alle hulpstukken. Met deze machine kunt alles doen wat met elke moderne ztg-zag naaimachine mogelijk is. compleet met alle toebehoren. Ook met deze machines is zlg-zag naaien eventueel mogelijk. Vraagt vrl)bll)vend demonstratie zonder enige verplichting aan huls. Levering door geheel Nederland. Deze naaimachines worden geleverd met ZEER LANGDURIGE GARANTIE en ook op gemakkelijke betalingsvoorwaarden Echter de voorraad Is beperkt VIKRAMBAjCHTSfiiatAAJ! AM ROTTERDAM -n TELEFOON 38653 1 81. Martyn had tussen al dit gepraat door water in het pan netje gedaan en had het aan de kook gebracht. En toen de kok klaar was met het wassen en fijn hakken van de blomp- jes, werd het haksel in het pannetje kokend water gedaan en begon Martyn het soepje zorgvuldig te roeren. Allerlei dam pen stegen op uit het pannetje en het aftreksel nam langza merhand een dieppaarse kleur aan. „Wat kan ik nu doen, geleerde, edele heer?" vroeg de kok. „Maak maar vast van citroensap en suiker een drankje, want dat heb ik ook nodig," antwoordde Martyn. De kok begon ijverig te doen wat Mar tyn hem had opgedragen. Hij pakte citroenen, perste ze uit en roerde het sap met water en suiker aan tot een frisse, geurige drank. Martyn was nu ook klaar gekomen met zijh kookseltje en liet het door een zeefje lopen om de resten van de gekookte bloempjes uit het aftreksel te kunnen verwijderen- Wat hij overhield was een dieppaarse, stroperige vloei' stof, die hij in een flesje deed. „Dit is nu mijn wondergeneesmiddel," zei hij tevreden te' gen de kok. „We zullen er het citroensap bijgooien. Een, twee- hup!" Zo gezegd, zo gedaan. Maar wat zagen de beid® drankjesbrouwers nu? In de fles begon het te borrelen en te bruisen van belang en dat duurde net zo lang, tot er eeh mooie helderrode vloeistof overbleef, die heerlijk geurde- „Potferdekoffie!" zei de kok bewonderend. „Da's knap!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10