Heinrich Schliemann, Nederlanders Nigeriaanse rivieren Het beheer der Nederlandse bedrijven in Indonesië Dom Mintoff roept op tot verzet DE KAT entdekker van Troye jazm Ir. Maris terug van boeiende reis Om de onafhankelijkheid van Malta kwam weer f VGend en Loospaarden naar het museum Kustvaarder strandde bij Terschelling Russische verkenning van het wereldruim Nationalisatie der „grote vijf" op til Meisje won van Canada Villa „La Paz" afgebrand Utrechtse vakbeurzen deden goede zaken ai „Steenwijk" weer vlot Elektrische locomotief ontspoorde te Utrecht ,De Zilvervloot" Bestelwagen slipte op gladde weg Bij Bondsspaarbanken werd afgelopen jaar 136 min gespaard Kosten levensonderhoud iets hoger in december Produktie in 1958 met 319.000 ton gestegen T B MAANDAG 19 JANUARI 1959 PAGINA 4 Fascinerend land Tientallen miljoenen te Na een uur vlotgetrokken Lof van prof. Oort in de „Izwestia" In Gorsselse Epserbos Groot vertrouwen Zes dagen aan de grond in IJmuidense berghoven Uitzendingen over Hilversum I Drie personen gewond Index steeg in gehele jaar 195$ t.o.v. 1957 drie punten STAATSMIJNEN Detective-roman door RICO BULTHUIS 13. In 1858 heeft Schliemanu een wat de volksmond noemt welbesteed leven achter de rug. Heel de wereld heeft hij afgereisd. Hij heeft de machtigste relaties. Bezit fortuin en spreekt een dozijn talen. En toch is hij nog maar 36 jaar. Nu kan hij ongestoord aan het tweede hoofdstuk van zijn car rière werken. Dank zij zijn geld is er niets, dat hem belem mert zijn wetenschappelijke studies grondig aan te pakken. Hij onderneemt een reis van twee jaar naar Tunesië, Egyp te, India, Japan, China, Mexico. En als hij weer in Europa terug keert, vestigt hij zich in Parijs. In 1868 trekt hij naar het oude Griekenland. 14. Nog geen eeuw geleden spraken de geleerden over Troje als van een fabel, een mythologische stad, die alleen in de weidse verbeelding van een Homerus bestond. Het ver haal van de schone Helena, die door Paris, zoon van Priamus de koning van de Trojaanse vesting, geroofd werd en een vergeldingsoorlog ontketende, geloofde niemand. De trotse stad werd door een list van Odysseus ingenomen en ver woest. En omdat geen mens ooit de ruïnes gezien had, werd de hele Ilias naar het rijk der verbeelding verwezen. Home rus, rangschikte men onder de dichters en niet onder de geschiedschrijvers. Homerus was beide. En Schliemann ge loofde in hem 15. Enthousiast wierp hij zich nu op zijn nieuwe taak. Aan zijn zijde stond een jonge Griekse schoonheid van zeventien jaar. Sophia Engastromenos. Schliemann huwde haar en sa men gingen ze Troje opgraven. Jaren zou het werk duren, voor Hellenistische grond het kostbaarste geheim der oud heid prijs zou geven. 16. Het land waar Troje verborgen moest liggen, was vroe ger Grieks-Aziatisch gebied. Daarna werd het Turkse grond, zodat Schliemann zich tot de Turkse regering moest wenden om toestemming te krijgen te graven. De juiste ligging kende niemand, maar de archeologen geloofden, dat Troje als het werkelijk bestond vlak bij het dorpje Pinabarsi begraven moest zijn. Maar Schliemann, die voor de vuist weg hele passages uit Homerus kon declameren, had een betere zegsman: Homerus zelf. Uit de beschrijvingen in de Ilias bleek Troje ettelijke kilometers verder en veel dichter bij de zee moest liggen. Daar verhief zich een grote heuvel, Hissarlik. Zou die het mysterie in zich bergenIn april 1870 begon Schliemann er te graven. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat, is na een veertiendaagse reis naar Nigeria („Ik was nog nooit buiten Europa geweest", bekende hi) bfl aankomst op Schiphol) in Nederland te ruggekeerd, na een zeer boeiende en bui tengewoon belangwekkende tocht door dit enorme Afrikaanse land, waar 35 miljoen mensen leven, te hebben gemaakt. Met zijn echtgenote is ir. Maris de gast geweest van de minister-president van de federale regering, Abukabar, dezelfde, die twee jaar geleden, maar toen in zijn functie van minister van verkeer een stu diereis door Nederland heeft gemaakt en nog steeds erkentelijk is voor de ontvangst welke hem hier ten deel viel. Als tegen prestatie werden ir. Maris en zijn vrouw uitgenodigd naar Nigeria te komen in de hoop, dat „u belangstelling voor ons krijgt Welnu, ir. Maris moest volmondig toe geven, dat Nigeria een fascinerend land is met vele grote mogelijkheden, mits in de komende jaren de ontwikkeling op ver schillend gebied ter hand wordt genomen Met twee problemen worstelt dit land in het bijzonder, zo zei hij: Opvoeding en transport. Beide vraagstukken worden zeer ernstig aangepakt. Scholen, veelal in de open lucht, worden bij dozijnen ge bouwd- De transportvraagstukken hadden zijn spe ciale belangstelling. Meer dan 3000 km heeft hij in een vliegtuig, dat speciaal te zijner beschikking was gesteld, boven Nigeria gevlogen, waarbij de gebieden van de belangrijkste rivier de Niger gn de zijrivier Bebue als hoofdpunten op het uitgebreide programma stonden, omdat de Nedeco, het Nederlands asviesbureau voor ingenieurswerken in het buitenland, reeds drie jaar gegevens verzamelt over deze rivieren, teneinde de mogelijkheden van het verkeer te water daar te vergro ten. In februari zal de Nedeco een rapport van 750 bladzijden over dit project bij de federale regering indienen. Intussen zijn reeds over grote afstanden boeien gelegd en is een permanente verkennings- dienst ingesteld, die elke week controleert of de boeien nog goed functioneren. „Men mag gerust zeggen", aldus ir. Maris, „dat het rapport van de Nedeco het handboek van de Niger en de Benue vormt." Voorts is een uitgebreide informatiedienst inge steld, welke via de radiotelefonie werkt en waarbij de schepen op de hoogte wor den gesteld van de waterstanden enz. Door al deze maatregelen is het effect, dat men met de scheepvaart voor de ont wikkeling van het land beoogt, reeds met 15 procent verbeterd. (Van onze correspondent) Ket Nationale Rijtuigmuseum Leek heeft zaterdag een levende aan winst voor zijn inventaris mogen boe ken. Des middags heeft er namelijk de officiëlëe overdracht plaats gevonden van een span paarden van Van Gend en Loos, die op het landgoed Nienoord zullen worden gestald. Ze kregen de toepasselijke namen van Piet van Gend en Rika Loos en zullen voor het mu seum als paukenpaarden kunnen wor den gebruikt en eventueel ook voor gemeentelijke diensten. De aankoop van de dieren was mogelijk door het initiatief van de Hertenkampvereni ging Leek-Nietap en de offervaardig heid van verenigingen en ingezetenen van het dorp. Nadat in een speciale bijeenkomst de echtgenote van de di recteur van Van Gend en Loos te Gro ningen, mevrouw W. de Vries-Reef- kens, een eigen gemaakt gedicht over deze paarden had voorgedragen, droeg de algemeen directeur van Van Gend en Loos, de heer J. Dorjee uit Utrecht, de paarden over. Hij zei, dat het moe ten verbreken van de traditie der paar- dentractie weemoedig stemt. Maar de paarden zullen niet alle uit het land verdwijnen. Een aantal zal voor spe ciale gelegenheden worden vastge houden. Met de paarden werd een viertal wagens, tuigen en stalmateriaal over gedragen aan de tachtigjarige heer Hessel J. Smit, voorzitter van de Her tenkampvereniging, promotor van deze actie. Hij droeg op zijn beurt de paar den over aan de gemeente Leek en de wagens, tuigen en stalmateriaal aan de stichting „Paard en Karos". Vervol gens trok men met twee muziekkorp sen voorop met de paarden in optocht door het dorp. Als voorbeeld somde ir. Maris de strandingen op, die in 1958 op de Benue slechts 3 bedroegen tegen in 1957 niet minder dan 20. Maar er gebeurt nog veel meer in Ni geria op dit gebied. De Havenmond, de verbinding tussen de Niger en de Oceaan moet worden verbeterd. In het laborato rium van Rijkswaterstaat in de Noord- Oost-Polder, is hiervoor een model ge maakt en het plan en het bestek voor de verbetering van deze havenmond, de Es- cravos genoemd, zijn door de Nedeco op gesteld. Ir. Maris vertelde verder: „Onlangs is het werk aanbesteed en vervolgens ge gund aan een Engels-Nederlandse combi natie, de firma Costain en de firma Blan kevoort te Bloemendaal- In beginsel gaat het hier om een project van enkele tien tallen miljoenen. Men schat, dat de werk zaamheden alleen voor dit plan drie jaar zullen duren. Wanneer het gereed is zullen verschei dene rivierhavens een betere verbinding hebben met zee, zodat schepen met gro tere tonnage de Niger kunnen opvaren. Die escravos ligt in het westelijk delta gebied van de Niger. Maar ook wil men reeds beginnen met het verzamelen van gegevens voor het oostelijk deltaplan. De Nedeco heeft hiertoe reeds opdracht ge geven en is begonnen met het verzamelen van gegevens over stroomsnelheden, wa terstanden, diepte, bodem enz. Aan nog meer plannen wordt gewerkt en het be hoeft geen verwondering te wekken, dat verscheidene Nederlanders, die in het Ne- deco-centrum Lokoja woonachtig zijn, in gouvernementsdienst zijn overgegaan- Er wordt een brug over de Niger ge bouwd. Er is een stuwdam bij Jebba, een rotsachtige streek, dat ook door de Nede co wordt opgesteld en dat in december gereed is. De bedoeling is waterkracht te gebruiken om energie op te wekken, de irrigatie van het land te verbeteren en een goede navigatie te verkrijgen. De dam zal zeker een km lang worden. Het 200 brt. metende Nederlandse kustvaartuig „Tim" van de rederij W. Boll in Rotterdam heeft gisterenavond in het Stortemelk bij Terschelling een lek in de machinekamer opgelopen. Terstond na het opvangen van de eerste noodseinen begaven de redding boot „Brandaris" en de sleepboot „Stortemelk" zich naar het in nood verkerende schip. Door de dikke mist kon aanvankelijk de positie van de „Tim" moeilijk worden bepaald. Na enige tijd echter strandde het vaartuig en kwam het vrij hoog op de ondiepte te liggen. Het bleek toen, dat het zich ten westen van de lichtboei De Noord- vaarder bevond. Om half tien kwam de „Brandaris" langszij en even later arriveerde ook de „Stortemelk". Deze is erin geslaagd het schip weer vlot te krijgen en naar Harlingen te slepen. Daar zal het wor den onderzocht. De vijf koppen tellen de bemanning is ongedeerd. De voorzitter van de Internationale Astronomische bond, prof. dr. J. H. Oort, schrijft in een artikel in het Sovjetblad „Izwestia", dat de Sovjet-prestaties bij de verkenning van de ruimte grote voor uitzichten bi-eden voor de nabije toekomst. Prof. Oort, hoogleraar in de sterren kunde aan de rijksuniversiteit te Leiden en directeur van de sterrenwacht aldaar, wenst de Sovjet-geleerden en -technici geluk met het bouwen van het eerste „ruimteschip" en geeft uiting aan zijn overtuiging, dat nauwe internationale sa menwerking tussen geleerden bij het on derzoek van de kosmische ruimte groe resultaten zal hebben. De schrijver is van oordeel, dat d-e ver dere activiteit op dit terrein niet beperkt zal blijven tot ons zonnestelsel. Kunst- planeten en -manen, zoals die, welke reeds zijn gelanceerd, zullen de weten schap nieuwe, onschatbare gegevens kun nen verstrekken over sterren en zullen kunnen bijdragen tot d-e kennis op ter reinen, die tot dusver een gesloten boek voor de geleerden zijn. Naar zaterdag j.l. te Djakarta werd vernomen, is thans een wetsontwerp opge steld betreffende het beheer der onderne mingen. die sedert december 1957 werden overgenomen'' van Nederlandse en na- tionalistisch-Chinese eigenaren. In 't ont werp wordt o.a. bepaald, welke van deze ondernemingen zullen worden georgani seerd ais z.g. gemengde bedrijven en wel ke verder zullen kunnen werken op de voet van particuliere ondernemingen. In Indonesische zakenkringen vraagt men zich af, of de regering zal overgaan tot nationalisatie van die Nederlandse be drijven, welke worden aangeduid als de „grote vijf": de Internatio. Jacobson v.d. Berg, Lindeteves, Geo Wehry en de Bor- sumij. die in de in- en uitvoer van Indo nesië een overwegende rol hebben ge speeld. Volgens invloedrijke handelskrin gen te Djakarta zullen de „grote vijf" worden genationaliseerd, omdat de Indo nesische im- en exportzaken, die geheel of gedeeltelijk worden gedreven door de In donesische regering, niet de beschikking hebben over de voor het beheer ervan be nodigde organisatie en middelen. In dit verband werd in deze kringen gewezen op een recente verklaring van de voormalige 7ae vaaer net eist, zal hii wel naar Canada vice-president, dr. Mohamed Hatta, die de moeten, maar er is gerede hoop dat er »en moeelnkheid nnwriip Hat Ho ooVio o TnHp. a uai e-i -m beheer in de praktijk geschieden? In in vloedrijke kringen is men in het algemeen voor 'n stelsel, waarbij hiervoor een keu ze wordt gedaan van. 100 tot 150 handels huizen op het gebied van de im- en ex port uit de in Indonesië thans bestaande ongeveer 3000 im- en exportzaken. Deze 100 a 150 handelshuizen zouden dan moe ten optreden als handelsagenten onder su pervisie van een regeringsinstantie. (Van onze correspondent) Een maand geleden, toen de Maasdam onder stoom lag om met emigranten naar Canada over te steken, liet de 19-jarige L. Turk verstek gaan. Tot grote ontsteltenis van zijn ouders en twee zussen, die wel op tijd aan boord waren, kwam de jongeman niet opdagen en zij moesten zonder hem het zeegat uit. De jongen, die kennis had gekregen aan een 17-jarig meisje uit Leiden, was onder gedoken en het heeft een hele tijd ge duurd, vóór hij was teruggevonden. Thans heeft de politie echter zijn verblijfplaats achterhaald. De vraag is nu wat er met de minderjarige knaap zal gebeuren. Als de vader het eist, zal hij wel naar Canada (Van onze correspondent) De aan G. graaf Schimmelpenning toebehorende villa „La Paz" in het onie' Gomsseil getogen Epserbos, waar landhuizen staan, is zaterdagavond tot 8 grond toe afgebrand. Van de kostba1^ inventaris, waaronder veel antiek meir bilaiir en gravures, kon vrijwel worden gered. De brandweer van Gorssel moest K water van verre afstand halen en daardoor niet veel uitrichten. Toen de venter brandweer met een tankwaée'. ter plaatse kwam, was het huis niet te redden. In het rieten dak vonden vlammen gretig voedsel. De oorzaak de brand is niet bekend. De exposanten van de Souvenirbeurs c" de Wintervakbeurs voor koffers en ledef' waren, die de afgelopen week in de Ja8'- beursgebouwen te Utrecht zijn gehoud8®; hebben goede zaken gedaan. Uit een eC' quête, onder de deelnemers aan de Sa8' venirbeurs gehouden, bleek dat 95 pet. d«J exposanten nieuwe zakenrelaties he«(' aangeknoopt. Over de geplaatste orde' verklaarde 78 pet. tevreden en 21 Pct' matig content te zijn. Buitenlandse 5' stellingen werden gedaan bij 38 pct. v«n de deelnemers door zakenlieden uit Wcs' Duitsland. Belgic, Luxemburg, Engela"8 de Verenigde Staten en Canada. Voor'} gaf 46 pct. der firma's te kennen tijde®- deze beurs meer zaken te hebben ged»a dan verleden jaar. De schriftelijke rondvraag onder de e*' posanten van de Wintervakbeurs vo"r koffers en lederwaren wees uit, dat 70 Pc van de deelnemende firma's nieuwe co®' tacten heeft gelegd en dat 74 pct. volledj» en 26 pct. redelijk tevreden was over ontvangen orders. Exportorders werd8® geboekt door 59 pct. der exposanten. D8Z' bestellingen waren afkomstig van ink"' pers uit België, West-Duitsland, de Ve'} enigde Staten, Canada, Ned. Antillen, S®' riname en Israël. In vergelijking met Vet' leden jaar heeft 41 pct. van de firm8" hogere omzetten behaald. Besloten is ook in de komende jaren ®e beurzen gelijktijdig te organiseren, ijj principe werd als termijn de tweede we8* in januari gekozen. IJmuidense bergers zijn er gisteren in geslaagd het 6695 brt. metende Rotter damse vrachtschip „Steenwijk", dat in de nacht van maandag op dinsdag j.l. op de Zulderpfer liep en in de berghaven te IJ- muiden aan de grond moest worden ge zet, weer vlot te krijgen. Het met kolen geladen schip had bij de stranding op de Zuiderpier scheuren van bijna negen meter lengte bij ruim een en twee opgelopen. Met behulp van drie drij vende kranen js men de laatste dagen on. afgebroken bezig geweest met het, lossen van de lading kolen, die op lichters naar de opslagplaatsen van de Hoogovens werd gebracht. Terwijl drie duikers elkaar aflosten bij het dichtmaken van de scheuren, werden vrijdag en zaterdag zware bergingspom- pen aan dek van de „Steenwijk" opgesteld. Bovendien werden twee pompboten in gereedheid gebracht om eventueel bij te springen. Zaterdag werd een houten bekisting op de scheuren aangebracht en konden de pompen haar werk beginnen. Hoewel het water in de ruimen slechts langzaam zak te. werd het werk van de bergers gisteren toch met succes bekroond. Oveb Nederlandse arbeid gesproken: De firma's Van Hattum, Blankevoort en de Hollandse Beton bouwen samen een brug in Lagos, de hoofdstad van Nigeria. En in dezelfde stad zal nog een tweede brug komen. Verder worden bouwterreinen op gespoten. „De Nederlandse maatschappijen, die er werken, genieten groot vertrouwen van de federale regering, dat ls wel ge bleken tijdens de talrijke ontvangsten ge durende de reis", aldus Ir- Maris. En hU voegde er nog aan toe, dat om dit land te ontwikkelen vele decennia nodig zijn. In 1960 wordt het land volkomen onafhan kelijk en niemand weet nog, hoe de situa tie zich daarna zal ontwikkelen. Maar Nigeria zelf is vol vertrouwen in de toe komst. mogelijkheid opperde, dat de gehele Indo nesische in- en uitvoer zal geschieden on der het toezicht of de auspiciën van de Indonesische regering. Met betrekking tot het ontbreken van een organisatie en de middelen, die het de Indonesische regering mogelijk zouden maken, „overgenomen" ondernemingen in bedrijf te houden, vernam PIA van be voegde zijde, dat b.v. voor de binnenland se aankoop van kopra, de regerings-han- delslichamen geen apparaat hebben en dat dit vraagstuk thans in een acuut sta dium ls gekomen. Dan is er nog de vraag: hoe moet. als de status van de „overgenomen" onderne mingen een feit is geworden, het verdere Op het Centraal Station te Utrecht is gistermiddag om kwart over drie een elek trische locomotief ontspoord tussen het tweede en derde perron De locomotief was bestemd voor de olietrein naar Rot terdam Er hebben zich in het treinverkeer geen noemenswaardige vertragingen voor gedaan. De leider van ae Labour-partiJ op Mal ta. Dom Mintoff, heeft gisteren in een toe spraak de bevolking van Malta opgeroe pen tot een algemene staking en het in acht nemen van een nationale „rouwdag „j De regering zal maandag om 18.15 uur een serie uitzendingen beginnen, die ge wijd is aan het spaarplan „De Zilvervloot". In de eerste aflevering, die over Hilver sum 1 wordt uitgezonden, zal de gespro ken tekst worden gevat in het optreden van het Surinaamse orkest „Guyana" met medewerking van de Antilliaanse zanger Ottmar Fraai en de gitarist Julian Coco. Op maandag 9 februari zal het tweede programma, eveneens over Hilversum I, worden uitgezonden. wanneer het Britse parlement een rege- rings-wetsontwerp aanneemt, waarin de grondwet van het eiland wordt opgeschort en een bestuur door de gouverneur, geas sisteerd door een raad, wordt ingesteld. Het Britse besluit is een gevolg van het mislukken van besprekingen over een grondwet te Londen. De Britse regering schreef de mislukking toe aan de eis van Mintoff, dat Malta onafhankelijk wordt. In zijn toespraak drong Mintoff aan op een volledige boycot van Britse plechtig heden en van ambten, die door de Brit ten worden aangeboden. Hij zei onder applaus, dat de Britten de Maltezers „als slaven behandelen". De be woners van Malta zouden „met wettige middelen" voor hun onafhankelijkheid strijden. „Wij zullen geen wapens gebrui ken. maar indien de Engelsen geen acht op ons slaan, zullen wij gedwongen zijn andere middelen te zoeken", aldus Dom Mintoff. O vSr v -wij mogelijkheid zal worden gevonden, dat hij hiej* mag blijven. Daarover worden op het ogenblik besprekingen gevoerd. CVan onze correspondent) Op de Steekterweg te Alphen aan den Rijn vond gisteravond omstreeks zes uur, tengevolge van de gladheid van de weg, een ongeval plaats, waarbij drie personen werden gewond. Een van hen moest in een ziekenhuis te Woerden worden opge nomen. Het ongeval gebeurde toen de bestuur der van een bestelauto een voor hem rij dende volkswagen passeerde. Toen hij weer naar rechte wilde zwenken, begon zijn wagen te glijden. De bestuurder ver loor de macht over het stuur. Zijn auto schoof over het fietspad, draaide een halve slag om. botste tegen een boom en kwam tegen de slootkant tot stilstand. Ondertussen was een op het fietspad rij dende bromfietser, de 17-jarigeH. J. M, van Gils aangereden en waren de be stuurder, de heer J. de Heij alsmede de naast hem zittende 16-jarige B. Jansen naar buiten geslingerd. De heer De Heij werd ernstig aan bet hoofd gewond; zijn medepassagier en de bromfietser liepen lichte verwondingen op. De bromfiets alsmede de auto werden beide onherstelbaar vernield. B)j de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, is in het af gelopen jaar volgens de voorlopige cijfers 136 miljoen meer ingelegd dan terug betaald. Nadat januari 1958 tegen het normale patroon in nog een kleine teruggang van de spaargelden te zien had gegeven, over trof in alle volgende maanden de inleg de terugbetaling met vaak belangrijke be dragen. Het jaar 1958 kan met het spaar saldo van 136 miljoen in rij van de zeer goede spaarjaren worden gerangschikt. In de laatste 10 jaar nam het spaartegoed al leen in de jaren 1953 t.m. 1955 nog sterker toe. Na bijschrijving van circa 55 miljoen rente op de inleggersrekeningen bedroeg het totale spaartegoed bij de Bondsspaar banken op 1 jan. 1959 circa 2.146.000.000. Het aantal in omloop zijnde spaarbank boekjes nam in 1958 met ruim 121.000 toe. In totaal stonden bij de Bondsspaarbanken aan het einde van het vorig jaar 3.185.000 boekjes uit. Het landelijk prijsindexcijfer van 1>C' levensonderhoud van gezinnen van hand' en hoofdarbeiders, zoals dat maandeli)"® door het C. B. S. wordt samengesteld basis 1951 100, onderging van 15 novel"' ber tot 15 december een kleine stijging' Het indexcijfer exclusief A.O.W. stee» van 116 tot 117. Het indexcijfer inclusi8' A.O.W. dat de vorige maand in verba"8 met afronding der cijfers een punt waS gestegen, bleef per medio december 121 staan. De stijging was vrijwel uitsluitend h8' gevolg van een stijging van de indexcü' fers voor aardappelen, groenten en frui'- Voor de groep „voeding" nam het inde*' cijfer toe van 117 tot H9- De stijging van het indexcijfer van h8' 1 rechtstreeks voor consumptie bestemd' deel der gezinsuitgaven veroorzaakte te' vens een stijging van de indexcijfers vo®' verplichte sociale verzekeringen en vod' loonbelasting. De hoogte van de verplicb' te sociale verzekeringen en loonbelasting is namelijk afhankelijk van het bedrag dat nodig is voode aanschaffing van totale goederen- en dienstenpakket, da' aan de berekening van het indexcijfa' ten grondslag ligt. Vergelijkt men het gehele jaar 195' met 1957 dan blijkt het indexcijfer excl"' A O W' te z(in gestegen van 114 i" 19o7 tot 117 in 1958 en het indexcijfer I®' ciusief A.O.W. van 119 tot 122. De staatsmanen hebben in het afgelope*1 jaar 7.551.236 ton kolen netto gedolven, is bijna 319.000 ton meer dan het j®** daarvoor. Om deze netto-produktie kunnen betalen moesten ruim 1214 mi*' joen ton schachtkool worden getrokken In iedere ton schachtkool zaten in 195® 400 kilogram stenen, zodat de nettopro' duktie 60 procent van de brutoproduktl' heeft bedragen. Dit meldt „Nieuws van Staatsmijnen in Limburg". Verdeeld over de afzonderlijke mijn- zetels was de nettoproduktie in het afge lopen jaar als volgt: WUhelmina 1.041.92? ton. Emma 2.515.512 ton, Hendrik 1.463.79} ton en Maurits 2.530.008 ton. Het aanta1 dagen in 1958 bedroeg voor d® Willhelmina 290 en voor de Emma Hen drik en Maurits 289. Gemiddeld per 8-urige gewerkte da9 werd 27.251 ton kolen netto geproduceerd 1435 ton meer dan in 1957. Van de totale netto ko-lenproduktie va" de gezamenlijke Limburgse mijnen. welk8 m 1958 11.879.962 ton bedroeg, namen d8 Staatsmijnen 63,6 pct. voor hun rekening De produktie van cokes gaf in 1958 ee" daling te zien: 2.865.554 ton tegen 2.954.703 ton in 1957. Op de cokesfabriek Maurit} werden 1.581.613 ion cokes geproduceeird en op de cokeefaibriek Emma 1.283.941 tofl- De produktie van steenkoolbriketten b«' liep in het afgelopen jaar 298 096 ton e1> die van synthraciet 41.692 ton. De produktie van zuivere stikstof hee" in 1958 rond 205.000 ton bedragen 74) Het was juist op tijd. In de kamer vap Johan begon de waterleiding te klokken, een alarmerend geluid. Over tien minuten zou de knecht beneden komen om te stof zuigen. Lucy zou wel kwaad zijn op de hulshoudster, die zonder meer was ver dwenen, maar gelukkig bleek het dienst meisje Anny weer te zijn opgedoken. Een heel merkwaardige Anny vertoonde zich om half zeven op de bovengang: slaperig loom en met de houding van volkomen on_ verschillig te zijn voor alles Ze keek zelfs niet vreemd op, toen ze Piquet tegen het lijf liep. Of de secretaris al terug was? ..Laat me niet lachen zei ze. Ze noemde Eduard Frensen een verliefde dief. De smerige vent had haar wijsgemaakt, dat er een ze kere heer belangstelling voor haar had ge had, alleen om haar van tijd tot tijd uit huis te krijgen. Bijna moest Piquet toen wél lachen. Het was niet erg dapper, maar wel han dig van Hugo Voswindt. om dergelijke praatjes in Anny's ogen te blazen. Zij was te trots om het niet te geloven. Piquet kón niet laten om haar te vragen, of ze dan niet verloofd was. Welnee. Je hoeft je toch niet direct te verbinden? Johan, die het maar ten dele kon ver staan, zette de stofzuiger af en staarde haar met open mond aan. maar het meis je liep al naar de keuken, waar ze met veel lawaai en een overbodig gegooi met pannen, haar woede koelde. Ze was nijdi ger op zichzelf dan op Hugo. Bella,binnen komend met een mandje vol herfstblade ren, knipoogde tegen haar man en trok een grimas in de richting van de keuken, maar ze zei niets, omdat de heer De Vries naar beneden kwam. Hij groette nogal luidruchtig, niet, gewend aan de stilte van zijn dochters huis. Vond meneer Piquet dat hij al vroeg op was? Bij „ons" op het dorp sliepen ze geen gat in de mooie dag. Vooral niet als je enige klein dochter jarig was. Op het geluid van zijn stem stak Anny haar hoofd om de hoek van het gordijn. O mensen, daar hebbie nulpunt, zei ze zacht. De Vries hoorde het niet. of deed of hij het niet hoorde Hij zat maar eens naar het schilderij te kijken boven de schouw. De komst van de kleine Florine. die bij na de trap afrolde van opgewondenheid, brak de gespannen morgenstemming. Het ellendige was, dat, behalve mevrouw na tuurlijk, alleen Anny aan een geschenkje had gedacht. Maar met een doos kleur- krijtjes was het kind voorlopig tevreden. Het trof allemaal heel ongelukkig: Flo- rientje aan het krjjtsmeren op een onge lezen tijdschrift (om poppetjes mooi te maken), de komst van Lucy met de han den vol pakjes, de komst van een recher cheur. die de tuinman wilde spreken en het onverwachte optreden van Hugo Vos- windt De klok sloeg juist negen uur en Piquet hield zijn hart vast. omdat Lucy al een pakje liet. vallen. Hugo.jij hier? In het hol van de poes, zei Hugo met zijn beschaafde, ironische stem. Anny verscheen tussen de gordijnen in de gangpoort en sperde haar ogen wijd open. Intussen had de rechercheur al twee maal gevraagd, waar of hij de tuinman kon vinden. Florine protesteerde, om dat haar het tijdschrift werd afgepakt en was alleen maar tot kalmte te brengen, omdat Bella met het gevallen pakje op haar toeschoot. O Hugo, wat een verrassing! Ik ben hier in geen jaren en jaren ge weest, zei Voswindt met een knikje in de richting van Piquet. Een pop, een toverpop.., juichte Flo- rientje opgetogen en de rechercheur schraapte djn keel. wendde zich tot de heer De Vries en herhaalde zijn verzoek, ditmaal dringend en nogal bits. Maar dan glimlachte hij en zei tegen Bella: Dag mevrouw Piquet! Lucy begon zenuwachtig te lachen. De Vries vroeg of iedereen nou gek was ge worden en Johan inmiddels in de hal ver dwenen. zei dat hij dacht, dat juffrouw Linde met een man van het station was getrouwd. Dat was zijn slimme wraak Hij had de gesprekken over de koffer opgevan gen en hij kon Piquet nog steeds niet uit-, staan. Piquet werd door de rechercheur herkend en de man begreep zijn blunder. Hij zei ten overvloede, dat de juffrouw op mevrouw léék. hetgeen een nieuwe lach bui van Lucy uitlokte Het was nu maar het beste om de politieman mee te nemen naar de tuin. Hugo kon zijn begroeting voortzetten. Hij had de prachtige inval, om meteen maar te zeggen, dat hij weer spoedig weg moest. Hij was op doorreis en had weinig tijd, maar spoedig kwam hij weer. Hij gaf het kind een vlooienspel, een prentenboek en een mondharmonica en liet zich alleen maar een kop thee voe ren. En dan: Dag lieve Lucy, dag Florineke, tot genoegen meneer De Vries- Hij holde weg, wenke Piquet, die juist terugkwam en fluisterde. Kan ik me in huis verstoppen? Hij liep tot. aan het hek. reed zijn auto tot achter het huis en sloop de achter deur in, terwijl de anderen zich naar de kleine salon begaven, waar Anny de ont bijttafel had gedekt. Als de „kat" soms op de muizen loerde, zou ze een bijna onbe waakt hol denken te vinden, daar Anny en Johan boodschappen gingen doen. Het bezoek zou mogen komen. Het bezoek van de kat Piquet hield het kind nauwkeurig in het oog. terwijl Lucy hem terzijde nam met de vraag over de tuinman. Is die ook al verdacht, mijnheer Piquet? Komt er nooit een einde aan dit gescharrel met mensen? Frensen en juf frouw Muller hebben de vlucht voor u ge nomen- Hoe lang moet dit spelletje nog du ren? Nog een uur mevrouw. Ik geef u de raad. om samen met mij het huis uit te- gaan en door de cahterdeur weer binne" te sluipen. Bella blijft met het kind zoge' naamd alleen. Het kind gaat in de hal zit' ten spelen, liefst op het terras en Bell8 gaat boven voor het raam een handwerkje zitten doen. Waarom allemaal? Over een uur verwacht ik de kat< mevrouw. Laten Johan en Anny evenee"8 weggaan en terugkomen. O antwoordde Lucy- Ik begrijp het Daarom heeft u de politieman met ee® smoesje over de oude Tobias hier late® komen Zegt u mij dan ook wat u vri' gaan doen. Niets. Dat is geen antwoord, meneer quet, Ik zal geen kat verjagen, mevrou^ Cattenborgh Verwacht u nog bezoekers i® de morgenuren? Nee misschien juffrouw Hoving va® 't pension, waar ik Florientje wel ee"5 naar toe breng. Ze komt ieder jaar 8® tegen een uur of elf met wat bloeme® en Elf uur is een goede tijd- Stuur' u uw dochtertje de tuin in. Maar op de tegels blijven. Zet u de deuren van de klei' ne salon open, dan kunt u horen WS' er gebeurt. Een ding echter; kom niet te voorschijn voor ik te voorschijn kom. Be' groet geen bekenden, niet juffrouw Va® Leeuwen of juffrouw Quantin als ze sor"f mocht verschijnen. Ik heb u een keer ee® wapen uit de hand genomen, ik geef een beter wapen terug. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4