m 4 m B.B. kwijnt in Denemarken Hof ja voert nieuwe expansie-campagne Perez Singapore vormt een treurig slu99 Ook Doms slachtoffer van de moloch televisie Zontm Éi Bit alle Slechte parodie op mislukte Wild West-film H GEITENLAM DE SNEEUW. Communistische kritiek op Nasser Dienstplicht overwogen Kwaal van 's werelds grootste democratie f balans- opruiming In acht jaar door Engeland geen enkele luchtvaartwens ingewilligd Wli mSm Contact tussen Peking en Formosa? i Plotseling vertrek van Koning Leopold uit Panama Pax Cliristi vergaderde in Straatsburg 1;: Moskou nodigt Joegoslaven niet uit Redding onder Tunesische kust Nederlanders kenden vliegtuigen het best Dortmund wenst geen raketten Massali Hadj in Chantilly Nog slechts 500 huizen zonder elektriciteit Garrincha nationaal cultuur-bezit..... MAANDAG 19 JANUARI 1959 PAGINA 5 Sovjet-hulp aan V.A.R. ashington Edinburgh Schotland Eh Riba Spanje E°hden v». per half uur zware rookgol- Sev laten ontsnappen. Dit wegens het ton r voor de gezondheid van de derden aren. Want tijdens mistperio- inn hüjft ai die roetzwarte, vette rook ade straten hangen en wordt het Som en niet alleen moeilijk, maar lein ZeHs levensgevaarlijk. De kapir oma V/Gr<i veroordeeld tot. f 250 boete. •w?a' hij 57 minuten achtereen rook <MbrnSpMHi. New York I New York II Londen I Londen II (Van onze correspondent) NEW YORK, januari. Het moge vreemd klinken voor een democratie als Amerika, maar in dit land is zich in nieuwe vorm een dictatuur aan het ontwikkelen: nl. die van de vakvereniging. De georgani seerde arbeider is de machtigste tegenspeler van de groot-indu strieel en de grote zakenman ge worden; en de macht van de te genspeler is zó groot, dat er zeer bedenkelijke en gevaarlijke kan ten aan zitten. Nieuwe klasse Het geval Hoffa Brutaliteit TV-echtpaar Denis op Schiphol Duizend gulden verspeeld Het 21e Sovjet-partijcongres Amerikaans schip vergaan IN LIMBURG A Vu, È&KS*. 'M '■;'S«, 1 "•v9-Ri s- - mwm OP DE BOERDERIJ NOOIT GE DACHT van de heer j. WEEL, Hoofdweg 69 te Lijnden 's een geitenlammetje geboren. Dit is in deze tijd van het jaar een bijzonderheid! De boer had de geit slechts enkele weken ge leden gekocht voor zijn zoontje Jos. Geit en lammetje worden nu liefderijk verzorgd door Jos en dij heeft de geboorte vol firots Medegedeeld aan zijn mede leerlingen van de landbouw school. «t- Eéon Feix, lid van het politiebureau :r Franse communistische party, heeft J het partyblad „L'Humanité" president asscr van de V.A.R. gekritiseerd we- "s diens verzet tegen het oommunisme. Door Nassers aanval op de communis- l kan hij alleen maar de nationale een- «id verzwakken, tewijl hij Engeland, de v' S. en Syrsche „reactionairen" in de aart speelt, aldus Feix. Vertegenwoordigers van de Sovjet unie en de Verenigde Arabische Repu bliek hebben gisteren intussen te Cairo ®®n overeenkomst getekend, op grond ''■'aarvan de Sovjet-Unie hulp zal geven "ij de bouw van een scheepswerf te Alexandrië. De hulp levering van Machines, uitrusting en ander materiaal is een aanvulling van het algemene Programma van Sovjet-hulp aan de V.A.R. Volgens berichten uit Cairo zal scheepswerf ruim zestig miljoen gul den kosten. Vakbondsdictatuur in Amerika In een verklaring aan de Deense pers heeft het bestuur van de Deense bescher ming Burgerbevolking medegedeeld, dat het overweegt dienstplicht in te voeren om te proberen het tekort aan personeel op te heffen. Tot nu toe was het bestuur voorstan der van het gebruik van vrijwilligers, maar ondanks de grote wervingscamnag- ne van verleden iaar is m»n er niet in ge slaagd voldoende personeel aan te trek ken. De B.B. zou daardoor in een moderne oorlog min of meer machteloos staan. Daar de B.B. in Denemarken niet erg ge zien is en men vreest, dat zy door invoe ring van de dienstnlicht nog meer aan po pulariteit zou inboeten, heeft het bestuur tot dusver nooit van zijn recht gebruik ge maakt om de dienstplicht in te voeren. De organisatie van de Deense BB be staat uit een korps, dat gerekruteerd wordt uit militaire dienstplichtigen, en een ander korps, dat samengesteld is uit vrij willigers. Het laatstgenoemde heeft met personeelstekort te kampen. Om doelmatig te kunnen werken moet het een sterkte hebben van ongeveer 100.000 man en dit aantal ls nog niet be reikt. De grote steden hebben ongeveer 80.000 man nodig, maar er zijn er slechts 20.000. Het bestuur verwacht, dat het oproepen van rekruten speciaal voor de B.B. teveel moeilijkheden zal opleveren. Het geeft de Voor Uw inschrijving op de 4'A NEDERLANDSE STAATSLENING 1959: Nederlandsche Kandel-Maatschappij, N.Y. Het waren de filmactrice. Kim Novak if de zanger en televisie-ster, Perry ri0rno (de laatste ook tegenwoordig bij h® Nederlandse t.v.-kijkers wel bekend M?0r de maandelijkse Perry Como- jhow) die dezer dagen op het Witte I, 's een bezoek brachten aan presi dent Eisenhower. Ze boden Ike het -.^lidmaatschap aan van de Variety g'hb International, een organisatie van hlusementsartiesten en Mister Presi dent is dan wel zo dat hij dat graag wet. Maar intussen kwam het hele rj/tte Huis als het ware in opstand, "innen enkele ogenblikken had al het •"ouwelijke personeel zich rond Perry V°fno geschaard terwijl Kim Novak V1 ®en kring van mannelijke bewonde- aafs stil stond mooi te zijn. yijf lieden behorende tot. een pro- jdstamtse organisatie, meenten „in jaam van de godsdienst" enkele ka- dolieken te moeten aftuigen. Hoe de jdneiilijkheden precies ontstonden was 5f*t geheel duidelijk, maar ver moedelijk was men van beide zijden t®l wat te ver gegaan met elkaar uit J schelden. Twee groepen raakten op u?Za manier slaags en na het gevecht "'eek een der leden van de katholieke gr°eo zodanig met een stuk ijzer ge- ^T?hd te zijn. dat hij niet lang daarna a"®rf. De vijf beschuldigden waren een ^?dert en vier zoons. De vader kreeg t ®r jaar gevangenisstraf, een zoon p ee jaar en de andere drie zoons an drie jaar achter de tralies. WINDSTREKEN ii?et is maar een klein stadje, La a. ongeveer tachtig kilometer ten osten van Barcelona gelegen, maar had een grote papierfabriek. We ®8gen „had" omdat deze papierindus- n 'e volmaakt afgebrand is. En het had ,o aar weinig gescheeld of een groot v,s' Van de stad was fnee aan het cjphr ten offer gevallen, want het bran- s, de papier werd door een hevige v °rUwind overal door de lucht ge- k, erd en kwam op de daken van vele 'zen terecht Als in oorlogstijd moest hp h een dakwaeh't instellen om elk df8ïn van brand meteen de kop in te de n- Bovendien hadden de uit an- w b® steden te hulp snellende brand- te ren nog grote moeite om in La Riba komen, daar de meeste toegangswe- naar de stad versperd waren door "Rev»"— bcmie gevallen bcmien. scP.® kapitein van een Engels vracht- UU 1 »-r .-r-J ïn a looTr/\n tran T.nn, der Si... h^kraan zijn ectoip zich in Londens latP®n schuldig heeft gemaakt: het uit- re ®h van een dikke vette rook, gedu- ude veej j.e jange tijd. Volgens een 1P> liggend in de haven van Lon- n' heeft zich als eerste te verant- »a:. hcj bij •ngestelde verordening mogen sche. We hebben even in een jaarverslag van een automobielverzekeringsmaat schappij gesnuffeld en enkele weder waardigheden daaruit opgevist. Laten we beginnen niet. u voor te stellen aan de cliënte, mevrouw Lucie Clay Bor ger uit Passadena, die er in slaagde tijdens haar rij-examen het volgende te presteren: bij een verkeerde ma noeuvre stoof ze een volbezette par keerplaats binnen en kraakte daar een gloednieuwe politiewagen tot puin. Ze moet opnieuw examen doen. In Rich mond kwam iemand zich beklagen, dat zijn auto gestolen was. Naam van de bestolene: Sherlock Holmes. Dan over naar Denver om kennis te maken met. mister Monty Sinner. Die slaagde er in. op één diaig 27 processen-verbaal te verzamelen voor allerlei verkeers overtredingen. Wanneer u nu weet, dait de naam Sinner in het Nederlands kan vertaald worden d»or zondaar, ja, dan zou men heus kunnen zeggen: Nomen est omen. Tot slot een blik op mister Oscar Lawrence uit Michigan. Hij kreeg straf wegens overtreding van de maximumsnelheid. Waarom hij zo snel reed? Wel. om de politie er van in kennis te stellen dat voor hem uit iemand reed, die de snelheidslimiet ver overschreed. En onder een apart hoofdje wensen we de heer Philip Cahill uit New York op te voeren Hij mag er zich op be roemen, als hij dat wenst, in 1958 de meest ongedisciplineerde automo bilist langs Amerika's wegen geweest te zijn. Hij grossiert in proces®en-ver- baal, heeft er 131 in één jaar o;p zijn naam staan, dlie hem tezamen ongeveer 30.000 boete kostten. Om een ander, welwillender licht op de automobilieten-aller-landen te laten schijnen, noemen we toch ook even de heer Kenneth Earle, Engels humorist, van naam, die zonder twij fel de zachtmoedigste autorijder van 1958 zal zijn. Toen hij uit het theater kwam, na daar te zijn opgetreden, zag hij nog juist, hoe een al te haastige politie-overvalwagen zijn glanzende karretje in wat oud-roest veranderde. „Niets erg", jongens, .weerde hij de welgemeende veronits-dhuldaiginigen van de politiemannen af. Wanneer hebben jullie .ie jaarlijkse feestavond? Dan treed ik gratis voor jullie op." En hij heeft dat gedaén ook! Een advies van een grote organisa tie van beroepsfotografen: Laat u nooit voor een portret fotograferen van de zijde, waarop u met uw gezicht op het kussen ligt als u slaapt. U moet er namelijk aan denken, dat u voor een-derde deel van uw leven vermoe- delyk op die kant van uw gezicht ligt en 'uw huid heeft daardoor de neiging aan die kant wat eerder neem ons de uitdrukking nii«t kwalijk te ver welken. Gelooft u maar dat filmacteurs en vooral filmactrices dat héél goed weten. voorkeur aan toepassing van de militaire dienstplichtwet, waarbij de B.B. het per- soneelssurplus van het leger kan benut ten, aldus de verklaring. Ex-koning Leopold van België, die zater dag voor een verblijf van enkele weken in Panama was aangekomen, is na enkele uren vertrokken naar Costa Rica. De motieven voor dit plotseling vertrek zijn niet bekend. Ook weet men niet of de koning naar Panama, waar hij de flora en fauna zou bestuderen, zal terugkeren. Te Straatsburg is zaterdag de interna tionale raad van de „Fax Christi"-bewe- ging byeengekomen onder voorzitterschap van de aartsbisschop van Parys, kardi naal Feltin. Aan het overleg werd van Nederlandse zijde o.a. deelgenomen door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Al- frink. Kardinaal Feltin en de overige leden van de raad zijn zaterdagmidda" in het Europahuis ontvangen door de secretaris generaal van de Raad van Europa, de heer Benvenuti. De secretaris-generaal sprak over de doelstellingen van Pax Christi, die, naar hij zeide, ui ,t alleen maar beogen de gren zen op te heffen, doch die gericht zijn op de broederschap van alle volkeren, welke naar een duurzame vrede in de wereld zal leiden. Kardinaal Feltin onderstreepte de taak van Pax Christi, die. zo zeide hij, slechts de ambitie heeft, mensen van christelijke religie bijeen te brengen, teneinde geza menlijk te streven naar eenzelfde doel: broederschap tussen de volkeren en vre de op aarde. In Amerika hoeft men met het be- grip arbeider niet de voorstelling te associëren van onderbetaalde, uitgebui te. zich kromwerkende lieden. Die as sociatie zou misschien beter passen bij sommigen van <}e zg „witte-boord-dra gers", kleine zakenlieden en kantoor- luitjes. Het symbool van de macht der georganiseerde Amerikaanse arbeiders vindt men o.m. in giigantische airfoeide<ns_ hoofdkwartieren in Washington. De tim mermans-vakvereniging bpv. heeft net grond in de hoofdstad voor een eigen gebouw van 2 miljoen dollar gekocht. De vrachtrijdersbond bezit een fraai gebouw van 5 miljoen dollar, en de bakkerij- en suikergoedvakbond heeft 6 miljoen in een eigen hoofdkwartier ge stoken. Een gerafeld blauw werkmans- boord hoort in al deza luxe dus niet thuis. M.a.w. voor het welzijn van de Ame rikaanse georganiseerde arbeider wordt goed gezorgd. De vakverenigingsleiders hebben in tijd van één generatie want het vakverenigingsleven ontwikkel, de zich pas in de dertiger jaren in Amerika uit de arbeidersklasse een nieuwe burgerklasse zien ontstaan. Door hun successen aangemoedigd blijven zij traditiegetrouw ook om meer en meer verbeteringen, loonsverhogingen, korte re arbeidsweken enz. vechten. Maar be houdens enkele uitzonderingen nemen zij er daarbij geen nota van, dat er ook grenzen zijn. Zolang deze leiders ech ter hun vakbondsleden voordelen kunnen bezorgen, zolang behouden zij hun machtige posities, beschikken over gro te inkomens, nog aangevuld door het gegeven recht om enorme onkostenre- Bet Perzisch Tapijthals Rotterdam Meent 124 keningen te kunnen maken. Geen won der diat zovele lieden belust zije o>p diie lucratieve leiders- en organisatiebaan tjes. maar ook geen wonder dat juist om die reden zoveel corrupte elemen ten In het Amerikaanse vakverenigings leven terecht komen. Zolang intelligente mannen als George Mcany en Walter Reuthcr (die indertijd zelfs weigerde zyn eigen salaris te la ten verhogen) zulke machtsposities be zitten, is er geen gevaar. Sinds de fusie van de American Federation of Labour (AFL) en de Congress of Industrial Or ganizations (CIO) drie jaar gelden plaats vond, zyn Meany en Reuther beiden hard in de weer geweest om corrupte elementen uit.hun organisatie te werken. Die elementen zijn n.l. vooral in de jaren toen de vakbonden nog moesten vechten voor hun recht van bestaan, binnengedrongen. Hun knokpartijen met politie en autoriteiten waren in het licht van de sociale strijd hoogst eervol. Maar net als met het snel groeiend zomerge was tegelijk het onkruid dicht opschiet, zo is met de snelle vakbondsontwikke ling van Amerika de corruptie meege groeid. En ondanks het wieden van Con gresleden en van de AFL-CIO bhjft die corruptie zo wijdvertakt en heeft zulke taaie wortels, dat het een hopeloze taak schijnt. En wat het onderling vechten om de macht van die corrupte heren een scha de doet! De New Yorkse krantenstaking leverde daarvan een interessant staaltje. De stakers n.l. accepteerden na 19 da gen staking precies hetzelfde bedrag voor loonsverhoging, dat ze twee maal hadden afgewezen; alleen de verdeling, waarin de verhoging zou worden ge geven, was gewijzigd. Achter de staking speelde echter een machtsworsteling tussen vakverenigingsleiders onderling; daarom werd het advies der vakbond onderhandelaars telkens door de bonds leden geweigerd. Bepaalde leiders wilden aldus de macht dier onderhande laars ondergraven om zo zelf groter in vloed te veroveren. Of het zakenleven van New York nu voor miljoenen schade leed, dat deed er niet toe. De figuur, waardoor men het meeste inzicht krijgt in de taaie strijd die ge voerd moet worden om het Amerikaanse vakverenigingsleven van corruptie te zuiveren, is het hoofd van de Transport arbeidersbond: James Hoffa. Hoffa is de ongekroonde opvolger van Dave Beck, die vanwege verduisteringen, door Con gres-onderzoeken aan het licht gebracht, zich onder dwang moest terugtrekken. Hoffa is zijn waardig erfgenaam. De transportarbeidersbond was aange sloten bij de 16 miljoen leden van de AFL-CIO. Deze organisatie beval Hoffa een grondige schoonmaak in zijn bond te houden. Toen Hoffa geen aanstalten maakte, werd hij uit de AFL-CIO gezet. En dit werd waarlijk niet lichtvaardig gedaan, want zijn bond had meer dan anderhalf miljoen leden en hun uittre den verzwakte de AFL-CIO financieel aanzienlijk, terwijl zij zich een sterke vijand op de hals haalde. Wat ziet men nu? Dat Hoffa met zyn ryke organisatie nieuwe vakbonden aan trekt en het lidmaatschap van zyn bond zich maandeiyks met 25.000 leden ver meerdert. De miljoenen-kas, waarover Hoffa beschikt, veroorlooft hem een aar dig kapitaal In het werven van nieuwe leden te steken, zyn grootste triomf is de vooruitgang die hy maakt in de ont wikkeling van een arbeidersfront in alle takken van transport. Tegeiykertyd is zijn invloed dusdanig, dat die ook tot niet-corrupte bonden reikt. Hy helpt b.v. stakingen oplossen, verleent hulp in ai- verse vormen en verplicht aldus invloed- ryke figuren aan zich. Zodat leden van menige bond, die zien dat „Hoffa wat voor hen gedaan krijgt", zich graag by hem aansluiten. Hoffa is nu bezig om alle transport vakbonden, van spoorwegen, luchtlijnen havenarbeiders, zeelleden met de zijne „tot wederzijdse bystand" te verbinden. De AFL-CIO heeft onmiddellijk gedreigd dat als bij haar aangesloten vakbonden zich hiertoe laten overhalen, ze even eens uit de AFL-CIO worden gezet. Hoffa heeft echter nog veel andere yzers in het vuur, is met een intensieve campagne bezig nieuwe bonden te orga niseren van employés in regerings-, staats- en gemeentedienst. Tegelijk wil hij in Canada en in met Amerika verbon. den gebieden als Porto Rico en Hawaii, eveneens arbeiders-vakbonden organise ren. Reeds is zijn arendsoog op de ar beiders van de St. Laurens-zeeweg ge vallen. Ook was hij bezig de 24.000 man van de New Yorkse politie in een vak bond te organiseren. Nu gebeurde dit laatste net, nadat New York de krantenstaking achter de rug had en' toen het staaltje van vak- bond-terreur nog vers in het geheugen van het publiek lag. Het gevolg was zo'n storm van verontwaardiging, dat Hoffa zeer ongewoon voor hem snel bak zeil haalde. De New Yorkse stadspolitie naar de pijpen van Jimmy Hoffa te zien dansen, was ook wel wat al te dol. Doch de poging op zichzelf geeft een goed idee van de brutaliteit van deze vakbond leider. Er wordt met argusogen door rechters, door Congresleden en door de AFL-CIO op elke beweging van Hoffa gelet en men zoekt hem op alle mogelijke manieren te vangen. Desondanks groeit Hoffa's macht. Daar zit natuurlijk dik geld en ongetwijfeld protectie achter. En in die zin is Hoffa dan de moderne dictator, die als alle dictators met terreur regeert daar heeft hij zyn mannetjes voor. Hij is bij machte het hele transportbedrijf in de V.S. stil te leggen. Het is aardig te zien hoe hy in het klein werkt. Onlangs weigerde een groepje kappers in het Waldorf Astoria hotel zich by een kappersvakbond aan te sluiten. De bond plaatste protest-pos ten voor het hotel, maar dat hielp niet. Doch op het ogenblik, dat er een man van de vrachtrijdersbond met een bord op zijn schouders voor het hotel werd geposteerd en de Hoffa-bond te gelijk aankondigde, dat het hele hotel zonder voedsel, schoon linnen etc moest bhjven, daar vrachtrijders dit niet meer zouden bezorgen zolang de kappers zich niet aansloten bij de vak- bond, was het pleit voor de kappers- vakbond gewonnen. De bedryfsleiding van het hotel zei tegen de kappers: „Je gaat er uit of je sluit je aan". Dit is de manier, waarop Hoffa te werk gaat en zijn macht uitbreidt. Gelukkig is het Congres zich van de toenemend vakbondterreur wel bewust. En in dit 86e Congres mag men ook een vloed van nieuwe wetten verwachten, die de macht van de modernste vorm van dictatuur zal beknotten. Waarvoor het de hoogste tijd ïsi ..Het Verenigd Koninkrijk heeft met zyn beslissing om met Ingang van 1 februari a.s. aan de K.L.M. nog maar één landing per week in Singapore toe te staan nog eens duidelijk zijn restric tieve luchtvaartpolitiek onderstreept. Daarvan hebben de Nederlandse regering en de K.L.M. reeds acht jaren de wrange vrachten moeten plukken, omdat in al die jaren niet een enkele wens. hoe beschei den ook. op dit gebied door Engeland is ingewilligd. Singapore vormt een werke lijk treurig sluitstuk van deze periode." Aldus het hoofd van de dienst buiten landse betrekkingen van de K.L.M., de heer C. Nass die zaterdagmiddag voor een veelbelovende kandidaat, die we ©raag nog eens willen tenigizien en iedereen zal het hebben gespeten, dat de 13-jarige Jamneke Post ma udit het Friese plaatsje Warns het hokje met de koptelefoon niet heeft bereikt, omdat ze de voorsteven van een neushoorn niet a4« zodanig herkende. Een teleurstelling ook voor de kijkers, dlie aanleiding zou kunnen zyn tot een bespiegeling over het verschil in omvang, dat er ls tussen kennis van de zoogdieren en dia der voetbalspelregels. Al met al een programma, dat m'aar matig amusement had te bieden. Gaat nn ook Tom („Doras") Manders het slachtoffer worden van de mensen verslindende moloch, die zich in deze twintigste eeuw als televisie aandient? Tom Manders heeft twee seizoenen ge leden met zyn Saint Germain des Prés- programma's een welverdiende naam weten te maken, die h() nu hard bezig is by de Nederlandse kykers te verlie zen. Tom Manders en de televisie zijn een jaar gescheiden geweest, maar de her eniging schijnt toch nog te vroeg te heb ben plaats gehad. Van de aanvang af missen zijn programma's het niveau en de sfeer, die „Saint Germain'' tot het beste zaterdagavond-amusement maak ten, dat de Nederlandse televisie te bie den 'had. Het lukte niet en juist het krampachtige pogen en de kennelijke improvisation, die daarvan het gevolg waren, leidden tot een inzinking, die zaterdag j.l. een dieptepunt bereikte. Wat Tom Manders presenteerde was een slechte parodie op een mislukte Wild- West-film. die gespeend was van iedere werkelijke esprit en die even hard ram melde als Dorus' surreaildstósche auito- tje. dat Hnnekend over het televisie scherm snelde. Eén van de vele „vond sten", die hoogstens bet gebrek aan vindingrijkheid bij de samenstelling van dit programma nog eens duidelijk de monstreerde. Er kwatm zelfs geen be hoorlijk liedje uit de bus. Een maande lijks televisieprogramma produceren. ep er bovendien nog behoorlijke teksten hij schrijven, gaat zelfs de krachten van „Dorus" te boven, hoewel zijn persoon lijke optreden bescheidener was dan vroeger wel eens het geval is geweest. Karin Kraaykamp had tevoren een gesprek met Tom Dissevelt over diens experimenten met elektronische muziek, waarvan de kijkers maar heel weinig konden leren. Het filmpje, dat het be sprokene moest illustreren, deed denken aan de werkjes van Fleischer en aan de meer gedurfde experimenten van Walt Disney, maar het miste de bezieling, die het werk van de Schot Norman Mac- Laren kenmerkt. In de quiz van Theo Eerdmams heb ben de kijkers de Esperantist B. v. d. Wal uit Rotterdam zyn kans op dui- zend gulden ziien verspelen en de heer A van Goor uit Dén Haag met zijn fe nomenale kennis van de voetbalspel regels vijfhonderd gulden zien winnen. Een nieuwe deelnemer, de heer J. v. Leeuwen uit Schevenimgen. toonde zich Het Britse echtpaar Armand en Ml- chaela Denis („Luipaard op Schoot") be kend van de televisie, kwam gistermid dag op Schiphol aan om met de K.L.M, door te vliegen naar Singapore. Zy gaan een reis van 18 maanden maken, waarin zij 20 filmpjes van elk een half uuT zul len maken, speciaal bestemd voor de televisie van verscheidene Europese landen, ook Nederland. De reis gaat naar Azië. Afrika en dan weer naar Azië terug, waarbij Malakka. Thailand, Indo-Chdma, worden bezocht, daarna de Kongo en vervolgens opnieuw terug naar Azië. naar Hongkong en Japan. Met hun tv-filmpjes hebben Armand en Michael a Denis drie doeleinden op het oog: het verre wilde land dichter bij de mensen brengen, de dieren leren be schermen en met voorbeelden aantonen, dat wüde dieren ook tam en vriendelijk kunnen zijn, mits men met tact en vriendelijkheid met ze omgaat. TOM (DORUS) MANDERS KREEG HET ZATERDAGAVOND VOOR DE VARA-TELEVISIE aan de stok met een namaakrechter (Frits Butselaar). Misschien een voorproefje voor vrijdag, wanneer hij in Amsterdam voor de echte, rechter, moet verschijnen, beschuldigd van coatsractbreuk? Het rechtse Hongkongse blad „New Life Evening Post" meldt, dat een voor aanstaande Chinese communist, Toeng PI Woe, heimeiyk te Hongkong is aangeko men om zich met nationalistisch-Chinese vertegenwoordigers in verbinding te stel len met het oog op vredesonderhande lingen. Van andere zijde werd vernomen,- dat Toeng eerder reeds in het Portugese Macao is gezien. In officiële kringen kon geen bevesti ging van het bericht worden verkregen^ Toeng is een van de vooraanstaande staatslieden van eom.mundsbisoh-Ch.ina. Hij maalkt deed uit van het politieke bu reau van de communistische pairtij. De Joegoslavische communistische par ty is niet uitgenodigd afgevaardigden te zenden naar het 21ste congres van de Sovjetrassischc communistische party, zo ls van welingelichte zyde te Belgfado ver nomen. Een regeringswoordvoerder verklaar de van een uitnodiging aan de Joegosla vische ambassadeur in Moskou, de heer Lazar Mojsof, om als waarnemer het con gres by te wonen, niets te weten. Verwacht wordt, dat er op het congres nieuwe aanvallen zullen worden gedaan op het „revisionisme" van Joegoslavië en op de „ant-partijgroep" van Malenkof c.s. De Joegoslavische regeringswoord voerder heeft zaterdag voorts verklaard dat moeilijkheden zyn gerezen bij han delsbesprekingen met de Sovjet-Unie. Deze moeilijkheden betroffen vooral de structuur van de Joegoslavische uitvoer- lijsten. maar men hoopte de problemen „in het belang van belde landen" te overwinnen, aldus de woordvoerder. Hij sprak opnieuw zijn leedwezen uitoveir de weigering van Tsjecho-Slowakije om een kredietakkooi voor 75 miljoen dol lar na te komen. Hij achtte de oorzaak in hoofdzaak politiek. (Op 7 januari heeft de regering te Praag overigens ontkend dat zy het akkoord niet zou nakomen) Helikopters van de Franse marine en de Franse sleepboot „Béller" hebben gisteren 37 zeelieden gered van het Amerikaanse schip „Valiant Effort" (7025 ton), dat voor de kust van Tunis aan de grond was ge lopen. Volgens Franse marinekringen is de ge hele bemanning van het Amerikaanse schip gered. De Franse marinebasis in Blzerta ving om 4 uur plaatseiyke tijd noodseinen op. Tegen 8 uur hadden de helikopters 17 man en de sleepboot 20 man opgepikt. Het was zwaar weer voor de kust van Tunesië. Bij de zaterdag te Londen gehouden in ternationale vliegtuigherkenningskam. pioenschappen heeft de Kon. Luchtmacht evenals verleden jaar de eerste prijs be haald. Van deze, uit drie deelnemers bestaan de vertegenwoordigende ploeg verrichtte eerste luitenant J. G. A. Valetta indivi dueel de beste prestatie, waarmee hij het persoonlijk militair kampioenschap be- de microfoon van de VARA aandacht wijdde aan het besluit van de Britse regering. Hij heeft verleden week in een interview met de BBC ook reeds een uit eenzetting gegeven over deze kwestie. „Nederland, dat sinds eeuwen trans portdiensten aan de wereld bewijst, is ook het land dat ten koste van grote'in- spaimiug en opmerkelijk pionierswerk een groot deel van het verre oosten voor het luchtverkeer heeft opengelegd. ®e„"Vhegende Hollanders" vlogen al in 1933 naar Singapore; 6inds 1937 zelfs drie keer per week." „Wij hebben hierdoor niet alleen een reputatie gevestigd, aldus spreker maar ook een eigen verkeersmarkt opge- bouwd Wij kunnen ons nu in 1959, het jaar dat de drempel vormt naar het uiterst belangrijke straaltijdperk, niet zonder meer neerleggen bij het terugdrin- ®en tot een dienst per week naar deze stad. waar men ons bovendien gaarne ziet komen Dit is geheel ln strijd met de ontwikkeling van de luchtvaart met de belangen van het reizend publiek en met de omvang van de door ons gedurende een periode van meer dan twintig jaar met zorg opgebouwde markt. „Het besef zal tenslotte moeten door breken. zo besloot de heer Nass, dat met het tegenhouden van de natuurlijke verworvenheden van de samenleving nie mand is gebaat. Wij blijven met versterk te kracht werken aan het door ir. Ples- man indertijd gestelde: „het luchtruim verbindt alle volkeren". De gemeenteraad van Dortmund heeft zaterdag met algemene stemmen een mo tie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen legering van een Brits raket bataljon bij de stad. Zowel de christen democraten als de socialisten en liberalen stemden voor de motie. In Bonn is deze week bekendgemaakt, dat een Britse eenheid met Corporaal-ra- ketten in Dortmund zou worden gelegerd in het kader van da defensieplannen van de NATO. Messali Hadj. de leider van de „Alge rijnse Nationale Beweging" (MNA), die drie jaar geïnterneerd is geweest op Bel- le-Isle voor de Franse kust, is zaterdag In Chantilly aangekomen waar hij met een groep aanhangers zyn intrek in een der grote hotels heeft genomen. Messali Hadj viel onder de amnestie, die generaal De Gaulle deze week voor een aantal Algerijnse gevangenen heeft af gekondigd. De politie heeft zaterdagavond in het hotel de chauffeur van Hadj aangehouden. Hij werd gezocht wegens zijn politieke ac tiviteit in Frankrijk. In Limburg zyn nog maar rond vijfhon derd woningen van elektrische voorzie ning verstoken. Een groot deel hiervan valt buiten de normale voorzieningsmo gelijkheid, omdat aansluiting economisch volledig onverantwoord is. Het elektrificatiecijfer van Limburg, dat door de P.L.E.M. gebracht is op 99.25, zal nog enkele tiende procenten kunnen wor den opgevoerd, indien de plannen voor voorziening aan de vijfhonderd woningen ten uitvoer worden gebracht. Brazilië is opgeschrikt door een bod van 40 .miljoen oruzedros (ca 900.000 gulden), dat door een niet nader genoemde buitenlandse voet balclub aan „Botafogo" zou zijn ge daan voor Garrincha, de befaamde rechtsbuiten van het Braziliaanse elftal. De reacties waren fel:Garrincha behoort tot het nationaal erfdeel van Brazilië", riep een opgewonden official met „enige" overdrijving uit, „een contract met een buiten landse club zou verraad tegenover het land betekenen". Voorlopig houden we het er maar op d®t Garrincha in Brazilië blijft- Als „cultuurbezit".....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5