Pastoor B. N. v. d. Meer keert terug naar missiepost Ruim vierduizend parochianen wachten hem in Zuid-Afrika Geheugen-hu NIEUWS UIT KETHEÏ ONDER DE DRIE KRONEN... L. BOERS's Visbedrijf öuer ale De bouw van de nieuwe perrons „Een liggie op een swarf gesiggie* Dichter-omnibus Burgerlijke Stand Hondenbelasting Snoepende cowboys Jubileum van „meester'' Uijt de Willigen Gem. Bekendmaking Propagancla-avond voor de Rozenkrans- kruistöcht Vrachtenmarkt Fiets gestolen K A. V. Bronsdieven aan gehouden In het water gewaaid Propagandavergade- ring KVP afd. noord Een stukje romantiek Officiële openiiïr iioodscliool NIEUWS TREKT ALTU' IEDERE DAG NSC DONDERDAG 22 JANUARI 1959 Damwachter R.-k, Onderwijs op zichzelf aangewezen Katholiek Nederland.... en dus ook Schiedam leeft mee K.A.B. en Kajotters stelden voorbeeld Enveloppenaclie moet zondag een succes worden TV' IN ROTTERDAM Voor Herenmodes Timco nieuwe schiedamsche courant Vierde wijziging Bebouwings voorschriften voor de Bebouwde Kom van Schiedam (Gronden, begrensd door Broersvest, Over- schiesestraat, Emmastraat en Singelplantsoen). Aanslagregeling Honden belasting 1959 DE ZAAK VOOR HEERLIJKE HAPJES Clubbladcursus I "V Met amor achter het stuur Uit het land van de Oelewappers Allerhande NA EEN WELVERDIENDE VAKANTIE in familiekring doorgebracht, vertrekt onze stadgenoot, pastoor B. N. v. d. Meer o.p. de volgende week weer naar zijn missiepost, gelegen in het N.W. deel van de Oranje V rijstaat. Op 19 augustus 1949 verlief pater v. d. Meer zijn vaderland om deel te gaan uitmaken van het Dominicaans apostolaat in Zuid-Afrika. Als kapelaan was hij werkzaam in Wimburg, de vroegere hoofdstad van de Oranje Vrijstaat en later in Ventersburg. In maart van het vorig jaar kreeg hij een pastoraat in Virginia en hiermede de zielzorg over ongeveer zeshonderd blanken en ruim vijfendertighonderd „naturellen". Zijn parochiekerk is gewijd aan de H. Augustrims, terwijl, de bijkerk in de locatie wordt bediend door zijn kapelaan, pater N. Jansen o.p. Het js duidelijk, dat het probleem van samenwoning van twee verschillende cul- tuurgroepen in één land grote moeilijk heden met zich mee brengt. Bij monde van de bisschoppen heelt de H. Kerk de wijze, waarop de apartheidswetten wor den doorgevoerd, herhaaldelijk als on christelijk veroordeeld. Er is weliswaar verbetering gekomen in de huisvesting van de naturellen, maar in het streven om het co-ntact tussen blank en zwart tot in de kleinste bijzonderheid te willen re gelen worden voor de laatsten toegewe zen woonwijken zover mogelijk van de ste den gebouwd. De in de negerlocatie gebouwde kerk van I de H. Maria Goretti ligt b.v. 8 kilometer van de hoofdkerk, wat voor kapelaan Jan sen zeggen wil, minstens 16 km- per dag 1 trekken. Hierbij komen dan nog de paro- chiebezoeken. Ondanks dat heerst er in j pastoor v. d. Meers parochie een qctief godsdienstig leven- fti de hoofdkerk wordt des zondagsmorgens een H. Mis gelezen voor de blanken en in de namiddag voor de naturellen. Het kerkbezoek is niet met dat in ons land te vergelijken. Vooral in de week is dit kerkbezoek gering en doordat in de goud- en uraniummijnen continue gewerkt wordt, is voor velen het op zon dag ter kerke gaan onmogelijk. Het ver enigingsleven bloeit in Virginia. Er zijn jeugdverenigingen en mannen- en vrou wenbonden, geschoeid op religieuze grond slag, alsmede katholieke actiegroepen. Vooral de zwarte parochianen leggen op dit gebied een grote activiteit aan de dag. De Broederschap van de H. Naam telt vele leden en in K.A—verband ondervin den de geestelijken veel steun. Het werk Er is weer een Dichter-omnibus op onze schrijftafel neergestreken. Men weet het, die bloemlezing van poëzie, welke elk jaar ditmaal voor de vijfde keer, door A-A.M. Stols wordt uitgegeven in opdracht en voor rekening van Esso Nederland N.V. Deze vijfde omnibus is in zestiendui zend exemplaren gedrukt. Er blijkt volop belangstelling voor te bestaan. Stols re kent er op, dat de zestienduizend olie- en benzineklanten van de Esso, die het heb ben gekregen en dankbaar aanvaard, het ook aan derden ter lezing geven. Zo zal het wel zijn. En misschien zal er gens thuis, bij de chauffeur, automobilist of autohandelaar, op een zolder of in een stil hoekje een jongen of een meisje het riu zitten lezen, dit aardige frisse boekje, waarin de meeste gedichten nu meer tot het hart spreken dan in de vorige. Ze doen menselijker aan. Op een zolder of in een stil hoekje. We schrijven het neer met de romantische inslag, die onwillekeurig doet denken aan de rust, waarin poëzie genoten snoet worden- Zijn er echter nog wel zolders en stille hoekjes in onze huurkazernes, al of niet in premiebouw verrezen? Wat hiervan zij, er moeten toch nog velen zijn, die een rustig uurtje weten te vinden voor een boekje in een hoekje. Misschien, dat de jonge of wellicht oude re vrouw van hem, die het boekje ten geschenke ontving, ook even tijd vindt. De zakelijke Esso Nederland N.V. is er van overtuigd, anders zou ze niet met deze uitgave doorgaan- Wie de dichter -omnibus genoten heeft, zal wellicht ook eens naar 'n andere poëziebundel grijpen, veronder stelt Stols de samensteller niet ten onrechte. Toen we de Dichter-omnibus doorbla derden schoot ons te binnen, wat we nog kort tevoren over het groen in de stad geschreven hadden en over de sfeer van stille hoekjes en pleintjes, welke men in de nieuwbouw vergeefs zoekt. En daarom trof ons des te meer het volgende gedicht, getiteld „De stad waar in ik woon" en dat we hier even over schrijven: De stad waarin ik woon Een crematorium van hoop Met alle requisieten Die in het spel betrokken zijn Singels die als boemerangs Om mijn enkels sluiten Vijvers met rimpels Waarin ik het hart niet ontdek En dan de bomen Die groeien voor de negers Hangende gebaren Bij iedere wandeling Ik stap over hun schaduw Met het vooruitzicht Van zon in mijn rug En handen vol vingers Waarmee ik niets begin. Het is een gedichtje van Sake Helder, een bibliothecaris, geboren 1925, die in 1955 de bundel „Praten onder Rembours" publiceerde en van wie een nieuwe dichtbundel in voorbereiding is: „Op zichzelf genomen". Zou deze dichter in een nieuwe wijk wo nen, waar de sfeer nog groeien moet? Of in een wijk, waar het bij voorbaat on mogelijk werd gemaakt, dat er ooit sfeer zal kunnen groeien, omdat het er allemaal recht toe, recht aan is en iedereen op ieders tafel kijkt..? Zondagmiddag tijdens de H. Mis voor de naturellen in de kerk van pastoor v. d. Meer. van het lekenapostolaat is bijzonder vruchtbaar. Bij huisbezoeken wordt vast gesteld, waar kinderen gedoopt moeten worden. Elke eerste zaterdag van de maand zijn er bijeenkomsten met parochi anen uit de buitenstaties. Men blijft dan wel zes uur bijeen en hier worden vaak actuele problemen besproken- Deze zijn er in dit land maar al te veel. Het is genoegzaam bekend, hoe het in Zuid-Afrika met het katholieke onderwijs gesteld is. Toch wordt er te dien aanzien grote offervaardigheid betoond. Menig r.-k. schooltje komt tot stand, doordat grondeigenaars een stukje van hun ter rein beschikbaar stellen en hierop een schooltje laten bouwen. Zij worden dan in feite eigenaar van deze school, maar op deze wijze kan weer aan een aantal ne gerkinderen onderwijs gegeven worden. Hieruit mag blijken, dat ondanks de apartheidswetten ook in Virginia een ge stadige groei van het godsdienstig leven valt waar te nemen. Zo reist volgende week pastoor v- d. Meer weer af om naar zijn parochianen terug te keren. Gedurende de maanden van zijn verblijf in Nederland heeft hij kunnen constateren hoe geheel Neder land en dus ook de katholieke Schiedam mers het grote missiewerk van de „Neer- landia Dominicana in Africa" een warm hart toedragen en begaan zijn met het lot der „naturellen". Het zal niet mogen blijven bij de re venuen van het bekende blaadje „De St.- Dominicuspenning". De opbrengst van dit viermaal per jaar verschijnende missie blaadje alsmede de resultaten van de dob belsteenactie bleven de laatste tijd ver be neden de maat en verwachting- Het zou prettig voor pastoor van der Meer zijn om te weten, dat pater N. Out o.p. van de Singelparochie er wat propagandisten bij krijgt. Een toezegging op korte termijn om in deze een „voortrekker" te zijn zou juist nu zo op zijn plaats wezen. De onlangs door de K.A.B. in de Dioce sen Rotterdam en Haarlen ingezette luci feractie onder het motto: „Een Liggie op een swart gesiggie" vond hier in Schie dam zijn oorsprong. Tijdens een bijeen komst van de z-g. K.A.B.-soos werden de moeilijkheden van het r-k. onderwijs in Zuid-Afrika besproken. Er werd een ac tie gesuggereerd om gelden bijeen te brengen en een onderwijzer te adopte ren ter leniging van de heersende nood. Het gevolg is geweest, dat er in de ge noemde bisdommen duizenden grote dozen lucifers werden verkocht. Hier in Schie dam waren de K.A.B.-leden binnen de kortst mogelijke tijd uitverkocht. Het re sultaat was, dat niet voor één onderwijzer in de kosten kan worden bijgedragen maar dat dit aantal niet ver van de tien zal blijven. Enkele weken terug was op deze wijze al meer dan zeven mille bijeenge bracht. De actie gaat nog steeds door en misschien zijn er nu alweer dozen Juci- fers voorzien van de zo goed gevonden slogan bij de K.A.B.-leden verkrijgbaar. Het Nationaal Verbond van de K.A J. hield op 11 januari j.l. een Zuid-Afrika dag. Van de leden werd één uurloon ge vraagd van de 2400 welke zij jaarlijks ver dienen. Op deze wijze wilde men sympa thie betuigen aan de zwarte arbeiders jeugd van Zuid-Afrika. Ook aan deze ac tie droegen Schiedamse Kajotters hun steentje bij. Al mag dan dit alles ten opzichte van het onnoemelijk vele, dat er nodig is, slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn, voor pastoor van der Meer betekent het bovendien een morele steun. De blij ken van medeleven zullen hem stimule ren zijn zegenrijke arbeid voort te zetten. Zijn parochianen in Virginia zullen bij zijn terugkeer verheugd zijn- Als iemand van een verre reis terugkeert wil hij niet met lege handen thuiskomen. Zij, die zondag aan de kerk een envelopje in de hand ge drukt krijgen, kunnen de thuiskomst van pastoor van der Meer voor zijn parochi anen tot een groot feest maken. Zij zullen dan met milde hand moeten geven en al denkend aan de „naturellen" van Virginia zullen zij meehelpen dat „liggie" te to veren op dat „swart gesiggie"! GEBOREN: Maria, dochter van J. M. den Hartog en J. Prins; Nelly, dochter van W. Maas en N. Klein. Houders van honden en zij, die in het afgelopen jaar houder van een hond zijn geweest, verwijzen wij naar de officiële kennisgeving van dit blad. betreffende bon denbelasting. Uit deze kennisgeving moge belanghebbenden blijken, dat 't, ter voor koming van onaangenaamheden, wel raad zaam is, vooral voor degenen, die tot op heden geen aangifte van hun hond hebben gedaan, zich voor de regeling van een en ander in verbinding te stellen met de Se cretarie-afdeling Belastingen, Oude Kerk hof 17. De houder van een hond, die in de me ning verkeert, dat hij geen belasting voor zijn hond is verschuldigd, is niet ontsla gen van de verplichting tot het doen van een aangifte. Op een aangifteformulier volgt niet automatisch een aanslagbiljet. Indien de op het aangifteformulier ge stelde vragen volledig en naar waarheid worden beantwoord, zullen bij de aan slagregeling geen moeilijkheden ontstaan, waaruit ten onrechte opgelegde aanslagen kunnen voortkomen. In het Broersveld heeft een hoofdagent van politie gistermiddag twee Schiedamse jongens van tien en elf jaar aangehouden. De jotngens zagen er erg „duur" uit met hun cowboy-pistolen en tracteerden hun vriendjes gul op chocola. Bij navraag bleek, dat zij even tevoren nog zeven gul den hadden verteerd in een ijssalon. Op het politie-bureaü werd de oudste van het tweetal mededeelzaam. Hij bekende dat zij in de afgelopen weken honderd gul. den hadden versnoept. Om aan al dat geld te komen hadden zij zich toegelegd op het stelen van portemonnees. Bij een kraam op de weekmarkt vrijdag, j.l. stalen zij een damesportemomnee met veertien gulden. In een DES-wónteel „vingen" zij er een met 35 gulden en in een andere winkel nog één met vijftien gulden. De oudste bewaarde het geld op een plaatsje achter zijn huis, tot hij het „nodig" had. De lege portemonnees verdwenen in de Schie. ei et •oo0' ais' Passage Theater: Een glas water. Schi®1 kunstkring, 8 uur. MonOpole Theater: Jacht op goud ivoor (14 j.)weekdagen 2, 5. 7 en Stedelijk Museum: Hoogstraat 112: d gelijks 10—5 zondag 125 uur Tento®., steling „Ach. tijd" en „Blad papier' /netje moderne kunst. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAM' ST.-LI DUIN A Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: UitleenbureaU Leeszaal voor volwassenen: di do. van 10—12 uur; di lm ta van 25 uü ma., di.', wó vr van 78 30 uur. van 4-5s 8.3<K< Jeugdleeszaal: di.. do., vr. uur. Filiaal Rijnstraat 1: volw.: di uur; vr. 78 uur; jeugd: wo. 25 uur Filiaal Nieuwland. Wijkgebouw Dr. bautplein (zijingang): jeugd: wo. 1 Sir uur; volw.: wo en vr 7 -8 30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3. ma 7—8 wo en vr 7—8 30 uur. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo. 1* —12.30 uur. Uitleeopost Molensingel Noodkerk thel: di. 48 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Westendorp, Singel 81* VRIJDAG Rotterdamse Schouwburg. A-ert v. straat 120: Concert <3oor het Rotterda*^ Philharmonisoh Orkest, dir. Eduard F1*^ se. Solist: Christian Ferras, viool. gramma: Ora-zio Fiume, Halo. BeethoV 20.15 uur. Luxor Theater, Kruiskade 30: 'n Avon uit; 20 uur. BIOSCOPEN Arena; De goudenregen van het. geluk (18 Capitol; Met bloed geschreven (14 y Centraal: De benen van Doiores (13 j.) neac-AD; Het meisje van de Veenhoevc j.) Gineac-NRC: aetuaJiteilen (doorl. voO"v (a.l.) Colosseum: Daar komen de tanks. J.) donderdag; Ik beken (13 j.) Harm<*Lt Slavinnen van de Amazone (13 j.) LumJ Danseres van de duivel (ontraden) Lutu Ketenen van de haat (13 j.) Metro: e- one that got away (14 j.) Passage dam): Gejaagd door de wind (14 j.) Fr1" De zwarte baretten (14 j.) Rex: De striR het bloedgeld (14 j') Thalia: Dracud® WLp *t VensterThe green man (13 j.» V1 ria: Fanfare (a.l.). Hedenochtend heeft de huldiging plaats gevonden van de heer H. J. W. Uijt de Wil- Ugen, die vijfentwintig jaar als onderwij zer in dienst is bij het bijzonder katholiek onderwijs en verbonden aan de St.-Hen- ricusschool in de IJsselmondesestraat. Hij is in de pastorie >n het bijzijn van tai van belangstellenden toegesproken door het schoolhoofd, de heer G. van Leeuwarden, die zijn bijzondere kwaliteiten prees en hem een geschenk aanbood. Vervolgens sprak pastoor G. Regeer, die eveneens een cadeau offreerde en voorts hebben nog gesproken kapelaan V, Hammann alsmede namens de St.-Willi- brordusstichting de heer Snijder, die eveneens een geschenk aanbood. Momenteel is men bij de bouw van de nieuwe perrons van het station zover ge vorderd, dat de glazen wanden en het dakgedeelte, dat ook van glas wordt, in zetten kan. Terwijl aan de ene kant de glaszetters druk in de weer zijn met het aanbrengen van de sponningen, wat tus sen haakjes met de windkracht van gis teren lang geen ongevaarlijk werk was, staan op de andere kant van dit reusachtige dak de mannen te bitumeren, opdat het dak dat alle perrons plus de daar tussenliggende rails overspant, zo snel mogelijk waterdicht wordt. Men heeft met het bitumeren drie weken moeten wachten, totdat het weer goed genoeg was om het betondak droog te doen zijn. Het een hangt van het ander af, zodat de •Mlflil Het openingsfees-t van een r.-k. schooltje op het terrein van een Afrikaanse boer. Op de achtergrond het schoolgebouw. Gezeten tussen (links) pastoor v. d. Meer en pater Jansen de milddadige en hulpvaardige boer. Advertentie I.M. Dagblad voor Schiedam en omstreken 81ste Jaargang No. 23888 D A M 1 8 S C H 1 E D A TEtl'OON M 8 8 1 5 2 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 8 ADVERTENTIES f 0.15 per mm-hoogte. Bd contract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN^ 1 0.30 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarie ven. kampioenen lot 20 woorden t 0.50 bij vooruitbe taling. Elk woord meer 3 ct, Maau- nMjm (0 woorden. Alle aavertenirae-oraeTS worden afge sloten en uitgevoerd overeenkomstig de Regelen voor het Advertenftoe- abonnementen lü per kwartaal, 1 7.M 1 per Het hoofd van het gemeentebestuur van Schiedam maakt ingevolge artikel 43, juncto artikel 37, der Woningwet bekend, dat op 23 januari a.s. voor de tijd van vier weken ter gemeente-secretarie (Afd. Alge mene Zaken, Stadhuis) voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd het ont werp van een Vierde Verordening tot wij ziging van de Verordening tot regeling van de aard van de bebouwing en het ge bruik van gronden in de bebouwde kom van Schiedam. (Bebouwingsvoorschriften voor de Bebouwde kom) (Gemeenteblad 1945 no. 1, 1949 no. 33 en 1953 no. 11) (Gronden, begrensd door Broersvest, Overschiesestraat. Emmastraat en Singel plantsoen) Schiedam, 20 januari 1959. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. W. PEEK. Ingevolge het bepaalde bij artikel 7 der verordening Hondenbelasting wordt ieder, die op 31 december 1958 als houder van één of meer honden belastingplichtig was, voor het belastingjaar 1959 voor hetzelfde aantal honden ambtshalve aangeslagen, tenzij hij vóór 31 januari 1959 ter secre tarie-afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17, kennis geeft en desgewenst aantoont, dat wijziging in de aanslag behoort plaats te hebben of dat geen aanslag behoort te worden opgelegd. Uitreiking van een aan giftebiljet heeft niet plaats. Voor ieder, die in de loop van 1959 be lastingplichtig wordt, hetzij door aan schaffing van een hond, hetzij door vesti ging in deze gemeente, blijft de verplich ting tot aangifte binnen 14 dagen bestaan. Advertentie MGR. NOLENSLAAN 850 - TELEFOON 67045 (tussen dr. Wibautplein en Nwe Damlaan) Geopend de gehele dag van 's morgens 10 tot 's avonds 12 uur Op uitnodiging van de plaatselijke K.A. afdeling sprak gisteravond in „Arcade" de Eindhovenaar J. Wigmans, over zijn tienjarige gevangenschap, doorgebracht in Russische gevangenissen en in het barre Siberië. Hij nam in 1940 dienst in het Duitse leger wilde later zijn fout goed maken door een poging te wagen om te deserte ren. Zijn hoop om opgenomen te worden in 't Afrika-leger, om vandaar uit te pro beren in Engeland te komen, werd de bo dem ingeslagen, doordat men hem naar het Oostfront stuurde. Hij liep hier over naar de Russische linies en werd prompt als een spion beschouwd en als zodanig behandeld. Van alles wat hij om deze re den in gevangenschap heeft doorgemaakt, schreef de heer Wigmhns een boekje, dat onder de titel „Ik was één van de miljoe nen" een aanklacht is tegen het commu nisme en het gevangen houden van nog miljoenen mannen en vrouwen in 't barre Siberië. De spreekbeurten die hij overal houdt, lopen uit op een oproep zich aan te sluiten 'bij de Rozenkranekruistocht, want zoals Maria in Fatima tot de kinderen, aan wie zij daar is verschenen, heeft gezegd: „Alleen wanneer in de wereld de Rozen krans wordt gebeden, zal Rusland zich bekeren". Het was niet voor de eerste maal, dat de heer Wigman hier in Schiedam sprak en ook nu gaf zijn relaas zijn betrekkelijk kleine gehoor een beeld van de verschrik kingen, waaraan hij zelf en zovele mede gevangenen daar in Siberië bloot hebben gestaan en nog staan. Na de pauze brak de afdelingsvoorzit ter, de heer C. Meijer, een lans voor de lu ciferactie, welke ten bate van het onder wijs in Zuid-Afrika door de K.A.B. in de bisdommen Rotterdam en Haarlem mo menteel met groot succes wordt gehouden. Gisteravond ós i-n de kantine van de Fa. Roelants door de heer P. van Krimpen het technische gedeelte behandeld va,n t stencillen, dat bij een vereniging zo'n grote plaats innneemt. Er was meer animo dan verleden week. schilders die de constructie een verfje moesten geven niet eerder met het werk konden beginnen dan toen het werkelijk waterdicht was. De glazenmakers zitten ondertussen ook niet stil; de beide zijwan den die geheel van glas zijn zitten er reeds in. Alles bij dit werk is even groots en gedurfd van opzet. Er wordt niet al leen boven de grond hard gewerkt, (joch ook onder de grond in de verbindingstun nels tussen de perrons voor de voetgan gers. Daar zijn de tegelzetters bezig om met bekwame hand de tunnelwanden van een keurige bekleding te voorzien. In de tunnelwanden zijn nissen uitgespaard die straks voor reclamedoeleinden zullen worden gebruikt. Toch zal er nog heel wat moeten gebeuren, alvorens alles gereed is. K 20 januari n.m.: 81 ton kunstmest Go°s ton diversen Wageriingen; 452 ton granen melo; 110 ton granen Raalte; 115 ton gl'8.rj Almen; 115 ton granen Groningen; ?94 tor» Jj.* nen Deventer; 350, 30.0 en 2 x 150 ton Amsterdam; 367 ton mals Maarssen; mais Assen; 106 ton mais Wanssum: 24* mais liggen/varen Weert; 108 ton sojh^cJ Weert; 250 ton oud ijzer IJmuiden; 9A0 eP ton stammen Amsterdam; 400 ton mi'®, Veghel; 870 en 520 ton mais Sas van y 150 ton milëtzaad Leeuwarden. Totaal 58 21 januari v.m.: 304 ton milocorn DelU^y ton milocorn Akkrum; 95 ton diversen 189 ton-granen Zwolle; 106 to granen A 260 ton kopra Wormerveer; 125 ton griend Weesperkarspel. cPr1f F 'f' O' W. van R. vermist zijn fiets. d:e r niet op slot in het Broersveld had n®' gezet. 'r. 'y. Het bestuur van de KAV herinnert de leden eraan dat de excursie naar de dis tilleerderij vain Simon Rijinbende en Zn, morgenmiddag om 3 uur aanvangt. "'■Y; •..:v De Rotterdammers C. K. en J. H. zijn vanmorgen aangehouden toen zij van hun werk bij de Tankercleaning N.V. kwamen. Zij hadden daar stukken brons gestolen. A. M. v. d. L. was gisteravond zijn bromfiets, tér waarde van 700 gulden, kwijt, die aan de Lange Haven had ge staan. Deize 'bleek in het water tie zijn gewaaid. De eigenaar heeft hem opge- dregd. Voor het eerst belegde deze afdeling van de K.V.P. een vergadering in de zaai naast de noodkerk bij Groenoord. De op komst was maar gering en in zijn slot woord noemde de voorzitter deze verwis seling van plaats een experiment, dat niet voor herhaling vatbaar is. Toch hebben de leden van de afdeling veel gemist. De heer Meissen, burgemeester Gelukkig bracht de rechtszitting van deze week een stukje romantiek. als een welkome afwisseling in de eentonige rij van dagelijkse verkeerszonden. Even leek het. of we zouden genieten van een epos in het genre Wilhelm Teil. Terzake: P. B. te Vlaardingen begaf zich. met zijn wind buks schietvaardig, naar het erf van zij" schoonmoederNeen, lezers, ver wacht U geen drama Hij gintg er schieten op een schietschijf. De kantonrechter, altijd belangstellend, informeerde intussen, of hij misschien op de vogels ging schieten.. maar B. herinnerde zich natuurlijk nog juist op tijd het oude schoolversje: „En als je op de vogels schiet.. Het bleef dus bij schietschijven. Om achter op het erf van de schietschijf en de schoonmoeder te ko men. moest verdachte een stukje openba re weg oversteken en daar zit 'm nu juist de kneep, het is n.l, verboden, zich met dergelijk schiettuig op de openbare weg te bevinden. De schutter werd veroordeeld tot 15 boete of 6 dagen hechtenis. Het inbeslaiggeiiomen wapen zal worden ver- ndetisd. J. V. te Schiedam was bezig op de ge bruikelijke wijze hartelijk afscheid te ne men van zijn Dulcinea. Tot zover is daar niets tegen, maar als dit gebeurt achter het stuur van een rijdende auto, zijn er onvermijdelijke bezwaren aan verbon den: een mens toch kan moeilijk twee din gen tegelijk doen en ze dan bovendien ook nog goed doen! Zo ging het ook hier: de auto verliet het goede pad en veroor zaakte een aanrijding. De kantonrechter vond dit maar een „rare manoeuvre"! Hij gaf de roekeloze minnaar f. 50 of 20 dagen hechtenis. Verd. zal in het ver volg de auto een kwartiertje stilzetten. C. S. reed met zijn bromfiets over de on bewaakte overweg, terwijl de rode knip perlichten en de alarmschellen in werking waren. Verd .(blijkbaar kleurenblind en hardhorend) bemerkte het pas, toen hij er al over was. Gelukkig kon hij het toen nog bemerken! Zijn leergeld bedroeg nu f. 10 of 4 dagen. Mejuffrouw A. P. te Schiedam was met een auto aan het „schutteren". Ze nam de bocht verkeerd, raakte op het voetpad verzeild en reed daardoor een meisje aan. Bovendien had de juffrouw geen rijbewijs. Voor het schutteren kreeg ze f. 45 of 18 dagen en voor het niet-bezitten van een rijbewijs f. 25 of 10 dagen samen alzo f. 70 of 28 dagen. J. Sch. te Vlaardingen, die terecht stond wegens een onjuiste verkeersmanoeuvre. waardoor zijn auto in botsing geraakte met een tegenliggende vrachtauto, werd, conform de eis van de officier, van het tenlaste gelegde vrijgesproken A. J. te Vlaardingen die terecht stond voor een met zijn bromfiets begane overtreding van de maximumsnelheid en die beweer degeen bromfiets te bezitten en nog nooit °P een bromfiets te hebben gezeten, zag zijn zaak verdaagd voor een nader on. derzoek Wanneer U bij de uitvoering van een of ander werk een staaldraad over de weg spant, vergewist U zich dan van te voren, of ook uw medemensen ge bruikmaken van de weg en als dit zo is, tevens of er voor die medemensen gevaar zou kunnen ontstaan, v. ,J. te Maassluis deed dit alles niet. Gelukkig kwamen er geen brokken maar wel, voor v. J. f. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Dr. J. te Vlaardingen reed met zijn scooter in een dichte mist. Hij deed dit zonder verlichting. Bovendien overtrad hij de maximumsnelheid. Voor de eerste overtreding kreeg hij f. 15 of 6 dagen, voor de tweede f. 25 of 10 dagen A. v. d. K. te Maassluis had op zijn brommer geen voorverlichting en ook geen achterlicht: 2 maal f. 12.50 subs. 2 maal 5 dagen. De chauffeur van B. S. te Vlaardingen had vergeten zijn werkboekje in te vul len. Als gevolg hiervan kreeg de pa troon f. 7.50 of 3 dagen D. M. te Vlaar dingen parkeerde een nacht lang »P de Kethelweg. Dat mag daar niet. Verd. kreeg f. 3 of 1 dag. Natuurlijk was ook het gilde der wegpiraten vertegenwoordigd: W. de W. te Schiedam. Snelheid brommer 50 km. Resultaat f. 20 of 8 dagen. P. W. te Rotterdam snelheid motor 60 km: f. 25 of 10 dagen v. d. W. te Rotterdam alles hetzelfde, ook f. 25 of 10 dagen A. H. te Rotterdam reed door het .stoplicht: f 10 of 4 dagen v. d. M. te Schiedam reed in een auto. zonder rijbewijs: f. 30 of 12 dagen v. Z. te Schiedam met de fiets in verboden richting 10 of 4 dagen v. B. te Schiedam met de fiets in verboden richting f. 10 of 4 dagen v. B. te Schie dam gaf met zijn auto geen voorrang: f. 30 of 12 dagen B. T. te Oegstgeest zelfde overtreding, eveneens: f. 30 of 12 dagen W. K. te Vlaardingen met auo links uitgeweken: f. 30 of 12 dagen. 'Tot besluit: J. S. te Schiedam vergat zijin fiets op slot te zette. De „zwijntjes jagers" hebben het niet ontdekt, maar de politie wel: f. 2.50 of 1 dag. van Wateringen, de spreker van 1' avond, is iemand die zijn voordraC^L gisch opbouwt en gemakkelijk voordo Het is daq. ook iemand, die veel we® f wat er achter de schermen leeft. di^,,. ïitiek goed georiënteerd is en, gpZ en openhartige conclusies trekt. f Natuurlijk sprak hij over de laatst®^: binetscrisis. Hij bouwde uit vele J zaken het wankele gebouw van tegc-o digheden tussen de diverse regeringhjf tijen op, dat. tenslotte maar een aanleiding nódig hadde béke" jaar.... om in'te storten. Hij verdiepte zich in gissingen o^® u eventuële samenstelling van 'n niedol binet in maart a.s. Waaruit de ®°o sie kwam: dat alleen 'n flinke ov®!j,( ning van de .V.P. de basis zou s J pen voor een sterke regering. Hij b®j„ 1 de conflicten, die er zijn ontstaan.1 boezem van de P.v.d.A., maar öo achteruitgang van het'socialisme ino omringende landen. Niet alleen misëh róaaï ook op politiek terrei*4 ten we dé toekomst meer in Benei11.-!!: hand zien. We moeten hier meer pees gaan denken. j Na de pauze was er nog een f santé gedachtewisseling naar ding van enige vragen van de led®pji>' de sluiting vroeg de voorzitter, d® v.d.- Toorn, de hulp van de leden Lf voorbereiding en de eigenlijke v zingsactie.1 De Officiële opening van de nieuwe f f school aan de Joppènlaan is verzAf'g- ze heeft nu pilaats op maandag (Maria Lichtmis).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2