H.K.H. Groothertogin Charlotte veertig jaar op de troon Bergproef werd voor Gatsonides fataal Na de eigenlijke Rally was Gatsonides als enige Nederlander nog strafloos moos» contact Morgen groot feest in Luxemburg Plechtig Te Deum Goede nachtrust Slechts 168 equipes toegelaten tot regelmatigheidsproef in de bergen Wie gaat er mee naar Engeland varen Zware bergproef in de nacht I Ned. jeugdelftal gelijk tegen amateurploeg RALLY MONTE CARLO met noppenprotest Spijkerbanden vonden teweinig sneeuw! Laatste 500 kilometers vol verraderlijke ijzel ABDIJSIROOP/s DONDERDAG 22 JANUARI 1959 PAGINA 5 door Zenuwrust Mijnhardt's Zenuwtabletten Vorstin en moeder Enschede held succes 0Ver de 430 nacht-duistere berg-kilometers in de beijzelde en licht besneeuwde Tweede helft tegen MVV moet overgespeeld worden Conto Italië herlijn Schrick (Oostenrijk) New York Spetsopoula Griekenland) MAUS GATSONIDES, ondanks knap icerk uitgeschakeld. Cliiron uitgeschakeld Waarom ^rpr hoestend door de lange winter, als U in een n paar dagen van die plaag verlost bent met Washington fc °rdkjosen (Noorwegen) Montana Zwitserland Whitstable (Engeland) Verbluffende resultaten Wigwam korter, maar vaker „De Onschuldige" sfeer I I (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen. Rpt was op 15 januari jongstleden veertig jaar geleden, dat H.K.H. groot hertogin Charlotte Aldegonde-Elisabetli.Maria-Wilhehnina de troon van Luxemburg besteeg. Dat geschiedde na de plechtige eedaflegging op die datum in het Kasteel van Berg. Dit merkwaardige regeringsjubileum wordt 'Oorgen niet alleen in héél Luxemburg, maar ook in de over de wereld Verspreide ambassades van dit land gevierd, niet uitsluitend door Luxem- Urgers die daar zullen samenkomen, maar ook door velen van andere Nationaliteiten, die zich tot de vrienden van dit in oppervlakte weliswaar Heine, maar in prestaties grote land rekenen. Te Brussel bijvoorbeeld, s'eeft de dezer dagen in functie getreden nieuwe ambassadeur dr. Nicolas Hommel een grote receptie, waar naast bonderden Luxemburgers ook 'ee] het corps diplomatique en talrijke Belgische persoonlijkheden bij aanwezig zullen zijn. Waarom morgen Omdat dit de verjaardag is van de jubilerende groothertogin, die op 23 januari 1896 in het Kasteel van erg werd geboren en nu de wens had uitgedrukt haar regeringsjubileum ®aWen met haar verjaardag -te vieren. Te Luxemburg wordt morgenochtend in kathedrale kerk, in aanwezigheid on dermeer van de bij het Luxemburgse hot ^accrediteerde diplomaten, een plechtig e Deum van dankzegging gezongen door ®nEr. dr. Leon Lommei, bisschop van Lu xemburg- In de loop van de dag zal in hel Groothertogelijk paleis een grote recep- :'e plaats hebben en 's avonds zullen de feestelijkheden met een vuurwerk worden "esloten. Als inleiding hiervan, wordt vanavond ®ór het paleis als serenade een door de Waarnemende burgemeester van Luxem burg speciaal voor deze gelegenheid ge ïmponeerde jubelhymne uitgevoerd door veertienhonderd zangers en zeshonderd 111 Uzikanten. De Luxemburgers hebben gelijk, hun fprstin op grootse en hartelijke wijze te J'ieren, want zij is wérkelijk voor haar and in alle omstandigheden een ware "dhutsengel geweest. Groothertogin Charlotte is de dochter Van wijlen de groothertog Willem en van pijlen de groothertogin douairière Ma- j'a-Anna de Bragance, Infante van Por tugal. Zij volgde op de troon van Luxem burg haar op 24 januari 1924 overleden 2Uster groothertogin Maria-Adelaïde op. Op 6 november trad zij in het huwe- 'ijk met prins Felix de Bourbon-Parme Zij behoort tot de oudste of Walrami- 6anse tak van het Huis van Nassau. Hier kan er even op gewezen worden, dat H. M. Koningin Juliana der Neder landen tot de jongste of Othoniaanse tak van dat Huis behoort. Grootvader van de groothertogin was hertog Adolf van Nassau die, tengevolge lan de in 1783 tussen de verschillende tak ken van het Huis van Nassau gesloten Advertentie familiepacte, in 1890 groothertog van Luxemburg is geworden, na het overlij den van de laatste mannelijke telg van de jongste tak van het Huis van Nassau, Willem III, Koning der Nederlanden, die ook groothertog van Luxemburg was. Ten gevolge daarvan, is het groothertog Adolf, die de stichter van de nationale dynastie van Luxemburg was. Nog op dezelfde dag van haar eedafleg ging heeft groothertogin Charlotte onmid dellijk haar officiële functies als vorstin aanvaard, functies die in de grondwet van haar land zijn vastgelegd. Volmondig kan getuigd worden, dta haar regering synoniem is met een perio de van welvaart en maatschappelijke rve- de in het binnenland en van economische expansie en samenwerking naar buiten. Toch werden beproevingen en grote moei lijkheden haar niet bespaard en tijdens haar bewind heeft zij meer dan eens ge wichtige beslissingen moeten nemen- Op 10 mei 1940, na tegen de Duitse inval te hebben geprotesteerd, hebben de groot hertogelijke familie en de regering het land verlaten, eerst naar Frankrijk en daarna naar Engeland, en later ook in de Verenigde Staten. Na hun terugkeer uit de ballingschap heeft de groothertogin met een onafgebroken toewijding en hardnek kigheid gewerkt voor het politiek, moreel en materieel herstel van haar land, dat voor méér dan de helft was verwoest, vooral door het moordend Von Rundstedt- offensief en de slag der Ardennen, van december 1944 tot januari 1945. De gevoelens, die de Luxemburgers voor hun vorstin bezielden en die nu nog dezelfde zijn gebleven toen zij uit ballingschap op vaderlandse bodem terug keerde, werden bondig m&ar vol beteke nis geresumeerd door de toenmalige mi nister-president, toen deze bij haar ver welkoming zeide: „Mevrouw, wij houden van ui". De groothertogin verdeelt haar tijd tussen de staatszaken en haar gezinsle ven- Elke dag is zij actief: met het ont vangen van bij haar Hof geaccrediteer de diplomaten, het verlenen van audiën ties, het bijwonen van openbare en an dere manifestaties. Zij verblijft bij voor keur in het Kasteel van Fischbach, met haar kinderen en kleinkinderen die daar herhaaldelijk op bezoek zijn. Sedert de geboorte, op 15 mei 1957, van een twee ling bij erfgroothertog Jean en erfgroot- hertogin Josephine Charlotte, die reeds twee kinderen hadden, heeft de groot hertogin nu twaalf kleinkinderen. Als zij wat vrije tijd heeft, besteedt zij die graag aan tuinieren. Haar gemaal, Prins Felix de Bourbon- Parme, werd op 28 september 1893 gebo ren, in het kasteel van Schwarzau in Oos tenrijk, als zoon van hertog Robert van Parme en van prinses Maria-Antonia de Bragance, Infante van Portugal. Het huis der Bourbon-P.arme stamt in rechtstreek se lijn af van de koningen van Frankrijk Henri IV, Louis XIII en Louis XIV, door Philippe V d'Anjeu, koning van Spanje van 1683 tot 1746, die in tweede huwelijk in de echt was getreden met Elisabeth Farnèse. Prins Felix is inspecteur-gene raal van het Luxemburgse, leger en be schermheer van talrijke Luxemburgse cul turele en andere verenigingen. Het groothertogelijk paar heeft zes kin deren. Het oudste daarvan is de op 5 janu ari 1921 in het kasteel van Berg geboren erfgroothertog Jean die, zoals men weet, op 9 april 1953 in het huwelijk is getreden gebeurtenissen afgespeeld. Met de steun en het gezag van bekwame staatslieden als haar ministers en oud-ministers Prum, Bech. Dupong en Frieden heeft zij Luxem burg met autoriteit op het internationaal podium weten te plaatsen. Er is geen en kel internationaal organisme waarin het niet met eerste plan figuren is vertegen woordigd, waarvan de huidige minister van buitenlandse zaken, dr- Joseph Bech, de meest markante exponent voor Luxem burg is. Voor het sympathieke en gezaghebben de groothertogdom is het een ware zegen, door een bewindsvrouwe als grootherto gin Charlotte bestuurd te worden. Alge meen is dan ook de wens, dat zij nog lang voor haar land en haar volk gespaard mo ge blijven! Te Soesterberg is een voetbalwedstrijd tus- - sen een Nederlandse ploeg van spelers met prinses Josephine-Charlotte van Bel- tussen 16 en 18 jaar en het Nederlands gië, dochter van koning Leopold en van wijlen koningin Astrid. Zij hebben vier kinderen: prinses Maria-Astrid, prins Henri en de tweeling prins Jean en prin ses Margaretha- Ook de andere kinderen van het groothertogelijk paar zagen het le venslicht in het kasteel van Berg. Het zijn: prinses Elisabeth, die met een prins Von Hohenberg is gehuwd; prinses Ma ria-Adelaïde, gehuwd met graaf Char les-Joseph de Donnersmarck; prinses Ma- ria-Gabrielle, echtgenote van graaf Knud de Kolstein-Lederborg, prins Charles, nog ongehuwd, en prinses Alix, gehuwd met de Belgische prins Antoine de Ligne. Tijdens het regnum van groothertogin Charlotte hebben zich heel veel politieke amateur elftal jn een gelijkspel: 11 ge ëindigd. Deze stand was reeds bij de rust bereikt. Voor het Nederlands amateurteam scoorde Cornelissen van NEC en het te- genpunt werd gemaakt door Klundert van Heerenveen. H. K. H. GROOTHERTOGIN CHARLOTTE VAN LUXEM BURG met een van haar klein kinderen. MONTE CARLO, donderdagmidüc Gatsonides is uitgeschakeld. Twee lekke banden werden hem fataal. Toen de Nederlandse favoriet in de Rally Monte Carlo omstreeks 8 uur heden ochtend voor de tweede keer aan de finish kwam, nu na de regelmatigheidspro Alpes Maritimcs glunderd hij niet meer Weliswaar behoorde hij met Becquart tot de 129 equipes, die van de 168 d regelmatigheidsproef uitreden, maar zonder kleerscheuren was hij er ditmaal niet afgekomen. Twee lekke banden! En daarmee een illusie vervlogen. Sportclub Enschede heeft succes gehad met het zgn. „noppen"-protest, dat op zondag 7 december j.I. na afloop van de uitwedstrijd tegen MVV werd ingediend. De protestcommissie bepaalde namelijk dat de gehele tweede helft, beginnende met een 10 voorsprong voor MVV moet worden overgespeeld. De wedstrijd was geëindigd met een 30 zege voor de Maas trichtenaren. Tijdens de rust van deze ontmoeting attendeerde de aanvoerder van de Twentse club scheidsrechter Lacroix op de af wijkende „noppen" onder de schoenen van de MVV-spelers. die naar zijn mening niet de reglementaire afmetingen hadden. De arbiter keurde het schoeisel goed. hetgeen voor de sportclub aanleiding werd om te protesteren. Opvallend was, dat méér equipes hun banden aan flarden reden. Kennelijk had menigeen zich vergist en op méér sneeuw gerekend. Dat viel mee, maar terwijl tal rijke equipes moesten oppassen om niet te vroeg aan de controles te komen, bleek dat velen de spanning van hun banden verkeerd hadden berekend. Een Franse equipe reeds zelfs drie banden stuk en een ander Frans duo kwam ineen taxi naar de finish gereden! Becquart, die om half tien woensdag avond vol optimisme als een der laatsten achter het stuur was gekropen (Gatso nides hanteerde de klokkenwinkel), kwar- er donderdagochtend ontgoocheld van daan: „De informaties hadden veel méé. sneeuw beloofd en daarom hadden wij de spijkerbanden gemonteerd. Maar op de lange droge trajecten deden die het na tuurlijk niet goed. Gevolg: twee banden stuk. De reparaties kostten ons veel tijc daardoor haalden wij aan enkele controle posten ons verplichte moyenne niet. Ei dusstrafpunten!" Het moet overigens strafpunten gere gend hebben. Zó veel, dat Jacques Taffe betwijfelde, of de rekenkamers vandaa; nog wel klaar zouden komen. Gatsonides en Becquart koesteren de schrale illusie, dat de andere equipes wel licht méér straf hebben opgelopen. Maar dat zal wel een illusie blijver. Normaal gesproken zijn zij uitgeschakeld. ca.,. ~-<v Waarom zou je een vriendelijk ri- V'ertje niet kunnen gebruiken bij het goederentransport? Misschien den- *®hd aan de manier waarop in bos- Djke landen bomen per rivier honder den kilometers ver op eigen kracht worden versleept, hebben smokke- aars aan de Zwitsers-Italiaanse grens et ook iets op gevonden. Op Zwitsers Gebied had misschien met enige Plechtigheid de tewaterlating plaats yan een container, gegarandeerd water- v'Pht, en daarin bevonden zich smok- jelaarskostbaarheden als bontvellen U1 talloze sloffen importsigaretten. ?et ging natuurlijk een tijdje goed, tot- ).at de Italiaanse douane de natuur- '®fde van Italiaanse lieden wat al te jotbundig Sing vinden. Toen kwam de Zaak uit, de smokkelaars in het kotje ®.n de spullen de weg van alle in be- aS genomen goederen: lange tijd op geslagen in een of ander gebouw en ehslotte de verkoop door de staat. j De volgende week heeft er hier een oamiliefeestje plaats. Eigenlijk niets in de krant te zetteq, maar de -aam van de familie doet het 'm- ?.et zijn namelijk de Hohenzollerns, v e op 27 januari bijeenkomen om el- weer eens te z'en en bovendien te gedenken, dat het de dag juist onderd jaar geleden zal zijn, dat Kai- Wilhelm II het levenslicht zag, dat h Doorn, in ballingschap, doofde. - -De botsing was hevig, de telefoon paal brak in twee stukken en de Uaehtauto plus de hele lading kan- f« om- Toen begon er een wijn- -®stijn, dat de bewoners van dit dorp nooit hadden meegemaakt. Want 1® auto was geladen met vele ge- aakte vaten voortreffelijke wijn en hp® begon in keurige riviertjes een ehkomen te zoeken. De dorpelin gen zagen kans om ïiog heel wat van hp Wegvloeiende wijn in flessen, krui- - n en voorradige pannen op te van- Het zijn drie „disc-jockeys", de grammofoonplaten-aankondigers bij Amerikaanse radiostations, van na ture en van beroep altijd al „nacht pitten", die het nu eens helemaal zon der slaap willen stellen. Ze zijn van plan om negen dagen achtereen niet uit de kleren te gaan, geen oog toe te doen, kortom: ze blijven wakker. Ze zijn al enkele dagen onderweg en al les gaat nog goed. Ze eten onder be geleiding van bewakers, wandelen niet onopgemerkt en doen zelfs hun werk in de radio-stations onder het toeziend oog van anderen. Precies geteld 906 patrijzen zijn per vliegtuig van Engeland naar een eiland in de Aegeïsche Zee gezon den. Dat is geschied op order van de buikend rijke Griekse scheepsmag- naat, de heer Stavros Niarchos. De reden van deze patrijzenvlucht is, dat de heer Niarchos op dat Griekse ei land een jachtveld bezit, waar alle patrijzen reeds waren geschoten. Van daar dat deze zending vogels er voor moet zorgen, dat de patrijzenstand weer op peil komt in het jachtgebied, waarna mijnheer Niarchos en zijn vriendjes de dieren weer gaat jagen. MONTE CARLO, woensdagavond Slechts 168 van de 322 gestarte equipes zijn woensdagavond gestart voor de regelmatigheidsproef over 430 kilometer bergwegen door de Alpes Maritimcs, waarmee de strijd om de beker, de miljoen frank en de hand-van-de-prins in de 28ste Rally IUonte Carlo wordt voortgezet. Er hadden zich 220 equipes aan de finish gemeld (betgeen dus betekent, dat er 102 waren uitgevallen), maar van die 220 werden er door de organisatoren nog 34 uit de strijd genomen, omdat zij strafpunten hadden opgelopen door controles gemist of te laat aangedaan te hebben. En bovendien trokken van de 186 bevoorrechten zich later nóg eens 18 equipes terug, zodat er uiteindelijk slechts 168 voor de speciale proeven overbleven. Het regende in Monte Carlo, toen om kwart voor 10 's ochtends de eerste equipe aankwam: de Duitsers Kolwes en Lautmann met Volvo, debutanten in de Rally Monte Carlo, maar reeds uit de Tulpen Rally in het internationale legioen van slerritrijders bekend. Uiteraard was het een in Lissabon gestarte equipe, want in het tijdschema begonnen de Lissabonners het eerst aan het finale-traject van Chambery naar Monte Carlo en de beide Duitsers werden dan ook gevolgd door de Fransen Augias-Rolland en de Franse dames-equipe Vanson-Hummel (eveneens in Lissabon gestart). Van 10 uur af rolde vervolgens heel de karavaan over de finish, contingent voor contingent en met regelmatige tussenpozen, eerst de Lissabonners, vervolgens de Glasgowers, om half 12 de Hagenaars, de Müncheners, de Parijzenaars, de Romeinen, de Stockholmers, orn 3 uur tie Warschauers, waarna tenslotte rond half 4 in de regeugrijze middag de groep uit Athene. En daarbij bevond zich dan de enige overgebleven Nederlandse favoriet, de man die ook voor de start reeds het méést van alle landgenoten favoriet was geweest: Maus Gatsonides, de enige Nederlander die zonder strafpunten in Monte Carlo aankwam. Maus glunderde, Becquart was meer dan tevreden. „Hoe het ging? Fantastisch man, in één woord fantastisch. Wat heeft Marcel eraan getrokken. Niet te gelo ven", Gatsonides kon er haast gee woor den voor vinden. ..Het stuk van Gap over Chambery naar Monte Carlo was bijzon der zwaar door de gladde en verijsde wegen. Er was maar één manie-r om het te redden: zo hard mogelijk er over heen, en dat heeft Becquart voortreffe lijk gedaan". En Maus had alle reden om te glun deren. want ook op dat moeilijke laat ste traject naar Monte Carlo was de rode Triumph alle controleposten pre- cies op tüd gepasseerd. Aan de voor- avond van de laatste Rally-dag werd Gatsonides daardoor de enige Neder-1 lander zonder strafpunten, want zowel Borgerhoff MulderDen Hollander, als' TakDe Boer, BootzSwaab en Blans- jaarMeyer, tot dan ook nog „blanco", zijn er niet in geslaagd op deze voor laatste dag hun strafpuntlijsten schoon te houden. Bij niet alle ploegen klopte het team work zo goed als bij de Nederlands—Fran se combinatie. Louis Chiron bijvoorbeeld, de coureur uit Monte Carlo, kwam door een vergissing bijna een uur te vroeg bin- AKKER SIROOP ®®n en begonnen instantelijk met de Vp ,SUmPtie. Iedereen had tenslotte jj e' Plezier, behalve de onfortuinlij- chauffeur, die overigens geen let- el opliep. ^yeet U waar dit plaatsje in Noor- éénei? er8ens ligt? Wij niet, maar v b ding weten we er in ieder geval teiU dat de moderne beschaving en niek er toch wel kunnen doordrin- te2.' Want een jongen van elf jaar had 6n met een evenoud vriendje brip gezien een eigenteelt-raket te fa- hlaa r®n bestemd was voor de veran- Wel, de jongelui kwamen zo aj dat het geval klaar stond op de g6syhrPlaats. Maar toen ze de lont aan- jp l0ken hadden en in een schuilplaats- koj^^htten op de dingen, die zouden \yaL®n> kwam er helemaal niets. Ze en htten voor alle zekerheid nog even j(jj ®ln8en toen op onderzoek uit. En op H toen ze met 111111 neuzen boven hat, rahet stonden, ging het ding <je o.urlijk wél de lucht in- Een van t0jongens zal het zijn leven lang ■IVonS' want hij kreeg lelijke brand den in het gezicht. Speciale instructies werden uitge vaardigd aan de hoge ambtenaren, die aanwezig waren bij de ontvangst op het vliegveld van Argentiniës president, Artoro Frondizi- Of de be- groeters in geen geval hun hoeden van het hoofd wilden nemen, zelfs niet bij het spelen van de volksliederen? Dit was, omdat Frondizi, buiten zijn vele zorgen in zijn rumoerige land, óók nog aan een hevige verkoudheid leed. En als de andere heren allen met de hoed in de hand gingen lopen, zou hij ook verplicht zijn dit te doen- Vertegenwoordigers uit negen ver schillende landen zullen deelnemen aan de Vierde Internationale Winter spelen, die hier van 27 januari tot 1 februari gehouden worden. Dit sport evenement wordt door de bevolking „De Zwijgende Spelen" genoemd daar alle deelnemers doofstom zijn Een veertienjarige jongen fietste vrolijk en wel drie dagen lang door de straten van Whitstable, zonder te weten, dat het stuk ijzer, dat hij tussen zijn zadel had gewrongen, een gra naat was, zwaar genoeg om een heel huis met één klap te verpulveren. De jongen had aan het strand een aan tal van deze ijzeren voorwerpen ge vonden. Hij had ze netjes bij de po litie afgegeven, maar één behouden. De politie die meende, dat alles bij haar was afgeleverd, wist wel, dat het granaten waren, die zelfs cp scherp stonden en ondanks het feit, dat ze waren aangespoeld, in de beste, verwoestende staat waren, eigen aan een granaat. Hoorspel-experiment de K.R.O. van Niet uit zucht om iets buitennissigs 'e doen, maar uit behoefte om nieuwe we gen te vinden voor de samenstelling en uitwerking van hoorspelen, gaat de KRO van zondag 5 april af een experimenteel hoorspel van zeven tot acht delen uit zenden, dat van het begin tot het einde is geïmproviseerd. De inhoud van dit spel, dat „Wie gaat er mee naar Engeland varen", zal heten, is gebaseerd op de roman „Pied Piper" van Nevil Shute. Aan de voorbereiding tot dit experi ment is Léon Povel reeds maanden lanS> tussen zijn gewone werkzaamheden door, bezig geweest. Zolang het niet vaststond, of het kans van slagen had de vele onberekenbare factoren, die een rol speelden, dwongen tot deze voorzich tigheid heeft men niets over de voor bereidende werkzaamheden willen me dedelen. Het experimentele van dit spel ligt niet in het vlak van elektronische mu ziek en geluiden. Evenmin worden vreemdsoortige eenheden tot een geheel verwerkt. Het bijzondere is, zoals ge zegd, dat het spel geïmproviseerd wordt. Er bestaat dan ook geen tekst van, maar wel is er een handleiding opgesteld voor de opnamen, wat volgorde en inhoud betreft. In de roman „Pied Piper", die als ge geven voo-r het spel wordt gebruikt, spe len zeven kinderen een uitermate be langrijke rol. Nu zijn tot OP heden kin deren altijd het zwakste punt i-n hoor spelen geweest. Leestoon en geforceerd heid wairen niet te vermijden en daar om nam men zoveel mogelijk zijn toe vlucht tot ouderen, die jo-ngens- en meisjesstemmen konden imiteren. Over het algemeen lukte dit op bevredigende wijze met stemmen van kinderen tussen tien en zestien jaar. Stemmen va-n nog jongere kinderen leve-rden echter on overkomelijke problemen op. In de roman van Shute komen kinde ren voor. wier leeftijden variëren van drie tot zeventien jaar. Het verhaal gaat over een Engelsman op leeftijd, die zijn vakantie aan de Frans-Zwitserse grens afbreekt, omdat de militaire toestand in juni 1940 hachelijk dreigt te worden. Hij neemt twee kinderen van een bevriende natie mee naar Engeland, maar pp de lange tocht door Frankrijk worden het er geleidelijk zeven. Nevil Shute heeft hier situaties geschapen, waarin de kin deren een aandoenlijke rol spelen, juist omdat hij ze met a' hun hartveroveren- de onberekenbaarheid tot middelpunt van de handeling maakt. Dit gegeven is, met het oog op de kin deren beslist niet aan een geschreven tekst te binden. Aldus ontstond het denkbeeld om, los van de tekst, alleen het gegeven als uitgangspunt te nemen, _TTC, de kinderen te plaateen in situaties, ge- bUs-aCtie m academische njK aan die, welke m de roman worden beschreven en hun reacties met een draagbare apparatuur op te nemen. Daarbij zijn, aldus meldt Léon Povel, verbluffende resultaten bereikt, omdat de onbevangenheid van het kind en hun verbazingwekkende fantasie scènes op leverden. die geen auteur ooit op papier zou kunnen zetten. De proefopnamen hebben geleerd, dat, afhankelijk van iedere speler persoon lijk. de eerste opnam,e soms stukken be ter is dan de tweede maar ook omge keerd. „Het zal voor ons", aldus besluit Léon Povel zijn toelichting op het door hem ondernomen experiment, „een reeks spannende opnamen worden, die na de eindmontage ons misschien de voldoe ning zal schenken, een nieuwe bron te hebben aangeboord, welke onvermoede, tot nog toe verborgen mogelijkheden opent". De KRO-uitzending voor de jeugd, „De Wigwam" onder leiding van Wim Quint, vindt niet meer plaats op zater dagmiddag. Voortaan zal de Wigwam in het vooravond-programma terugkeren met een tijdsuur van een kwartier en wel op dinsdag en zaterdag en op vrij dag om de veertien dagen van 18.30— 18.45 uur. De eerste verkorte Wigwam wordt op dinsdag a.s. uitgezonden. Zaterdag 31 ja nuari wordt in dit programma de ver jaardag van de Kroonprinses gevierd. nen en het gemiddelde van de ploeg lag dan ook veel te hoog. Ongetwijfeld zal da: Chiron bij de regelmatigheidscontroles onderweg strafpunten hebben gekost De zelfde fout heeft ook de oud-renner Gig: Villoresi gemaakt. De spanning was groot bij de Nederlan ders. die te Monte Carlo de deelnemers opwachtten. Iedereen was ervan over tuigd dat Hans Tak met zijn Mercedes 220 S stellig op tijd in Monaco zou arriveren, maar Tak kwam niet. Althans niet op tijd Pag 39 minuten na zijn ideale paseertijd meldde hij zich bij de eindcontrole Hans bleek op de Col du Granier bij Cham bery i-n moeilijkheden te zijn gekomen Zonder sneeuwkettingen waren de wa gens aan de beklimming begonnen. Spoe dig bleek al dat de sneeuwkettingen wel degelijk noodzakelijk waren. Enkele wa gens versperden de weg en het duurde bijna drie kwartier voordat voor Tak de weg weer vrij was. De unanieme mening van de sterritrij- ders. die in Monte Carlo arriveerden was wel. dat zij het op dit laatste stuk toch ech-t niet cadeau gekregen hebben Er zou dan ook volkomen onjuist zijn deze ster- rit te vergelijken met de Rally van een vijftal jaren geleden, toen meer dan 250 equipes zonder strafpunten Monte Carlo binnen reden. Want voordat de zware klassementsproef over 430 km gaat be ginnen, is het aantal uitgevallen teams al' gestegen tot over de honderd. De aankomst in Mo-nte Carlo was als volgt: Startplaats Gestart Uitvallers Aangek. Stockholm 86 20 66 Glasgow 58 14 44 50 20 30 Lissabon 43 17 26 München 18 5 13 Den Haag 19 7 12 Warschau 22 10 12 16 4 12 10 5 5 322 102 220 Aanvankelijk lag het in de bedoeling van Povel om het spel in huis of tuin op te nemen. Maar al spoedig kwam men via boswandelinge.- auto- en trein ritten op het Noordzeestrand. Schiphol, en in boerderijen terecht, terwijl zelfs toestemming van de autoriteiten werd verkregen om een legerplaats te bezoe ken en het daar aanwezige oorlogsma teriaal als tanks en kanonnen te bezich tigen. Regisseur Leon Povel zal niet, zoals bij de radio gebruikelijk is, achter de ruit van de controlekamer zitten, maar Geen Tierelantijnen met een microfoon in de hand tussen de spelers staan, fungerend als regisseur en verteller. Een scène, het verloop ervan, en de figuren, die er in optreden, wor den zo uitvoerig mogelijk besproken en dan meteen opgenomen en afgeluisterd. In de Rotterdamse Rivièrahal wordt dinsdag a.s. de eerste van vijf academi sche slotzittingen gehouden, waarmee de 5e SUS-actie zal worden besloten. De bijeenkomst wordt verzorgd door studenten van de Economische Hoge- schoo1 te Rotterdam en de hoofdprijzen van de SUS-actie worden bekend ge maakt door notaris mr. Meijer. Onder leiding van Leo Nelissen zullen de leden van de katholieke studentenverenigin gen van Rotterdam, Nijmegen, Gronin gen, Tilburg en Eindhoven hun krach ten meten als „quizkundigen". Voor de muzikale afwisseling zorgen Guus Jan sen aan het hammondorgel, Annie Pal men, Marcel Thielemans, de Chico's en het Metropole-orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Het programma, dat rechtstreeks wordt uitgezonden door de KRO, zal ook telefoongesprekken met ge'ukkige prijs winnaars omvatten. De vier volgende SUS-zittingen wor den gehouden op zondag 1, dinsdag 3, zaterdag 7 en zondag 8 februari. De programma's krijgen dit „acade misch" karakter, omdat de opbrengst van deze SUS-actie bestemd Is voor het Katholiek Hoger Onderwijs. Op zaterdag 31 januari a.s. eindigt het KRO-programma om 20 uur met het oog op het nationale programma, dat ter ge legenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix wordt uitgezonden. De toneelschrijver Fritz Hochwalder laat in zijn spel „De Onschuldige", dat gisteravond onder regie van Max Dou- wes door de NCRV-televisie werd uit gezonden, de cholerische huistiran Christian Erdmann tot de ontdekking komen, dat hij door iedereen, ook door vrouw en dochter, in de steek wordt ge laten, als gemeentewerklieden op een kwade dag onder zijn rozenstruiken een lijk met inges'agen schedel ontdekken, j Alleen zijn tuinman, die het langst en het meest onder zijn driftaanvallen heeft geleden, blijft hem trouw en probeert de schuld op zich te nemen, want zelfs deze oudgediende ziet in hem een moor denaar. Maar is hij werkelijk schuldig? Fritz Hoehwalder weet het belastende be wijsmateriaal tegen de man, die in zijn woede en verontwaardiging voort lurend domheden begaat, handig aan te dragen, zodat de toeschouwer lang in het on zekere blijft verkeren. Had hij zich be perkt tot het zorgvu'dig uitspinnen van de lang niet onaardige intrige, dan had „De Onschuldige" een pretentieloos, maar spannend detectiveverhaal gewor den. De oplossing, die op het laatste nip pertje toch nog tot een soort happy ending leidt, ligt echter al te zeer voor de hand en ook de uitwerking van de figuren, die de auteur een psychologi sche en wijsgerige achtergrond heeft proberen te geven, is zwak. Met name was dat het geval met Christian Erd mann en diens vrouw Charlotte twee rollen, waarmee noch Robert Sobels noch Elise Hoomans, evenmin trouwens als regisseur Douwes zelf, goed raad hebben geweten. De enige figuur, die levensgroot en sterk op het scherm kwam, was eigenlijk de strafrechter Stark van Jan Retèl, naast een paar aardig getypeerde ro- letjes van John Soer als de tuinman, Willy Ruys als Julius, vriend van Chris tian en Ko van den Bosch als de oppor tunistische buurman Petternigg. MONTE CARLO, donderdag. In de loop van donderdagochtend steeg de temperatuur In de rekenka mer van de Rally-organisatoren naar een kookpunt, Jacques Taffe zélf stond ongeveer roodgloeiend. Bq het optrek ken van de ochtendschemer waren de laatste van de 168 equipes, die 's avonds tevoren aan de regelmatigheidsproef over de berghellingen van de Alpes Maritimes waren begonnen, terug aan de finish gekomen. He,t was een zware rit geweest. Als je al pas 3.500 kilometer in één ruk achter de moede rug hebt, is zo'n berg- traject van 430 km, waarin een nauwkeu rig moyenne moet worden gereden, al geen aardigheid meer. Maar als de berg wegen dan hier en daar nog besneeuwd zijn en als de toch al verraderlijke hair pins plotseling spiegelglad worden van de ijzel, dan is zo'n „regelmatigheidsproef" een hels karwei. Dat vonden Gatsonides en Becquart ook. En wie vond het niet? Het was een vermoeid, ja „gekraakt" le gioen. dat na die proef de hotelkamers opzocht, in de Illusie dat het ook voor de rem. en wendbaarheidsproeven van vrijdag en zaterdag nog meetelt. Dat laatste is nog -en geheim van de rekenmachines. En zelfs Jacques Taffe zelf, roodgloeiend, wist daar vanochtend nog niets over te vertellen. De uitslag van die proef, in nuchtere, onaandoenlij ke cijfertjes, wordt pas heel laat vandaag verwacht. De karavaan lag in die proef over bjjna 3 uren verspreid, de 168 wagens waren om de minuut gestart. Een Franse com binatie opende de rij, Gatsonides en Beequaert reden ongeveer aan het einde. Tussen 7 uur en half 10 woensdagavond gestart, keerden de wagens tussen 5 en 8 uur donderdagochtend terug. Van slechts een klein aantal equipes werden de lot gevallen. zoals die van Gatsonides en Bec quart. bekend. Daardoor is elke speculatie omtrent de uitslag voorlopig een slag in de lucht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5