Jongste Finse regeringscrisis werd door Moskou geïnspireerd Geef ze hun -lach terug. DUBBELVLUG! Martinons Ille symfonie bij Residentie-Orkest Gnomt N; Tijdelijk HONIG SUPER VIM IS DUBBEL KRACHTIG! s Motie-Pati jn lokte debat uit Amsterdam concurreert beslist niet oneerli jk: a nuixiu EUROPEES HOF SAMENGESTELD Sovjetrussische boycot van de Finse export oorzaak van werkloosheid Moskou achter de schermen Rotterdamse bewering onjuist Dirigent en componist De fijnste aroma in de meest moderne verpakking! kennismaking voor Mgr. Groesz in ziekenhuis VIM schuimt en kan niet krassen! Commissie van Bijstand ontwikkeling Zeeland Senembah handhaaft eigendomsrechten Troilus en Cressida" Tito op Ceylon De werkzaamheden va11 de Tweede Kamer NSC DONDERDAG 22 JANUARI 1959 PAGINA 6 KROON BESLIST: Amersfoort moet eerst tunnel aanleggen Dan pas sluiting van overweg Dreigende tweespalt Morst niet, valt niet om en kan niet breken! Handig en sierlijk schudt u pit en geur in soepen en sausen. VerrukkelijkNormale prijs40 ct. Nu - ter kennismaking slechts 35 ct! SIERLIJK OP DE TAFEL» OOK HANDIG IN DE KEUKEN! Honig Aroma ook in de bekende plastic tube 38 cent Tientallen keren per week zegt U nu wat Vim! U wrijft of boent even en dan verdwijn t het moeilijkste vuil Alles helder schoon! Endubbel- vlug. Dat doet Super Vim. Dubbel- krachtige Super Vim, in de nieuwe, fonkelgroene, vochtwerende bus. Geen Batista Baron Van Asbeck rechter i Nat. Toneelmanifestatie Op dinsdag 3 februari weer bij <K STOCKHOLM, januari. (Van onze correspondent) Finland heeft eindelijk weer een regering. De voorzitter van de Rijksdag, pro fessor V. J. Sukselainen, vormde dinsdagmiddag 13 januari een kabinet, dat uit sluitend bestaat uit leden der Agrarische Partij, met uitzondering van de porte feuille van Buitenlandse Zaken die is toebedeeld aan Ralf Törngren van de liberale Zweedse minderheidspartij. Daarmee is er een einde gekomen aan een van de hardnekkigste en moeilijkste regeringscrises, die Finland ooit heeft ge kend, en het meest verheugende is nog wel, dat deze crisis ondankss alles kon worden opgelost op parlementaire wijze. Van de negentien regeringscrises, die Finland sinds het einde van de oorlog heeft doorgemaakt, was deze laatste wel een van de vreemdste. Zij duurde officieel veertig dagen, drie dagen korter dan de regeringscrisis van 1957, die werd opgelost door de vorming van het zakenkabinet Von Fieandt. In werke lijkheid begon de laatste regeringscrisis echter reeds op 25 november foen mi nister van Buitenalndse Zaken Virolainen zijn ontslag aanbood. Maar niet alleen vanwege haar lengte was deze crisis bijzonder. Ook het feit, dat ze ontstond door het aftreden van een regering, die beschikte over een brede basis in het parlement en die geen enkele parlementaire nederlaag had geleden en voorts drie maanden lang uitstekend had gefungeerd, is opmerkelijk Het kabinet werd ondanks dit alles ten val gebracht door het uittreden van de vijf agrarische ministers, wier partij de regering-Fagerholm ervan beschuldigde een ernstige crisis te hebben veroorzaakt in de verhoudingen met de Sovjet-Unie. door de communisten misbruikt zou zijn geworden. Verder, is het verheugend, dat de hoop van de communisten aan de regering te kunnen deelnemen, de bodem is ingeslagen en de regering nu in ieder geval bestaat uit figuren, die althans voornemens zijn de relaties met Moskou zo snel mogelijk te verbeteren en die daarom, voorzover Finlands zelfstandigheid zulks toelaat, Rusland zoveel mogelijk tegemoet zullen komen zonder het land onder communis tische heerschappij te brengen. Of en in hoeverre Moskou zich bereid zal tonen in zee te gaan met deze niet- communistische, de Sovjet-gunstig ge zinde regering van Agrariërs, door b.v. toe te stemmen in een nieuw handels verdrag (waardoor de werkeloosheid zal worden verminderd) zal de nabije toe komst leren. Zou het blijken dat Rusland nog niet tevreden is, dan is de Finse democratie praktisch aan het einde van haar Latijn, want de enige partij die Mos kou nog gunstiger gezind is dan de Agra riërs is de communistische partij. En die kent alleen maar de „Volksdemocratie". Amersfoort dient in samenwerking met de Ned. Spoorwegen eerst een kleine tun nel te bouwen, voordat de gemeente over kan gaan tot definitieve sluiting van de overweg aan de Nflverheidsweg. De Kroon heeft deze beslissing genomen, na dat voor en tegen van de door de plaat selijke overheid en middenstand aange voerde bezwaren waren bekeken. De middenstand uit het Soesterkwar- tier die zich door sluiting benad eld zag zolang er nog geen voetgangerstunnel zou zijn, werd dus in het gelijk gesteld. Het raadsbesluit van februari 1958 om de overweg te sluiten, werd door de Kroon vernietigd en daarbij dus ook het fiat van Ged. Staten van Utrecht. De kleine tunnel was door het gemeen tebestuur van Amersfoort al toegezegd, toen men nog aan het bouwen van de grote tunnel, inmiddels al bijna een jaar. in gebruik, bezig was. De voetgangers tunnel komt in dat dèel van het Soes- terkwartier dat door de aanleg van de grote tunnel geïsoleerd kwam te liggen. Maar het was niet de regering-Fager holm, die deze crisis in de verhoudingen met de Sovjet-Unie had veroorzaakt. Het was de Sovjet-Unie zelf die direct en in direct het bestaan van de regering Fager- holm bedreigde en saboteerde, omdat zij deze te weinig links-georiënteerd vond, omdat de conservatieven er wél en de Volksdemocraten er niet in waren ver tegenwoordigd. Het indirecte wapen van de Sovjet-Unie was natuurlijk de Finse Volksdemocrati- sche Partij, die op alle mogelijke manie ren de regering Fagerholm becritiseerde en verdacht maakte en die de noodzake- lijk-harde economische anti-inflationele politiek der regering zo impopulair mo gelijk trad '.te te maken. Deze beschul digde de regering er ook van de werkloos, heid in de indust a te hebben veroorzaakt hoewel deze in werkelijkheid werd ver oorzaakt door Rusland. Want dat was Moskou's directe wapen tegen de regering-Fagerholm. een stil zwijgende Loy<-ot van Finse exportpro- drukten. De Fins-Russische handelsover eenkomst was afgelopen en moest ver nieuwd worden. De Finse exportindus trie zat te springen om orders, maar Moskou wees ieder verzoek van de Fin se regering over een nieuw handelsver drag zonder motivering van de hand. Meer nog: lopende orders werden gean nuleerd of uitgesteld, geleverde waren afgekeurd en geretouneerd enzovoorts. En de werkeloosheid steeg. Dit is de schuld van de rampzalige eco nomische politiek van de regering-Fager holm, zeiden de communistische volksde mocraten. Toch bleef minister-president Fagerholm zoveel mogelijk een zelfstan dige politiek voeren, totdat de Agrarische Partij, die vanouds een de Sovjets gun stig gezinde politiek voorstaat, haar vijf ministers, te beginnen met de minister van Buitenlandse Zaken Virolainen, op dracht gaf zich uit de regering terug te trekken. Hierdoor verloor de regering-Fa gerholm haar brede basis en daarmee haar bestaansmogelijkheid. De in de ogen van Moskou ongewenste regering was ten val gebracht. De nieu e regering bestaat zo goed als geheel uit Agrariërs, die zonder commu nistische sympathieën te hebben toch een zo vriendschappijlijk mogelijke verhou ding met de Sovjet-Unie nastreven, omdat zij van mening zijn. dat Finland daarmee meer kan verdienen, dan door een strikt zelfstandige politiek. De minister van Bui tenlandse Zaken. Ralf Törngren, die af komstig is van de liberale Zweedse min- derheidspartij, maar die in deze regering Sukselainen zitting heeft genomen als niet politiek vakminister, heeft tot nu toe steeds 't vertrouwen van Moskou genoten en staat bekend als een bezadigd, verstandig politi cus. Er wordt beweerd, dat Törngren op uitdrukkelijk verlangen van president Kekkonen in de regering is gehaald en zelfs plaatsvervangend minister-president is ge maakt, juist om zijn goeie naam in Mos kou. Als Törngren zou hebben geweigerd wordt het niet uitgesloten geacht dat Kek konen de hulp had moeten inroepen van de communistische Volksdemocraten, met alle gevaren vandien. In verschillende opzichten bevindt de re- gering-Sukselainen zich in een zwakkere positie dan de regering-Fagerholm. De Agrariërs beschikken slechts over 48 van de 200 zetels in het parlement, terwijl de vjjfpartüenregerlng van Fagerholm er over 137 beschikte. Bovendien is het niet geheel uitgesloten, dat er onenigheid zal ontstaan binnen de regering of binnen de partijfractie in de Rijksdag. De Agrari sche- Partij wordt namelijk bedreigd door 'n tweespalt: de ene richting, onder leiding van Sukselainen zelf, is voorstan der van gematigdheid, terwijl de ande re richting een radicaler politiek voor staat. Dit kwam o.a, duidelijk tot uiting toen Sukselainen nog bezig was met zijn po gingen een kabinet te vormen en hij door zijn eigen partij-orgaan „Maakansa" er „n werd best' "•1öiyd ten onrechte buitenparlementaire methodes te gebrui ken met de bedoeling president Kekkonen buiten spel te zetten. Maar hoe jammer het ook is, dat de nieuwe regering geen bredere basis heeft, is het ongetwijfeld toch verheu gend, dat zij parlementair is. Een niet- politiek zakenkabinet zou nogal licht aanleiding hebben kunnen geven tot een ongewenste ontwikkeling die uiteindelijk Daar waren op het abonnementscon cert x&n het Residentie-Orkest twee mar kante punten. Het eerste was het optre den van de Franse violist Christian Fer- ras met 't Vioolconcert van Tschalkows- ky en het tweede de eerste auditie in deze omgeving van Martinons nie Sym fonie, twee gebeurlijkheden van weinig alledaagse allure. Want hoe dikwijls men ook Tschaikows- ky's van virtuoselijkheden en gevoelig heden overbelast Concerto aanhoord mo ge hebben, het wonder geschiedde we derom op deze avond dat het nieuwe licht aan de solisten-sterrenhemel, de violist Ferras, zulk een jong aanzien aan dit werk verleende, dat men voor een wijle de zwakheden ervan over het hoofd zag. Ferras heeft nl. alle voordelen van zijn jonkheid: een bruisend, nauwelijks geremd temperament dat kennelijk met het mediterraan karakter vermaagschapt is; een briljante techniek lie nog alle sprankeling heeft van een eerste élan en een oprechte lyrische bewogenheid die van het hart geen moordkuil maakt en van het gezicht geen masker. Daarenbo ven is Ferras' toonvorming zó rondbor stig en klankrijk, dat hij zonder moeite de moeizakme akoestiek van het Gebouw v. K. en W. weet te overwinnen, mitsga ders ook de harten weet te veroveren van allen die zijn rondborstige muzikale be horen. De ovaties waren dan kentenis ook navenant. Jean Martinon leidde het geheel in met Handels Concerto Grosso in g en wel aanvankelijk met enige weifelingen van het orkest en het begeleidend davecym- bel, maar gaandeweg met grote overtui ging en krachtig stijlbesef. Doch het wachten was na de pauze op zijn Ule Symfonie. Blijkens de toelichting van de VOOR SPIJZEN EN SOEPEN ....V QjwmOu VOOR SPIJZEN EN SOEPEN auteur zelf is deze muziek geïnspireerd op een land waar hij veel vertoefd heeft: Ierland. Er staat zelfs de toelichting van het programma een klein aardrijks kundig lesje te lezen over de geografi sche situatie en het ethnisch karakter van de plek waar deze muziek ontstaan zou zijn. Verder vernemen we terloops dat &r in dit werk volkse motieven zijn verwerkt, en daarmee is de toelichting afgelopen. Van dat alles hebben we wei nig im deze symfonie kunnen bemerken. Het lag voor de hand dat zulk een er varingrijk orkestleider als Martinon zou profiteren om zijn werk de klankrijkdom te verlenen waarover het hedendaagse or. keet beschikt en dat hij dit instrumenta rium op dezelfde virtuoze wijze zou etale ren waarmee hij überhaupt het orkest zelf en al zijn timbres en kleuren al dirige rend weet te doseren of op te bouwen. Het is dan ook voor orkestleiders een verlokkende of verleidelijke bezigheid om zich enige stappen verder te wagen in het domein waar Vrouw Musica nochtans zeven poorten gesloten houdt alvorens het sanctuarium van de scheppende kunst te openen. Eer men deze zeven poorten heeft doorschreden bestaat de kans onderweg te struikelen in de vele hindernissen wel ke daar verscholen liggen. Men beloopt kans zodanig buiten adem te komen dat men een verstikkingsdood sterftDat zijn degenen die wel de materie van het componeren zich hebben eigen ge maakt, maar wien de geest niet hebben kunnen vatten om hun maaksel tot een levende verschijning te scheppen Dit nu is het geva] geweest met Martinon toen hij zijn IHe Symfonie leven in trachtte te blazen. Hij ging op pad met de schimmen van Ravel, Roussel en misschien no,g en kele andere Franse meesters naast zich Zij leenden hem hun orkestraal gewaad, dat zoals men weet bezet is met fonke lende robijnen, smaragden of topazen. Maar verder konden zii Martinon niet bijstaan in zijn pogen om tot een eigen creatie te geraken. Daarom, wijj hij zelf geen eigen muzikaal spraakvermogen be zit. bleef het bij de schone schijn van een stralend orkest, maar* werd men geen ogenblik gewaar dat hier een nieuw mu ziekwerk was geschapen, hoezeer alle voorwaarden aanwezig schenen.... M. M. Het Hongaarse Katholieke Persagent schap Magyar Kurir te Boedapest meldt, dat de plaatsvervangend voorzitter van de Hongaarse bisschonnenconferentie, mgr. Groesz. aartbisschop van Kalocsa, in het priesterziekenhuis van St.-Francis- cus te Boedapest is opgenomen. Uit het bericht blijkt niet, welke de aard der ziek te is. Mgr. Groesz. die in plaats van kar dinaal Mindszenty de bisschoppenconfe rentie presideert, is 71 jaar oud Ged. Staten van Zeeland hebben de leden van hun college, de heren ir. G. P. M. Dikötter en mr. A. J. van der Weel, aangewezen als lid van de commissie van bijstand voor de ontwikkeling van Zee land. De Provinciale Staten hadden ver leden week besloten deze commissie in te stellen. Zij zal tot taak hebben Ged. Sta ten in de brede zin van het woord bijstand te verlenen in de ontwikkelingsplannen van Zeeland. Voorzitter van de commissie is de com missaris der Koningin. De leden zijn, zo als gemeld, ir. G. P. M. Dikötter en mr. A. J. van der Weel, alsook jhr. mr. T. A. J. W. Schorer en de heren P. V. M. Ver- cauteren, A. H. S. Stemerding, J. van den Bos, ir. C. A. L. Horstmann en H. Flik- weert. Secretaris is de heer W. L. M. Groffen, ambtenaar ter beschikking van de griffier der Staten. Een voorstel van de Nederlandse socia list Patjjn, namens de commissie van or de, om de mogelijkheid te openen, dat ver tegenwoordigers van regeringen of par lementen van niet-aangesloten landen de vergaderingen van de Assembléé en de commissies bijwonen, zonder recht van spreken of stemrecht uiteraard, gaf gis teren geheel onverwacht nog aanleiding tot een debat in de Raadgevende verga dering. Er ontstond een touwtrekken tus sen de commissie van orde en de politieke commissie. De commissie van orde was bij monde van haar voorzitter, de Belgische christen democraat Frans van Cauwelaert, van mening, dat het alleen maar ging om de mogelijkheid waarnemers toe te laten. De politieke commissie wilde, dat tevens be paald werd wat „waarnemers" precies zijn. Tenslotte trok de politieke commis sie, voor wie de Belgische christen-demo craat Struye in de strijd was getreden, aan het langste eind. De kwestie is voor advies naar de politieke commissie ver wezen De Duitse socialist Birkelbach heeft te vens op deze vergadering verslag uitge bracht over de onlangs in Straatsburg ge houden conferentie van arbeiders, werk gevers en regeringsvertegenwoordigers over een Europees sociaal handvest. Bir kelbach noemde die conferentie geslaagd. Hij hoopte, dat in de komende maanden op deze technische conferentie de nodige politieke besluiten zullen volgen, die de verwezenlijking van het handvest een verzameling rechten van de arbeiders een stap nader zullen brengen. De Assemblée keurde voorts het ver slag van de I.L.O. (Internationale Ar beidsorganisatie te Genève) aan de Raad van Europa goed. De Belgische socialistische senator Fer- nand Dehouse, die op 20 april aan het begin van het nieuwe zittingsjaar als voorzitter van de Raadgevende Vergade ring zal aftreden, stelt zich niet herkies baar. Op een afscheidspersconferentie werd hem gisteravond zoals gebruikelijk in der gelijke gevallen, de vraag gesteld of hij echt niét later yan zijn besluit zou te rugkomen. „Neen", zei Dehousse, „Ik ben Batista niet. Ik treed niet af om later te proberen weer terug te komen." Dehousse was er bijzonder trots op, dat de Raadgevende Vergadering gisteren onder zijn leiding het Europese Hof voor de rechten van de mens heeft samenge steld. „Dat geeft mij iets tastbaars om op terug te zien", zo zei hij. Zijn verdere plannen op Europees ni veau? De grijze senator wees erop. dat hij door het Europese parlement van de zes E.E.G.-landen belast is met het voor zitterschap van de werkgroep, die een verslag moet opstellen over de mogelijk heid om de afgevaardigden naar dit Europese parlement direct door de bevol king van de zes landen te laten kiezen. Hier ligt zijn nieuwe Europese taak, die hij tot een goed einde hoopt te brengen. In delegatiekringen in Straatsburg wordt de Britse Labourafgevaardigde Edwards, die nu een der vice-voorzitters van de Raadgevende Vergadering is, genoemd als mogelijke opvolger van Dehousse. Inmiddels is prof. mr. dr. F. M. baron van Asbeck gisteren door raadgeven de Vergadering gekozen tot een van de vjjftien rechters van het nieuwe Euro pese Hof voor de rechten van de mens. Het hof, dat klachten over schending van de Europese conventie voor de rech ten van de mens zal behandelen, telt vijf tien rechters, een voor elk van de vijf tien landen, die bij de Raad van Europa zijn aangesloten. Baron van Asbeck is hoogleraar in inter nationaal recht en internationale politiek te Leiden. Prof. van Asbeck, die de vol gende maand 70 jaar wordt, is voorts on der andere lid van het Permanente Hof van Arbitrage en lid van het comité van deskundigen, dat toezicht houdt op de uitvoering van de arbeidsconventies van de Internationale Arbeidsorganisatie te Genève. Onder de andere gekozen rech ters bevinden zich de Belg prof. Henri Rolin, de Fransman René Cassin. de Duit ser prof. Hermann Mosier, de Luxembur ger Eugène Rodenbourg en de Brit Lord McNair, (Van onze Amsterdamse redactie) De beweringen van een Rotterdams raadslid, dat Amsterdam de haven van de Maasstad oneerlijke concurrentie zou hebben aangedaan, door het kunstmatig in leven roepen van een overslagbedrijf, waarvoor het Amsterdams gemeentebe stuur de grond tegen oneconomische prij zen zou hebben verhuurd, zijn apert on juist. De los- en laadapparatuur van het aan de Westhaven gevestigde bedrijf is geheel eigendom van de N.V. Overslagbedrijf Amsterdam", en de prijzen, waartegen het terrein is verhuurd, liggen zeker niet lager dan de huurprijzen van gelijksoor tige terreinen in Rotterdam Dit delen B- en W. van de hoofdstad mede op desbetreffende vragen van het liberale raadslid R. Th. Le Cavelier. Behoudens haar deelneming ad t 6 mille in het kapitaal, draagt de gemeente Am sterdam geen risico, voor dit overslagbe drijf, zodat ook de bewering van het Rot terdamse raadslid, dat het Rijk en de Maasstad hierin direct zouden bijdra gen, geen enkele grond van waarheid be vat- B. en W. van Amsterdam betreuren het. dat het Rotterdamse raadslid alvo rens zijn opmerkingen te maken, zich niet eerst op de hoogte heeft gesteld van de voorwaarden, waaronder de verhu- De N.V. Senembah-Mij. te Amsterdam maakt bekend, dat zij in zake haar be drijf in Indonesië haar eigendomsrechten op de produkten van haar ondernemingen onverkort handhaaft, zulks ondanks de door de Indonesische regering getroffen en eventueel nog te treffen maatregelen, confiscatie en nationalisatie daaronder begrepen. Deze maatregelen zijn vooral door hun discriminerende werking noch met de beginselen van het internationale, noch met die van het Indonesische recht, in overeenstemming. Aangezien de Senembah-Mij. derhalve als alleengerechtigde op haar tabak moet worden aangemerkt, zal elke verkoop van haar tabak door anderen dan de Senemba Mij., als een verkoop door onbevoegden moeten worden beschouwd. De Senembah- Mij, behoudt zich tegenover eventuele ko pers van haar tabak al haar rechten voor en zal rechtsmaatregelen tegen deze ko pers treffen. ring van Het terrein aan het overslag, bedrijf is geschied. Zij achten de gevo>» de methode niet in het belang van goede verstandhouding tussen Rottef dam en Amsterdam. De vragen van het Amsterdamse raa®' lid hebben betrekking op bepaalde op kingen van het liberale raadslid mr. J J. F. Heijman tijdens de begrotlngs»®, handeling in de Rotterdamse raad. B gemeester mr. G- E. van Walsum b«G deze opmerkingen beantwoord door et0* te wijzen, dat men eerst dèn van one®*, lijke concurrentie zou kunnen spreke''' wanneer men over deugdelijke feiten e( cijfers beschikte en hij verzocht de he® Heijman zich met het verzamelen da?r van bezig te houden. (Van onze Amsterdamse redactie) Dit jaar zal tijdens het Holland val weer door de beste Nederlandse néelkunstenaars een groot werk wof^ a uitgevoerd. Was het twee jaar gele°^ Bredero's „Moortje", thans is voor d®,, manifestatie uitgekozen „Troïlus en ^n® sida" van Shakespeare. De organisatie rust bij d« Nederlandse Comedie en leiding is in handen van Johan de Jte® ter. Bijzonder zal voorts zijn in het kom®',, de Holland Festival de medewerking Yj' het Concertgebouworkest aan de voorst® ,i lingen van de opera „Tristan und Isold;, van Wagner. B. en W. van Amsterda Sticht'?! (i> A, de subs'?], President Tito van Joegoslavië, is gis teren op zijn reis door het Verre Oosten op Ceylon aangekomen. Hij heeft een eerste bespreking met premier Solomon Banda- ranaike over de internaionale kwesties ge had. Deze bespreking van anderhalf uur zal zondag worden voortgezet, wanneer Tito een bezoek -n K_ndy -n Nuwara Eliya zal hebben gebracht. stellen de raad voor aan Holland Festival voor 1959 een suDS'"jj. te verlenen van één ton benevens 15 le voor het geven van voorstellingen gen lagere prijzen. De leden van de Tweede Kamer bijeengeroepen tegen dinsdag 3 febrü®' In de 's middags te een uur aanvang®^ de vergadering zal de voorzitter voors'^( len onmiddellijk een aanvang te met de beraadslaging over de begro'^ van het departement van Zaken Oye,fZ Bij deze algemene beraadslaging len dan tevens aan de orde komen begroting van Nederlands Niéuw-Go'11 voor de dienstjaren 1957 en 1958. Voorts zal de voorzitter voorstellen "ef middellijk na de begroting van Za Overzee o.a. aan de orde te stellen „jl begroting van Verkeer en Waterstaat, IK1 Scheepvaartfonds. Sociale Zaken en gezondheid. Oorlog en Marine. Met de 0( handeling van de begrotingen van Oo> e(i 0" en Marine zal niet worden aangeva vóór dinsdag 10 februari,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6