Mikojan breekt een lans voor non-agressiepact Moeder en dochter (16) samen uit zakkenrollen Radio en T.V. goedkoper in Westduitse winkels Weer baby's gestolen Bescherming Bevolking en nood wacht plicht ,Hoe zijn vandaag de wegen?' Dagblad voor Schiadom an omslraksn tmikojan ontvouwde weer Koningin en Poolvorser In één uur acht Grootste „gas-bol" ter wereld portemonnees In Nederland alles bij het oude Brief met f 40.000 is gevonden Griep op Soestdijk Hoofd voorlichtings- dienst treedt af Antwoord op de vraag '-;p ï^'ÏVsVJ r-r;',;yvv Kopenhaagse zaal was niet uitverkocht o,,.»!,,™, „:o.. S"ST„n!;,e.,/S s&stjk Nieuwe premielening Zuid-Holland op komst 2OV2 pet. toegewezen op 4V2 staatslening! 1959 lil Münehen-Gladbach en New York Bezwaren tegen oproeping en indeling kunnen door burgemeesters worden opgevangen K.N.A.C; geeft telefonisch informaties Vijfduizend gulden voor verlamde meisjes VRIJDAQ 23 JANUARI 1959 RODE „VREDESGEDACHTEN" 2?1 Strategisch verkocht ontwerp DE grootste bolvormige gashouder ter wereld, Geestelijk gestoord Primitieve figuur" HET WEER VOOR 'i-:: HeÓ&BMH W aar borden voor de vrede volgens Rus ®e Sovjet-Russische vice-premier Mi- °ian is vanmorgen met een straalvlieg- *'s van de Aeroflot uit Kopenhagen naar "°skou vertrokken, bisteren heeft hii o.a. gedurende ander- a't uur geconfereerd met de Deense pre ker en met de minister van buitenlandse iaken. .^es avonds hield Mikojan een redevoe- lt,g, waarin hij zich uitsprak voor een j °n-agressieverdrag en andere maatrege- - h ter verzekering van de wereldvrede. „®t grootste deel van deze rede *i XJi gebleven, maar lid van de NATO was ge- Unie en het Russische verzet tegen de worden. NATO werden luid toegejuicht door grote groepen van zijn gehoor, dat voor een groot deel bestond uit leden der Deense communistische partij. De organi sators van deze bijeenkomst hadden een volle zaal verwacht, maar er waren ze ker tweehonderd plaatsen onbezet. gehou- jj?b voor de „Vereniging voor samenwer- v.'hg tussen Denemarken en de Sovjet- j hie", wijdde hij aan het z.i. schadelijke dat Duitsland nog steeds verdeeld is. h dit verband deed hij een felle aanval vh West-Duitsland, dat volgens hem ge- aarlijker wordt naar mate het sterker ^ordt. „Naar onze mening", aldus de Russi sche leider, „zou het het beste zijn om Zowel de verdragsorganisaties van War schau als de NATO te ontbinden. Dit is echter thans niet mogelijk. Laten wij daarom een niet-aanvalsverdrag sluiten ®n andere maatregelen nemen om de vrede te waarborgen. Wij zeggen dit niet hit zwakte. Wij hebben laten zien hoe Wij kunnen strijden. Wij menen echter dat oorlog iets vreselijks is, een cata strofe". Tijdens een bezoek, dat Mikojan gisteren aan de Deense scheepswerf „Burmeister en Wain" bracht, maakte een directeur van deze werf bekend, dat de onderne ming aan een Russische maatschappij het ontwerp heeft verkocht voor een krachti- Sprekend over zijn Amt.isaanse reis, zei hjj de indruk te hebben gekregen, dat de meeste Amerikanen een einde willen zien aan de koude oorlog. Dit gold echter niet „het departement, dat voor de voort during van de koude oorlog verantwoorde lijk is". Mikojan zei van oordeel te zijn. dat de internationale sfeer bevordelijk is voor de vrede. De moeilijkheid was echter, dat de „regeringen, als het op het bespreken van concrete kwesties aankomt, niet bereid zijn hun eenmaal ingenomen standpunten op te geven". De vice-premier sprak een klein uur, met inbegrip van de vertaling. Zijn uit spraken over d vredeswil van de Sovjet ge dieselmotor. Het contract stelt de Rus sen in staat onbeperkte aantallen van deze motoren te produceren. De motor is spe ciaal ontworpen voor het aandrijven van tank- en koopvaardijschepen. Enkele jaren geleden hebben de V.S. bij de NATO geprotesteerd tegen het voor nemen van de bovengenoemde maatschap pij, om tankschepen aan de Sovjet-Unie te verkopen. De Amerikaanse regering meen de, dat de schepen in tijd vah oorlog „van strategisch belang" voor de Sovjet-Unie zouden zijn. De Deense werf heeft haar plannen toen niet uitgevoerd. Over Duitsland zei Mikojan voorts, dat Bondsrepubliek niet zo zeer eenwor- ?'hg van Duitsland wenst dan wel annex- 'he van Oost-Duitsland. Omdat de Bonds- veBubliek daar nu nog niet sterk genoeg v°or is, verzet zij zich tegen het sluiten ah een vredesverdrag pldijs Mikojan. De positie van Berlijn noemde hjj „een .reiging van de wereldvrede". Dat er na ij® tweede wereldoorlog een einde kwam »?h de vriendschap tussen, de landen, die bitsland hadden bestreden, weet MiJro- jjah aan de machtspolitiek van de V.S. De Ovjet-Unie had vólgens hem, ondanks ^aar prestaties op het gebied van de kern- „^Wapening en de ruimtevaart, nooit een ^tgelijke politiek gevolgd. De Sovjet- 'Ce-premier betreurde het, dat Denemar- ®n niet. evenals Zweden, neutraal was Waarin gas onder druk wordt be waard, is dezer dagen in Wup- pertal gereedgekomen. Deze hou der zal de binnenstad van gas voorzien. De druk in de bol is 4.5 atmosfeer, de totale inhoud 455.550 kubieke meter, de nor male inhoud in gebruik is 250.000 kubieke meter. „Een onvoorstelbaar slechte moeder" noemde gisteren de president van de Amsterdamse reehtbank, mr. J. Knot tenbelt, de 39-jarige C. van E.G., die terecht stond wegens uitlokking subs, medeplichtigheid aan diefstal- Deze in Indonesië geboren en in 1955 met haar drie kinderen, twee jongens en een meisje, naar Nederland geëmigreerde vrouw was op 8 november van verleden jaar in een groot confectiemagazijn aan het Damrak te Amsterdam aangehouden, toen zij en haar dochtertje op heterdaad werden betrapt bij het stelen van een oortemonnee uit de tas van een klant. De vrouw liet het meisje dat zestien jaar is, maar er als een kind van acht uitziet, het „werk" doen. Zijzelf zorgde er dan voor dat haar dochter tijdens haar arbeid niet door de blikken van ongewilde ooggetuigen zou worden gehinderd. De vrouw haalde het dochtertje, dat geestelijk gestoord is. iedere zaterdagmid dag af bij een tehuis voor.meisjes aan de Lauriergracht, waar zij wegens wange drag was ondergebracht. Uitgerust met een grote tas gingen moeder en dochter iedere zaterdagmiddag op pad. De dochter liet de buitgemaakte portemonnees in de tas verdwijnen Bij de aanhouding trof de politie in de tas acht portemonnees aan die het tweetal in één uur had gerold. Bij huiszoeking werden 43 lege portemon nees en portefeuilles gevonden. Tijdenss de zitting gisteren wierp de vrouw, die er aanvankelijk op alle vra gen van de president het zwijgen toe deed. maar na overreding van haar ad vocaat. mr B. Stokvis iets mededeelza mer werd de schuld op haar dochter. „Ik heb niets afgesproken edelachtbare, zij is van haar eigen zo. Ik heb altijd tegen haar gezegd, dat zij het niet moest doen. Zij geeft mij de portemonnees; ik neem het geld er niet uit, dat doet zi.j". De officier van justitie was van me ning dat nauwe samenwerking tussen moeder en dochter bij het zakkenrollen met zekerheid kan worden aangenomen en dat dan ook van mededaderschap va1 verdachte kan worden gesproken. „Ver dachte heeft van het begin af haar kin deren stelselmatig tot diefstal aangezet. De'kinderen zijn thans uit de ouderlijke macht van de moeder weggehaald, zodat deze niet meer in de gelegenheid is haar kwade invloed te doen gelden". Hii eiste twee jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf met aftrek. De verdediger noemde ztin cliënte een Doordat vele Westduitse handelaren in radio- en televisietoestellen zich niet lan ger gebonden wensten te zien aan de verkoopprijzen die hun door het produ- centenkartel werden voorgeschreven en zelf tegen lagere prijzen gingen verko- pen, is een felle concurrentiestrijd ont staan, welke er toe heeft geleid, dat de genoemde produkten voor de verbrui kers ca. 15 pet goedkoper zijn geworden. Eind vorige week heeft de helft van de Westduitse fabrikanten van radio's en te levisie-apparaten besloten zich bij de ont stane situatie neer ggen en de prijs binding voor de betrokken produkten op te heffen. De maatschappijen die tot de ze stap overgingen waren AEG, Graetz. Grundig, Philips, Schaub-Lorenz en Te- lefunken. De overige grote ondernemin gen in het kartel t.w. Blaupunktt Loewe- Opta, Metz, Siemens, Nordmende, Braun en Saba die er aanvankelijk niet voor voelden de prijzen los te laten, hebben thans uit concurrentieoverwegingen ook concessies gedaan; de prijsbinding werd echter niet opgeheven. De bedoelde maat schappijen hebben hun verplicht voorge schreven noteringen op lager niveau ge bracht. Naar wij vernemen, zijn de prijzen voor radio's en televisietoestellen van de pro- n«m,. De ,r»w wordt .ito. jdS „ÏSSÏÏ E nieuwe prijs vastgesteld. Naar verwach ting zullen de dure toestellen het meest in prijs dalen. Radio's in de middenklasse Op de gebruikelijke vraag van de pre sident aan verdachte of zij nog iets te zeggen had. barstte deze in snikken uit. „*k zal het niet meer doen edelachtbare. Ik heb er heus berouw over". Uitspraak op 19 maart a.s. Naar wij vernemen, valt aan te nemen, dat de provincie Zuid- Holland zeer binnenkort zal over. gaan tot de uitgifte van een 2V2 pet. j premielening ten bedrage van 20 miljoen. gullen 5 a 10 pet goedkoper worden, te levisieapparaten die voorheen rond de DM 1000 lagen zouden 15 a 30 pet in prijs dalen. De nieuwe prijslijsten kunnen eerst over enkele dagen worden ver wacht. Intussen dient te worden opgemerkt, dat de prijssituatie in West-Duitsland Jaeü-°nzeker is geworden omdat de prijs bindingen niet zonder meer mogen wor den opgezegd. Hierbij geldt .een termijn van 6 a 8 weken. De reeds doorgevoerde wpzigingen druisen dus tegen de wette lijke bepalingen in. Met betrekking tot de chaotische en on overzichtelijke toestand, zoals die op het ogenblik in Duitsland ten opzichte van de handel in radio- en televisieapparaten bestaat, vernemen wij van de zijde van Philips te Eindhoven, dat deze situatie ongetwijfeld van slechts tijdelijke aard zal.zijn. Men verwacht op grond van eco nomische overwegingen dat de prijzen, die op dit ogenblik van plaats tot plaats verschillen, zich betrekkelijk spoedig op een bepaald niveau zullen moeten stabili seren. De ontwikkeling van de situatie in Duitsland beïnvloedt overigens op geen enkele wijze het onveranderd door Philips in Nederland ingenomen standpunt, dat nl. de landelijk door haar vastgestelde bruto- prjjzen (dit is de winkelprijs voor het pu bliek) door de detaillisten worden aange houden. Het ministerie van financiën deelt mede, dat van het op 22 januari 1959 op de 4'/z pet. lening 1959, ten laste van de Staat der Nederlanden, ingeschreven bedrag 20 Vi pet. wordt toegewezen. Zoals bekend is de lening groot 400 miljoen. ONDER AUSPICIëN VAN HET NEDERLANDS AARDRIJKS KUNDIG GENOOTSCHAP werd in het Concertgebouw te Amster dam een huldigingsbijeenkomst voor Sir Vivian H. Fuchs gehou den. In de pauze werd hij aan H.M. de Koningin voorgesteld. De aangetekende brief, waarin de Amsterdamsche Bank vrijdag 40.001) uit Amsterdam heeft verzonden aan het bijkantoor in Delft en die sinds za terdag werd vermist, is gisteren terug gevonden. Aangezien de postale re cherche de zaak nog in onderzoek heeft, kon de PTT nog geen nadere inlichtin gen verschaffen. De „aangetekende" kwam, vergezeld door een anoniem briefje, gisterenmid dag in de bus van het Delftse postkan toor glijden. Alle 40 bankbiljetten za ten erin. Men vermoedt, dat de dief heeft be-eft een bijzonder gevaarlijk stel biljeftfen in bezit te hebben. Direct nadat dé zending werd vermist, zijn de nummers ervan immers het land rond gegaan. Zodra ook maar één van de biljetten was aangeboden, zou onmid dellijk arrestatie zijn gevolgd. Hoewel de postale recherche wel een bvpaald spoor schijnt te volgen, is het toch nog helemaal niet bekend, op welk punt de diefstal plaats vond Dat kan zijn gebeurd op weg van de Amster damsche Bank naar de brievenbus, in de trein tussen Amsterdam en Delft, óf na aankomst daar. De identiteit van de afzender van de brief boezemt belangstelling in door zijn anoniem briefje, waarin hij schreef, dat hij afstand deed van de beloning, een bedrag dat ongeveer f 4000 zou zijn ge weest, en derhalve voor hem van groter waarde dan de veertig briefjes van f 1000 die voor hem waardeloos waren gewor den. Prins Bemhard en prinses Irene hebben op het ogenblik beiden griep. Zij zullen enige dagen het bed moeten houden. Een drie weken oude baby is vannacht uit ee» flat in Manhattan gekidnapt. De moeder, mevrouw Tavarez, had haar zoontje John achtergelaten onder de hoe de van een vrouw, die ze enkele dagen ge leden had leren kennen. Behalve de zui geling waren nog twee dochtertjes van vier en vijf jaar in huis, toen zij op be zoek ging. Toen de vader inmiddels van zijn werk thuiskwam, miste hij het jong ste kind. Dit is het tweede geval van kinderroof deze maand in New York. Op 2 januari werd het meisje Lisa Chionehio uit een ziekenhuis meegenomen, maar dit kind werd een week later teruggevonden. Vanmorgen is in München-Gladbach een baby gekidnapt uit een ziekenhuis maar later in een ander ziekenhuis terugge vonden. Noch de moeder, noch de staf van het ziekenhuis hadden iets van de roof gemerkt. Hets kind werd terugge vonden in een ziekenhuis in Viersen, op 10 km van Bonn. Bji het kind werd een vrouw aangetroffen, die niet kon worden ondervraagd. Het hoofd "an de voorlichtingsdienst van Belgisch Kongo, Roland Detrv, heeft ziin ontslag ingediend, aldus is van gewoon]''' wTinrelichte 'ide te Brussel vernomen. Een uitzending van radio-Leopoldstad op 5 januari over de toestand in de stad na de ongeregeldheden op de avond tevo ren heeft tot dit ontslag geleid, zo werd vernomen. In de zogenaamde A-gemeenten en A-kringen van de Bescherming Bevolking zullen naar dezer dagen door ons werd bericht minstens 30.000 noodwachtplich- tigen nodig zijn om de verschillende be trokken overheidsdiensten te bezetten In 33 gemeenten zullen dan ook van ae 27 000 thans geënqueteerde dienstplichtige mili tairen zonder mobilisatiebestemming er ongeveer 20.000 worden opgeroepen. De mededeling dat bij de selectie niet zal worden gelet op de functie, welke de op- geroepene als burger bekleedt, heeft de vraag doen rijzen hoe dan met persoon lijke, maatschappelijke en economische belangen bij het inschakelen der opgeroe pen noodwachtplichtigen kan worden re kening gehouden. Van de zijde van het Departement van Binnenlandse Zaken wijst men ons er in dit verband op, dat, alle Nederlandse burgers van 18 tot 6& jaar in beginsel noodwachtplichtig zi.in en wanneer eenmaal een eerste Koninklijk Besluit (dat bij de wet moet worden be krachtigd) de bevoegdheid tot inlijving van toepassing heeft verklaard, ieder be halve een aantal hoge staatsfunctionaris- sen, militairen in werkelijke dien3t. enz door een oproeping en inlijving kan wor den getroffen. De betrokken bevoegdheid is evenwel in handen gelegd van de bur gemeester af in de zogenaamde kringen van bovengemeentelijke organen, die op velerlei manieren met de concrete om standigheden zullen rekening houden. In beginsel wordt slechts beslag gelegd op een avond of middag uit de vrjje tijd van de betrokkene, zodat bijv. het bedrijfs-l leven geen hinder van de te treffen maat regelen hoeft te ondervinden. Impliciet bezit de burgemeester (of het bovengemeentelijk orgaan) ook de be voegdheid bepaalde personen niet op te roepen of in de reserve te plaatsen, zodat bi.iv. mijnwerkers, die over de grens wer ken en internationale reizigers in hun arbeidsmogelijkheden niet behoeven te worden geremd. Wat de categorieën betreft, die zullen worden vrijgesteld, wees men er ons nog op, dat de betreffende regeling geheel overeenstemt met die voor de dienst plicht. Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust aanvankelijk nog krachtige \4fcid tussen west en zuid. Vannacht temperaturen om het vriespunt en hier en daar mist; morgen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Zaterdag 24 .januari: zon op 8.33, onder 17.12 uur; maan op 17.23, onder 7.46 uur. (Van onze automobielredacteur) Zeer binnenkort zal het mogelijk zijn op elk uur van de dag telefonisch in formaties te vragen over de toestand van het Nederlandse en Europese we gennet. Men behoeft daarvoor slechts een (Haags) telefoonnummer te draaien en de man aan de andere kant van de lijn vertelt u over de gladheid in Limburg, de wegomiegging in Friesland en de sneeuw in de Ardennen. Dit relaas wordt niet werktuigelijk gegeven door een „band. je", doch door een employé van de Kon Nederlandse Automobip'chib. die o zijn bureau de van uur tot uur bijgewerkte kaarten heeft liggen van het nationale en internationale wegennet en die, naar aanleiding van de vragen de voorgestel de route bespreekt. De nationale infor maties bereiken hem via veertig ovérl het land verspreide „spionnen", de in ternationale informaties worden op basis van onderlinge uitwisseling via de telex verstrekt door een internationaal cen trum te Parijs. Het nummer, waaronder men deze „we- gen-weet-al-man" kan bereiken, zal. 'naar wordt verwacht, een dezer dagen door de P^T.T worden „opgeleverd". De K.N.A. C hoopt op deze manier de Nederlandse weggebruikers van dienst te zijn, speciaal in die jaargetijden waarin ""•'"nobilis- ten door onverwachte „traktaties" van ons wisselvallige klimaat kunnen worden over vallen. Er zijn reeds besprekingen gaande om straks de hoofdpunten uit het „we gen-bulletin" ook per radio te doen ver spreiden. In onze rubriek „Tussen de Wielen" hopen wij morgen nader op dit veelbelovende initiatief terug te komen. DOOR DOOIWATER GEZWOL LEN RIVIERTJES en de Zuid westerstorm hebben op verschil lende plaatsen in het oosten van het land geleid tot overstromin gen. Een geïsoleerde boerderij in de nabijheid van het plaatsje Dalfsen. (Luchtfoto A.N.P.) Vijfduizend gulden had het spoorweg personeel tot gisteravond opgehaald voor de twee verlamde meisjes, Alie en An neke van de familie Rothuis, die te Op- heusden aan de spoorlijn NijmegenGel- dermalsen wonen. Uit dit bedrag kan nu reeds het zomerhuisje worden gefinan cierd, dat de spoorweglieden voor de meisjes willen laten bouwen. Gisteravond werd in Nijmegen verno men. dat de actie die landelijk wordt ge voerd. tot op 1 februari zal worden voort gezet. Ook hogere ambtenaren van de Spoorwegen nemen eraan deel. Het Amsterdamse cabaret „Aris Visto" onder leiding van Jan Krul („Jan Piede- wiet") zal de volgende week dinsdag een voorstelling in Nijmegen geven, ten bate van de inzamelingsactie. nieuwe schiedamsche courant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1