DE ROBIN HOED VAN CUBA Als student reeds een vechter legen Batista's dictatuur Ommekeer in 1959 Regeren iets anders dan strijden in de jungle i i l li i Weelderig ingerichte casino's waar aan Batista miljoenen verdiende Begenadigd. Gewaagd plan Slangevlees De Robin Hood van Cuba Halfbloed Hogere lonen, hogere prijzen Observator ZATERDAG 24 JANUARI 1959 PAGINA 3 wereld verbaast er zich nog steeds over, {«3t een jonge, flinke kerel er in geslaagd is, i e tirannie van een brutale dictator te bre- fen. Zulks ondanks diens geheime politie, 'h weerwil van de meest afschuwelijke prak tijken, waaraan deze zich schuldig maakte, teïl spijt van de tanks, vliegtuigen en ^odernste machinegeweren van Batista's eger lukte het Fidel Castro, meester in de échten, voor zijn medestudenten indertijd eh thans voor zijn volgelingen Fidelito, een emde te maken aan een der schandelijkste regeringen, welke ooit geprobeerd hebben, de bevolking van het suikereiland Cuba tot slavernij te brengen, naar het lichaam en ftaar de geest. Deze zelfde wereld rouwt nog de mislukking van de Hongaarse op stand tegen het Kremlin. Indien de onver vaarde vrijheidsstrijder Pal Maleter niet schier roekeloos op het erewoord der Sovjet- Russen had vertrouwd, zou de strijd wellicht niet gewonnen zijn, doch toch wellicht een ander verloop hebben gehad en de strijd om de vrijheid niet reeds als het ware in de kiem gesmoord zijn. Het merkwaardige ten aan zien van deze vergelijking is, dat Fidel Castro eens op het woord van de dictator vertrouwde, zich overgaf en aldus zijn leven redde. Maar Batista voelde zich toenmaals niet erg bedreigd, wilde zich bovendien tegenover Washington op zijn best tonen en. de 23-jarige student was de zoon van een rijke suikerplanter, die achter de schermen uiteraard alles heeft gedaan om zijn zoon van de dood voor een vuurpeleton te redden. Fidel Castro was 23 jaar, toen zijn vader hem naar Havana stuurde, om daar te studeren. Hij was nogal ongezeglijk en bemoeide zich te veel met de arbeiders van de plantages, met wie hij vaak samen het harde werk deed. Tegelijkertijd zoog hij als het ware hun revo lutionaire ideeën in, werd hij een voorstander van sociale hervor. mingen en nam hij zich voor, de arbeidstoestanden te verbeteren, als hij eenmaal op de plantages iets te zeggen zou hebben. In Havana studeerde hij hard, gevolg gevend aan de wens van zijn vader, maar hij sloot zich desondanks bij sociaal gezinde studenten aan, die een verzetsgroep vormden tegen Batista's dictatuur, waar onder de corruptie steeds groter vormen aannam. Batista, de man, die eens als sociaal hervormer de macht aan zich getrokken had, met instemming van het grootste deel van het volk, had zich als een machtswellusteling ontpopt voornamelijk uit op eigen bevoor deling. Hij had trouwens te voren, toen hij wettelijk gekozen presi dent was, niet geaarzeld te zorgen, in het buitenland ettelijke miljoenen op zijn naam te zetten. Maar dit is in Latijns Amerika een vrijwel normaal geachte praktijk. De politici volgen er de zaken, lieden na. Gezien het feit, dat politieke kopstukken, die een ver kiezingsnederlaag leiden, meestal verbannen worden of ervaren, dat de grond onder hun voeten te warm is geworden, en toch wel „een appeltje voor de dorst moeten hebben", volgens de vrijwel algemeen geldende opvatting politiek is in het heetbloedige Latijns Amerika een gevaarlijk bedrijf nam men het hem inder. tijd niet eens kwalijk Drink Té-, de enige Royal Club echte WANNEER WE HIER HET EEN en ander vertellen over de speel holen van Havana, waaruit de thans verdwenen dictator Batista ge durende de laatste jaren zijn miljoenen haalde, moeten we toch nog even iets mededelen over een romantische persoonlijkheid, die in de Cubaanse opstand een belangrijke rol heeft gespeeld. Zulks in de schaduw van de populaire Fidel Castro, maar die in heel Latijns Amerika wellicht nog meer dan deze een grote populariteit geniet. Vooral in Argentinië, zijn geboorteland, waar hij heeft meegeholpen, Perons dictatuur omver te werpen. Het is Ernesto Guevara, wiens heldendaden in volksliederen bezongen worden. Deze jonge medicuc sloot zich bij Fidel Castro aan, toen die in Mexico de voorbereidingen trof voor de eerste inval in Cuba, een inval, welke deerlijk mislukte of.... misschien toch niet, naar men uit het eindresultaat kan con cluderen. Tot de twaalf mannen, die Batista's hinderlaag ontkwamen, behoorde Ernesto Guevara, de Argentijnse dokter, voor wie de zaak van de vrijheid belangrijker was dan zijn studies Merkwaardige mannen Gelegaliseerd Wet werd veranderd CASTRO ulgencio Batista, blijkbaar in een zwaarmoedige bui PASEN valt vroeg en zo staan We morgen reeds voor zondag Sep tuagesima. De aanloop tot de voor bereidingstijd op het Paasfeest. Eigenljjk kan het niet beter na het vullen van de kruiken met goede voornemens benevens het balans opmaken en opruimen van de vo rige week. Ernst en versobering vangen aan. Maar dat de blijmoedigheid blijve. Echt christendom is het tegendeel van somberheid. Natuurlijk is het wars van oppervlakkigheid, licht zinnigheid en onverschilligheid. Geloven is een serieuze zaak en leven volgens de regels geen een voudige opgave. Een vallen en op staan dikwijls, maar met de ge nade komen de ernstige willers er Wel. In ieder geval mogen we dank baar zjjn, dat de Kerk in haar be zorgdheid op de eerste plaats voor ons geestelijk heil, telkens van die Waarschuwingsdagen geeft. In dit opzicht is zij ook een ech te moeder. Een vermanende vin der, doch tegelijk een opwekkend Woord tot vertrouwen en tot be terschap. Zoals met de woorden Van de Collecte: we worden om onze zonden rechtvaardig gekas tijd. Doch meteen ook roept zij om •ie verheerlijking van de Naam barmhartigheid en verlossing af. Dan laat de Kerk naar gewoon te St.-Paulus aan het woord. Om ons te laten zien, hoe we moeten bandelen. Lopen om een prijs te winnen, be prijs van de eeuwige kroon van Seiuk. Maar we lopen niet in het wilde weg, we moeten geen sla- Sen in de lucht geven. Of gelijk het in het Evangelie" Wordt gezegd: werken in de wijn gaard voor de tienling der altijd durende gelukzaligheid. Werken! Want katholiek ge doopt zijn alleen geeft geen zeker heid op die tienling. Dreigend toch Is de waarschuwing: Velen zijn Beroepen, maar weinigen uitverko- ren. Morgen vieren we toevallig ook de feestdag van St.-Paulus' beke- r,ng. De Kerk laat het meevieren en smeekt, dat we door het navol- Ben van zjjn voorbeeld tot de Heer *b°gen opgaan. De genade is in hem niet ijdel geweest. Hij werd na zjjn ommekeer in het jaar 33 ^an christenvervolger apostel. En "°e? De Graduale zegt dan ook o.i. terecht: de grote heilige Paulus, net uitverkoren werktuig, is wer kelijk waardig verheerlijkt te wor- en, hij, die zelfs verdiende de waalfde troon te bezitten. Ook wjj zijn door de uitverkie- *'ng uitverkoren werktuigen ge worden. Althans dat is de bedoe- 'ng van de goddelijke Voorzie nigheid. Kunnen we met recht over ons ■elf tevreden zjjn? Of zouden we moeten erkennen, dat eerst nog ®n ommekeer 1959 nodig is, om "r beschaamd behoeven te zijn. Mogen in ieder geval evenals bij '-Paulus bij ons bijtijds de schil- rs van de ogen vallen. Om goed nze zieletoestand te kunnen zien. Ommekeer 1959 met een schone eri"ijzenis op Pasen. Het was in de zomer van 1947, dat Fidel Castro het eerst van zich deed spreken. Hij had zich toen aangesloten bij Cubaan se vrijheidsstrijders, die wilden meehel pen, de dictatuur in de Dominicaanse re publiek op Haïti omver te werpen. Zijn vader was hierover zo verstoord, dat hij Fidels maandgeld inhield en hem zelfs zijn huis verbood. Dit was voor Fidelito allerminst aanleiding, zijn revolutonaire activiteit te staken. Hij kwam hier door herhaaldelijk met de politie in aan raking. In 191(1 behaalde hïi de meester titel, waarnaar hij zich te Havana als ad vocaat vestigde. Hij wierp zich op als „verdediger der armen en verdrukten' en aan menige onvermogende werd door hem gratis rechtskundige bijstand ver leend- Intussen toonde hij politieke aspi raties en in 1952 achtte hij de tijd gekomen zich kandidaat voor het parlement te la ten stellen. Doch juist in dat jaar had de oud-sergeant Fulgencio Batista weer naar de macht gegrepen en alle verkiezingen verboden. Toen schaarde Fidel Castro zich open lijk aan de zijde van de revolutionaire ele menten, die zich tot taak gesteld hadden, Batista's dictatuur omver te werpen. Hij ging actief aan de strijd deelnemen en sloot zich bij een guerillatroep aan, wier aanvoerder hij weldra werd. Zijn eerste wapenfeit was een aanslag op de kazerne van Santiago, waarin vele tegenstanders van Batista zaten opgesloten. Het werd een volkomen mislukking. Zijn troepje werd uiteengeslagen en hij kon zich ter nauwernood door de vlucht redden. Vre zend, niet aan zijn achtervolgers te kun nen ontsnappen, vertrouwde hij zich toe aan de aartsbisschop van Santiago, wie hij om een lift had gevraagd. Hij stemde er in toe, dat deze hem ter beschikking van de regering zou stellen, op voorwaarde, dat zijn leven gespaard zou blijven en hij voor een ordentelijk gerechtshof zou wor den gebracht. Dit veroordeelde hem tot vijftien jaar tuchthuisstraf, doch kort daarna werd hij door Batista begenadigd. Deze hoopte de jonge, onstuimige re bel tot volgeling te krijgen, speculerend op zijn eerzucht. Maar Fidel Castro liet zich niet door de dictator lijmen en toog naar Mexico, waar hij zich in de gueril- laoorlog oefende, samen met een aantal geestverwanten. Het was in 1956, dat hij zich sterk ge noeg voelde, om een zorvuldig uitgewerhrt plan uit te voeren. Hij wilde in de provin cie Oriente, waaruit hij afkomstig was en die hij heel goed kende, een weer standsnest opbouwen, midden in de jun gles. Een zorgvuldig uitgewerkt, maar ook een gewaagd plan- Batista beschikte im mers over een goed geoefend leger van 30.000 man, bewapend met de modernste wapenen, hem door zijn collega Trujillo van de Dominicaanse republiek geleverd. Maar Fidel Castro rekende er ech ter op, dat zelfs de keurtroepen daarvan niet overal tegelijk konden zijn. Het broei de allerwegen op Cuba. Op tal van punten moesten sterke legerafdelingen geconcen treerd blijven. Batista zou praktisch nooit meer dan tienduizend man tegen hem in het_ veld kunnen brengen en zijn tanks niet in de moerassige jungles kun nen gebruiken Het was inmiddels een handjevol dappe ren, waarmede Fidel Castro zijn poging waagde. Weliswaar stonden op tal van punten in het land, in moeilijk toegan kelijke schuilhoeken, tweeduizend jon ge kerels gereed, om zich bij hem aan te sluiten, doch de eerste stoot zou hij zelf moeten uitvoeren. Hij vertrok op een klein jacht uit Me xico, met 81 getrouwen aan boord, land de op een woest gedeelte van de kust van de oostelijke provincie Oriente. Fidel Castro was echter verraden. Toen het jacht het anker uitwierp en hij met zijn mannen naar het strand waadde, versche nen er vbegtuigen, door Batista gezon den, die de rebellen mitrailleerden. Slechts een twaalftal hunner wist in de jungle een toevlucht te vinden. Onder hen be vond zich Fidel Castro. Batista liet het bericht verspreiden, dat ook hij tot de ge sneuvelden behoorde en meer dan een jaar lang heeft hij tegenover verslaggevers ont kend, dat Fidel Castro, nog in leven was, tot een reporter van de „New York Ti mes" in diens hoofdkwartier wist door te dringen en vandaar zijn reportages naar New York seinde Deze rebel hnd evennis zijn aan voerder Fidel Castro gezworen, zijn haren niet meer te laten knippen, vooraleer de overwinning was behaald In april verleden jaar achtte Fidel Cas tro zich sterk genoeg, om een actie op uitgebreide schaal tegen Batista te begin nen. Hij had in elke stad zijn verzets groep, tot in Havana toe. De algemene opstand zou met een algemene staking in gezet worden en juist in Havana, Ba tista's bolwerk- Deze had evenwel, bij tijds gewaarschuwd, zijn maatregelen ge nomen. Hij wist de algemene staking te verijdelen en de buitenwereld kreeg de indruk dat het met Fidel Castro's bewe ging vrijwel gedaan was. Deze moest zich weer in de jungles van Oriente terug trekken, waar zijn mannen maanden ach tereen uitsluitend van bosvruchten, wor tels en slangevlees leefden.. Volgens hun eigen zeggen gingen ze ditmaal tot actie over, omdat ze naar ge regelde maaltijden verlangden- Ze had den meer dan genoeg van de jungle. Fi del Castro had evenwel ervaren, dat Ba tista's troepen de strijd met hem zoveel mogelijk vermeden. Ze voelden er niets voor hun huid te wagen en lieten de ac tie tegen Fidel Castro's aanhangers aan de geheime politie over, die zich aan de vreselijkste martelingen te buiten ging en b.v, alle verdachten castreerde. De terreur, door Bastista na het neer slaan van de opstand ontketend, deed tal van jongemannen naar diens hoofd kwartier in de jungles stromen en hier door was hij in staat, een legertje op te bouwen, hetwelk hem ten langen leste kans tot slagen gaf. Batista nam geen ri sico, liet de laatste miljoenen van de landskas naar het buitenland brengen en volgde spoedig met heel zijn gezin. Wat er thans van Cuba, het altijd zo rumoerige eiland zal worden, valt nauwe lijks te voorspellen. Fidel Castro's wraak- maatregelen zullen uiteraard veel weer stand verwekken en of hij in staat zal blijken, de verlokkingen van de macht te weerstaan, moet de tijd leren. Of hij in de jungle het regeren heeft geleerd is daarbij een open vraag. Ongetwijfeld is hij momenteel de populairste figuur op Cuba en is zijn naam vooral in de Verenigde Staten het symbool van de strijd voor vrij heid en recht- Men noemt hem daar de Robin Hood van Cuba. Met het voorbeeld van Fulgencio Ba tista voor ogen, is enige voorzichtigheid ten aanzien van de held van het nau welijks zeven miljoen inwoners tellende suikereiland, waar tienduizend Ameri kaanse staatsburgers een belangrijke rol in de economie spelen, alleszins geboden, al zal een ieder gaarne geneigd zijn, het brok romantiek te waarderen dat rond zijn zeer zeker avontuurlijk leven ont staan is. Fidel Castro in een kampement van zijn guerillastrijders, voordat de grote opmars naar Havana begon. Zijn perfide tegenstander, de halfbloed Fulgencio Batista, die naar zijn vriend, de dictator Trujillo vluchtte, kan thans op een nog avontuurlijker leven terug blikken. Hij komt eveneens uit de pro vincie Oriente, waar zijn vader een een voudige landarbeider was, met Indiaans en negerbloed in de aderen- Zijn ouders stierven, toen hij dertien jaar was en hij moest zich daarna op eigen krachten door het harde leven heenslaan, was bananen- plukker, suikerrietsnijder, barman, barbier en spoorwegarbeider. Ten slotte deed hij, wat zovele jonge, arme Cubanen de den en doen. Hij nam dienst bij het le ger. Niet echter, om er een gemakke lijk leventje in te leiden. Hij verslond alle boeken, die hij bij kameraden en zijn offi cieren kon lenen en wist het zover te krij gen, dat hij op een stenografencursus werd gedaan. Daarna werd hij steno graaf in het hoofdkwartier, waardoor hij de inwendige organisatie van het leger en alle kopstukken leerde kennen. Of schoon hij het desondanks niet verder bracht dan sergeant, verwierf hij achter de schermen grote invloed en toen jonge officieren en studenten een opstand tegen de dictator Machado organiseerden, trok sergeant Batista aan de touwtjes. Dat was in 1933. Machado moest vluchten. De nieuwe president Cespedes was een zwak man. Het slecht betaalde leger muitte en het was weer sergeant Batista, die de leiding had, nu openlijk- Hij liet de officieren gevangen nemen en ver volgens ten dele ombrengen, anderdeels degraderen of verbannen. Grau San Martin werd president, doch Batista inmiddels door zichzelf tot kolonel en opperbevel hebber van het leger benoemd, deelde in werkelijkheid de lakens uit en hij sloot vrede met de suikermagnaten, die door Washington gesteund werden. Het socialis tische programma van Grau San Martin waarop o.a. overneming der suikerplan tages stond, schoof hij terzijde „Ik ben een idealist" verklaarde hij „maar een praktische". Hij liet voorlopig de president zitten, versleet nadien zes andere, voorlopige en nam daarna, in 1938, zelf het heft in han den, zulks met de steun van Washington, dat ten zeerste geholpen was door de energieke wijze, waarop hij de grote al gemene staking van 1936 door het leger neer had laten slaan, waardoor de belan gen der grote suikermaatschappijen vei lig gesteld waren. Batista bleef inmiddels de democraat spelen, stichtte vakbonden en beloofde democratische hervormingen. Op grond hiervan liet hij zich in 1940 kan didaat voor het presidentschap stellen. Hij werd met een overweldigende meerder heid gekozen. De Cubanen hadden ver trouwen in Fulgencio Batista, de man uit het volk. die inderdaad de inkomstenbe lasting voor de rijken verhoogde en het zijne ertoe bijdroeg, dat de lonen omhoog gingen. Helaas stegen tegelijkertijd de prijzen.. De Cubaanse grondwet schreef voor, dat een president niet herkozen mag wor den, in een paragraaf, welke ten doel had, het ontstaan van een nieuwe dictatuur te verhinderen. In 1944 trok Batista zich te rug en vestigde zich in Florida, nau welijks 43 jaar oud. En hij was wat men noemt binnen. Grau San Martin volg de hem als president op, zich zo reac tionair tonend, als een oud-socialist maar zijn kan. Nadien volgden andere presiden ten zijn voorbeeld. Wat de financiële ver goeding betreft, welke ze zichzelf toebe deelden, elk hunner had haast, want ze mochten maar vier jaar hun ambt be kleden- Een hunner stond Batista toe, zich kandidaat voor senator te stellen en liet hem na zijn verkiezing als zodanig naar Cuba terugkeren. Hij kon de verlei ding niet weerstaan en in 1952 trok hij, weer met behulp van 't leger, de macht aan zich. Hij kreeg hierna de steun van Washington, omdat hij de communistische partij verbood- Cuba bemerkte spoedig, dat hij alle democratische ideeën over boord geworpen hEtfl. Het was Fidel Castro die de dictator ten slotte zijn grootste in komsten ontnam, door de suikerprovincie Oriente te bezetten. Batista maakte daar na van Havana één groot speelhol, waar toe hij de beruchte „gangster" Mever Lansky naar Cuba haalde. Aldus inde hij opnieuw miljoenen, die hij ook ditmaal bijtijds in veiligheid wist te brengen Jndian Tonic Quinine ..(du» BOTTltojlt "msrottsrdam_ Sedert 1912 De speelholen van Havana Het, chicste Casino te dat van het Riviera „ladder man" rechts het spel. Havana is Hotel. De controleert Ernesto Guevara werd in 1928 te Ro- sario geboren. Zijn vader was een bekend architect en een verklaard tegenstander van Peron. Hij organiseerde een verzets groep, pogend, zijn veelbelovende zoon er zoveel mogelijk buiten te houden. Toen deze cum laude geslaagd was de Pe- ronistische professoren van de universi teit van Buenos Aires hadden hem de doc torstitel huns ondanks moeten verlenen, zei hij zijn vader, tot diens verzetsgroep te willen toetreden, of anders er zelf een te vormen. Zijn vader willigde zijn wens in, hetgeen tot gevolg had, dat Ernesto spoedig de vlucht voor Perons geheime politie moest nemen. Hij trok naar Boli via, werd er over de grens gezet, ging naar Venezuela. Ook daar voelde de dic tator niets voor de ideeën van de jonge medicus, die zich in de bestrijding van de melaatsheid heeft gespecialiseerd en., als jongen van vijftien jaar op zijn motorfiets reeds heel Argentinië, Pata- gonië incluis, alsmede Chili en Peru en het Amazonegebied doorkruist had, dus ondernemend genoeg was- In 1951 keerde Ernesto naar Argenti nië terug, nam daar deel aan een ver geefse poging, om het regime van Peron omver te werpen. Hij moest het vader land weer verlaten en kwam tenslotte in Guatamala terecht, waar zijn anti-com munistische opvattingen hem weer in moeilijkheden brachten. Van Guatamala trok hij naar Mexico, Daar ontmoette hij Fidel Castro. Zijn organisatietalenten deden hem in diens beweging een belang rijke rol spelen en tijdens de afgelopen rebellie trad Ernesto Guevara als Fide] Castro's plaatsvervanger en adjudant op Men ziet, welke merkwaardige mannen dictator Batista tegenover zich vond. De ze mannen hebben zich thans tot taak ge steld, de Augiasstal van Havana te rei nigen. Havana was één groot speelhol ge worden. Dit grote speelhol bevond zich niet in de beruchte havenwijk, maar in de grote hotels en in casino's, waar dui zenden Amerikanen voor miljoenen ver gokten en op andere manieren van hun bezit lichter werden gemaakt. Toen Fidel Castro een steeds groter ge bied in het centrum der suikerproduktie (de opbrengst van de suiker vormt het grootste gedeelte van Cuba's nationale in- denbusinesnskvanStdne "reeds bSaaTfdTca e" a"dere sPeelBeIcgcn'hcdcn. dT Cubaan- i Dusiness van de reeds bestaande ca- se staat kreeg. slechts een kIeinigheid daarbij vergeleken. In de casino's van Havana zag men echter geen gangsters, geen bodyguards of Wild West figuren. Alles was er even voorbeeldig geregeld en de luxe verbaas de er zelfs de verwende Amerikanen. De houders van speelhuizen, wier bedrijf in de Amerikaanse staat Nevada gelegali seerd was, waren wat ze zelf noemden, oppassende lieden geworden, die geregeld hun inkomstenbelasting betaalden, geen oneerlijk spel duldden en keurig boek hiel. den. Houders van speelholen in Nevada werden door Batista uitgenodigd, filialen in Havana op te richten, zodat spoedig elk groot hotel zijn casino had. De „Bloem" van het Amerikaanse speel- bankbedrijf, zowel wettelijk als in Neva, da (Las Vegas) als clandestien elders, o.a. in New York en Chicago, verscheen in Havana, en behalve, dat er in de voornaamste hotels casino's geopend wer den, richtte men ook roulettetafels in een drietal dure nachtclubs in. Er wer den zelfs twee nieuwe hotels special gebouwd, de Capri en de Rivièra, waar de goedkoopste kamers ongeveer dertig dollar kostten- Havana ligt op vijf uur vliegen afstands van New York 'en is van Tampa in Florida uit in twee uur te bereiken, van Miami uit in een uur. De Amerikaanse zakenlieden, die daar een vakantie of een weekend doorbren gen, vonden een uitstapje naar Havana steeds aantrekkelijker, vooral omdat ze daar ook genieten konden van de in de Verenigde Staten verboden hanengevech ten, waarbij druk gegokt wordt. En niet alleen speelbankhouders waren in Hava na actief. De bekende filmster George Raft, indertijd befaamd om zijn gangster rollen. kocht een pakket aandelen van het casino vau het Capri Hotel, waar hij de gasten in hoogst eigen persoon ontving en vele klanten uit Hollywood wist aan te trekken, o.a. Errol Flynn. Deze heeft uit zijn verblijf te Havana tijdens de op stand munt willen slaan, door het be richt te lanceren, als zou hij met de re bellen gevochten hebben en zelfs gewond zijn. Maar Fidel Castro ontkende dit ten stelligste. De held uit zoveel films heeft de opstand achter de veilige muren van een door de politie beschermd hotel meege maakt. Btf zijn terugkeer uit Florida verander de Batista de wet op de speelbanken, waardoor het mogelijk werd, in alle ho tels en nachtclubs te spelen. Batista en diens zwager, generaal Fernandez y Ml- sino's te verhogen, sloot hij een overeen komst met de beruchte Meyer Lansky, een New Yorkse gangster, die in ver band met de moord op Anastasias in New York gezocht werd en vroeger een bootlegger was, ofwel een handelaar in clandestien vervaardigde sterke drank welke hij ook in geheime clubs, de be faamde speakeasies schonk, waar het gangsterdom welig tierde. Maar de speelbanken brachten duizen den toeristen naar Havana, hetgeen veel geld het land deed binnenstromen. Zal Fidel Castro sterk genoeg blijken, om deze bron van corruptie dicht te gooien. Ook dit zal de tijd ons wellicht spoedig leren- K. H.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3