s Rotterdamse Graanmarkt (sociale wegwijzer) Tonnage koopvaardijvloot in 1958 verder gestegen PUZZEL KZMI* ~1 e-"Lid Hllpll ür n r mr Lil E KAT OLIELEIDING ROTTERDAM-KEULEN ONZE DAGELIJKSE LIET Hr ■P f I F hhnU sMr h ÉH kwam weer Proefproces over onnodig claxoneren Hooimeyer neemt zowel Hille als Haust over Schilders werkloos in wintermaanden Adviseur Drukkers patroons Verhoging AOW-loon- grens en verplichte looneompensatie Oude man verdronken Minder opgelegde schepen in ons land yr p Kosten van levensonder houd in de V.S. gedaald V B ZATERDAG 24 JANUARI 1959 PAGINA 5 Rijk geeft geen subsidie n *6 gag'<? 9 vy W gjBjjg IÜBV? >0 vr V» V RICO BULTHUIS Alarm in Tunesië 5. In die tijd was het Oosten in kolkende beroering. Opge jaagd door de vloedgolf van Mongolen waren barbaarse stammen van Aziatische oorsprong over het H. Land getrok ken. Lodewijk IX, de heilige koning van Frankrijk, die al een eerste kruistocht achter de rug had, ontwierp plannen voor een tweede, dit keer over Noord-Afrika. In 1270 scheepte hij zich in en stak de Middellandse Zee over. Lodewijk liet zijn tenten opslaan bij de sombere ruïnes van Carthago. Een rampzalige beslissing. Het moordende klimaat, maar vooral de woeste aanvallen van de Bey van Tunis, die terecht voor zijn troon vreesde, dunden de Franse gelederen 6. Een derde vijand sloeg nu zijn slag: de pest. Voor en in de tenten lagen meer doden, die door de zwarte ziekte waren geveld dan door het zwaard. Binnen een maand bleef er van het zo overmoedig vertrokken Franse leger niet veel meer over dan een armzalig restant. Lodewijk zelf werd besmet en stierf op 25 augustus 1270. Tunesië, dat al zoveel overheer sers had moeten dulden, raakte nu verward in eindeloze twis ten 7. Vijf eeuwen achtereen zou het land de speelbal blij ven van indringers en veroveraars. Toen viel Tunesië in han den van de Turken. Dat was in 1574. Maar in 1685 dwong Frankrijk hen de capitulatie te tekenen. Daarmee was de rust echter nog lang niet hersteld. Want ook Frankrijk zet te bloedig geweld achter zijn machtspositie. Porto-Farina, Bi- zerte en Monastir werden later gebombardeerd. Toen kwam de zoveelste verandering (Van onze correspondent) De Hoge Raad zal eerlang een uit spraak moeten doen over de vraag of het claxoneren in onoverzichtelijke bochten geboden is krachtens art- 25 van de We genverkeerswet dan wel verboden is krachtens art. 58 lid 3 van het Wegenver keersreglement. Op instigatie van de Tiel- se kantonrechter, mr. van Nes, die vindt dat de chauffeurs verplicht zijn met name in de Tielse binnenstad bij elke onover zichtelijke bocht te claxoneren, heeft een chauffeur zich laten bekeuren wegens een overtreding ex art. 58 (dat onnodig claxo neren verbiedt). Die man is door de kan tonrechter ontslagen van rechtsvervolging, omdat het gewraakte claxoneren z-i. ver plicht was krachtens art. 25 (het bekende artikel, dat verbiedt zich zodanig te gedra gen, dat de veiligheid en vrijheid van het verkeer belemmerd wordt). De ambte naar van het O.M., mr. J. J. M- van Ben- them, is tegen deze uitspraak in cassatie gegaan. Hooimeyer en Zonen N.V. te Baren- drecht deelt mede, dat een samenwerking is tot stand gekomen tussen haar ven nootschap en de N.V. Koek- en Biscuit fabriek voorheen G. Hille en Zoon te Zaandam en de Kon. Beschuit- en Koek- fabrieken firma J. H. Haust en Zonen N.V. te Amsterdam. Door aandelenruil en verrekening zijn beide laatstgenoemde vennootschappen in de belangensfeer van A. Hooimeyer en Zonen N.V. gekomen. De drie vennootschappen zullen haar bedrijven op de tot dusver gevolgde wij ze blijven eploiteren. Aan het einde van verleden jaar waren 2585 werkloze schildersgezellen bH de ar beidsbeurzen ingeschreven; dit aantal zal nu nog aanmerkelijk groter zijn. Men mag hierbij niet uit het oog verliezen, dat er bovendien tal van schilderspatroons zijn, die de gezellen aanhouden, ondanks het feit dat er te weinig werk is. Zjj vrezen nl. voor grote moeilijkheden te komen, als ze nu de gezellen ontslaan, die ze straks, wanneer de werkzaamheden weer zullen toenemen, nodig zullen hebben. Dit zei gisteren de heer E. J. van Lent, voorzitter van het bedrijfschap Schilders bedrijf. o-p de vergadering van ddit be drijfschap. Hij vertelde verder, dat er ver leden jaar 157.000 folders ziln verspreid om aandacht te vestigen op het laten uit voeren van schilderwerk in de winter maanden, maar het resultaat is erg pover geweest. Voor het weer instellen van een subsidieregeling waarbij het Rijk een ge deelte van de aannemingssom voor onder houdswerkzaamheden in de wintermaan den voor zijn rekening neemt, bleek, naar de minister van Sociale Zaken heeft mee gedeeld, geen geld aanwezig. Mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, heeft namens het Nederlands Episcopaat benoemt tot geestelijk advi seur van de R.-k. Ver. van Nederlandse Drukkerepatroons pastoor H A'. Schurink te Utrecht in de plaats van mgr. Wiege rink. In een uitvoerig gedocumenteerde brief waarvoor onze dank vestigt de heer J. P. W. te R. onze aandacht op de zijns inziens opmerkelijke gevolgen van de Be schikking van het college van rijksbemid delaars inzake de verplichte looneompen satie voor de verhoging van de AOW- premiegrens van f 6900,- tot f 7450,- per jaar m.i.v. 1 januari 1959. In die Beschikking is o.a. bepaald, dat aan werknemers, niet ouder dan 65 jaar. door de werkgever over het bedrag, waarmee hun rechtens geldend loon uit gaat boven 575,- per maand, een bijslag moet worden uitgekeerd ad 5,6 pet. van dat bedrag, echter met een maximum van f 30,80 per jaar (dat is 5,6 pet. van het verschil tussen I 6900,- en 7450,-). Onder loon moet hier, aldus de Beschik king, worden verstaan elke rechtens gel dende beloning, die onder welke benaming ook, terzake van de arbeid wordt ver strekt. Met inbegrip van de looneompen satie AOW van 1 januari 1957, alsmede van de huurcompensatie d.d. 31 juli 1957, maar met uitzondering van de bovenge noemde bijslag ad f 30,80 en van de on kostenvergoedingen. Wat is nu een rechtens geldende be loning? Dat is de knellende vraag, met het antwoord waarop briefschrijver moei lijkheden heeft. Welnu, een rechtens geldende beloning voor een werknemer is iedere beloning, die hij voor of in verband met de door hem verrichte arbeid van zijn werkgever ontvangt, maar met een nadrukkelijke uitzondering, namelijk de loonbestandde- len, die in de spreektaal zwart loou wor den genoemd Of de werknemer krach tens enige arbeidsovereenkomst rechtens 8. In 1873, na een verschrikkelijke hongersnood van drie jaar, tekende Bey Sidi-Mohammed-Sadok een verdrag met Engeland, waarin bepaald werd dat Tunesië onder Brits re gentschap zou komen. Bovendien kreeg de Engelse regering toestemming om a) een Nationale Bank in Tunesië te openen b) het gebied en de hoofdstad met gas te verlichten en c) een spoorlijn aan te leggen vanaf la Goulette aan de Alge rijnse grens dwars door Tunis. Maar de Britten hielden geen rekening met de woelingen en onderstromen, waaronder Tunesië leed. De rekening zou dan ook opgediend worden Frankrijk wachtte. OP HET OGENBLIK IS MEN DRUK BEZIG MET DE CON STRUCTIE van de olieleiding, die medio 1960 aardolie van Rot terdam dwars door Noord- Brabant naar Keulen zal voeren ter bevoorrading van de raffina derijen in West-Duitsland. We zien hoe de lange pijpleidiryr boven de sleuf in de bodem wordt aangebracht. De opname werd in de omgeving van 's-Gra- vendeel aan het Hollands Diep gemaakt. (Bericht van A. Bosman N.V. Graanmakelaars te Rotterdam) Bij zeer behoorlijke omzetten waren de artikelen, maiis, haver, milo en rogge over het algemeen vast, terwijl de afbrok keling van gerst verder voortgang maakit en nog wer^ vergroot door verhoging der exportsubsidie door de CCC. De situatie in Argentinië bleef moeilijk, zodat shippers enige terughoudng be trachten en voor enige graansoorten lie ver terugkopen. Intussen schijnt de sta king daar te lande aan het verlopen te zijn, waardoor enige verlichting in de verladingepositie is te verwachten. MAIS. Platamais spoedige posities be ter gevraagd, ook al omdat de afladingen minder worden aangeboden. Yellow mais door Amerika hoger gehouden, terwijl voor enige boten attentie voor transship ment bleef bestaan. Ook voor de april- mei en mei-juni afladingen zijn/de no teringen hoger. GERST. In vrijwel alle soorten Noord- amerikaanse gerst hebben verschillende shippers wat onverkocht, terwijl door verhoging van de exportsubsidie op afla ding de prijzen verlaagd werden. Onge twijfeld is de mogelijkheid van heffing- verhoging nu meer in het bereik der mo gelijkheid gekomen, waaraan verleden week nog zeer werd getwijfeld» Ook Pla- tagerst is meer op de bodem der werke lijkheid teruggekeerd, ofs-choon men nier nog weinig in deze soort wenst te doen. Duitsland schijnt de invoer van gerst voor de naaste maanden te willen beperken, hetgeen de exportprijzen natuurlijk geen goed doet. MILO, MILLET. In de loop der week konden de prijzen van milo over de gehele Unie verbeteren en zowel aangekomen, stomend als op aflading vonden vrij veel zaken plaats. Voor dit artikel houden ve len rekening met een eventuele verlaging der rechten. In millet werden voor spoe dige partijen nog aardige premies betaald, doch de afladingen liggen gedecideerd Uit het toeleidingskanaal van het ge maal Lely in de gemeente Wieringermeer is gistermiddag het stoffelijk overschot opgehaald van de 79-jarige P. N., een be woner van huize St.-Martinus te Medem- blik. De man werd sedert des morgens vermist. op die beloning aanspraak kan maken doet niet terzake. Als de aard van de beloning maar niet het karakter heeft van wat in de praktijk onder zwart loon wordt verstaan. Tot de rechtens geldende be loningen behoren dus o.a.: overwerkver goedingen. vakantietoeslag (al of niet vrij willig door de werkgever verstrekt), gra tificaties (hetzij uitgedrukt in een percen tage van het loon, hetzij uitbetaald in de vorm van enige maanden extra loon), tan tièmes en ook op normale gronden ver strekte aandelen in de winst (al of niet vrijwillig door de werkgever uitbetaald) Zoals briefschrijver ziet, delen wij zijn mening terzake Ook de instantie, die op dit terrein uiterst terzake kundig is. en aan welke wij ons inzicht ter verifiëring voorlegden was geheel dezelfde overtui ging toegedaan. Hetgeen ons spijt voor de kantonrechter, die op dit punt een anders luidende uitspraak deed. Anderzijds zijn wij het met briefschrij ver niet eens, waar hij beweert, dat hoe hoger het salaris is, er voor de betrok kene meer voordeel zit in de looneom pensatie. terwijl de minder gesalarieerde werkkracht de dupe is. Want of de rech tens geldende beloning (inclusief dus over werkvergoeding. gratificaties enz.) nu per jaar f 7500,-. f 9000,- of (15.000,-be draagt, zodra het salaris uitkomt boven de maximale premiegrens van 7450,-, betaalt de werknemer het maximale pre miebedrag ad f 465,- per jaar en ontvangt hij de maximale looneompensatie, zijnde 5.6 pet. van f 7450.- is f 417,20. Dat de hogere premie niet volledig gecompen seerd wordt .behoeft op zichzelf geen ver. wondering te wekken. Geen enkele Ioon- compensatieregeling heeft tot nu toe vol ledige vergoeding verleend voor de nieu we uitgaven. (Vragen omtrent de sociale verzekerings wetten kunnen schriftelijk worden lnge~ diend bij onze sociaal-economische re dactie, Kortenaerstraat 1 te Rotterdam.) Dc koopvaardijvloot onder Nederlandse vlag was op 1 januari 1959 als volgt sa mengesteld: Passagiersschepen 34 met een inhoud van 400.463 brt. (I januari 1958 passagiers schepen 39, inhoud 414.575 brt.) Vracht schepen met accommodatie voor 13 of meer pasaglcrs 60 (69), inhoud 343.213 brt. (424.164 brt.) Overige vrachtschepen: 500 brt en groter 389 schepen (391), inhoud 2.132.337 (1.963.290) brt.). Kleiner dan 500 brt. (kustvaartuigen) 950 (963), Inhoud 372.434 brt. (364.308 brt.) Tankschepen 145 (148), Inhoud 1.297.077 brt. (1.150.076 brt.) De ontwikkeling van de koopvaardij vloot onder Nederlandse vlag was als volgt: het totale aantal schepen per 1 ja nuari J.l. was 1578 (v. j 1610) met een in houd van 4.545.524 brt. (4.316 403 brt.) Hiervan waren stoomschepen 214 (235), inhoud 1.842 341 (1.853.781) brt.. motorsche pen 1353 (1344), inhoud 2.701 749 (2.460 053) brt.. overige schepen 11 (31). inhoud 1434 (2569) brt Alle voornoemde cijfers zijn inclusief de schepen thuisbehorende in de Nederlandse Antillen en Suriname, maar exclusief sleepboten en asn.nemersmate- riaal. Per 1 januari 1959 is een aantal kleine zellschepetl, thuisbehorende in de Nederlandse Antillen, afgevoerd. Uit de cijfers van 't C.B.S. blijkt voorts dat op 1 januari j.l. 177 Nederlandse zee schepen in aanbouw of op bestelling wa ren met een inhoud van 1.142.100 brt Van eerstgenoemd aantal waren: passagiers schepen 4. vrachtschepen van 500 brt. en groter 67. vrachtschepen kleiner dan 500 brt. 77 tankschepen 29. In Nederland waren hiervan in aan bouw of op bestelling 149, waarvan 4 pas sagiersschepen, 48 van 500 brt. en groter, 72 kleiner dan 500 br». en 25 tankschepen. Tn het buitenland waren 28 Nederlandse zeeschepen in aanbouw of op bestelling. Hierbij waren geen passagiersschepen, in hoofdzaak vrachtschepen van 500 brt. en groter nl. 19, voorts 5 vrachtschepen kleiner dan 500 brt. en 4 tankschepen. Op 1 januari jl. waren in Nederland (niet voor reparatie) opgelegd 54 zeesche pen, Nederlandse zowel als vreemde vlag gen met een inhoud van 314.500 brt. Op 1 december 1958 waren het 59 schepen ad 335.300 brt. en op 1 november 1958 65 schepen van in totaal 379.500 brt. Het aantal schepen per 1 januari jl. bestond uit 48 schepen voor droge lading en 6 tankers. Van het genoemde totaal van 54 schepen op 1 januari voeren er 17 onder Nederlandse en 37 onder bui- Itenlandse vlag. Bovendien waren op 3 de cember te Singapore opgelegd 37 Neder landse schepen ad 67.752 brt., w.o. 2 tan kers (16.279 brt.). flauwer in de markt, terwijl ook Arg. granifero weer op de offerteniij&t gaat voorkomen, zonder veel indruk te maken. HAVER. De terugkoopactiviteit van platahaver is de laatste dagen verminderd, zodat ook de ruilzaken tegen N.Am. ha ver hiervan de terugslag ondervonden. Toch zijn de vraagprijzen van N.Am. ha ver, door verlaging der exportsubsidies door de CCC, regelmatig hoger en wordt in stomend goed het aanbod kleiner. Ook op april-mei en mei-juni aflevering zijn de prijzen nogal stijf te noemen. In Australische haver vonden de meeste za ken plaate naar Duitsland, waar deze soorts van ouds geliefd is. In Russische haver vonden alleen nog wat zaken in disponibel goed plaats, op aflading wordt deze soort niet meer aangeboden. ROGGE. Door het ontbreken van in landse rogge wordt in toenemende mate USA rogge door de mengvoederindustrie voor voerdoeleinden gekocht. De prijzen waren aan de vaste kant, waarbij opviel dat in stomend goed zeer weinig wordt aangeboden. Enkele zaken vonden plaats in 75/6 kg. Duitse rogge voor directe ver- lading, doch voorlopig i« het aanbod niet groot en de prijzen aan de vaste kant. Plata-rogge werd i-n enkel geval terug- gedekt door shippers en van aanbod van betekenis is momenteel geen sprake. INL GRANEN. Inlandse haver was door gebrek aan orders uit Duitsland weer wat gemakkelijker, van gerst en rogge blijft het aanbod zeer beperkt, zodat dit ge makkelijke afname vond. De situatie op de koekenmarkt ziet er ongeveer uit als verleden week. Het eni ge verschil i6 dat al* gevolg van de sta kingsgolf, welke door Argentinië ging. alle soorten welke reeds vertrokken of zelfs geladen waren, me, enorme premie bettaald werden. Als men daarbij nog enige debkingsvraag constateert, ziet men van het toch al uitermate schaarse mate riaal niet veel meer overblijven. Boven dien veroorzaken de dagelijks verlatende aankomstdata van diverse boten een grote vraag naar loco goed, waarvan geen voor raad is. Dit alle,, schept de gevaarlijke toestand van geen enkel motief to» lage re prijzen te kunnen zien. Aanbod van andere orgines dan Argentinië/Uruguay mag worden verwaarloosd. Duits tarwe bloem vond om reeds bekende reden geen aftrek van betekenis en het wachten is op nieuwe importcontingenten. Rogge bloem was plotseling zeer vast en liep ca. drie kwartjes uit. De eerste reactie is terughoudendheid bij kopers. De con currerende krach, van dit artikel t.o.v. de rogge L nl. goeddeels verdwenen en ac tiviteiten van betekenis zijn op dit prijs niveau dan ook niet te verwachten. De markt voor afvallen staat nog 6teeds voor praktisch honderd procent onder invloed van Argentinië. Aanbod van deze zijde geeft een zeer wisselvallig beeld en de offerten liggen na een gevoelige basis weer enigszins boven het laagste niveau van deze week. Zowel de verlagingen van een week geleden als de verhogingen van deze laatste dagen zijn onbegrijpelijk: kopers nemen een zeer voorzichtige hou- iding aan. /i JS AC *1 /e rt V-* At Ji IV/ JU l£f is Het Amerikaanse bureau voor arbeids- statistieken heeft bekendgemaakt, dat het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud in de Verenigde Staten, dat. gebaseerd is op het gemiddelde voor 1947- 1949 100. voor de maand december met 0.2 pet is gedaald tot 123,7. Horizontaal: 1 geweerriem, 6 voorstel. 11 onder andere (afk.). 12 bak6chuit, 14 ri vier (Spaans), 16 durfal. 19 Frans voeg woord, 20 Inmaak. 22 winst, 25 bericht. 26 plaats op de Veluwe, 28 dwaas, 29 ketting zonder eind 31 bevel 32 bijwoord, 33 arti kel a,fk.). 35 meisjesnaam. 37 aanleg. 40 houding, 41 rondhout. 42 rivier in Neder land. 43 muziekinstrument, 44 kleine Plant 46 en omgekeerd (afk.), 47 mak. 49 roofdier 52 hoon, laster. 54 groente. 56 bekende motorraces (afk.), 57 deel v. e. franse ont kenning. 58 zuideuropese plant, 60 film maatschappij. 63 deel van Amerika (afk.), 63 geen uitgezonderd, 64 zonder vermoe den 67 soort onderwijs (afk.),. 69 vogel- produkt, 70 eenheid van stroomsterkte. 72 ijs (Eng.), 74 plaats op de Utrechtse heu velrug bij de Rijn, 77 voegwoord. 76 straatdek. 79 bouwmateriaal (m.v.) Verticaal: 1 voertuig, 2 Amerikaanse echtscheidnngsplaats, 4 muziekdrama. 5 enngelse ontkenning, 6 opmerkzaam, 7 als onder (afk.), 8 windrichting (afk.). 9 he vige storm, 10 dit is (afk.), 11 voorwerp. 13 ontkenning. 15 plaats aan de Zwarte Zee. 17 gegroet (Lat.). 18 elektrisch geladen deeltjes. 21 landverhuizer, 23 spoedig, 24 soon onderwijs (afk.), 27 om die reden. 30tentoonstellingsgebouw in A'dam, vangarm, 34 schrijflijn. 36 on een plaatjj 38 van dew ind af. 39 jongensnaam, 4ü hoge berg, 45 rang in het leger (afk.), 4° gehalte onderzoek, 48 meisjeenaam, 5U kleinst deelbare deeltje, 51 oude munten. 53 vrucht 54 straat (Eng.). 55 oppervlakte' maat 59 voorzetsel, 61 koper, 62 sport' term. 65 drank, 66 niet gesloten. 68 bi" (Lat.). 71 deel v. e. kippenhok. 73 onge' veer (afk.), 75 inhoudsmaat (afk.), 76 vet' laagde toon. Horizontaal: 1 orde. 5 tuba. 8 me, renet, 12 o.l., 13 aks, 15 n.t.s-, 16 sen. 1° jas. 19 p.t.t., 20 vak, 22 rib 24 a.o.. 25 lend®' 27 nl. 28 koor. 30 leeg 33 se. 35 r.o.. ab, 39 niets, 42 a.o.. 43 reëel. 45 etage. 4 noen. 48 edam. Verticaal: 1 oma. 2 rekstok, 3 er, 4 ij1; 5 t.t. 6 botsing 7 als, 10 e.k., 11 ei. 4 set, 15 nar. .17 dan. 19 pa. 20 ver. 21 kil. b.l.. 25 loenen. 26 eerste, 29 os. 31 e o.. karn. 34 re, 36 roem. 38 beo, 40 U, 41 t®' 42 aga 44 ee 46 ad. Detective-rotnan door 79). Deze brief dan, werd kort geleden geschreven door een zekere heer Millet uit Londen- Hij heeft de klok horen luiden, een verre, reeds lang tot zwijgen gebrach te klok. In de brief staat, dat Jessie zou zijn verdronken, ruim vijftig jaar ge. leden. Maar deze Jessie schreef een brief aan de notaris, vijftig jaar na haar dood! Zullen wij maar zeggen, juffrouw, dat het uw handschrift is? Kort geleden bel de u die notaris op. Zullen wij ook zeg gen, dat het uw stem was, die hij hoor de? Maar Johanna Cattenborgh was intus sen naar Engeland vertrokken en ze kreeg daar een dochtertje, dat werd ingeschre ven als Florine Cattenborgh. De Londen- se politiedienst berichtte mij, dat ze op 13 februari van het jaar 1870 te Cam bridge ter wereld kwam. Johanna keer de terug naar Nederland en het kind werd in een vreemde omgeving groot gebracht en later in het huis van Otto opgenomen Juister gezegd: in het huis van zijn moe der, want Hendrik was gestorven. De jon ge Freule was een vreemd meisje. Er le ven nog verschillende mensen die haar goed hebben gekend. Toen ze zeventien jaar oud was, verloofde zij zich met haar neef Otto, na diens vrouw te hebben weg- geplaagd. Maar toen Otto vernam, hoe vreemd het met de afkomst van Florine was gesteld, vreesde hij een schandaal en verbrak de verhouding met het nicht je, van wie hij juist twee schilderijen had laten vervaardigen. Dit is het twee de bewijs, dat ik u zal tonen- Schilderijen bewijzen niet zo veel, zei de oude dame en ze schudde haar hoofd. Florine verdween, zei Piquet. Ze ging naar Engeland en toen gebeurde het ongeluk met dat bootje- De geschiedenis is uit meneer. Ik dank u. Pardon juffrouw.... vindt u het niet heel vreemd, dat de oude heer Millet geen naspeuringen deed? Ik zal u het derde bewijs geven, dat hij daar een re den voor had. Is het niet vreemd, dat de familie Cattenborgh afstand deed van de beugeltas? Maar beste mijnheer Piquet, wat was die tas nu waard? Niet die tas, maar de inhoud daar van was zeer veel waard! Daarvan kon een jonge vrouw twintig jaar lang een rijk leven leiden. Doch omstreeks negentien tien was de inhoud op Jessie Millet was dood en in de tuin kunt u het graf van Freule Florine vinden. Dit zou be slist het einde zijn van de historie, als juffrouw Wilgensteyn niet was terugge komen. Het was heel dom van deze huis houdster, maar ze was in grote armoe de geraakt, ze moest met haar handen werken. Dat was ze nooit gewend geweest. En hoe weet u dat allemaal, me neer? U zei toch zelf, dat ze nooit heeft bestaan. Dat is zo. Ze deed alsof ze be stond! Niemand kende haaar, want het familieportret was verdwenen- Dit is het vierde bewijs. Leek het zo sprekend, meneer? De jaren veranderen de mens, zou ik toch menen. Het lijkt nog wel, maar dat is het bewijs niet. Juffrouw Wilgensteyn werd huishoudster op huize Cattenborgh. Tij dens haar aanwezigheid stierven er zes leden van de familie aan dezelfde kwaal waaraan ook Otto was heengegaan. Juf frouw vertelt u mij eens, waarom ver giftigde zij de mensen met vis? Dat deed ze niet, zei de oude vrouw met een pruilmondje, spottend om zoveel domheid. Hoe weet u dat? Even was het stil. Ik kan het u niet zeggen, meneer. Ik wel, juffrouw. Ze werden niet met vis vergiftigd, maar met koffie of met melk. Ochdronken ze dan verkeerde melk, die mensen? De kinderen wel. En weet u wie de schuld kreeg? Ik denk die huishoudster. Het is een grappig verhaal Een politieverhaal. De erfgenaam van de Cattenbor- ghen kreeg de schuld, doch de we duwe van Otto wist wel beter. Juffrouw Wilgenstein verdween en stierf. Ook al aan de koffie? Aan het beste bewijs, juffrouw Mil let. Maar bovendien vergat ze iets mee te nemen uit dit huis. Dat was het zesde bewijs- Heeft u nog een zevende bewijs? Inderdaad. Ook zonder de zes an dere zou ik u kunnen laten arresteren, veroordelen wegens een poging tot moord en voor uw verdere leven laten opsluiten, want juffrouw Quantin dee-d het niet. Wat meent u? Wie is juffrouw Quantin? Dat was bijna uw tiende slachtof fer. Nu maakte de oude dame aanstalten om op te staan. Ze zei,, dat als ze niet van het feit overtuigd was, dat meneer Piquet zijn verstandelijke vermogens was kwijtgeraakt door al dat zoeken en plui zen, dat ze dan een aanklacht zou in dienen wegens laster. Ze weerde hem met haar hand af, toen hij haar wilde tegenhouden. Moest hij haar met geweld in de grote stoel neerzetten? Het was niet. meer nodig. Rodenhoven schoof bedaard het gordijn terzijde, dat de serre van de hal afsloot. Hij stond nu in het volle licht. Hij trok zijn jasje recht, alsof hij op bezoek kwam bij iemand die hij niet goed kende. Goedenmorgen, juffrouw Wilgensteyn, kent u mij nog? Het is lang geleden dat u vis voor mij zou koken- Ik moet zeggen dat u veranderd bent. U had toen zo graag, dat ik bleef en dal ik kof fie zou drinken. Koffie of wijn, ik mocht kiezen, want u was altijd heel vriende lijk en dat bent u nog- Ik herinner mij niet u ooit gezien te hebben ge Och jawel, zei Rodenhoyen. Een keer hebben wij u gefotografeerd. U vri' de dat niet hebben, want u was zo b'j scheiden, maar ik nam de foto en is die ook niet meer te vinden, ik h® toen goed naar u gekeken. Piquet nam zijn zakboekje uit zijn P0J, tefeuille, opende het en haalde er e® kiekje uit. Meent u deze opname? Ziet u JL mooie, zilveren tas? Die had u toeval',! bij u, omdat u op reis moest. He®.{ u die tas soms gekregen van Frejj Cattenborgh? Hoe komt u nu aan tas? fi U bent mij om de een of and®', reden slecht gezind meneer. Er m" ten twee van zulke tasjes zijn of drie.-'| Toen piepte de tochtdeur in de h' en de notaris verscheen. Hij hield t", hoed in zijn hand en terwijl hij voren liep, keek hij naar de grond schudde zijn hoofd. j, Nee, nee. er was maar één fjl Het oude en ongeldig geworden testaib® van Lodewijk spreekt er van. a Ongeldig, vroeg de geheimzinh'n vrouw met boze nadruk. Het was j eerste maal dat ze niet vriendelijk spr\ Ze legde haar witte, mooie handen OP leuning van de stoel. Tja, zei hij en hij keek haar ®v of ze een bijzondere vis was in zijn atrtft ruim. De dood van Freule Florine de latere erfgenamen zich met verba^'jj doen afvragen, wat voor zin dat o*>j testament nog kon hebben. Bar®^) heeft een graf ontdekt in de tuin rnet naam erop, waarvan Lodewijk gewaag" (Wordt vervolgd)1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6