Publiek raakt uitgekeken „Van de gymzaal naar het toneel; hel was een stapje Geen verlangen naar herstel van de brede basis Kieskeurigheden loosu> contact Nieuwe Rijksweg 13 dit jaar gereed 1 OTTO STERMAN A.R.-voorzitter op Deputatenvergadering Accentuering van de verbondenheid der christelijke partijen Compleet zwembad op de „Oranje m T.V.-uitzending van „Tosca" uit Enschede Tegen televisie-toneelgezelschap _rr Ponnies op Paas- veemarkt Op de trap gestruikeld „Surinamer" werd acieur zonder óóit toneelstuk te hebben gezien Inbrekers stalen radio DE LOEP Volière Storm verhinderde de raketproeven op Texel Metamorfose van de Frankrijk asiel aan Batista overweegt Oranje" in 20 dagen Kralen en spiegels voor de Papoea's Felle strijd in Algerije De gemeentesecretaris krijgt berisping „Gaatjesboorder" kreeg 4 jaar gevangenisstraf VB ZATERDAG 24 JANUARI 1959 PAGINA 7 Twee F.M.-zenders GUUS OSTER: 11 ii OTTO STERMAN IS MIN OF MEER per ongeluk acteur geworden.... Of, liever gezegd: min of meer per „geluk", want als het toeval in het leven van de „Surinamer" niet een bijzonder grote rol had gespeeld, dan had u vele bewonderenswaardige creaties van deze nu bijna 46 jaar oude acteur moeten missen. Toe gegeven: dat merkwaardige „iets", dat wij „toeval" ple gen te noemen als het over aardse zaken gaat, heeft wel meer mensen op een andere plaats neergezet dan zij oor spronkelijk hadden verwacht te zullen gaan bezetten. Maar van leraar lichamelijke opvoediitg naar acteur is toch wel een bijzondere „overplaatsing", dacht ik zo. En dit is nu juist met Otto Sterman gebeurd. 7 O ALS dezer dagen werd be- richt, is 1958 een topjaar ge weest in de woningbouw. In dat jaar kwamen in ons land meer wo ningen gereed dan ooit in een ka lenderjaar werden opgeleverd. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werden verleden jaar 88.900 Woningen voltooid. Dit aantal ligt ruim 500 hoger dan dat van 1957 toen er 88.397 werden opgeleverd. In de maand december kwamen volgens de voorlopige cijfers rond 8.260 woningen gereed. In decem ber 1957 was dit aantal 9.535. Wij zouden dit bericht een „witte raaf' willen noemen, want goede tijdingen zijn in onze bewogen da gen helaas zeldzaam. „De witte raaf van minister Witte" zou men kunnen zeggen, doch helemaal klopt dat niet. De activiteit van zijn departement is te volhardend dan dat men van een „ééndagsvlieg" mag spreken. Eerder van nijvere bijen! Op minister Witte, die als K.V.P.-er het „lelijke eendje" is in de ogen van de P.v.d.A., zijn wij om zijn woningbouwbeleid echt trots. En zonder nu onze uil een valk te menen, mogen wij dat on getwijfeld zijn. Vooral de jongelui, die hun „nestje" willen bouwen, zullen ver heugd zijn over het toenemend tantal woningen. Natuurlijk maakt één zwaluw nog geen zomer, doch er zit vooruitgang in. Dat is prach- tig en gezien de haantje-de-voorste- Propaganda van de zijde van de P.v.d.A., mogen wij er o.i. ditmaal Wel als de kippen bij zijn, om dat topjaar in de top van de verkie- zingsmast te hijsen. Er werd over de verkiezingspro paganda door de P.v.d.A. reeds feel geschreven. Och, wij gaan daarop niet in. Er zijn nu eenmaal fogels van diverse pluimage en elk fogeltje zingt, zoals het gebekt is. Ook niet op de aanvallen ten deze vit genoemde partijkringen. Alleen denken wij aan het spreekwoord: „Als de vos de passie preekt, boer Pas op je kippen". Waarbij onzer zijds echt niet aan het Kamerlid Vos gedacht wordt. Summa summarum willen wij ditmaal zonder laaghartig de V.v.d.A. onder de duiven te schie ten vaststellen, dat bepaaldelijk één witte raaf van minister Witte de hand beter geacht moet wor den dan tien rode valken van Bur ner in de lucht. Analist Nooit toneelstuk gezien. „Ze"' waren tevreden Toneel en radio Bijnaberoepsmusicus Aangordend tot evangelische strijd Tot voor kort was onze mening. ..Hofstra is een echte heer". Waarom toch beschuldigt hij dan, de onzen van gechincaneer? Alsof dat nog niet genoeg is, voegt hij nog een woord er bij. En dat woord is „demagogisch Lieve help, dat zegt hij!?! Ongeveer verklaarde Hofstra: Lucas maakt me stapel dol. Met zijn laatst amendement, Was de emmer meer dan vol". ,,'t Was de druppel en de knuppel Lucas is een treiteraar". Kiezer, laat U niets vertellen, Neem alleen de feiten maar. Die de emmer deed overlopen. In het hoenderhok. S. T. EMMER De „Reus van Markelo" in bedrijf Door een druk op de knop heeft de commistaris van de Koningin in Over ijssel, ir. J. B. M. G. ridder de van der Schuercn, gisteren de „Reus van Mar kelo", de nieuwe televisietoren in deze Prachtige gemeente, tot leven gebracht. De directeur-generaal van de P.T.T., ir. D. H. van der Toorn, sprak z\jn vreug- ('e uit over het feit, dat nu ook dit deel van het land binnen het Nederlandse tv-bcreik is opgenomen. Binnenkort voigt Smilde. De nieuwe toren zal met het middag- Programma van heden om 17.00 uur voor het eerst officieel in de lucht komen. Ter gelegenheid van de opening heeft echter de N.T.S. een tpeciaal program- Praatje uitgezonden, waarin iets van de arbeid van de N.T.S. werd getoond. De 111 meter hoge betonnen kolos draagt een stalen buisantenne van 32 me ter lengte en daarop staat een vakwerk- mast, die 14 meter hoog is. D(e gehele toren steekt dus 157 meter boven het landschap uit. Op de twintigste van de 24 verdiepin gen is de televisie-zend-installatie van Nederlandse makelij opgesteld. Deze heeft een effectief gestraald vermogen van dertig kilowatt voor het beeldsig naal. Het station Markelo werkt in band 3, kanaal 7. Het beeldsignaal wordt aangevoerd over een tweevoudige straalve-bindinc met 7,5 cm golflengte. Dit beeld komt van de studio te Bussum, gaat naar Lo- pik en 't binnenkort geheel automatisch op afstand te bedienen hulpstation Ug- chelen n. Markelo. Nog dit jaar zal een rechtstreekse verbinding Hilversum- Ugchelen-Markelo tot stand komen. Ook voor reportages is de toren van Markelo geschikt. Op 27 januari zal de opera „La Tosca" uit Enschede via alle televisiezenders worden verspreid. Op de 18de verdieping van de toren zijn twee FM-zenders voor het versprei den van de beide Hilversumse program ma's opgesteld. Het vermogen bedraagt 5 kilowatt. De frequenties zijn resp. 97,2 (binnenkort 96.2) en 98.3 megahertz. De dorpsjeugd van Markelo had ter gelegenheid van het ingebruik nemen van de zendertoren de gehele toegangs weg met guirlandes en kunstbloemen versierd. De plaatselijke harmonie zette de plechtigheid luister bij met vrolijke klanken. Met betrekking tot de jongste stap van de NTS. die zich tol de staatssecre taris van O., K. en W. heeft gewend, teneinde een oplossing te zoeken voor de moeilijkheden hij het afsluiten van con tracten met actrices en auteurs ten be hoeve van de tv-spelen, heeft de heer Guus Oster, één der directeuren van de Nederlandse Comedie verklaard, niet veel heil te zien in de oprichting van een televisiegezelschap, door middel waarvan het bestuur van de NTS uit de moeilijkheden hoopt te raken. In het grotere raam van de toneel spreiding blijkt de heer Oster de voor keur te geven aan twee of drie enkel voudige toneelgezelschappen, waaruit het volgens hem gemakkelijker zal zijn. spelers voor een tv-optreden vrjj te maken. „Hoofdrolspelers", aldus de heer Oster. „mogen zeker niet meer dan drie- of viermaal per seizoen voor de televisie optreden, anders raakt het publiek op hen uitgekeken". De heer Hans Tobi. één der directeu ren van Rotterdams Toneel, vond het maar hi.i legde er de nadruk op, dat dit zijn persoonlijke mening was een goede gedachte om het probleem op nieuw aan de orde te stellen. „Er heeft", verklaarde hi.i, „al een paar jaar geleden een televisiekern be staan, die echter weer werd opgeheven. Wil men nu een soortgelijke, nieuwe kern. of wil men de beste krachten uit de gezelschappen wegplukken?" Dit laatste zou volgens de heer Tobi bij de huidige, sterk gereglementeerde toneel constellatie een eenzijdige door breking van de zijde van de NTS bete- kenen en funeste gevolgen kunnen heb ben voor de bestaande situatie, waarbij vooral de cultuurspreiding het slacht offer zou dreigen te worden, aangezien de grote steden altijd wel aan haar trek komen. „Dit houdt intussen niet in", ging de heer Tobi voort, „dat de betrokkenen de bestaande situatie bevredigend vinden. Integendeel, het. valt nog niet te voor zien, wat er zal gebeuren, indien de NTS al dan niet in samenwerking met par ticulieren de gesubsidieerde gezelschap pen op het gebied van salarissen en voorstellingen concurrentie zou aan doen". Een doorbreking van de bestaande ge reglementeerde constellatie zou volgens de heer Tobi ongetwijfeld verhelderend kunnen werken, maar de vraag rijst, of de behoefe van een vrijwel onverza digbaar technisch medium de juiste aan leiding is. Er zal zijns inziens moeten worden gezocht naar een overgangs periode en daarbij acht hij de samen werking. zoals die met. de gezelschappen bestaat, de aangewezen weg. De A.N.W.B., die op 27 oktober j.l., de minister van Verkeer en Waterstaat ver zocht de levensgevaarlijke rijksweg 13 ten spoedigste te laten verbeteren, verneemt thans van de Rijkswaterstaat, dat gister morgen het werk aan het meest beruchte gedeelte van deze weg. namelijk het zeven kilometer lange traject tussen Delft en Ovcrsehie. is gegund. Het wegenbouwbedrijf A. Kraal te Utrecht zal dit rijkswegpr iect op groot scheepse wijze aanvatten. Me' een drie- ploegen-dienst zal, op verschillende plaat se- tegelijk, dag en nacht worden ge werkt om de weg -oor de door de Rijks waterstaat gestelde datum van 21 novem ber aanstaande, gereed te krijgen. De 26.000 voertuigen die dagelijks van dit weggedeelte gebruik maken, nopen de Rijkswaterstaat, in samenwerking met de verkeerspolitie, de plaatsen te bepalen waar het werk aangevangen kan worden Dp nieuwe weg, die ruim 5 miljoen gulden kost. bestaat uit twee gescheiden rijbanen van elk negen meter breed. Elke rijbaan, verdeeld in drie rijstroken van drie meter breedte, zal bovendien een vluchtstrook van 2,5 meter krijgen. De Paasveemarkt te Rotterdam zal dins dag 17 maart a.s. op het Rotterdamse Veemarktterrein worden gehouden Er is een nieuwe'rubriek aan toegevoegd, n.l. ponnies en het valt te verwachten dat deze leuke paardjes veel aandacht van het publiek zullen trekken. De deelne mers, die daartoe de wens te kennen ge ven. kunnen er een „Certificaat van aan koop bij verkrijgen, dat ontworpen is door de Rotterdamse calligraaf JA. Beun. (Van onze correspondent) Dn 90-jarige mevrouw .J. B. Elshof- Baayens^ Varviksweg 37, Enschede, is gis teravond. toen zij zich met een glas water in de hand naar haar slaapkamer wilde begeven, op de trap gestruikeld en ge vallen. Zp was vrijwel op slag dood. In de nacht van donderdag op vrijdag heeft m'en ingebroken bij de N..V R. in de Schilderstraat De indringers maakten een klein model radio en een herenvest buit Ook al hebben wij ons in de afgelopen jaren niet onder alle omstandigheden tegen de brede-basispolitiek verzet, wij zijn er niet minder van overtuigd de ervaring van de laatste jaren heeft dat trouwens bevestigd dat een zg. brede basis op den duur aan de duidelijkheid der politieke verhoudingen en ook der wezenlijke tegenstellingen afbreuk doet en principieel vervagend werkt, hetgeen nadelige irtvloed heeft op de politieke oordeelvorming der burgers. Het zal dan ook duidelijk zijn, dat ons verlangen op dit ogenblik bepaaldelijk niet uitgaat naar een herstel van de enkele weken geleden gestrande brede basis. En hoezeer thans op de ontwikkeling na de verkiezingen nog niet definitief kan worden vooruitgelopen, één ding zal voor ons, ook ten opzichte van de kiezers, wel vast moeten staan, n.l. dat er straks ook in het scheppen van een basis voor kabinetsformatie duidelijker en zuiverder verhoudingen tot hun recht moeten komen dan in de laatste paar jaren aanwezig waren. Dit verklaarde vanmorgen de voorzitter der AR-partij, dr. W. P. Berghuis in zijn openingsrede voor de AR-Deputatenvergadermg, welke vandaag in Utrecht plaats vindt. En dat niet alleen op grond van de his- toris ch-N ede rlandee politieke situatie, maar evenzeer in verband met de sterker naar voren komende politieke ontwikke- Het stormachtige weer van de laatste TaE!en heeft belet, dat experts van het Nationale Luchtvaartlaboratorium onder leiding van ir. G. Y. Fokkinga op Texel nabij Cocksdorp de voorgenomen raket- Droeven heben kunnen houden. T Ook een aantal deskundigen van de tjollandse Signaal Apparatenfabriek uit Hengelo was met veel apparaten naar Texel gekomen. Van maandag tot. en met donderdag heeft de groep op rustiger weer gewacht. Toen dit uitbleef is men onver- 'Dchtenzake huiswaarts gekeerd. Reeds de verkiezingsstrijd vaa 1M,.de daarop gevolgde moeilijkheden bu de K - hinetsformatie, het ongezonde karakter van de basis van het daarna lot stand ge komen kabinet en de verkiezingsuitslagen in 1958 zijn. aldus de A. R.-voorzitter, symptomen geweest van wijziging in t e na de oorlog gegroeide politieke verhou dingen. Dat is het belangrijkste punt. En nu er binnen de normale periode een breuk in de bestaande constellatie is 8 - j forceerd. zij het o°k door de Partil vu de Arbeid, zou 't miskenning van de ont wikkeling en de verhoudingen der laatste jaren betekenen, indien w'i er op ogenblik weer van zouden moeten uit gaan. dat tenslotte na de a. s. verkiezin gen de zaak weer op de tevoren bestaan de voet zou moeten worden voortgeze Indien dat zo zou zijn. zou inderdaad <<e vraag gesteld kunnen worden, of men z,j-'b de gebeurtenissen van december jl. niet had kunnen en moeten besparen. Wil een en ander zeggen, dat wij ons op dit ogenblik reeds bij voorbaat defini tief moeten uitspreken over of vastleggen op een bepaalde kabiqetsbasis na de ver kiezingen? Prof. Oud heeft dit. voor wat de V. V. D. betreft, gedaan door uit to spreken, dat zijn partij onder geen voor waarde zal deelnemen aan een kabinet, waarin socialisten zitten. In 'net algemeen genomen is een dergelijke definitieve uit spraak in dit stadium onjuist Immers, zq Is, door welke partij zij ook wordt gedaan, voorbarig. Er kan iets inzitten van een zich onttrekken aan een eventuele ver plichting om de steeds onzekere situatie van de toekomst op het aangewezen tijd stip te beoordelen uit het oogpunt van na tionaal belang. De uitslag der verkiezingen, de toe komstige opdrachten van de Koningin en de eisen van 's lands belang zullen ten slotte op het daarvoor gegeven ogenblik In de toekomst bij het nemen van verant woordelijke beslissingen in acht moeten kunnen worden genomen. Betekent dit echter, dat wij ons ten aanzien van onze wensen en verlangens op dit punt in het vage en op de vlakte moeten houden? Uiteraard niet. Zo heeft de heer Hazen- bosch in zijn radiorede op Nieuwjaarsdag a's anti-revolutionaire woordvoerder dui delijk uitgesproken, dat hij hoopt, dat na de verkiezingen in ons land een christelij ke regering zal kunnen worden gevormd. Natuurlijk is op dit ogenblik niet te voor spellen, of dit verlangen in vervulling zal gaan. Wij hebben het tenslotte niet alleen voor het zeggen, noch bij de verkiezingen, noch bij de kabinetsformatie. Maar één ding zal. los van speculatie over toekomstmogelijkheden, wel als uit gangspunt moeten worden genomen, nl. dat dc z.g. brede basis in de zin van de verstreken periode geen bevrediging meer kan schenken, aldus dr. Berghuis. ling in internationaal en in het bijzonder in Europees verband. Ik mag er in dit ver band op wijzen, dat er op dit ogenblik in het kader van de Internationale Unie van christelijk-democratische partijen ernsti ge pogingen gaande zijn om de internatio nale organisatie dezer partijen te verster ken. Dat is met het oog op de toeneming van politieke activiteit in Europees ver band voor de toekomst van niet te onder schatten betekenis en zal ook op de natio nale positiebelang der Nederlandse Christelijk-democratische partijen van in vloed moeten zijn. En het is de taak der protestants-christelijke partijen ervoor te zorgen, dat het Reformatorische element daarin zo duidelijk mogelijk tot uitdruk king komt. Laat ook deze Deputatenvergadering, door haar aard en samenstelling uiter aard nog in versterkte mate, demonstre ren, wat wij van de vergadering van het Parfijconvent gewend zijn, nl- dat de A.R. Partij, wat men ook van haar mag zeg gen. ondanks soms ondervonden kritiek en aanvallen ondanks ondergane te'eur" stellingen cn tegenslagen en in het be sef van eigen tekortkomingen, is een warm-levende zaak welker levenskracht is uitgeheven boven menselijke zwakhe den. Opdat wij ons aangorden tot de evan gelische strijd, zoals die in wezen het be staan van onze partij bepaalt, nl voor een staatkundig bestel in Bijbelse gehoor zaamheid, aldus dr. Berghuis Êl Op 7 mei 1913 werd Otto Ster man in Amsterdam geboren; zijn vader was een West-Indiër, zijn moeder Nederlandse. Van zijn va der erfde Otto Sterman de donke re huidskleur, die hij dus niet heeft gekregen van de Westindische zon: Sterman is nog nooit in Suriname geweest De bedoeling was, dat de jonge Otto gymnastiekleraar zou worden. Maar zo eenvoudig was de reali sering van dit voornemen niet. De financiële kwestie speelde een rol. studeren kon wel, maar dan moest hij de studie toch wel zelf bekos tigen. „Ik heb mijn studie zelf betaald, ook al heeft het me dan echt w wat meer gekost, dan geld alléén. Overdag werkte ik ja, vo<,r money natuurlijk od en kan toor, 's avonds kreeg ik les en 's nachts ging ik studeren. Toen ik eenmaal mijn akte M.O. had wilde ik verder gaan, ik was nu eenmaal toch aan de studie ge wend. Ik ben toen nog heilgymnas tiek en massage gaan doen." En in deze kwaliteiten gaf Otto Sterman les: gymnastiekleraar op lagere scholen, masseur in een drie tal Amsterdamse ziekenhuizen. Heel prozaïsch allemaal en nog zo heel weinig raakvlakken met de kunst, die later zijn leven zou gaan beheersen. De eerste kennismaking met het toneel kwam in 1935. Het Nieuwe Schouwtoneel onder directie van Ko van Dijk sr. en Frits Bouw meester zochten een geschikte kandidaat voor de rol van West indische bediende in „De Familie Kegge", een toneelstuk naar de no velle van Nicolaas Beets, uit de beroemde „Camera". Zij zochten en vonden.Otto Sterman! Otto Sterman wist niet eens wat toneel was: hij had, het klinkt on gelooflijk. maar het is de pure waarheid, zelfs nog nooit een to neelstuk gezien. En nu stond bij dan ineens op de planken van die imponerende Amsterdamse Stads schouwburg voor een toch echt wei verwend publiek. „Ik was kunt u het zich voor stellen doodsbenauwd. Maar ik heb toneelgespeeld, althans ik deed mijn uiterste best, om dit te doen Voor mijzelf had ik de overtuiging dat het een hopeloze mislukking was en dat ik de volgende avond wei niet meer terug zou hoeven te komen. Maar het onverwachte ge beurde: ze waren uiterst tevreden over mij. Inderdaad, „ze" waren tevreden. En de tevredenheidsbetuigingen bleven werkelijk niet tot louter fraaie woorden beperkt. Otto Ster man kreeg andere rollen aangebo den, kleine rolletjes weliswaar, maar hij de jongeman zonder enige toneelopleiding, zonder to neelervaring zelfs speelde. Ne gerbediende, chauffeur, steward, slaaf.dat waren de personen, die Otto Stei'man in de eerste ja ren op de planken neerzette. Maar de jonge acteur, hoezeer hij ook ingenomen was met dit toneel werk, hield ook een vastigheid.],: achter de hand. Goed, 's avonds was het dan acteren, maar over dag bleef hij het wandrek en de ringen trouw, met andere woor den: overdag bleef hij gymnastiek lessen geven aan al dan niet lenige jongetjes en meisjes .,Na de oorlog kreeg ik mijn eer ste, échte contract. Dat was bij Cor Hermus, de directeur van Comedia. Mijn eerste rol was toen die van worstelaar in „As you like it" van Shakespeare." Met ringen en wandrek was het toen wel definitief gedaan. In de plaats daarvan kwamen rollen in verschillenide toneelstukken: „Tramlijn Begeerte", ,,Nachtasyl" en niet te vergeten in „De eerbie dige lichtekooi", een stuk. dat over de. honderd opvoeringen haalde. De radio had inmiddels ook al ontdekt, welk kostelijk talent er in deze Surinaamse acteur schuil ging. Die microfoon bezorgde hem ook contracten in radio-toernees door het land. Otto Sterman vertel de sprookjes, droeg voor. En ieder een. die hem op deze avonden wel eens beluisterd heeft, weet welk een grote bekoring eruit gaat van die merkwaardige, melodieuze stem, die iedereen in de ban brengt van het vertelsel. Otto Sterman ontdekte uiteraard ook de kracht van zijn stemgeluid: hij begon zelfstandig voordrachts avonden te geven: verhalen, gedich ten, sprookjes.... Na de radio was het de televisie, die beslag ging leggen op de ex- gymnastiekleraar. Voortreffelijke creaties hebben de kijkers al te zien gekregen in „Emperor Jones" ..Advocaat pro deo", om nu maar een tweetal te noemen. En zo heeft Otto Sterman nu een drieledige taak gekregen: toneel, televisie en radio. Wat dit laatste medium be treft: gisteravond heeft men Otto Sterman nog kunnen beluisteren voor de K.R.O.-microfoon in „Theater Andersom". Ja, het is een mCrkwaardigc om- j mezwaai, die Otto Sterman ge- g maakt heeft. Hoewel hij, van kind g af aan toch wel een artistieke in- j slag heeft gehad. Een tijdlang heeft hij namelijk de wens gekoesterd..g beroepsmusicus te worden. Lessen g op de fluit van Paul Loewer en g Adriaan Bonsel heeft hij gehad, j maar het is tenslotte toch het to- |g neel geworden. Hetgeen overigens g niet wegneemt, dat fluitspelen nog g altijd zijn grootste hobby is.,... Maar op de allereerste plaats is gj Otto Sterman nu acteur. Dank zij de aanraking met de gj toverstaf door een fee, uit een van g zijn eigen, zo graag vertelde, g sprookjes FRANS VAN HOUTERT 1 De zuivering en verduidelijking der Ne derlandse politieke verhouden, zo betoog de de A.R.-voorzitter verder, is in belang rijke mate gediend door een duidelijk stel. le'n van een verbondenheid, ook bij in achtneming van eigen zelfstandigheid en van de ook onderling bestaande verschil len, van de christelijk-democratische par tijen. DE „ORANJE" LIGT OP HET OGENBLIK IN HET DOK BIJ DE N.D.S.M. TE AMSTERDAM voor ingrijpende verbouwingen. O.a. is vrijdagochtend een com pleet zwembad van 17 ton met een inhoud van 120 m3 op zijn plaats gezet. Op 4 februari a.s. zal de vernieuwde „Oranje" voor het eerst weer de oceanen be varen. De Franse regering heeft een verzoek om politiek asiel van Fulgeneio Batista, de gewezen president van Cuba. in over weging genomen. zo heeft het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. In een tijdsbestek van slechts 20 dagen zal het inierieur van het m.s. „Oranje" van de N.V. Stoomvaart Mij. Nederland een ingrijpende verbouwing moeien on dergaan. Dadelijk na zijn terugkeer uit Australië in de Amsterdamse haven op 13 januari werd bet schip bestormd door een leger van ongeveer duizend werklieden. Zij zijn tot nu toe dag en nacht bezig geewest met het slopen van hutten dek ken salons en bars en het aanbrengen van nieuwe staalconstructies en panelen, die zoveel mogelijk reeds voor de aan komst van het schip op de werf van de N.D.S.M. pasklaar waren gemaakt. Op 4 februari zal de „Oranje" weer vertrek ken naar Australië en op die dag zal de metamorfose voltooid moeten zijn. Het vlaggescbip van de „Nederland" zal van de zomer cruises" gaan maken. De verbouwingen betreffen niet alleen een modernisering van het interieur, maar ook een uitbreiding van de passagiersaccom modatie. In plaats van 800 zal het schip nu 950 personen kunnen vervoeren. Gisteren is een derde zwembad gemon teerd in de toeristenklasse dat een inhoud heetf van 120 m3 en een gewicht van 17 ton. Zoals bekend, begint op 1 april a.s. de grote wetenschappelijke expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea. Met het motorschip „Musi-Lloyd", dat vandaag naar Philippijnen is vertrokken, is een gedeelte van de uitrusting en het materiaal voor deze expeditie verscheept Het geheel bestaat uit vijftien kisten, die de grootte hebben van kleine huisjes. De inhoud bestaat uit ruim 20.000 kg ma teriaal, voedsel, kleding en apparatuur. Als betaalmiddel voor de Papoea-stam men neemt de expeditie, die onder leiding zal staan van overste Venema en dr. Bron- gersma, o.m. mee: bijlen, messen, hemd jes, kralen en spiegels. De strijd tussen de Algerijnse opstan delingen en de Franse troepen is de af gelopen week fel geweest. Van officiële Franse zijde is meegedeeld dat er de afgelooen twee weken bijna 1500 opstandelingen zijn gedood of gevangen genomen. Het hoofdkwartier van de opstandelin gen in Tunis zegt. dat er in de tweede week van januari 513 Franse militairen zijn gesneuveld. De gemeenteraad van Moerkapelle heeft gisteravond besloten de schorsing van de gemeentesecretaris, de heer C. J. van den Heuvel od te heffen en hem in de plaats daarvan een berisping te geven. De gemeentesecretaris was op 24 sep tember vorig jaar geschorst onder be schuldiging. dat hij o.a. bij de verkrijging van bouwgrond "financieel] voordeel had gezocht. De gemeenteraad heeft zich ak koord verklaard met het rapport van een commissie uit dc rood. die de zaak onder zocht heeft. De Utrecihtse rechtbank heeft gi&te- reil de 59-jarige grondwerker J. N. uit Amsterdam tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld. De grondwerker, die er bij het plegen van inbraken het zelfde systeem op nahield, stond hij de politie bekend als de „gaatjesboorder". Talloze inbraken in het gehele land staan op zijn naam. In oktober jl. brak hij in te De Meern, maar hij viel toen in handen van de politie. Veertien dagen geleden was vijf jaar met aftrek tegen hem geëist.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7