Oagblad voor Schiedam en omstreken Een groot initiatief KAB-voorzitter Middelhuis reageert op NYV-verklaring Regering Drees met even veel recht aan te vallen I m Sovjet-Unie neemt intercontinentale raketten reeds in serie-produktie CONCILIE ZAL MAANDENLANGE VOORBEREIDINGEN VEREISEN Mijn'op het strand 65 jaar zanger Kerkvergadering van 1869-1870 werd reeds in 1864 ingeleid DINSDAG 27 JANUARI 1959 MIDDELHUIS OVER DE KUNS1 NIET ALLES TE CONSUMEREN Ha; Keizerlijkeaamvinst V Uittil Boïëef je/' Gen. Motors ontslaat ca. 2000 arbeiders KROESJTSJEF OPENT PARTIJCONGRES Internationale spanning moet verminderen; Jganisatie van de leiding in de industrie alle aandacht voor economische strijd: «Bil 2 a 3.000 deelnemers IMF-missie in Djakarta Verklaring ondeugdelijk „Georiënteerde economie Stuk loon Él Amfitheater in Sint Pieter Sint Pieter Snel tempo Ruimtevaart Verdubbeld Economische strijd HET WEER VOOR MORGEN OPKLARINGEN nieuwe amsche courant JOANNES XXIII 3s nog geen drie tnaanden Paus. Maar in die korte tijd heeft hij de wereld reeds her haaldelijk verbaasd doen staan over de ®rgeloze stoutmoedigheid, als wij dat <?o mogen noemen, van zijn initiatieven, ^eze lagen op zeer uiteenlopend ter- hein; van dat van de persoonlijke leef- hegel van de Pausen tot beslissingen aP het hoogste plan van het kerkelijk bestuursbeleid. Het wordt hoe langer duidelijker, dat zij die van deze '^-jarige opperherder een „interim- 'egering" verwachtten zonder veel Vernieuwingen of verrassingen, in het °ngelijk worden gesteld. Op een van zelfsprekende wijze breekt de Paus pet de tradities, welke gegroeid zijn 11 de periode dat de pausen de „ge- angenen van het Vaticaan" waren, *edert de verovering van Rome door garibaldi. De grenzen van Vaticaan- :pd hebben voor hem kennelijk niet n „ommurende" betekenis meer als *°or zijn voorgangers. Even vanzelf sprekend nam hij, kort na zijn uitver kiezing, het onder Pius XII reeds f?rÜpte besluit om het aantal kar- ainalen uit te breiden tot boven het ®euwenlang in acht genomen maxi mum van zeventig. Zondag heeft hij, opnieuw op een 'jzonder informele wijze, bekendheid ®egeven aan twee zéér uitzonderlijke pslissingen, n.l. een nieuw oecume nisch concilie en een modernisering Zan de Codex Juris Canonici, het wet boek van de Latijnse Kerk. Deze aan kondiging is lapidair gehouden, zodat °ver de aard en de omvang van het ooticilie of van de Codex-vernieuwing n°g niet veel te zeggen valt. Maar wat het thema van het komende concilie ®treft: dit alleen reeds wettigt de Uitspraak van de secretaris van de We- ïeldraad van Kerken, onze landgenoot, c'r- Visser 't Hooft, n.l. dat men hier een der belangrijkste gebeurtenis- Seb uit de geschiedenis van het chris- lendom te doen heeft. Inzake de her- ePiging der christenen is sinds de be ginperiode van het voorlaatste conci- ';e, dat van Trente, niet meer zo'n om- VaPgrijke actie ondernomen om de ;efscheurdheid der christenen op te effen. De roep om eenheid is nimmer 'erstorven en met name ten aanzien Vab de afgescheurde Kerken js in het 'heer recente verleden van Rome uit telkens opnieuw en met steeds vuriger 9ahdrang een smeekbede om eenheid bifgegaan, welke in beperkte mate ook Sehoor vond. Maar een zo omvattend lflitiatief als een oecumenisch concilie 7" op zich reeds een uitzonderlijk be- Dij Arbeidstij d verkorting heeft moeilijke kanten ahgrijk gebeuren waarbij de Plaatsbekleder van Christus zich om- fiögt met al zijn broeders in het bis- verzame- vond Seh, lin °Psambt, een dergelijke S van de gehele „oecumene1 V°°r dit doel niet plaats. „.■Oeze nieuwe fase van de hereni- k'hgsgedachte binnen de Kerk vervult k dun ook met grote vreugde. Ook vUlten de eigen kring heeft het besluit 'an Joannes XXIII grote weerklank de Moeder- )Tvonden. De stem van 05rk, hoewel niet gevolgd, bezit voor ?e andersdenkende broeders toch al- j.. een heel bijzondere klank. En op Aar wordt, zij het in een soms geheel „buere zin dan wij bidden, toch ook hoopt. Nogmaals: over wat het concilie gaat tn -ugen, is op dit ogenblik nog_ weinig ^ten, hielden. 0 -«uui. Men doet verstandig zich g k bij deze heuglijke tijding de zeer vp°te> reële moeilijkheden niet te ont- 'hzen, welke de arbeid der hereni- §iti dr, S op zijn weg vindt: tegenstellin- die diep verankerd liggen in een hg°6ve geschiedenis van eeuwen. Maar 1 hieuwe concilie mag ons wel met hiei Uwe hoop vervullen voor de Christus ene -aapstal, waarvoor Christus bad. ~°§e het een kostbaar instrument zijn Vah Gods genadevolle werkzaamheid. (Van onze Amsterdamse redactie) „Wij kunnen wel enig begrip opbrengen voor het standpunt van de regering-Beel, neergelegd in de brief van de minister van sociale zaken a.i. tot de Sociaal-Economi sche Raad om in zijn komende advies in zake het te voeren soeiaal-economisehe beleid aandacht te schenken aan het vraagstuk van de arbeidstijdverkorting, daar volgens de regering een op zich zelf staande beslissing inzake dit probleem naar aanleiding voor het eerder door de Raad terzake uitgebrachte advies thans niet op haar plaats zou zijn. Het is logisch dat de opvolgende regering niet voor een voldongen feit kan worden gesteld. De K.A.B. heeft dan ook geen behoefte om over de brief van minister Bee] veel lawijt te maken, te meer daar zij achter dc maandag uitgegeven N.V.V.-verklaring ook wel politiek geroken heeft. Als men verwijten wil maken, dan kan dat met evenveel recht tot de regering-Drees ge daan worden, die het S.E.R.-advies over de werktijdverkorting vijf maanden heeft laten liggen. De gewezen minister Suur- hoff kan daarover net zo goed becritiseerd worden". Met deze woorden reageerde de heer J. A Middelhuis, voorzitter van de K.A.B. gisteravond op de bedoelde verklaring van het N.V.V.. die de regerimgsmotive- ring als ondeugdelijk va,n de hand heeft gewezen en er met klem op aangedrongen heeft van de gevolgde procedure af te zien en op grond van het eenstemmig SER- advies tot een beslissing te komen. De heer Middelhuis zei dit op een vergade ring van het hoofdstedelijk KVP-kader, waarvoor hij een inleiding hield over „enige aspecten van de sooiaal-economd- sche politiek". Hij voegde er later aan toe, dat nog eerder de afgetreden regering zou kunnen worden aangevallen over de tra ge gang van zaken met betrekking tot de wijziging in de loonpolitiek, waarvan de straffe regelingen langzamerhand vervan gen dienen te worden door een bedirijfs- taksgewijze verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek in eigen branche. Natuurlijk mag ze niet geheel losgelaten worden, een zekere coördinatie blijft nodig. De K. A. B.-voorzitter betoogde, dat politici zich wel eens met zorg afvragen wie er tegenwoordig meer regeert, de S.E.R. of de regering zelf. doch hij was het eens met de uitspraak van prof. Ver- rijn Stuart, dat we momenteel moeten leven in een tijdvak van „georiënteerde economie", zonder welke bepaalde idealen, die in het volksbewustzijn gestalte hebben gekregen als sociale zekerheid, voldoen de werkgelegenheid, voorkoming econo mische crises, betere verdeling van de welvaart niet te verwerkelijken zouden zijn. De sterke overheidsbemoeienis is «en „democratische bemoeiing", waarbij het volk en dus ook de arbeiders, ingescha keld zijn via tal van maatschappelijke or- Deze prachtige „Keizervis" maakt sinds kort deel uit van de levende have van de dierentuin in Stuutgart. Het is de enige vis van deze soort, die in een Europese dierentuin te zien is. De „Keizersvis" komt uit het zuidelijk deel van de Stille Oceaan en maakte de lange reis naar Duits land per vliegtuig, in een plastic zakje. ganen. De armoe als massa-verschijnsel is daardoor uitgebannen en wie durft bewe ren, dat het Nederlandse volk het thans slechter heeft dan in de crisesjaren, maakt zich aan ergerlijke overdrijving schuldig. De heer Middelhuis gaf vervolgens een overzicht van de waslijst van sociaal- economische desiderata en noodzakelijk heden, waarbij ook de geleidelijke invoe ring van de a rbeidstijds verkorting behoort de vrije zaterdag is in sommige bedrij ven al geen onbekend verschijnsel meer en stelde vijf punten waarvan dit alles afhankelijk is op de voorgrond, nl.: ver krijging van maximaal nationaal inkomen en grote en stabiele werkgelegenheid, de Dezer dagen spoelde op het strand van San Giuliano bij Genua een grote mijn type P 200) aan. De inwoners van het plaatsje alarmeer, den de militaire autoriteiten, die een mijnenploeg naar het strand stuurde. De heren bekeken het gevaarlijke monster terdege, voordat tot demon tage werd overgegaan. Overigens schrokken zij meer van een plotse, ling speels opkruipend golfje dan van de gevaarlijke bal vlak voor hun voeten handhaving van het evenwicht in de be talingsbalans en van een zodanig inves- teringspeil dat een groter wordend inko men voor een groeiende bevolking gega randeerd ts. streven naar een eerlijke ver deling van het nationaal inkomen en be vordering van een stabiel prijsniveau. De K.A.B. hecht veel waarde aan een spoe dige inwerkingtreding var de Weduwen- en Wezenwet en ook aan de doorvoering van de bezitsvorming, omdat zij als het „sociale huis" afgebouwd is, bezits vorming voor de persoonlijkheidsvorming van de arbeiders van het hoogste belang acht. Reeds nu kan daaraan gewerkt wor den door meer fiscale faciliteiten te ver lenen, waardoor bezitsvorming aantrek kelijk wordt voor de grote massa niet- bezitters èn voor de werkgevers. In de enorme investeringen die voor het behoud van dc werkgelegenheid verricht dienen te worden, zit een stuk loon van de arbeiders. Het grote vraagstuk van thans is hoe de werknemers hun eigen aandeel dat een investering moet blijven en niet geconsumeerd mag worden in han den krijgen. Voor dc klemmende opgave meer werknemers mede-eigenaren van produktiegoedcren te maken via aandelen- of effectenbezit js nog geen oplossing gevonden. Het is een zware studie, waar aan in de naaste toekomst veel aandacht moet worden besteed. Het lijdt geen twijfel, zo besloot de beer Middelhuis, dat vanwege de eigen katho lieke visie op de plichten en rechten van ons gehele volk, het van het allergrootste belang is, dat de katholieke invloed in politici zo sterk mogelijk is om een ver antwoord sociaal-economisch beleid te voeren. Er volgde een geanimeerde discussie op deze inleiding. De k ngbijeenkomst, die was begonnen met eén Avondmis, opge dragen door deken mgr Van der Burg, was bedoeld als een inzet van de K.V.P.- propaganda in Amsterdam. De Buick-afdeling van General Motors zal deze week ongeveer 2000 arbeiders ontslaan om de produktie meer in over eenstemming te brengen met de afzet. Het aantal werknemers in de Buick-fa- brieken te Flint. Michigan, zal als gevolg hiervan verminderen van 15.000 tot on geveer 13.000. De Buick-produktie, die recentelijk nog ca. 8.900 wagens per week beliep, zal met ca. 1500 stuks per week teruglopen. W. F. Moritz uit Amsterdam, 82 jaar oud, zong reeds 64 maal mee bij de jaarlijkse uitvoering van de Matthaus.Passion. Op 25 maart doet hij als tenor ivederom mee in het. Concertgebouw. In zijn ivoning neemt hij zijn partij door. 1 C? vormde een belangrijke factor bii de op- In de lange rede, waarmee de Russische partijleider en premier Nikita Kroesjtsjef vanmorgen het 21ste partijcongres in Moskou heeft geopend, heeft hij meegedeeld, dat de Sovjets zijn begonnen met de produktie van inter-continentale raketten. Tot op heden was het nog onzeker, of de Sovjets hun voorsprong op dit terrein van de bewapening al tot dit stadium hadden kunnen brengen. Vele westelijke deskundigen meenden, dat ook zij nog slechts bezig waren met de ontwikkeling van prototypes. Kroesjtsjef deed deze mededeling, toen hij in zijn overzicht van de industriële en agrarische toestand van de Sovjet-Unie, de jongste successen op het gebied van de ruimtevaart besprak. Eerder in zijn speech sprak hij over de internationale politiek. Daarbij zei hij, dat het „nu nodig was een eind te maken aan de koude oorlog en de internationale spanning te verminderen". De buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie moest „consequent worden voortgezet en streven naar het behoud van de vrede en veiligheid op basis van Lenins principe van vreedzame co-existentie tussen landen met onderling afwijkende sociale systemen". De Sovjet-partijleider sprak twee uur 6" brak na het middaguur zijn rede af om haar na een klein half uur weer te (Van onze correspondent) ROME, hedenmorgen. Rond de aankondiging door paus Joannes van het Oecumenische Concilie, ofwel algemene kerkvergadering, zijn in brede kring allerlei misverstanden ontstaan. De H. Vader kondigde bij zijn bezoek aan de Sint Paulus buiten de Muren drie belangrijke gebeurtenissen aan, zoals wij gisteren reeds bericht ten: ten eerste een diocesane synode voor het bisdom Rome, ten tweede een algemene kerkvergadering en tenslotte een herziening van de codex van het kerkeljjk recht, die, aldus de paus, zal worden voorafgegaan door de plechtige afkondiging van de nieuwe codex van het oosterse kerkelijke recht. Welnu, tengevolge van een al te haastige berichtgeving en van het ontbreken van enig commentaar zoals zo dikwijls het geval is op het Vaticaan is het bericht verspreid, dat de aangekondigde algemene kerkvergadering zich zou bezig houden juist met de codex van het oosterse kerkelijke recht. Niets is minder waar. paus ingestelde voorbereidende com missie had plaats op 9 maart 1865. Ook al zijn de moderne communica tie-middelen wel enigszins anders dan een eeuw geleden, toch zal men moeten rekenen op een voor onze begrippen langdurige voorbereidingsperiode. Daar komen voorts nog vele prakti sche problemen bij. Immers aan een al gemene kerkvergadering moeten alle re siderende aartsbisschoppen, bisschop pen en apostolische delegaten deelnemen evenals alle zg abten-nullius en prelaten -nullius, en tenslotte de generale over sten van alle orden en congregaties, die de Kerk telt. In totaal komt men hierbij tot een aantal, dat moet liggen maar niemand heeft dit nog precies uitgere kend tussen de twee en de drie dui zend personen. Voegt men daarbij, dat de paus ook nog de officiële vertegen woordigers van de afgescheiden chris tenen zal uitnodigen orthodoxen, protestanten, anglicanen enzovoort dan is het duidelijk, dat een dergelijke enorme conferentie, die enkele duizen- Het concilie zal zich op de eerste plaats bezig houden met de kwestie van de hereniging van alle christenen bin nen de Moederkerk en dus onder het ge zag van de paus van Rome. Het officiële communiqué, hoewel op vele punten niet al te duidelijk geformuleerd, zegt dit met evenzovele woorden. Wat nu betreft de datum en de plaats van het concilie, is nog niets bekend. In dit verband is het inmiddels wel nuttig erop te wijzen, dat het voorbe reiden van een algemene kerkverga dering nu niet bepaald een kleinig heid is. Wij herinneren er slechts aan, dat het laatst gehouden concilie bet Vaticaanse van 18691870 op 8 de cember 1869 door paus Pius IX werd geopend, die evenwel de voorbereidin gen begon op 6 december 1854. toen hij een vertrouwelijk schrijven richt te tot alle kardinalen. En de eerste bijeenkomst van de door dezelfde den deelnemers zal tellen, niet in een oogwenk kan worden georganiseerd. Zowel de plaatsruimten voor de ver gaderingen de Sint Pieter lijkt hier voor echter gemaakt als het onder dak voor de duizenden deelnemers vor men een ernstig probleem. De situatie in Rome, voor wat betreft logies, is zon der meer betreurenswaardig, hetgeen door alle betrokken deskundigen moest worden erkend, toen enkele weken ge leden een door de regering belegde bij eenkomst plaats had in verband met de Olympische Spelen, die in 1960 in Rome zullen worden gehouden. Om al deze redenen doet men er dus goed aan de plechtige opening van de aangekondigde algemene kerkvergade ring niet al te spoedig te verwachten. Als curiositeit kunnen we nog melden, dat bet bijeenroepen van een concilie, zoals paus Joannes dit dus nu heeft ge daan, al sinds jaren werd verwacht. Om te beginnen had paus Pius XI (1922 1939) plannen in deze richting. Hij liet zelfs tekeningen ontwerpen voor een groot amfitheater in de Sint Pieter. Maar de politieke situatie in Italië (het conflict tussen Kerk en fascisme) deed hem van zijn voornemen afzien. Hij had het vaste plan om het oude en nooit officieel gesloten concilie van het Vati caan te besluiten. En zijn opvolger, Pius XII heeft, vooral in de jaren 19491950 zeer ernstig gedacht en gesproken ever een concilie. Wat dat betreft is er dus voor de ingewijden niets veranderd. Wanneer dus het concilie bijeen zal komen weet op het ogenblik nog nie mand. Iedereen wacht op het officiële pauselijke document, waarin de paus zijn plannen nader zal uiteenzetten. En voordat dit document is verschenen, tast iedereen in het duister. hervatten. Onder zijn gehoor bevonden zich 1100 afgevaardigden, 300 buitenland se waarnemers en alle te Moskou geac crediteerde westelijke journalisten. De laatste kregen te horen dat Zij ook de werkvergaderingen zouden mogen bijwo nen, hetgeen sinds de eerste jaren van de Sovjet-Unie niet meer voorgekomen is. Kroesjtsef wijdde de grootste aandacht aan het nieuwe zevenjarenplan, waarvan de „grootheid" haar „weerga niet vindt in de geschiedenis". Drie iaar zijn verstreken sinds het 20ste partij congres (het congres van de destalinisatie), en in deze tijd is de Sov- jet-Unie vol vertrouwen verder gegaan op Lenins weg naar het communisme. Zjj heeft haar macht steeds meer versterkt en in de strijd voor het behoud van de vrede en vriendschap onder d" volkeren haar internationaal prestige vergroot. „De socialistische wereld is nu sterker, eensgezinder en onverwoestbaarder dan ooit. Wfl hebben alle reden om hier te verklaren dat de socialistische landen voorop gaan bü de vooruitgang." Kroesjtsjef sprak vervolgens over de successen die de Sovjet-Unie heeft be haald en de diepgaande veranderingen die hiervan het gevolg zijn. In dit. ver band legde hij de nadruk op de leidende rol van de partij en het centrale comité, dat jarenlang onder leiding van Stalin heeft gestaan In het verleden is de Sovjet-Unie een socialistisch land geworden met. een grote industrie en een breed opgezet systeem van collectieve boerderijen. Op he, ogen blik is het, wat de industriële produktie betreft.; het eerste land van Europa en het tweede van de wereld. „De burgerlijke economen en politici hebben vaak voorspeld dat de Sovjet- Unie, na het herstel van haar nationale economie, in de tweede wereldoorlog zo geteisterd, gedwongen zou zijn haar eco nomische ontwikkeling te vertragen Hun voorspellingen zpn echter als zeepbellen uiteengespat. De Russische economie ont wikkelt zich in een snel tempo". De lancering van de eerste aardsatel- liet is een markant succes geweest voor onze geleerden en ons volk, aldus de Sovjet-premier en een duidelijke demon stratie van ons hoge industriële en tech nische niveau. De hele wereld begroette deze overwin ning enthousiast als het begin van een nieuw tijdperk in de geschiedenis van de onderwerping van de natuur door de mensen, het tijdperk van de verovering van de ruimte. Deze woorden kregen een stormachtig vormde een belangrijke factor bij de op voering van het tempo der economische ontwikkeling, zo ging Kroesjtsjef verder. De grote voordelen van deze nieuwe vorm van industrieel beheer sprongen al direct in het oog na de instelling van de econo mische raden. Het beheer werd efficiënter de produktie nam in een sneller tempo toe en er werd een beter gebruik gemaakt van het industriële potentieel en de na tuurlijke hulpbronnen van het land, ar beiders, ingenieurs en andere technici toonden meer initiatief. Wat het landbouwbeleid betreft, zei de premier, dat de jaarlijkse graanoogst ln de afgelopen vijf jaar met 39 percent is toe genomen vergeleken met de daaraan voorafgaande vijf jaar. En voorts merkte hij op, dat het reële inkomen van arbei ders en kantoorbedienden sinds 1940 bijna veriiubbeld is, terwijl bet inkomen van de boeren zelfs meer dan tweemaal zo groot is geworden. Het aantal studenten, dat zich heeft la ten inschrijven aan de hogescholen is cir ca vier maal zo groot als in Engeland, Frankrijk, West-Duitsland en Italië teza men, aldus Kroesjtsjef. Bü de vreedzame economische concur rentie met het kapitalisme is het funda mentele probleem van de komende zeven jaar een zo intensief mogelqk gebruik te maken van de factor tijd, zo vervolgde de Russische premier. HU legde er de nadruk op dat er nog steeds prioriteit gegeven moet worden aan de zware industrie om de „basis van het communisme en van de Russische overwinning bü de vreedzame concurren- tiestrijd met de kapitalistische landen te beveiligen". De voortdurende toeneming van de pro duktie moet echter een belangrijke ver hoging van de levensstandaard ten ge volge hebben, aldus Kroesjtsjef. Op politiek terrein staat de Sovjet- Unie voor de volgende taken, zo vervolg de hij Verdere consolidering van het socialis tische systeem en van de eenheid en so lidariteit van het Sovjet-volk, de ontwik keling van de Russische democratie, de stimulering van het initiatief en de acti viteit van de grote massa, de uitbreiding van de functies van openbare lichamen in staatsaangelegenheden, het belangrijker maken van de organisatorische en opvoed kundige taak van de partij en de socia listische staat en de versterking van de vriendschap tussen de volkeren. Een missie van vier man van' het In ternationale Monetaire Fonds is voor overleg met de Indonesische regering in Djakarta aangekomen. Opklaringen maar in de nacht plaat selijk nog mist voornamelijk in het noordoosten van het land. Zwakke tot nacht overwegend lichte vorst, mor- matige wind tussen oost en zuid. Van- genmiddag in het algemeen tempera turen enkele graden boven het vries punt. woensdag 28 januari: zon op 08.28, onder 17.19; maan op 22.18, onder 09.48 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1