E v I 1 A Bijna schakelde Amsterdam na Laren ook Be Fair uit Leen Jansen leed eerste nederlaag in Nederland PUZZEL in DE KAT Politieke risico bij zeeverzekering n# 1 april a.s. niet meer gedekt Erwin Hack vond juiste tactiek Onze dagelijkse dyL kwam weer Hockeyers in derde bekerronde HHIJC, met Kruize verloor in Venlo Natrappende voetballer hoorde 3 weken eisen Alex Olmedo gaat eerst weer studeren Gedenkboek bij jubilee landbouwingenieurs Schakelaar was defect: door stroom gedood Mr. Burger onder scheiden Weduwe met beitel op hoofd geslagen V DINSDAG 27 JANUARI 1959 PAGINA 4 „Old soldiers Lau Mulder op dreef s® Vier jaar gevangenis geëist 9 Oplossing van gistere11 nTrïTII 111 I,,) B. R. S. Detective-roman door RICO BULTHUIS liiilllllillillillillilllillilililllliiiiiilillllilllliilililllllllillilllllllilllllillllllilllllllilliilliliilllllilllllllililtlliilliiilllililllliilliilliiil Alarm in Tunesië 13. De zeventig jaren, die op de Franse machtsovername volgden, brachten weinig of geen botsingen tussen Parijs en Tunis. Het was een rustige tijd, die gunstig afstak tegen de donkere perioden, waaronder Tunesië in overvloed te lijden had. Zelfs begon de economie zich enigszins te herstel len en een betrekkelijke welvaart begon 14. Na de Tweede Wereldoorlog werd de Afrikaanse he mel weer verduisterd door allerlei onlusten. De Tunesiërs zochten nu de volslagen onafhankelijkheid en wensten zich los te rukken van de Franse controle. De aanslagen begonnen Bommen ontploften. Fanatieke nationalisten ondermijnden het Franse gezag En net als Engeland in Suez, zag Frank rijk zich in Tunesië voor een onmogelijke opgave geplaatst 15. Frankrijk was gedwongen de bakens te verzetten en willigde in februari 1951 door middel van een officiële procla matie een groot deel van de Tunesische eisen in. Maar de teerling was geworpen. Een compromis werd niet aanvaard. De Islamitische bevolking kreeg een voorman in de van eer zucht brandende Habib Bourguiba, leider van een gloed nieuwe nationalistische partij, de Neo-Destour. Bourguiba, die de wankele positie der Fransen scherp doorzag, wist wat hij wilde: totale onafhankelijkheid en een onmiddellijk einde van de Franse voogdij. 16. Het was een openlijke uitdaging en zo werd Bourgui- ba's speech dan ook opgevat. De Fransen wisten nu waar ze aan toe waren. Ze begrepen, dat voor de Tunesiërs de vrij heid hoger telde dan die kalmte en rust van de laatste zeven tig jaarEn ze zagen in, dat hun grootste tegenstan der Hafo'ib Bourguiba, de „stem van het volk" was. Daarom besloot men op de Quai d'Orsay om de Tunesische leider en zijn belangrijkste volgelingen te arresteren. De lont naderde het kruitvat Bjjna had Amsterdam, na Laren, óók Be Fair voor de HTCC-beker uitgescha keld. De hechte defensie der Kanaries wist dit echter nog juist te verhinderen. Ook nu toonde Amsterdam een behoor lijk spel en daarbij was keeper Lau Mulder weer ouderwets op dreef. Venlo wist HHYC gedecideerd uit te schakelen, ondanks het feit, dat Kruize zjjn club in nood weer te hulp is ge komen. Er waren in Venlo weer twee cracks na een flinke afwezigheid weer van de partij: Roepie Kruize bij HHYC en Van Gasselt bij de gastheren. Kruize was niet zo beweeglijk als Van Gasselt, die blijk baar door een tennistraining lenig is gebleven. Over het geheel bleef de ploeg van HHYC een klasse bij de Limburgers ten achter. Venlo won zonder al te grote in spanning met 31. Reyntjes scoorde twee keer en Van Gasselt eenmaal. Kruize zorgde uit een lange corner voor het te- genpunt. Amsterdam gaf Be Fair uitstekend partij en bijna hadden de withemden door een gelijk spel voor de tweede maal een kam pioenskandidaat In West uitgeschakeld. Na een vrijwel gelijk opgaande eerste helft leidde Be Fair met de rust, dank zij een treffen van Bruning, met 1—0. Niet lang na de hervatting werd het door Bianchi 2-0 (onhoudbaar voor de uit stekend keepende Lau Mulder). Toen daarop de zestien jarige Coster van Voor hout voor Amsterdam te gen scoorde volgde een zeer spannend slot waar bij Be Fair de voorsprong van 2—1 toch wist te T ATT Mm handhaven ,doch Amster- MULDER dam met ere verlor. ouderwets Be Fair was gehandicapt door het gemis van goalgetter Jan Gielen en van de ac tieve Rein van Erven Dorens, die te Arn hem aan de proefwedstrijden deelnamen. Hilversum won met 3—0 van BMHC II mede dank zij het medespelen van Mauk Dudok van Heel, de oud-aanvoerder van Togo, die naar 't Gooi is verhuisd en nu de Hilversummers te hulp komt om de plaats in de Eerste Klasse te heroveren. Zwolle had aan de Meppelerweg heel wat moeite om de vierde ronde via een zege op Hilversum II te bereiken. Een goal uit een strafbully, door Van der Veen gescoord tegen de Hilversumse doelman, bracht in de tweede helft de zege bij de Zwollenaren. Delftse Studenten, vrij onvolledig uit komende (o.a. zonder spil Overdijkink, die te Arnhem bij de proefwedstrijden be trokken was), won in Den Bosch met 1—0 van MOP. Kampong sloeg Eechtrop (zonder Groen die te Arnhem was!) met 61 en bij de dames trok BDHC weer eens de aandacht door Deventer (kampioen 1957'58, nu weer kampioenskandidaat in Oost) met een 70 nederlaag huiswaarts te zenden. In de Gelderse hoofdstad belegde de Nederlandse Elftal-commissie op een moeilijk bespeelbaar veld weer een tweetal oefenpartjjtjes. Een elftal dat „B-elftal" werd genoemd doch voor de grootste helft uit spelers van de huidige trainingsploeg bestond, won met 10 (een goal van Eddy Zwier) van het Oostelijk elftal, dat inderdaad erg mee viel, doch toch geen moeite had mo gen opleveren voor deze gecamoufleerde A-ploeg. Voorts won een ,,X-elftal"; zoals de of- ficiëlle benaming luidde (spelers tot 24 jaar), van de reeds ettelijke malen ge noemde C-ploeg (door Piet Bromberg ge- coached) met 31 (twee goals van Groen en een van Overdijkink) en een tegenpunt van de H.D.M.-er Fiolet (voor de spelers tot en met 21 jaar). De elftal-commissie zal wel uit al deze elftallen wijs worden doch er zijn vele hockeyers om van buitenstaanders maar te zwijgen die er niet al te best uitkomen. Daarvoor was het in Arnhem te rommelig. Drie weken onvoorwaardelijk eiste de procureur-generaal mr. G. Moons gis teren voor het Bossche Hef in het ho ger beroep tegen de 27-jarir--; voetbal ier C. v. d. V. uit Weert wegens na trappen van een speler, een beenbreuk ten gevolge hebbend. Voor de politierechter te Roermond was verdachte veroordeeld tot één week voorwaardelijk en 50,- boete subs, vijf dagen. G. v. d. V. is ten laste gelegd, dat door zijn opzettelijk natrappen in de wed strijd Horst—ODA (4e klas K.N.V.B.) op 2 februari van het vorig jaar de 21-jarige speler T. V. zijn scheenbeen op twee plaatsen brak. G. v. d. V. was tegen het vonnis in hoger beroep gegaan omdat volgens hem van opzet "een sprake was. Volgens de lezing van v. d. V. had T. V. tegen de bal getrapt, toen hij de bal onder zijn voet had. Deze mening werd gestaafd door getuigenissen van een vijftal clubgenoten. Ook de scheidsrechter was de mening toegedaan, dat van opzet geen sprake was. Leden van het elftal van Horst beweer den evenwel, dat op het moment van het noodlottige ongeval de bal helemaal niet in de buurt was. Daarbij had het me disch rapport uitgewezen, dat wel dege lijk sprake moet zijn geweest van een harde trap tegen het scheenbeen. De procureur-generaal was het met de ze zienswijze eens en mede op grond van de getuigenverhoren kwam hij tot zijn eis. Mr. Moons stipte ook nog even aan, dat verdachte kort voor de wedstrijd ge zegd had, dat hij dat kleine zwarte man netje (T. V.) wel eens zou krijgen. Tijdens een voetbalwedstrijd een jaar daarvoor had v. d. V. „het zwarte man netje" al eens tegen zijn hoofd getrapt. De Engelse verzekeraars, maatschap pijen zowel als Lloyd's, hebben besloten de voorwaarden waarop molcstverzeke- ring op zeeschepen worden geaccepteerd, enigszins te beperken. Tot nu toe omvat deze dekking behalve allerlei vormen van schade, welke men zeer globaal zou kunnen aanduiden als de gevolgen van een werkelijke oor log (schade door vernielingswerktuigen achtergebleven van een vorige oorlog daaronder begrepen) ook het z.g. politieke risico. Men pleegt hiermede aan te dui den de gevolgen van maatregelen door overheden of pseudo-overheden genomen om zonder oorlog zodanige pressie uit te oefenen, dat daardoor tegenover een an dere staat een bepaald politiek deel kan worden bereikt. Dit politieke risico nu zal niet meer gedekt zijn op verzekeringen welke na 1 april a.s. van kracht worden. Naar de Vereniging van Transport As suradeuren meldt is het te verwachten dat de Nederlandse verzekeringsmarkt de in Engeland genomen maatregelen zal vol gen, zodat ook hier te lande eerlang dit uitzonderlijke risico (eigendomsverlies dus zonder oorlogstoestand) niet meer zal kunnen worden gedekt. Het blijft voorals nog mogelijk de gevolgen van een wer kelijke oorlog normaal te verzekeren zowel wat betreft de vernieling van de schepen als het verlies van de eigendom ervan door inbeslagneming. Voorbeelden van dergelijke politieke ri sico's kunnen worden ontleend aan de praktijk van het internationale zeever zekeringsbedrijf van de laatste jaren- Een spectaculair voorbeeld voor Nederland is de geruchtmakende K-P.M.-affaire. Ver- Na het winnen van zijn eerste „grote" titel, het Austraische tennis kampioen schap dat met die van Parijs, Wimble don en Forest Hills tot de „grote vier" in de tenniswereld behoort, heeft de aanvoerder van de Amerikaanse ploeg, Jones, medegedeeld dat de Peruviaan weer naar zijn studie terugkeert. Hij zal de eerste twee maanden niet in wedstrijden uitkomen, doch daarna ziich wederom aan tennis gaan wijden. Blijft zijn vorm constant dan zal hij aan ver schillende toernooien deelnemen en trach ten om de vier titels op zijn naam te brengen, iets wat allen aan Budge is ge lukt, in één j'aar wel te verstaan. Olmedo heeft inmiddels de onderschei ding van grote verdienste gekregen, hem op voorstel van de President van Peru door het parlement toegekend. Voorts is een Inschrijving geopend om aan zijn ouders een nieuw huis te verschaffen. Zijn vader is opzichter van een tennis park. (Van onze verslaggever) Leen Jansen heeft zjjn Waterloo ge vonden. Onder de felle schijnwerpers van de rokerige Rivièrahal, welke zo vele malen de arena is geweest waar Jansen zjjn tegenstanders versloeg, heeft hij nu zjjn eerste nederlaag in zijn prof- carriere in Nederland geleden. De ne derlaag was verdiend, omdat zijn te genstander de Duitse half-zv/aarge- wicht Erwin Hack hem vele ronden vooral met flitsende linkse directen de baas bleef Reeds in de eerste ronde was het dui delijk te zien, dat Leen niet zoals gewoon lijk „draaide" Hij was voor zijn doen zeer langzaam en..nam ook vrij veel risico's. Nu geven wij onmiddellijk toe, dat Hack een moeilijk te bevechten tegenstander was. De Duitser stond rechts voor en had een uitstekende dekking. van waaruit hij veelal met flitsende linksen scoorde. De Rotterdammer heeft feitelijk in niet een van de tien ronden een meerderheid gehad, ook al toonde hij zich in de laat ste drie minuten weer de onbesuisde. De Duitser bleek een meester in het wegslip pen en consolideerde zijn puntenvoor- sprong. Hoe gelukkig Hack was met zijn zege op de Nederlandse kampioen middenge wicht bleek wel uit de diepe buigingen voor de scheidsrechter en zijn tegenstan der. Was de hoofdpartij voor promotor Theo Huizenaar een teleurstelling ook met zijn andere profpartijen had hij weinig succes omdat de gecontracteerde Franse tegen standers niet kwamen Dank zij het impro visatietalent van Huizenaar en de col legialiteit van Amsterdamse promotors verkreeg men echter nog een aanvaard baar programma. Toon Schuurmans bokste tegen de Am sterdammer Harko Kokmeijer zijn derde wedstrijd. De beide pugilisten bleven ook nu weer bijzonder vriendelijk tegen elkaar en dat deed soms aan de wedstrijd zelf afbreuk. Schuurmans toonde zich een bok ser met meer variatie in zijn stoten, maar in de laatste ronde werd hij ge troffen door een keiharde rechtse, welke hem op de rand van een k.o. bracht. Het reglementaire einde haalde de Rotter dammer met moeite- De zege van Kokmey- er stond toen wel vast. Ook de partij tussen Henny Klok en Jan Verhagen was pas op het laatste *i Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 an 90 cL alléén bij Apothekers en Oroglsten ogenblik georganiseerd. Klok toonde zich de meest geroutineerde en de meest agressieve bokser. In de tweede ronde zond hij Verhagen, die wederom een zwakke indruk maakte, voor acht tellen naar het canvas, maar liep in dezelfde ronde 'n onopzettelijke kopstoot op, waar na de strijd op medisch advies werd gestaakt en Jan Verhagen tot winnaar werd uitgeroepen. (Van onze Haagse redactie) Het 50-jarig bestaan van het Nederlands Instituut van Landbouwkundig Ingenieurs is verleden jaar zeer sober gevierd. In plaats van een groots opgezette herden king heeft het instituut thans een ge denkboek het licht doen zien, dat vooral bedoeld is in het buitenland de aandacht te vestigen op het werk van de ingenieurs van Wageningen, zowel in als buiten ons land. Het Instituut, telt thans 1200 leden, van wie er zich nog ruim 400 buiten Neder land bevinden. Van hen werkt een kwart in het Verre Oosten. Het zorgvuldig uit gevoerd en degelijke boekwerk, dat in het Engels is uitgegeven, heeft als titel „Men behind agriculture". De hoge kosten zijn voor de helft gedragen door het. Wage- nings Hogeschoolfonds en voor de an dere helft door het jubilerende insti tuut. In een tiental hoofdstukken wordt, voor al aandacht gewijd aan die aangelegenhe den en problemen die de onderontwikkel de en nndere tropische gebieden raken. De bestrijding van ziekten en plagen, de problemen van het inpolderen, het vrucht baar maken van gronden, de bosbouw in de tropen, landbouwvoorlichting en bodem- kartering zijn er enkele van. Op de „Vijverberg" te Doetinchem, het internaat van de Gelderse Tramwegen, is gisteren de bijna 19-jarige conductrice Antje Oosterhof door elektrische stroom gedood. Mej. O. stond tegen half drie op uit bed en wilde het toiletlampje aan draaien. Daarbij kwam zij met de elek trische stroom in aanraking. De schake laar bleek defect te zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de Interparlementaire Beneluxraad, heeft zaterdagmiddag uit handen van de Lux emburgse minister van Buitenlandse za ken, Joseph Bech, het onderscheidingste ken van groot-officier in de orde van de Eikenkroon ontvangen. Voor de rechtbank te Maastricht heeft de officier van justitie, mr. J- Corsten tegen de 47-jarige huisknecht J- P. de G. uit Heerlen vier jaar gevangenisstraf ge- eist, omdat hij in oktober van verleden jaar te Ubach over Worms de 41-jarige weduwe Ph- Bierman- van Noorbeek, met een zware beitel op het hoofd had gesla gen. Bij de behandeling van de zaak bleek, dat de man teleurgesteld was over het feit, dat de vrouw zijn toenaderingspo gingen niet beantwoordde en dat zij bij verscheidene afspraken weg was geble ven. Hij had zich wat moed ingedronken, thuis een beitel gehaald en was daarmee naar het huis van de weduwe gegaan. Hij sloeg haar daar met de beitel hard op het hoofd. Zij liep echter alleen een hersenschudding en een vleeswond op. De officier van justitie had doodslag, poging tot zware mishandeling met voor bedachte rade en poging tot zware mis handeling en tenslotte poging tot mishan deling ten laste gelegd. Hij achtte het pri mair ten laste gelegde, poging tot moord, bewezen en hij vroeg terzake vier jaar, nadat hij nog had vermeld, dat de man verminderd toerekeningsvatbaar is, voor al tengevolge van zijn drankzucht. Verdachte verklaarde enorm veel spijt te hebben over het gebeurde, waarna de rechtbank de uitspraak heeft bepaald op maandag 9 februari a.s. der kunnen in internationaal verband wof' den genoemd, de confiskatie van de wa'' visvaart van Onasis door de regeri^ van Peru, alsmede het recente visserijcoF flict tussen Engeland en IJsland, waar Britse trawlers het gevaar liepen, in territoriale wateren van IJsland in besls» te worden genomen. Genoemde vereniging vestigt er de aa"' dacht op, dat Nederland een van de wei' 'nige landen is waarbij de zeeschepen p°'. op de particuliere markt tegen mole5 worden gedekt. In de ons omringende la"! den is dit reeds vele jaren niet meer geval. Ook de Engelse schepen zijn niet de assurantiemarkt tegen oorlogsschar' gedekt. Wat de Engelse assuradeuren tegef oorlogsschade verzekeren zijn voornam"' lijk de schepen der goedkope vlaggen en Nederlandse schepen. In de meeste a°' dere landen hebben de reders in pla"1' van een oorlogsschadeverzekering bij Par' ticuliere maatschappijen een zekere iv rantie van de staat. S V V 7 f 9 fV u y$ yr /6 '7 /s ZO zt 11 Zi ZY Ir V Je j/ u 33 iv Jf JT 5S Horizontaal: 1 vlaktemaat (afk.); 2 sn«1: 5 eveneens; 6 klein plantje; 7 tandelo"5 zoogdier; 8 land in Europa; 11 bedded^; 14 uitspringend; 17 de onbekende (afK-'j 18 heilige (afk.); 19 uitgebakken etuW spek; 21 gewicht (afk.); 22 voorzetsel; in arde (afk.); 24 water in Friesland: - stofmaat; 26 dadelijk; 29 volgens overW' vering; 32 water in Duitsland; 34 Ned' vliegveld; 35 wintervoertuig; 36 Neder' land (afk); 37 stofmaat; 38 soort mand' 39 ijzerhoudende aarde; 40 met dank (af»' Verticaal: 1 plaats in Noord-Holland' 2 slank; 3 reeds; 4 godsdienst (afk.): nakomelingschap; 7 waterstand (afk.): Klepper; 10 titel (afk.); 11 bev. 12 eM~, (Duits); 13 ingedacht; 15 bouwland; voorzetsel; 20 begrip; 23 waterroofdier' 27 familielid; 28 nobele; 30 soort veZ lichting (afk.); 31 hetzelfde: 33 erg: 3 windrichting (afk.). Horizontaal: 1 vara; 5 weep; 8 serpen'; 10 actie; 12 staat; 14 roe; 15 nut; 17 ak; 18 ecru; 20 stom; 21 r;k. 22 ja; 23 pin*; 26 slee; 29 ina; 30 vat; 32 end; 33 pege'' 35 rente: 37 element; 38 olst; 39 egel. Verticaal: 2 aster; 3 rei; 4 are; 5 we®'1 6 ent; 7 staat; 9 item; 11 cocaine; 13 P?0', cent: 16 ui; 19 urk; 20 sas; 23 pips; 3 nagel; 25 s.a.; 27 lente; 28 eden: 30 vl«*' 31 tree; 34 els; 36 eng. radio en televisie Uitzending: vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Dinsdag 22.00 By Invitation 22.45 Tijd voor Bernard 23.15 Sportverslagen 23.45 Verzoekplaten 00.30 Sluiting WOENSDAG 28 JANUARI HILVERSUM 1. 402 m. 7.00 VARA 1000 V.PRO 10.20 VARA 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gramm. 8. Nws. 8.18 De ontbijtclub 9.0 Gym. v. d. vrouw 910 Gramm. (9.35945 Waterst.) 10.00 Schoolradio 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Hawaiianmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland 1238 Gramm. 13.00 Nws. en tentoonst. agenda 13.20 Dansmuz. 13.50 Me dische kron. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Gramm. 15.00 V. d. jeugd 17.00 Progr. voor en over man nen 17.50 Regeringsuitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Hammond-orgel en zang 18.40 Act. 18.50 Gramm. 19.00 V. d. kind. 19.10 Cans. 19 25 VARA-Varia 19.30 V. d. jeugd 20.00 Nws. 20.05 Caus 20.15 Caus 21.10 Promenade ork. omr. koor en sol. 22.15 Ritm. muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15 Gramm .23.50—24.00 Socialistisch nws. in Esperanto. HILVERSUM II 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. en S.O.S. ber. 7.10 Gewijd, muz. 7.50 Een woord voor dedag 8.00 Nws. 8.15 Gramm. 9.00 V d zieken 930 V. d. huisvr. 10.15 Gramm. 10.30 Morgendienst 11.00 Gramm. 11.15 Hoorsp. 12.15 Motetgezelschap 12.30 Land en tuinbouw meded. 12.33 Koor, kamerork. en solist 12.37 Kerkd. 13.00 Nws. 13.15 Caus. 13.20 Lichte muz. 13.45 Opera (gr.) 15.45 Gramm. 16.00 V. d. jeugd 1720 Meisjeskoor 17.40 Beurs- ber. 17.45 Gramm. 18.00 Gramm. 18.15 Spec trum van het Chr. Organisatie- en ver. leven 18.30 Pianorecital 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang met comm 19.30 Radiokrant 19.55 Caus. 20.00 Pol. caus. 20.05 Gramm. 20-. 15 Omr. ork. en soliste 21.15 Klankb. 22.15 Caus. 22.30 Gramm. 22.45 Avondover denking 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20— 24.00 Platennieuws. Engeland, BBC home service, 330 m. 12.00 V. d. scholen, 13.00 Gramm. 13.30 V. d. scholen 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Hoorsp. 14.40 Pianomuz 15.00 V. d. scholen 16.00 Hoorsp. 17.00 Vespers 17.45 Progr. v. oudere mensen 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws 19.15 In the South-East 19.45 Volksdansen £0.00 Round Britain Quiz 20.30 Intermezzo 20.35 The Gondo liers 22.00 Nws. 22.15 The Gondolliers (deel 2) 23.20 Caus. 23.35 Gramm. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Piano.trio. Engeland, BBC light programm 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's dagb. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.15 Idem 13.30 Nws. gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 N*Sf 14.45 V. d. kind. 1500 V. d. vrouw (Om Nws). 16.00 Ork.conc. (Om 16.30 Nws). Lichte muz 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dfL, 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. P% 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport 2030 NJJ* en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 en verz. progr. 2230 Nws. en gevar Pr% 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Nightfi (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. NDR-WDR 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. 16.00 Symf. ork. 17.00 Nws. 17.35 Lichte t/£f\ 19.00 Nws 1935 Amus muz. 19.45 Hoorsp. 21' Gramm. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz 22.30 PW recital 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10—J Lichte muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. en solist Gramm. 14.20 Solistenconc. 15.10 Franse 16.55 Gramm. 20.16 Hoorsp. 23.10 Ork c° 23.53—24.00 Nws. Brussel 324 m. 12.00 Gramm. 12.30 Weerber. 12.34 Gra^'i (Om 12.55 Koersen) 13.00 Nws. 13.11 GrB^U 14.00 Schoolradio 16.00 Koersen 16.02 Gra^j 16.10 Kamermuz. 16.30 Filmmuz. 17.00 Nws. Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Ork 18.10 Lekenmoraal en -filosofie 18.30 V. d .JJjJ 19.00 Nws. 19.30 Koorzang 20.00 Hoorsp. A- Operettemuz. 22.00 Nws. 22.25 Ethnische gjf! 22.15 Kunnen wij u helpen? caus. 22.55. r1 23.00 V. d. zeelieden. Brussel 484 m. 12.00 Gramm. 13.00 Nws. 13.10 Gramm. en 14.15 Idem 15.15 Koorzang 15.30 GraJJflf 16.05 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gramm -v'd- Zang en piano 17.45 Gramm. 18.30 JazSfföjf 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 vr tijd 22.55 Nws. TELEVISIE KRO: 17.00 V. d. kind. J NTS: 17.30—17.40 V. d. kind. 20.00 Weekjjj (f VPRO: 20.30 Filmprogr. 20.50 Caus. 2 Christus wordt weer gekruisigd TV-spel. DUITS.progr. J 17.00 V. d. kind. 17.15—18.00 V. d. vï?n>* 19.0019.30 Hier und Heute 20.00 Journ. Weerber. 20.20 Carnavalsprogr FRAN S-BELG. -progrd* 17.00—18.00 V. d. jeugd 19.00 Les ChrétieJ*£,fll Ta Vie Sociale, caus. 19.30 V. d. jeugd /V Nws. 20.30 Speelfilm 22.50 Literair progr. na: Wereldnws. VLAAMS-BELG.-progr. 1.9.00 Van uitvinders en patenten 19.30 20.00 Filmrep. 20.30 Overneming v.d. (VPRO) Christus wordt weer gekruisigd spel. 22.00 Nws. 81). Ze hoeven het schilderij niet meer te zoeken, riep ze met haarklankloze, harde stem. Ze stak een vuist op, waarin de bloemen sidderden en waaraan, ben gelend aan een touwtje, het zakje boter- brokken heen en weer schommelde. Dus Tobias heeft me voorgelogen, dat ze dood was en dat ik haar geest had gezien- O jouw gemeen varken! Vroeger was je zo slecht, jij met je katten. Ik wist wel degelijk, dat Tobias je portret van de zolder had gediefd, maar ik had geen portret nodig om te weten, hoe je eruit zag- We zijn samen oud geworden en jij ging dood. Ik zou zwijgen, had ik de oude mevrouw beloofd. Zwijgen zou ik over jou, die schande had gebracht over d-e familie. Je sta! de juwelen, je joeg de arme vrouw van meneer Otto de deur uit, je maakte Tobias helemaal gek, als hij dan de deuren maar voor je open deed, de grendel wegschoof, je kat lokte met visjes en vlees. Maar nu begrijp ik alles. Je portret was in negentien elf al verdwenen en geen 'mer.s wist, dat jij dat was, daar op de schoorsteen. Als ik had geweten, waarvoor ze het zochten, dan had ik wel gesproken. Ik was bang voor. je geest, maar bang voor jou ben ik niet, Florine Cattenborgh! Daarom wilde de huishoudster me niet hebben, in negentien elf. Déórom kreeg ik een briefje, dat ik wel kon gaan en daèrom werd mijn geld doorbetaald. Ja, bij meneer Roden- hoven mocht ik toen gaan werken, dan kon ik Tobias vertellen, wanneer hij met vis of met een konijn naar Cattenborgh ging. Sprak u Tobias dan nog? wilde Pi quet weten- Ze onderbrak haar verhaal, keek ver strooid rond en zei: Jawel. Hij zei nooit wat over de huis houdster. Ze was oud, zei hij Oud en knorrig. Hij heeft me belogen, maar jij had hem gek gemaakt. Gedreigd heb je hem en ik geloof niet, dat de stumperd ooit heeft geweten wat hij heeft gedaan. O ja, als de politie toen was gaan zoeken, hadden ze meneer Rodenhoven gepakt of Tobias of mij. Maar nu lijk je meer op je portret dan veertig jaar terug. Hoe weet u dat? vroeg Bella. Omdat ze haar anders wei hadden herkend. Dit schilderij, ja. zo heeft die Moorberg haar gezien. De arme man zal wel dood zijn. Die kan niet meer vertel len, wat er is gebeurd. Piquet moest even glimlachen. De oude dame was weer gaan zit ten, heel kalm en heel waardig. De oude ziel. zei ze. Hoe jammer, dat ze haar verstand heeft verloren. Och meneer Piquet, mag ik eindelijk de be wijzen? Het lijkt me zo overbodig om hier langer te blijven. U zult zelf zien, als de tuinman komt. waarover dit vrouwtje sprak. Tobias is te-ch de huisknecht?... Nu, als hij komt. dan zal hij werkelijk niet weten, wie ik ben- Misschien kent hij me als een dame van de overkant, misschien ook niet. En ik krijg sterk de indruk, dat meneer., hoe heet u ook weer.. Roden- hoven of zo. enfin, komt er niet op aan. Ik bedoel maar. dat die meneer een onge luk heeft gemaakt met die vis of zo. Ach ja, ik vertoon misschien een gelijkenis met Florine. want.. Dat kan, zei Piquet hard. Dat kan heel goed, want Jessie Millet en Florine Cattenborgh waren halfzusters, juffrouw! Wèt.wat... vroeg de notaris. Voor lopig kreeg hij geen antwoord. Frits Vos windt, die het niet nodig vond om langer verborgen te blijven, was binnengekomen. Hij moest eveneens door de achterdeur het huis hebben beteeden. Hij vroeg aan Piquet: Mag ik u een geheim onthullen? Mis schien kan dat opheldering geven over ons gedrag. Niet nodig, zei Piquet, die in zijn tas aan het rommelen was. Niet nodig, me neer Voswindt. Mevrouw hoeft heus niet meer op een geheimzinnige manier naar Hilversum te gaan. u kunt de aanwezigen gerust mededelen, dat u beide bent ver loofd. Meneer Rodenhoven zal u geen schade berokkenen, nóch het leeuwenaan deel van de erfenis betwisten. En deze dame zal de kans niet meer krijgen. Hij had het laatste woord nog niet ge zegd. toen Eduard Fre-nsen ging klagen, dat hij dus het mikpunt was geweest voor een gifmengster en een plaatsvervanger, die niets betekende. Geen cent! riep de heer De Vries nijdig. Dat ruwe antwoord bracht einde lijk een volledige stilte. Lucy zat wit en zwijgend op een kleine stoel, min of meer bewaakt door Bella en Rodenhoven Hugo. Frits en Keetie hadden zich ont fermd over de bevende juffrouw van Leeu wen. De notaris alleen had zich niet van zijn stuk laten brengen en vroeg, hoe dat dan zat met die halfzuster. Daar wist hij niets van. Eindelijk had Paul Piquet zijn bewijzen verzameld. Hij zei: Gisteren had ik geen bewijzen ge noeg om in te grijpen. Nu zal ik u over tuigen. Het eerste bewijs is een schuldbe kentenis van de heer Millet, die een grote geldsom schonk aan de jonge Freule Flo rine. Er was een brief van de jonge Jo hanna bij, waarin ze hem schreef over „ons" kind. Toen zijn dochter Jessie ver dronk, liet hij geen navraag doen naar Florine. want, zoals ik reeds zei: je laat je eigen dochter niet ophangen. Dit kind, dit onecht kind van twee families, bracht onheil en rampen teweeg. Ze heet dus fei telijk Florine Millet, maar werd op de naam van haar moeder ingeschreven. Om dat het nodig was. dat zij dit zou aanto nen, was zij zo dom alle bewijzen bij el kaar te bewaren. Het tweede bewijs is een brief van de schilder Moorberg over de beide schilderijen. Hij schrijft aan Otto. dat de gelijkenis van het grote doek mis schien minder juist is, maar dat het toch de ware Floortje is. Hij schrijft verder: hang dat op in de hal en maak je fami lie. die zich voor haar schaamt, dan maar wijs, dat het een studie is van je tante Johanna. Ze zullen het wel slikken, die „Zwollenaren". Dat was dus de reden, dat ook Freule Florine haar goed gelij kende protret wenste te bemachtigen en., wie weet. te vernietigen. Het derde bewijs is een tjrief van Otto aan zijn nichtje, waar in hij haar de tas van zijn grootmoeder schenkt. Hij schrijft: „De tas is zeld zaam en van de sluiting bestaat maar één exemplaar, vervaardigd door onze zilversmid- Het is een variant op A familiewapen". Het vierde bewijs is onbelangrijk stuk, een ledige envelop',, Maar aan de achterzijde staat met P,j- lood het adres geschreven van de n°y ris. De enveloppe stamt uit vroeger ren, de aantekenig is daar neergescy ven, toen de notaris al op dat adres j«' de. Hij woonde daar veertig jaar A den. Het vijfde bewijs is een rouwkf.J Juffrouw Wilgensteijn verdween. Ze s"ijf op acht december volgens de kaart- J werd begraven op de tiende. De kaart w verzonden als briefkaart op acht decy ber. Kijk juffrouw, dat kan nu niet. mand kan niet doodgaan, de kaart 'V drukken en verzenden binnen 'n paar VJ want er staat letterlijk: ontsliep i. d. aV van de achtste december.. De postvert ding geeft een cijfer aan van een mid'' jf lichting. Juffrouw Wilgensteijn hield ji mensen én., zichzelf voor de malJ moet grote haast hebben gehad met \t' dood. En dit alles weet ik uit het zesde vj wijs. U vergat na uw vertrek als ju Wilgensteijn, om uw schrijfbueautje y te nemen of om er enkele belangrijk Al' wijzen uit te halen- Natuurlijk kon «O bewijzen^ niet allemaal vernietigen het bewijst ook, dat u de rouwkaart ye' een maand tevoren liet drukken. bij een winkel voor feestartikelen. A' ze van grapjes houden. Toen u later kwam in dit huis, vond u het bure8y niet meer. In november is het meege,)i' men door de heer Rodenhoven. Hij "Lf het van een oudemevrouw die nooit fry geweten, dat ze hem daarmee heeft fet red. U staat mij toe, dat ik deze papie aan de justitie geef. (Wordt vervolgd)'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4