„HET GOEDE HEERTJE" KOMT MORGEN VOOR ZIJN RECHTERS Parade der rollende miljoenen ui, olie WINDSTREKEN DOLCIN Normale japonnen van Patou hebben groot succes MARGE Links sacristie-communisme bedreigt Democrazia Cristiana Parijs toont nieuwe mode IN DE Felle veroordeling door kardinaal Ottaviani in Osservatore Romano Een handel in schatkist- papier Processen in Havana gisteren hervat Films over Suriname Herziening prijsindex kosten levensonderhoud Ook de scholenbouw bereikte record H.H. Wijdingen Opgelegde schepen verlaten Vlissingen Baron Van Ittersum in Belgrado onderscheiden REGERING-FANFANI VROEG ONTSLAG „Progressieve katholieken Borstbeeld van J. E. baron de Vos van Steen wijk V B DINSDAG 27 JANUARI 1959 PAGINA 5 Royale besteding Frappant voorbeeld Katowice (Polen) Ly on Bremerhaven (W.'Duitsland) Island Heights (V.S.) Kempten (W.-Duitsland) Koege Denemarken Washington (V.S.) Afgestemd op eenvoudig publiek WEG DIE KWELLENDE REUMATISCHE PIJNEN DOLCIN Nieuwe vondsten van Pierre Cardin Heertje Scherp artikel van kardinaal Ottaviani «Van onze Amsterdamse redactie) Woensdag begint voor de Amsterdamse rechtbank het procés tegen „Het Goede Heertje", de nu 50-jarige kassier-boekhouder en procuratiehouder C. K. van H. van de hoofdstedelijke bankfirma N.V. F. Berger Co., die in de jaren 1947—1957 ruin. twee miljoen gulden heeft verduisterd. Op een weck na precies Ce« jaar geleden nam ons iand met verbijstering kennis van deze wat genoemd Werd, grootste verduisteriogszaak van deze eeuw, die in eerste instantie aan openbaarheid werd prijsgegeven via een één-regelig bericht in het coti fanten-rapport van de Amsterdamse politie. Van II. kreeg in de talrijke publi caties over deze miljoenenzwendel én in de volksmond al gauw zijn bijnaam, toen hekend werd, hoe hij met geld gesmeten had en iedereen uit. zijn omge ving van rjjn zo gemakkelijk verworven rijkdom had laten meeprofiteren. Goede Heertje" heeft zijn malversaties bekend en alle inlichtingen ge geven, die nodig waren vr.oi het samenstellen van de omvangrijke, 20 pagina's feilende dagvaarding, welke de Officier van Justitie, mr. P. Bakhoven, fegen hem heeft uitgebracht. De president van de hoofdstedelijke rechtbank, •hr. J. Coninck Liefsting, heeft zich vele dagen afgezonderd met het ingewik kelde dossier, waaruit blijkt, dat Van H. de fraudes speciaal heeft gepleegd door valse boekingen te verrichten inzake de handel in schatkistpapier waar mee de firma Berger zich bezig hield en waarin voor miljoenen guldens om- Stag. De zaak-Van H. heeft erg tot de ver gelding van de massa gesproken en zal dit ongetwijfeld ook doen tijdens het pro des, dat drie dagen zal duren. De be langstelling van binnen- en zelfs bui tenlandse pers is zo groot, dat alle plaat sen voor de journalisten bezet zijn en er zelfs ruimte voor de verslaggevers ge vonden zal moeten worden in de ver- dachtenbanken. Er zal, wat ongeoruike- bjk is, door de rechtbank op verzoek Van de pers van een microfoon-installa- tie gebruik worden gemaakt. De inte- resse in bankkringen is eveneens enorm; yijftig tot zestig speciale genodigden zul len de zittingen meemaken en vooral hun ••technische" oren spitsen, wanneer de eer- Bïe twee dagen de wijize waarop van H. zlch <ie tonnen toeëigende, zal worden be sproken. Verwacht mag worden, dat ook het pu- dliek in groten getale .zal komen opdagen. Er zijn echter maar 80 plaatsen en men zal ©r dus vroeg bij moeten zijn om de °®tluistering mee te maken van een man, die 850 in de maand verdiende en met gestolen geld als een vorst leefde. Natuurlijk zal ook de royale besteding van al die tonnen door de verdachte ter sprake komen. Er hebben na zijn arres tatie verleden jaar de meest wilde ver- Palen daarover de ronde gedaan. Van H. hield banketten en grootse festijnen, strooi de met duizenden, bedacht Jan en Al tman, fêteerde niet alleen zijn vrienden, •haar ook taxichauffeurs die om dit vrachtje vochten en bloemenlkooplui en Vde al niet. In de omgeving van Rero- orand'ts- en Leidseplein de vermaak- centra in de hoofdstad zou iedereen kam als „Kees" hebben gekend. Kees die kepaald niet op een duizendje keek. Verteld werd, dat hjj rustig bjj een goed aangekleed borreltje een groep kennissen z° maar opeens uitnodigde een vliegreis •hee te maken, tochten per mailcoach door de stad maakte of een vriend per vlieg- "•g naar Milaan stuurde om een bepaal de Italiaanse grammofoonplaat met een Populair liedje voor hem te gaan kopen. Kapitalen moet hjj hebben geschonken aan liefdadige instellingen. Geld beteken de zo weinig voor hem, dat hij eens a'du, je verhalen in een nachtclub een ae'ctas met een ton er in afgaf en vergat. ®e volgende dag kwam hjj pas terug ..Ook in zijn huishouding voerde hij een Jjjtae staat. Dat bleek wel, toen eind april- P^Sln mei zijn inboedel geveild werd, om. dat. de N.V. Berge hem failliet had laten Verklaren. Dure kledingstukken, magni- f'eke bontmantels, een kostbare biblio theek en tal van andere zaken gingen in andere handen over en heel Nederland Vermaakte zich, toen in het bioscoopjour- Paal en voor de televisie de camera's spe- r'aaj een pil van een „Leerboek der Ac- nnuntancy" voor de lens kregen. Stijgende reeks In de dagvaarding staat. alR totaal verduisterd bedrag vermeld 2.073.218. Het ia waarschijnlijk iets groter, omdat de verduisterde sommen in januari 1958 buiten beschouwing zijn gelaten. Gespe cificeerd bedraagt de fraude: over 1947 en 1948 31.500; over 1949 37.100; over 1950 67.900; over 1951 76.700; over 1952 119.125; over 1953 194.500; over 1954 313.400; over 1955 438.000; over 1956 f 425.670 en over 1957 f 369.250 Een reeks, die tot 1956 in steeds stij gende lijn ging dus. Het „succes" steeg „Het Goede Heertje" waarschijnlijk naar het hoofd. Ontdekking kon natuurlijk niet uitblijven en prompt liep Van H. in de val, toen de hoofdwerkzaamheden van de firma Berger na 1 januari 1953 niet meer de handel In schatkistpapier betrof maar het verschaffen van kas gelden en onderhandse leningen en het optreden als wisselmakelaar. Tot dan toe kon de boekhouder-kassier tamelijk gemakkelijk knoeien in de boek houding met de verantwoording van het schatkisitpapier; schuldbekentenissen van het rijk, die minimaal een ton groot zijn. Berger kocht deze stukken met geleend geld en betaalde er minder rente voor dan de papieren opleverden Ook werd dit papier als onderpand gebruikt voor door de firma afgesloten leningen. De stukken lagen bij de Kasassociatie in de safe, bleven daar en werden alleen maar op de namen van de nieuwe eigenaren overgeschreven. Van H. maakte van die omstandigheid handig gebruik door boekhoudkundige vervalsingen te plegen terwijl hü ook in de correspondentie tussen Kasassociatie en de firma Berger knoeide. In de dag vaarding voor leken overigens een flor stuk wordt een frappant voorbeeld ge noemd: eind 1953 berichtte de Kasassocia tie de firma Berger, dat er voor haar voor vier ton aan schatkistbiljetten werd bewaard. Van H maakte er 1.4 miljoen van, een miljoen gulden meer dus en daarna kon hjj weer even „uit de weg". Talrijk zijn de vervalsingen, die de boekhouder gepleegd heeft, zoals in het kas-girofooek, waarin hij b.v. verzilverde chèques niet verantwoordde en daarmee in twee keer 59.000 en 103.600 rijker werd. Zo ver gingen zijn malversaties, dat hij om er uit te komen, zelfs een gefin geerde briefwisseling tussen de bank en zijn firma in de stukken opnam met valse handtekeningen en parafen van de zijde van Kasassociatie en Berger. En zo ging het maar door. In de dagvaarding zijn talrijke knoeierijen precies aangeduid. De deskundigen zullen ongetwijfeld verbijs terd zijn geweest v Acht getuigen De N.V. Berger was een dochteronder neming van d« Bredase Bank N.V. Van Mierlo, die op haar beurt in 1952 door de Twentsche Bank werd overgenomen. De Bredase accountant. J. Dragt is een Met verbazing keken de mijnwerkers, R>en ze na hun moeizame arbeid met de *°oi boven aan de schacht kwamen, naar ke kinderen die daar met prachtige bloe ien in de 'hand stonden. Zeker een be- ,?Ogrijke bezoeker, dachten ze. Maar het I. P anders dan ze veronderstelden. De *«ideren kwamen op de mijnwerkers toe Jy1 in hun zwarte knuisten kregen ze alle maal een prachtige bloemenruiker. Het yas de dank van deze schoolkinderen, om- de mijnwerkers er toe hadden bijge- LraSen hun school, die in 'n erbarmelijke taat was, weer netjes in te richten. h klfie maanden en tien dagen werd een aky te vroeg geboren. Dit was een ge- l;0'!? van het feit, dat de moeder bij een ydgeluk zwaar gewond werd. Toch zijn artsen er in geslaagd het kleintje, dat ,1 de geboorte slechts 710 grammen woog J1 leven te houden. Wat meer zegt: ze ®even het kind, dat nu het ziekenhuis eHaten heeft, een normale levenskans. „kJen heeft hier proeven genomen met een New York «teheeti ndeuwe isoort reddingboot. Heit geval *'.€t er uit als een onmogelijk grote worst, let er uit als een onmogelijk grote worst, in 't water lig en wordt voortgestuwd ?°0r een dieselmotor. Veertig passagiers unnen er zonder bezwaar in plaats nemen P de fabrikant beweert dat, wanneer de IJ °°i" omslaat, deze uit zichzelf weer P de goede kant komt te liggen. vader is de kapitein van het grote assagiersschip van de United States Li- h,.s, de „America1*. En het telegram, dat u'J. «reeg, stortte hem in de diepste droef- ®id. Zijn zoon een jongen van veertien had thuis zitten experimenteren met l gevaarlijke spel. jongens van deze ik- kd wel eens meer eigen: hoe maak een bom? Hij slaagde er in een uiterst ij-baarlijk projectiel te maken en natuur- aiK ging het op een ongelegen ogenblik jongen stierf aan de opgelopen ver- b]ivdingerl en de vader was op dat ogen- ha, nog drie dagen varen van de thuis- ?ai n af. waar hij vandaag vermoedelijk 1 arriveren. te^k ziin altijd mensen die, om aan geld jj. komen, geen enkele wandaad schuwen, g is de 34-jarige doodgraver Heinz gell)dler veroordeeld tot twee maanden vangenisstraf. Hij maakte er 'n gewoon- 16 Va„ „e. gouden kruisje, zilveren rozenkransen en dergelijke placht te stelen, waarna hij ze verkocht- Bernay Frankrijk Ze genieten zo maar van een extra vakantie. twee schoolkinderen, broer en zus Christian en Anne-Marie Seguillon. Die hebben ze te danken of te wijten aan de hardnekkigheid van papa Seguillon, die wenst dat zijn kinderen hun schoolwerk met 'n balpen maken. Nee, zei de school juffrouw. dat mogen ze niet, want er is niets zo goed om goed te leren schrij ven dan het gebruik van een ouderwetse pen. Bemiddelingspogingen van de hoofd onderwijzer en zelfs het schoolbestuur heb ben niet tot een resultaat geleid. De schoolautoriteiten houden voet bij stuk; géén balpen en vader Seguillon wenst dat wèl. Dies mogen de kindertjes niet op school komen en dat heeft men aan PaPa laten weten per briefje tot ieders hilari teit geschreven met een balpen. Advoca ten zijn er bijgehaald en beide partijen zullen het tot in de hoogste instanties uit vechten vermoedelijk echter niet tot vermeerdering van de kennis van Chris tian en Anne-Marie. sto wanneer hij van pas begraven ge- liiku-enen de kuil moest dichten, eerst de dan 4 °Pen te maken. Hij ontzag zich n zelfs niet eventueel aanwezige gouden ;ist open te maken. Hij ontzag zich tB zelfs niet eventueel aanwezige gouden uit te breken, terwijl hij ook andere ""«t» "'-mitiiall* voorwerpen, als een Lassowerk in New Yorks drukke stra ten. Twee rovers zagen een wisselloper gaan. Op de hoek van een stille straat wierpen ze de lasso feilloos om de man heen toen hij passeerde, trokken hem spartelend naar zich toe en beroofden hem van zijn wisselportefeuille. De man was. gelukkig voor de bank en helaas voor de rovers, pas op weg. De buit be droeg in het geheel vierhonderd dollars. Gezocht wordt nu naar cowboy-achtige personen. Nooit gedacht, dat de firma Krupp meer bekend door de kanonnen zich ooit voor kinderspeelgoed zou gaan inte resseren. Dat schijnt toch zo te zijn, want uit Kopenhagen komt, het bericht, dat de beroemde Deense Kofod-poppenfabriek ('n groot deel van de produktie wordt afgezet in de Verenigde Staten) door een Duitse speelgoedfabrikant in Mannheim is aan gekocht. En deze Duitse speelgoedfabriek is een onderdeel van het Krupp-concern. Men gaat. binnenkort hier een vertaal machine elektronisch bediend, in wer king stellen. Deze robot is in staat we tenschappelijke documenten bijvoorbeeld van het Frans in bet Engels te vertalen, met een snelheid van vier woorden per seconde, dat is mogelijk vlugger dan u het lezen kunt. Het is de I.B.M. 704 die dit kunststukje uithaalt en voorlopig heeft de machine nog maar een vocabulaire van 500 woorden. Maar binnen enkele we ken zal haar woordenschat tot 6000 geste gen zijn. van de getuigen. Verder zijn opgeroepen zijn assistent C. M. Jacobs, eveneens uit Breda, de rijfcsaccountants B. Klop en J. Brautigam (in totaal d'Us vier accoun tants), de heer W. van der Vo-ort, plaats vervangend chef van de centrale recher che in Amsterdam en de politieman die in eerste instantie het onderzoek heeft geleid, do heren J. Salm en mr. F. H. J. K. Berger, destijds directeuren van de benadeelde firma en mr. G. E. F. M. van aer Schriek, directeur van Van Mierlo. Met elkaar acht getuigen. Als verdediger van „Het Goede Heer tje" treedt op mr. Jeljer de Jong uit Am sterdam, die destijds ook pleitte in de geruchtmakende zaak tegen de 22-jarige gemeenteambtenaar F. de B„ die 113.000 van de Gemeentegiro had verduisterd. De maximumstraf, die Van H. kan krijgen, is zes jaar en acht maanden. De berechting van oorlogsmisdadigers is gisteren in Havana hervat. De proces sen worden echter niet meer gehouden in het sportstadion, maar in een militair gebouw aan de rand van de stad. Gisteren stond weer een oud-legeroffi cier van het regime van Batista terecht, Pedro Morjon Valdeu. Hij wordt beschul digd van het plegen van 50 wreedheden en moorden. Reportages voor televisie en radio zijn op verzoek van Fidel Castro afgelast in verband met de emotionele uitwerking, die deze op de bevolking hadden. Voorts z\jn gisteren zeven politieke delinquenten op Cuba gefusilleerd, name lijk vier te Santa Clara, twee te Cama- guey en een te Cardenas. Verder werden nog vier mensen ter dood veroordeeld. Te Camaquey alleen al wachten nog 740 personen op berechting. TE BUENOS AIRES WORDEN DE METRO-INGANGEN streng bewaakt door Argentijnse mili tairen die op het eerste sein de toegang kunnen afsluiten, zodat ze niet tot verschansing kan die nen voor opstandelingen. De voorlichting over leven en werken in Suriname vindt in de Ned. Stichting voor Culturele Samenwerking met Suri name en de Ned. Antillen een warme pleitbezorgster. In opdracht van deze Sti- cusa zijn thans een tweetal films gereed gekomen, die voor deze voorlichting van belang kunnen worden genoemd. Bij het aanschouwen van „Het huis, waaraan wij bouwen" en „De kansen ke ren", zal men echter voorop moeten stel len, dat deze films vervaardigd zijn door een Surinaamse filmgroep en bedoeld vooral voor de Surinaamse bevolking zelf. Deze filmgroep is gevormd op initiatief van de Sticusa en staat in dienst van de Surinaamse regering. Er zijn twee onderwerpen behandeld, nl. de voorlichting over het tienjarenplan en de gezondheidszorg op het gebied der leprabestrijding. De eerste film wil de mogelijkheden naar voren brengen, die door middel van financ ële en andere bijstand geschapen zijn voor die Surinamers. die een stuk oerwoud tot vruchtbaar polderland willen maken, de tweede laat iets zien van de bestrijding met moderne middelen van de lepra of liever de ziekte van Hansen zo wel in de protestantse als in de katho lieke tehuizen en in de landsleproserie. De films zijn kennelijk afgestemd op een bevolking, die door zeer simpele filmbeel den moet worden getroffen. Het verhaal verloopt vrij traag en het is alsof de toe schouwer als een kind aan de hand van een volwassene wordt geleid langs de ge heimen van het tienjarenplan en de lepra bestrijding. Van de andere kant zal men ook in Nederland uit deze films verschillende za ken kunnen leren, waarvan men nog maar weinig op de hoogte was. Men za] veel bewondering krijgen voor hetgeen daar aan pionierswerk wordt gedaan. Het tweede deel van de film „De kan sen keren" is in kleuren opgenomen. Het gebruik van kleuren is de makers echter wat boven hun macht gegaan. De film is te rood gekleurd en te schemerig. Beide films tonen echter aan. dat de voorlichting van het eigen volk nu ook door eigen filmmensen kan worden aan gepakt. Dat is voor Suriname al een groot winstpunt. H.J.W. Terstond-verlichting door Nieuw budgetonderzoek Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal, in samenwerking met de Gemeente lijke Bureaus van de S grote steden, bin nenkort een nieuw budgetonderzoek hou den onder gezinnen van land-, hand- en hoofdarbeiders, met een bruto loon tus sen 4000 en 7000 per jaar. Het betreft hier gezinnen bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen beneden 16 jaar. Ook enkele gezinnen van 3 perso nen, die in de loop van 1959 gezinsuit breiding verwachten, komen voor dit on derzoek in aanmerking! Dit budgetonderzoek is mede van groot belang voor de herziening van de grond slag voor het Prijsindexcijfer van het le vensonderhoud. Het is de bedoeling, dat de medewerkende gezinnen gedurende een jaar in huishoudboekjes, die weke lijks aan het C.B.S. dienen te worden opgezonden, nauwkeurig alle inkomsten en uitgaven vermelden. De verstrekte ge gevens worden strikt vertrouwelijk be handeld en uitsluitend in totaaloverzich ten gepubliceerd. Aan de medewerkende sezinnen wordt aan het eind van het jaar een geldelijke tegemoetkoming van 50,verstrekt. Indien zij hun boekjes zeer nauwgezet blijken te hebben ingevuld, ontvangen zij bovendien een premie van' 10,—. Ontelbare mannen en vrouwen. Jarenlang door de reumatiek on draaglijk gekweld, hebben hun piinen blijvend verbannen en hun oude activiteit weer herwunnen dank zij de DOLCIN tabletten I Lijdt U aan jicht, ischias, reuma tiek, spit of zenuwaandoeningen - begin dan vandaag nog met DOLCIN, het uit Amerika komende prepa raat, dat terstond verlichting geeft bij pijnen van reumatische aard. Zonder voorschrift bij Uw apotheker of drogist verkrijgbaar. Flacons van 100 tabletten f 4.15 kuurflacons van 500 tabletten f 16.- In 1958 kon voor alle takken van onder wijs worden begonnen met de bouw van ruim 4400 lokalen, een bouwvolume ver gend van 217 miljoen. Dit betekent een na-oorlogs maximum. Een en ander werd mede mogelijk gemaakt door de regerings maatregelen in verband met de financie ring van de scholenbouw. Een belangrijk deel van deze lokalen zal ten goede ko men aan het voortgezet onderwijs. Ter vergelijking deelt het ministerie van Onderwijs mede, dat in 1957 kon worden begonnen met de bouw van ruim 3200 lo kalen, (bouwvolumen van 148 miljoen). Op maandag 2 februari zal Z.H. Exc. Mgr. M. A. Jansen in de kathedraal van St.-Laurentius en Ignatius te Rotterdam, de H. Priesterwijding toedienen aan de volgende diakens van de Sociëteit van de Missionarissen van Afrika (Witte Paters) Godefridus van Asten. Carol Visman, Martinus Balemans, Everardus van Oos- trom, Anton Busch, Marius Heyligers, Jdhannes Steyn, Josephus de Rooy, Her- manus de Ronde, Hans Pauwels, Leo Venhuizen, Hendricus v. d. Paverd. BIJ DE COLLECTIE VAN HEIM val len het meest de japonnen op, die, zoals hij zegt, in een drie-tijdig ritme zijn ont worpen. Dat wil in gewoon Nederlands zeggen, dat bij sommige modellen een soort van het nieuw accessoire is ge voegd en wel „het taillestuk". Dat ding is niets anders dan een brede band, die om het middel wordt gelegd en dik maakt, omdat hij een inslag heeft die zo ver van het lijf afstaat, dat men wel wat tussen dat taillestuk en de jurk kan steken. Dat schijnt de ontwerper niet te hinderen, want nagenoeg op alle modellen of het japonnen of tailleurs zijnis dat bewuste stuk te vinden- En toen we daaraan gewend waren, kregen we de new look van Dior te zien, waar het mantelje een stijfstaande schoot rijk is. Dit zijn de markante mo dellen van deze collectie. PATOU HEEFT EEN KEUR van nor male japonnen voor normale vrouwen. Sinds robe sac en empire-lijn waren we haast vergeten, hoe een jurk zonder mitenissiglheden en tierelantijnen eruit zag. Het middel zit in dit Huis werke lijk op zijn normale plaats, wat graci eus staat. Ze zijn maar weinig gedécol leteerd, hebben brede schouders, rech te rokken. Ook enkele zeer goede, ge heel geplisseerde toiletten. De mouwen zijn driekwart, De tailleurs hebben rechte rokken en enige kleine uitstaande plooien op de rokken, die van de taille band tot even op de heupen lopen. De jasjes zijn iets langer en het middel is enigszins aangeduid. Ze hebben een smal aangezet heupstuk. Bij geklede tailleurs wordt de ruimte door een ceintuur bijeengehouden. De rechte mantels vallen wat ruim van acnteren en hebben een martingale, die op taille hoogte is aangebracht. De korte avond japonnen hebben ballonvormige rokken terwijl de toiletten die tot op de grond vallen, heel wijd zijn of zo nauw, dat de mannequin heel voorzichtig met kleine pasjes moet lopen. Als kleuren alle nuances van rose, rood en blauw, verder marineblauw, wit, zwart, grège, chartreuse, lila en met grote bloemmo tieven bedrukte stoffen. Patou koos voor zijn collectie los geweven wollen stof fen, zij, organdie, crêpe, shantung, pi- pué, veel mousseline. Een collectie die succes had. PIERRE CARDIN ZORGT voor afwis seling en nieuwigheden. Zijn tailleurs hebben bateaux die van de ene schouder naar de andere lopen. De schouderstuk ken of de kragen zijn gevlochten, ge schubd of hebben drie plooien. Dat al les is zeer kunstig, zeer nieuw en zeer moeilijk te dragen. De japonnen hebben grote décolletés, soms afgezet met een opstaande band. De mouwen zijn met plooien ingezet, geven naar voren staan de armen en ondanks dat alles hebben ze chic. Maar gemakkelijk te dragen zijn ze niet. Voor de inkopers echter zitten er vele ideeën In. Deze hebben trouwens de laatste jaren de weg ge vonden naar zijn Huis en van de eer ste dag der collectie vroegen ze zich reeds af waar Cardin mee komen zou. De avondjaponnen hebben strikken en fladderende einden en worden getoond door mannequins die doodsbleek zijn opgemaakt. De mantels vallen recht en nauw. Etuis noemt Cardin ze. Er zijn avondjaponnen, die tot boven de en kels vallen en die la sultane" ge drapeerd zijn en andere die gewoon tot op de grond vallen. Deze grote collectie is vermoeiend om naar te kijken. Mis schien omdat de ontwerper met tal van nieuwe vondsten wilde komen. Diny K.—W. (Van onze correspondent) Een van de drie In de Vlissingse haven opgelegde Libertyscnepen. de „Margo", is naar Antwerpen gesleept. Het is echter niet bekend of het in de vaart zal worden gebracht dan wel zal worden verkocht. Het is onwaarschijnlijk, dat ook <je sterk verhoogde havengeldtarieven in Vlissin gen tot dit vertrek hebben geleid. Dit is wel de reden tot het vertrek van het tweede schip, de „Rio Mar". Dit 6Chip zal naa-r Gent worden gebracht, waar de ta rieven voor opgelegde 6chepen lager zijn. Mogelijk zal ook het derde schip, de „Ze phyr". elders worden opgelegd. De haven gelden te Vlissingen waren abnormaal laag 1 cent per m3 per maand maar zijn per 1 januari aangepast aan de elders in ons land geldende tarieven. Het thans vastgestelde tarief van 10 cent per m3 blijft nog iets beneden dat van Amster dam en Rotterdam. Mr. G. E. baron van Ittersum, die, zoals bekend, afscheid heeft genomen als am bassadeur van Zuid-Slavië, is opgenomen in de orde van de Zuidslavische Vlag. De bij deze onderscheiding behorende ver sierselen zijn hem in Belgrado uitgereikt door de minister van buitenlandse zaken, Popovic. Morgen zal hij voor zijn rechters verschijnen, het goede Amsterdamse Heertje, dat er in tien jaar tijd twee miljoen achterover gedrukte guldens heeft doorgedraaid. Voor Nederland een ongekend record. Hij mag zich verheugen in de warme belangstelling van het grote publiek, dat hem niet eens zó onsympathiek vindt en in hem veel meer een recordhouder ziet dan een ordinaire boef. Zijn verduis tering was zo groot en spreekt zo tot de verbeelding, dat de sinistere kan ten ervan op de achtergrond raken. Bovendien was de techniek, waarmee hij zijn rol van rijkaard speeldever bluffend. Mild glimlachend strooide hij met tientjes en honderdjes.an deren gelukkig makend.anderen trakterend op uitgebreide diners, ter wijl hij zelf tevreden op een be schuitje met kaas zat te knabbelen. Voor het oog van de massa is hij ver schenen als een vrolijke Frans, een levenskunstenaar, die op grote schaal klaarspeelde hetgeen de gemiddelde Nederlander zelfs in het klein niet lukt: uitgeven van voor de belas ting verborgen geld, zonder daarbij de fiscale recherche op visite te krij gen. Glimlachend lapte hij alle belas tingbepalingen aan zijn laars, terwijl hij van zijn rijkdom toch waarachtig geen geheim maakte. Niemand vroeg zich blijkbaar serieus af waar al het geld vandaan kwam, zelfs de recht matige eigenaars niet en zie hier een andere reden, waarom men Cor nells van H. niet algemeen haat. Had hij zich het geld van kleine spaarders toegeëigend of het salaris van een aantal nijvere werkers, men had hem verafschuwd. Nu is hij de slimmerik, die het legioen deskundigen, dat in Nederland zo nauwgezet inkomsten en uitgaven controleert, onerbarme lijk voor schuit zette. Zijn affaire doet denken aan een verhaal van Frangois Pauwels, waar in deze over zijn debuut als strafplei ter vertelt. Een van zijn eerste cliën ten was betrokken bij een van de stoutmoedigste inbraken, die Amster dam ooit heeft gekend. „In het hart van de sitad was een flonker-paleis vol juwelen, goud en zilver finaal leeggeplunderd. De daders waren 's nachts binnengeslopen, terwijl op enige meters afstand een vreedzame koddebeier heen en weer kuierde, ledereen sprak opgetogen over de re cord-kraak bij Vergoor. De tonnen werden miljoenen. De firma liet lijs ten publiceren met gestolen voorwer pen en 's avonds werden die in de huiselijke kring triomfantelijk voorgelezen, waarbij de ogen even groot schitterden als de verdwenen sieraden. De firma kon plotseling aan alle concurrentie het hoofd bieden, want elk van haar artikelen droeg iets van de stralenkrans der gewel dige gebeurtenis en men verdrong zich voor de geheel ledige, en o wijze kennis van het vulgus ledig blijvende winkelkasten. Ook de ver zekeringsmaatschappij „De Phoenix", bij welke de firma Vergoor verzekerd was, rees uit de as der vergetelheid glorierijk omhoog in het licht der pu blieke belangstelling en zag haar schade door een fameuze reclame meer dan gedekt. De heldhaftige aan gezichten der heelhuids aan de achter volging ontkomen agenten prijkten in de dagbladen en illustraties. Iedereen beleefde plezier van de verdwenen juwelen en men droeg de onbekende daders geen kwaad hart toe. Integen deel, zij waren sportfiguren van diep gaande populariteit. Men verlangde met ze kennis te maken. Datzelfde verlangen koesterde de justittie Tot zover Frangois Pauwels. De da ders in deze affaire kregen zes jaar. Hoeveel het goede heertje zal krij gen, daarover wordt thans in Am sterdam druk gewed. Ook over hem praat men, lacht men. Hij is een „fi guur" geworden. Weinigen kennen de schaduwzijde van deze populaire affaire. Een man, die jarenlang in span ning heeft geleefd en nu als maag lijder in zijn cel zit. Een vrouw, die kamers moet ver huren, om aan de kost te komen. Een dreigend vonnis. Een definitief afscheid van de vele „vrienden". Een ellendig slot. Wat voor de oppervlakkige toe schouwer een operette schijnt, is in feite een treurspel. De ernst van het leven heeft de décors vertrapt. (Van onze correspondent ROME, hedenmorgen. Het kabinet.Fanfani heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Zoals wij in de afgelopen week uitvoerig hebben uiteengezet, was de regering. Fanfani, die zoals gebruikelijk voorlopig in functie blijft om de lopende zaken te behartigen, de minst gelukkige regering, die Italië sedert 1946 heeft gehad. Honderdnegentig dagen is dit kabinet aan bet werk geweest en het heeft niet anders dan tegenslagen gekend. Men moet uiteraard de goede bedoelingen van Fanfani erkennen, evenals zijn taaie vasthoudend, heid, maar tegelijkertijd kan men zeggen, dat zijn kabinet „een briljante mislukking" is geworden. De crisis, die dus gisteren eindelijk officieel een feit is geworden, zal buitengewoon moeilijk op te lossen zijn. De ongelukkige samenstelling van het parlement, resultaat van de verkiezingen van 25 mei 1958; de verdeeldheid tussen de partijen, die in de dagen van De Gas- peri en onder diens leiding het stabiele centrum vormden: de nog sterker ver deeldheid binnen de twee coalitiepartners van gisteren, Sociaal-Democraten en ka tholieken; dit al,es maakt de oplossing van de crisis bijzonder moeilijk. Er wordt reeds in bepaalde kringen ge sproken over de noodzaak om de ka mers te ontbinden en wederom verkiezin gen uit te schrijven. Dit is een hoogst on prettig vooruitzicht, waarbij bovendien de kans op een ingrijpende wijziging in de samenstelling der kamers op zijn zachtst gezegd gering is. Het zou dus al te optimistisch zijn een spoedige oplossing te verwachten. Hier ko men evenwel enkele andere factoren bij, die van beslissende invloed zijn voor de ontwikkeling. Binnen de Democrazia Christiana, de grootste partij van het land. die dus ongetwijfeld de verantwoordelijkheid zou te dragen krijgen, heeft zich een stroming ontwikkeld van voorname lijk jongere elementen, die zich progres sief wanen en die daarom uiterst links georiënteerd zijn. Aangezien Fanfani, die secretaris van de partij is (naast zijn premierschap en zijn beheren van de portefeuille van bui tenlandse zaken) kennelijk niet in staat is geweest de partijleiding stevig in han den te houden, hebben deze linkse groe peringen een steeds grotere activiteit kunnen ontwikkelen. Dit heeft geleid tot een hoogst bedenkelijk gevolg: een steeds meer uitgesproken stelling nemen van de Katholieke Actie, die in de afgelopen maanden in haar officiële orgaan een scherpe polemiek heeft gevoerd tegen de linkse katholieken. Deze polemiek heeft juist iondag haar hoogtepunt gevonden in een zeer scherp artikel van niemand minder dan kardi naal Ottaviani. de pro-secretaris van het Heilig Officie, die zonder een woord Frans te gebruiken deze lieden veroor deelt. Hij spreekt van „sacristie-coomu- nisten", die zich enerzijds katholiek noe men, maar die aan de andere kant van mening zijn, dat de katholieken op het gebied van sociale leer en programma nog wel het nodige kunnen opsteken bij de materialistisch marxisten. De kardi naal, een der meest gezaghebbende leden van het Heilig College, waarschuwt in ronde bewoordingen tegen het dienen van de anti-Christ, die waarljjk niet alleen ver tegenwoordigd wordt door de Godlozen en de anti-God-activisten, maar wel dege lijk ook door de zonder-God-strijders. Een zo scherpe veroordeling van wat hier wordt genoemd ,,de apertura a si- nistra", het openstaan voor linkse invloe den door de katholieken, werd tot nu toe nog niet geformuleerd. En dat dit artikel juist zondag ver scheen, moge toeval zijn (daar het dagen tevoren werd geschreven) maar een feit is, dat het midden in de roos trof, voorzo ver het de situatie binnen de katholieke partij betreft. Het heeft intussen geen zin voorspellin gen te wagen. De president van de repu bliek zal van morgenochtend af zijn be sprekingen voeren volgens de gewoonte: met de presidenten van Senaat en Kamer, en voorts met de fractie-voorzitters en de ex-premiers. Welke conclusie hij zal trek ken en van welke aard de opdracht zal zijn, die hij zal verstrekken, valt bij geen benadering te voorspellen. Italië gaat kritieke weken tegemoet, waarin zeer grote moeilijkheden moe ten worden overwonnen. En men mag hopen, dat de democratische partijen in staat zullen blijken hun verantwoor delijkheden op zich te nemen in omstan digheden, waarin het gehele systeem van de parlementaire democratie, van het partijenstelsel en van de verhouding tussen wetgevende en uitvoerende macht een gevaarlijke crisis zullen doormaken. Natuurlijk wordt er in zekere (met na me rechtse) kringen al gesproken over een aanstaande „Italiaanse 13e mei", maar dit heeft voorlopig niet de minste zin, omdat in Italië zelfs de schaduw van een De Gaulle ontbreekt en er dus geen andere uitweg is. dan een bezinning op zijn plichten en het tijdelijk niet doen gel den van zijn rechten. Het gaat thans op de eerste plaats om het lot van de natie en van het staatsbestel. En dus dienen de individualistische belangen en de per soonlijke ambities opzij te worden gezet om te komen tot een oplossing, die het land uit de impasse kan voeren. En dit is j niet langer een Italiaans belang, het is een Europees belang. (Van onze correspondent) De Rotterdamse beeldhouwer W. A. Verbon legt thans de laatste hand aan een borstbeeld van dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik. dat de universitaire ge meenschap te Leiden op de zeventigste verjaardag van de baron deze op 30 april zal aanbieden. Baron De Vos van Steen- wijk. die deze week door de uniiversiteits- senaat het eredoctoraat in de rechtsge leerdheid werd uitgereikt, is president- curator van de Leidse universiteit. Het borstbeeld, meer dan levensgroot in brons uitgevoerd, zal een plaats in het academie gebouw krijgen. Met ingang van 1 januari 1959 is mr. A. Schwartz te Bilthoven om gezondheids redenen afgetreden als voorzitter van het regentencollege van de Willem Arntsz Stichting, dat het beheer voert over de psychiatrische ziekenhuizen het „Willem Arntsz Huis" te Utrecht en de „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dolder. Tot voorzitter van het college is nu benoemd mr. A. P. Korthals Altes te Zeist, d;e sedert 1952 de functie van on dervoorzitter bekleedde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5