Dagblad voor Schiedam en omstreken DEENS SCHIP VOER OP EERSTE REIS TEGEN IJSBERG EN ZONK Hoge zee en sneeuwstorm maken reddingswerk bijna onmogelijk i KVP handhaafde werkprogram Christelijk sociale politiek voor het gehele volk Europa in mist gevangen 4 NIEUWE BISSCHOP VOOR ROERMONDS DIOCEES Mgr. P. J. A. M o o r s - President van Rolduc door de Paus benoemd Al weer een verduisteraar Vroege zomer? Koopt op tijd uw zekerheid ZATERDAG 31 JAKUARI 1959 KVP WENST MOGELIJKHEDEN VOOR WERK, BEZIT EN WONEN „Hans Hedtoft(95 opvarenden) met man en muis vergaan? ORKAAN EN SNEEUWSTORM Manifest in het zicht van verkiezingen Jonge mens moet eerder meespreken Vierde tweeling in één gezin NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Nieuwe serie ongelukken en gewonden Bank voor twintig mille opgelicht Een miljoen personen krijgen A.O.W. Nu reeds kieviten Op eigen risico Langdurige ervaring Sedert 1943 niet meer i m Vliegtuigen gereed Wij en de wereld Volop werk President Rolduc Ruimte om te leven Persoonlijk bezit HET WEER VOOR MORGEN LICHTE VORST Met meer dan een miljard gulden aan uitkeringen Directeur Bisschoppelijk College Zon ondar nieuwe amsche courant IBM Voor het eerst sinds 1943 is vannacht een motorschip 'n de Zee van Labrador op een ijsberg gestoten, leb ge slagen en waarschijnlijk vergaan. Het betreft het 2875 l°n metende Deense vlaggeschip van de Koninklijke Groenlandse Handel Maatschappij, het m.s. ,,Haiis Redtoft" dat ten zuid-zuid-oostcn van Groenland met 94 Personen aan boord, 55 passagiers en 39 bemanningsleden, l'jn eerste reis maakte van Julianehaab op Groenland baar Kopenhagen. Over het lot van de opvarenden heeft •Pen nog geen zekerheid. Men heeft echter weinig hoop. In het begin van de avond had het schip noodsignalen uitgezonden, waarvan het eerste: „botsing met ijsberg; positie 59.05 graden n.b., 43 graden w.l." om 16.45 uur werd opgevangen door de Amerikaanse kustwacht in New York. Een uur later kwam het sein: ^Langzaam zinkende stop onmiddellijk hulp nodig." De kustwacht stuur de onmiddellijk het kustwachtschip ..Campbell"»uit var een weerstation op 250 mijl van de plaats van het ongeluk Op dat ogenblik stond volgens het s.o.s.-sein de machine kamer al onder water. Ook twee andere schepen gingen naar de „Hans Hedtoft" onderweg, maar vanmorgen, 20 uur na het ongeluk, hadden zij nog niets kunnen be reiken. Een van de drie schepen, de Duitse trawler „Johannes Kreuss" uit Bremer- haven, berichtte later op weg te zijn Paar het Deense schip. Het weer be moeilijkte het zoeken aanmerkelijk. Er, Waren windstoten van orkaankracht en v°lgens de weerrapporten uit Halifax zou het 24 uur duren, voordat vliegtui- ken zouden kunnen opstijgen. Om elf uur gisteravond berichtte een anadees persbureau, dat de .Johannes wreuss" op een afstand van één mijl van ..Hans Hedtoft" verwijderd was. Te- kv'ijkertijd berichtte het persbureau, dat he Duitsers een „stip" op hun radar-- seherm hadden waargenomen, wat de •■Hans Hedtoft" zou kunnen zijn. Een of- beier van de Canadese reddingdienst y^rklaarde echter, dat dit nog niet was gevestigd. Om kwart over elf kwam het "ericht binnen, dat de Duitse trawler da "Haii„ H.dtum .uad Derails'-.. Om vijf mi jtten voor twaalf seinde hij echter, dat Jbj niet in staat was een Van de opvaren ®en van de zinkende boot aan boord te Penen vanwege de hoge zee. Later, om *\vart over een> deelde de Canadese lucht macht op Halifax mede, dat het bericht, vpt de „Johannes Kreuss" de „Hans Hed- oft" had bereikt „voorbarig" was ge feest. De hoge zee had de trawier ver. .Underri Kinnor, (W7Ï„l-ifca foton/S wan r\a kelijk verbetering is inge'treden. opnieuw slechter worden, dan zouden de redding boten toch het bewuste gebied blijven af zoeken en po-gingen blijven doen om ds „Hans Hedtoft" op het radarscherm te krijgen, aldus deze woordvoerder. Als het zi-ch-t behoorlijk is, zo vervolgde hij, en de vliegtuigen na een paar dagen zoeken niets gevonden hebben, dan zul len wij moeten aannemen dat de „Hans Hedtoft" met man en muis is vergaan Hoe lang men zou blijven zoeken, hang) af van de weersomstandigheden. De „Hans Hedtoft" was speciaal ge bouwd op de zeer ruwe weersomstandig heden. die zich in de zee rond Groenland kunnen voordoen. Het was voorzien van ijzeren platen, die naar men verwachtte in staat zouden zijn door het dikste ijs heen te breken. Gedee'telijk als ext navigatie-bulp was de brug vlak bij de mast gebouwd. Een trap binnen In de mast leidde naar de brug. Het schip had alle mogelijke moderne navigatie- en waarschuwingsmiddelen aan boord, als mede de nieuwste reddingboten. Het schip voer op eigen risico in een gebied, dat niet door internationale ijsbergpatrouilles wordt bewaakt. Aan boord van het vergane schip be vonden zich een aantal moeders met kin deren' van een tot vier jaar. Op de pas sagierslijst sitond ook een lid van het Deense parlement, nl. de afgevaardigde van Groenland. Augo Lynge, voorts nog twee kinderen van 7 en 11 jaar. Het ten onder gegane schip stond on der commando van kapitein P. L. Ras mussen, die een langdurige ervaring had in het varen in de wateren rond Groen land. Volgens de New Yorkse kustwacht waren er dezv - :nter nog geen be rich- »?n Ph^Pgcn over ijsbergen op de Noordatlant:sciK scheepvaartroutes. De „Hans Hedtoft voer echter zoals ge zegd, buiten de '--waakte routes. Scheep vaartai. toriteiten verklaarden in New York. dat zij zich slechts één" geval herinnerden, waarin een modern schip op een ijsberg liep. Dat was een koopvaarder, c-:e in 1943 een totale bot sing maakte en verging. Zoal* velen zullen weten, verging in 1912 de „niet tot zinken te brengen" „Titanic ,een Brits passagiersschip waarbii 1.515 personen de dood vonden. Dit enorme ongeluk leidde tot een in tensieve Patrouillering voor het opspo ren van ijsbergen -AVX «v - J hderd binnen gezichtsafstand van het nood verkerende schip te komen. Het erde schip, dat aan de reddingswerk- lamheden deelnam, was de Westduitse 'sserijkruiser „Poseidon", welke echter 0 mijl van de „Hans Hedtoft" verwij fd was. Een Amerikaanse kustwacht-autoriteit ®rkiaavde vannacht, dat er op het ogen- uk vliegtuigen kla-ar staan op de mari- jPbasis Argen-tia en Goose Bay en op jt^flavik op IJsland Zij zouden ingesch-a- j old worden, zodra de sneeuwstorm ging §Sen. Mocht het weer, nad-at er aan van- Het plaatsvervangend hoofd van de hulpverleningsdienst, de 38- iarige heer A. H. Drent, heeft vrijdagmiddag in Enschede op cle hoek van de Rozenstraat en de Begoniastraat een Amerikaanse hom onschadelijk gemaakt, die daar in de tweede wereldoorlog is gevallen. De bom, met een lengte van een meter en een doorsnee van 45 centimeter, Weegt 250 kilogram. Voor deze demontage was de gehele omge ving geëvacueerd. De heer Drent in de sinistere mist aan zijn ge vaarlijke arbeid op de bodem van een vier meter diepe kuil, Welke moest worden gegraven om de bom te bereiken. De mist heeft gisteren in vele delen van Europa het leven in wazige nevelen gehuld gehouden. In Duitsland leidde het slechte zicht op de wegen, evenals in ons land, tot talrijke ongelukken op de weg. In Mannheim ontstond een botsing tussen twee trams, waardoor acht perso nen werden gewond, terwijl in een ket tingbotsing op de Autobahn tussen Min den en Bad Obenhausen, waarbij zes auto's en twee vrachtwagens waren be trokken, zeven personen letsel opliepen. Het Duitse zee- en luchtverkeer lag geheel stil, alsook het verkeer op de rivieren. Ook in Brussel bracht de mist het ver keer van en naar de internationale lucht haven tot stilstand. Het zicht was in vele delen van het land niet meer dan vijftig meter- Te Parijs werden de vluchten op Enge land afgelast in verband met berichten over dichte mist op het Londense vlieg veld. In heel Engeland was eveneens weinig activiteit in het verkeer. In de middsg trok de mist even op, maar tegen de avond kwam hij weer opzetten, voora in en om Londen. Auto's kropen door de witte zee en de diensten van de Brits spoorwegen waren voor een deel lam gelegd. Bij de ongelukken die de laatste da gen tengevolge van de mi6t en de glad heid van de weg zijn gebeurd is er wel een, dat zeer gelukkig is afgelopen. In Vriezenveen bemerkte een bestuurder van een bus te laat, dat hij voor een ge parkeerde vrachtauto - -.oest uitwijken en raakte deze wagen. Een achter de eerste bus rijdende volgbus reed met vrij grote snelheid tegen zijn voorganger op. Er werden bij deze botsing vijf personen ge wond, waarvan er drie naar het zieken huis moesten worden gebracht. Op een onbewaakte overweg in Eefde werd gistermiddag een melkbestelauto bestuurd door de heer Ter Avest door een uit de richting Zutphen komende trein gegrepen. De wagen werd van de spoor baan geworpen en totaal vernield. De bestuurder die uit de cabine over een heg was geslingerd, liep slechts lichte verwondingen op. Tussen Didam en Wehl werd gisteren een militaire aanhangwagen door een trein aangereden. Er waren geen per soonlijke ongelukken. De trein had tien minuten vertraging. „De Katholieke Volkspartij maakt zich sterk voor een christelijk-sociale politiek in het belang van het gehele volk. Het gaat haar om de mens met zijn christenplicht om voor de belangen van anderen te waken, maar ook, en niet minder, om de mens met zijn verantwoordelijkheid voor zichzelf en zijn recht om zelf te beslissen, „baas in eigen huis" te zijn. De KVP beeft vanuit haar christelijke beginselen vooral zorg voor de zwak- slen. Zij staat erop, dat in de stijgende welvaart de minst draagkrachtigen het eerst delen". Zo luiden de eerste regels van een manifest, dat door de KVP over het ge hele land wordt verspreid. Zij heeft haar Werkprogram 1956 gehandhaafd. Op grond daarvan is in het zicht van de Tweede Kamerverkiezingen dit manifest uitgegeven. Door een beleid van meer vrijheid bij de lonen en arbeidsvoorwaarden wil de KVP mogelijk maken, dat de werkne mers een groter deel krijgen, overal waar de bedrijfsuitkomsten dit toelaten. Zij ziet hierbij verschillende wegen: ver hoging van loon, mede-eigendom van de produktiemiddelen, geleidelijke verkor ting van de arbeidstijd. Bij tal van vraagstukken moeten voor de middenstand speciale belangen behar tigd worden. De landbouw vervult een onmisbare taak. De boer heeft recht op redelijke bestaanszekerheid. Belastingen zijn noodzakelijk. Maar <le belastingdruk gaat te ver als de drang om zich in te spannen wordt afgeremd en er onvoldoende gelegenheid blijft voor be sparingen in de persoonlijke sfeer en voor beleggingen, die voor de uitbreiding van de werkgelegenheid nodig zijn- De onge- huwden komen het eerst voor verlich ting in aanmerking. De KVP staat met overtuiging achter de Europese samenwerking. Zij acht het Nederlandse aandeel aan de bondgenoot schappelijke verdediging onverminderd noodzakelijk zolang de vrije wereld zich bedreigd' moet voelen door het commu nisme. Zij hoopt vurig, dat het mogelijk zal worden tot een doeltreffend gecontro leerde beperking van de bewapening te komen. Ook moet ernstig onderzocht wor den of verkorting van diensttijd, minstens voor sommige groepen van dienstplichti gen, mogelijk is. De jonge mens dient eerder het recht te krijgen over zfln wereld In wor ding mee te spreken. De KVP wil ver laging van de kiesgerechtigde leef tijd tot 21 jaar. Nederland beloofde het volk van Nieuw- Guinea. dat het zelf zijn plaats tussen de volkeren zal mogen kiezen. De Neder landse verantwoordelijkheid voor de be veiliging van Nieuw-Guinea, dat op de marsroute van het communisme ligt, dient vervlochten te worden met de ver antwoordelijkheid van Amerika en Au stralië. Het bisdom Roermond, dat zicli op Z. H. de Paus heeft namelijk tot omstandigheden vroegen voortdurend om aanpassing. Met vaste hand leidde direc teur Moors het vele werk, dat m-oes-t wor den gedaan Dat de grote gemeenschap, d-ie hij aanvoerde voor het merendeel be stond uit jonge mensen, die ook allemaal afzonderlijk zorg behoefde-n, d-a-t werd daarbij neet vergeten door de directeur. In 1948 werd zijn we-rk gehonoreerd met het «fficierschap in de orde van Oranje Nas sau. Werkloosheid is een rampzalig kwaad. Tj XVP wil zorgen. dat er volop werk u .lij denkt daarbij ook aan morgen: In dit gezond groeiend Nederland is steeds meer werkgelegenheid nodig. Achterge bleven streken moeten door betere ver bindingen en andere maatregelen ge schikt worden gemaakt voor industrie vestiging. Deze ontwikkeling stelt ook hogere eisen aan het onderwijs. Een nieuwe regeling van minister Cals voor het voortgezet onderwijs wacht op behandeling. Na de oorlog werden, vooral onder mi nister Witte, bijna 700.000 huizen ge bouwd; 1958 was met 89.000 nieuwe wo ningen een topjaar- De KVP kent de nood van duizenden, die nog naar een huls zoeken. Ook zij moeten zo spoedig mo gelijk geholpen worden. Wij bouwen voort. Wij willen alles op alles zetten om in de komende vier jaren een einde te ipaken aan de woningnood. Nu Nederland volgebouwd dreigt te worden, moet men woekeren met de ruimte. Sport en ontspanning moeten hierbij beter aan hun trek komen. De KVP vraagt actieve belangstelling van de Overheid voor jeugdvorming en sport. In een wettelijk geregelde sport- toto (maar niet van de Staat) ziet de KVP een belangrijke mogelijkheid om de middelen van de sportorganisaties te versterken. Door tal van sociale maatregelen Is er in onze maatschappij veel verbeterd. Be halve een weduwen- en wezenverzeke ring blijft, dringend nodig een algemene kinderbijslagverzekering. Ook de voor zieningen bij tijdelijke of blijvende onge schiktheid om te werken dienen zo spoe dig mogelijk verbeterd te worden. De KVP staat vooral een nieuwe maat schappij voor ogen met wezenlijk ande re bezitsverhoudingen. Haar ideaal is, dat ook de brede massa van ons volk persoonlijk bezit krijgt. Een mens met eigen bezit is vrijer en zelfstandiger. Voor dit christelijk-sociaa] beleid vraagt de KVP stemmen en steun voor Lijst 2 Romme. Te Schijf (gemeente Rucphenkwam in het gezin VroegrijkGevers de vierde tweeling in successie. Telkens een jongen en een meisje. De oudste tweeling is vier jaar. Van links naar rechts Walter, Martha, Nelly, Dymphie, Johnie en Martien bij het bedje van het jongste tweetal Lianne en René. (Van onze- Amsterdamse redactie) De 57->jarige Amsterdammer A. Z. van beroep bedrijfsleider, is door de hoofdste delijke recherche van het bureau Singel gearresteerd. HU wordt er van verdacht een bankinstelling hier ter stede te heb ben opgelicht voor 20 mille. Het geld ia op en de verdachte heeft bekend. Z. had. zo vertelde hij een functionaris van de bank vorig jaar, geld nodig om enkele binnenschepen uit Duitsland op te halen. Ze waren van hem geweest doch in de oorlog door de Duitsers in beslag genomen. Ze zouden nu teruggevonden zijn en omdat ze, volgens zijn bewering, nog steeds zijn eigendom waren, was hij van plan ze terug te halen naar Neder land. Zijn verhaal was in zoverre waar. dat de betrokken schepen van hem waren, en in Duitsland verdwenen waren. De bank stelde hem een krediet van 20.000 t.er hand. Z. heeft de helft daarvan op gemaakt met betaling van oude schulden met het restant „speelde" hij, hopende zo veel te winnen, dat hij het krediet kon aflossen en wat zakgeld zou over houden. Hij verloor echter alles. De bank die al eerder argwaan had gekregen, heeft nu onlangs de politie van haar ver moeden in kennis gesteld, waarop arres tatie van Z. volgde. Toen in het voorjaar van 1957 de ze ventig-jarige mgr. H. van der Mühlen de wens te kennen gaf zijn taak als president 2<7 inmi van W -ifn i i_ r- van Rolduc neer te leggen, baarde het geen I 11 liel vonge Jaal Z1J1 bisschop van liet Limburgse diocees opzien, dat directeur Moors uit Weert zijn opvolger werd. Op 25 juli van verleden jar-r werd deze benoeming wereldkundig begin september zagen de klein-semina- risten voor het eerst de rijzige, werkelijk presidentiële gestalte van hun nieuwe pre sident vóór zich. Kort en krachtig was het eerste woord dat hij tot hen sprak: „Ont wikkel uw mogelijkheden en ken uw be perkingen". bisschop zag ontvallen, heeft heden henoemA de hoogeerw. heer p. j. A een opvolger gekregen voor mgr. tj j. j ri c Moors, president van liet klein, xlanssen, die reeds op 51-jarige teel. tijd door de dood uit zijn hoge ambt seminarie en het filosoficum te was weggerukt. Rolduc. De nieuwe bisschop van het diocees Roermond, Zjjne Hoogwaardige Excellentie doTrtasTend"en zéker® zoeken! mgr. P. J. A. Moors, is thans 52 jaar oud. Op -augustus 1906 is hij geboren in een oud-leerlingen en oud-collegae mgr- Tungelroy. een klein gehucht in de gemeente Weert. Na gymnasiale, filosofische p. J- A. Moors, die thans het bestuur op en theologische studies, ontving hij op 5 april 1930 in de kerk van het Groot zich gaat nemen over hct bisdom Roer Seminarie te Roermond zijn priesterwijding. Sindsdien heeft hij geleefd voor en mond- temidden van „Limburgs hope", geheel en al een man van het onderwijs. Droog en overdag zonnig weer met een matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Van nacht overwegend lichte vorst. Mor genmiddag temperaturen enkele gra den boven nul. Zondag 1 februari: zon op 8.22, onder 17.26; maan op 2.06, onder 11.50. Maandag 2 februari: zon op 8.20, onder 17.28 1 maan op 3.18, onder 12.33 Het totaal aantal A.O.W.-pensioenen be droeg op 31 december 1957 739.000. Deze pensioenen waren toegekend aan 148.000 ongehuwde mannen. 280.000 ongehuwde vrouwen en 311.000 echtparen. In totaal geniet dus nu ruim een miljoen personen de voordelen van deze volksverzekering. Dit staat te lezen in het verslag van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid over 1957. Het totaal bedrag aan uitkeringen van deze instellingen heeft in 1957 het miljard overschreden, hetgeen meer dan een ver dubbeling betekent ten opzichte van 1956. De voornaamste oorzaak van deze stijging is gelegen in de invoering van de Alge mene Ouderdomswet. Vergeleken met het bedrag dat in 1956 ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening werd uitgekeerd, is sprake van een vermeerdering me,t 534 miljoen. Bij het begin van het nieuwe schooljaar op 1 september 1930, kreeg de jon-ge priester zijn met spanning verwachte eer ste benoeming. Ze bracht hem niet ver van huis. In het Bisschoppelijk College te Weert werd hij leraar. Hij vatte er de studie aan voor de middelbare akte boek houden. die hij vijf jaar later verwierf. In 1937 werden hem de zorgen toevertrouwd over de vele inwonende leerlingen van het grote internaat; de titel die daarbij hoorde wa-s „prefect". Het jaar 1941 bracht een nieuwe titel, die van „provisor". De taa-k die daarmee verbonden was, vereiste heel wat inventie. Het was immers geen kleinigheid om een huishouden van enkele honderden jonge lieden op gang te houden, toen de na righeden van de oorlog meer en meer voelbaar werden. Na één jaar al gaf de bisschop aan pro visor Moors alweer een nieuwe benoe ming. Op 14 ju-li 1942 werd hij directeur van het Weentse Bisschoppelijk College. Vijftien ja-ren zou hij het blijven. Er ge beurde veel in die tijd. Het onderwijs moest op een modernere leest worde-n ge scho-eid, het gebouw diende te worden uit gebreid. het aantal leerlingen groeide. In 1947, toen Rolduc bestemd werd to-t uit sluitend Klein Seminarie, nam Weert van daar de H.B.S, over. .Voortdurend ande-re Zon op Op verschillende plaatsen, zoals in de omgeving van de weg Am sterdam-Utrecht en in Het Sticht, zijn al kieviten waargenomen. Niet zo maar enkelingen, maar groepen van enkele honderden vogels. Het is een zeldzaamheid, dat om deze tijd van het jaar een kievit gezien wordt, maar dat dergelijke grote groepen voorkomen, mag he lemaal een bijzonderheid ge-noemd worden. De vroege komst van de vo gels is waarschijnlijk toe te schrij ven aan de tot dusverre zachte win ter. Als deze vroege „zomergasten" niet door onverwachte felle koude weer verdreven worden, ziet het er naar uit dat het eerste kievietsei dit jaar vroeger dan ooit tevoren gevonden zal worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1