van Deense -Hans Hedtoft' Binnenvaart op zoek naar nieuwe koers Dispuut van V.S. over legatie in Boedapest SPOETNIKS lukken ook niet altijd f Werkloosheid en tweede baan Taart en fruitmanden voor jarige Prinses Daqblad voor Schiedam en omstreken sovjei-raketproeven zyn Koopt op tijd uw zekerheid 4 Meer vorst met schaatskans Voor opvarenden geen lioop meer prijs van 30.000 IN STAATSLOTERIJ Grotere invloed van organisaties 1600 Kongolezen vorige week gearresteerd Grote winst voor Luxemburgs liberalen Moeilijkheden voor kard. Mindszenty? In Rusland honderden doden bij raket TAART VOOR JARIGE PRINSES Liefdeloosheid van werknemers MÊm Gouden penning van stad Amsterdam groeven SUS-huis viel weer op lot van verloofden MAANDAG 2 FEBRUARI 1959 niel ongevaarlijk Nederlands scliip in Arabië op zwarte lijst Frisse geluiden bij jubileum St.-Nicolaas NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK me; "-O ."V, voor zijn vertrek op 7 Reddingboot? Diepe indruk Scherpe kritiek Zekerheid Zondagsrust Hoog bezoek HET WEER VOOR MORGEN PLAATSELIJK MIST Zon onder nieuwe amsche courant SVliÖ ÏP Ü1T IS HET DEENSE SCHIP >,HANS HEDTOFT" VLAK JANUARI UIT DE HAVEN VAN Kopenhagen. De „Hans Hed toft" kwam dicht onder de kust Van Groenland in aanvaring met een ijsberg. Het stond onder com mando van kapitein P. L. Ras mussen (rechts boven). (Van onze weerkundige medewerker) februari is met enkele volop zonnige ^'bterdagen begonnen. Wij hebben wat de V°rst betreft, geluk, dat er in Scandinavië *Ceu zeer koude lucht in voorraad is. 'Erdoor voert de noord-oostenwind lucht die wel zeer droog is en daardoor *°ud aanvoelt, maar in temperatuur niet 'JZonder koud is. *h de afgelopen nacht werd op de mees- Plaatsen niet meer dan 2 tot 4 gr. vorst f6bieten. De lichte dooi overdag doet aan a?4 ijs. dat thans is gevormd, vrijwel geen r'breük. Doordat de wind wat zwakker geworden, kunnen in de komende nacht temperaturen iets lager worden en is ^Plaatselijk meer dan 5 gr. vorst moge- e üoor de vorst van de vorige week ligt °P veel ijsbanen, vooral in het noorden j. oosten van ons land nog een behoor- J)® laagje ijs. waarop dezer dagen wel j'e®r wedstrijden worden verreden. Ook C aet westen, midden en zuiden van ons v nd kan de vorst in de komende dagen Oo? zoveel betekenis worden, dat men daar nog op de schaats komt. ,üet hogedrukcentrum bij Schotland ver- t °n,t nog een grote stabiliteit, zodat dit Cftige winterweer met vrij veel zon nog Pkele dagen kan voortduren. Nog geen spoor Er is vrijwel geen hoop meer, dat er ook nog maar een van de 95 passagiers van het vrpdagnach op een ijsberg ge stoten Deense schip „Hans Hedtoft" in le ven is. Tot nu toe heeft men geen enkel betrouwbaar spoor van het gezonken schip gevonden. Uiteraard worden de na sporingen nog steeds voortgezet, zowel te water als vanuit de lucht. In het betrok ken gebied staat echter een storm met windstoten van honderd kilometer per uur, die de golven hoog opstuwen, terwijl de weerberichten melden, dat de toestand nog erger zal worden, zodat er zelfs voor de mensen die niet terstond verdronken zouden zjjn, toch geen kans is om lang in leven te blijven. kj^üdens de hedenmorgen gehouden trek- P& in de Staatsloterij is een prijs van "N.OOO gevallen op lot nr. 7552. centrale bureau voor de boycot der abischc Liga tegen Israël heeft giste- tC1 het Nederlandse schin „Liber' sa- met het Noorse ..Veslefjell" en het te .e.f'kaanse „Sea-garden" op de zwar tig 'Ust geplaatst, wegens schending van 3.99 "oycot-bepalingen. Dit betekent, dat 't '°n metende Nederlandse schip, „j. POotn van Becks scheepvaartbedrijf s'e le Rotterdam in Arabische havens "o> s vo,0oende voorraden zal krijgen een volgende haven te bereiken. Gisterenavond was er een klein licht puntje. Een vliegtuig meldde, dat het in het gebied waar de „Hans Hedtoft was vergaan iets had waargenomen dat een reddingboot zou kunnen zijn. Het was een wit voorwerp met een brede zwarte streep langs de zükant. Deze hoop werd echter spoedig de bodem ingeslagen. De „Groenlandske Handel", de maatschappij van het verongelukte schip, deelde mee, dat de reddingboten geen donkere streep hadden Toch is de mogelijkheid nog niet ge heel uitgesloten, dat het hier inderdaad een reddingboot betreft. Volgens nade re berichten zou nl. het dekzeil hiervan, ligt, de indruk van een donkere streep als dit nog over het vaartuig heen kunnen geven. Een van de opsporingsschepen, de Duit se treiler „Johannes Kruess" die het eerst op de plaats des onheils was aangekomen, is intussen thans weer uit het betrokken gebied weggevaren, omdat het door het ijs dreigde te worden ingesloten. De ande re schepen die nu nog naar overblijfselen van de „Hans Hedtoft" aan het zoeken zijn. zijn het Deense marineschip „Teis- ten", de Deense vrachtboot „H.J. Rink", de kotter „Campbell" van de Amerikaan se kustwacht en het Duitse motorschip „Poseidon". In Denemarken heeft de ramp met de „Hedtoft" die al de bijnaam „Little Titanic" heeft gekregen diepe indruk gemaakt. In het havenkwartier van Ko penhagen was het zaterdagavond stil en verlaten. Voor het eerst sinds vele jaren klonk er uit de café's en nachtgelegenhe den, die gewoonlijk vol zijn met zeelieden en toeristen, geen muziek. Een van de Deense dagbladen schreef, dat de ramp door het Deense volk als een nationale tragedie wordt beschouwd. Het is thans bekend geworden, dat de „Hans Hedtoft" tijdens de bouw en de proefvaarten sterk is gekritiseerd. Vele deskundigen uit de scheepsbouw zeiden, dat het schip verkeerd was geconstru eerd, te veel rolde en in de Grocnlandse wateren onbetrouwbaar zou zjjn. Het be varen van die wateren wordt in de win tertijd toch al gevaarlijk geacht. Een di recteur van de Deense werf, waar het vaartuig is gebouwd, spreekt dit alles te gen. Volgens hem had het schip geen zwakke punten. Hij voegde er echter aan toe, aat het eenvoudig niet mogelijk is een schip te maken dat zonder moei lijkheden tegen een b'sbere kan varen. Een scher aartinspecteur van de ..Groenlandske Handel" verklaarde ver der, dat men ijsbergen die geen scherpe hoeken vertonen en waarop zich zachte sneeuw of ijs bevindt, niet met behulp van radar kan waarnemen. Dergelijke ijsber gen komen, zo zei hij. veel voor, doordat de wind en de golven de hoeken afronden en de zachte stukken doen verdwijnen. Dit zou dan een verklaring kunnen zijn voor het feit, dat men op de „Hans Hed toft" die met de modernste apparaten was uitgerust, niet de ijsberg heeft kun nen ontwijken, die voor het schip noodlot tig zou worden. (Van onze verslaggever) Pe organisatie van tie Nederlandse binnenscheepvaart staat aan de voor avond van een nieuwe ontwikkeling. De schipper en reder zullen de onge breidelde vrijheid, waaraan zij zo ge hecht zijn, moeten inruilen voor een ge deeltelijke gebondenheid. De overheid zal het beheer over de beurzen moeten overdragen aan het bedrijfsleven zelf. Wanneer aan deze twee vereisten vol daan is, zal kunnen worden begonnen met de verbetering van het verouderde bevrachtingsstelsel. Dit betoogden cl? voorzitter van de r.-w. bond voor schippers en reders, St.-Nicolaas. de heer W Pols en de voorzitter van de stichting Ned. Part. Binnenvaart, mr. c. W. Kroes, tijdens de feestelijke jaarvergadering van de Rotterdamse afdeling van dc bond, die het afgelopen weekeinde haar veertig jarig bestaan vierde. De taak van de overheid moet worden beperkt tot het toezien op het nakomen van de internationale afspraken, aldus de heer Pols zaterdagmiddag in de Beurs te Rotterdam. De organisatie van de beur zen zal zij moeten overdragen aan een in stantie. bij voorkeur samengesteld uit ver tegenwoordigers van schippers, reders en verladers. Mr. Kroes pleitte voor een organisatie, waarbij ook de zekerheid voor het binnen landse vervoer wordt gewaarborgd. Hij hield de aanwezigen voor. dat de schip perij een gedeelte van het binnenlandse vervoer heeft verloren, omdat zij tijdens de periode van hoogconfunctuur. toen er in de internationale vaart, meer te ver dienen viel. de binnenlandse verladers in de steek heeft gelaten. Hij zag als taak voor de schippe sorganisaties het verloren vervoer terug te winnen. Voor de toekomst, wanneer dc nieu we koers kan worden gevolgd, belastte hij de organisaties evens met de taak om als organise' ervoer aan te trek ken. Zoals de wegvervoerders en zoals de spoorwegen de klanten opzoeken, zo ook moet de schippersorganisatie te werk gaan. Is de volkomen liberalisatie van de bin nenvaart, waarnaar onze regering op in ternationaal niveau streeft, in het voor deel van de schipper? zo vroeg de heer Kroes zich vervolgens af. Hij meende van niet en dacht, dat dit streven eerder was afgestemd op de zeehavens. Door de voorzitter werd ook het steeds terugkerende en nimmer ontbrekende pro bleem van de zondagsrust weer ter spra ke gebracht. Een onderzoek onder de le den van de Ned. Part. Rijnvaart Centrale had geleefd, dat de meerderheid van het Een een haar leden niet te vinden was voor verplicht stellen van de zondagsrust equête in de eigen bond had wel meerderheid laten zien. Voordat men over deze kwestie een be sluit nam wilde men eerst nog eens on derzoeken in hoeverre er in algemeen ver band nog iets te bereiken is. Hier toe zal een commissie in het leven wor den geroenpn onder voorzitterschap van de heer G Mötter. Tevoren had de heer Pols in zijn ope ningsrede herinnerd aan 28 april 1919, toen ctor J. G. Kerkvliet zijn streven beloond zag door de oprichting van dc bond, welke thans ongeveer 1000 en telt met eeo gezamenlijke vloot van 1 miljoen to.i. Het jaar 1958, zo zei hij, was achteraf nog meegevallen, maar voor 1959 mocht men geen hoge verwachtingen koeste ren. Vooral door de uithouw van dc Duitse vloot werd de spoeling op de Rijn dun. Dc bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, was gisterenmorgen naar de St.-Petruskerk gekomen om- temidden van de schippers een hoogmis te celebreren ter gelegenheid van het jubileum. In zijn predikatie onderstreepte de bis schop de moeiliikheden van de schippers, die voor hun geloofsbeleving veelal op zichzelf zijn aangewezen. ..Gij hebt het bewijs geleverd, dat het geloof onder u leeft", aldus de bisschop, die de schip pers opriep het geloof te blijven beschou wen als het kostbaarste, dat zij bezitten. In de inheemse voorsteden van Leo- poldstad zijn sinds het uitbreken van de gewelddaden van vorige week tot gisteren 1.600 Kongolezen gearresteerd. Vrijdag zijn alleen in de voorstad Dendale 620 mensen aangehouden. Van hen worden er 200 in hechtenis gehouden. De anderen zijn na I verhoor naar huis gezonden. De algemene verkiezingen, die gisteren voor de 52 zetels van het één kamer om vattende parlement van Luxemburg zijn gehouden, zjjn een overwinning geworden voor de liberale oppositie, die van zes op twaalf zetels kwam. ten koste van de christen-democraten, die vijf van hun 26 zetels verloren. De socialisten en de com munisten handhaafden met resp. zeven tien en drie zetels hun positie. De verkiezingen waren nodig geworden, doordat de coalitieregering van christen democraten en socialisten onder leiding van Pierre Frieden vorige maand aftrad, nadat de socialisten zich uit het kabinet hadden teruggetrokken. De socialisten deden dit uit protest tegen het feit, dat een motie van de libera" - oppositie tegen, de socialistische minister van justitie, wie verweten was dat hij een geval van omkoping in de doofpot zou hebben ge stopt, door christen-democratische afge vaardigden was gesteund. De c'.risten-democartische partij van Frieden en mi-ister van buitenlandse za ken. Bech, verloor in alle kieskringen ter rein, "fs op het platteland. De socialis ten verloren weliswaar stemmen jin de hoofdstad, maar zij wisten hun positie in het noorden te verbeteren, terwijl zij zich in het industriële zuiden konden handha ven. De liberalen hadden hun campagne ge baseerd op aric punten: het „sanere" van de economie, het herstel van „het fatsoen" in ouenhare zaken en de vermin dering van de dienstplicht van één jaar tot zes maai "en. Op grond van de verkiezingsuitslag ver wacht men langdur'"' onderhandelingen voor de vorming van een nieuwe coalitie. De Hongaarse regering heeft zaterdag meegedeeld, dat z'j „gedwongen is stap pen te nemen om aan de activiteit van de Amerikaanse legatie in Boedapest een einde te maken" Deze activiteit „vormt een bedreiging van de structuur van de staat en van de sociale orde in Honga rije". Zoals uien weee geniet de Hon gaarse primaat, kardinaal Mindszenty. sinds de opstand van november 1956 asiel in deze legatie. Zaterdagavond verklaar de een woordvoerder van het Amerikaan se gezantschap er „geen idee van te heb ben" waar de Hongaarse mededeling pre cies op neer zou komen. Aan deze Hongaarse stap gaat een kor te voorgeschiedenis vooraf, die op 27 januari begint. Op die dag overhandig de het ministerie van buitenlandse zaken aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Boedapest een nota. waarin werd voorge steld op diplomatiek niveau besprekingen te voeren om de belemmeringen, die een normalisatie van de betrekkingen tussen beide landen in de weg staan, weg te ne men. Zaterdag bracht de waarnemend zaakgelastigde James W- Pratt op in structie van Washington de nota terug met de mededeling, dat de toon ervan dreigend en dus onaanvaardbaar was De bewoordingen, waarin het stuk was ge steld, waren beledigend en 't eindigde met een „ernstig dreigement, dat niet bevor derlijk zou zijn voor het regelen der be trekkingen" (De Hongaren hadden ge zegd, dat zij uit een weigering „hun dui delijke conclusies zouden trekken". Toen Pratt het document terugbracht zei hij, dat de V.S. bereid waren iedere mededeling van de Hongaarse regering, bedoeld om de situatie te verbeteren en vraagstukken op te lossen, zeer ernstig te bestuderen maar dat zij in geen en kele omstandigheid onder dreigementen besprekingen willen beginnen. lezen in het jongste e Gids", het nummer van orgaan van het Christe- Vakverbond: H ationaal 'ahd is met de werkgelegenheid in ons lig i n°S niet zo best gesteld. Meer dan ïeö werknemers lopen werkloos rond. ho0 Zaak, die ons allen aangaat. Dat bc- j»rt het althans te doen. V'^roevend is het daarom, wanneer ons 'en ter ore komen over werknemers, hu 'n feite het brood uit de mond van it, 'nede-arbciders stoten. j,wet volgende geval. "'en" ')oer, die twee vaste arbeiders in ',at'. ontsloeg er een van. De man heeft een gezin met opgroeiende kt>tj ren viel terug oP de 80 pet. nit- tle werkloosheidswet. Het bedrijf van ""r was echter te groot om te vol op met één man. Daarom stelde de Bijvoorbeeld ;v'a tije( toch weer een tweede aan. zij het Ij. V(>or volle dagen, et, 'e tweede is iemand, die in vaste lir, °"edige dienst bij een Rjjksinstel- Werkt, doch door zijn ongergelde Hip "ren (hij heeft vroege, late en nacht- ''itl s4en) wel wat tijd voor dc boer over- k\vEen arbeider met een jong gezin ho* "P de keien, zijn plaats werd inge- en door een werknemer, die reeds een V.1, j^edige betrekking had. e handelwijze van de boer is sterk te beidsproces wordt gestoten''. veroordelen. Dc ambtenaar, die f.n zijn vr\je tijd, ten koste van een ander, er nog wat hij vangt, echter niet minder!" liet vakbondorgaan vervolgt dan: „Wat denkt u, zou het bü een dergelijk geval blijven? Wij vrezen van niet. Het werk m de vrije tijd, het tweede baantje, wa.s in de tüd van hoogconjunctuur een bekcn.fi verschijnsel. Hoewel in deze tijd veej en veel minder geworden, is het tweede baantje niet verdwenen. In een tijd van hoogconjunctuur staan wij als vakbeweging reeds afwijzend te genover de bijverdiensten in vrije uren. De vakbeweging heeft gezorgd, dat de arbeider hoger loon ontving en aanzienlijk meer vrije tijd kreeg dan vroeger. Het streven van de vakbeweging blijft erop ge richt, dat de werknemer door zijn norma le betrekking een menswaardig bestaan kan leiden en voldoende vrije tijd voor hem en zijn gezin overhoudt. Wanneer men een tweede baantje heeft in een tijd vol werkgelegenheid, benadeelt men tenminste niet de medewerknemer. Alleen zichzelf en het gezin, doordat de verworven vrije tijd wordt onttrokken. De christelijke vakbeweging staat in een tijd van neergaande werkgelegenheid echter scherp afwijzend tegenover de bijverdien ste in vrije uren. In een tijd van werkloos heid benadeelt men zijn naaste in ernstige mate. Wij achten het een vorm van vergaande liefdeloosheid, wanneer iemand „aast zijn dagwerk, nog werk aanneemt in de weten schap dat een ander daardoor uit Ret ar- Een grote taart, een gouden penning en fruitmanden, dat waren o.m. de „offi ciële" geschenken, die Prinses Beatrix za terdag, op haar 21ste verjaardag, werden aangeboden. Om tien minuten over vier zaterdag middag kwamen vier polio-patiëntjes, de 3-jarige Jantje Booy, de even oude Ria Bouw, de 9-jarige Joke Okkerman en de 5-jarige Frits Clutsel in een hofauto op paleis Soestdijk aan. om H-K H. namens het Prinses Beatrix Poliofonds, waarvan wensen. Met de kinderen kwam ook een grote taart mee, die in de Empire-salon aa-n de tuinzijde van het paleis voor korte tijd te pronk werd gezet met 21 brandende oranje kaarsjes. Samen met Joke had de Prinses deze aangestoken. Om half vijf arriveerde de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, die na mens de hoofdstad de Prinses een gouden penning aanbood, geslagen ter gelegenheid van 't eerste officiële bezoek van de Prin ses aan Amsterdam op 30 juni 1956. De penning werd ontworpen door prof. P. Gregoire, hoogleraar aan de rijksacademie voor beeldende kunsten te Amsterdam. Voorts kreeg de Prinses zeven gouden tientjes om aan een armband te beves tigen. Een kwartier later ontving Hare Konin klijke Hoogheid een deputatie van de sa OP PALEIS SOESTDIJK WERD ZATERDAGMIDDAG aan de ja rige Kroonprinses een taart met 21 kaarsjes aangeboden door polio-patiëntjes uit het Gooi's Kinderziekenhuis. H:K.H. sneed de taart onmiddellijk aan, om d? kinderen te laten meegenieten. In Amerika mag het met raketproeven nogal eens mis gaan, in Rusland schijnt het zeker niet beter en misschien zelfs veel erger te zijn. Het Italiaanse pers bureau „Agenzia Continentale", een bu> reau, dat uit de landen achter het IJzeren Gordijn nogal eens betrouwbare berichten geeft, wist gisteren te melden, dat tussen maart 1956 en maart 1958 in Rusland bij raketproeven 2400 mensen het leven heb ben verloren. Aan de hand van een „gedetailleerd rapport van de Zuidslavische geheime dienst ICO" zegt het persbureau, dat men bij een experiment in Sodoloch in Sibe rië de controle over een raket had verloren en dat die toen op een infanteriekazerne in de nabijheid was terecht geko-nen. De kazerne werd geheel vernield en een onge noemd aantal soldaten werd in de slaap gedood. Volgens ditzelfde geheime rapport had maarschalk Malinofsky. de Russische mi nister van defensie, verklaard, dat de nieuwste wapens niet voor ongeveer 1965 absoluut veilig zullen zün in het gebruik en de overwinning kunnen verzekeren. In totaal waren van de gehouden nroe- ven in de bovengenoemde periode van twee jaar 32 procent mislukt en dan mees tal door materiaalfouten. zij beschermvrouwe is, te komen gelukt menwerkende instituten, voor kunstonder wijs te Amsterdam. Om vijf uur bood een deputatiè van de Kon. Marechaussee de Prinses een bloemenmand aan. De laatste deputatie, die om kwart over zeveh werd ontvangen, kwam van de Kon Ned- Federatie van Landelijke Rijvereni gingen. Zij bood een schelpvormige bloe menmand aan met een bodem van goud gele appelen en een symbolische voorstel ling van een hindernismuurtje van Im mortellen. Aan weerszijden daarvan een opmaak van lila orchideeën. Ook in de West werd de verjaardag van de Prinses gevierd. Curacao, Aruba, Bonaire en de drie Bovenwindse eilanden prijkten in vlaggentooi en waar militaire garnizoenen zijn, klonken feestelijke mar sen. Het Prinses Bcatrisfonds hield een actie voor hulp aan t.b.c.-lijders. Enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist. Vannacht lichte en hier en daar matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen #m het vriespunt. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Dinsdag 3 februari: zon op 8.19 uur: onder 17.30 uur. Maan op 4.25 uur; onder 13.22 uur. Onder de cadeaus, die Prinses Beatrix zaterdag mocht ontvangen, bevond zich ook deze broche van platina, met ingeiverkte ceylon. saffierafgezet met kimberley- diamant, een geschenk van de Fede. ratie Goud en Zilver. De federatie Goud en Zilver herstelde hiermede een oude traditie, nl. het ereblijk van het Gilde der Edelsmeden aan Vorstenkinderen bij het bereiken van de meerderjarigheid. De winnaar van het tweede huis in de vijfde SUS-actie heeft niet zolang op zich laten wachten als die an Let eerste, verle den week. Reeds tijdens de uitzending van de KRO, waarin de uitslag van de trek king werd bekend gemaakt, meldde hi1 zich zaterdagavond aan de studio. En ook nu weer was het een jongmens met trouwplannen, namelijk de 21-jarige W. Brom uit Hilversum. Hij had twee loten gekocht en een daar van was het geluk brengende nummer: C 162667. Hij is al enkele jaren verloofd en hoopt nu binnenkort te gaan trouwen. Het Ruis. dat hij won, is tevens het vijf tigste, dat de heer Bergers in zijn acties heeft kunnen „uitdelen". Dinsdagavond zal in de uitzending van de KRO het nummer worden bekend ge maakt. waarop het derde woonhuis is ge vallen. Zon op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1